NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Heden is verschenen Adresboek van Ervaringen uit den Boerenoorlog. 20e .Jaargang Zaterdag 25 October 1902, No. 5928 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37J4 de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regel® 50 Ote,; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem ie de prija der AdTerfcentiën van 15 regels 0,75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaox; Gebouw Het Spaarue, Zulder KuUenspasrue S». 6. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën 9n Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A= DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Cfompagme Générale de Publicité Etrangère Li DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Faubourg Mommartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 25 Oct. bevat o, a. Oostenrijksche manieren, Inter pellatie in de Fransclie Kamer over de stakingen. Staking in Frankrijk, Een pantoffelheld, Onderwijs in Zuid-A tri ka, Gedenkschriften van Pres. Kruger. J bevattende de namen der kiezers in de GemeentenBennebroek, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem mermeer, Heemstede, Hillegom. O- verveenSantpoort, Schoten. Spaara- dam,Spaarnwoude,Velsen, Vogelen zang IJmuiden en Zandvoort; 229 bladzijden, Hink formaat, duidelijke letter, in eartonnen band. Prijs f2.50. jjgagP"" fsSSÊP"" Onmisbaar voor de bewoners der omliggende gemeenten zeiven eii voor de ingezetenen van Haarlem die clientèle hebben in die dorpen, deze wenschen uit te breiden, of daar zaken wen schen te beginnen. Voorhanden aan onze Bureaux Zuider Buitenspaarne 6 en Groote Houtstraat 55. Verkrijgbaar bij alle Boekhan delaren. Uitgave van de Vennoot schap LOURENS COSTER. Advertentiën VOOE HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwezen genoodzaakt Advertentiën al te wijzen voor het Zaterdagavondnummer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moei lijk vooraf kunnen worden ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. Buitenlandsch Nieuws Engeland. De national© conventie van de Ier sche liga vergaderde Maandagavond in Boston zooals een Reuter-telegram ons reeds mededeelde. President Roo sevelt schreef in een brief dat hij, tot zijn spijt, deze bijeenkomst niet kon bijwonen. De heer Davitt verklaarde dat de telegrammen betrekking hebbende op den toestand in Ierland niet doordron gen tot de Vereenigde Staten. In Lon den houdt men ze terug. ,,Ik heb me in verbinding gesteld voegde de heer Davitt er aantoemet ©enige journalisten in Marseille en Parijs, en wij stelden het plan vast voor een onafhankelijk pers-agent- schap dat zijn zetel zal hebben in Pa rijs. De Amerikaansche Ieren hebben naar die Boeren slechts een veertigtal vrijwilligers gezonden. Door in dit geval niet tegen de Engelschen ie strijden, hebben de Ieren bij deze ge legenheid hun zaak verwaarloosd. Generaal Botha zei, dat wanneer de Amerikaansche Ieren 5000 vrijwilligers gezonden hadden na den Paardenberg- 'ned'erlaag, de Engelsche macht voor goed gebroken zou zijn". De vergadering sprak zich vervol gens uit voor de onafhankelijkheid van Ierland. Zij kende Ierland het recht toe overal en altijd Engeland te be-' oorlogen. Woensdag heeft de Iersche qua es tic die aandacht weer van het Parlement gevraagd'. O'Brien wees er op, dat president Roosevelt een sympathiebe tuiging had fezonden aan de verga dering der National Irish League in America". H" vroeg aan Balfour of Engeland, met het oog op de vriend- schappelijke betrekkingen met de Ver. Staten ,van plan was van liet hoofd eener groote bevriende natie een les te leeren in wijsheid ten opzichte der ïer- sche zaken. De voorzitter kwam hier O'Brien in de red'e vallen; maar deze nam een anderen draai en wees op het groote internationale belang van het zenden van Roosevelt's sympathie-betuiging. O'Brien trachtte nu een interpellatie, van de quaestie te maken omdat Bal four een halsstarrig stilzwijgen bleef bewaren, maar weer kwam de speaker tusschen beiden. Woensdagmiddag kwamen de drie Bóeren-generaals na bun Duitschen zegentocbt te Londen aan; en stapten station Fenchurch uit; een talrijke me nigte stond hen op te wachten en ont blootte het hoofd toen zij te voorschijn kwamen. Men hoorde zelfs eenige kre ten, die als hulde waren bedoeld. Even als gedurende hun eerste verblijf te Londen nam het drietal zijn intrek in Hoirex Hotel. Een communiqué aan de Engelsche pers meegedeeld meldt dat de reis der Bóeren-generaals slechts in verband staat met het. ophalen van geiden voor hun landgenoot en 'thuis. Een bepaald reisplan is nog niet opge maakt. een en ander zal waarschijn lijk van de omstandigheden afhangen. Dinsdag werd te Londen een verga dering gehouden, voor het grootste deel biivewoond' door Indiërs. Engel sche onderdanen dus, die een eigenaar dig licht werpt op de politiek der En gelsche regeering. Vóór den oorlog was een der voornaamste grieven te gen het bekrompen bestuur van den heer Kruger, dat de Indiërs, zij die toch Engelsche onderdanen waren en dus evenveel rechten bezitten moesten als de blanke mede-onderdanen, gansch Transvaal en Vrijstaat als Pa ria's behandeld werden; hetzij werklie den, hetzij kooplieden, hetzij van eenig ander beroep steeds waren het niets dan co-olies" Verlof om in het land te wonen werd hun alleen na betaling van drie p st gegeven; op reis waren zij vexplicht in de laagste klasse te reizen en moesten daarbij van een spe- cialen pas voorzien zijn. Bovendien mochten zij hun verblijf houden en hun handel uitoefenen al léén in afgeschotèn gedeelten der stad. locaties genaamd; en ten slotte moch ten zij in de meeste steden geen ge bruik maken van rijtuigen of op de voetpaden wandelen. Lord Lansdowne en andere Unionistische lichten wa ren tot in hun binnenste verontwaar digd en bedroefd over zóo'n toestand... vóór den oorlog. Doch zie, nu de oor log over is nu schijnt dit alles niet meer voor de Regeerlng te bestaan en ziet zij blijkbaar de noodzakelijkheid van veranderingen in den koelie-toe stand niet meer in, althans bovenge noemde vergadering uitte haai- oordeel in omgekeerden zin en beweerde dat de koelies er thans nog droeviger aan toe waren dan voor '99. In het Lagerhuis deelde de onder-mi nister van buitenlandsche zaken lord Cranborne mede dat der Britsche Regee ring niets bekend is van eenige over eenkomst tusschen Frankrijk en Italië welke met zich zou brengen een versto ring van den status quo in de Middel- landsche Zee. Sir Howard Vincent vraagde of de fis cale bepalingen voor Transvaal en Oran- jekolonie zouden behelzen een preferen te behandeling van Britsche goederen. Minister Chamberlain antwoordde te ver wachten dat de Zuid-Afrikaansche kolo nies binnenkort een tarieven-conferentie zouden houden. Daarom zou het voor barig zijn thans eenige mededeeling te doen. De Iersche leden, die ontevreden wa ren met eenige van minister Wyndham's antwoorden op vragen, Iersche zaken betreffende, drongen aan op het stellen van een groot aantal aanvullingsaanvra gen in strijd met de orde door den voor zitter geëischt. Er heerschte eenigen tijd groote opgewondenheid en rumoer, het kwam' echter niet tot eenig ernstig inci dent. Ten slotte hervatte het Huis de behandeling van de onderwijswet. Frankrijk De minister van justitie heeft giste ren een circulaire aan de procureurs generaal der republiek verzonden, waarin hij eraan herinnert, dat het echt tot staken onaantastbaar is. De gewapende macht heeft z!icb daarom te bepalen tot het onderdrukken van onlusten, die zouden kunnen voorko op geen andere wijze heeft zij tusschenbeide te treden in de kwestie tusschen patroons en werklieden. Zij heeft de striktste onzijdigheid in acht te nemen. Aan de ambtenaren die te oordeelen hebben over feiten met de staking in verband staande, wordt opgedragen, in groote mate met de omstandigheden rekening te houden en vooral op kal meering der gemoederen aan te sturen. De Kamer zette Donderdag de behan deling van de interpellaties over de werkstakingen voort. Na lang.e redevoe ringen van de afgevaardigden Dejeante en Jaurès nam minister-president Com bes bet woord. Hij verklaarde slechts te willen antwoorden op twee vragen: lo. waarom hij troepen heeft gezonden en 2o. welke maatregelen hij denkt te ne men om de stakingen te doen eindigen. Hij zegt o. a.: „Het is de plicht der Regeering de or- de te verdedigen tegenover perfide agi tatoren gelijk men die vindt bij werk stakingen welke samenvallen met staat kundige gebeurtenissen. Het zenden van troepen was dan ook geen uitdaging, doch een noodzakelijke daad van voor zichtigheid. Wij hebben alleen voorge schreven de onvermijdelijke maatregelen om buitensporigheden te voorkomen. Ons drievoudig doel was: te verkrijgen dat de menschen gevrijwaard bleven voor gewelddadigheden, de vrijheid van arbeid en de vrijheid van staking te doen eerbiedigen". Komen.de tot de ldachten van de mijn werkers zeide de heer Combes dat hij met betrekking tot den arbeidsduur der mijnwerkers de verzekering gaf dat hij bij den Senaat het wetsontwerp zou on dersteunen dat door de Kamer is aan genomen. Ook 'heeft hij beloofd het vraag stuk van de arbeiderspensioenen, te zul len doen regelen. Wat, de salarisvraag betreft, heeft hij geantwoord dat deze niet behoorde tot het domein van de re geering noch tot dat van het parlement. Zij verschilt voor de afzonderlijke stre ken en de daar heerschende voorwaar den. Over het vraagstuk van de ongeval lenverzekering voor arbeiders zeide hij: „Wij zullen er naar streven dit vraag stuk zoo billijk mogelijk te regelen, de regeering zal pogen voor de verschillen de categorieën van werklieden de meest gunstige oplossingen te verkrijgen. Zij' zal al haar krachten aanwenden om een eind te maken aan de werkstakingen, die groote ellende dreigen te veroorzaken en onze mijnindustrie te gronde richten, terwijl zij onze buitenlandsche mede dingers in de kaart spelen." De voorzitter leest zeven motiën van orde voor, die bij hem zijn ingekomen. Bos verklaart dat alle republikeinen het eens zijn om de motie Sarrien-Jaurés- Gouzy aan te nemen. Het eerste gedeelte dezer motie, dat met 525 tegen 3 stemmen, werd aange nomen, luidde aldus: „De Kamer, acte nemende van de ver klaring van den minister-president, dat hij in de Kamers zal bespoedigen de be raadslaging over en het aannemen van hervormingen in het belang der mijn werkers"; het tweede gedeelte, dat met 335 tegen 180 stemmen werd aangenomen, luidde: „vertrouwende in zijn'vastberadenheid om de vrijheid van den arbeid en het recht van staking te handhaven"; het derde gedeelte, aangenomen met 418 tegen 95 stemmen, luidde: „noodigt hem uit zijninvloed aan te wenden om de arbitrage te doen aan vaarden". De motie werd in haar geheel aange nomen met 375 tegen 164 stemmen. Ruitschland. De Rijksdag heeft de beraadslaging over artikel 1 van de tariefwet met de tariefposten voor gerst en haver, voortge zet. Het regeeringsontwerp stelt voor gerst een minimum-recht van 3 ruk. voor en een autonoom recht van 4 mk., voor haver een minimum-recht van 5 mk. en een autonoom recht van 6 mk. De com missie heeft voor haver en gerst een zelfde minimum-recht van 5 1/2 mk. en een autonoom recht van 7 mk. aange nomen. Heim, van het Duitsche centrum, stelt voor, het minimum-recht tot 6 mk. te verhoogen, de sociaal-democraten ver langen vrijstelling van invoerrecht. Vandaag zal over de posten voor gerst en haver gestemd worden. Turkije. Volgens de „Frankf. Zeitung" zoude Donderdag om 4 uur de tijd verstreken zijn, gesteld in het Italiaansche ultima tum betreffende de zeerooverij in de Roode Zee. Het Italiaansche oorlogsschip Piemonte vertoeft daar op 't oogenblik Turkije zoude de Italiaansche eischen als billijk erkend hebben, maar tegelijk ge zegd, dat het binnen den vastgestélden tijd onmogelijk er aan kon voldoen. In bijna alle diplomatieke kringen, verze kert de „Frankf.", vindt men Italië's houding te kras. De Italiaansche diplo matie is nu echter tevreden met de door Turkije afgelegde verklaringen. Zooals wij vanmorgen hebben medege deeld, zou Turkije een geldelijke schade loosstelling aan Italië geven als het geen andere voldoening verschaffen kan. Een bericht in de „Temps" zegt echter, dat Turkije heeft aangeboden: Gevan genneming der zeer o overs, vernieling van hun booten en bovendien nog 1500 T. pd. st. schadeloosstelling. Als dat zoo is, kan de Italiaansche diplomatie ook inderdaad tevreden zijn, dunkt ons. Finland. Tien hoog ere ambtenaren, waaron der een. senaatssecretaris en negen rechters, hebben hun ontslag uit den dienst gekregen, door middel van een allerhoogst bevel aan den senaat, om dat zij zich schuldig gemaakt hebben aan dienstweigering tegenover den se naat. Deze ambtenaren hadden nl. geweigerd, den senaat behulpzaam te zijn bij 't uitvoeren van de aanwer- vingsvoorschriften. Zij verklaarden den senaat, dat zij niet konden mee werken tot het uitvoeren van een mi- litiewet, die in Finland op wederrech telijke wijze was uitgevaardigd. Een groot aantal ambtenaren derzelfde ge rechtshoven in Abo, Wasa en Wiborg, die eveneens voor de dienstweigering gestemd hadden, kregen een berisping van den troon. De Finlj. Gaz. ver zuimt de gelegenheid niet haar lands lui ïn Rusland er op te wijzen, hoe vreeslijk gedesorganiseerd het beamb- tendom in Finland is, en hoe ongeloof lijk een dergelijk geval in het overige Russische Rijk zou klinken, wanneer ambtenaren zich zouden verstouten, den senaat mede te deelen, dat zij een bevel nieit uitvoeren, omdat zij het niet met den wetgever eens zijn. Het Rus sisch propagandablad vergeet alleen, dat de vergelijking nog lang niet op gaat, ook nog niet, nadat de Russische bewindvoerders de Finsche staatsin richting hebben kromgebogen. Oostenrijk-Hougarije. In den Rijksraad zijn een aantal in terpellaties aangekondigd, meeren- deels betrekking hebbende op gebeur tenissen der laatste dagen. Zoo is er een over het gebrek aan ruimte op de Polytechnische Hochschule, dat tot een studentenkabaai aanleiding gaf. Dan een van de Duitschers over de wanor delijkheden bij de keuze van een voor zitter voor de Kamer van koophandel, en nijverheid te Olmutz. en een over de opstootjes te Bielitz, op Zondag jl., ingediend door den afgevaardligde llaase, die wil weten waarom de re. geering een feestelijke opening van de Poolsche christelijk-sociale leeszaal daar kon toestaan ondanks haar uit dagend karakter tegenover de. gevoe lens van de Duitsche burgerij dier stad'. Daarop hervatte de Kamer de be sprekingen over de urgentie van de motie der Tsjechen betreffende, de ge lijkstelling der talen in Silezië. Het was daarbij, dat de volgende tooneelen voorvielen. Terwijl de jong-tsjech Dyk aan 't woord was, viel de afgevaardig de Albrecht van de Duitsche volkspar tij, een Moravisch fabrikant, hein in de rede. De Tsjech Brzesnofski riep Albrecht daarop toe ,,Gij zijt van Tsjechisch geld rijk geworden Al brecht antwoordde: „Gij zijt door de Joden rijk geworden, antisemiet waarop Brzesnofski hem voorwierp Renegaatuw moeder is een Boheem eche Dit was te veel voor den Mora- viër, die met gebalde vuisten op Brzes nofski losstormde onder den kreet ...Tij, walgelijke kerel, wil je mijn moe der beleedigen mijn moeder is een DuitscheEen aantal leden der All- deutsche partij verhinderden toen, dat Albrecht den „hoon" zijn moeder aan gedaan, door haar een Boheemsche te noemen, op zijn tegenstander wreekt© door een paar vuistslagen. Maar dat was slechts een begin. Toen de Jong-tsjech Schnal in het Tjechïsch sprak, riepen de Schöneria- nen den vice-president Kaiser toe, hem het woord te ontnemen, wat groot la waai aan den anderen kant uitlokte. „Dat is een brutaliteit 1" riepen de Tsjechen, waarop de Al-duitscher Ber ger hen toebrulde „Dat zijn geen par lementsleden, maar kwajongens 1" Nu begon de oorlog eerst goed De Tsje chen sprongen uit hun banken op Ber- .er toe met den uitroep: „Foei! Her roepen! Je hoort in een koestal, niet in een parlementwaarop Berger ver zekerde „Ik herr oepniets ik geef het je zwart cp witwelke verklaring hij bezegeld© door een paar sarrende stoo. ten op den meegehrachten automobiel- hoorn. De vliee-voorzitter schorste toen de zitting om dien storm eerst eenigszins tot bedaren te doen komen. Na her opening diende hij Berger een scherpe berisping toe wegens beschimping van zijn medeleden,welke terechtwijzing de Ai-duttschers onderbraken door te gen den vice-voorzitter te roepen „Gij krijgt de Leopolds-orde, gij Duitsche Tsjech Schnal poogde daarop zijn rede te vervolgen, maar werd opnieuw door de Ai-duitschers in de rede gevallen. De afgevaardigde Stein riep„Gij schandelijke knevelaar. Je reine dief stal De afgevaardigde Iro „Minis ter von Koerber, maak een eind aan den geheelen boel 1-Iet lid Freszl „Ordinaire kerelStein „Zwende laar, huichelaar, uitzuiger 1" Zoo ging het nog een poos door, tot dat men einde;ijk tot stemming over ging. De urgentie werd geweigerd. Maar de Oostenrijksche Rijksraad had een waardige zitting te meer in zijn annalen te boekstaven. Stadsnieuws. Haarlem, 24 Oct. Examens Vrije- en ordeoefe- ningen. Geëxamineerd 6 mannelijke en 6 vrouwelijke eandidaten. Geslaagd de dames- R. Cohen, Koog aan de Zaan; A. Co,melisse, Amsterdam; G. J. van Daalen, Assendelft; G. Daman, Amsterdam; N. van Hesselingen, Amsterdam; en de hee- ren Z. J. Kraal, Haarlem, P. Glas, Haar lem, W. H. van Leeuwen, Zaandam, M. Laan, Mïddelie. Herm. van der Moolen te Haar lem, die door de Arr. Rechtbank alhier, is veroordeeld wegens mishandeling tot 3 maanden gevangenisstraf, is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Aanbesteding. Door den archi tect W. F. Doeglas alhier, is dezer dagen onderhands aanbesteed: Het bouwen van twee dubbele villa's aan de Zeestraat ts Zamd voort. Het werk is opgedragen aan den heer J. A. Ivaub, aannemer te Halfweg. Ten voordieele der weduwen en wee zen der Boeren hield dir. H. J. Pouts- ma. ex-directeur der ambulance van Chr. die Wet Donderdagavond rn het Brongebouw een voordracht over zijne ervaringen in den Zuid-Afrikaanscnen oorlog. Spr. vangt zijn rede aan met de me dedeeling. dat hij zich 3 jaar geleden inscheepte om aan den grooten wor stelstrijd deel te nemen, welke hij tot het einde toe meemaakte Daarna gaf spr. eene beschrijving van zijn reis. Na 48 dagen kwam hij te Pretoria aan. om eenige dagen later met een hospitaaltrein het veld in te gaan. In die dagen lagen de Engelschen nog wel is waar voor Ladysmith, doch in Pretoria was reeds eene stemming, die deed1 vermoeden dat men niet op een gunstigen uitslag van den oorlog rekende. Eenigen tijd later was spr in Johannesburg, juist ten tijde dat de beschiethri daarvan plaats bad. Het was daar toen een ellendige toe. stand. Diezelfde toestand heerschte eenige dagen later ook te Pretoria, even vóórdat lord Roberts met zijn ge heele staf de stad binnentrad, voor zien van 150,000 Engelschen met ka nonnen. De aanblik van die groote massa goed gewapende Engelschen was zoo overweldigend, diat spr. zich niet kon begrijpen'dat de Boeren den moed' toen nog niet verloren Nog lang hielden zij zich echter goed. Eerst na de over gave van Cronjé was eene algemeene ontmoediging onder de Boeren te be speuren Eenige dagen na de inneming van Pretoria, kwamen de proclamaties van Roberts, waarin stond dat de stad on der krijgswet was. En deze werd zeer streng toegepast. Men mocht geen wa pen. geen paard, kortom niets hebben. Na 's avonds 6 uur mocht men niet meer op straat. Die Hollanders moch ten in het geheel niets doen. Zij hadÊ den het meest van de Engelschen te verduren. De Engelschen hadden echter zoo veel zieken en gewonden, dat het Pa leis van Just, en andere groote gebou wen tot hospitaal werden ingericht. Ook het hospitaal onder ,de HollancL sche vlag moest ten slotte aan de En gelschen worden afgestaan. Lord Ro berts had evenwel geen oogenblik moeite gedaan om aan het Holland- sche hospitaal eeii bezoek te brengen, zoodat dir. Bierens de Haan bij zijn vertrek ook niet de beleefdheid wilde nemen van Lord Roberts afscheid te nemen, niettegenstaande deze het ver zocht had. Daarna was spr. weder het veld in getrokken en deelde hij eenige merk waardige staaltjes dezer tochten mede, breedvoerig schetsend een reeks grappige en minder aardige voorvallen uit het leven op bet veld' waarbij hij zijn gehoor deed kennismaken van eenige eigenaardigheden van de Bóe ren-generaals Christiaan de Wet en De la Rey. Met generaal De la Rey is spr. 3 maanden in 't veld geweest. Hij heeft de grootste achting voor hem als mensch en als veldheer. Het is een wonder zooals hij zijne positie steeds overzag. Tevens deelde spr. mede, dat de Engelschen steeds de Kaffers hadden geëxploiteerd tegen de Boeren. Te Steenbokfontein ontmoette spr. President Stevn. Met hem besloot spr. naar den Vrijstaat té gaan. Het was eenige dhven na de vergadering, waar in alle Boeren een priem onder het hart werd gestoken om in den strijd te volharden dat spr. ongeveer één dag achter President Steyn te paard naar de Vrijstaat trok om ook daar De Wet te ontmoeten. Te Bothaville was spr. juist op het oogenblik toen een 60-tal Boeren, waar schijnlijk door verraaa, waren versla gen, en de overigen de vlucht hadden, genomen Door dit trekken naar de Vrijstaat moest spr. de ambulance verlaten. Nog schetste spr. hoe schandelijk de En gelschen steden verwoestten en vrou wen en kinderen aan de ellende prijs gaven. (Meermalen heeft de heer Poutsma daarover reeds het een en ander geschreven). Levendig schilderde spr. zijn audi torium af een nachtelijke marsch on der leiding van De Wet op het stik- en stikdonkere veld, terwijl cte «ogels der khaki's de Boeren om de oor,en vlogen. Dan krijgt men wel eens lood) in de schoenen. Een voordeel was ech ter dat de Engelschen door de duister nis ook maar in het wild schoten. Ze wisten dat de Boeren in 't vela waren, maar waar dat wisten ze niet. Ook toekende sur. af de aanval door De Wet met 250 volgelingen van de Wetsdorp. dat door 500 Engelschen was bezet. Als leeuwen liebben de Boeren daar gevochten. Zij hebben de sterke schansen bestorma en man te gen man gevochten. Botha leidde den geheelen aanval en na 2 1/2 dag vechtens gaf Khaki zich onvoorwaardelijk over. Toen wij bin nentrokken hadden de Engelschen, aie sterkverschanst waren geweest, 125 dooden en gewonden en wij slechts 5 dlooden en 8 gewonden. Merkwaardig is het, dat de Hoeren den ©enen d!a°" vechten als leeuwen, terwijl ze op een anderen dag vluch ten en niets kunnen uitrichten. Daar door konden zij hunne positie nooit behouden en dat was jammer. Grappig wist de heer Poutsma te verhalen het voorval dat de Boeren, door de Nek moesten (Sprinkhaans- Nek). De generaals waren er niet. De Boeren_mopperdeii. De president, was er met zijn staf. We moeten diq door, zei Fourrie. Maar waar. zei de president, zie je niet. dat dat niet gaat; we worden allemaal doodgeschoten. Kunnen we niet wat links'? Neen, zei Fourrie, daar zijn alle maal khaki

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1