Letteren en Kunst. Thans staat vast dat de heer Orelio bij gelegenheid van zijn jubilee te 's- Hertogenbosch aldaar zal optreden met den proloog uit „Paljas" en fragmen ten uit „Tannhduser". Onder directie van de heeren Ogier, Van der Heijden en Van Wamel zullen kinder- en ge mengde koren optreden en de heer Bern. Rehl zal zich evenmin onbetuigd laten. De Rott. Onderwijzer5-Tooneelveree- niging zal den 27en Nov. in den Grooten Schouwburg Vondel's Leeuwendalers vertoonen. De Rott. Kunstkring dus schrijft het bestuur ons heeft door haar onbekrompen geldelijken steun de vertooning mogelijk gemaakt. (N. R. Ct.) De heer Leo Michelsem, door de jury van den Ned. Muziekkalender bekroond voor een pianostuk Langzaam, is ad vocaat en procureur te Amsterdam. Te merkwaardiger .is deze bekroning, daar de heer Michielsen nimmer compositie studiën heeft gemaakt, zegt het N. v. d. D." Stoom vaartberichten. Het stoomschip Oengaran, van Rot terdam naar Java, arriveerde 22 Oct. te Port Said, Het dubbelschxoefstoomschip Sin- doro, van Rotterdam naar Java, ver trok 22 Oct. van Southampton. Helt stoomschip Isis, met die Indi sche, Chineesche en Australische mails ex s.s. China, vertrok 21 Oct. van Port Said naar Brindisi. Het kan den 23en aldaar worden verwacht. Het stoomschip Prins Willem IV, arriveerde 17 Oct. van Amsterdam te Paramaribo. Het. stoomschip Prins Willem V, veijtrok 21 Oct. van Paramaribo naar Amsterdam. Faillissementen. gen van naam moeten behoor.en. Het eigenlijke stelen geschiedde dooreen troep onontwikkelde kerels, die goed betaald werden door hun collega's, de medeplichtige doctoren en tandart sen. Bovendien behielden de eigen lijke lijkenstelers de kleederen en al les van waarde, walt zich op de lijken bevond. Behalve doctoren en profes soren zijn ook de directeur van een kerkhof en een aantal nachtwakers en doodgravers bij het schandaal be trokken. De uien we ill u soli no. Op Sicilië zijn thans door de over heidl omvangrijke maatregelen geno men, om zich meester te maken van een beruchtem bandiet, Varsalona geheeten, die sedert eenige jaren schrik en ontzetting wekt in de om streken van Cammaraïa en Castrano- vo. In de laatste zes maanden heeft hij tien moorden gepleegd. De slachtoffers zijn personen die hij verdacht, inlichtingen omtrent hem te hebben verschaft aan de au toriteiten. Varsalona is geen gewone roover, die zijn slachtoffers langs den weg aanrandt. Hij heft een soort belas ting van iede-ren grondeigenaar ,en zijn schuld'eischerg betalen zeer gere geld. Men zegt, dat, Varsalona bij de ca valerie gediend heeft en zich toen on berispelijk gedroeg. Nauwelijks was hij uit dienst of zijn broeder werd vermoord en Varsalona besloolt hem te wreken en doodde dengene, dien hij van dien moord! verdacht.. Daarna nam hij de vlucht naar het gebergte en leidt, er sedert dien dag een ban dietenbest aan. Uitgesproken: Arnhem, 20 October. G. J. Brugman, schilder, te Dieren, gem. Rheden. Rech- ter-commissaris: nir. H. J. van der Poel Hiddingh. Almelo, 21 October. W. van Enter, boekhandelaar, te Enschedé. Rechter commissaris mr. W. ten Bruggen Cate. Assen, 21 October. M. Heynen, bier handelaar en rijtuigverhuurder, te Mep- pel. Rechter-commissaris: mr. H. J. Westra. Geëindigd: H. Koekkoek, arbeider, te Enschedé, Chr. Klaassen; G. van Meelen, te Vlis- singen. Voorloopige surséance van betaling verleend aan A. L. J. van Waesberghe, firma Tilburgsche Bank, kassier, te Til burg. Gemengd Nieuws. Anarchist. Te Parijs is een anarchist gegrepen op het oogenblik dat hij beproefde over het hek van het Elysée te klimmen. Op den man werden een dolk en een gela den revolver gevonden. Men vermoedt dat hij een aanslag op het leven van president Loubet in den zin had. Apachen. Het Hof van Assisen van de Seine heeft de twee beruchte aanvoerders der Parijsche Apachenbende, Lecat en Erbs, veroordeeld tot acht jaar dwangarbeid, een zekeren Magnin tot twee jaar ge vangenisstraf, terwijl nog twee anderen werden vrijgesproken. Te Angleur, bij Luik, is een meisje van 17 jaar, dat op een ter ril (afval hoop) van de Vieille Montagne kooltjes raapte, ond,er een afschuiving van heete stof schier geheel begraven. Toen men haar vond, stak nog slechts het hoofd buiten den heuvel uit. Haar te verlossen was een moeielijk werk, daar die tenuis van binnen nog lang blijven gloeien. Toen men het lichaam had vrijgemaakt, was het schier geheel verkoold. Het slachtoffer gaf geen teekezi van leven meer. (H. v. A.) Zegen! In het Russische dorp Dozenkowka in het gouvernement Charkow, heeft een boerin gelijktijdig het leven ge schonken aan drie jongens en één meisje. Vroeger heeft zij driemaal tweelingen gehad. De vierlingen zijn zoo gezond als een visch. Aardbeving. Aardschokken zijn gisteren waar genomen in het zuidoosten van den Amerikaanschien staat Tennessee en het noordwesten van den staat Geor gië. blik dat hii 31 Augustus het zeilschip betrad tof zijn aankomst te Londen. Men vermoedt, dat men nem op het zeilschip bedwelmd! heeft, oin zich meester te maken van kostbare instru menten, welke hij hij zich had. Bates is nog eeheel in de war en hij heeft absolute1 rust noodig. Zekere sir. William Werner, die te Brooklyn woont, vertelt, dat hij een turbine-motor heeft uitgevonden, waar mee, naar zijn meening schepen van de afmeting van de Kaiser Wilhelm der Grosze" een minimum-snelheid van 50 knoopen per uur kunnen krijgen. Op die wijze zou de reis over den At- lantischen Oceaan in 3 dagen of min der kunnen gemaakt worden. Vervolg Nieuwstijdingen. Heden morgen te ongeveer elf uui- had te Amsterdam, de zeer plechtige begrafenis plaats van den vice-admi- raal Zegers Veeckens, het aantal der belangstellenden was bijzonder groot. Diepen indtrulc maakte deze groot- sche militaire plechtigheid, waartoe de treurmuziek van het marine-korps uit Den Helder en dat van hef 7e regi ment infanterie, zoomede de vele, waaronder zeer sierlijke uniformen van vele hoogere en lagere militairen. Vele kransen waren in twee rijtui gen achter het lijk opgehoopt. Vervolg Stadsnieuws. De veiligheid op de Kankasische spoorwegen. In een nacht der vorige week werd in het Kaukasus-gebied een sneltrein, toen hij het station Duvanny naderde, door Circassischp movers aangehou den. Vorst Gedevancw, die in een cou pé van den slaaowagen le klasse zat, kree- een dolksteek, tengevolge waar van hij een uur later overleed. De conducteur werd eveneens vermoord en zijn lijk uit den trein geworpen. Alle reizigers met uitzondering van een d'ame ,die zich met succes m een coupé barricadeerde, werden uitge plunderd. De trein-ïbeambten wer den in bedwang ge-houden met revol vers. In den nacht van Zondag op Maan dag werd1 een extra-trein, waarin de Russische minister voor het verkeer wezen reisde tusschan de stations Mu- gan en Karassu door seinen tot staan gebracht. Een gewapende roover- bende had het Baanwachtershuis over. vallen. Toen Be trein stopte, gingen de roo vers op de vlucht. Een postaal stiefkind. Hef postblad werd sedert vele jaren reeds in andere landen gebruikt, toen de njkspostadiministratie het in 1897 ook in Duitschland invoerde. In den loop van 1898. het eerste volle jaar dei- uitgifte, worden slechts ruim 8 mill, stuks verkocht, in vergelijking tegen over het totale Duitsche brievenver- keer een gering aantal. In 1899 wer den nog slechts 4 1/2 millioen postbla- den verkocht in 1900 daalde de afzet tot even 3 millioen en in 1901 bedroeg het verkochte aantal 2,625,509. Brand in een kostschool. In het Russische dorp Soumarokova (gouv. Kas.an), is onlangs 's nachts brand uitgebroken in een meisjes-kost school. Er sliepen 37 meisjes op de bo venverdieping en 11 beneden en de vlammen verspreidden zich zoo snel door het houten gebouw, dat 14 leerlin gen in de vlammen of door den. rook om het leven kwamen. Een onderwij zeres werd door een boer uit den omtrek, met levensgevaar, langs een geïmpro- viseerden ladder gered. Een verborgen schat In een geheim vak van een oude muurkast in een zijde-fabriek te Montjoie ziin dezer dagen een aantal Fransche bankbiljetten uit het. jaar 1793 gevonden, meereaideels van 1000 francs tot een totaal bedrag van 1 1/2 millioen francs Hedenmiddag had de aanbesteding plaats voor bet vervoer van lijken ten dienste van de gemeente Haarlem. Ingekomen waren 6 biljetten. G. Hek- kerman, f 9.85, 5.75 en f 4.15. J. Visser f 10, f 5.50, 4.50; J. Metse laar f 9.75, f 5.25, 1 4; A. v. d. Wal f 11, f 5.75, f 5. A. Molenaar, f 10.50, f 5.50, f 4.50. De zesde inzending was ongeldig als zijnde ingezonden op o/igezegeld pa pier. Gunning over 8 dagen. In ihst rc tie. Heden is de in structie geopend' tegen Van W., in za ke de mishandeling van den smid Hos sets .die op een avond onverwachts door bekl. werd aangegrepen en met een mes in het dijbeen gestoken. Kwaad gestraft. Een jongen, dié Woensdag ten nadeele van een groent,enhandielaar een flesch met in gemaakte groenten stal, werd doorzou durven verklaren, dat hij toen maar Arrondissements-Reehtbank. (Zitting van Donderdag 23 October 1902). brandstichting. Heden kwam opnieuw in behande ling de zaak van den postbode D. van Vliet te Aalsmeer, beschuldigd van brandstichting in zijne woning in den nacht van 5 op 6 September 1.1. In ons nummer van Vrijdag 17 dezer gaven wij van deze zaak een uitvoerig verslag. Thans kunnen wij daaraan nog toevoegen, dat heden als nieuwe getuigen nog werden gehoord C. v. d. Zwaard, J. L. Rinkel, L. J. Rinkel en P. Vermeer, veldwachter te Aalsmeer. De drie eerste getuigen konden niets anders verklaren, dan dat de brand om streeks 2 uur door hen ontdekt was, en dat de achterste bedstede naast de ka merdeur het hevigst brandde; zelfs de buitenmuur was aan dien kant zeer warm. De veldwachter Lameijer kwam zijn eerste afgelegde getuigenis bevestigen en beweerde, dat bekl. eerst bekend heeft den. brand te hebben gesticht, en zonder eenige pressie op hem uit te oe fenen, heeft bekl. daarna de plaats aan gewezen, waar hij den brand stichtte. De getuige Vermeer verklaarde, dat beklaagde zich bij hem eerst is komen beklagen, dat hij in den buurt openlijk werd beschuldigd van brandstichting, en zeide, dat hij Kees Jongkind, met wien hij op slechten voet leefde, daar van verdacht. Tevens verklaarde bij toen, dat in die bedstede t 200 aan zil vergeld aanwezig was geweest. De veldwachter wees bekl. toen op de zware beschuldiging, die hij tegen Jong kind inbracht, en zeide verder, dat wan neer in de bedstede zilvergeld was ge weest, dit in een klompje teruggevonden moest worden, waarom hij dan ook 's middags eens in beklaagde's woning zou komen zoeken. Echter kwam hem direct het een en ander zeer v-erdacht voor. En toen des middags het onder zoek in de bedstede plaats had en niets werd gevonden, viel bekl. door den mand en bekende de brandstichting te hebben gepleegd. Ook later had bekl. 't misdrijf aan zijn vader in tegenwoor digheid van de veldwachters bekend, en later had bekl. in het Huis van Bewa ring aan Vermeer nog eens verklaard, dat hij den brand gesticht had, maar niet debet was aan de verduistering van den brief met 1500 Mark, waarvoor ook nog rechtsingang tegen beid. loopende is. Nog beweert bekl. dat hij onder eede derdtijd bij verstek veroordeeld tot gevangenisstraf. Tegen dit vonnis kwam zij in verzet, zoodat de zaak he den opnieuw werd behandeld. De offic. van justitie vroeg bevesti ging van het vonnis. Bekl. vroeg een geldboete. Beleed! ging politie. Den 26en September werd het zoontje van juffrouw D. Drayer ten politiebureele te Zandvoort gebracht en in verhoor genomen door den veldwachter J. Wesdorp. De moeder vervoegde zich op het politiebureau en voegde den veldwachter* de woorden „schooier, I doerak" toe. Voor dit feit werd heden gevorderd 1 week gevangenisstraf. Bekl. vroeg veroordéeliner tot een geldboete, qangezien zij niet bij haar zeven kinderen gemist kan worden. Dan mag ik ze wel meenemen", voegde zij der rechtbank toe. Tegen B. Demmers te Velsen werd gevorderd 5 maanden gevangenisstraf ter zake van huisvredebreuk, mishan deling en bedreiging tegen het leven gericht. Beklaagde was de woning van P. J. Kaasenbrood te Velsen binnengedron gen in den laten avond van 14 Septem ber met verzoek hem een glas bier te geven, wat hem werd geweigerd. Er ontstond een worsteling waarbij Dem- mers Kaasenbrood schopte, sloeg en tegen de meubelen aanwierpzelfs had hij gedreigd hem van het leven te beroovcn. Stukken van den Gemeenteraad Door mevr. I. H. van Taack TrakranenHarting, eigenares van het buitenverblijf „Uit ter Bosch" in den Haarlemmerhout is tot B. enW. het verzoek gerichjt om voor eigen rekening een rijweg te mogen maken die den oostelijken toegang tot ge- noemdi buitenverblijf en den daarbij behoorenden stal in verbinding bren gen met een der rijwegen van de Spanj aardslaan. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen en daarvoor te vragen een recognitie van f 1 's jaars. B. en W. stellen voor de begroo- Droevig ongeluk. Nabij het station Kalk, bij Keulen, wilden twee kinderen van een spoor wegbeambte de rails oversteken, toen juist een sneltrein naderde, de kinde ren greep en verpletterde. De ongeluk kige vader was getuige van het tooneel Bestuurbare ballonpróeven. Een Ene'elsche luchtreiziger. Stan ley Spencer, is Maandag te Blackpool opgestegen met een door hem uitge vonden bestuurbaren luchtballon. Niettegenstaande een flinke bries woei. gehoorzaamde de ballon aan alle be wegingen van het roer; zelfs zeilde hi" op een hoogte van 300 meter tegen den wind op. Ten slotte zweefde de ballon in een vooraf bepaalde richting en keerde behouden te Blackpool terug. Spencer heeft verklaard, dat deze proeftocht hem zeer bevredigd heeft. Vreemde geschiedenis Het lijkenschandaal te Indianapolis. (Ver. Staten) neemt, geweldige afme tingen aan. Heit blijkt, dat een ben de lijkenschenners, die zich door een eed onderling verbonden haddien, bij eventueel© arrestatie het zwijgen te bewaren, opereerde op alle kerkho ven in de steden van den staat Indi ana. In de afgeloopen vijf jaar wer den door hen meer dan 1200 lijken gestolen ten behoeve van geneeskun dige colleges, die er anatomische proeven mee namen. Sedert Juli zijn alleen Ite Indianapolis 315 lijken ont vreemd. Een lid van de bende verried de eedgenooten, waartoe geneeskundi Een 32-jar;~n dokter te New-York. William Bates «©he et en. die als oog- en oorspecia.lite.it een groote praktijk had', werd den 31 en Augustus 1.1 ge roepen bij een natiën!, die zich aan boord van een in de haven liggenu zeil schip bevond. Sedert dien werd' niets meer van hem vernomen en alle na sporingen van die politie bleven vruch teloos, tot Bates' wouw onlangs hoor de. dat haar man te Londen gezien was. Onmiddellijk reisde zij der waarts en na veel moeit© gelukte het haar haar man te vinden, terwijl hij een lezing over geneeskunde bijwoon de in één der Londensche hospitalen. Het bleek, dat hij zich had laten in schrijven als... student. Dr. Bates, die zeer overspannen was. vertelde zijn vrouw, dat hii niets wist van hetgeen er met hem gebeurd is, van het oogen.' den man achtervolgd en op de Nieu- w'e Groenmarkt eecrepen In zijn vlucht had de knaap zijn klompen verloren, en op zijn kousen, door de mocllder baggerend, werd de deugniet nu verplicht het gestolene weder terug te brengen, waarna hij weder werd losgelaten. Eene welverdiende les voorzeker! Spoor weg toestan den. Niet alleen zijn de overwegen voor de Haarlemmers een gruwei, maar ook de bewoners van O verveen hebben dit Woensdagmiddag kunnen ondervin den. Toen de regen bij 'stroomen ne- derviel, werden vele personen op den Zijlweo- gisterenmiddag verplicht niet minder dan 15 minuten te wachten voor de afsluitboomen aan den over weg aldaar: door dat een wagen van een stilstaanden goederentrein juist den overwe- besloeg. Had deze trein niet even verder kunnen optrekken? 't Is een waar schandaal zooals de II IJ. S. M. tegenwoordig het publiek behandelt. Enkele personen, die het lange wachten verveeld©, volgde het! voorbeeld na dat in de laatste dagen aau dén Jaujweg werd gegeven en wierpen de hoornen open, om achter den goederentrein om den overweg te passeeren en hun weg te vervolgen. Anderen, minder brutaal, bleven wachten, wachten en nog eens wach ten, totdat de trein eindelijk na onge veer 20 minuten wegreed, en zij druip nat. hun weg konden vervolgen. Nogmaals het is een publiek schan daal! In een gisterenavond in het lokaal Volksbelang" gehouden vergadering is opgericht de anti-rev. propaganda-club Groen van Prinste- rer". De club stelt zich op den grond slag van het program van beginselen van 1878. Een reglement zal in een volgende vergadering worden vastge steld en zal een bestuur worden ge kozen. Schouwburg. Morgenavond „On kel Cohn" door bet „Berliner Residenz Ensemble", waarop we reeds eenige malen de aandacht vestigden. We vinden over de wijze waarop de directeur, Max Samst, de titelrol vervult in het „N. v. d. D." o. a. het volgende: „De schrijver, R. Schwarz, had zich voorzeker geen beter vertolker voor de hoofdfiguur Onkel Cohn kunnen den ken, dan de Heer Max Samst, tevens lei der en directeur van het Duitsche gezel schap. Door hem werd de goedige oude oom, de raadgever, de troost en hulpe van geheel zijne omgeving, voortreffe lijk uitgebeeld. Typisch was de wijze waarop deze tooneelspeler den goed- moedigen, hulpvaardigen, op-alles-raad- wetenden ouden man van den 'ouden stam der „interessante Oosterlingen" te ruggaf; de snedige gezegden en opmer kingen, steeds „ad rem", die dit volk veelal kenmerken, werden met welbeha gen gevolgd en voorzeker ten volle ge noten door hen, die de eigenaardige ex pressies volkomen konden begrijpen. Want om dat te kunnen, moet men of Jood óf... tooneelspeler zijn. Eigenaardig genoeg toch is dat kernachtige, pittige bargoensch, dat door één enkel woord zoo krachtig en juist een gedachte uit drukt, als een geheele omschrijving niet zou vermogen. die tale, den tooneel- spelers onderling niet vreemd. Zij weten met volkomen juistheid wat ,,'n dalles", 'n „sof" beteekent. Doch behalve die slechts voor de uitverkorenen in de minderheid goed begrijpelijke uitdruk kingen wekten de Wïtzen en snedige uitvallen van Onkel Cohn voortdurend een gullen, goedmoedigen lach bij al de toehoorders". inner d, dat de inrichting en regeling van den dienst niet bij den Raad, maar bij het hoofd der politie berust; dat B. en W. eveneens betreuren, dat ten dienste van het Rijk een derde klerk bij de politic wordt aangesteld; dat het breken met de gewoonte om gratificatiën aan de politie te geven tot nadeel van den post zou zijn (het woord post is denkelijk een fout. be doeld zal zijn dienst. Red. H.'s D.) Premiegelden voor bekeuringen be staan niet Wel wordt het aantal der opgemaakte processen-verbaal bij het toekennen der gratificatiën in aanmer king genomen: dat het besproeien eter straten op Zondag zeer noodig is; dat. voor een tweeden assistent aan het laboratorium met het. oog op de gezondheidswet, f 500 wordt gevraagd; dat het verleenen van vrijstelling van schoolgeld voor onvermogende veel belovende leerlingen wel bezwa ren oplevert, doch dat. B. en W. het zullen overwegen en, zoo mogelijk, ©en voorstel doen. B e.n W*. zullen in ern stige overweging nemen of aan de Hooge Regeerino- kan worden gere- questreerd om een tegemoetkoming in de kosten van het laeer onderwijs; dat voor het herhalingsonderwijs zich hebben aangemeld 84 leerlingen; voor den dagcursus uitsluitend voor meisjes, geen enkele; dat voor de opleidingsscholen voor jongens en meisjes de leerlingen zelf moeten voorzien in de behoefte aan atlassera en teekenbenoodigdheden; dat van B. en. W. geen voorstel te ver wachten is tot invoering van gymna stiek aan het gymnasium; dat, bij nadere toelichting, omtrent de opmerking dat het onderwijs aan de B. A. School meer in overeenstemming behoort te worden gebracht met de ei- schen der praktijk, met den Directeur der School en de Commissie van toe zicht overleg zal worden gepleegd; dat omtrent openbaarmaking der ko hieren wordt venvezen naar het ant woord op de vragen over de belasting gedaan bij de algemeene beschouwin gen; (als we het goed begrijpen bedoe len B. en W. dat het College hier dus tegen is, Red. H.'s D.); dat van B. en W. geen voorstel tot in- t-ing van het Barbaua-Gasthuis in i voering van een belasting op publieke bekend heeft omdat, de veldwachters hem zeiden dat dan zijn straf tot de helft verminderd zou worden en hij di rect naar zijne vrouw mocht. De veldwachters verklaarden hierop dat zij dit niet gezegd hadden en niet de minste pressie op bekl. hadden uit geoefend. Het O. M. vorderde bevestiging van zijn requisitoir, dat strekte tot beklaag de's veroordeeling tot 7 jaren gevange nisstraf. De verdediger, Mr. Merens. begon zijn pleidooi met eene aanmerking te maken op het proces-verbaal der vorige zitting, waarin ten onrechte vermeld stond, dat bekl. bekend heeft, den brand te hebben gesticht. Nooit heeft hij dit gedaan, doch alleen gezegd, dat hij het voornemen daartoe heeft gehad. Voorts acht pleiter geen enkel bewij voor de schuld van bekl. geleverd. Ook deze nieuwe getuigen hebben niets kunnen verklaren, wat tot beklaagde's schuld zou kunnen leiden. In zooverre is verdediger's taak moeilijker geworden, omdat de veld wachters ontkennen, wat eenigszins in het voordeel van bekl. zou zijn geweest. Dit zou gemaakt hebben, dat men zou kunnen twijfelen aan beklaagde's on schuld, maar nu het tegendeel het ge val is, is daardoor nog geenszins het bewijs van beklaagde's schuld geleverd. Al heeft bekl. ook het voornemen ge had en dit bekend, de herroeping daar van heeft op alleszins aannemelijker grond plaats gehad In de bedstede, waar de brand moest zijn uitgebroken, en die nauwkeurig door de veldwachters is onderzocht, is ook de spijker niet gevonden. En dat had dan toch wel het geval moeten ge weest zijn. Dit pleit tevens voor beklaag de's onschuld. Voorts heeft de Rechtbank de vorige maal geoordeeld, dat niet genoeg be wijzen aanwezig waren, en derhalve een nader onderzoek bevolen. Maar ook de nieuwe getuigen hebben niets ten nadeele van bekl. kunnen getuigen, waaruit pleiter afleidt, dat thans ook nog niet de waarheid, die de Rechtbank zoo ten volle heeft willen hebben, is ge bleken. Er is dus zooveel twijfel in deze zaak, er zijn zooveel dingen, die voor beklaagde's onschuld pleiten, terwijl bovendien zijn schuld geenszins is be wezen, dat pleiter met nog meer vertrou wen dan de vorige week beklaagde's vrijspraak vraagt, en diens onmiddel lijke invrijheidsstelling. Dit laatste verzoek wees de Rechtbank van de hand en bepaalde de uitspraak op heden over 8 dagen. Jeugdige dieven. De drie jeugdige bakkersgezellen J. Duif, C. Klaver en A. Gorter, allen te Zaandam, hadden zich te verantwoor den ter zake van diefstal van peren en appelen in den nacht van 16 op 17 Sep tember uit den tuin van den heer Mooy Zij bekenden allen het ten laste ge legde. 'legen elk werd gevorderd 3 dagen gevangenisstraf. Mishandeling. M. v. Es. huis- wouw van K. Schouten, leeft reeds ge- ruimen tijd in onmin met haar buur vrouw C. Hofman, huisvrouw van A. Huisken te Aalsmeer. Beiden zijn niet. erg op hun mondje gevallen en hebben dan ook meermalen ruziet In den loop der vorige maand kwam het zelfs tot handtastelijkheden, waarbij eerst genoemde haar tegenpartij met een lat heeft, geslagen, zoodat zij werd verwond. Voor dit feit nu is zij in- ontvangst en uitgaaf vast te stellen op een bedrag van f 2014.82 en het subsidie uit de gemeeailtekas voor 1903 te bepalen op 974.62. De commissie van bijstand in het beheelr der gemeente-tfinanciën heeft geen bedenking tegen de supple- toire begrooting, aanwijzende in ont vangst en uitgaaf een bedrag van f 1.359.446.55. Dezelfde commissie adviseert den sitaat tot beschikking uit den post voor „Onvoorziene uitgaven" dienst 1902, tot een bedrag van f 931.23 vast te stellen. B. en W. stellen voor de be grooting van inkomsten en uitgaven der goederen van de voormalige cor poration van meeringen, ambachtein en bedrijven, sluiltende in. ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 1735.80A en met een vermoedelijk batig saldo van f 900, goed te keuren. De pensioen-comm. wenscht aan art. 2 van haar ontwerp-verordening toe te voegen de woorden: „met dien verstande, dat de kobting niet meer zal bedragen dan die. welke werd in gehouden van de laatstgenoten jaar wedde.'1 enriakelijkheden te verwachten is; dat het verhoogen van de recognitie voor het hebben van waterleidingbuizen in gemeentegrond vooralsnog niet wen- scbelijk is; dat, ook met het oog op de voordee- len, de tol aan de Itleverlaan nog niet moet worden opgeheven; dat de zaak van de reorganisatie der Meisjesschool voor M. O spoedig bij B. en W. aan de orde komt. Wij vermelden nog, dat B. en W. over de algemeene beschouwingen o. a. het navolgende verklaren: „Ook ons College ziet het gevaar, dat 3e grootere gemeenten door het klim- ,.men der belastingen bedreigt, ten volle „in. In vergelijking met andere ge- „meenten achten wij Haarlem's positie „echter vrij gunstig". Deze verzekering is natuurlijk aange naam om te lezen. Ze zou evenwel o. i. nog aan beteekenis winnen, -Wanneer ze nader was toegelicht. Gemeeiitebegrooting. B. en W. antwoorden uitvoerig op de verschillend!© vragen en opmerkin gen. die in de afdeelingen zijn ge maakt. Daar liet een zeer lijvig stuk is (niet minder dan 22 pag. oruks) moeten wü ons in d'e vermelding be perken. B. en W verklaren dan o. m.: dat de begrootin- der afdeeling elec- trische fabriek niet geflatteerd is; dat zij ontraden verplichte eigen aansifte voor die inkomstenbelasting in te voeren; dat het coUes© eventueele verhoo- 0" der traktementen van B. en W. en van den secretaris overlaat aan de prudentie van den Raad: dat, B, en W. een proef met. Sta tenzaal als Raadszaal willen herhalen; dat het niet. in de bedoeling ligt de takken van dienst op een andere wi jze onder de wethouders te verdeelen, dan thans geschiedt; dat een derde stembureau in het twee-de kiesdistrict- onnoodig is en bo vendien de trrensregeling dient te worden afgewacht; dat voor ve.rhoogin.cr van de jaarwed de van den waagmeesler geen termen bestaan; dat verhooging der jaarwedde 1 den brugwachter aan de Zandersbrug onnoodig is. daar zijne gezamenlijke inkomsten voldoende zijn; dat bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeidsduur bi] ere onderhandsche uitvoering van werken niet wenscheüik is. omdat het ondoen lijk zal zijn die in de practijk toe te passen en de controle' uiterst moeilijk: dat voor verhooging der jaarwedden van de twee oudste opzichters wordt verwezen naar het raadsbesluit van 16 Oct. 1901, waarbij dezen zijn gere geld en verhoogd: dat toezicht op de stookgercedschap- pen noodig was maar d!at, dit niet lan ger zal duren, dan hoogst noodig is. Het onderhoud in eigen beheer te ne men achten B. en \Y. niet raadzaam; dat uitstreven naar zuinigheid geen grootere sommen voor nieuwe bestra ting uitgetrokken zijn; dat het plan is. reeds dit jaar te beginnen met de ver betering van de Ged. Raamgracht, om die bestrating het volgend jaar te vol tooien; dat Zondagsdienst voor de plantsoen, wachters. vooral des zomers, een noodzakelijk kwaad is en niet geheel vemieden kan worden; dat men hoopt, de speelplaats van het Bolwerk spoedig te verbeteren; dat de vermeerdering van het, po litiekorps met 20 agenten wel groot, maar. hlijkens een voor de leden over gelegd rapport, niet te hoog is te ach ten: de dienst der agenten is thans te zwaar en de ronden te groot. Wat het voorstel tot benoeming eener raads commissie betreft, wordt er aan her- Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 23 Oct. H. C. H. Ste vens en J. H. van Gaale. C. M. B. Hos- kam en J. W. van Niel. A. van Velden en M, Linck. Getrouwd: 23 Oct. II. C. Barthel en J. van Zurk. E. de Wilde en C. C, Kretsch- mer. Bevallen: 21 Oct F. van DijkOlij- ve, z.; J. van der Zonvan Eerden, z.; D. BoeiZwitser d.; 22. A. Walhotte- Melsen. d.: 23. W. van DijkGielïng, d 21. E. SchermerGeel. dj Overleden: 22 Oct. A. Baggerman Slingerland 82 j. Jansweg. Correspondentie. Aan onze Administratie werd een ad vertentie toegezonden betreffende kost en inwoning voor een eenvoudig jon geman, zonder opgaaf van herkomst. Nader bericht wordt beleefd verzocht, Amsterdamsctte Beur*. Ginter. Hp<ien Wil 22 Oc; DÖ 23 Oct. 21/opPt. Werk. Pcliuio 81s/ir 8P/s pCt. Portumil4&lU 4SlU 4 pCt, Venezuela Oert. Neder! Handel Maatjj... A an d K on i n k 1Pet rol eu in Aand. Moeara Eniin.. Aaud. Ferlnk Aand, Sohibaieff Aand. Roenialata Aand, Ant. Car Foundry Cv Aand. United Steel Gonip Aand. Atchison Topaka d. Union Pacifh 291/8 Sti'/ï Sfi-Vs •107/8 43"/|(j 887/,r. .S.Si'(/|o 1040/,,, 104S/4 4 pCt. Ocuv. Union Pacific V>ds lOfri/p lüGiS/io Aand. Missouri Kansas A Texas 2*>7/lfi 295/'s - - 3333>/2 35'i/ic 357/g 557/s 5U'/,„ 371/.' 37»/t 337/g 335/* 41 44 s/8 38*/, 3SS/i ri. New-York Ontari. Oew. aan<l. Kansas City South. Pref. aand. id. id Gew. and. Southern Railway Vand. Washash Aand. Denver Pvio Grande... Gew. aand. Erie Tt l '«rammen. DUINKERKEN, 23 Oct. (R.-O) Tun- gevolge der stakingen hadden hier ter stede gisteren hevige vechtpar tijen plaats. 4 agenlten en één com missaris van politie werden gewond' en eenige gebouwen vernield. Da kooplieden sluiten hunne magazij nen. De stakers "liepen de haven af, spo ten water op eenige wagens, welke met koren beladen waren en tracht ten de kabels, waaraan Engelsche booten, met graan geladen, gemeerd lagen, door te snijden. Zij staken balen vlas in brand. Een brandspuit bestreed de vlammen. De troepen dre ven de manifestanten terug. Het stadhuis wordt door militairen bewaakt. Alle bruggen in de stad zijn open om de stakers te verhinderen d'e stad te doorkruisen.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3