VAN Oil's niet berekend. waarna de concessionaris gelegen heid; moet geven tot nieuwe aanslui ting voor 25 perceelen. De dienstregeling omvat volledigen dag- en nachtdienst. De concessionaris zal voor de aan sluiting van de op 1 Oct. 1902. nog niet aan een der bureaux van den con cessionaris aangesloten perceelen gelegen binnen een der rayons Bloe mend aal of Aerdénhout, gerechtigd zijn een aansluitingsrecht te heffen, een bedrag van 25 per perceel niet te boven gaande, te voldoen eenmaal en in eens bij liet sluiten van het contraci, en voor perceelen buiten die rayons, doch binnen den Rijks- concessiekring Haarlem gellegen, bo- bengemeld1 recht van f 25 hoogstens voor iederen kwart K.M. of gedeelte daarvan, dat het aan te sluiten per ceel buiten den dichtst bijgelegen ra yon-grenslijn is gelegen een be drag van f 25 ineens te voldoen. De abonnementsprijs bedraagt per jaar: In het rayon Bloemendaal: bij 100 aansluit, en daarboven f 60 80 65 60 70 40 75 in het rayon Aerdenhout: bij 25 aansluit, en daax-boven f 60 20 75 „15 100 In alle abonnementscijfers 'is be grepen aansluiting aan het in tere. en internationale telefoonnet, alsme de het telefonisch overbrengen van de telegrammen van de geabonneer- den, naar de Rijkstelegraafkantoren te Haarlem en Bloemendaal (Over- veen en Hartelust) en hlet telefonisch overbrengen van de voor hen bestem de telegrammen aldaar. Door den concessionaris zullen kos teloos 5 aansluitingen worden tot stand gebracht. De concessionaris zal voorts op drie verschillende punten publieke stati ons oprichten. Iedier gesprek van 3 minuten kostt 10 cent. (De zitting duurt voort). Overveen. Benoemd tot hoofd van het herhalingsonderwijs alhier, de heer C. J. Th. Leistikow. H eemstede. Op Maandag 27 October a.s. des na middags 2 1/2 uur zal ten Raadhuize eene vergadering van het college van zetters plaats hebben voor de personeele belasting. Bennebroek. Ten huize van den ploegbaas V. der H. IJ. S. M. is ook febris typhoidea uit gebroken. Genoemd gezin woont ook al weer in den omtrek van de Leidsche vaar Voor het Krelage-fonds is alhier bij eengebracht f 101; terwijl reeds 29 in zendingen zijn geschied aan bollen, en nog meerdere toezeggingen zijn ge daan. Zandvoort. Woensdag werden alhier in de dui nen door 5 jagers, waaronder eene dame, 157 faisanten, 85 konijnen, 2 hazen en 2 patrijzen geschoten. Woensdagavond zijn tot leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Gem. gekozen de heeren J. Beeckman, V. Bierenbroodspot en L. Schut. De jaarlijksche rekening en verant woording van den penningmeester der Vereeniging ter Onderlinge ver zekering van paarden en hititen te Zandvoort, is op de Woensdagavond 8 uur gehouden vergadering in han den gesteld der heeren A. v. d. Mije, E. v. d. Mije, en L. Koning, tot het uitbrengen van verslag. V eisen. De onlangs verkochte bierbrouwerij op Wijkeroog alhier, zal worden vei- bouwd en ingelicht werden voor een botei-fabriek. Door J. Jak. te Santpoort, is vergun ning gevraagd tot oprichting van eene loodgieterij aldaar, op Sectie E. 421, Op Dinsdag 4 Nov. a.s. zal ter secre tarie voor een ieder gelegenheid be staan bezwaren hiertegen in te brengen. Beverwijk. De u'itslag van de heden alhier ge houden loting voor de nationale mili tie is als volgt 1 A. CadoVius, 2 H. van Lieshout, 3 A. J. Pirovano, 4 W. Vlottas, 5 H. W. Smit, gebr., 6. W. P. Langendijk, gebr. 7 A. Lubbers, 8 L. Tabak, gebr., 9 A. Heidoorn, 10 A. van Wijngaarden, 11 J. G. Poel, gebr., 12, L. Versluis, 13 A. M. Bak, 14 J. Davidson, 15 G. J. Roozee gebr., 16 P. .T. Duin, 17 D. van Leeuwen, br., 18 W. Gonlag, gebr., 19 G. L. Spoore. gebr., 20 C. L. Zollner 21 J. L. G. Niessen, gebr., 22 G. Tim mer, br., 23 L. A. Lubbers, 24 W. J. van Leeuwen. 25 W. H. de Mik, gebr., 26 J. Kersman, br.. 27 A. Luyt, 28 J. de Weers, 29 S. Veldt br., 30 W. J. de Wit. in dienst, 31 J. Smit, 32 J. J. Vessies, 33 M. Davidson te klein, br., broederdienst, gebr., gebreken. De heer D. Vos, deurwaarder hij de Rijksdirecte belastingen alhier, wordt als zoodanig overgeplaatst ïxaar 's Gra ve nh age. Binnenland. De Boerengeneraals te Londen. De Bóeren-generaals zijn hier aan gekomen en verklaarden dat ze niet voornemens zijn een onderhoud aan minister Chamberlain te vragen. Renter's Agentschap verneemt dat het initiatief tot dit onderhoud van hen moet uitgaan .daar minister Chamber lain hun niets meer heeft mede te dee- len. Generaal De Wet vertrekt den len November naar Zuid-Afrika. Verkiezing PrOY. Staten. Bij die herstemming te 's Graven- hage voor een lid der Provinciale Sta ten vaxx Zuid-Holland voor de vacatu re van wijlen den heer Conrad zijn uitgebracht 6773 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren mr. J. H. C. Lisman, oud-wethouder (anti-libe raal) 2820, mr. R. J. H. Patijn. admi nistrateur bij het departement van fi nanciën (vooruitstrevend vrijzinnig) 3953, zoodat <*ekozen de heer mr. R. J. H. Patijn Verkiezing te Gouda. Bij de Woensdag te Gouda gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Ka mer (vacature-Idenburg) is gekozen de heer S. de Vries Cz. (antir.) te Amster dam, met 2431 van de 4713 geldige stem men. Verder verkregen de heeren mr. M. M. Schim van der Loeff (lib.) 1479, dr. H. Gorter (soc.-dem.) 492, C. A. Zelvel- der (vrijz.-dem.) 311 stemmen. Gearresteerd. A. L. Pellikaan en P. de Wit, de beide boeren-arbeiders uit Dussen, die ver dacht. worden P. Sterkenburg aldaar zoodanig te hebben mishandeld dat diens dood is gevolgd, zijn Woensdag in voorloopige hechtenis te 's-Hertogen- bosch opgenomen. Beiden hebben hun ne schuld bekend. Pellikaan is 23, De Wit 17 jaar oud. UitYaart N. J. Bastert. Op de aJgemeene begraafplaats te Utrecht werd onder zeer veel deelne ming ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer N. J. Bastert, oud minister van waterstaat, lid van Gedep. Staten van Utrecht, VerschiL lende autoriteiten, waren aanwezig. Bij de groeve werden o.a. opgemerkt ver schillende leden van Gedep. Staten en Prov. Staten van Utrecht. Op verlan gen van den overledene werd niet ge sproken alleen las ds. Zwaan uit Haarlem, oudste zwager van den over ledene, Psalm 91 voor. Blijkens Het Volk, heeft het kamer lid Schaper, die het voornemen had wegens gezondheidsredenen te 's-Gra- venhage 'te gaan wonen, dit plan op gegeven en zal hij door beperking van werkzaamheden trachten meer rust te verkrijgen. Van de Wedder kennis komende, heeft Geert H,, zijn kameraad, een 18-jarig jongeüng.met een mes levens gevaarlijke wonden toegebracht. De dader, die de vlucht nam, is later te Oudepekela geartrasteerdj. Vrouwenbescherming. Naar men verneemt heeft de minister van binnenland3che zaken een onder zoek ingesteld om, zoo mogelijk, een einde te maken aan het gedurende lan gen tijd staan van vrouwen in magazij nen en winkels. Herhalings-onderwijs. In den Middelburgschen gemeente raad werd in Juli bij d'e öiscussiën over herhalingsonderwijs door den Raad verworpen, het voorstel van B. en W. om in de vakken ook op te ne men koken en behandeling der wasch. De schoolopziener was er echter zeer voor deze vakken wel op te nemen en adviseerde B. en W. dit alsnog voor te stellen. B. en W. deden zulks in de jongste raadszitting Ze kwamen echter van een kouden kermis thuis. De gemeenteraad was vrijwel in den wie kgeschoten en ver wierp het voorstel met 13 tegen 3 stemmen. Dat kwam niet te pas, een voorstel doen dat al eenmaal verworpen was. Maar komt het wel te pas heel eigen wijs te negeeren die wenken die een deskundige over aanhangige zaken geeft? Weerbericht. Verwachting: Westelijke, wind, eenigs- zins buiig, bewolkte lucht, wellicht re gen- Gemoedelijk Heit „Nieuwsblad voor Peellanden Meijerij" geeft in het nummer van Zaterdag 1.1. verslag van de raads vergadering te Someren gehouden den 16 Oct. 1.1. Wij lezen o.a. daar in bet volgende: „Hierna presenteert de voorzitter den leden een sigaar en overhandigt het kistje aan den secretaris om ook de andere heeren aan te bieden. De voorzitter meent, diat het publiek ei genlijk geen sigaar moet hebben.doch wel de heeren der pers; die komen dan zooveel te liever." Het staartje. Eene dame te Gent, haar hondje verloren hebbende, kwam dit gebeur de mededeelen in het middenbureel van politie. Als bijzonder kenteeken van het hondje gaf zij op: 't heeft 27 witte haarkens op het staartje!! 't Yleesch wordt goedkoop. De handelaren in vet vee in het Noorden van ons land maken op he den niet zulke goede zaken als eenige weken geleden. De prijzen zijn in de laatste 4 weken, zonder dat men de oorzaak kon vinden, 10 ets. per kilo gram gedaald. De slagers varen er wel bij. Zij hebben de prijzen wel verhoogd, doch niet weer verlaagd. Oplichting. Bij een beurtschipper P. G., varen de tusschen Ouddorp (Flakkée) en Rotterdam, en liggende in de Nieuwe Haven aldaar, kwam gisteren een persoon zich noemende J. v. A., die van hem een partij uien wilde koo- pen. Hij liet vast 40 baaltjes op een sleeperswagen laden en zeide, dat hij de rest, 49 balen, over een uur zou komen haletn. Toen hij echter niet verscheen, ging de schipper aan het opgegeven adres dnformeeren, waar hem bleek, dat hij opgelichlt was. Anngifte van deze oplichting is bij de politie gedaan. Terecht. De vermiste V. uit Deventer is in een bcusoh onder Bajthmen,verkleumd en verhongerd teruggevondien.Hij is naar zijn kosthuis teruggebracht. Ontsporing. Gistermorgen omstreeks 6 urn- is op den N'bderl. Centiraal-Spoorw% bij heit station Nijkerk een goe derentrein gedeeltelijk ontspoord, waardoor vijf wagens van de rails zijn gesprongen en in den grond gezakt. Persoonlijke ongelxik' ken kwamen niet voor. Oorzaak on bekend. Spoorwegraadsels Men schrijft aan die Telegraaf Het publiek is meermalen de dupe geworden van de scherpe concurren tie tusschen onze twee grootste spoor weg-maatschappijen. Met. den winter- dienst is hiervoor weer een duidelijk bewijs te leveren. De mailtrein die des avonds in correspondentie op de dagmailbooten der Maatsch. Zeeland om 6.45 van Vlissingen vertreki. gaf met den zomerdienst correspondentie voor de Hollandsche reizigers met den om 8,29 van Rozendaal vertrekkenden D-tredn van de Hollandsche spoor, aankomst te Rotterdam 9,33, den Haag 9,55 en Amsterdam 10.51. Thans vertrekt renoemde trein reeds om 7.50 van Rozendaal, aankomst op de drie genoemde stations resp. o.m 8.59, 9,20 en 10,16. Doch wat is nu het geval: de mailtrein komt eerst te Ro zendaal aan om 7.53, waardoor ae reizigers die drie hoofdsteden niet eer der kunen bereiken dan om Rotterdam 9.46 Staats- en 9.46 Holl. Spoor, Den Haag 10.28 Holl. en 10.46 Staatssp. en Amsterdam 11.39 Holl. en 11.19 Staatss^ beide aankomst Centraal-' station. Aan wie hiervan de schuld? zoo mag eevraagd. De mailtreinen van Vlissin. gen loopen des morgens het traject VlissingenRozendaal in 58 minuten en dies avonds in 68 min. Deed de trein er des avonds ook slechts 58 min. over, die mailtrein zou dan om 7.43 in Ro zendaal aankomen, crus zeven min. vóór het vertrek van den D-trein naar Amsterdam. waardoor de reizigers ruim een uur eerder in de hoolostad' zou dien zijn En wat nu de Hollandsche spoor be treft. zou deze ongezonde toestand ver holpen zijn als die meergenoemde D- trein vijf minuten later van Rozendaal vertrok. Ongalante Franschman. Te Heusden is dloor de maréchaussee aangehouden en naar de gevangenis tej 's Bosch getransporteerd, een Franschman, genaamd H. A. Vanden- drieghe. geboren te Ennetières. be schuldigd van diefstal met geweldple ging. welke bestond in aanranding van een meisje om baar portemonnaie te rooven. Arme jongen. Te Kerkrade had dezer diagen een droevig ongeluk plaats. Twee jongens van 10 en 11 jaar zoontjes van de wed. B., waren in een zandgroeve wan het spelen, toen eensklaps een massa zand naar benedien stortte, en de 10-jarige knaa^ er levend onder werd begraven. Op het geschrei van den ander kwam er spoedig huln opdagen, doch het was reeds te laat. De arme jongen was onmiddellijk gestikt. Dronken tobbe. In de Tel. leest men onder de rubriek „Langs de straat" Linnaeusstraat (Amsterdam) 9 uur "savonds. Onder de reeds naakte boo- men langs 't Üosterpark in den re'in- koelen herfstavond. De lantarens als goudspreidende zonnen in 't zwarte donker, waarin de donkere boomtak ken oprijzen als armen, weggedoezeld in den oindeloozen naclxt. Een lange magere vrouw met een zwarten kaper koortsgloeiende oogen, als islangenoogjes xn diepe spelonken van t wasgele gelaat. Zij staat bij oen sportkarretje, waarixx zitten twee kinderen ixx doeken gewikkeld. 't Eene kind wil eruit. De vrouw duwt ruw het wicht terug in 't wagen tje. „Wil je wel eens zitten blijven, of... krijscht ze. 't Kind krijgt een mep. Blèrt, blèrt als een mager var ken. Een andere vrouw, die de mishande ling heeft gezien, is verontwaardigd. Ze zet haar eene hand in de zij, plaatst zich recht voor de ontaarde moeder, balt de vuist. Jou dronken tobbe, mot je dat kind afbeulen 't Is me ei ge kind. Dronken tobbe, je zult dat bloei nxiet rust laten, hoor hoor, of ik haal een agent. Dronkeix tobbe... dronken tobbe! Er komt een troepje figurantexx om de hoofdpersonen. Net zoo dronken as jij zegt de moeder waar moei jij je mee, schan daal, schan-daal, schan-d-a-al Ze neemt nu het blèrende kind, drukt het overdreven teedeir aan haar boe- zeixi, sussend. Waggelend doet ze een paai- passen achteruit, stoot met 'r hakken tegen den trottoirband, kwakt neer. 't Gesuste kind blèxl weer luid op. De andere nog nijdiger, vol van haar triomf, nu al die menschen zien, dat ze gelijk heeft, wil 't mensch te lijf. 'k Zei je leere je kinderen zoo te mishandelenHa, daar is al 'n agent. Agent-, dat mensch is dron, ken, ze mishandelt 'r kind! De agent gaat naar ds vrouw toe Toe nou vrouwtje, sta nou op en ga naar huis, denk aan je kind, hef schaap vat kou. De vroxxw staat met 'n ruk op. Meheer, ruik u nou is an me asem, of ik droixke ben. Nee, nee, je bent nuchter, maar loop nou door. De vrouw waggelt voort achter 't sportwagentje met 't kind op d'r arm. De andere scheldend er achteraan, 't Kind blèrt. Zilveren munt. In het jaar 1901 is aan onbruikbaar geworden grove zilveren munt em pas munt versmolten voor een nominale waarde ten bedrage van. f 315.421.94, waaruit zijn aangemunt 400.000 25 cent stukken en 2.000.000 10-centstukken ter nominale waarden van f 300.000, wes halve op deze vermunting een verlies geleden is van f 15.421.94. Aan mumit- loon, koper tot bijzet en kosten van ver voer .werd bovendien betaald f 33.693.71. Het Nut. Hetdepai-tement Dordrecht van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal ook dit jaar weer een of meer we tenschappelijke leergangen voor volwas senen houden. De eerste cursus zal plaats hebben op Vrijdagen 7, 14, 21 en 28 November. De heer dr. B. van Rijs wijk zal in die vier lessen een over zicht geven van de geschiedenis der Re publiek der Vereenigde Nederlanden ge durende de 18e eeuw in verband met de omwenteling van 1795, onder den ti tel van de Nederlandsclxe oligarchie in de 18de eeuw. Nederlandsclie handel. Het Alg Ned. Exportblad" ontving indierth'dl aanvraag van een New-\'ork- sche voorname handelsfirma om een adlres voor Edammer kaas. Het blad) gaf een. firma op. die zij meende te mo-°'n aanbevelen. Uit een brief aan de redactie van het ..Alg Ned. Exportblad" blijkt, echter dat de redactie met dexx aanbevolexi fir ma een groote teleurstelling is ge weest, en dat er waar is gezonden van zeer inferieure kwaliteit. Het Exportbladl maakt daarbij de volgende zeer juiste opmerking: Zaken op erooten afstand, vooral exportzaken willen coulant bedreven worden; komt daarbij waxxtrouwen op. dan zijn persé nieuwe relatien uitge sloten. En wat erger -is. zij zijn uit gesloten niet alleen voor dat artikel, maar waarschijnlijk ook voor alle an dere vaix hef zelfde land van her komst. De klacht diat er met onze zui velproducten zoo ontzettend geknoeid wordt is niet nieuw, verschillende plaatselijke gezaghebbende corporation en ook onze Regeering lxeeft zich die zaak aangetrokken, wij meenden zelfs te mogen srelooven, dat wij in dit op zicht den sleclitsten tijd al ween- te wo ven waren, maar die bovenstaande brief en zooveel andere wel is waar minder belangrijke maar daarom niet minder sprekende feiten der laatste weken (o. a. die vierde klacht over kaas in 3 weken), wijzen er op, dat meerde re Nederlandsclxe firma's nog niet met genoeg ernst inzien, hoeveel kwaadi zij het aanzien onzer markt in den vreem de' berokkenen door minder kwaliteit te leveren dan waarop aanspraak werd en kon worden gemaakt. Men maakt -een export groot door steéds minder en minder kwaliteit te leveren, integendeel zoodoende ver moordt men dien. althans naar ons in zicht. INGEZONDEN MEDE DEE LING EN. 30 cents per regeL. <Mol-Moiid water, bewaart de tanden tegen hol worden! FIJNE in luxe blikverpakking inhoudende een fa kilo €IO cents. De fraaie luxe trommels worden koloniën. Atjeh. Aaix een correspondentie van het ,,B. N," den 6en September uit Kota- Radja verzonden, .ontleeuen wij het volgende: De klewangaanvallen, in den laat- sten tijd door den vijand met zooveel goede uitslag ondernoiixen, wordeix door dien gouverneur grootendeels ge weten aan de minder goede houding der patrouilles en aan te weinig beleid harer corrxniandanten. Dit uitte zich o. a. in de regeeri ngstel eg rammen waar gesproken werd van een „te de fensief ingericht bivak", van „liet on doordacht doorzoeken van een huis", en van „een sergeant die in strijd mei gegeven bevelen met drie fuseliers werd uitgezonden" (lees: was uitge gaan) en in een aan alle corps-, divi sie-, compagnies- en dietachements commandanten gezondexx circulaire. Volgens deze circulaire marcheeren de patrouilles clordig, onnadenkend en onoordeelkundig ,zij houden zich ixx het algemeen te veel aan de wegen en kampongpaden, waarop de patrouilles met één man tegelijk en dus achter elkander loopen. Ook wordt de indiee- ling van een spits van enkele man schappen er in veroordeeld, alsmede het slecht uitkijken. Allen loopen met het hoofd voor overgebogen naar den grond te zien om niet in gaten als anderszins te trappen en gereed tot vuren of onmid- delijken tegenweer met zijn vuurwa pen is niemand. In de circulaire wordt dhn ook het marcheeren de één achter den ander verboden. Alleen in met zwaar bosch begroeide gebergte, waar .men genoodzaakt is een enkel aanwezig pad te volgen, mag deze marschvarm worden toegepast. Verder wordt bevolen geweren en karabijnen zoodanig le dragen dat men steeds tot onmiddellijken tegenweer gereed is en de patrouilles zullen steeds in twee gelederen marcheeren niet de officie ren en bet kader tusschen de gelede ren, in dier voege dat op het comman do ..halt" de patx'ouille als het wax-e aaneengesloten staat met front naar heide zijden en in de positie van vaar dig. Op aanwezige paden loopen dan de patrouille-commandanten en het verdere kadtex-, de manschappen op en kele passen daarnaast- De patrouille- commandlant steedJs ongeveer in het, midden der afdeeilüxg, het kader in de eerste plaats tusschen die manschap pen aan het hoofd en aan dien staart der patrouille. Worden deze bevelen nauwgezet op gevolgd dan zal wij zagen het aan de patrouille-Lutke Sehipholt en de colonne-Canxpioni het succes van dien klewangaanval gexing zijn. Doch hei is de vraag of men bij patrouille, transporten en spoordekkingen van langen dluur steeds op zijn hoede kan zijn Niets toch is vermoeiender dan omzichtig marcheeren. De in de bi- vaks voor patroixille-diensten bescnik- barei troepenmacht is niet altijd even redig aan het patroui 11 egebied, zoodat er soms te veel van de krachten der menschen gevergd wordt. En volgens het huidige systeem breidt de landstreek welke bezet is, zich uit zonder dat de vermeerdering van troepen daarmede gelijken tred houdt. Men zou hier best nog een bataljon ixx- fanterie kunnen gebruiken: er is werk genoeg aan den winkel. Met de ver meerdering van troepen zouden de pa trouille-sectoren kleiner worden en men zou meer zorg aan den marsclx der patrouilles kunnen besteden; steeds omzichtig marcheeren, rechts en links loeren en voortdurend' opletten ver- eischt zoowel van commandant als manschapoen veel geestkracht, vooral in de middaguren. Tegelijkertijd zou de goedgezinde bevolking beter be schermd worden tegen de moslemin en de roovers exx zouden wij het niet lij delijk behoeven aan te zien dat voor de zooveelste maal een Atjeher die der Compeunie blijken van aanhankelijk heid had betoond, door de djalxats wordt vermoord als nu onlangs weder om het geval was met Panglima Prang Abas van Matan°- Koeli. Saiker. Uit Djombang schrijft men aan het „Soer. Handelsblad": Branden en nog eens branden in de riettuinen der omliggende suikerfabrie ken, zijn tegenwoordig schering en in slag. Lang zullen de brandstichters zich echter niet meer Kunnen vermaken, daar de ondernemingen meest alle over een tiental dagen afgemalen zullen zijn, waardoor uit den aard der zaak wegens gebrek aan brandstof het spel gestaakt zal moeten worden. Het is echter opvalleixd hoe de eene fabriek veel meer last ondervindt van deze rietbranden dan de andere. Ponen bijv. bleef er geheel van gevrijwaard en Ngelom heeft slechts een tweetal brandexx te note eren, waarvan de laat ste echter een oppervlakte van onge veer veertiexx bouws besloeg; alle overi ge ondernemingen werden vrijwel ge lijkelijk bedacht met veelvuldige bran den. Wat de productie betreft, zoo kan in het algemeen gewezen worden op goe de sappen die een goed rendement ge ven, doch iets minder dan een tiental dagen geleden zoodat eerder achter- dan vooruitgang moet worden gecon stateerd. Ngelom maakt thans 104 picol, Ponen 125, Kaliwoengoe 115. Het irrigatie-water v.oor de riettuinen is sterk aan het verminderen; door een zeer juist doorgevoerde verdeeling zou daaraan tegemoet gekomen kunnen wor den doch zooals wij reeds vroeger op merkten, daarvoor is het toezicht op de verdeelsluizen te gebrekkig en vermeer dering van Europeesch toezicht drin gend noodzakelijk, hetgeen alleen door .uitbreiding van personeel te verkrijgen is. Goud te Meester Cornells. Reeds sedert eenige dagen wordt ver teld flat in de afdeeling Meester Corne lls, op het land Villa Nova, goud ge vonden zou zijn. De vondst dateert al van eenigen tijd geleden, maar men heeft haar geheim gehouden, zoo luidt het verhaal, om, met bescheiden midde len een verder onderzoek instellend, meer zekerheid te verkrijgen. Die ze kerheid schijnt men nu te bezitten en Zondag den 21en Sept. was de goud mijn het voorwerp van een druk, be langstellend bezoek van deskundigenen mannen van zaken. Wij geven het verhaal zooals het ons gedaan werd. (B. N.) Onderwijs. Examen M. O. Nederlandscli enz. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, van 22 Oc tober 1902, is bepaald, dat de commissie tot het examineeren van hen die eene akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in Nederlandsclxe taal en let terkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staathuishoudkunde en statistiek, staats inrichting en schoonschrijven, voor het jaar 1902 zitting zal houden te 's-Gra- venhage; en zijn benoemd; tot lid en voorzitter dier commissie, K. ten Bruggencate, inspecteur van het middelbaar onder wijs, te 's-Gravenhage; tot lid en onder voorzitter, dr. C. M. Kan, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam; tot leden: dr, P. L. Muller en mr. J. Oppenheim, hoogleeraren aan de Rijks universiteit te Leiden; dr. F. J. L. Kra mer ,hoogleeraar aan de Rijks-universi teit te Utrecht; dr. J. te Winkel en mr. M, W. F. Treub, hoogleeraren aan de Ge meentelijke universiteit te Amsterdam; dr. A. Kluyver, mede-redacteur van het Woordenboek voor de Nederlandsche taal, te Leiden; G. C. F. van der Laan, hoofd eener openbare lagere school te 's-Gravenhage. (St.-Ct.). Academische examens. Leiden. Geslaagd is voor het docto raal examen in de rechtswetenschap de heer H. A. P. Schaaps. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. Na de havenarbeiders van Marseille en Duinkerken hebben nu ook die van Calaiis het werk neergelegd, uit soli dariteit met de kolenstakers. Dinsdag weigerden zij verder kolenschepen te lossen en slechts „gele" arbeiders ble ven nog aan het werk. De schepen voor den Kanaaldienst hebben voor- loopig voorraad "genoeg, doch de En- gelsche invoer van kolen zal niet meer geregeld plaats kunnen hebben. In Duinkerken gaat het hard tegen hardeen comité werkgevers heeft tot den lock-out besloten en de stakers probeeren nu hun kameraden tot de al gem eene w eik staking over te halen. Er werd zelfs gevochten en een partij koopmansgoederen in het water gewor pen. Er is om cavalerie gevx-aagd. Rechtzaken. Hooge Raad. Voor dien Hoogen Raad te Amsterdam werd gisteren behandeld de zaak van een drietal mannen, door Rechtbank en Hof veroordeeld tot 3 jaar gevange nisstraf, wegens diefstal in vereeniging \an een groot aantal voorwerpen uit leder vervaardigd uit een pakhuis ach ter de Kalverstraat (in de Begijnesloot) waartoe zij zich den toegang- met een valschen sleutel hadden verschaft. Mr. A. Levy betoogde, dat 'in het be vestigend1 vonnis bewezen was ver klaard de verzwarende omstandigheid, diat de diefstal in den nacht was ge schied, tei*wijl echter in de qualificatie voorkomt, dat het misdrijf gepleegd is met een valschen sleutel. Daar hier dus een veroordeeling is uitgesproken ter zake van een ander feit. dan bewezen is verklaard, moest z.i. verwijzing volgen naar een ander gerechtshof. Behandeld werd o. a. nog de zaak van een bierbottelaar uit Beverwijk, door het Amsterdamsch gerechtshof veroor deeld tot 45 dagen gevangenisstraf we gens huisvredebreuk, w- derspannig- heid, mishandeling en beleediging van een ambtenaar in functie. Voor dezen requirant trad op mr. Eduard Belin- fante, die erop wees, dat, terwijl de beslissing, of iemand het oogmerk heeft om te beleedigen, uitsluitend aan den '.rechter toekomt, aangezien zulks is een inwendig feit, voor rcchtstreeksche waarneming met d'e zintuigen niet vat baar, in deze zaak recht was gedaan op cle verklaring van een politieagent, die had opgegeven, dat de beklaagde eenige wooi-den aan zijn collega opzet telijk beleedigenid had toegevoegd, Voorts was recht gedaan op de verkla ring vait een getuige, die m/ededeelde dat een hem toegebrachte wond was ontstaan ten gevolge van een schop. Pleiter zette uiteen, of de vraag, of iets het gevolg is van een bepaalde oor zaak, slechts door redeneering kan be- antwoord worden en een dergelijke re deneering als getuigenbewijs niet toe laatbaar is. Slechts deskundigen kun nen als zoodanig dergelijke min of meer wetenschappelijke gevolgtrekkin gen maken. Op gi-ond van een en an d/er concludeerde mr. Belmfaute tot verwijzing naar een ander Hof. Conclusie O. M. in deze zaken 3 No vember. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde den recidivist, die op heeter- daad betrapt werd' bij een diefstal in de Baltazar Florisstraat, tolt 3£ jaar gevangenisstraf, doch sprak zijn ka meraad, die op den uitkijk moet ge staan hebben, wegens gebrek aan be wijs, vrij. Kotrwbijtel. Woensdag stond voor de Rechtbank te Amsterdam terecht Hendrik Scholten, koopman wonende te Amsterdam, bij genaamd ,,de Kouwbijtêl", beklaagd dat bij te Amsterdam in den nacht van 3 op 4 September 1902 aan de Stadhou derskade heeft weggenomen een porte feuille met den inhoud daarvan, be staande o.a. uit drie bankbiljetten elk van driehonderd gulden en een bank biljet van honderd gulden, toebehooren- de aan Johannes de Vries, bouwkundi ge wonende te Amsterdam. Bekl. heeft aan de Vries, die eenigs- zins aan de rol was, op dien avond vuur gevraagd en ruzie met hem ge zocht. Er kwamen twee agenten bij, die de ruziemakers verzochten door te loopen. Beklaagde voldeed met het grootste ge noegen aan dat verzoek, maar de Vries merkte later dat hij zijn portefeuille kwijt was. Ra, ra, waar is die gebleven? Verschillende getuigen, winkeliers, verklaren, dat beklaagde bij hen ver schillende voorwerpen heeft gekocht, Tegen een dezer winkeliers, bij wien beklaagde een pak kocht uitte hij de bedreiging: „Zeg aan niemand dat ik hier met een bankbiljet van 300 be taald heb, anders is jou leven mijn le ven!" Beklaagde is beroepskaartspeler uit de Ne-s en zegt, dat hij al het geld met kaartspelen verdiend heeft. Ook zijn meisje bevestigt deze verklaring. Het O. M. is van oordeel, dat door het aaneensluiten der vermoedens en gege vens ook het wettig bewijs is geleverd en vordert, daar nog geen vijf jaar zijn verloopen sedert beklaagde voor een zelfde feit werd veroordeeld, op grond van artikel 310 W. v. Str., gevangenis straf voor den tijd van vijf jaren. De verdediger, mr. Treusart Ridder van Rappard, tracht de onschuld van den beklaagde aan te toonen en vraagt subsidiair een lichtere straf. Uitspraak over 14 dagen.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2