Set Buis anjer ie Zse Tweede Blad, Behoorende bij i,Haarlem's öagbiad" van Donderdag 30 October 1902 Mr. 5932 Stadsnieuws. Verkooping. Dinsdag had te Voge lenzang ten overstaan der Notarissen PoHones en Smits te Amsterdam en Joh. ter I-Ioffsteede te Bloemendaal, de open bare verkooping plaats van het fraaie buitengoed ,,Casa Nuova, hijzonder gun stig gelegen aan den hoek van de Beeks laan en den Vogelenzangschen weg te Vogelenzang. Het geheele goed is groot ongeveer 11| hectaren en werd geveild in porcee- len, combinatiën en massa. Perceel I: Van Dijk, Bennebroelc ƒ25000. Perc. II: Hoogeveen, Haarlem, 10.500. Perceel III, Van Buren, makelaar, Am sterdam, 0600. Van IIII niet in combinatie verkocht. Perceel IV. W. van Amstel, Heemste de, 2000. Perceel V: Nieuwjaar, Haarlem, 2000. Perceel VI: Bormart, Haarlem, 1300. Perceel VII: Hoogeveen, Haarlem, ƒ1710. Perceel VIII: Hoogeveen, Haarlem, 2000. Perceel IX: V. d. Berg, Haarlem, ƒ2105. Perc. VI en VII in combinatie, Vas Vis ser 3025. Perc. VIII en IX niet in combinatie ver kocht. Perc. HI—IX: Hoogeveen, Haarlem, 11190. Perc. X. P. Hoogeveen, Haarlem, ƒ4700. Perceel XI- C. van Dijk, Bennebroek, 4600. Perceel X en XI gecombineerd, Baron van Ittersum, 9310. Perceel IV tot XI, gecombineerd Bor mart, 20980. Perceel I tot XI: Gecombineerd, werd ingezet op 61580 en afgemijnd op 62889, door den heer D. E. L v. d. Arend, Viersprong, namens de Binnenlandsche exploitatie maatschappij van onroeren de goederen. In. dit rapport goed vertegenwoordigd zal zijn. De tentoonstelling zal den Hen Novem ber feestelijk worden gesloten, dien dag is het St. Marlijn, naamdag van den be schermheilige van Z. M. den koning en tevens betaaldag van hen, die aan den wijnoogst werkzaam waren. Dan zal ver moedelijk op de tentoonstelling een soort van kermis worden gehouden, ten einde, tegen billijke prijzen alles op te ruimen, wat verkoophaal' is. Na den lOn November blijft de Nederlandsche afdee- l evenwel gesloten. Leger en Vloot. Rectificatie. In ons verslag van de lezing van den heer de Clercq over het „Vegetarisme" is eene zinstorende fout geslopen, die reeds in een groot ge deelte van onze vorige oplaag is verbe terd, doch hier voor het andere gedeelte nog verbetering behoeft. Er staat n.l. „Wij zijn roofdieren" zei- de de heer de Clercq. Dit moet natuur lijk zijn: „Wij zijn geen roofdieren". De welwillende lezer zal dit uit het verdere gedeelte van het verslag ook wel reeds hebben begrepen. Onderwijs. Acad. examens. Leiden. Geslaagd is voor het candi- daats-examen in de godgeleerdheid eer ste gedeelte de heer A. van der Kooy. Utrecht: Cand. Theol. 2 de heeren J. F. Lijsen en R. P. A. Rutgers. Theor. Tandheelk. mej. A. C. Wierda. Groningen. De heer J. W. Hoekstra slaagde voor het tweede gedeelte van 't candidaatsexamen in de theologie. Letteren en Kunst. Wordt verwacht een nieuwe roman van Zangwill, getiteld: „The grey Wig". In de Singakademie te Berlijn deze week een fluitiste, mej. Agnes Fahlbusch. Tentoonstelling van decoratieve knust te Turijn. De algemeene rapporteur der jury, de heer Giovanni Tesorone, directeur van het Museum van Kunstnijverheid te Na pels, is bezig met de samenstelling van het algemeen rapport der jury, dat te vens 't algemeen rapport der Italiaansc-he Regeering zal zijn en in het Italiaansch en het Fransch zal worden verspreid. De heer Tesorone heeft aan de meeste Nederlandsche exposanten fotografiën van hunne werken gevraagd; ten einde die in genoemd rapport te kunnen re- produceeren. Daar dit rapport eene be langrijke bijdrage zal vormen tot de ge schiedenis van het hedendaagsche kunst ambacht, zullen de Nederlandsche artis- ten door het afstaan of het laten vervaar digen van fotografiën hunner werken, wel willen medewerken, dat Nederland Den 18en November a.s. wordt Hr. Ms. schoener Zeehond te Willemsoord uit dienst gesteld. De Zeehond is speciaal bestemd om met de Dolfijn en Argus (de laatste is een zeilschoener die tegen den winter November wordt uit dienst- gesteld) toezicht uit te oefenen op de visscherij in de Noordzee. Waar de twee laatstgenoemden zich hoofdzakelijk be palen tot het bekruisen van onze kusten, strekken de reizen van de Zeehond, als meer daarop berekend, zich uit tot de En- gelsche en Noorsche kusten. Wanneer de Zeehond dus tot het on dergaan van voorzieningen uit de vaart wordt genomen, moet, omdat zij op haar uitgestrekt gebied niet gemist kan wor den, zoolang een ander schip haar func- tiën waarnemen en wordt te dien einde op 20 November e.k. te Hellevoetsluis in dienst gesteld Hr. Ms. korvet Som- melsdijk, onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee J. W. Termijtelen. Land en Tuinbouw Ratieii cu muizen verjagende planten. Men noemt o.a. 1. Het peperboomp je (Daphne), waarvan de stengels en blaadje® geschikt zijn om de ratten te verjagen, doch het effect daarvan is niet van langen duur. 2. Tiet bilzenkruid'. Dilt is eene ver giftige jaarplant, evenals de hiervóór genoemde, en is daarom minder aan te bevelen om toe te passen in graan schuren, profisiekelders of op hooi zolders, omdat ze, verdrogende; gaat verstuiven en zich dus licht met het veevoeder of de provisie zou vermen gen. 3. Hondstong, waaraan men eene groot© kracht toeschrijft-. Daar deze plant niet vergiftig is, zoo lean ze schuren, provisiekelder® of op hooi- vaar voor mensch of huisdier op te leveren. De geur van deze plant moet voor ■de ratten onverdragelijk zijn, die dan ook weldra verdwijnen, onge lukkig echter, om zich in de naast- bijgelegen woningen te gaan vesti gen. Men verhaallt van een kapitein van een Hamburger boot, die dieze plant in zijn schip overal verspreid had, waar maar ratten te vinden waren, met het gevolg, dat de ratten dooi de voor haar onuitstaanbare lucht in helt water werden gedreven. De bewoners van zekere streken de deugd dezer planten kennende, pluk ken ze bloeiend, om ze uit te strooi en op plaatsen, waar zicli ratten op houden. Om te strooien wordt aanbe volen de plant fijn te hakken. 4. Bloeiende Itoorts heeft ook den naam zeer afdoende te werken. Daar deze twee planten in het wild groeien, is het niet kostbaar daar mede eene proef te nemen. Daar waar ze niet voorkomen, zou men ze kun nen zaaien. De Yereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier houdt hare Najaars vergadering op Woensdag 12 Novem ber 1902. des voorin. 11 ure, in de Landbouwsocieteit Ceres" te Scha- gen. Punten van behandeling: 1. Mededeelmgen. van verschillen den aard. 2. Ingekomen stukken. 3. Verslag van het 54e Landhuis- houdkundig Congres, gehouden te Zierikzee. Uit te brengen door den heer Chr. Oortman Gerlings. 4. Rapporten: a. omtrent het steunen vamfokver- eenigingen. Rapporteur de heer P- Schenk Dz. b. omtrent de proeven ter verdrij ving van unjer. Rapporteur do heer C. Nobel. c. Omtrent de proeven tot onderzoek welke graad van rijpheid de meest gewenschte is bij den oogst van land bouwgewassen. Rapporteur de heer K. Breebaart Jz.; d. omtrent de aardappelproefvel den. Rapporteur de heer C. Nobel. 5. Benoeming van eene commissie tot het onderzoeken der rekening van dit. en der begrooting van het volgen de jaar. Voordracht van het Bestuur de h.h. J Koopman, .T. Man en W. Bakker. 6. Bepaling van de plaats, waar de algemeen© vergadering in Maart 1903 zal worden gehouden. Voordracht van het Bestuur: Oosithuizen. 7. Voorstellen van het Bestuur: a. om een adres aan de Regeering te richten met verzoek tot wijziging der wet op het veeartsenijkundig Staatstoezicht. In te leiden door den heer J. I- Winkel; b. tot 't opzeggen van eenige lidmaat schappen. In te leiden door den voorzitter. Bespreking van de belangen waarvan men de behartiging voor 't volgende jaar aanbeveelt, (art. 12 der Statuiten). a. Tot het voortzetten der proeven ter bestrijding van unjer. b. Tot het voortzetten van het aan leggen van aardappelproefvelden, a en b in te leiden, door den heer C. Nobel. c. Tot het subsidieeren van eene te Hoorn te houden hoefsmidcursus. In te leiden door den heer C. Wijdenes Gtz. d. Tot het nemen van voederproe- ven me't verschillende soorten lijn zaadkoeken bij mestvee. e. Tot het nemen van voederproe- ven met verschillende maissoorten bij varkens, d. en e- in te leiden door den heer Dr. K. I-I. M. van der Zande f. Tot het nemen van proeven over de beteekenis en waarde van Visser's weideploeg met en zonder gelijktijdi ge toepassing van hem eg ting. In te leiden door den lieer D. Brander Tz. g. Tot het beramen van maatrege len om eene doelmatige bewaring van mest en gier te bevorderen. In te leiden door den heer P- Olij. 9. Bespreking van verdere werk zaamheden. Voordrachten over Bijenteelt, door den heer F. Aug. Kelting ite Sant poort, zullen plaats hebben op 17 No vember in de „Vergulde Baars" te Venhuizen, 18 Nov. hij C. Kieft, te Winkel, en 19 Nov. in het Heerenhuis te Beemster, telkens des avonds ten 7 uur. Koloniën. Vaa Kol en Neüerl. ludie. Wij deelden reeds mede, dat de heer Van Kol een afzonderlijke nota heeft gevoegd bij het Voorloojrig Verslag oven- de Indsiche begrooting. Aan den hoofdinhoud daarvan zi] hier een en ander ontleend. De heer Van Kol schetst den toe stand van den Javaan als zeer droe- 'vitr De Javaan verarmt," roept hij uit. „Dit is thans geen strijdpunt meer, maar een niet te loochenen feit." „Onder dit volle van landbouwers neemt het aantal bezitloozen toe: de met buitenlandsch kapitaal gedreven landbouw-industrie legt, door middel van uur-overeenkomsten, beslag op een steeds grooter oppervlak van voor den inlandsche akkerbouw bestemde vel den. en zoo ontstaat in de Javaansche samenleving een telken jare aan groeiend1 proletariaat, een klasse van lieden, die niet meer voor eigen reke ning den grond bearbeiden, maar dienst van anderen voor dagloon „En dat loon wordt steeds schaar- scher: en steeds minder wordt de vraag naar arbejd door de crisis, die alle takken der Europeesche industrie teistert. Zoowel de cultuur van suiker als van koffie, van tabak als van indi go, heeft moeite om zich staande te houden; de mijnbouw belooft weinig voor de toekomst, en zelfs het hout dér boschen vindst geen toonenden af zet meer. Door de mindere productie van koffie en de lagere prijzen der sui ker enz. is 't jaarlijksch inkomen oer Javanen met millioenen verminderd, en stiieen hunne nooden. „De massa der inboorlingen op Java is dan ook zóó arm geworden, dat on voldoende voeding hen voorbeschikt voor epidemiën; dat een enkele mis oogst diepe ellende ten gevolge heeft; dat de voortdurende schaarschte dreigt in "hongersnood te ontaarden; en dat de Britsch-Indtische „famines" hun in trede in het eenmaal zoo rijke en vruchtbare Java hebben gedaan". Pc beer Van Kol zegt dan dat in-' tusschen de aderlating voortgaat en millioenen na millioenen het land uit gaan .als dividenden van kapitalisti sche ondernemingen; als pensioenen en traktementen van Europeesche amb tenaren; als winsten voor do Neder landsche leveranciers der regeering, enz. Een hervormer is noodig, zegt hij, geen administrateur. De heer Van Kol stelt dan do vol gende vragen .waarop hij van den Minister van Koloniën een antwoord verwacht: „I. Bestaat er wettelijke scheiding tusschen de Nederlandsche en Indi sche financiën; en. zoo ja, erkent gij het bestaan der „eereschuld", die daarvan het onvermijdelijk gevolg is'? II. Wordt daarentegen door deze re geering het beginsel der financieeie eenheid tusschen Nederland en Ne- derlandsch-Indië aanvaard, zijn dan niet de leeningen van 1883 en 1898 Ne derlandsche schulden, en moest dan de rentepost niet komen ten laste van het VII© hoofdstuk der Staatsbegroo- ting? „m. Is de naasting der dertig mit- lioen Indische gelden voor de amorti satie van twintig millioen gulden Ne derlandsche Werkelijke Schuld in 1872 en 1875 en de aflossing in 1873 van tien millioen gulden van de Neder landsche schuld aan de Handelmaat schappij rechtvaardig te noemen? Dan wel is restitutie een zedelijke plicht, wanneer wij niet willefi spelen den ontrouwen rentmeester? „IV. De nood van den Javaan heeft een tergende hoogte bereikt; hij heeft geen voldoend vee meer om zijn ak kers te bewerken; geen rijst genoeg om zijn kinderen te voeden; armoede en ziekten teisteren mensch en dier. „Gebogen onder den druk van belas tingen, dlie mede door onevenredig hooge uitgave voor leger en vloot, bui ten alle verhouding met de draag kracht der belastingschuldigen zijn opgevoerd; ten prooi aan woekeraars, bedriegers en uitzuigers van allerlei slag. verzinkt de Javaan steeds dieper in het moeras van armoede en ellen de. „Talrijke maatregelen kunnen wor den genomen om hem- economisch te versterken; zegenrijke hervormingen kunnen zijn droevig lot verzachten, hem redden van achteruitgang en ver val; doch het uitgemergelde Java Kan de daarvoor benoodigde gelden niet bijeenbrengen, noch zelfs de renten van onvermijdelijke leeningen ran zijn armoede betalen. „Is thans al of niet de tijd geko men, dat Nederland zijn vroegere be loften zal gestand doen. en mdië mag rekenen op steun nit de schatkist van het moederland?" „V. Is het geen eisen van recht vaardigheid en goede trouw, dat de souverein, zoo niet alles, dan toch een deel betaie van de uitgaven, veroor zaakt door de uitbreiding zijner bezit tingen, welke plicht door alle Koloniale mogendheden (alleen Nederland maakt een uitzondering!) wordt betracht? „Of liever ,om een concreet geval te noemen: ..Mag de Indische begrooting worden belast met de kosteft der vestiging en der verovering van het Australische eiland Nieuw-Guinea? den vooravond van 23 dezer meldden zij zich bij Brotodiningrat te huis aan om hem even te mogen spreken. Zon der eenig kwaad te vermoeden kwam Brotodiningrat voor en stond toen niet weinig verbaasd' te kijken dat er voor zijn pendopo wel tien gewapende per sonen stonden, die geenszins de ge bruikelijke beleefdheid in acht namen Niemand heeft er erg in dat de net- gekleede keer een dief van beroep is. Een andere methode wordt dikwijls op vrouwelijke toeristen toegepast. Een dame. die zoo juist het regu voor haar afgegeven bagage aan het loket ont vangen heeft, wordt vlug. achternage- loopen door een buitengewoon beleef den jongen man. met een uniformpet Nog voordat er eern woord gewisseld 1 op. In de een hand houdt hij een pas was kwam een of ander raden regel-1 gébruikten penhouder, in de anaere recht op Brotodiningrat af om hem tot een gevecht uit te dagen en hem zoo grof mogelijk voor asoe etc. uit te jouwen. Men had gehoopt dat de beleedigde zich zou verweren door te rug te schelden of zijn kris te trekken om zoodoende Brotodiningrat te kun nen knuppelen, want alle aanvallers drongen reeds zijn voorgalerij bin nen Brotodiningrat werd door zijn Raden Ajoe binnenshuis getrokken en samen wilden zD de achterpoort uit vluchten ,toen ze juist bijtijds verna men diat de achterpoort sterk bewaakt tweede bagageregu. Pardon, zegt hij, u hebt een ver keerd bagageregu gekregen, dit is het goede. Neemt u me niet kwalijk, het is zoo druk, dank u zeer, mevrouw. En dte dief gaal met liet. goede bil jet heen om een oogenhlik later de ba gage der diame weg te halen. In sommige gevallen bedient de ba~ gagedief zich van een mechanisch hulp middel. Hij draagt een ding in de hand. dat er als een koffertje uitziet, in werkelijkheid echter een „val" voor bagage is een ledig omhulsel met twee was door met knuppels en krissen, ge- kleppen in den bodiem, die opengaan wapende lieden ond'er aanvoering vanj als het toestel neergezet wordt. "Met een Raden Mas uit de Pakoe Alaman. j dezen val laat de gauwdief bagage. terwijl in den tuin achter hoornen en struiken velen gewapend in hinderlaag lagen. Men sloot zich toen maar in huis op, om kalm het vui" scheld'en dier lieden waaronder nota bene twee zoons van den waarnemend Pakoe Alam en min stens een half dozijn heertjes met het zelfs van vrij aanzienlijken omvang, kleine valiezen en dergelijke, spoor loos verdwijnen. Bij het opnemen van hel toestel bewerkt een inrichting met klemmen en vceren. zoodat 't gestolen voorwerp onzichtbaar mee omhoog ge heven wordt. Andere bagagedieven bedienen zich Een opstootje bij Brotodiningrat. Onder dezen titel deelt de „Semarang Ct". het volgende mede: De in den laatsten tijd1 zooveel be sproken gepensioneerde regent van Madioen Raden Mas Adipati Brotodi ningrat, die zooals men weet, gehuwd is met de oudste dochter van wijlen Pangeran Pakoe Alaan den Zesten. werd in don laatsten tijd met verre gaande minachting bejegend door de zoons van den waarnemend Pakoe Alam, den pangeran Sosroningrat. Deze zoons moet men weten waren tot voor weinige dagen nog eenvou- di°" mandoer en djoeroetoelis op een suikerfabriek in het Djokjasche. Zoo dra. echter hun vader waarnemend Pa koe Alam was geworden, was hun dat baantje te min en haastten zij zich hun ontslae te nemen om hier in de omgeving van lum vader leegloopertje te snelen. Een van hen werd opper stalmeester a la suite van de rijtuigen en paarden van wijlen Pakoe Alam den Zesten, die eerlang bij de boedel- verd'eeling publiek zullen moeten ver kocht worden en waaronder zich zelfs een rijtuig en eenige paarden bevin den die. Brotodiningrat in privé toebe- hooren doch slechts daar gestald wa ren. Nu schijnt Brotodiningrat tegen den opperstalmeester a la suite alias mandoer het decorum niet genoeg in acht genomen te hebben bij het bestel len van een rijtuifr waardoor die hof- dignitaris zich eenigszins in zijn hoo ge waardigheid gekrenkt, gevoelde. Brotodiningrat beklaagdie zich daar over bij den waarnemend Pakoe Alam onder mededeeling dat hij voortaan zijn eigen rijtuig en paarden liever bij hem te huis zou stallen. Dit was den opperstalmeester a ia suite en diens broer te machtig en in praedicaal Raden Mas aan re hooren. met succes van een wandelstok of een Vreezend'e d'oor de hulp die bedien- paraplu!© ,aan welks ondereinde zich den buiten waren gaan inroepen, over-1 tangvormige knijpers bevinden, die vallen te zullen worden trok de gewa- door de hand op den knop met eenige pende bende alles en alles ruim 30 j handigheid onopgemerkt geopend en knuppels- en Ipisdragers sterk zoo laf-1 weer gesloten worden, hax-tig mogeliik al scheldende af. Uitteraard kunnen hiermee alleen Zoodra mogelijk spoedde Brotodinin. kleine voorwerpen gestolen worden, grat zich naar het huis van den as- j Het betrokken voorwerp is in een oog- sistent-resid'ent die helaas op een der wenk opgenomen en in een schuilhoek ondernemingen was. Per telephoon verborgen, bijvoorbeeld onder een reis- werden toen orders gegeven om Bro- i deken of een ias die over den anderen todiningrats huis goed te bewaken, j arm gedragen wordt terwijl de assistent-resident zich oolcj Genoemde reisdeken, ook de jas, telephonisch in verbinding stelde met doet nog anderen dienst. Ongedwongen den waarnemend Pakoe Alam. j glijdt hij soms van den arm van den Zeer terecht berust Brotodiningrat j dief af en bedekt bij het vallen merk er niet in qn heeft deze een forme el e i waardiger wijze hetuitgekozen voor klacht bij de justitie ingediend. j werp, dat dan bij hel oprapen van nel De waarnemend' Pakoe Alam is no- gevallen kleed'ingstuk spoorloos ver- tabene een volle oom van Brotochnm- dwenen is. grats Raden Aijoe. Bij bagage, die per besteiwagentje De laatstgenoemde goedgezinde per- j bezorgd wordt, wordt te Londen een sonen hebben hem ernstig gewaar- zeer kunstige truc toegepast. Een drie- schuwd voor wraakneming zoodat dit tal dieven loopen den wagen na. In het zaakje nog een aardig staartje he boen gewarrel van rijtuigen in een drukke kan indien het bestuur niet met ijze- j straat, waardoor de wagen dikwijls ren vuist tusschenbeide treedt. I moet wachten, zoekt men twist met De brutaliteit van de hofjonkers om j den kruier en. terwijl één der dieven tot zooiefs over te gaan toekent dunkt i daarmede bezig is, plakken de anderen ons den toestand den overmoed van j een etiket met een ander adres op den de zoons van den wd. Pakoe Alam en koffer, waardoor (leze verkeerd be- hun aanhangers. Men zegt dat niet die zorgd. wordt, natuurlijk bij een hun rijtuigquaestie, maar wel de boedel-1 bekend persoon, quaestie kwaad' bloed heeft gezet, om- dat men Brotodiningrat, die opkomt voor de belangen zijner Raaen Aijoe en minderjarige broers en zusjes zij ner Raden Aijoe .geen knollen voor citroenen kan verkoopen en nem dus door dergelijke molestaties zachter, meegaander wenscht te stemmen. Het benieuwt velen hoe het bestuur en hoe het waarnemend hoofd van het Pakoe Alamsche huis. vader van de twee belhamels in deze aangelegen heid' zal optreden Gemengd Nieuws. Opgepast, reizigers. In het reisseizoen bloeit naast ver schillende industrieën, die het hebben toegelegd op de beurs of de bezittingen van'de toeristen in door reizigers druk bezochte landen, ook het bedrijf van die personen, welke het hebben voor zien op de bagage van het reizend pu bliek en voornamelijk stations en no- tels tot de plaats van hun operation kiezen. Voorwaarden, om dit bedrijf met succes te kunnen uitoefenen, zijn, behalve een goede dosis brutaliteit, een handig en zeker optreden en een tot heer-makend costuum. Verder volgt ieder dezer gauwdieven een eigen me thode .waarvan wij een en ander zullen Een door Engelsche stationsdieven graag gebruikte truc is de volgende: De man loopt een perron op, waarbij zoo juist een trein is aangekomen. Ter wijl de bagage uit den bagagewagen wordt gelost, gaat de dief naar een pakjesdrager, drukt hem een flinke fooi in de hand en zegt: —Ik heb veel haast, daar staat mijn koffer Daarbij wijst hij op een stuk oaga- pi*> dat hij geschikt oordeelt als prooi, en vervolgt dan: En hier is mijn knecht, die voor mijn bagage verder zal zorg dragen. Op dat oogenhlik verschijnt een groom in livrei, neemt den koffer van den drager in ontvangst en is met zijn meester en de gestolen bagage meestal reeds verdwenen, voor de werkelijke eigenaar zijn koffer vermist. Wordt de diefstal echter bij toeval tijdig ont dekt ,dan is de dief handig genoeg zfch met een verontschuldiging „over de vergissing" van de zaak af te maken. ijn gebit ingeslikt. In den nachlt van Zaterdag op Zondag ontmoette een agent van po litie te Arnhem iemand, die het erg benauwd had en iets in zijn keel bleek te hebben. Hij werd naar het ziekenhuis geleid, doch bij aankomst aldaar wist de patiénjt zelf het voor werp, dat in zijn keel zat, te verwij deren. Het bleek te zijn... een gebit valscho tanden dat hij verzuimd had af te leggen en in den slaap"had in geslikt. Aangereden. Woensdagmorgen kwam een koet sier met een brik van deiiAmersfoort- sclien straatweg het dorp Wouden berg inrijden, in gewonen flinken draf. De reeds hoog bejaarde wagen maker G. E. wilde don Kruisweg oversteken, maar werd door het paard omiver geloopen en zóó tegen den grond geslagen, dat hij bewuste loos bleef liggen en nog in den avond van dienzelfden dag overleed. Aangerareu Twee visschers van Woudrichem bevonden zich eergisteren met hun boot, die stroomafwaarts werd ge sleept. op de rivier de Waal, onder de gemeente Gameren. Zij kwamen zoo danig met een stroomopwaarts ge sleept wordende rijnaak in aanra king, dat de boot stuk sloeg. Een van hen, de 73-jarige Alexander Kentie, die te water geraakte, bekwam daar- hij zulke hoofdwonden, dat hij tenge volge daarvan overleed. Een droevig ongeval had te Nijswiller-Wittem ter gelegen heid der kermis plaats. Zekere N. uit de gemeente Bocholtz bij zijn fa milie, den herbergier M. alhier op bezoek, maakte op zoodanige wijze kennis met het geweer van een der Feullieton, door MAX PEMBERTON. 35). Ik zag, dat deze belofte Miss Ruth meer verschrikte dan zij zeggen wilde, want het was de eerste keer, dat het haar in de gedachte kwam, dat er mannen uit hun schuilplaats konden komen. Maar zij was er juist een om dat door een lach van zich af te zet ten, en terwijl ze riep: Wat akelig riep ze ter zelfder tijd om Rosamunde, en begon over iets te spreken, wat ik geheel en al vergeten had. Jasper, zeide ze, gij zult nooit een generaal worden nooit nooitWaar is uw proviand? Of wilt ge uw volk laten omkomen, door ze niet te voeren? O, we zullen mijnheer Bligh eens voe den, en dat zal wel niet gemakkelijk zijn, zeide ze leuk. Ilc maakte geen tegenwerping, want, het was duidelijk, dat zij haar angst voor ons wilde verbergenmaar ik wist. dat de dokter verstandig was, en voor ik hem verliet, was hij in 't bezit van een buks en twintig patronen. Als er eenig geluid aan de gang deur is, zeide ik, al is 't slechts een krab, schiet 't geweer af. Ik zal bij u zijn voor de rook nog opgetrokken is en gij zult mij noodig hebben, dok ter, werkelijk. Hiermede verliet ik hem en ging naar boven, angstiger dan ik aan mijn scheepsmakkers hij de poort had wil len bekennen. Ik vond ze tezamen in 't maanlicht, dat helder en goudkleu rig op d:e effen.© zee scheen, en de rots achtige hooglanden van Ken's Eiland in vuurgloed zette. Het was zóo stil, zulk een wonderlijk schoon schouw spel, dat zij mij begroetten, zonder een woord te spreken, 't Was alsof wij een eenzame wacht hadden in den heerlijken nacht. Maa.r ik leerde de waarheid voor mijnheer Bligh het nog gezegd had. Zij hebben het schip in brand ge stoken, kaptein, het schip brandtzei hij met oprechte angst. Ja, de Hemel moge hun geven, wat zij met die arme schepsels gedaan hebben Wie hoorde ooit van zulk een schurkenstreek, om een goed schip, dat schipbreuk lijdt in brand te steken Het zou nog zonde zijn van een goed touw, om zulk volk aan op te hangen Ik trad naar voren, naar den oever om beter te kunnen zien. Rookwolken en karmozijnen vlammen teekenden zich tegen den horizon af. Geen schilderij kan dat treurige schouwspel, die pracht beschrijven, zooals wij het van het rif zagen. Werkelijk scheen het, alsof de hemel geheel en al vuur was, terwijl de zee ronclom den bran, dondeh romp een vijver gesmolten goud scheen, waarin vreemde gestal ten zich bewogen, en de schaduwen van vele wezens te zien waren. Nu eens lekte de vlam aan de mast, dan weer spoot het vuur omhoog en ging van de eene spleet naar de andere. Ik zag, dat de oogenblikken van die. prachtige stoomer geteld wiaren, en: zeide, dat zij vóór de dag aangebroken was, zinken zou. als een hoopje spaan ders, onder de bruisende golven. Goede Ilemel, mijnheer Bligh. riep ik op echte zeemansmanier bij zulk een schouwspel uit, wie hoorde ooit van zoo iets En het arme volk aan boord, wat daarmee Welke ha ven hebben zij nu Zij hebben de mannen aan boord gebracht mijnheer, zei George Venn, in zijn angst bijna niet in slaat om .e spreken. Ik zag twee booten recht door naar de baai gaan, terwijl mijn heer Bligh onze munitie nakeek. Ze liebhen ze weggezonden om op het eiland te sterven, En wij moesten dat als schoolkinderen aankijken, O, ik zou alleis gegeven hebben, als ik daar ginds met eeu honderd blauwhuizen bij de hand geweest was. Denk eens aan, mijnheer, zoo'n honderd, met messen gewapend Ja, zei ik, en een boom voor iede- n schurk, die ginds een boot voort- roeide. Maar, jongen, met denken of fluiten kunt gc de blauwhuizen niet krijgen. Wij zullen trachten langztu merhand een woordje met Edmond Czerny t.e spreken, of ik zal nooit meer spreken. Wel, help mij met je jonge oogen, als je wilt, en vertel mij, of dit een schip is of niet. Hij zeide dat 't dat was, een stoom- 1 -hl, dat ten oosten van ons lag, en op scheepsvolk wachtte dat weer aan boord zou gaan. Edmond Czerny zou daar aan del: zijn, dacht ik, de man- n gade slaande, die zij aan hun werk gezet had, en als dat schouw spel van dood en vernieling hem niet voldeed, zou niets in de wereld hem voldoen. Die verlichte, goudgekleurde zee, het eiland, dat die vlammen terug- kaatste, de verwijderde woudeu, wel ker hoornen als 't ware vurige takken droegen, en brandende bladerende rookwolken, die bloed en goud deden ncervall&n, de brandende stoomer de groote vlakte der zee vol vuurvlammen, en de bootjes, die er op ronddreven. welk een verrukkelijk, of duivel achtig gezicht kon Ken's Eiland meer aan zijn roofzuehtïgén bezitter geven Dat zou de nacht ons toonen, wan- I neer de Voorzienigheid wilde, Ik heb u verteld, dat de kleine George Venn bij de artillerie gediend had. en meer van schieten afwist dan de in eesten van ons. Ik kan getuigen, dat wij daaraan veel te danken hadden. T Is als een galavoorstelling op de Liffev, zei Peter Bligh. de woelige zee met mij overturend, Een dozijn boo ten, en allen vol. Ik zou wat gegeven hebben, om Mijnheer Jacob vannacht te zien waarlijk, kaptein. Wij zijn met weinige genoeg voor zulk een uit stapje. Het was vreemd, Peter Bligh ernstig te zien, maar dien nacht had hij er het recht toe, en ik was de laatste om hem dat kwalijk te» nemen In de] schemerachtige zee telde ik niet eigen j oogen twaalf booten, en wist. dat elk daarvan vol met moordenaar^ was. Binnen een half uur of spoediger zou dat duivelsvolk aan onze poort klop pen en vragen binnengelaten te wor den. Hoe zouden wij hen antwoorden, konden wij waarlijk gclooven dat wij de rots tegen zulke dollen houden kon den "t kunnen volhouden, totdat er hulp kwam? Ik zeide van neen, In elk geval zouden wij neergeschoten worden, waar we stonden, en onze 1iken zouden in zee liggen, nog voor de zon weer op Ken's Eiland en zijn wonderen scheen. En als deze waar heid mij in de gedachte kwam. waar om zouden de anderen dit .dan ook niet weten? Zij toonden mij dappere gezichten en spraken groot© woorden, maar ik wist., wat zij verborgen. Wij offerden ons op terwille eener vrouw; wij wisten wat het loon kon zijn, en klaagden er niet over. Wij zijn met wéinig man. Pe ter, zei ik, maar weinig is beter dan velen, wanneer liet hart op de rechte plaats zit.. Drink die grog op en zet je neer, waar nven je niet zoo opmerkt in de avondschemering, George's plaats zal aan het kanon zijn, en de mijne om hem te helpen, Ik geloof, Peter, dat wij geen recht liehhen, op dte schepsels te schieten, voor zij ons noodzaken zulks te doen. Wanneer

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5