Bel Huis outer fls h Tweede Blad, is niet duidelijk. In het algemeen toonen de gladde vruchten een groo- ïe-re reinheid, maar van een vasten regel is daarbij ook geen sprake, zoo als blijkt uit het voorbeeld van de aalbessen en de kersen. Ten slotte deelt de schrijver mede. dat voor veTsche fruit één keer flink afwasschen, liefst onder een kraan, terwijl het fruit wordit geschudt, vol doende kan geacht worden; als het fruit geruimen tijd heeft gestaan en de kiemen er op vastgedroogd zijn, moet men twee of driemaal afwas schen. Wil men appels et> peren ter wille van het aroma met de schil eten, dan is het aan te bevelen, ze eerst met een droog lapje af te vrrij- venen daarna in stroomend water (onder een kraan) af te spoelen. Ove rigens moet men in helt oog houden, dat vel© vruchten, als zij nat zijn, spoedig schimmelen en in gisting overgaan, en dus eerst kort voor het gebruik moeten gewasschen worden. Üemeugu Nieuws, ,.Utau svatvel och fosfor". De eerste en voor verreweg de mees- ten ook de eenige kennis der Zweed- ische taal danken wij aan de lucifers doosjes. Deze dragers der beschaving hebben bewerkt, dat de beroemde woorden ,,Utan svafvci och fosfor" een zoo groote rol spelen, wanneer van Zweden sprake is. Dat is ook zeer ver klaarbaar, wijl men zoo dikwijls een lucifersdoosje ter hand neemt.. En als men de lucifer goed beschouwt, wat zeklen geschiedt, zal men niet vermoe den niet welk vernuft de machines tot de fabelachtig snelle bewerking ervan zijn uitgedacht. De naam ,,Zweedsche lucifer" duidt aan dat ze van Zwedén uit haar weg door de wereld gevonden heeft. Reeds m het begin der 9e eeuw bestonden in Frankrijk lucifers met phosphorus en zwavel doch die vonden niet veel af trek. Eerst vijftig jaren later kwamen de Zweedsche lucifers, hoewel het pu bliek aan een bepaalde wrijf vlakte ge houden was, in algemeen gebruik. Te Jongköping had men een methode ont dekt, om lucifers te maken, die noch zwavel, noch phosphorus bevatten en ook geen onaangenamen rook bij het branden achterlieten. Jongköping heeft twee fabrieken, van welke de grootste, de bekende Jongköping Tandsticksfabrik, dagelijks 50 millioen lucifers, gelijk aan 1 mil- lioen doosjes, levert. Als men bedenkt, dat die-ze éene fabriek zulk een ontzag gelijke massa lucifers dagelijks produ ceert. dan kam men zich een denkbeeld maken van de reusachtige hoeveelheid lucifers, die dagelijks over de gansche wereld gebruikt worden. Bij elkaar vertegenwoordigen zij dan ook een klein bosch. Dit verklaart mede het feit, dat de fabriek het hout reeds van Rusland moet betrekken. Dagelijks komen daar waggons vol espenhoo- men aan. Onophoudelijk werken de groote circelzagen, welke de stammen in 40 centimeter lange stukken verdee-1 len. Deze korte blokken worden ma-' cliinaal van de bast ontdaan om dan in de .schiknachine tot houtrepen van de dikte van een lucifer te worden ver werkt, Heele zalen zijn met zulke ma chines bezet en kleine jongens leggen deze houtrepen precies op elkander. Op dezelfde wijze, eveneens door af schillen van houtrepen van den stam, wordt het hout zonder einde voor het. maken van de doosjes verkregen, Bij het schillen worden te gelijker tijd eenige deuken ingedrukt welke het ombuigen van de zijden der doosjes moeten vergemakkelijken. In groote rolkisten worden zij vervolgens over gebracht naar de inrichting om te wor den „aangekleed". De doosjesrepen worden evenzoo in deze snijmachine op doosjeslengte afgesneden, om ver volgens in een andere machine gevou wen, met blauw papier en etiket be plakt en van bodems voorzien te wor den. De moeielijkheïd der lucifersfabri- katie ligt vóór alles in het maken van de koppen, wijl elk afzonderlijk houtje in do bepaalde massa „utan svafvel och fosfor" gedompeld moet worden. Voordat de houtjes lucifers worden, werpt men ze in een schudtoestel, waardoor ze in dezelfde positie komen te liggen, om alsdan in de eigenlijke lucifcrsrnachme te worden geschoven. Elk toestel neemt groote rijen houtjes mee, en dompelt ze machinaal in ver scheiden vloeistoffen. Door den lan gen weg, welke de nu lucifers gewor den houtjes afleggen, dragen ze snel en vallen dan in kleine reservoirs, tot- een getal noodig om een doosje te vullen. Andere machines voltooien vervolgens de behandeling door de lu- cifers in de doosjes te pakken. Ook geschiedt automatisch het tot pakken maken van do doosjes, nadat deze, op den kant gesteld, door machines ge- loopen zijn, die ze van boven en van onderen van oen natte wrijf vlakte voorzien, welke onmiddellijk droog is. De veronderstelling, dat de fabrica tie van lucifers de gezondheid schaadt is onjuist. Alle arbeiders en arbeid sters, die jaren lang dit werk verrich ten, worden niet door bedrijfsziekten aangetast, zoodat de parkaanleg en de arbeiderswoningen in de buurt der fa briek eer aan humaniteit dan aan hy giënische reden hun aanzijn danken. De diepte van den slaap werd vroe ger door onderzoekers bepaald naar de kracht van het geluid, dat noodig was om den slaper te wekken. Maar dr. De Sanctis en dr. Neyroz passen daar voor een methode van aanraking en drukking toe. Zij gebruiken esthesio- meters zoowel met scherpe als met stompe punten, welker drukking ge makkelijk kan gebracht worden tot de kracht, welke loodig is tot het wekken van den slapende. In het Londenscho weekblad „The Lancet" wordt het een en ander om trent de proefnemingen met die me thode medegedeeld. De proeven werden genomen op ver schillend© personen, gedurende een tijdperk van zes maanden op verschil lende uren van den nicht. Vier sujetten waren normale men- schen en vijf waren zenuwlijders. De uitkomst van duizenden waar nemingen omtrent de diepte van den slaap allen zorgvuldig opgeteekend, was, dat die slaap een of ander half uur na het inslapen het diepst is, en wel meestal in het derde halfuur. Daarna wordt hij weer minder diep. Vervolgens wisselt de diepte van den slaap van uur tot uur. over het geheel afnemend, totdat de slaap opnieuw die per wordt. De tweede diepere' slaap duurt on geveer anderhalf uur en komt onge veer op de helft van den geheelen slaaptijd. Bij de vijf ziek© sujetten was de slaap veel dieper dan bij de normale, Men bevond ook, dat, anders dan algemeen wordt aangenomen, de slaap zeer diep was bij de meeste (60 procent) der lijders aan epilepsie. De diepte van den slaap verschild© echter vest meer bij de abnormale dan bij de normale sujetten. Bij de onderzoekingen bleek ook, dat droomen voorkomen in alle tijden van den slaap, zelfs m de eenste uren, als de slaap liet diepst ismaar dat zij veelvuldiger en levendiger wa ren in de laatste uren van den slaap vooral tegen den morgen. Bij zielszieke personen was de ..droomwerkzaamheid" gering in ver- dij king met die van normale' sujetten En belasting op vrijgezellen bestaat sedert eenigen tijd in de Argentijnsche Republiek en levert uit stekendie resultaten op. Zoodra ©en mannelijke bewoner 20 jaar Is gewor den .wordt hij beschouwd als te zijn in staat om in het huwelijk te tred'en en moet hij tot ziin 30e jaar een belas ting van 12 nldien per maand betalen. Voor de volgende vijf jaar wordt de belasting verdubbeld. Van zijn 35e jaar tot zijn 50e jaar betaalt ©en vrij gezel 48 en van zijn 50© tot zijn 75e jaar 72 gulden belasting per maand Boven de 75 jaar daalt de belasting tot 24 gulden en op 80-jarigen leertijd vervalt zij geheel. Iedere weduwnaar, die niet. binnen drie jaar hertrouwt, be gint ophieuw belasting te betalen. De genen .die kunnen bewijzen, dat zij driemaal in één jaar een blauwtje hebben geloopen. worden vrijgesteld van belasting. Slachtoffer van een dollen hond Op het perron van het ..Gare de Lyon" te Pariis trok dezer dagen een zonderling man de aandacht., die een meisje van omstreeks tien jaar aan een touw vóór zich uitdreef. Het ge zicht van hot, kind was met een groo- ten muilkorf bedekt en de man riep zoo hard hij maar kon: Raak haar niet aan! Komt niet dichtbij! Ze is dol! De politie bemoeide er zich mee. en nu kwam het uit. dat het meisje voor een poos door een dollen hond; was geheten. Zij was in het Institut Pas teur behandeld, en als volkomen gene zen ontslagen. Maar door den angst en de spanning was haar vader wat aan het malen geraakt. Het meisje werd natuurlijk onmiddellijk van haar muil korf bevrijd en naar huis gezonden, terwijl de vader wordt verpleegd. Het model. In dto Academie voor Beeldende Kunsten te München logeert een jonge leeuw, die daar den geheelen winter denkt te blijven JBehoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Zaterdag 25 October 1902 Nr. 5928 Binnenland. Gedenkschriften van pres. Kruger De Times bevat drie kolommen uit treksel uit Kruger's mémoires, die, naar de Times opmerkt, toonen hoe Kruger in den strijd met wilde bees ten en in de verdediging tegen wilde volken een vaderland won voor zich en zijn volk; en boe bij dit door zijn krachtig ©pitreden beschermde tegen binnenlandscbe onlusten. De jonge Kruger, die toen hij negen jaar was, met den Grooten Trek meeging, heeft zijn deel dapper ge dragen. Het eerste deel beschrijft hoe de jonge Kruger, toen hij 14 jaar was, zijn eersten leeuw schoot; het twee de hoe Kruger door zijn roekeloos heid onder een rhinoceros raakte en dien van beneden af doodschoot en hoe zijn zwager hem een flink pak met de sjambok gaf voor zijn on voorzichtigheid. Het derde gedeelte beschrijft de omstandigheden van den strijd te gen Mosellikaltte, die op den grooten trek van 1836 volgde en tegen den hoofdman Setcheli, in 1852. Kruger zegt, dat na de nederlaag van Set cheli commandant Scholtz in het huis van den Engelschen zendeling Li vingstone ©en oomplete werkplaats voor het herstellen van vuurwapenen en een hoeveelheid oorlogsmateriaal vond, die Livingstone in voorraad had voor Setcheli's gebruik. Het was een schending van de Sandrivier-conventie, waarin bet ver schaffen van wapens en ammunitie aan de Kaffers verboden was. Dewa- penvoorraad van den zendeling werd met het oog daarop in beslag geno men. En daarom werden de Boeren belasterd en beleedigd door Living stone in geheel Engeland... Kruger verhaalt dan verder hoe hij vrede sloot met den Basoetohoofd- man Moshesh, ten behoeve van tien Oranje-Vrij staat; en hoe hij heel al leen in een donkere grot ging, waar in een groot aantal Kaffers, die over wonnen waren door de Boeren, die den moord op Herman Potgieter ge wroken hadden. Kruger sprak hen ia hun taal aan, alsof hij een van hen was, en drong hij hen aan, doch zonder succes, om zich te onderwer- pen. Bij het begin van den burgeroor log tuisschen Van Rensburg en Schoe- man wilde Kruger geen deel nemen ir aan het geschil, maar Hoen hij er n eens in betrokken was, rustte hij niet, zegt hij, voordat hij het recht van spreken van het volk had verze- - kerel. Hij ontkent beslist heit plan gehad te hebben om zijn Christelijk Gere formeerde Kerk tot staatskerk tema ken inplaajts van de Hervormde kerk. Na de nederlaag van Sehoeiraan's afdeeling bij Swartopjes haalde hij j Van Rensburg over hem niet verder (te vervolgen met het gevolg, dat on- derhlandielingenwerden geopend, die tot een vergelijk leidden. In het laatste deel beschrijft Kru ger de aankomst van Theophilius Shepstone te- Pretoria om het land te annexeeren. Kruger, die Shepstone's plannen doorzag, drong er bij President Bur gers op aan om Shepstone en zijn gewapende lijfwacht net te veroorlo ven de stad binnen te gaan tenzij on der geleide. Doch Burgers nam daarvan geen nota. De presidents- verkiezing moest toen weldra plaats hebben; voor de verkiezing was het ech|ter reeds duidelijk, dat Kruger een groote meerderheid zou hebben. Hij bood Burgers toen aan om de meerderheid der stemmen op hem te doen vereenigen, indien hij een dui delijk bewijs gaf vian zijn voornemen om de onafhankelijkheid van het land te verdedigen. Doch voor den dag der verkiezing wapperde de En- gelsche vlag in de republiek. door MAX PEMBERTON. 31. Nu, zei ik, geef mij die sleutels en loop door. En bij den hemel bo ven mij, .als jij je lippen ook maar zoover openlt, dat er een vlieg door heen kan, zal ik je dood schieten, waar je staat! Hij gaf mij d'e sleutels met een hand die zoo trilde, dat hij ze bijna liet vallen. Ten spijt van mijn bevel mompelde bij soms van angst. Ik ben de vriend van mevrouw Czerny, zeide hij onderdanig. Geloof me, mijnbeer, heb genade en geloof mij! Wanneer gij waarheid spreekt, zei ik grimmig, vooruit dan en denk er aan! He liet hem voorgaan, en sloot toen de ijzeren deuren achter mij op slot. Miss Ruth moest tegen de schurken van beneden beschermd zijn. Delam- Onder wijs-in Zaiö-Ifrika. Uit een brief van den heer L. Meyer hoofd eener groote Hollandsche school! te Fordsburg, Johannesburg, d.d. 29 Sept. j.l. aan den heer II. J. Emous teAmsterdam gezonden, is 't volgende ontleend: Onze toestand is niet gemakkelijk; alles wordt gedaan om de school dood te maken, maar die vóór ons is, is sterker dan die tegen ons zijn. Geen 200 meters van mijn school is een groote Engelsche school opge richt, waar, zooals op bijna alle En gelsche scholen, het onderwijs ge heel kosteloos is en alles wordt ge daan om de kinderen te trekken. In Juli j.l. heb ik een avondschool geopend; ik moest natuurlijk school geld vragen, daar het een der midde len zou zijn om de dagschool in stand te houden. Veertien dagen na dat ik dit gedaan had, las ik in een raam van een winkel, niet ver van mijn school, eene kennisgeving van iheft Engelsche onderwij zers-departe1- nrent, dat in die nieuwe Engelsche school avondschool zon gehouden worden met de bijzondere kennisge ving, dat het onderwijs geheel koste loos zou zijn. en ieder werd zeer vriendelijk uitgenoodigd om van deze gelegenheid gebruik te maken. Het aantal leerlingen mijner avond- schob! daalde tolt 5, maar ik betn met dit vijftal tot nu toe doorgegaan terwijl aan mijn deur een kennisge ving in het Hollandsch te lezen is, dat er gelegenheid bestaat om Hol landsch onderwijs /te ontvangen. Ver makelijk is het om, soms een politie agent op die kennisgeving te zien staren, zonder dat hij, naar ik geloof e* veel van begrijpt. Uitroeiing der Hollandsche taal is helt groot© doel van dezen strijd en alle middelen worden aangewend om dit doel ;te bereiken. Ons Gouvernement had, waarschijnlijk om Engelsche oogen niet pijnlijk aan te doen, de naam bordjes der straiten voorzien van het opschrift str. inplaats van straat. Het Engelsche Gouvernement, waar schijnlijk door ondervinding weten de dat de Boeren sterker oogen heb ben, heeft die bordjes aangevuld met sttreet. In de gevels van de Nationale Bank en van het Postkantoor waren gcdfeinkstee-nen gemetseld imet Holl. opschriften, vermeldende wanneer en door wien deze steenen gelegd wa ren, nl. door de heere-n Woknarans en van Alplren. Beide opschriften zijn weggehakt. Bij de Gasfabriek stond het opschrift: Verlichting dep. Om dit nu zonder veel kosten eenigs zins Engelsch te doen schijnen,werd de lettergreep v e r weggekrabd, er staat nu: lichting dep., dat een En gel schman dan zeker moet lezen: lightning dep. Ik meld u deze staaltjes om u te doen zien, hoe vinnig deze strijd ge streden wordt; niets wordt ontzien. Vooral tracht men. de kinderen in handen te krijgen, wetende dat zij, die de kinderen hebben, meesters zijn van de toekomst. Ongelukkig zien velen dit gevaar niet in. Groot was de teleurstelling, die ik ondervond bij de terugkomst van ds. M. Bostma ui|t Oost-Londlen, waar hij krijgsgevangen was, omdat hij den eed van neutraliteit niet wilde afleggen. Ik had gehoopt in hein steun te vinden voor onze school en terstond na zijn terugkomst s/tuurt hij de kinderen naar de Engelsche school en avondschool, terwijl de oudste dochters daar optreden als onderwijzeressen. Vóór den otorlog waren zijn kindereoi in mijn school en in Sept, 1899 hadden twee zijner dochters, niet de oudsten, helt school- wedstrijd-examen met lof afgelegd. Een zijner dochters, die vóór den oorlog in -onze school als onderwijze res werkzaam wa,s, vroeg ik om weer als onderwijzeres in de school op te treden. Ik bood haar 6 p.st. per maand, dus 2 pond meer dan de an der)© onderwijzer/essen (ontvangepi, maar zij bedankte, zij bleef in de Eng. school. Zulke ervaringen zijn pijnlijk, zij leeren ons echter, niet op menschen Ite vertrouwen. Ik be grijp niet, dat ds. P. het gevaar voor zijn kerk niet inziet, daar de kinde ren die de Engelsche school bezoe ken, zeker geen Holl. kerk zullen be zoeken, daar ze geen Hollandsch zul len kunnen lezen en Engelsch beter zullen verstaan dan Hollandsch,want op de Engelsche scholen wordt in 't geh'eel geen Hollandsch ondietrwijs gegeven. pen in de gang brandden nog, en ik meende hier en daar schaduwen te zien. Maar niemand ontmoette mij, en toen ik aan het groote slaapver trek kwam, dat toen ik er eerst door ging, vol met zeelui was, vond ik een deur open, en niet minder dan zes of zeven mannen zaten nog aan de tafel. Al hoorden zij mij komen, toch keken zij niet om. Ik zal altijd zeggen, dat. he|t een prachtig idee was dien nacht, toen ik bij de open deur stond en de mannen telde, die Czerny in 't huis had achtergelaten om te bewa ken. Want ik kreeg den grappigen inval, mijn hand heel zacht om de deur te steken en haar zonder ge- druisch te sluiten. Den sleutel sltak ik toen in mijn zak. Zes, zei ik tegen den man voor mij, en jij bent zeven. Hoeveel zijner nu nog meer op deze plaats, Benno Begnate? Hij hield zijn handen op en begon te tellen. In de werkkamer een, twee,drie, antwoordde hij, op de ladder daarbij twee: aan de groote deur nog twee. Te zamen zeven rnfcmnien. meester. Uw partij zal wat grooter in getal zijn. Ik lachte om dit denkbeeld en zien- De eigenaar van ons schoolgebouw een Engelschman, heeft de huur weer verhoogd, zoodat ik nu 24 p.st. per maand moeit betalen. Ik heb nu het plan opgevat om een school te bouwen. De kerkeraad der Ned. H. of Ger. Kerk heeft een groot stuk grond. Ik heb ds. Theron. gevraagd; om dat te mogen gebruiken. Hijzelf ijvert zeer voor de school en hij heeft mij beloofd mijn verzoek voor den kerkeraad te brengen en het zeer te sltieunen. Vele leden van den ker keraad zijn voorstanders der school, zoodat ik geloof, dat mijn verzoek zal worden toegestaan. Het) geld, dat ik noodig heb, zal mij worden ge leend door den heer Hoogstraten te gen 6 maar ik moet zekerheid ge ven voor de betaling der ren/te en der aflossing. Ik zal denkelijk 800 pond noodig hebben, dus 4 pond p. maand rente en 15 pond per maand aflos sing. Ik woon nu in het schoolge bouw; ik zou dus eene woning, moe ten huren. Met de huur, die ik nu voor het schoolgebouw betaal, zou ik het dus kunnen doen, maar er moet eenige zekerheid zijn, dat ik in staat zal zijn te kunnen beltalen. Ik voor mij geloof zeker, dat ook hierin zal voorzien worden, maar mijn geloof is voor hen geen zekerheid. Ziet u kans om in Holland hulp voor mij te krijgen? Wat dunkt u van dit plan? Ik zou hoogst gelukkig zijn, indien ik in staat gesteld' werd het uit te voeren, daar ik dan niet langer be vreesd behoefde te zijn het schoolge bouw uitgezet te worden. Ik heb groote behoefte aan Holl. leer- en leesboeken en schoolbehoef- >ten. Hollandsche boeken zijn hier niet te krijgen. Zou u mij hieraan kunnen helpen? Misschien weet_ u vrienden, die in staat zijn mij te hel pen? Voor eerstbeginnenden heb ik noodig: Zuidhoff's leesboekje voor Z. Afrika, bewerkt door F. Kooyker,uit gegeven bij Noorduijn Zoon, Gorin- cbern; vier stukjes. De klassen zijn ruim veertig leerlingen; gaarne ont ving ik van ieder stukje 48 ex. Voor de middel- en hoogste klassen zal eenig stel Chr. leesboeken mij wel kom zijn. Groot is de behoefte aan Holl. lectuur. Ik zou gaarne eene Holl. bibliotheek oprichten. Ik werk nietj a^lefcn onder kinder/etn, maar ik heb ook catejchisatie-klassen, waarvan het aantal leerlingen op 't oogenblik ruim 70 bedraagt, wier leeftijd afwisselt van 16 tot 25 jaar. Kon ik hun en ook de schoolkinderen Holl. leesboeken verschaffen, ik twij fel niet of het nut zou zeer groot we zen. Als het mogelijk is zou ik ga aam e het, Chr. Schoolblad en andere Holl. couranten en tijdschriften .ontvan gen. Ik zit hier zoo geheel afgezon derd en heb geen geld om ergens op in te teekeneo, Mogelijk vindt u wel vrienden, die, als zij de kranten gelezen hebben, ze mij willen sturen zij kunnen verzekerd zijn dankbare lezers te hebben. Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND. De commissie uit den Amst. Bestuur- dersbond heeft de grondslagen vastge steld voor de stichting van een infor matiebureau in zake de Ongevallen wet en andere wettelijke rechten en bevoegdheden der arbeiders. De commissie kwam tot de conclu sie, dat, wild© zulk een bureau ten volle geven wat gewenscht is, het in de gefegenheid moet zijn informaties om hulp te verstrekken in zake arbeids wetten, burgerlijk recht (huur en ver. huur vooral, ook van dienstboden, loonvorderingen enz.) administratieve wetten, (militie, belastingen) en Staats burgerlijke rechten (kiesrecht, ook voor de Kamers van Arbeid). Ook werk zaamheden van arboidersstatistiek, en werkloozenstatistiek zouden zoo moge lijk binnen den werkkring van het bureau betrokken moeten worden. Zoo het bureau op die schaal inge richt wordt, zullen ongeveer f 2600 per jaar noodig zijn. Zien de aangesloten organisaties te gen de daaruit voortvloeiende vrij ster ke contributieverhooging op, dan kan ook, hoewel noode, een andere weg in geslagen worden. Het verstrekken van adviezen inzake burgerlijk recht, administratieve wet ten en .staatsburgerlijke rechten zou men dan voorshands moeten laten va ren cf zoo mogelijk overlaten aan an deren, die zich daartoe geroepen ge voelen. Het bureau van eten Bestuurders- bond zou zich alleen moeten bezighou- de dat de man nog trilde van angst, en niet meegeteld kon worden, ging ik recht op het groote dJoel af, wat ik bereiken wilde. Het alarm steeg reeds in de kamer achlter mij op, en de mannen sloegen met hun vuisten op de ijzeren deur.Het was tien tegen één dat hun kreten door een van de wakers aan de zee gehoord; zouden worden; maar wonderlijk genoeg, of bijgeluk, wellicht kwam er niemand, niemand gaf antwoord' op dat hevig honken. En ik wel, ik was toen aan den ingang van de grot, én het luik openende sprak ik tot mijn scheepsm akkers Kom er nit, allemaal, vooruit, 't is voor je leven. Seth Barker, til jij den dokter op, en laat Peter Bligh volgen. Er is geen tijd te verliezen, jongens in het geheel niet. Ze waren wel verwonderd, wees daar verzekerd van. De geopende val helt licht dat op hen scheen, de tij ding juist toen zij aan hun behoud wanhoopten, de aanmaning om te helpen in een oogwenk kropen zij naar boven, om mij spoedig te ant woorden. De hemel zij geprezen, riep Pe ter Bligh uit, en ik hoor hem nu nog. De hemel zij geprezen! 1-Iet is de den met het verleenen van bijstand in zake de eigenlijke arbeidswetgeving: Ongevallenwet, Woningwet, tusschen- kornst bij de arbeidsinspectie, bij over treding der Arbeids- en Veiligheids wet, zoodat met een bedrag van f 1000 volstaan zou kunnen worden. Het streven zou intusschen moeten blijven, om op den duur het bureau verder uit te breiden. De commissie stelde nog de volgende regelen vast, alles natuurlijk onder goedkeuring der algemeene vergade ring van den Bestunrdersbond het bureau wordt geen zelfstandige instel ling, doch een afdeeling van den Be. sluurriensbond aan leden van bij den Bestuurdershond aangesloten organi saties wordt kosteloos advies en bij stand verstrekt an jere arbeiders be talen per advies een valst bedrag (10 a 20 cents)niet bij den Bestuurders- bond aangesloten organisaties kunnen zich voor hun leden voor kosteloos ad vies en bijstand; hij het bureau abon- neeren 5 5 cent per lid en per week. In een weldra te houden algemeene vergadering van den Besluurdersbond zal een beslissing op een en ander ge vraagd worden. Namens de commis sie zal de heer P. L. Tak daar de be sprekingen leiden. Wetenschap. Ooft als drager van smetstoffen In 't Archiv für Hygiëne deelt dr. Ehrlich die resultaten mede van de onderzoekingen, die hij in het labo ratorium van prof. Forste r ie Straats burg en onder diens leiding heeft in gesteld naar het voorkomen van bac teriën op ooft. Zijn studie is een dringend betoog voor de noodzake lijkheid, het ooft vóór het gebruikte reinigen. Afgezien van de mogelijkheid, dat vruchten reeds aan de boomen en struiken met stof of aarde in aanra king komen, gaan zij door zooveel banden, dat. verontreiniging nauwe lijks te vermijden is. In dit vuil zijn reeds tal van lagere organismen van allerlei aard voorhanden en daaron der kunnen ook infectïekiemen zijn, die het gebruik van de vruchten ge vaarlijk maken. Een opmerkelijk be wijs daarvan is geleverd in het labo ratorium van prof. Weichselbaum te Weenen, met druiven. Deze waren gekocht in een zeer drukke straat, die naar een polikliniek leiddcte, en o.a. veel beloopen werd door ter rug patiënten van de polikliniek. De drui ven werden gewasschen en drie Gui- neesche biggetjes werden elk. met 10 kub c.M. van het waschwater inge spoten. Twee van de proefdieren gingen na 15 of 58 dagen te gronde aan tuberculose en hij de sectie vond men, uitgaande van de injectieplaats overal kaasachtige tuberkels. De schrijver citeert verder het ge val, dat zich in 1894 te Purmeren-d heeft voorgedaan, waar twee wou wen nit een armenhuis aan cholera stierven tengevolge van het eten van aalbessen, die afkomstig waren uit een plaats, waar cholera was voor gekomen. In hetzelfde verband wijst hij op het bekende feit, dat in den nazomer typhusgevallen vetilvuldi- ger voorkomen dan in andere jaar getijden. De herfst is de eigenlijke vruchtentijd en heit ligt voor de hand het sterker optreden van typhus in verband te brengen met een ruimer gebruik van verontreinigd ooft. Dit alles geeft het reehit te beweren dat infectïekiemen kunnen verbreid worden door verontreinigd1 oofL en het i» dus een zeer verstandige ge woonte, die men in beschaafde krin gen heeft aangenomen, de vruchten voor men. ze eet 'te schillen of af te wasschen, al naar gelang van de ooft- soort. Dit is niet alleen noodig bij vruchten met ©enigszins ruwe opper vlakte, waaraan het stof en vuil zich gemakkelijk hecht, maar levenzeer hij gladde vruchten. Om te onderzoeken in welke mate de verschillende op de markt komen de vruchten verontreinigd zijn, deed dr. Ehrlich een groot aantal proeven. Ter bepaling van de hoeveelheid vuil ging hij uit van het feit, dat waar vuil is, ook bacteriën zijn en koos hij de metbode van de bepaling van het aanjtal bacteriën in het wasch water, om dan uit het aantal bacte riën den graadi van verontreiniging af te leiden: mirabellen 700.000, pe ren 800.000, kruisbessen 1.000.000, aardbeien 2.000.000, frambozen 4.000.000. wijndruiven 8.000.000, aal bessen 11.000.000, kersen 12.000.000. Waaraan deze verschillen liggen, stem van den kapitein. En o, wij hebben er nu genoêg van, bracht George Venn in, terwijl hij de ladder als een kalt opklom, en gewillig naast mij kwam staan. Ik drukte hem de hand en liet hem de revolver zien, die ik bij mij droeg. Haal hem uit, jongen, haal hem uit, zei ik. Wij hebben vannacht werk te doen voor ons en een ander. O. ik reken op jelui allen, George, zooals ik nog nooit te voren gedaan heb! Ik weet zeker, dat hij hierop wat wilde anltwoorden, maar de anderen kwamen door het luik,terwijl ik sprak, en vier verwonderder mannen stonden nooit in een grot. Wat nu? Kan men, zei ik, hun verbazing ophelderend en mij naar den Itali aan keerend, in wiens handen ons leven lag, naar den top van de lad der bij het rif komen, of is het 't best© naar de zee te gaan? Hij antwoordde mij met een dra matische handbeweging en een ge zicht, waaruit zijn waarschuwing sprak. Aan de rotszijde is het 't beste; zij schieten op u van nit den top. kaptein. Niemand kan van die plek naar boven gaan. Zij vuren en ma ken leven. En het gerucht zal d'e anderen doen toesnellen, zeide ik. Zoo zal 't dan zijn, maar wij zullen in ieder geval die daur sluiten. Het was Grieltsch voor de anderen en zij gaapten ons op die woorden aan. Vanuit de kamers die ik op slot gedaan had. hoorde men luide kreten, en hev.ig bonken op do ijze ren paneelen. Ik wist wel, dat dit geschreeuw spoedig mannen van de zee zou roepen. Wij hadden dus slechts weinige minuten om te han delen, en zij waren kostbaarder dan woorden. De poort moest geforceerd worden, al lagen er ook honderd in de geheimzinnige kamers om ons heen, verborgen. Wij gingen op goed geluk af; en wierpen den handschoen blindelings naar het. geluk. En, herinner u, dat ik alleen wat. van het huis afwist, waarin wij stonden: dat huis, waar boven de zee zelf haar schuimende golven rolde, en haar droevig ge klaag liet hooren. Mijn makkers wa ren verwonderde vreemden, die niet terug wilden gaan, en toch angstig waren voor wal nog voor hen lag. Helt heldere licht in de grot. de don kere deuren, die weer duisternis lie ten zien bij het openen, en daarbij de groote gang, zoo lang, zoo somber en geheimzinnig, waren weder nieu we tooneeleu, zooals zij nog nooit te voren gezien hadden, en ook nooit meer zouden zien. Wat voor plaats is dit, onwaar is de spreekkamer, vroeg Peter Bligh zijn plomp hoofd zelfs nu nog met zulk een vraag vermoeiend. Heft zal wel klein zijn en gemakkelijk te bre ken, zei hij. Hebt gij het gemeubeld genomen, of zijn er buren, mijnheer? Het is een vreemd huis. Ik viel hem in de rede door mij naar den dokter te keeren. Wat voor nieuws met den. voet, mijnheer? vroeg ik hem; hoe gevoelt gij u nu? Hij antwoordde vrij luchthartig; ik kon zien, dat hij het mij gemak kelijk wilde maken. Zooals iemand die een houten been gekocht heeft, en zijn eigen toch. verkiest, antwoordde hij, en vroeg op hetzelfde oogenblik: Welke rich ting uit. kapitein, en waarheen vol gen wij u? De koers, zei ik, is naar me vrouw- Czerny's boudoir, daar is een goed bed voor u om op te liggen. i

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5