Haarlemsche Frans. vier niet beredeneerde begrootingen ge voegd, waarvan wij de eindcijfers als volgt mededeelen. Begrooting van uitgaven over 1903 84405.38 pl. 2000 voor baggerwerk. Inkomsten f 28450, bij te passen 1 58000. Plan A. uitgaaf f 79556.74 pl. f 2500 voor baggerwerk. Inkomsten f 33500, bij te passen plus minus f 48500. Plan B.: uitgaaf f 71245.24 plus f 2500 voor baggerwerk. Inkomsten f 33500, bij te passen plus minus 1 40000. Plan Cj-. uitgaaf f 78964.18 plus 2500 voor baggerwerk. Inkomsten 33500, bij te passen plus minus f 48000. Plan D.: uitgaaf f 67084.58 plus f 2500 voor baggerwerk. Inkomsten t 33500, bij te passen plus minus f 36000, Zonder twijfel zullen B .en W. met het oog op de kolossale belastingen den in zender wel in staat stellen hun zijn uit gewerkte plannen voor te leggen. Zijn die uitvoerbaar, dan zou de belasting schuldige er mee winnen. In aansluiting aan ons bericht van gisteren kunnen wij berichten, dat daar de justitie wederom de groote geheim zinnigheid in acht neemt, wij zelf in Amsterdam eens zijn gaan probeeren Sets naders aangaande Frans te verne men. Het eerst waar wij ons dan vervoegden was aan het einde van de Czaar Peter straat 164, bij den heer Stephensen, en deze verstrekte ons gaarne de noodige inlichtingen. Bij hem had zooals wij reeds meldden de kippendiefstal plaats, die zich als volgt heeft voorgedaan. In Februari van dit jaar is bij den ca- lêhouder Stephensen, Czaar Peterstraat 164, een poging gedaan om zijn kippen hok leeg te plunderen. De dochter van den kastelein zag eenvrouw om den hoek van de schutting gluren. Zij riep hierop haren vader en vertelde hem dit, die zich terstond met een hondenzweep wa pende en naar de schutting liep, waar hij plotseling een revolver voor zich hoorde afschieten. Doorloopend, zag hij hoe eensklaps een man opsprong en over het kippenhok naar beneden spTong buiten z'n erf. Stephensen, als oud-zeeman, was in een oogwenk op het hok, waarop de man van beneden weder een schot, afvuurde, dat rakelings langs hem ging. De onbe kende vluchtte toen. In het kippenhok vond Stephensen alle dieren door bran dende zwavel bedwelmd. Van den dader werd nooit iets gehoord. Hij heeft den kerel, die toen op hem heeft geschoten van dicht bij gezien in het volle licht van de booglampen van de dokken, en had hem zelfs wel kun nen grijpen, doch door het schieten, wat de inbreker tot tweemaal toe heeft ge daan, heeft hij hem moeten laten vluch ten en waar de man toen is heen, ge gaan, zou hij onmogelijk kunnen zeggen. De patronen waarmede toen is gescho ten zijn gevonden en bij de politie in bewaring gegeven. De vrouw, die toen om den hoek van de schutting is gezien geworden door de dochter van St. welke toevallig in de achterkamer door een venster keek, is niemand anders dan de vrouw van Men- nema, die ook reeds voor zeer ongun stig bekend staat. Als voorbeeld hiervan kunnen wij u, zei Stephensen tot onzen verslaggever, 't volgende staaltje vertel len: Op zekeren dag had vrouw Mennema tegen eenige personen gezegd: er zal vannacht in Amsterdam iets gebeuren, waar geheel Amsterdam morgen over zal spreken, en in denzelfden nacht werden in Amsterdam 2 personen vermoord. Na tuurlijk werd zij voor de politie geroepen en op de vraag hQe of zij wist, dat er iets in Amsterdam zou gebeuren, antwoordde zij: dat zij kaartlegster was en het uit de kaarten had gelezen. Haarlemsche Frans woonde nu bij deze vrouw en haar echtgenoot in, on der voorwendsel als dat hij een neef van vrouw Mennema was; zijn tijdverdrijf overdag was steeds visschen en varen, tevens moet hij in Amsterdam ook be kend staan als een eerste dronken lap. Als naam had hij zich in Amsterdam ge kozen Lucas Karei Springer, en anders was hij daar niet bekend. Als zekerheid kunnen wij hieraan toe voegen, dat Stephensen nog in 't geheel niet met Frans is geconfronteerd, en hij zegt dan ook, dat zoo hij met hem ge confronteerd zal worden, hij hem zeker zal herkennen. Meer inlichtingen kon hij ons nu niet geven, en daarom dachten wij eens naar de ouders van Mennema te gaan, die in een straat wonen achter de Czaar Peterstraat, op een achterka mertje 3hoog. Met goeden moed vroegen wij den weg, maar eenmaal daar aange komen, werd het ons toch wel wat ang stig om het hart. Het was 't laatste huis in de straat, waar we moesten wezen, drie vrouwen stonden aan de deur te praten, natuurlijk dachten we, dat de vrouw van Klaas Mennema hier ook wel bij zou wezen, doch op onze vraag of Klaas Mennema hier woonde, kregen we zeer vriendelijk ten antwoord: O, dan moei u 3hoog wezen, ik zal wel even voor u bellen, gaat u maar vast naar boven. We gaven hieraan gehoor en gin gen de deur binnen, we kwamen in een nauw donker gangetje, dat ons den weg naar de trap wees, een hooge smalle trap, die we opgingen nog een gangetje over, weer een dito trap op en na nog eenmaal zoo iets dergelijks te hebben be- loopen, kwamen wij 3hoog voor de deur van IQaas Mennema terecht. We klop ten aan en een vrouwengedaante van ongeveer 55 jaar stond voor ons, die ons vroeg binnen te komen. Het was een klein donker achterkamer tje met zeer weinig meubelen, waar we binnenkwamen. De vrouw keek ons hoogst verwonderd aan en op de vraag of ze wellicht iets kon vertellen aangaande den Haarlem sehen Frans, bood ze ons een stoel aan en zette deze voor de tafel. Ze sloot inmiddels de deur en kwam ook aan tafel zitten, aan de overkant zat nog een juffrouw, doch die liet haar stem niet hooren. ,,Daar kan ik je niets van zeggen, ik heb met dien vent niets te maken, wie heeft je hier naar toe gestuurd? Dat mot je in Haarlem aan de politie vragen, hij zit bij jou in Haarlem". Ze nam een groot broodmes dat op tafel lag in den hand en begon hier wat mede te spelen. Dit was niet bemoedigend, maar we ga ven toch den moed nog niet geheel op en gingen nog wat door met vragen. Eindelijk kwamen we al zoover, dat ze ging vertellen, dat Frans, zich noemen de Springer eenige keeren bij haar in de woning was geweest, en dat zij hem nooit had vertrouwd, maar hem altijd voor een inbreker had versleten; met St. Nicolaas was hij voor de laatste maal bij haar geweest om afscheid te nemen, daar hij, zooals hij toen had gezegd, met de boot naar Indië zou gaan. Meer kon ze niet vertellen, legde het broodmes een eindje verder en begon zelfs eenigs- zins gemoedelijk te praten, nieuwsgierig of wij haar ook wat konden zeggen. We vertelden haar van den vreeselij- ken moord, waarvan hij nog steeds wordt verdacht en nog wat meer. Ze kon zich maar niet voorstellen, dat de politie zoo'n kerel niet eerder had gevangen genomen. Het is een moordenaar, een inbreker, die ons ongelukkig heeft gemaakt en ons oude menschen in het graf helpt. Ze kreeg de tranen in haar oogen, en ging door met te vertellen, dat Springer steeds bij haar zoon had ingewoond en hem slecht gemaakt. Ze had ook altijd ge dacht, dat hij een neef was, van de vrouw van haar zoon en zoodoende kwam hij daar wel over huis. Eergiste ren waren ze met hun vieren naar Haar lem geweest, omdait de zoon en diens vrouw met Rosier moesten worden ge confronteerd, en zij verklaarden dan ook, dat beiden hem hebben herkend, als de persoon die zich Lucas Springer noemde. Nu was de geschiedenis uit en moesten we maar zien dat we in Haarlem meer te weten konden komen. Dankende voor de inlichtingen van haar bekomen, gingen we maar weer al die trappen af en waren gelukkig weer op straat. Maar uit dit al zien we dan toch maar weer, dat Haarlemsche Frans in Amsterdam ook een vreemde rol heeft gespeeld en dat wellicht de 12 jaar welke hij hier heeft gekregen, nog wel met een paar jaar zullen worden vermeerderd. Voetbal. De drie clubs, die morgen zullen strijden voor den Hol der tb eker geef ik een goede kans. H. F. C. zal de Zwollenaars wel slaan, evenals Haarlem II de R. V. V., doch walt Haarlem I zal doen te gen Prinses Wilhelmina, dat weet ik nog niet. Het belooft weer iets span nends te worden aan den Doodweg. Prinses Wilhelmina tot heden nog ongeslagen in 't oosten, heeft een pracht vair een score1, n.l. in 3 wed- Strijden 17 goals voor en maar 4 te gen. Het is een club die over zeer sterke krachten beschikt en naar ik reedis vernomen heb, komt zij zeer sterk op, om te laten zien dat het Oostelijke spel lang niet beneden dat van he|t westelijke staat. Haarlem zal ook wel weer geducht aanpakken zooals we dat steeds van haar ge wend zijn, en vooral voor den beker. Er zal aan beide zijden hard gewerkt worden en het groote aantal toe schouwers, dat morgen dan ook naar het voetbalveld zal gaan, zal niet al leen een pracht van een wedstrijd te zien krijgen, maar men zal teVens eens een club hier zien spelen, die men nog nooit heeft gezien, doch waarvan men vooral dit jaar zeer veel goeds heeft gehoord, daar in het Oosten het kampioenschap wel zal gaan tusschen Vitesse en P. W. Toch geloof ik als Haarlem niet te veel pech heeft, zij wel een kleine over winning op haar gasiten zal behalen, doch na een spannenden strijd. Morgen wordt in het Mu seum voor Kunstnijverheid een expo sitie geopend van gouden en zilveren sieraden van Jan Eisenloeffel en ba tik- en borduurwerk van Anna Le- heau-Leverington en Chr. Lebeau. Wij kunnen ieder aansporen dezie zeep interessante expositie, waar men kennis maakt met handwerk van groote importantie, te gaan be zoeken. De tentoonstelling blijft tot 9 Nov. opengesteld. Genoemde exposanten zijn oprich- ters-vennooten van „De Woning", alsmede de heeren Mol, Penaat en Jessurun de Mesquita, terwijl de heer de Blécourt directeur en de heer de Lorm adjunct-directeur is. De heer Jan Eisenloeffel, onlangs bekroond met de gouden miedaille op de Internationale Tientoonstelling van decoratieve kunst ft© Turijn, stelt hierbij ten toon de resultaten van zijn werken op het gebied der goud smidskunst, een tak van de metaalbe werking, welks voortbrengselen hij tolt nog toe niet heeft geëxposeerd. Examen Vrije en Ordeoefeuingen. Geëxamineerd 6 mannelijke en 6 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames M. M. flatten, J. J. van der 1-Iave, N. A. Ilazewinkel, A. Hazewin- kel, A. P. Helweg, allen van Amster dam, en de heeren S. Verheus, H. J. Visser, D. R. F. de Vries allen van Haarlem, L. P. Wassenaar, van IJ- muiden, II. G. Verliaer, Limmen. Uit de Omstreken. Beiinebroek. Gisteravond wist Ds. J. A. Gerth van Wijk een zeer groot aantal toehoor ders eenige uren aan zich te binden door een boeiende rede over de „We- derdoopers". Breedvoerig werd door den redenaar deze merkwaardige epi sode van vrijheid van geloof behan deld. De Christelijke Zangvereeniging „Bennebroek" zong ter afwisseling eenige liederen. De avond werd1 besloten met een col lecte voor de Gustaaf-Adolf Vereeni- gjng- Yelseii. Door den Raad dezer gemeente is bepaald de borgtocht van den ge meente-ontvanger met f 1000 te ver- hoogen en gebracht op f 7000. Ook is het salaris van den Burgemeester met f 200, van de wethouders met f 100, van den secretaris met f 150 en van den ontvanger met f 100 verhoogd ge worden. Tot nieuwe leden der commissie tot wering van sohoolverzuim te Sant poort zijn benoemd J. C. Bonarius, W. van Bonzei, P. Keers en J. J. van Wort, allen te Santpoort. Aan den rijksveldwachter F. H. Jan sen te Santpoort, is een .tegemoetko ming in den huishuur verleend van f 40 per jaar. en aan den gemeente veldwachter J. ten Brink te Heide f 80. Tot lid der commissie voor de ge contracteerde wegen te IJmuiden ,(va- cature-Roggetoaqd), is benoemd G. H. Philips, aldaar. IJinuiden. De heer J- van Rugge, onderwijzer aan de Openbare School alhier, heeft zoo mogelijk tegen 1 Januari e.k. ont slag uilt zijn betrekking gevraagd, wegens zijn benoeming te Utrecht. De heer Henri F. Slegtkamp zal alle IJniuiders, die hean zoo feeste lijk ingehaald hebben, in de gelegen heid stellen kennis te nemen van zijn wedervaren in Transvaal. Hij zal daartoe op drie verschillende plaatsen als spreker optreden. Men melt van hier aan het Hbl.: De Russische matroos van den tor pedo-jager ..Streismitelny", die op noodlottige wijze om het leven kwam, is gisteren zeer plechtig, geheel vol gens Russisch gebruik, ter aarde be steld. Het lijk dat op dek onder een zonnetent was geplaatst en waarbij op den sterfdag steeds door matrozen ge beden was. werd gistermorgen te 9 uur in de ongeverfde kist geplaatst. Te halftien traden de manschap pen op het dek aan en vormde een carré, waarbinnen de hoofd- en su balterne officieren plaats namen, om de kist. Direct daarna openden zich de gelederen weder voor de beide voor deze plechtigheid uit Den Haag over gekomen Russische geestelijken. Tot ongeveer halfelf werd een lijkdienst gehouden .waarbij gestadig door alle militairen de gezangen luide werden medegezongen Na dezen dienst werd door allen het lijkkleed gekust, waar na het lijk op het waterstaatsjacht „Ingenieur Dirks" werd geplaatst, dat het naar den tweeden aanlegstei ger vervoerde. Vervolgens werd het lijk door twaalf matrozen-dragers overgenomen, en voorafgegaan door 16 zangers, en ge volgd door de hoofd- en subalterne of ficieren, benevens een veertigtal on derofficieren en minderen, door het dorp grafwaarts gedragen. Gedurende de tocht liepen de zan gers. volgers en geestelijken bloots hoofds en steeds zingende. Nabij het hek van het kerkhof, waar zich een detachement van het pantserfort had opgesteld, legde de commandant van het detachement een prachtige krans van Chrysanthemums op de kist. Voor en aleer het lijk aan de aarde werd toevertrouwd, werden door de geestelijken gebeden uitgespro ken. welke door allen zingende werden herhaald. Nadat het lijk en de dragers waren bewierookt "wérd de doode in de groe ve gelaten, en werd aan officieren de gelegenheid gegeven aarde op de kist te werpen. Na deze ceremonie bracht een ma troos een taart, naar voren, welke ge durende den geheelen tocht voor het lijk was uitgedragen, en bood ieder der manschappen een gedeelte er van aan, welk gedeelte door ieder werd aanvaard, en nog bij de geopende groeve genuttigd. Deze plechtige teraardebestelling, welke een grooten indruk maakte, werd dioor een talrijke groote schare volks onder de diepste stilte bijgewoond. Beverwijk. De Raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag 4 November a.s. des morgens te 9 3/4 uur. I-Iet huis aan de Zeestraat, onlangs bewoond door wijlen den heer Mr. Aberson, heeft in publieke veiling de som van f 7050 opgebracht, en is ge kocht door den heer Ebmeijer alhier. Door B. en W. is aan het Leger des Heils vergunning geweigerd tot heit houden van een collecte langs de huizen. Binnenland. De vorstelijke familie. Reuter seint uit Schwerin, d.d. 31 Oct.: II. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zijn hedenavond om 7 uut per extra-trein over Hagenow hier aangeko men. Te Hagenow werd de vorstelijke familie begroet door den groothertog van Mecklenburg die dezer dagen op Ludwigsiust woont. De groothertog ver gezelde het vorstelijk paar naar Schwe rin. Groothertogin Marie met gevolg wachtte de gasten aan het station te Schwerin op. Een ontzaglijke menigte stond op het perron en in de aan het station grenzende straten. Toen de trein binnenreed weerklonken daverende toe juichingen. De Koningin en prins Hen drik werden na uit den salonwagen te zijn gestapt door groothertogin Marie zeer hartelijk begroet. Na afscheid geno men te hebben van den groothertog, die i met den eerstvolgenden trein naar Lud wigsiust terugkeerde, reden de vorstelij ke gasten met groothertogin Marie in een gesloten rijtuig naar Rabensteinfeld, overal langs den weg door de stad met Hoch-tgeroep begroet. Nederland en België. Het Handelsblad van Antweapen schrijft: „Van den Nederlandschen luite nant-generaal Den Beer Poortugael, lid van den Raad van State, is een nieuw vlugschrift verschenen, waar in hij een verbond tusschen Neder land en een machtig rijk, als Duits ch- land, formeel bestrijdt en afkeurt,als moetende leiden tot gewisse opslur ping der Nederlandsche nationaliteit döor dear grooten „beschermer". De generaal is echter volstrekt niet van meening dat Nederland zijne krachit moed zoeken in „isolement", zooals hij 't noemt; en, indien hij te genstander is van elk verbond, in vredestijd voorbereid, met eene der groote mogendheden, daarentegen is hij aanhanger van een verbond met België. Maar dan moet België afzien van zijne onzijdigheid, die volgens hem eene belemmering in onze vrije be weging geworden is. Hij verstaat, door difc verbond, een dat uit zijn aard zelf een zuiver de fensief karakter zou hebben, want niemand denkt er aan daardoor de in- of uitwendige rust -van andere Sta ten te verstoren. Dat ontbrak er nog aan! Generaal Den Beer Poortugael be weert dan het volgende: „In België gaan meer en meer stemmen op, die tot behoud van ei gen grondgebied eene aansluiting met Nederland wenschen. Een paar maanden geleden te Brussel zijnde, heb ik mij daarvan in gezaghebben de kringen persoonlijk kunnen over tuigen Als de generale staven van beide Staten samen 't eens worden en voor bereidingen treffen, ware men alver genoeg; de rest volgde dan vanzelf, zegde men mij." Wij weten niiet welke militaristi sche kringen de generaal heeft be zocht, want alleen in zulkdanige kringen kan men hem die kool heb ben opgestoofd. In regeerings- en ernstige staat kundige kringen toch kunnen hem onmogelijk de gevoelens, als die wel ke hij uitdrukt, zijn voorgelegd als vertolkende de meening der natie. Militairen droomen altijd van ver bonden en vooral in een klein land wordt door hen allerlei ge droomd, wat juist het tegendeel is van de denkwijze der bevolking. De Nederlandsche hoofdofficier wil echter van België waarborgen heb ben. Volgens hem zouden de Hollan ders ons bij 't eerste gevaar onmid dellijk kunnen helpen, maar hij vreest dat, als wij niet eerst de onzij digheid en den waarborg der mo gendheden opzeggen, België, in om gekeerd geval, bukkend onder de conventie van 1839, Holland in den steek zou laten. En daarom moeten wij er maar royaal voor uitkomen e.i maar ineens de onzijdigheid opge ven... Generaal, wel bedanklt; wij verzeke ren u, dat militaristen, die voor ons rustig België allerlei avonturen droo men, misschien gaarne bereid zijn aan die onzijdigheid en aan den waar borg der mogendheden te verzaken, omdat daaruit onmiddellijk de nood zakelijkheid van een grooter leger zou vloeien en hun dioel daarmee zou bereikt zijn. Maar als hij het oordeel der Belgi sche pers en het oordeel der Belgi sche bevolking zal kennen, die nooilt of te nooit aan het opgeven der on zijdigheid hebben gedacht, zal M. Den Beer Poortugael inzien, dat men hem dingen heeft wijs gemaakt, die hier nooit in iemands geest zijn. op gekomen". Weerbericht. Verwachting: Zwakke Noord-Westelij ke wind, bewolkt, weinig verandering in temperatuur. Het mes. Men schrijft uit Beilen aan de „Asser Ct.": Meldden wij voor een paar dagen, dat hier een ernstige mishandeling had plaats gehad, thans moeten we tot ons leedwezen vermelden, dat een arbeider, herkomstig uit Enschedé, op eene on- menscheiijke wijze Vrijdagavond, even buiten Beilen, zoodanig is mishandeld, dat zijn leven niet geheel buiten gevaar is. Ook hier schijnt het mes de hoofdrol gespeeld te hebben. De politie stelt een streng onderzoek in. De liefde! In een der huizen aan de Jacob van Lennepkade te Amsterdam hoorde de be woonster verdachte geluiden. Er moesten inbrekers zijn! Een onderzoek volgde, met het resul taat dat gevonden werd een jonge man in een kast verborgen. Zijn voorkomen was heel fatsoenlijk. Bij het opengaan van de kastdeur vluchtte hij en ontkwam. Zijn pet bleef achter. Dientje, het dienstmeisje van mevrouw, kleurde wel, maar wist heelemaal niet hoe de jonge man in de kast kwam. De „pet" zou het échter wel uitbren gen. Onderzoek van de politie bleek echter onnoodig, want de jonge man kwam aan het politiebureel Leidscheplein zelf zijn pet terug vragen. Zijn eenige misdaad was dat zijn hart warm klopte voor Dientje. Het politierapport vermeldt geruststel lend: „Bij fouilleering werd niets ver-1 dachts op hem bevonden". Brancard. Oosteinde 's nachts half twaalf. Breed de straat, eenzaam, vochtig glimmen die keien. Er komt iets aan- rutelen van de Sarphatistraat, daar icomlt 't om den hoek. De brancard, zwarte doodkist op wielen, 'n Agent duwt ze voort in schokdraf, 'n agent sehokdraft er achteraan. De wielen ratelen over de "keien in de eenzame straat. De helmen kopervonken in 't licht des lantaarns. Twee menschen komen uit de gale rij, zien de brancard en loopen mee, de anderen komen van 't Frederiks- plein en loopen mee achter de bran card', die ratelt. 't Gaat den hoek om van de Sarpha- tikade. Metaal strak ligt de Singel gracht waarop drijven de herfstblade ren, een ijle witte damp hangt boven 't water. Daar aan den hoek bij dein Amstel ligt de turfschuit, diep gezonken onder den zwarten last van hoogopgestapel- de turven. Uit 't kleine kajuitsraam pje schijnt geel lamplicht.. De brancard staat stil. De menschen in 'n kringetje er omheen. Nieuwsgie rig met gerekte halzen, wat er is. De agent gaat 't smalle steile trapje af, in de kajuit. De menschen wachten. Wat zou 't zijn? Dan komt de agent terug, on dersteunend een vrouw, een juffrouw, een jong meisje. De schipper volgt, houdt 't meisje stevig vast bij die schouders. 't Meisje huilt, akelig, weemoedig, kermend. Ze waggelt over de smalle plank, dip ligt van de schuit naar de1 kade, agent en schipper hou den haar vast. 't Water druipt uit haar kleederen op de plank en in 't water, waar kringels komen. Het nat te haar is losgegaan, hangt in pinnen om haar hoofd.. Ze kermt De agent sussend„Nou nou, bedaar maar, hoor, t ils zoo 6rg niet". 't Zwarte zeildoek wordt gedeeltelijk weggenomen en 't meisje in de bran card gelegd, 't doek gaat over haar heen en voort rammelen weer de wie len over de keien. De eene agent blijft achter. De schip persvrouw aan boord redeneert druk met 'r dochter over 't geval. AgentWie heeft 'r d'r uit gehaald? Schippersvrouw Me man, hij was al te bed. Ik zag ze1 d'r inspringen ze sting eerst daar op 't hoekie. (Ze wijst naar den hoek van de Stadhou derskade aan den overkant, naar de steile glooiing van bazaltblokken). Ze keek eerst goed rond of ze ge'n mensch zag, 't denk jou mot ik in de gate houe. En toen ging ze daarheen (ze wijst naafli de brug voor 't Oosteinde) en daar sprong ze d'r in. AgenitSprong ze of viel ze d'r in? Schippersvrouw Ze srpong, is nie waar Ali, jij heb 't ook gezien, dat ze sprong. AliJa, ze sprong, zoo in eene, ze stong nog effe rond te kijke, en toen tjoep, daar gong ze, heelegaar d'r on der, en toe ze weer bove kwam, toen gilde ze. SchippersvrouwNou, ik haal di- rek me man uit ze bed, dat begrijp ie', en dié gooide d'r 'n lijntje toe. Ze greep direk. We hebben 't nog is ge had mei 'n meheer aan de Hoogesluis, die wou nie grijpe, maar zij greep di rek. Agent Is je man naar 't bureau Vrouw Ja, die is al met de bran card mee, da's al in orde. (Telegraaf.) Een mislukte opüchterstrnc. De koopman in anltiek S. A. AJber- ge te 's-Gravenhage ontving op 17 Oct. 1.1. van uit Haarlem een brief kaart, geteekend kapitein Bruinraad wonende aldaar, Lange Veerstraat 18, bevattende een uiifcnoodiging om op dienzelfden dag des namiddags tusschen 2 en 3 uur zich te vervoe gen aan bovenvermeld adnes, om te onderhandelen over den verkoop ivan meubelen, goud en zilver, Ëegaf zich naar Haarlem en kwam tot de ont dekking, dat de zich noemende kapi tein Bruinraad aan hlet opgegeven adres niet bekend was. T. terugko mende te 's-Gravenhage, bevond dat zijn vrouw gedurende zijn afwezig heid uit Haarlem had ontvangen een ongeteekend telegram, waarin zij werd uitgenoodigd. per telegram pos- te restante, over te maken f 150. Zij heeft dit niet gedaan, wétende dat haar man, die een zoodanig tele gram niet gezondien had, voldoende geld had medegenomen. Uit een ingesteld1 onderzoek aan het telegraafkantoor te Haarlem is gebleken dat de afzender van het te legram zich genoemd heeft: Alberg, uit Den Haag, en dat de aanbieding daarvan heeft plaats gehad' op 17 de zer dies namiddags te 2 uur 34 minu ten (Greenwichtijd), derhalve op het tijdstip, dat de koopman Alberge, uit 's-Gravenhage, te Haarleim, vertoef de. De man, die dezie bedriegelijke handeling pleegde, kan worden her kend. Hij is ongeveer 35 a 40 jaar oud. Men is van oordeel, dat hij geen Hagenaar is. Die commissaris van politie der 2e afd. te 's-Gravenhage verzoekt dezen verdachte op te sporen en bij vinding voorgeleiding. INGEZONDEN Foor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, vjordt de copy den inzender niet teruggegeven. VEGETARISME. Met groote voldoening bemerk ik hoe aHerwege het streven naar een meer natuurlijke levenswijze zich open baart. Gaarne wil ik tot het verbreiden van onze denkbeelden daaromtrent, naar krachten medewerken en verklaar mij dus bereid om. bij voldoende deel name .een reeks van 4 of 5 voordrach ten over „Natuurlijke leefwijze" te hou. den; op dé laatste voordracht zal ik, dan trachten in lichtbeelden nog eens het behandelde samen te vatten. Bij elke voordracht zal ruimschoots gelegenheid voor gedachtenwisseling gegeven worden. Wie mede wil doen melde zich vóór 10 November aan bij den heer J. Westendorp, Schotersingel 121, voorzitter van de afd. Haarlem van den Ned. Veget. Bond. D. DE CLERCQ. Bloemendaal. Controle Politie. Van verschillende zijden werd mij de vraag gesteld: „Zijn zes controleurs vol doende om den dag en -nachtdienst te controleeren? waarop ik een bevestigend antwoord kan geven. Immers stelt men zes controleurs aan, dan heeft men steeds twee man contröle op straat, zoowel bij dag als nacht; bijv.: Men groepeere de zes controleurs in twee helften, ploeg A, en ploeg B. met den volgenden dienst: Ploeg A. (Maandag): 8 uur 's morgens-- 4 uur 's middags; ploeg B.: 4 uur 's mid dags—10 uur 's avonds; ploeg A.: 10 uur 's avonds—8 uur 's morgens. (Dinsdag): ploeg B.: 8 uur 's morgens— 4 uur 's -middags; ploeg A.: 4 uur 's middags—10 uur 's avonds; ploeg B. 10 uur 's avonds8 uur 's morgens; (Woensdag), enz. enz., en om nu te zorgen, datsteedstwee man op straat zijn voere men in het ■stelsel le, 2e en 3e rust, dat voor den nachtdienst werkt als volgt: ploeg A komt 's avonds op wacht met de controleurs a, b en c.; nu krijgt controleur a le Rust, b. 2e Rust, en c. 3e Rust. Controleur a.: 10—11£ R. 11|—2 1/2 S. 2J—4 R. 4—7 S. 7—8 R. gelijk zes uur. "Controleur b.: 10—11£ S. 11^—1 R. 1—4 5 45-£ R. 5^8 S. gelijk zeven uur. Controleur c.: 10—1 S. 1—2| R. 2£—51/2 S. 5|7 R. 7S S. gelijk zeven uur. (R. beteekent Rusttijd). (S. beteekent surveilleerend). Men ziet uit bovenstaande verdeeling dat controleur a. een uur minder dienst 'doet, dan b. en c., doch hierover be- schikke telkens het lot. Wel kan men de le, 2e en 3e Rust eiken nacht verwisselen, zoodat dan geregeld ieder den zesurigen dienst krijgt, doch de practïjk heeft ge leerd, dat het doeltreffender is, dat de op wacht trekkende agenten niet weten als zij hun posten ingaan, controleur a of controleur b. heeft die of die rust. Juist het onzekere wie van de contro leurs „op straat is", is een prikkel voor de agenten om vooral model te loopen, dat is geen enkele straat van de post over te slaan. Nadat de agenten dus hun posten betrokken hebben, krij gen de controleurs hun dienst met vermelding om hun Rusttijd door te bren gen in dit of dat hulpbureau, waar van daan zij zich telkens per telephoon „pre sent" moeten mélden aan den op wacht zijnden inspecteur. Ik behoef niet te zeggen, dat het rij wiel zonder licht de controleurs zeer ten goede komt, trouwens de geheele contro ledienst zal blijken gunstig te werken niet alléén op den dienst, doch ook op de veiligheid voor de ingezetenen. Juist het zoogenaamde kris en kras door de gemeente gaan en het hebben van een onderling verband met al de op straat zijnde politiemannen, is een ge haat stelsel voor heeren inbre kers c.s. W. A. J. VAN DE KAMP. Haarlem, 1 November 1902. Letteren en Kunst. Cornelie Huygeiis -f- Te Amsterdam is overleden, de beken- de sociaal-demokratische schrijfster Cor- nélie Huygens. Zij is vooral bekend geworden dooi haar werk „Barthold Meryan". Aan Bert'hold Meryan zijn o. a. voor afgegaan: Arabesken (84), Uit den strijd des levens (87), Ellen (89), Hélène van Bentinck (89), Een Huwelijk (92), Hoo- genoord (92), Regina (95), Zomer (95). De overledene was sinds kort gehuwd met den Ignatius Bahlmann, een van de steunpilaren der sociaal-democratische partij. I. Querido is bezig met een roman over het landleven in de vier jaargetijden, waarvan het eerste gedeelte weldra zal verschijnen bij de Erven Bohn. Vervolg Stadsnieuws. Gevonden voorwerpen Twee post- wissel-regu's, een schouder-passant van een officie-r dér Infanterie. Bekeurd: Tegen een ldeerenblee. ker is proces-verbaal opgemaakt, om dat hij in verboden tijd bij de wet be schermde personen liet arbeiden, als mede wegens het niet hebben van eene arbeidslijst. A.s. Donderdag avond! vei> gadert de R. K. Kiesviereenrging ter bespreking van de a.s. verkiezing voor de Kamer van Koophandel. Zoomen weet zijn er drie vacatures, door het bedanken van de heeren Kerbert, Sa bells en Kersten. Van Katholieke zijde worden genoemd de heeren G. P. J. Beccari en H. J. Visser. De kiesvereeniging „Haarlem" ver gadert tot dat zelfde doel reeds a.s. Maandag, rterwijl Burgerplicht daar na nogmaals zal vergaderen. Gewond. Hedenmorgen kreeg een werkman, werkzaam aan de in aanbouw zijnde huizen in het Klever- park, een paal op zijn hoofd. Inwen dig zwaar gekneusd werd hij naar het St. Elisabethsgasthuis overge bracht. Burgerlijke Stand. Bevallen 31 Oct. A. M. de Jong— Hoss z„ M, v. KootenPetersen d., 1 Nov. J. A. OotesTer Horst, z. Overleden31 Oct. A. H. Scheffer, 45 j„ Sint Antoniestr. BLOEMENDAAL. Bevallen A. KoelemeyerKoster z.f W. A. StraversGaljaard, d. Overleden C. M. Schuman, 63 j. Meerenberg, H. II. Hagenhout 50 j.f Meerenberg, J. van Buuren 46 j. Mee renberg.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2