Tweede Blad, Behoorende bij 'faarlem's Dagblad" van Haaudag 3 November 1902 Nr. 5935 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedqelhij Kon. Besluit van 12 Nov. No. SS, 1899. De Haarlemsche HandelsvereenSginK hier ter stede, opgericht 10 Mei 185K. heeft in den loop van den ti]d wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer veel gevallen, zaken van verschil lenden aard betreffende, is zij opge treden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geelt, dit te waar- deeren door als lid der vereemgmg toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, ieder nering doende! ja zelfs particulieren moesten lid worden, om ten minste té laten ge voelen, dat men het werk op priis stelt, dat de Haarlemische Handelsver- eenigiing steeds opneemt als doende, wat hare hand vindt om te doem De voordeelen, die de Vereeniging huiten hare bemoeiingen van verschil- lenlen aard baren leden aanbiedt, zijn zeer vele, en zeer groot tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereniging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, en informaüiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pro- oeduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph de Kanter ter, Spaame 94, alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Heeren Laane en van Bemmel, Kruis straat 51. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pCt. der vordering, voor incasso's, door bemiddeling der advocaten een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor porto steeds worden bijgevoegd, bij in zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar bui ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wonen de personen worden niet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor portovergoe ding is bijgevoegd. Ruim 1450 informatie® en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo pen jaar gegeven. In de maanden Mei en Juni a. c. jijn 66 vorderingen tot een bedrag van f2248.36 behaald. 15 vorderingen wor. den afbetaald, en 18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 'smorgens 9 tot 1 uur. en 'snamiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te leveren aan Wemnekes, bierhuishouder, Phoe- nixterrein en J. Pruis, Heerensingel 67, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Uiïieieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 28 October jl. aan Julius Wulff en Co., vergunning is verleend tot oprich ting van eene stoffenververij en was- 6cherij, waarbij als beweegkracht eene stoommachine van 6 paardekrachten zal worden gebezigd in het peTceel aan de Helmbrekersteeg no. 8. Haarlem, 31 Oct. 1902. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Stadsnieuws. Zondag 2 November geeft het Strijkorkest van Haarlemsch Mu ziekkorps een populair concert in de concertzaal der Soc. „Vereeniging" met geheel nieuw programma. Voor het eerst tred/en dien avond' op de gun stig bekende Hollandsche/ komieken Dan en Siem Nieuwenhuijse, die op 't oogenblik in Rotterdam met zeer groot succes werkzaam zijn, de bevallige Hollandsche Soubrette Regina Fleu- rette, van het vorige jaar zoo gunstig bekend, zingt vier nummers. Een en ander belooft dus weder een aangena- men avond) vol afwisseling. Binnenland. C. H. den Hertog, f De heer C. H. den Hertog, die gisteren nog 's avonds laat de zitting van den ge meenteraad bijwoonde, is Donderdag nacht plotseling overleden aan eene hart verlamming. Ruim een half jaar geleden werd de heer Den Hertog aangetast door eene zware ziekte, die hem weken en we ken lang te bed hield. Sedert was de heer den Hertog nimmermeer geheel de oude. Houding en gelaatskleur teeken den voortdurend de doorgestane ziekte, en ook heeft hij wel geklaagd, dat nu en dan zijn vroeger zoo scherp geheugen hem ini den steek liet. Ieder weet, dat de heer den Hertog, schoon deelnemend aan het openbare leven in vele zijner scha- lceerinigen, zijn hart en zijn leven geheel aan het onderwijs en wel voornamelijk liet openbaar onder wijs heeft gegeven. Zelfs alle rangen aan de lagere school doorloopen hebbend, was d,e organisatie, de wer king van het openbaar onderwijs hier te Amsterdam voor hem een opengesla-' gen boek. En dat hij zich ook bij voort- durig bezig hield met de ontwikkeling van het volksonderwijs in andere landen, bewees hij juist dezer dagen opnieuw door de toezending 'eener nota aan den raad, waarin hij uiteenzette, wat buitens lands ten aanzien van voeding en klee ding van behoeftige schoolkinderen is en wordt gedaan. Bij de jongste uitbrei ding van het rïjkstoezicht op de zaken van het onderwijs werd de heer den Her tog benoemd tot schoolopziener in het derde Amsterdamsche arrondissement. De heer Den Hertog, geboren 27 De cember 1846, te 's-Gravenhage, werd daar tot onderwijzer opgeleid, was van 1870 tot 72 hoofd eener lagere school te Haar lemmermeer en kwam dertig jaar gele den Amsterdam, waar hij gekozen was tot hoofd der Van) der Palmschool in de Haarlemmerhouttuinen. Gedurende twin tig jaar heeft hij deze betrekicing ver vuld. Inmiddels maakte hij bijzondere studie van de Nederlandsche taal en let terkunde, waarvoor hij in 1879 zijn acte middelbaar haalde. Zijn leerboeken, on der den titel Onze Taal, in samenwer king met den beer J. Lohr samengesteld, brachten een niet onbelangrijke hervor ming in het lager taalonderwijs. Doch ook voor het middelbaar onderwijs be werkte bij een taalcursus en een spraak kunst, en tal van leerlingen heeft hij door privaatlessen voor de acte middel baar opgeleid. In wetenschappelijke tijd schriften verscheen menig philosophisch letterkundig artikel van zijn hand. Sinds 1889 was hij mede-redacteur van het Schoolblad. De heer Den Hertog vertegenwoordig de in de Tweede Kamer het district Am sterdam III. Bij zijne verkiezing, die nog versch in het geheugen ligt, is zijn po litieke leven in woord en geschrift zoo volledig in herinnering gebracht, dat 't schier overbodig geacht mag worden, thans daarin terug te treden. Kenmer kend was ook op dit terrein zijne zelf standigheid. Jhr. J. W. H. Ruterens van Rozenburg. f Donderdagnacht is in zijne wo- nin Sarphatistraat 2 overleden jhr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg in den ouderdom van 72 jaar. Verdronken De 58-jarige gehuwde stuurman Smellei varende op het Hollandsche schip „Ka- tharina WilhaLmina", is Zondag op de Elbe overboord geslagen en verdronken. Zijn weduwe en drie kinderen, wonende te Pekela (Gron.) blijven onverzorgd achter. Krankzinnigen. De minister van binnenlandsche za ken heeft aan de Gedeputeerde Staten van de onderscheidene provinciën het volgend schrijven gericht: Ingevolge de door de Belgische re- peering verleende toestemming zal door, daartoe vanwege de Nederland sche ilegeering aangewezen deskun digen, twee maal per jaar een bezoek worden gebracht aan de kolonie te Gheel teneinde ten aanzien van de krankzinnigen, voor wier verpleging aldaar aan Nederlandsche gemeenten uit 's rijks kas subsidie wordt ver leend, na te "aan: lo. of zij daar werkelijk verpleegd worden; 2o. hoedanif de staat van krankzin nigheid van deze patiënten is; 3o. of de in de kolonie gevolgde wij ze van behandeling voor ieder hunner geschikt is; 4o. of er geen dwangmiddelen wor den aangevoerd om hen in de kolonie te houden. Nu dientengevolge ook voor de ge meentebesturen meer zekerheid zal be staan omtrent de wijze van verpleging van hunne patiënten, acht ik het niet meer noodig dat bij het doen van een aanvrage, om een rijks-subsidie te mo gen genieten overeenkomstig art. 2, eerste zinsnede, van het Koninklijk be sluit van 24 November 1900, no. 40, voor de verpleging van een behoefti- gen krankzinnige in de kolonie te Gheel, inlichtingen worden verstrekt omtrent de volgende punten: a. of er gelegenheid is of was den lijder op het tijdstip, waarop men ver langt dat het snbsidie inga, hier te lande in het krankzinnigengesticht of in een gezin op de wijze bedoeld in art. 2, tweedë zinsnede van voornoemd Koninklijk besluit, ter verpleging te doen opnemen; b. of er zekerheid bestaat voor een goede verzorging in bedoelde kolonie. Ik heb de eer uw college te verzoe ken de besturen der gemeenten in uwe ie hiermede in kennis te stel len. schijnen. De adressanten gelooven niet. dat de verhoogde accijns zal me dewerken tot vermindering van het ge bruik en op die wijze een weldaad zou worden voor den minderen man, om dat de minister van Financiën niet ver sterking zou zoeken in een belasting- verhooging, welke niet het doel zou bereiken, maar in tegendeel van de1 verhooging verwacht wordt, dat daar door een tekort zal worden gedekt, al- zoo, dat do opbrengst van den accijns met eenige millioenen zal worden ver meerderd. De verhooging van den ac- >8 is dus geen ethisch middel tot te gengaan van drankmisbruik, maar een. finantieei middel om aan geld te ko men. Vervolgens wordt erop gewezen, dat in 1S92 reeds te toenmalige Minister er op opmerkzaam was gemaakt, dat do Minister, die had voorgesteld den accijns van het gedistilleerd te bren gen van f 57 op f 60, heeft verklaai'd, dat d'e accijns voor verdere verhooging niet vatbaar was, hetgeen evenwel niet verhinderde, dat in 1892 diezelfde ac cijns werd verhoogd tot f63 en thans weder een voorstei wordt gedaan om don accijns te brengen óp f70. Bovendien achten adressanten het voorstel inconsequent. De herziening van de wet tot wering van drankmis bruik door middel van de bekende vergunning" is in bewerking het zelfde ministerie dus, dat thans ver- hooging van den accijns voorstelt, zal maatregelen moeten nemen om d'e op brengst dier belasting zoo gering mo gelijk te maken. Vorder, dat accijns-verhooging de smokkelarij steak in de hand werkt en de volksgezondheid op bedenkelijke wijze aantast, doordien bij voortduren- de accijnisverhooging de lust tot ver-| valsching wordt aangewakkerd, omdat] de waarde van het gedistilleerd is f 8 per hectoliter, en de accijns f63) dus ongeveer 8 maal die waarde1 vertegen woordigt, en thans het voorstel is die accijns op negen maal die waarde te brengen. Een dergelijke abnormale verhouding van een belasting tot de waarde van een artikel, doet zich bij geen ander product voor. Ook wordt in dit adres gevraagd, of het nieit beter zou zijn, wanneer bij 't indienen van wetsontwerpen tevens de bron werd aangewezen waaruit de kos ten kunnen worden bestreden, welke een eventueels uitvoering dier wetten tengevolge zal hebben, dan heeft de Regeering niet steeds te grijpen naar het unicum tot belasting-verhooging, den accijns op gedistilleerd. Gemengd Nieuws. Accijnsverhooging op gedistelleerd De ,,Bond van Distillateurs" heeft een adres tot de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal gericht naar aanleiding van het voornemen, dat bij de Regee ring bestaat om den accijns op het gedistilleerd met ruim 11 procent te verhoogen, en dus te brengen van 63 op 70 gulden per hectoliter ad 50 pet. sterkte. In dit adres wordt o.m. gezegd, dat indien er noodzakelijkheid bestaat, om de middelen te versterken, teneinde een dreigend tekort te ontgaan, dan behooren alle klassen naar evenredig heid belast te worden, maar behoort niet de druk gedragen te worden door hen, die daartoe het minste geëigend Het leven van een zwendelaar. Na de HumbertCrawforts, de zaak Mavellan ,en na de zaak Mavellan ge niet de heer Boulaine, Parijsch ban kier, de twijfelachtige eer voor korten tijd de aandacht getrokken te hebben van gansch Frankrijk niet alleen, doch men kan zeggen van gansch be schaafd Europa Als type van den zwendelaar on groote schaal, als ver tegenwoordiger van eene klasse men- schen die ten koste van de fortuinen en fortuintjes van duizenden men seden ,uit alle lagen der maatschap pij, als sterren aan den financieelen hemel trachten te schitteren en dat ook vaak een tijd lang doen, is het wellicht, niet onaardig iets meer mede t& deeien omtrent den levensloop en de financieels salto-mortales van dit in dividu. Geboren in 1853 te Tours, begon hij zijn carrière in de „lapjes" en fun geerde weldira als manager van een welbekend) confectiehuis ni Bordeaux, doch zag zich weldra, waardig voor spel van de hem1 wachtende toekomst genoodzaakt het land te verlaten om elders zijn fortuin te zoeken. Amerika was in dien tijd nog het land der gul den beloften en hetaangewezen land voor iemand van zijn avontuurlijken geest. Weldra had hij zich d'aar heel aardig .eingebürgert" en welbespraakt als hij was, kostte het hem niet veel moeite, verscheidene groote koffieplan ters te overtuigen van de millioenen die er voor hen in Frankrijk slechts voor 't grijpen waren, indien hun product slee.its goed ingevoerd kon worden iets, waartoe hij natuurlijk de aangewezen man was. Voorzien van een groote voorraad handelswaar, van het woordje kapitaal om de zaak aan den gang te helpen en van eene goede kwaliteit vertrouwen van de zij de zijner patroons zette de heer Bou laine wear koers naar zijn va deal and doch helaas, weldra bleek èn han delswaar èn kapitaal èn vertrouwen verkeerd geplaatst te zijn en zagen de slimme Yankees het ..wees vertrouwd, maai- vertrouw niemand" tot hun schade practisch op zich zelf toege past. Na dë-ze expeditie op lapjes- en koffie-gebied' scheen de wijnhandel, hem een passend arbeidsveld toe: wel dra verschijnt hij te Parijs als de ge accrediteerde vertegenwoordiger van een firma wijnhandelaars, die weldra hun ondervinding kunnen voegen bij die der Amerikaansch-e koffieplanters. Nu schijnt de veelzijdige man ech ter er genoeg van gekregen te hebben, slechts in stoffelijke goederen te han delen; het geestes-veld wordt door hem betreden in zijne nieuwe kwaliteit van journalist en als uitgever en eigenaar van de „Democraat" tracht hij het geestelijk peil van zijn landgenooten te verhoogen en zijn eigen beurs (doch dit ais bijzaak, natuurlijk!) te vullen. Of het eerste hem gelukt is hebben wij niet juist kunnen nagaan, wèl dat de journalistiek zich niet leende tot het tweede doel. althans kort daarop zien wij hem bankroet verklaard, op den 27. April 1891, hetgeen hem, waardig bankroetier als hij was, eenigen tijd uit Frankiriik's hoofdstad doet ver dwijnen. Evenwel, een financieel genie als Boulaine kan zijn licht niet onder den korenmaat laten schijnen en zoo doet hij weldra weer zijn intreden op zijn vroeger operatie-terrein. Doch nu schijnt zijne gewone voorzichtigheid hem verlaten te hebben in de keuze zijner middelen, althans op den 7en April 1892 werd hij tot een korten tijd gevangenschap veroordeeld wegeijs fraude en het zich toeëigenen van geld onder valsche voorwendsels.. Doorgaande in deze nieuwe richting van bezigheid haalt hij zich op 6 Maart 1893 een nieuwe veroordeeling. i thans van 2 jaar op den hals, even wel. aangezien zijn eerste „zit" blijk baar geen al te aangenamen indruk op den bankier heeft achtergelaten, vindt men hierbij vedmeld: ..bij ver stek"; en het land. dat in dien tijd de eer genoot hem te huisvesten was niet minder dan ons vaderland, waar hij in Amsterdam in de „Wormenstraat 136". aldus de Fransche bladen, die zeker de Warmoesstraat bedoefen. een zaakje begon in nouveauté's: Noch- thans die Hollandsche bodem scheen niet vruchtbaarder te zijn voor 's mans speculaties dan den Fransche, want niet lanr* daarna ziet hij zich wederom als bankroetier opgeschre ven, Ontmoediging kende Boulaine echter blijkbaar niet .want vóór langen tijd verstreken is leest men alweer van „Boulaine en Cie.". met een kapitaal van f 960,000; natuurliik bleef Boulaine ook nu zijn traditie getrouw en liet zich weldira insolvent verklaren met een tekort van f 276,000! Van het geld zagen de arme slachtoffers natuurlijk geen cent meer. Het vasteland wordt hem nu blijk baar wat al te eng. zoodat wij hem het volgend jaar aan cte overzijde van het kanaal werkzaam zien in Cole- manstreet 39 in Lond'en ,als oprichter van een maatschappij onder den titel „International Comptoir Limited" met een kapitaal van f 2,400,000. Het wer kelijke hoofdkantoor was echter te Pa rijs, Place Vendöme, gevestigd; hier heen begaf zich nu Boulaine, kwam in appèl tegen die vonnissen over hem uitgesproken en zag zijn straf ver minderd tot op 6 maanden. Weldra heeft zijn werkzame geest weer nieuwe plannen uitgedacht; de „Caisse des Mines" wordt opgericht, hij vestigt zich alc bankier en gaat sa menwerken met de beide pseudo-gees- telijken Guérin en Canon Rosenbery, over wie d'e gansche Parijsche pers thans vol is. Dit edele drietal richt te zamen op de Banque d'Emission" en niet zonder succes! Zoo weet o. a. Boulaine, in zijn ca paciteit als directeur, aan een Engel- sche maatschappij 144,000 gulden af handig te maken en niettegenstaande de directeuren dier Engelsche maat schappij verschillende pogingen in het werk stellen hem te vervolgen en het geld weer terug te krijgen, is de heer Boulaine hun te slim af en blijft rustig in het bezit van zijn buit. De „Banque d'Emission". onder zulke bankiers, moest natuurlijk op de flesch, hetgeen niet wegnam, dat zoo langzamerhand Boulaine een bankier van geen germ" aanzien begon te wor den. zoodat een maatschappij tot ver vaardiging van drie-hoekige zakken, onder zijne leiding opgericht. een groot succes was en een menigte in schrijvers verwierf. Haar bloei was •echter uit den aard der zaak kort, kor ter althans dan het lijden der slacht offers en geruïneerd en. Kort daarop zien wij hem bezig in een Russische speculatie, de Novo-Paolovka, met het gewone gevote dat de zaak te niet ging en het publiek diuizenden en dui zenden er bij inschoot. En aldus, banken opheffende en failliet gaande met zoo nu en dan een kleine veroordeeling als intermezzo, gin°- de»ze heer Boulaine het leven door achter zich latende honderden én honderden met verloren fortuin en spaarpenningen, ongelukkig en die een zwaren strijd om het bestaan al léén aan hem te danken hebben. Een genie is hij, een man van ontzettende werkkracht daarbij, jammer slechts, dat hij geen beter veld voor zijn talen ten weet te vinden. En wat het ergste is, eenigen tijd zal hij zeker gevangen blijven, doch als hij weder vrij is, zal hij dan zijn oude beroep niet weder ter hand ne men en nog meer slachtoffers maken'? Zulk soort mienschen in verzekerde be waring of onder scherp toezicht houden ware zeker geen verkeerde maatregel, noch in Frankrijk, noch el- dlers. Geheimzinnige vergiiten. Lichtende microben Altijd en altijd weer duiken van De microben laten veel van zich tijd tot. tijd geschiedenisjes op van spreken.men schijnt ze nu tegenwoor- beroemde giftmengers, u'it vroeger dig zoowalt overal te vinden. Thans eeuwen, ,van wonderbare stoffen, die beeft men zelfs lichtende of lichtge- in elk opzicht zouden voldaan heb- vende ontdekt. Een stuk vleesch op ben aan den eisch: goede vergiften te hangen in een donkere provisie zijn, die snel en ongemerkt werken, kast den volgenden dag dit vleesch zonder een spoor in héfc lichaam van j terug te vinden, veranderd in een het slachtoffer achter te laten. In tenltaarn, ziedaar wel' iets om men- Colnmbië. Een telegram uit New-York meldt dat generaal Uribe-Uribe' zich met 1500 man bij Bio Frio aan de Colum- biaansche regeering heeft overgegeven. Aan beide zijden zouden zware verlie zen te betreuren zijn. I)e gevolgen der uitbarstingen De gouverneur van St. Vincent meldt Alle culturen hebben tengevoL ge van de uitbarstingen zware verlie zen geleden, de vooruitzichten voor den oogst zijn veel slechter dan in den aanvang van deze maand. Het gebied dat ongeveer gewaarborgd was tegen de gevolgen van vulcanische uitbars tingen, iis veel kleiner geworden. De ern'st van den toestand is zeer toege nomen. Ook uit Guatemala komen slechte be richten, Plet vruchtbaarste gedeelte van het koffiegebied heeft zware scha de geleden. De omvang van de schade is echter wegens de censuur der berich ten nog niet te overzien. De uitbars tingen duren nog voort Hoe men reclame maakt. Een nieuw Duitsch muziekblad heeft bekend gemaakt, dat een zeker per centage van liet ontvangen abonne mentsgeld ten goede zou komen aan een vereeniging tot opvoeding van weeskinderen, die de school verlaten hebben. Genoemde vereeniging heeft echter het aanbod van de hand gewe zen. Een eerlijke oplichter. De kassier van het spoorwegstation te Lemberg, zekere ridder Trzcinskie, ging er onlangs met 6800 kronen van door. Hij reisde naar Monaco en zond van daaruit niet lang daarna een te legram aan de directie van de spoor- wegmij., meldende, dat hij aan de speelbank 70.000 kr. had gewonnen, en nu maar 7000 kr. ter vervanging van de som die hij meenam, zou over maken. Het geld arriveerde inderdaad met de volgende post. „Noblesse oblige", zal deze ridder gedacht hebben. een der vele in Engeland en Amerika verschijnende magazijnen is onlangs zulk een pseudo-historische verza meling van „feiten" uit het wezen der giftmengerij onder den verlok- kenden titel ..Kampioenen in hét giftmengen" verschenen. Daarin wordt gewaagd van de wonderlijke ■iftringen, die men in Pompeji ge vonden heeft en welker aanraking met spijzen en dranken voldoende zou geweest zijn om deze te vergifti gen. Voorts wordt beschreven hoe iemand een kleur-, smaak- en reuk- looze oplossing van arsenicum toe bereidt en deze oplossing op een kant van een mes smeert, met wélk mos hij vervolgens een appel doorsnijdt, om de vergiftigde helft aan zijn slachtoffer te overhandigen, terwijl hij zelf de andere helft eet en onge deerd blijft. Dan vernemen wij de ge schiedenis van den drinkbeker, die eiken wijn in vergift verandert en ten laatste het verhaal van den spiegel, die de tooverkracht bezit, ieder lie dooden die zich er in beziet. Zulke geschiedenissen Ivan wonderbaarlijke geheimzin nige vergiften verdienen geen geloof. Vergiften, die, na een voor uit berekenden tijd, hun werking uit oefenen; vergiften, welker kwade in vloed niet onmiddellijk, maar eerst na maanden, soms zelfs eerst na ja ren, begint; vergiften, die geen spoor in het lichaam achterlaten al zul ke stoffen kan men naar het gebied der fabels verwijzen. De vrees is een goed middel tót opwekking van bij geloof. En het lag in het belang van hen, die met vergiften omgaan, de wonderbaarlijke eigenschappen ervan te vergxooten. Evenals de 'verkoo- pers der middeltjes, die in onze da gen worden aangewend tot verhoo ging deir lichamelijke schoonheid of tot andere minder onschuldige doel einden, hadden de giftmengers uit vroeger eeuwen van een gerechtelij ke vervolging wegens een noodlotti ge uitwerking van het. door hen ver kochte goedje, weinig te vreezen, want waar gelijk begrijpelijk is geen klager iis, is meestal ook geen rechter. Somwijlen kwam het wel voor, dat de persoon op wien hét ge munt was, ongeveer na den door den giftmenger voor de werking van zijn vergift opgegeven tijd stierf, en dan was de wonderbaarlijke bracht van het middel,zooals vanzelf spreekt schitterend bewezen. Het is niét on waarschijnlijk, dat de vermeende vergiften uit de middeleeuwen in den regel evenzoo onschuldige dingen waren, als vele der thans door ge- wetenloozen in den handel gebrach te genees- en versterkingsmiddelen, in hoofdzaak bestemd, om den goed- geloovigen het geld uilt den zak te kloppen. Tot samenstelling van zoo buitengewone vergiften, als in de oudheid en in de middeleeuwen zou den bestaan hebben, zou minstens een zeer uitgebreide kennis der toxi cologie noodig zijn geweest, die toen maals zonder eenigen twijfel nielt be stond. In de oudheid kende men scheerling, opium, arsenicum, aco- niet, (monniksap) en mandrugora (heksewortel), maar geen andere ver giften. Genoemde stoffen zijn alle in haar werking gemakkelijk te on derkennen en geen enkele ervan kan in een eenigszins aanzienlijke hoe- vjeelheiid genomen worden, zonder zich door reuk of smaak te verra den. Er waren lange en zorgvuldige proeven op dieren noodig, met nauw keurige preparaten, en niet met ruw gewonnen sltoffen, om de verschijn selen der langzame vergiftiging vast te stellen. Een zoodanige kennis heeft men in geen geval in vroegere tijden opgedaan. Het is ook over 't algemeen niet waarschijnlijk, dat groote geheimen op dit gebied zou den verloren geraak/t zijn. De moder ne wetenschap heeft alle gewone stof fen onderzocht, die aan de oudheid bekend geweest kunnen zijn en wij zijn thans allernauwkeurigst met haar eigenschappen vertrouwd. En onder haar is geen enkel middel, dat in d'e geringe hoeveelheden, als waarvan herhaaldelijk sprake is, doodedijk zou kunnen werken, ook geen smaak loos poeder, dat als een greep zout over de spijzen heengestrooid Zou kunnen zijn gewerden, zeker den dood tengevolge moest hebben. Voor den plotselingen en onopgehelderden dood van in de geschiedenis ver maarde personen zijn soms vele zeer natuurlijke verklaringen, zonder dat men aan wonderlijke vergiftigingen behoeft te denken. De helaas steeds moderner wordende ziekte (appendi citis) neemt een verloop, dat. veel overeenkomst met vergiftiging ver toont. Het slachtoffer dezer ziekte, dat gewoonlijk van sterken en ge zonden lichaamsbouw is, wordt wei nige uren na den maaltijd door een hevigen pijn in het onderlijf overval len en sterft binnen 24-48 uren. Bij vrouwen zijn er nog andere ziekten die den onkundige aan vergiftiging zouden doen gelooven. De dood van Germanicus, die door Tacitus aan vergiftiging door den op zijn wapen succes naijverigen broeder Tiberius wordt toegeschreven, schijnt in wer kelijkheid het gevolg van een acute verergering teetner oudö tuberculose geweest te zijn. schen, die niet van lichtende oflicht- gevendie microben hebben gehoord, niet weinig te doen schrikken. Het feit deed zich voor in een keuken te Madrid en de eigenaars van dit vreemd stuk vleesch dachten dade lijk. dalt het vergiftigd! was met phos phorus en zonden het aan het ge meentelijk laboratorium, ter onder zoek. Van phosphorus was evenwel geen spoor te ontdekken; maar van micro ben krioelde het en het bleken dezelf de lichtende bacteriën Ite zijn als die men tot heden alleen gevonden meen de te hebben op versche kabeljauw. Een eigenaardigheid van deze licht gevende microben is, dat zij slechts JeVen em phosphorelseereinde stralen geven op versch vlesch. Zoodra het bederf intreedt, doaven zij uit. En juist in tegenstelling met wat men geloofde, stelt hun lichtgevend ver mogen niet ais voorwaarde de ver hooging van de uitwendige I temp era- tuur. De microben waarvan in bovenbe doelde observatie, sprake is, zijn nog werkzaam gebleken bij 5 k 30 graden onder nul. Messen van liaaieiitandeii. De inboorlingen van het Peru-ei- land in den Groote®. Oceaan, vervaar digen messen van haaientanden, die echter meer op zagen dlan op messen gelijken. Daartoe snijden zij in een stuk hout van een kokospalm /twee of meer groeven. Nadat in elk dér haaientanden een gat gemaakt is, worden zij achter elkander in de groeven van het hout geplaatst en wel op zulk een wijze, dat zij achter eenvolgens naar de eene of andere zijde zijn gerichit. Fijne, sterke dra den dienen ten slotte om de tandien aan het hout te bevestigen. Over Trusts. De „Financial News" bevat een aardige, maar toch ook ernstige paro die op de firn s: toestanden, waarmede de wereld wordt bedreigd, een wandel- kaart, luidende „Houder van dezen kaart heeft mijn vergunning om op de aarde te wan delen. J. Pierpont Morgan, Eigenaar." Naar aanleiding van de dezer dagen vermelde onware beschouwing van de Londensche „Times" tegen de gemeen te-bedrijven meldt, de „Daily News", dat de directeur van de „Times" lid en medeoprichter is van een bond te gen de gemeentelijke concurrentie met particuliere ondernemingen. Het bestuur, zegt de Daily News, be staat groot endeels uit personen, die in dienst zijn van een Engelsch-Ameri- kaansche trust, waarvan Pierpont Morgan de ziel en de geldschieter is. O.a. zit daarin de heer E. Garcke, hoofddirecteur der Britisli Electric Traction Co., die in GrooLBritannië een kleine honderd tramnetten exploi teert. De aandeelen der heeren van den Indusstrieelen Vx-ijheidsbond wier pen in de jaren 18971901 winsten van 35 tot 55 pet. afmaar de oprichtens- aandeelen maakten nog iets meer 1000 tot 1800 pet. De bond biedt aan de bladen gratis artikelen aan, zegit de Morning Lea der. Eu de Binningham Daily Gaz. zegt, dat haar zelfs 5 cents per regel werd aangeboden, als zij ze wilde op nemen. De „Daily News voegt er bij, dat een wethouder der Londensche voox-stad Westham, Ivey genaamd, voorzitter van het beheer der stedelijke tram, te vens... medebestuurder van den In- duistrieelen Vx-ijheidsbond en hoofdin specteur van bovenbedoelde Electxische Compagnie is. Tram-ongeluk. Te Old Brempton, bij Chatham, heeft Donderochtend een ernstig tramonge- luk plaats gehad: er waren 2 dooden en 41 gewonden. Onderwijs. Acad. examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg ls af gelegd het candidaats-examen in de rechten door den heer M. Zeldenrust, docts. in de Nederl. letteren; het candi- daatsexaraen in de scheikunde door den heer J. A. Bonekamp. Leiden. Bevorderd tot arts de heer S. Brand es; tot semi-arts de heer F. A. W. Kr o ener. Sport en Wedstrijden Zooals bekend is, was er op het paard BaJlamtrae dat den grooten Cambridge- wedren gewonnen heeft, verbazend veel gewed, zooveel zelfs dat de bookmakers geen gelegenheid meer hadden dit paard te „coveren(d. i. dat de eene bookma ker zich bij den andere dekt tegen ver lies). Een firma heeft dan ook op dit paard 30.000 pd. st. verloren. Het is nog nooit voorgekomen dat deze race tegen zulk een lagen weddingsprijs (2 1/4 te gen 1) gewonnen werd. Een belangstellend lezer vraagt aan de „N. R. Ct.": De „N. R. Ct." van Donderdag geeft een lijst van het wild dat de Duitsche Keizer reeds geschoten heeft, en besluit deze lijst met 437 dieren die niet nader genoemd worden. „Kunnen dat ook de bokken zijn die Z. M. geschoten heeft?"

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5