Rechts dan? Daar zijn nog meer khaki, zei Fourrie. De Boeren moesten er doorheen. En ze gingen den trek ook aoor, ondanks het een bonk vuur" was. Dr. Pouisma had zich gewapend op een massa gewonden, gerekend op vele dooden. dochgeen dood© viel. En de hoofdaanvoerders" Die waren niet weg. doch hadden duidelijk gezien dat zij met hunne paarden en allen die bij hen waren voordagbreek niet door den trek kon den komen Doch op het, juiste' moment kwamen ze in vliegende galop aangerend. Levendig, vol teekening en verras send van kleur weet dr. Poutsma te vertegen. Hii verhaalde van het op blazen van een trein als de nacht ge daald is in de vaie velden van Trans vaal en alles stil geschieden moet, met tal van grappen die geestig den hu mor van het oorlogsleven teekenen het oorlogsleven der Boeren had veel humor verhaalde spr. van tochten en gevechten. Den striid in de Kolonie heelt hij, omdat hij tvplius kreeg, niet meege-i maakt. Door Khaki werd hij naar Europa gezonden. Hij verzette zich. doch werd teruggezonden, keerde ech ter weer tem- werd gevangen geno men en te Lourengo Marquez in de ge vangenis gestopt Hij heeft op eenig leuke wijze we ten te bewerken dat hij weer een pas kreeg. In Zuid-Afrika vond hij in twee da gen De Wet. Dat begrepen de Engelsclien heele- raaal niet. Zij konden De Wet nooit' vinden. Een korte pauze werd gehouden, waarin voor de Boer en-weduwen en -weezen gecollecteerd werd. Deze collecte bracht f 76.85 op. De heer Poutsma. weer het woord nemend, verhaalde toen hoe door En geland aan generaal De la Rey een hooge positie werd aangeboden, welke echter d-oov den beroemden generaal geweigerd werd. Hii wilde liever niet met Engeland.' dat toch eens zou vallen, op den hoog- sten sport staan; liever laag bij zijn volk blijven, dat zich weer vrij wil vechten. De Engelsehen begrepen hem met. Een toen zette De la Rey hen uiteen, dat geheel de beschaafde wereld noopt op een Nemesis dat Engeland zal straffen. Eu een teruggang van En geland heteekent den vooruitgang der Boeren. Ten slotte, gaf spr. een schets van het Boerenvolk, waarmede hij twee en een half jaar verkeerd heeft. Niemand, is er absoluut, goed, weinigen absoluut slecht. Hunne voorouders waren in de eer- linie Hollanders. Duitse hers en Franschen. en men vindt van elk dier nationaliteiten Se sporen. Het bloed hunner hoogst ontwikkel de voorvaderen stroomt hen door de aderen.. Dank zij den hulp van den Boeren vij andige stammen konden de Engelschen met overweldigende overmacht de Boe ren dwingen de wapens neer te leg gen. Doch nu troosten de Boeren zich met de hoop eenmaal een krachtige natie te worden. Geen der Engeische gruwelen wordt vergeten en de moeders zullen hunne kinderen opvoeden in haat tegen de Engelschen Er worden - 'er vele huwelijken ge sloten, er komen zeer veel- kindereu. en de gezondheidstoestand is over het algemeen goed. Zü krijgen een vroolïjk gemoed. Het onderwijs is over het algemeen vol doende te noemen. .Dikwijls gaat het vee doos en mis lukt de oogst, doch daar staat tegen over dat wanneer één oogst goed af- loorit de Boer voorjaren binnen is. De Boeren zijn zeer gezellig en hoogst spraakzaam. Vele trekken uit het Bóeren-leven werden door spreker gegeven De invloed der Kaffers op de Boe ren is die van een inferieur ras op een superieur. De Kaffers zijn ontrouw, en bij de Boeren komt ook veer on trouw voor. Het is de. vraag of de Boeren verloren zouden hebben als niet zooveel ontrouw onder de Boeren ge weest was. zooveel overloopers~ Het ideaal der Boeren is een vrij Zuid-Afrika van Kaapkolonie tot de Zambezi. De Hugenoten, uit hun lano verdre ven .hoopten eens daar bet vrije land te vinden, hun door God beloofd. De Boeren zijn een jonge looi van oud-Europeeschen stam, die opschiet op het vruchtbare Zuid-Afrika. Spreker betwijfelt of Engeland zijn niacin over bet Boerenvolk zaï Kun nen blijven handhaven. Voor één ding moet echter gezorgd worden, n.l. dat die Boer niet veren- gelsclit. Met vergeven en vei geien vernietigt men het vrij Zuid-Afrika. Met schelle kleuren moeten de bedre ven gruwelen geschetst worden. Men leide het jonge geslacht er toe op nun eigen s-eschiedenis nauwkeurig te ken nen. In hen moet worden gelegd de kiem van haat tegen den Engelschman. Spreker zag nu reeds een schoolboekje waarin geleerd; wordt dat bij Colenso de Engelschen tien kanonnen van de Boeren afnamen. De taal dient vooral gehandhaafd, niet Neder)andsch, maar net Zuid- Afrikaansch. Generaal Botha heeft gezegd ,.ohs volk is de vrijheid waard". Als dai zoo is. dan komt dit volk ook te Twen» de geweldige slagen, die het hebben getroffen. Dr. Garrer sprak een woord van dank. De rede van spreker beeft din gen opgehelderd die we niet wisten of kenden of niet begrepen hebben, We hebben ook nu gezien welk een onverwo-esteliike levenskracht schuilt in dit volk. Spreker hoont dat ook door toedoen van dir. Poutsma daar in de verte een groot en vereenmd Zuid-Afrika moge verrijzen. In het Weekblad voor den Boekdrukker lezen wij, dat hii een door dat blad gehouden wedstrijd voor een nieuwhoofd voor het Weekblad, van de omstreeks 40 inzendingen de eerste prijs, diploma met boekdrukkers verfdoos, is toegekend aan den heer H. Knop alhier. Het aantal loten uit ie ge ven voor de verloting ie houden ten behoeve van de Vcreenigïng van de H. Elisabeth alhier is nader bepaald op 3800. K on. Inst. v. Ingenieur s. De 12e vergadering der Vakafdeeling voor werktuig- en scheepsbouw heeft plaats op Zaterdag den Sasten October a.s., in het Brongebouw alhier. De punten van behandeling zijn: i Mededeelingen van het Bestuur. 2. Verslag over het 3e vereenigings- jaar. i 8. Rapport van de Commissie tot na zien der Rekening en Verantwoording over bet 3de jaar. •4. Discussie over de gehouden voor drachten in de 11de vergadering op den 12den Juli te Hengelo, a van den heer Cd. F. Stork over machine-installaties werkende met hoog-oververhitten stoom. b. v an prof. H. A. Ravenek over re sultaten der stoom groeven, gedaan op 10 en 11 April 1900 met de compound- stoornmachine, werkende met overver hitten stoom, van de spinnerij „Tu- bantia"' te Enschedé. 5o. Mededeelmg van den heer E. Looman, over Eenige maehine-mstal- latiën, uitgevoerd in Twente. 6. Voordracht van den heer J. F. Iiulswit, overTransportinrichtingen, tevens inleiding tot het bezoek aan de kolen-transportinrichting van de Ge meentelijke lichtfabrieken te Haarlem. Na afloop der vergadering zal een bezoek gebracht worden aan de sub 6 genoemde kolen-iranspovtiurichting. Men schrijft ons: Brutaal. Gisteren stonden eeni ge heeren op straat, met elkander te praten, toen eensklaps 2 vrouwen zich in hun gesprek mengden en al lerlei aardigheden uithaalden. De heeren, eigenlijk niet rechli. wetende wat de dames(?) daarmede voorhad den, beantwoordden hen op schert sende wijze. Doch weldra zou hun blijken, wat de bedoeling der vrou wen was. Onverwachts grepen zij n.l. naar de horloges der heeren, en toen deze hen afweerden, kwamen direct eenigè mannen, die zich op korten afstand verdekt hadden opge steld, te voorschijn, en grepen de heeren aan. Hun vlucht beeft ge lukkig ergerlijke mishandeling verij deld. Men zij op zijn hoede! Gevonden voorwerpen: Een blauwe duif: een R.K. kerk boek; een zwarte handschoen. Aangehouden. Door de perïi- j tie is aangehouden een los werkman die uit een vrachtwagen op de Groo ts Markt had ontvreemd een kruik, met 3 liter jenever. De kruik met inhoud had hij verkocht aan een b i erh ui sho u dster. Bekeurd. Een tapper is bekeurd omdat hij zijn tapperij voor 7 uur 's morgens voor het publiek had geo pend. Behandeling begroot ing. De gemeenteraad zal a.s. Woens dagmorgen te 10 uur vergaderen ter behandeling van de-- Gegrooting dé? Gemeente. Uit de Omstreken. Bloemen daal. Vervolg raadsvergadering op Don derdag 23 Oct. 1902. De heer BISP1NCK vraagt bi] art. 10 der concessie-voorwaarden van de Be-ll-Telephoon-Maatschappij wie ot er voor moet zorgen, dat de storingen, die zeer zeker bij de kruising van de telephoon-geleiding en de sterkstroom- geleiding der electrische tram en het licht, zullen ontstaan, moeten opgehe ven worden. Dit is niet bepaald. De heer TIDEMAN gelooft dat dit moeilijk te bepalen is. Men kan aan de Electrische Tram-maatschappij, de eigenares dersterkstroomgeieiding, toch niet verplichten daarvoor tö zor gen. evenmin als den concessionaris. In Haarlem hebben beiden dit oadêr- lin - geregeld, en zoo zal dit hier ook wel geschieden. Bovendien is in art, 4 reeds in het een en ander voorzien. De heer B1SPINCK neemt -hiermede genoegen. Bii art. 18 stelt de heer TIDE MAK voor daaraan toe te voegen: De con cessionaris is verplicht elke 3 maanden aan B, en W. opgaaf te d ien van het aantal'personen, die aansluiting vei'-, langen, benevens hunne 'namen en,; adressen. Wordt goedgekeurd. Art. 21, betreffende dg aansluiting, wordt in zooverre gewijzigd, dat daar in wordt gesproken in de rayons DïoeJ mendaal en Aerdenhous en omgeving. Ook in andere artikelen, waar alleen gesproken wordt van rayons, wordt daaraan toeeevoegd ,,en omgeving Bij firt. 33 betreffende de verlen ging der concessie, stelt de heer TIDE MAN eenige kleine redactie-wijzigin gen. zoodat het eerste gedeelte nu moet gelezen worden als volgt: Wan neer de concessionaris voor 35 Nov. 1927 ten gevolge van eene opzegging of niet verlenging van de concessie door den Raad der gemeente Haarlem verleend, of niet. aanvaarding van eene verleende verlenging daarvan, verhin derd mocht worden zijn bedrijf aldaar voort-te zetten, eindigt de onderwerpe- lijke concessie enz."' De geheele verordening werd daar na met algemeens stemmen goedge keurd. De beer BISPINCK brengt daarna een woord van hulde aan net Oag. Bestuur voor de uitstekende samen stelling dezer verordening. De VOORZITTER zegt hierop, dat het grootste ee deel te van deze huid© toekomt aan den rechtskundigen ad viseur mr Tideman. Punt 2. Voorstel-Tideman. Naar aanleiding van het in de ver gadering van den Raad van 28 Aug. genomen besluit betreffende het we genplan in den Aerdenhout. neett de heer Tideman .die toen afwezig was, een nader onderzoek ingesteld nopens de vraag of dat besluit, gelijk bedoeld was. zich aansluit aan art. 4S d.er Poll- tie-verordening en of de uitvoering daarvan, indien mogelijk, zou zijn in het belang der gemeente en van adres sant. het bestuur der Binnenl. Exploi tatie-Maatschappij van onroerende goederen te Haarlem. De lieer TIDEMAN heeft deswege bii den Raad ingediend het voorstel: ..Het op 28 Augustus 1.1. te dezer zake genomen besluit door intrekking onge daan te maken en adressante alsnog te berichten dat de raad binnen korten, tijd van haar tegemoet ziet een volle dig met alle factoren van art. 48 der Politie-verordening behoorlijk reke- nin~ houdend verzoekschrift tot vast stelling van het wegenplan in het zg. Aerdenhout spark, voor zoover die vast stelling bij besluit van den Raad van 19 Januari '1899 nog niet is geschied, zich reserveerend© 's Raads recht om ten aanzien van de bereids gepleegde overtredingen eventueel te besluiten tot toepassing van do desbetreffende, bepalingen der gemeentewet. De heer TIDEMAN spreekt tevens den wenscli uit. dat het Dag. Bestuur in deze aanleiding moge vinden aan dezelfde en andere maatschappijen en particulieren die zich met het exploi teren van bouwterreinen binnen deze gemeente bezig houden, mede Te tiee- len .dat het voornemens is art. 48 der Politie-verordening mett kracht te handhaven De heer TER IIOFFSTEEDE stelt voor dit voorstel nog niet in behande ling te nemen en tevens aan de Btnn. Exploitatie-Maatschappij' een afschrift van- genoemd voorstel te zenden. Tévens vraagt Spr. aan den Voorzit ter of het brief je dat hij in het dossier heeft gevonden en waarin stond, dat binnenkort een voorstel tot intrekking van het eerste besluit zou worden ge daan en een nieuw voorstel van den heer Tideman. dat de maatschappij wel zal' kunnen bevredigen, in behan deling zal komen, aan de maatschap^ pij is verzonden. De VOORZITTER antwoordt hier op- bevestigend. De beer TER HÖFFSTEEDE vindt dit vreemd; want nu krijgt, de maat. schappij dit beleefde briefje naast hei- scherpe besluit in de vorige, vergade ring genomen. De VOORZITTER antwoordt, aal het. in de vorige vergadering genomen be sluit feitelijk geen besluit is en heeler maal geen antwoord bevat op. het ver zoek der Binn, ExpL-Maafschappu. Spr, gelooft dan ook dat de. beer. Tide- man met dit voorstel een besluit van den Raad tracht uit te lokken, waar bij de maatschappij tevreden kan zijn. en dat past op haar verzoek Tegen het door den heerTer Hoffstee- de voorgestelde om aan de Birnr. Expl.-Maatschappij een afschrift van. genoemd voorstel te zenden, heeft spr. geen bezwaar, omdat de maatschappij daardoor eene toelichting en voorlich ting ontvangt die zij wel noadig he eik hetgeen thans ook weder uit andere aanvragen-tot. aanleg van wegen blijxi Ten zeerste juicht, de voorzitter "dit voorstel van den heer Ter IToffstesde d'an ook toe- Ter behartririn- van de belangen aêr- gemeente en van de ingezetenen sou spr. in verband met al deze aanvragen het voorstel van den heer: Ter Rofi- steede in zooverre nog willen aan vullen. clat eene commissie zal wu.Eden ingesteld, die in 't vervolg, den Raad. zal dienen van advies omtrent alle aanvragen tot aanleg van wegen, par ken. waterleiding, etc. De- lieer TER HÓFFSTEEBE wepscht gaarne dit voorstel te do en- De heer TIDEMAN zegt dat hei.ook zijne bedoelinc was geweest aan de maatschappij een exemplaar te zen den. evenals aan. de raadsleden, doch: dat hij. daartoe tot dusverre nog-.geen kans heeft gezien. Gaarne zou nij. dan ook zien. dat de Raad daartoe alsnog.besloot. Spr. vraagt nog of het de bedoeling is dat de permanente caammissie, dia- de heer Ter Hnffsteede wil instellen-, zich tot taak zal stellen,- alle stukken goed te onderzoeken, en de betrokken personen te hoeren, zoodat zij b.v, eens in. de 3 weken zitting heeft. Is d'it niet de bedoeling, mam- alleen dat do commissie' bijeenkomt, wan neer. hét werk zich heeft opgehoopt en ean de- stukken eens- doorziet, dan vindt spr. bet heter B:. en W, het werk. niet uit de handen te- nemer;- De YOuRZlTTER antwoordt dat het de bedoeling is volgens art. 54 der. ge- i meentewet. eene commissie tot voorbe reiding van verschillende zaken se «e- noemen. Het werk neemt in den laa j stem ti]d: zoozeer toe, dat zulk een I commissie meer dan noodig is. val men het werk op tijd kunnen afdoen. De heer TIDEMAN zegt dat- voor ueze commissie dan toch. wel een in structie kan warden vastgesteld. De VOORZITTER stelt daarna de- vraag aan de orde of de Raad: lies- ge- wenscht acht thans reeds eene corn, missie te benoemen. De heer BIJVOET wenscht ïiic-rmeoie tot de, volgende vergadering te- waA- t.en Do VOORZITTER ziet hiervan het nut niet. in. Ten slotte wordt besloten- eese. com missie te benoemen van E leden. Benoemd worden de heeren J. ter Hoffsteede tot voorzitter en mr. P. Ti deman en Bijvoet tot leden dezer com missie. Punt 3. Ingediend zijn adressen van do Bin nen!. Exploitatie-Maatschappij, van de Bloemendaalsche Exploitatie-Maat- sche van Hartenlust, van den heer mr. II. Enschedé, tot overdracht van we~en in verband mot den aanleg van waterleidingswerken in Ivweekdum, Zomer zörger du-inen on Hartenlust. als mede plan tot weg- en parkaanleg op Klein-Bentvold. Deze worden-nu. aangehouden om in handen to worden gesteld der com missie om advies. Medegedeeld wordt door den VOOR ZITTER, dat hij van Ged Staten een brief heeft ontvangen, waarin hij wordt verzocht aan de» raadscommissie en aan de commissie uit de ingezete nen voor de grensregeling mede te dee- len. dat Ged. Staten eene nadere toe lichting omtrent, de grensregeling van Haarlem en ^loemendaal overbodig achten en zij gaarne nu <Te desbetref fende rapporten spoedig zullen ont vangen. Van mevr. Eisenlöffe] is een verzoek ingekomen haar met 1 Febr. e.k. van den huur te ontslaan. 1 Dit acht de VOORZITTER zeer ge- weuscht, daar dan een gebouw ledig komt, waaraan groote béhoexie be staat. Het zal kunnen worden inge richt tot poli tie-bureau, verder kunnen daar de vergaderingen der zetters, oer leerplichtcommissie etc. worden ge houden. zoodat de voorzitter meent dat deze gelegenheid moet worden aange grepen. Voorts deelt, de VOORZITTER'mede. dat de veldwachter De Vries bereid is gedurende 6 maanden zijne woning aan dien chef-veldwachter af te» staan, en gedurende dien tijd in Vogelenzang dienst, te doen onder enkele finan cieel© voorwaarden Het verzoek van mej Eisenlotfel' wordt goedgekeurd, en ook de» regeling met De Vries De heer ROOZEN feliciteert de in gezetenen' van Vogelenzang met de" overplaatsing van De Vries, doch hoopt dat Blo e mendaal hem d'aardoor niet voor altijd zal moeten missen. Dat zou h»' voor Bl'oomendaal betreuren. Aan den lieer Frölich zal op zijn verzoek f 78 voor geleverde boeken worden betaald door de gemeente, wan neer het hoofd der school de geleverde boeken met machtiging van B. en W. heeft, besteld. Ingekomen is-een adres van P. Jung te Haarlem, houdende verzoek een boom aan den Schulpweg voor «en hem toebehoorend erf te mogen rooien. In handen der commissie gesteld- Door den gemeente-opzichter is een plan ingediend ter'verbetering der ge meente-reiniging. Dit wordt voorloopig aangehouden. GedStaten hebben- bezwaar gemaakt tegen de verordening betreffende die heffing van schoolgeld, Enkele daarin genoemde bedragen* komen aan Ged. Staten te hope voor: De VOORZITTER stelt au voor liet maximum der heffing te bepalen, op f; 2.in plaats van 2.50. Wordt goedgekeurd. De heer TIDEMAN vroeg aan. het; slot der vergadering waarom Haarlem; de Korte Kleverlaan onderhield, zon-1 de» op dezen weg rijn eigendom te-- mogen laten -■eiden.. De VOORZITTER antwoordt dat dit reecis eene oude regeling is. Krachtens de vergunnin- tot beharding en: da tolheffing is Haarlem verplicht" dien; weg te onderhoud®. Nog wijst de heer TIDEMAN up den.i sléchten toestand1 van dezen weg*, en.' verzoekt hr dat een onderzoek wordt; ingesteld «i de weg zal worden- ver beterd: Op een desbetreffende vraag van- den heer Boreel. antwoordt dè-VOOR ZITTER. dat. no**»* niet" is- uitgemaakt waaraan bet tvphusgeval te wijten is. ■De melk. en het water der- Leidsche. "Vaart worden onderzocht, doch de-oor-, zaak is now niet bepaald' vast te stel len. althans non- niet volgens- dr. Kou- venaar; Daarna wordt de vergadering ge stoten. Heemstede. Ter Secretarie zij.u. inlichtingen te- bekomen omtrent een nijptang op. de: straat gevonden. Dinsdag 28 October- a.s.. des avonds- toiur zal ten Ra ad hui ze een vergade ring plaats hébben .van de commissie uit de ingezetenen,, tot vaststelling van, liet: rapport inzake* de gnensregelings- kivestie. XJruaideii. De collecte voor de Boeren, die liter 'door eenige dames- gehouden is-, heeft opgebracht f 436.27??. De-Engeische1 stoomtrawler Sargon van Grimsby, G. Y. 305, dia bii het binnenkomen der:haven-aan den grand geloopen is, maar 's avonds door eigen ■kracht weder vlot. kwam, schijnt zwaar lek geworden te zijnmet een- zeiT heeft men het lek voorloopig ge dicht en hulp aangenomen om. te pom pon. Haarl e mm e rai e er. Voor een vacante. betrekking van on derwijzeres aan school no. 4 hebben rich 15 sollicitanten aangemeld. Qü de veemarkt te Hoofddorp wer den aangevoerd 108 koeien, 24 vaar zen en 6, graskalveren. binnenland. Holberichteiï. Om halfeen arriveerde H. M. d« Koningin-Moeder Donderdagmiddag aan liet station Rhe.nen. H. M. werd ontvangen door den burgemeester, jnr. Schinnne'lpenninck, wiens dochtertje H. M. eenTuiker aanbood. Onmiddel lijk werd plaats genomen in een ge reedstaand rijtuig. Over den Grebbe- berg ging het langs Wageningen naar Oranje Nassau's Oord, alwaar H. M. tegen 1 1/4 arriveerde en werd ontvan gen door den eneeshee.r-drecteurdr. Donath. II. M. de Koningin en Z. Iv. H. de Prins d«r Nederlanden stellen zich voc-r. Vrijdag 31 October a.s. naar Meelden- burg te vertrekken en aldaar eenigen tijd to vertoeven. Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid zullen vergezeld worden, door: barones Sloet van Marxveld, hofdame van I-I. M. de Koningin; mr. W. P. graaf van Bylandt, kamerheer van H. M. de Koningin en referendaris bij het kabinet der Koningin; den kapitein J. W. P. van Hoogstraten, adjudant van H. M. de Ko ningin en den luitenant ter z.ee der 1ste klasse Sir. Hooft Graafland, adjudant van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Uit Schwerin wordt gemeld dat Ko ningin) Wilhelmina en Prins Hendrik der Nederlanden den Isten November in Mecklenburg worden verwacht. Hun be zoek geldt eerst Ludwigslust, waar het hof op het oogenblik verblijf houdt en daarna het kasteel Rabensteinfeld, waar zij ongeveer vier weken zullen vertoe ven. Op het Rabensteinfeld worden reeds de zoogenaamde Elizabeth-vertrekken voor de vorstelijke gasten in gereedheid gebracht. liijgeloof. Eert' spreekwoord in Friesland Zégtr ,.Het" haar van den hond, geneest' de wond,'-' wat hetzelfde beteekent als het Hollandsche gezegde: ,,De hond, die je bijt, moet je ook weer genezen." De vrouw van een bakker in de ge meente Aehtkarspelen nam het spreek woord wat al te woordelijk op, toen haar hond haar- in de hand gebeten had. Zij plukte nl. dén hond wat haar uit en lég de dit op de wond. Het gevolg was dat een paar dagen later de hulp van een geneesheer moest worden ingeroepen: de wond was geïnfecteerd. Boos. Te Rotterdam en blijkbaar ook te Leiden ie de opvoering van een re vue aangekondigd „Bram, de reismi- nirtar". Een inzender van- De Nederlander Üeeft zich over dezen titel boos ge- maak», en geef t'aan die boosheid lucht in'de volgende bewoordingen In het Leidsch Dagblad van de vorige week stond een advertentie van <$e Leid sche Schouwburg waarin (zeker tot er gernis van zeer vele sfadgenooten) ge publiceerd werd dat Zondagavond zoir worden 'opgevoerd „Bram dé reismi- nister"! een aankondiging, d^e aan duidelijkheid wat bedoeld werd, niets ie werischen overlaat; 11c dacht zoo arme Rotterd'amsche tooneelisten, is de voorraad van alle lachwekkende' grappen nu zoo uitge put, dat de vacantiereiaen- en- werk zaamheden van een hooggeplaatst persoon-,-door alle partijen in den lande geacht om zijn humaniteit; veelzijdige- kennis, groote gave en werkkracht, dienen moet, om uw kas te stijven Zit. nu daarin de opvoedkunde, de ver edeling en-ontwikkeling van den min- I vermogendbn'stand, en de ruime-blik. jenz., waarmede jararlijlcsch in onze -raadszalen-geschermd wordt; als „toe- lage aan den Schouwburg" aan de orde his? Tot mijn blijdschap echter la® ik' Zaterdagavond in de Nederlander, dat :Ue opvoering, niet doorging. „Het is- verboden". Nu vraag ik niet wie heeft de op- voering verboden, of -tot welke partij [-wordt hij gerekend maar zeer velen onzer stadgenooten. (waarbij ik mij aansluit) brengen hem» ons eeresaluut .voor zijn flinke houding in deze zaak, waardoor hii heeft voorkomen, dat i Leiden de eerste stad zou zijn; waar ware verdiensten, in't belang van land [en volk gedaan, in. een Schouwburg [belachelijk zouden worden voorgesteld. Ordehandhaving. De minister van justitie heeft in. het „Algemeen Politieblad", mede namens 'zijn ambtgenooten van binnenlandsche- 'zaken en. van oorlog, bekend gemaakt,, 'dat d.oo-1' hen de bijzondere tevredenheid, wordt betuigd voor de wijze- waarop de beambten van de .rijlesvebiwacht,. der ko ninklijke marechaussee en der gemeente politie te Enschedé; die hunne diensten, hebben verleend bij de handhaving der orde ter gelegenheid van de in gemelde gemeente- plaats gehad hebbende werk staking, zich ven. hunne taak hebben, gekweten, bepaaldelijk wat betreft h.un bezadigd optreden en hunne onvermoei de plichtsvervulling, gepaard aan eene in alle opzichtenigewenschte samenwer king. Van deze bekendmaking geschiedt eervolle vermelding in het Algemeen Politieblad, en voor zooveel betreft het personeel der koninklijke marechaussee, ook in de algeineene legerorders bij het Béceuil Militair. Drankwet. Het bestuur van den Bond. van Likeur stokers in Nederland heeft aan, den mi nister van binnenlandsche zaken een a'dre-s gezonden-.naar aanleiding van het antwoord, dat de minister in de Tweede Kamer gaf op- eene vraag van den heer mr. P. Rink: dat het ontwerp voor een nieuwe drankwet in bewerking is. Adressanten zijn bevreesd,, -dat ook thans wederom evenals zulks in 388Q-, bij het tot stand komen der nu nog geldende drankwet geschied is, eene nieuwe wet: zal gemaakt worden, zonder dat vooraf het oordeel van de belanghebbenden om trent de bepalingen van zulk een nieu we wet zal ingewonnen worden. Zij mee-, nen, dat die bij eene dusdanige wet al leszins wenscholijk zou zijn met 't oog op de verschillende en zoo tegenstrijdi ge belangen, welke bij het drankwet- vraagstuk in aanmerking komen; eene meening die blijkbaar ook gedeeld wordt- door de Kamer van Arbeid voor 't loge ment -en koffiehuishoudersbedj'ijf, in 't onlangs aan de regeering toegezonden verzoekschrift, waarnaar adressanten verwijzen. Ten slotte geven adressanten den minister nogmaals in overwoging eene staats-commissie te benoemen, waarin ook eenige vakmannen zitting hebben, in alle gevallen vooraf het oor deel van dusdanige personen omtrent de bepalingen van een te maken wets ontwerp in te winnen. Nederl. Z.-Afrik. Spoorvr.-Mij. Door de heeren G. F. Latorf en J. D. Rei- maji door de Rechtbank te Amsterdam benoemd als deskundigen bij beschik king der Rechtbank aldaar op 23 Juli in zake de aanvraag van de Nedevland- sche Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaat schappij om surseance van betaling, is rapport uitgebracht, Op grond van het door hen ingesteld onderzoek zeggen de deskundigen aan het eind van hun rapport dat zij op de vraag of regeling van de belangen der schuldeischers van de maatschappij voor het eindigen van den termijn, voor de- surseance van betaling bepaald, zal ge- sohieden het antwoord moeten schuldig blijven, omdat zij niet bij machte zijn daaromtrent met eenige zekerheid te be slissen. Toch mag bij die onzekerheid niet wor den voorbijgezien, dat nu de oorlog ge ëindigd is, een terugkeeren in den nor malen toestand op een overname van den spoorweg door Engeland binnen den gestelden termijn, de surseance zeer wel .mogelijk is, En daaroni vermeen en dé deskundigen, dat een definitief toestaan van liet aan gevraagde uitstel van betalen aan de maatschappij voo'r haar crediteuren het meest menschelijke moet worden geacht. Het rapport, waarin den stand der ac tiva en passiva der maatschappij door de deskundigen aan een nauwkeurige beschouwing zijn onderworpen, is gede poneerd ter griffie- der arrondissements rechtbank te Amsterdam. Prol W. Stoeder. f Hedenmorgen in de vroegte is op 72- jarigen leeftijd te zijnen huize plotse ling overleden professor Willem Stoe der, tot aan den aanvang- der cursus 19011902, als wanneer hem wegens het bereikt-hebben van den 70j,arigen leef tijd als zoodanig eervol ontslag werd verleend;, hoogleer aar in de pharmacie aan de Universiteit te Amsterdam. Prof. Stöeder werd te Utrecht- geboren den 29sten Maait 1831, studeerde achter eenvolgens aan het gymnasium en de universiteit te Utrecht en werd den 31en Juli 1851 bevorderd tot apotheker, Na 27 jaarte Amsterdam aan het hoofd eener apotheek te 'hebben gestaan; werd; hij den 30en Januari 1878 benoemd tot lioogleeraar bij de wis- en natuurkun dige faculteit aldaar en wel voor het' on derwijs in de-pharmacie; den Ssten» Oc tober van het genoemde jaar aanvaardde- hij! zijn ambt- met een» rede over: ,,De Ne- d'erlandsche pharmacie in hare wording, haar zijn en haar streven." Tot voor korten tijd' was professor Stöeder, die bij zijn afscheid nemen als- hoogleeraar in 1901 van; de zijde zijner ambtgenooten en leerlingen vele blijken' van vriendschap- en hoogachting onder vond, nog geheel gezond', zoodat zijn plotseling heengaan de- velen die hem-, ih zijn leven gekend en hooggeacht heb ben, ongetwijfeld-' te meer treffen zal. (Hbld.) We&rborichfc. Verwachting: Zwakke- wind, meest Westelijk, bewolking afwisselend, tem peratuur over dag iets hooger, vermoe delijk. nog geen .nachtvorst.. Brand. Toieaa gisterenavoaidonx half zeven cle goederentrein ApeldoornDieren het station Beekbergen binnenreed, bleek het eensklaps, dat een der wa gens van den stoomcarousselhouder XL affaire- in voile, vlam stond en wel de woonwagen, van den eigenaar. De bewoners, die-zich reeds ter rus te hadden begeven,, konden zich slechts in nachtgewaad en niet zon der moeite redden, zoodat de geheele inhoud van den wagen mede een prooi der vlammen- werd. De brand spuit uit Beekbergen, welke inmid dels was aangerukt, behoefde geen water te geven, daar het vuur in min der dan g»een. 'tijd den- wagen had verteerd. Door den wagen uit den trein te rangeeren, wist men de an dere wagens- te-behouden. Om den spoorwagen te behouden, werd met vereende krachten de woonwagen er af gekanteld. De dienst onder vond door eeni' en ander veel vertra ging. De zeer aanzienlijke schade word)! door- assurantie- gedekt. Men schrijft het ongeluk toe aan vonken uit de locomotief van den goederen trein, waarmee de woonwagen werd- vervoerd. ©asprijs verhoogd. Door de raadsleden J. B. van Dijk &n J. ter Haar Jr: te Amsterdam wordt 'aan den Gemeenteraad voor gesteld: I. Té besluiten den prijs van het gas. gebruikt over gewone gasmeters- op 8 ets. pér kub. M. vasit te stellen; II. Volgnummers 26b van Hoofd stuk II „Ontvangsten" der Gemeente- begrooting voor 1903, artikel 2§ sub S „uitkeering aan de gemeente" te le zen f 1.000.000 en het artikel in eind- oijfer f 2.130.160. ITL Het percentage der Inkomsten belasting voor 1903 te bepalen op 4 3/4 inplaats van 5 1/4 zooals B. en W. voorstellen. In de toelichting zeggen de voor stellers o.a.: Wanneer men in beginsel met. B. en W. van oordeel is, dat er winst uit de Gemeentebedrijven mag wor den verkregen, dan volgt daaruit eer stens d.e vraag, tot hoever het bedrag van die winst mag gaan, -en. als ge volg van die eersite vraag, een twee de, of dio- winst moet worden be schouwd als iets toevalligs, of wel dat zij doel mag zijn van het Gemeen tebedrijf. Het komt ons voor, dat, althans te Amsterdam, deze laatste opvatting moet worden gehuldigd, omdat hét voornaamste argument, hetwelk in dertijd tot overname der met mono- polio gevoerde bedrijven leidde, was, dat de winst van die monopolies niét aan énkelen, doch aan de gemeen schap moest ten goede komen. Waar nu het Gemeentelijk Tram bedrijf en de Gemeentelijke Water leiding in een toe-stand van overgang verkee-ren, en de tarieven van heltTe- lephoonbedrijf, zoowel door het, voor stel van het Raadslid Wiersma, als door het bij de Staten-Generaal in- g&döende wetsontwerp op Telegraaf e»n Telephoon, in nader onderzoek zullen worden genomen, daar blijft slechts de exploitatie van de Gem. Gasfabrieken over, welke eene be langrijke hoogere bijdrage aan de [Gemeentekas kan verschaffen. Die bracht er de voorstellers toe, bij het onderzoek der Begrooling in de afdee- •lingen eene dergelijke verhooging ter sprake te brengen. Bij aanneming van het voorstel, zeggen de voorstellers, zou dit een vermoedelijke batö opbleveren van f 400.000. Worden de voorstellen aan-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2