J. A.1I. Firma F. 1USCHTER. 1 Demisaisons Telefoons, Electrisclie Scleta en torren, Blseiefleiflers enz. G. HONING ZOON, in Brandstoffen. Engelsciie en Belgische ANTHRACIET. Coiffeur Extra Opruiming Kleine Houtweg 2 J. VAM DER LIST. K. VAN EDEN, Spaarne 38. 'njsraa&sel. Prijzen zeer billijk. Onontplofbar© SPIT* Leest hedenavond stel. laandag, Dinsdag en Woensdag Y A. WINTER Co. Electro Technisch Installatie - ff iirean, Electrische Verlichting en Krachtoverbrenging, Filiaal üryisstraaf 18, Telefoon 412. Hoofdkant. Bilderdijkstraat 183, Filiaal Spuistraat, Telef. 999. '"ireu. ziet, maar hij, die verder ziende, hei f innigst de menschen lief heeft. Niet hei verbloemen van een onaan gename waarheid trekt aan, maar het zeggen van die waarheid in de zachtste en zuiverste woorden. Bestier uw huis, en gij zult weten wat hei brood en de rijst kosten; voed uwe kinderen op, en gij zult leer,en wat gij aan uw vader en uwe moeder ver schuldigd waart. Wanneer we wijs worden zullen we gaarne afstand doen van geluk, dat zich niet hooger verheft dan ons zelf. Vriendelijke woorden zijn voor het hart, wat de zonneschijn is voor de bloemen. Wat de dauw in d'en morgen voor de planten is, dat is het hartelijke woord, de vriendelijke blik voor de treurigen, de kranken en de armen. Wie met welgevallen de gebreken van anderen voor u optelt, wees er verze kerd van dat hij ook gaarne tot anderen van de uwe spreekt. Het exameN Elise Harder had met goed gevolg examen voor onderwijzeres gedaan. Twee jaren lang had zij er voor ge blokt en nu 7:' er door was, neerschte er groote vreugde in het gezin. Gelukkte zeide haar vader, een ambtenaar met beperkt inkomen, nu kan ik gerust zijn. gij zijt nu in staat om onafhankelijk voor uzelf te zorgen. Haar moeder sloot haar zuchtend in de armen, kuste haar op beide wan gen en fluisterde haar in het oor: Ik had wel wat beters voor je ge- wenscbt. lief kind. maar een arm meisje krr~t. tegenwoordig geen man, al is zij ook nog zoo mooi. '3 Avonds kwamen er eenige vrien dinnen, om de geslaagde geluk te wensclien, maar deze was den gehee- len avond zeer onrustig en in zichzelf gekeerd. Telkens als ex gebeld werd, sprong zij op en keek verlangend naar de deur. maar een bezoeker, die zij blijkbaar het" liefst gezien had, kwarn niet Die bezoeker was haar neef Jan. die in een buitenwijk een kruidenierswin kel dreef. Hoe later op dien avond hoe stil ler Elise werd, wanneer zij gedropen was. dan had zii niet droef geestiger kunnen zijn en ten slotte wendde zij hoofdpijn voor die zij toeschreef aan de doorgestane inspanning om zich aan het gezelschap van kennissen en vriendinnen te onttrekken. Zij wenschte allen een goeden nacht en ging naar haar slaapkamertje, waarheen haar moeder haar vergezel de om haar op den drempel daarvan nog eens te omhelzen. Arm kind. zei de oude vrouw, met. een zucht van medlelijden. arm kind'. Ja. ja. zoo zijn de mannen. Moeder had haar begrepen, ook al wist zij niet met zekerheid wat er tus- schen haar en Jan bestond. Het was nu ongeveer twee jaren ge leden. dat Jan en Elise deel hadden uitgemaakt van een gezelschap, dat e«n uitstanje deed, waarbij die twee niet geheel bü ongeluk van bet ge zelschap waren afgedwaald, zoodat zij een paar uren te zamen door het dich te bosch geloop en hadden. Het was op een heerlijken Meidag; een zacht windje suisde door de tak ken. waar het groen juist uitbotte en tusschen die takken door kon men in de verte een oud jachtslot zien liggen. Eerst hadden zij gezellig gepraat, maar toen geruimen tijd zwijgend zij aan zij geloopen totdat Jan plotseling zijn arm om haar mididel had gealagem en haar tegen zich aangedrukt, ter wijl hij haai' in het oor fluisterde: Mijn lieve, lieve Elise! Toen had hij zijn lippen op de hare gedrukt, inni" teede-r en zij had er niet aan gedacht hem af te weren, want haar hart klopte sedert lang voor dezen goeden jongen, m/et zijn eerlij ke blauwe oogen. Het was haar een onbeschrijfelijke zaligheid, ham hoor en zeggen: Ik heb je lief, Elise, ik heb je zoo lief. Den volgenden dag had zij in zoet verlangen naar hem uitgezien, want na die bekentenis verwachtte zij niet anders, dan dat hij de toestemming van hare ouders zou komen vragen, maar de1 da- verstreek zonder dat Jan een toeken van leven gaf. Dien dag niet en de geheele week niet drie volle maanden bleef hij weg om dan weer als gewoon nu en dan een bezoek aan do familie te bren- geen. waarbij hij tegenover haar altijd even ©rnstig en terughoudend was. Met aeen woord of teeken zinspeelde ïn' 01 het gebeurdte, het was alsof hij dat geheel vergeten had. Elise wilde nu ook maar haar best doen, om dat te vergeten; het kwam haar voor als een schoone droom, waaruit zij ontwaakt was tot de bib tere. naakte werkelijkheid, die haar zeide. dat een man te verstandig is om te trouwen met een meisje, dat niets bezit; dat een eerste vereischte voor een vrouw is, geld te hebben en dat zonder geld geen liefde of geluk kan bestaan Na die bittere teleurstelling was het haar duidelijk, dat zij nooit meer zou kunnen beminnen. Het vertrouwen, dat Jan zoo snood bedrogen had, zou zij ook aan geen an dei' schenken, zij haatte en verachtte alle mannen, al len. Na een ~>'00tendeels slapeloos door- gebrachten nacht ontwaakte Elise al even zwaarmoedig als zij naai- bed gegaan was en het was haar een ver luchting toen haar vader en haar broers naar hun kantoren waren. Om 10 uur ging moeder' naar de markt ecu nu was Elise alleen, een ^n- zaamheid die haar weldadig aandeed, maar waarin zij na een kwartier reeds gestoord! werd door het geluid van die bel. Zij deed open en deinsde verschrikt terug: Jan stond voor haar. Hij was deftig in het zwart gekleed, met een fonkelnieuweu cylinderhoed dien hij afnam zoodra zij opende. In zijn rechterhand liield hij iets dat in vloeipapier was gepalet. Het bloed vloog haar naai' de wan gen en aarzelend liet zij hem binnen. Hier opende hii het vloeipapier en haalde er een prachtigen bouquet uit, dien hij haar aanbood. Neem mii niet kwalijk, da:, ik gisteren, niet o-ekomen ben, zeide hij. Mijn gelukwenscli is er niet minder hartelijk om. Zij nam de bloemen met gemengde gevoelens aan en verzocht hem plaats te nemen, terwijl zij zicli, met den bouquet nog in de hand, tegenover hem zette. Zijt ge blij. dat ge door uw exa men zijt? begon bi'. Ja, antwoordde zij verstrooid, ja zeker Nu zult ge wel spoedig een be trekking kr ij o-en. 'k Hoop 't. Hebt ge al iets in 't vooruitzicht? Ja. Bevalt het u onderwijzeres te worden? Zij sloeg de oogen neer. Ik zal mijn plicht doen. zoo goed als ik kan. Het is een moei olijk beroep, dat veel zelfbeheersching en offervaardig heid vereischt. Och ,het is een beroep zoo goed als elk ander. Winkeljuffrouw of te lefoniste is men ook niet voor zijn ge noegen. Gij hadlt liever in het geheel geen beroep moeten kiezen. Zij vertrok haar mond tot een spot lachje. Zoo? En wat zou ik dan moeten doen, als vadier en moeder er niet meer zijn? Ik moet toch leven en heb geen p-eld' om mij te onderhouden Het was alsof hij den bitteren toon, waarop zij die laatste woorden zeide, in 't geheel niet opgemerkt had. want zonder aarzelen zeide bij: Wel, een meisje als gij, Elise, be hoeft zich daarover niet ongerust te maken. Die trouwt eenvoudig. Haar eerste ingeving was om op te staan en hem hoos den rug toe te keeren. maar zij bedwong zich en nog bitterder dlan tevoren herhaalde zij: Ik heb geen geld, zei ik en de mannen van tegenwoordig trouwen geen arm meisje ,d!at heb ik maar al te goed ondervonden. Zij stond op, wierp den bouquet toornig op die tafel en ging. om baar tranen te verbergen, aan het venster staan, maar eensklaps voelde zij dat hij zijn arm om haar heensloeg, even als voor twee jaren, maar nu liet zij dat niet meer zoo gewillig toe. Met een ruk maakte zij zich los en voegde hem toe: Wat beteekent dat? Hij was bleek geworden en stamel de: Hebt gij mij dian niet meer lief, Elise? Durft ge mdj dat nog vragen? Denkt dat ik no- het onnoozele kind yan vóór twee jaren ben? Zij wees hem met een gehiedence handibewegir- de deur. Ga nu heen of ik zal vader ver zoeken dat hi1' u voortaan het huis ont zegt. Hij keek haar schuchter aan en halfluid klonk het van zijn lippen: Sta mij dan ten minste nog een vraag lboe, Elise, alvorens ik heenga: Ik ben namelijk hier gekomen om u te vragen of gij zijn stem begon hier te beven en hij keek haar smee- kend aan of gij mijn lief vrouwtje zoudt willen worden. Nu was het haar beurt om bedeesd te staan en, met spijt over haar hef- tigen uiltval van zooeven, stamelde zij: Meent gij dat? En hij herhaalde nu, bijna plechtig: Wilt ge mijn vrouw worden, Elise'? Zij knikte slechts, te veel aange daan om te spreken. Met tranen in de oogen lachte zij hem toe en hij kuste haar telkens op mond en wangen. Eindelijk was zij weer bij machte te spreken. Waarom hebt ge mij dat niet veel vroeger gevraagd? Gij wist toch dat ik van u hield? Hij hief haar bekoorlijk, schaam rood! gezichtje, dat zich aan zijn horst verbergen wilde, tot hem op. Ik durfde niet, Elise. Wel had ik mij een oogenblik door mijn lief Uit de Moppentrommel de 1 aften meesleepen, maar dat was tegen mijn wil gebeurd. Ik beminde u al lang en hoe gaarne had: ik toen reeds aanzoek naar uw hand gedaan, maar ik mocht niet lichtzinnig uw bestaan met h^et mijne vereenigen, toen ik u nog geen passende positie kon aanbieden. Gij weet ook niet hoe ik in sftilte geworsteld' heb. Het eerste jaar van mijn zaak leverde een winst van nog geen f 500 op. Daarvan kan men toch geen vrouw onderhouden. Dus moest ik verder worstelen en geduld hebben. Ik heb dag en nacht gewerkt, mij alle moei ten getroost om mijn zaak uit te brei den en nieuwe klanten te winnen. In het tweede jaar was de winst al gestegen tot 1000 gulden en nu heb ik heft derde jaar achter den rug. Toen ik gisteravond mijn boeken af sloot, kreeg ik een zuivere winst van 2000 gulden. Hoerah! nep ik uit, eindelijk, daarmede kan ik een buis houden beginnen en mijn vrouwtje mijn woning binnenleiden. Zij dirukte zacht haar hoofdje te gen zijn borst en zag hem met van vreugde stralende oogen aan. Ik heb veel bij je goed te ma- ke(n, Jan, fluisfterde zij, 'o, zooveel. Terwijl gij voor ons beider geluk werktet, noemde ik u eien trouwe- loozo egoïst. Vergeef bet mij, Jan, vergeef het mij. Hij boog zich over haar heen en als antwoord kuste hij haar op den mond Zoo bleef zij in zijn armen liggen, tot eensklaps een stem hen d'eed' op schrikken. Het was de moeder van Elise, die van de markfte terugkwam, al een oogenblik ongemerkt op d'en "drempel bad gestaan en nu glimlachend zei de; Ik geloof, Elise, dat gij u de moeite om examen te doen wel hadt kunnen sparen. i8 bij Atelier dagelijks geopend bij alle weersgesteldheid, ook des Zondags. ter berging van Benzine en andere ontplofbare vloeistoffen. AGENT: Telefoon interc. No, 486 Mevrouw. Dus ik moet mij alles ontzeggen, maai- jij voldoet aan iedere gril. die bij je opkomt. Mijnheer. Niet meer dan billijk. Toen ik je huwde, deed ik een rijk hu welijk waardoor ik in de gelegenheid kwam, al mijn wenschen te bevredi gen; maar iij trouwde een armen drommel en moest dus beseffen, dat je een leven van ontbering tegemoet; ging. Voor den patiënt. Mevrouw. Bet, meneer is lang niet wel Ie- 'm vanavond een kxuik in bed. Meid (in haar eersten dienst). Met bier of jenever? Een mooie 1 ij s t. "Weet je al. welken naam jelui aan dë nieuwe baby zult geven? Mijn vrouw heeft da namen op geschreven van aJlie dienstboden, die wie in de laatste twaalf maanden ge had hebben; we hebben dus ruime keuze! Een record. Onlangs werd door een diepzinnig man in gezelschap de volgende natuur- pbilosophische vraag gesteld: Welk levend wezen hier op aar de beweert zich het langzaamst en komt het traagst tot zijn doel? En het antwoord was: Eene dienstmeid, die met haar vrijer een boodschap gaat doen. In gedachten. Professor. Is meneer thuis? Dienstbode. Me lieve mensch, die is al veertien dagen lang dood en be graven! Professor. O, dan wil ik hem niet storen. Edison. Janssen. Heb je gehoord van Edi son's jongste vinding? Pietersen Wat nu weer? Janssen. Een overhemdsknoopje met een miniatuur-phonograaf er Als het in een donkeren hoek onder 't bed valt, dan roept het: Hier ben ik! De vorige week gaven we op, wie het grootst aantal woorden uit Neder land, zocht. We ontvingen op onze Prijsvraag verscheidene antwoorden. Velen echter hadden een groot aantal woordjes uitgezocht, waarvan bij onderzoek bleek, dat verscheid enen óf niet Hollandsch, öf niet e verstaanbaar of dubbel geschreven waren. Zoo hadden we er een, die 170 woordjes had ingezonden, waarvan er 87 goed waren! De prijs werd toegekend aan mej WILH. WAALEWIJN, Generaal Joubert- straat lrood, Haarlem, die verzocht wordt haar prijs aan ons Bureau af te halen. Ons nieuwe prijsraadsel luidt: De eene helft is een Polder in Noord- Holland, de andere een soort overzet. Het geheel een welbekende plaats. Als prijs loven wij uit: EEN WANDVERSIERING. Bloemendsal. Specialiteit in haarwer- ken. Alle haarwerken worden keurig en solide afgewerkt. zeer aandachtig hei Advertentie i iwan hef j Mendnhuis domstel. Stoomkleerenbleekerij VAN JOHs JACK. Lange Heerenwest I36-I3S, Haarlem. Bediening naar wensch. Attesten op mijn kantoor ter inzage. De wasschen zijn tegen brandschade verzekerd VAN Reëele waarde tot Gld. worden in genoemde 3 dagen voor den prijs van 4-,SO gld. aangeboden in den grooten Verbouwings Uitverkoop van KONINGSTRAAT 39. So]La.©eS.®s uitvoeping. Plannen en begrootingem kosteloos, In Filiaal HAARLEM is een rijke sorteering Electrische Ornamenten, Beelden enz. enz. aanwezig. tO, HAABLEM, BLOEMË¥1»AAL, AMSTERDAM, Parklaan 76. Boschlaan A 386. Heerengracht 43-45-47. Telefoon interc. 230. Telef. interc. 1676 en 2678. LEVEREN PRIMA Nette en spoedige bediening.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 10