J u b i 1 e um 0 r e 1 i o. De plannen voor het feest, dat Orelio zal worden bereid, beginnen (thans meer vasten vorm aan te nemen. Wat Orelio zal worden aan geboden, welk karakter de fees telijkheden zulten dragen het moet nog een geheim blij ven. Wij mogen dit onzen lezers dan ook niet mededeelen. Maar het behoeft wel geen betoog, dat dé com missie, die zich hier ter stede heeft gevormd om Orelio te huldigen, zoo veel mogelijk steun behoeft. Het be drag, dat reeds ingekomen is heeft getoond dat het bij de Haarlemmers niet alleen bij woorden blijft, doch da't zij ook werkelijk iets voor den meesterzanger over hebben. Do schouwburg-directie deelt ons mede, dat van beden gelegenheid be staat tot het bespreken van plaatsen voor de f eestvoor stelling van 14 Nov. 1902. Dan kan er ook nog op een lijst ge'teekend worden. Wij hopen, dat van deze gelegenheid door velen zal worden gebruik gemaakt, opdat de hulde, die aan den meesterzanger Orelio zal worden gebracht, waardig moge zijn aan een stad, waar het muzikale element zoo sterk ontwik keld is. Het Oreli'o-comité bestaat uit de heeren mr. Th. de Haan Hugenholtz, voorzitter, J. C. Peereboom, secreta ris en jhr. M. W. G. van Riemsdijk, penningmeester; nur, F. A. Bijvoet, Justus van Maurik, P. C. Bouwmees ter, Theophile de Bock, G. B. Crom- melin, O. D. Emrik, G. J. van Gaste ren, R. Grippeling, mr. W. Jager Ger- lings, C. P. W. Iïiriens, mr. J. B. Lobman, J. London, Philip Loots, P. van Ooij, W. Robert, J. J. Zee- woldjt, E. A. A. Liera. Het Museum van Kunstnij verheid te Haarlem werd gedurende de maand October bezocht door 500 be langstellenden terwijl uit de aan't Mu seum verbonden boekerij 226 boek- en plaatwerken naar verschillende plaat sen van ons land verzonden werden. De aan genoemd Museum verbonden School voor Kunstnijverheid wordt thans bezocht door 63 va-ouwelijke en 158 mannelijke leerlingen, die de ver schillende cursussen volgen. Zooals hekend is, wordt genoemde school door vele leerlingen uit andere plaatsen bezocht. Nedi. Opera. Nogal vrij wat muzikale stadgenoo. ten want de Schouwburg was meer dan goed bezet hebben Zondag avond een mooie Carmen-opvoering gezien en gehoord. We kenden mej. Irma Lozin reeds lang als een uitmuntende Carmen, en zij heeft dit keer haar reputatie schit terend gehandhaafd. In de beide eer ste bedrijven waarin ik haar zag op treden althans, was zij wijwei onover- treffelijk Ook de Escamillo van v. d. Hoek, was muzikaal en dramatisch een prachtig type. Verder viel zeer gun stig op de Zuniga van den heer P. Koster ierwijl de overige belangrijke rollen in 't ai gemeen door de dames v. Opliemiert (Micaela) Chr. v. Westerho ven (Frascita), F. BlomUrlus (Mer cedes) en den heer Jules Sehurmann, (José), waardig werden vervuld. Deze laatste jonge zanger had zich hier voor 't eerst van een omvangrijke zaak te kwijten. De „.José" stelt in zang en actie geen geringe eischen. Te zeg- n dat aan die eischen volkomen be antwoord werd, zou wat overdreven zijn want als zanger vooral is deze de butant nog niet uitgestudeerd Maar toch als het orgaan nog wat krachti ger wordt, en de zanger er een zoo gunstig gebruik van weet te maken, dan zal hij ook. voor de Nederl. Opera een zeer te waardeeren kracht zijn. Aan muzikaliteit en tooneelroutine ont breekt het hem blij leb aar niet, getui gende de bevredigende wijze, waarop hij de moeielijkheden van zijn rol het hoofd weet te bieden. De koren en ensembles, vooral die der mannenstemmen, klonken bizonder mooi en het orkest, onder leiding van den heer R. Hageman, ontwikkelde vaak zeer loffelijke eigenschappen. Over 't geheel dus een welgeslaagde Opera-avond. PHILIP LOOTS. Naschrift. Door een onwillekeu rig verzuim mijnerzijds, hebben blijk baar eenige belangstellende lezer* uii mijn vorig opera-venslag de conclusie getrokken, als zou de heer F. H. v. Duinen in zijn „Landgraaf'creatie mij minder hebben voldaan dan ge woonlijk. Om alle misverstand uit den weg te ruimen verklaar ik hier gaarne, dat mij v. Duinen's opvatting en vertol king van bedoelde rol de laatste maal even voortreffelijk toescheen als zij mij, blijkens vroegere besprekingen, steeds zijn voorgekomen. L. De Alkmaarsche stoomtram, die°Zon- dagavond te 7.35 moest vertrekken, ontspoorde op het Kennemerplein, waardoor 10 minuten vertraging ont stond. Spoor weg-ambten aren. De „Haariemsclie Vereeniging van Spooiweg-ambtenaren" hield Zaterdag avond een gezellige bijeenkomst op de bovenzaal der Sociëteit „Vereeniging" alhier. De heer C. P. T. Bigot en mejuffrouw Maria Eggers traden in deze gezellige bijeenkomst op met een aantal monolo gen en dialogen. De heer Bigot heeft, en 't doet ons ge noegen dit te kunnen verklaren een al lermerkwaardigste en zeer artistieke cre atie van „Het diaken-huismannetje" ge geven. Hij was goed gegrimeerd en ge- costumeerd en hij zei alles zoo echt kalm-redeneerend-oudemannetjes-achtig, dat het inderdaad een zeer levende figuur werd. De heer Bigot verdient hiervoor groo- ten lof. Geheel anders en dat spijt ons weer was het met „Vorstenplicht" door Nes- tOT de Tierre, dat.de heer Bigot met mej. Eggers samen, voordroeg. De heer Bigot moet nu eenmaal met z"n Amsterdamsch accent geen vorst willen voorstellen. Dat staat heel mal. Bovendien was hij wei nig rolvast en gaf den schijn af en toe zelf niet te begrijpen wat bij zei. Zijn voordracht „Aangename men- schen" was vrij goed, had alleen wat los ser en luchtiger kunnen zijn. Mej. Eggers om ook Mar grootst succes het eerst te noemen was het best in „Lachebekje", waarin ze heel na tuurlijk en prettig wist te lachen. Ook de dingskes „O- mijnheer" en „Trouw asjeblieft Caroline" werden heel guitig en speelsch door haar voorgedragen. Bij dit genre moet mej. Eggers zich toch maar in hoofdzaak blijven bepalen; zich aan stukjes van tragisch karakter zoo min mogelijk wagen. Dat bewees ze in de voordracht van „Vorstenplicht", waar telkens de me lodramatische manier van onnatuurlijk en dik zing-zeggen der zinnen en over dreven gebaar hinderden. Over het algemeen echter hadden de optredenden succes. Het bal is naar men ons verteld heeft hoogst geanimeerd geweest, zoo dat op de bijeenkomst het woord „gezel lig" in allen deele toepasselijk was. Te Middelburg won Zondag de heer J. W. G. L. Smit van de gymna stiek- en schermvereeniging „Concor dia" een Se prijs Degen. De voorturners de heeren Schijf, Steen, van Amstel en Groet, trokken Zondag morgen naar Koog-Zaandijk alwaar zij de voorturnersles bijwoonden van 't Ned. Gymnastiek-verbond. Gasverlichting. In verband met de klachten, die in den laatsten tijd geuit werden over de gasverlichting, wijzen wij er op dat de opzichter over deze verlichting, de heer J. W. Holterman, over de maand Sep tember althans rapporteert, dat de drukking en het lichtgevend vermogen aan de eischen van de overeenkomst vol deden. Wel wordt in het rapport de opmer king gemaakt, dat het lichtstralend ver mogen van de kousjes in de lantarens te snel afneemt en dat daarom andere kousjes aan de straatverlichting zeer ten goede zoude-n komen. Wij hebben den heer Holterman ge vraagd naar de redenen, waarom het gas de vorige week zoo slecht was en van hem vernomen, dat dit is toe te schrij ven aan een vergissing van de Gasfa briek. Door het verzetten van een kraan kwam er ongezuiverd gas in de gashou ders en wanneer men dit had laten ont snappen zou er kans hebben bestaan, dat de fabriek niet tijdig voldoende hoeveel heid ander gas bezat. Door den nood gedwongen werd dit ongezuiverde gas dus, zooveel mogelijk met gezuiverd gas vermengd, aan de consumenten gele verd. De teerdamp, die het bevatte sloeg in de branders aan en verstopte de gaat jes, zoodat tal van gloeiilichten vooral op leidingen waar het gas snel door stroomt, slecht brandden of zelfs wel uitgingen. Vooral de straatlantarens wa ren in slechte conditie; op een gegeven ogoenblik waren er wel achthonderd geheel of nagenoeg uit. Toen roen het ongezuiverde gas kwijt was, werden in de branders de gaatjes doorgestoken en was alles weer in orde. De heer Brender a Brandis, die zooals men weet te Antwerpen woont, maar nog tot het einde der concessie ook deze fa briek beheert, was speciaal voor het ge val overgekomen en betuigde er zijn leedwezen over, omdat de Imperial tot het einde toe hare verplichtingen vol komen wenscht na te leven. „En dat doet ze ook", zei de heer Holterman, „want als zij zich strikt aan het contract hield, zou het licht totaal onvoldoende wezen. Dat wij goed gloeilicht hebben is daaraan te danken, dat de Imperial beter gas levert, dan ze verplicht is ie doen!" N ij v e r h e i d. De November-afleve ring van het Tijdschrift der Nederl. Maats, ter bevordering van Nijverheid bevat d'e opwekking tot het doen van zaken met Amerika, welke wij elders in dit blad vermelden; een beschouwing over het nieuwe boek van den heer F. M. Knobel over het oosten en over een atlas der Philippijnen. Dan het vervolg en slot van liet ar tikel ..de kant-industrie in Neder land" een bericht over de tentoonstel ling, die in Juni en Juli van het vol gend jaar te Groningen zal gehouden worden van vee. electro-techniek, licht en warmte-systemen. Verder een bericht over de samen smelting der Maats, met de Vereen, voor Fabrieks- en Handwerksnijver- heid'. De gemengde commissie tot voorbe reiding der buitengewone algemeene vergadering te Amsterdam is aldus sa mengesteld: Voor de Nederl. Maats, ter bevorde ring van Nijverbeid: de heeren jhr. Chs. F. van de Poll, C. Dyserinck en mr. M. Tydeman Jr.; voor de Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid in Nederland: die heeren mr. E. Fok ker, mr. C. J. H. Schepel en M. E. Jon ker. De commissie zal vergaderen op Donderdag 6 November op het Pavil joen te) Haarlem. Zij zal dag en plaats aanwezen van de in Januari 1903 te houden buitengewone algemee ne vergaderin- en verder alle vragen, welke naar aanleiding van die ver gadering zullen rijzen, trachten te be antwoorden Voorts noe- verschillende kleinere stukken en mededeelingen uit de de partementen. Giften. In de afgeloopen week is aan giften ontvangen voor de ver dere afbouw der nieuwe kathedrale kerk aan de Leidschevaart alhier, de som van f 403.50. V e c h t p a r t if.1' Zondagavond om streeks half negen, ontstond tusschen eenige beschonken personen een ge vecht op het Houltplein, hetwelk zoo hoog liep, dat de politie genoodzaakt was hier een einde aan te maken. Noord erker k. Zondagmorgen werden in de Noorderkerk in de Rid derstraat alhier bevestigd de ouder lingen en diakenen, welke 20 October 1.1. als zoodanig gekozen werden. Te vens werd mededeeling gedaan, dat de kas dit jaar sloot melt een tekort van f 243 en dat tot dekking hiervan in de eerstvolgende godsdienstoefe ning eene derde collecte zal worden gehouden. Feestelijke intocht. Naar wij vernemen zal Mr. Teding van Berkhout, burgemeester van Haar lem m|erltede, ter gelegenheid vaai zijn 25-jarige ambtsvervulling Dins dagmorgen a.s. om 9 uur, door eeni ge burgers te paard en te fiets feeste lijk die gemeente worden binnenge haald. De stoet stelt zich op aan den Ou- denweg bij de grenspaal. Door de II aar 1. Jonge I. Vereeniging zal weder getracht wor den om eene zangvereeniging op te richten, en wel eene tot de beoefe ning der koraalmuziek. „De Stem des Volks". Deze zangvereeniging viert op 16 Novem ber haar jaarfeest in de groote zaal van St. Bavo, waarbij waarschijnlijk wel van veel belangstelling zal wor den blijk gegeven. De vereeniging toch maalqt onder de goede leiding van den heer A. v. d. Velden Jr. groo te vorderingen; zóó groot, dat ze zich zelfs op het concours te Rotterdam durft te laten hooren. Mochten er stadgenooiten zijn, die vóór dat con cours lid wenschen te worden, dan kunnen ze zich bij het bestuur daar toe aanmelden. Voor het jaarfeest, waarvan we boven spraken, zijn goede solisten uïtgenoodigd. G y m n a s t i e k -u i t v o e i mg. Zaterdagavond gaf de Gymnastiek- en Schermvereeniging „Oefening staalt Spieren", onder directie van den heer Willem v. d. Eijnde, eene uitvoering in het Bromgebouw. De voorzitter opende de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord, waar in hij wees op den toenemenden bloei der vereeniging. Een groot aantal donateurs en werken de leden was met hunne familie in de zaal, waar van het begin van den avond tot aan het einde eene gezellige stem ming heerschte. De diverse nummers, welke door de vereeniging werden uitge voerd, gaven blijk van de goede leiding, welke de vereeniging geniet onder den heer Van den Eijnde. Zoo zagen wij b.v. het krachtige werken met de staven; het was een mooi gezicht om te zien hoe gelijk en regelmatig de diverse standen door de groepen worden uitgevoerd. Eenige schermnummers werden ook ten beste gegeven, ook deze nummers gaven blijlc dat de vereeniging „Oefening staalt Spieren" over zeer goede krach ten beschikt. Doch het laatste 't beste: de gymnastiek, welke door sommige leden- werd verricht, verwekte algemeene be wondering, die dan ook volkomen ver diend was. De verschillende nummers werden door vroolijke muziek afgewisseld en daar alles zoo goed van stapel is geioopen zonder de minste stoornis, mag deze avond zeker een zeer goed geslaagde voor de vereeniging genoemd worden, die 't publiek veel heeft laten genieten. Provinciale Staten van Noord-Holland. SUBSIDIE-AANVRAGEN. Geel. Staten stellen nog voor ten be hoeve der uitbreiding der Zeevaart school te Terschelling eene provinciale bijdrage te verleenen tot een bedrag van éen derde gedeelte der kosten, en de som van f 3400 niet te boven gaan de, onder voorwaarde dat het Rijk en de Gemeente ieder dezelfde bijdrage toekennenen ten tweede het jaar- lijksch provinciaal subsidie dat op f 2250 bepaald is, met f 1000 te verhoo- gen, onder voorwaarde dat ook het jaarlijksch Rijkssubsidie met een ge lijk bedrag verhoogd wordt. Voorts stellen Ged. Staten voor afwijzend te beschikken op het adres om subsidie voor het fonds der vereeniging voor spraakgebrekldgen te Amsterdam, in hoofdzaak omdat deze inrichting ge heel van particulieren aard is. Eveneens willen Ged. Staten afwij zend beschikken op de subsidie-aan vrage voor het herstellen van kerk en pastorie te Oude Schild. RENTEGEVENDE KASGELDEN Nog stellen Ged. Staten voor hen tei machtigen de in de Provinciale kas aanwezige kasgelden naarmate dit zonder stoornis van den geregelden gang van zaken kan geschieden, rente- gevend te beleggen door deze tijdelijk m depot of in prolongatie te geven aan de Kasvereeniging te Amsterdam. Te vens stellen zij voor, de eerste supple toir© begrooting van de enkel provin ciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven der provincie dienst 1903 vast te stellen tot een bedrag van f 100.000. BOUW 2de KRANKZINNIGEN GESTICHT. Omtrent den bouw van een tweede provinciaal kranzinnigengesticht stel len Ged. Staten voor ten behoeve van de provincie Noord-Holland aan te koopen een gedeelte bezittingen van Hare Kon. Hoogheid de Vorstin zu Wied, geboren Prinses der Nederlan den, onder de gemeente Castricum ter grootte van ongeveer 82 II. A.. voor de som van f54.700, onder bepaling, dat de kosten van overdracht, afscheiding en afsluiting van het terrein, geheel komen teia laste der Provincie Noord- Holland. II. Voorts hen te machtigen het noo- dige te verrichten tot het in orde bren gen van genoemd terrein voor den bouw van een gesticht, bestemd voor de geneeskundige verpleging van krankzinnigen uit de provincie' Noord- Holland en tevens hen uit te noodi- gen de daarvoor vereischte plannen en teekeningen, zoodra die door hen zijn in gereedheid gebracht, te stellen in handien van een commissie uit de Staten, om. daaromtrent in de eerstvol gende Staten-vergadering rapport uit te brengen, nadat voor die commissie de Koninklijke machtiging volgens art. 95, al 3 der Provinciale Wet zal zijn verkregen. III. Aan bet op te richten gesticht den naam te geven van „Duin en Bosch". IV. Ged. Staten te machtigen om, zoodra hun dit noodzakelijk voorkomt over te gaan tot de benoeming van een listen Geneesheer-Directeur over dat gesticht, onder zoodanige voor waarden als ixun in afwachting van de regeling zijner jaarwedde bij de ope ning van het gesticht billijk zullen voorkomen- In verband hiermede stellen Ged. Staten voor eene suppletoire begroo ting dienst 1902, vast te stellen tot een bedrag van f80.000 in ontvangsten en uitgaven, en tot genoemd bedrag een geldleening aan te gaan tegen 4 pet. 's jaars. Wat het pian betreft, dit is ont worpen door Dr. J. W. Jacobi, arts te Amsterdam in overleg met Prof. Dr. C. Winkler, terwijl zij voor het tech nisch gedeelte daarin werden bijge staan door den Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, met den archi tect den heer F. W. M. Poggenbeek. Uit het resultaat van dezen gemeen- schappelijken arbeid is opnieuw geble ken, dal het gekozen terrein voor de voorgenomen bebouwing alleszins ge schikt is. In het kort kan het plan, waarbij gerekend is op plaatsruimte voor 620 patiënten, worden omschre ven als volgt Voor de lijders zullen worden be stemd 6 paviljoens en wel zoo aan de mannen- als aan de vrouwenzijde éen voor 128 rustige patiënten, waar. aan annex voor de mannen werkplaat sen, als schoenmakerij, kleermakerij enz. en voor de vrouwen de behande ling der droge wasrh éen voor 76 plaatsen voor bedbehan- deling en 56 half onrustige pa- tienten éen voor 50 onrustige patiënten Voorts zijn ontworpen een kleine ba rak voor besmettelijke ziekten, een anatomiegebouw, woningen voor dok toren, beambten en enkele werklieden. Ongeveer in 't midden, zoó. dat de overige gebouwen daaromheen gegroe peerd kunnen worden is het admini stratiegebouw ontworpen, waarin een plaats vinden kantoren, eetkamer voor inwonend personeel, kamer voor hoofd- verpleging, doktoren enz. benevens een ziekenafd'eeling voor het personeel, verdér apotheek, centrale keuken en magazijnenhet ontworpen oecono- miegebouw bevat eindelijk wasscherij, stoomketels en werkplaatsen. PENSIOEN-VERORDENING. Opnieuw bieden Prov. Staten ter be- handéling aan bet ontwerp-reglement voor de pensioneering van ambtena ren van de Provinciale Waterstaat en hunne weduwen en weezen, dat bij be sluit van 15 Juli II. gerenvoyeerd werd ten. einde te overwegen of daarin ook bepalingen zouden moeten opgenomen worden betreffende een verplichte stor ting door die ambtenaren te doen. Hoewel Ged. Staten van meening zijn, dat zoodanige storting moet ont raden worden, hebben zij thans de verplichting tot storting in het regle ment opgenomen, omdat zij bij de be handeling dezer zaak in de zomerzit- ting den indruk hebben gekregen) dat de meerderheid der Vergadering dit wenscht. Voorts hebben zij nog eenige ondergeschikte wijzigingen in het reeds vroeger door ons besproken ontwerp- reglement aangebracht. De voornaamste bepalingen daarin zullen wi] nog even releveeren Deze zijn; Het pensioen gaat in op 65ja- rigen leeftijd, tenzij de ambtenaar door ziels- of andere gebreken eerder on geschikt voor de waarneming van zijn ambt is geworden. Het pensioen wordt voor ieder jaar dienst berekend op 1/60 van het be trag het jaar voor de pensioneering aan jaarwedde genoten. Het be draagt niet meer dan 2/3 van dat be drag en nooit meer dan f3000. Aan de weduwen en de weezen bene den 18 jaar wordt pensioen verleend. Het weduwen-pensioen is nooit hoo- ger dan f600voor elk der weezen tij dens het leven dier moeder 1/5 van het weduwe-pensioen, eu bij hel overlij den der moeder 1/12 der som, die de vader als pensioen heeft of zou hebben genoten. Het gezamenlijk bedrag der weezen pensioenen is niet hooger dan het we duwen-pensioen en nooit hooger dan f 600 voor elk gezin. Geen pensioen wordt toegekend aan de weduwe van een ambtenaar, ge huwd nadat hij zijn 60ste levensjaar is ingetreden van een die niet langer dan 6 maanden gehuwd was, en van den gepensioneerde, die na zijn pen sioneering huwde. De ambtenaren betalen hiervoor jaarlijks aan de provincie 6 pet. van het bedrag hunner jaarwedden, ver minderd met f400. Deze laatste bepaling geldt niet voor de bij het in werking treden van dit reglement in dienst zijnde ambtenaren. VERORDENING TRAMBANEN. Ten slotte stellen Ged. Staten nog aan de orde een voordracht tot wijzi ging van de verordening op de inrich ting en het gebruik van trambanen, noodig geworden door hst in werking treden op 1 November a.s. van de Wet van 9 Juli 1900. (Stbl no. 118.) Deze wet bepaalt dal voor die spoor wegen, waarop de snelheid een maxi mum van 50 K.M. per uur niet over schrijdt, bij algemeenen maatregel van bestuur afwijkingen van de spoor wegwet van 1875 kunnen toegestaan worden, terwijl op die spoorwegen, waarop geen sneller vervoer plaats heeft dan van 20 K.M. per uur, slechts eenige bepaald genoemde artikelen dier wet van toepassing zullen zijn. Volgens art. 3 dezer wet wordt ook aan de Prov. Staten en den Gemeente raad alleen de bevoegdheid gegeven, onder koninklijke goedkeuring in het belang der veiligheid op die openbare wegen, omtrent den dienst en het ge bruik van spocnvegen, bepalingen vast te stellen, dus niet meer omtrent die, welke, omdat daarbij tevens het vei lig verkeer over den spoorweg is be trokken. bij de Wet op het Algemeen Reglement zijn geregeld. Vooral door deze laatste bepaling zijn groote veranderingen in de bestaande tramverordening noodig. REGLEMENT VAN BESTUUR VOOR WATERSCHAPPEN. Eveneens is het noodig geworden, door de invoering van de wetten van 10 Nov. 1900 en van 9 Mei 1902, wijzi gingen te brengen in het Algemeen Reglement van bestuur voor de Water schappen en van de Verordening rege lende het toezicht daarop. Deze -wijzigingen worden dan ook door Ged. Staten voorgesteld. A. s. Dinsdag vangen de Najaarszit tingen aan. Binnenland. Nederl. Kamer van Koophandel te fsew-Tork. De heeren Joh. V. L. Pruyn, D. G. Boissevain en mr. A. van de Sande Bakhuysen, hebben een rondschrij ven op breede schaal verspreid bevalt- tende eene opwekking tot het deelne men aan de stichting van een Neder- landsche Kamer van Koophandel te New-York. De ondeirlteekenaaris wijzen in dit schrijven allereerst op de overwegen de beteekenig die Amerika voor de wereldmacht krijgt. D;e positie van de Vereenigde Staten, zeggen zij, is dan ook een gansch andere gewor den; was haar welvaart vroeger ge heel afhankelijk van het welslagen der oogsten, de uitgestrektheid van het bebouwde terrein is thans zoo aanzienlijk toegenomen, dat tegen over misoogsten in sommige streken, altijd, wel een ruime opbrengst van andere deelen van het rijk staat en daarenboven is de industrie zóó ont wikkeld, dat men veel onafhankelij ker dan te voren is van de opbrengst van heit land. Meer stabiliteit is daar door verzekerd en Amerika is voor goed een groote factor geworden, waarmee tedere handeldrijvende na tie heeft rekening te houden. Zij wenschen nu de belangrijke plaats, die Nederland reeds inneemt onder de met Amerika handel drij vende naties, te handhaven 'en te be vestigen. Niöfc minder meenen zij, dat de handelsbetrekkingen van Nederland met de Vereenigde Staten voor uit breiding vatbaar zijn en dit laatstge noemd land voor de producten onzer koloniën een steeds grooter afzetge bied vormt. Men wil oprichten een „Netherland Chamber of Commerce in America", ten doel hebbende om in samenwer king met H. M. Gezantschap en q.on- sulaten in Amerika, te vormen een adviseerend lichaam in zaken ivoor Nederland en zijne koloniën van be lang; inlichtingen en advies te geven aan Nederlanders, die in Amerika komen om zaken 'te ondernemen of onderzoeken in te stellen; verdienste lijke jonge Nederlanders behulpzaam te zijn bij het zoeken naar passende betrekking; in Nederland een beter en vollediger begrip te doen ontstaan van hetgeen in Amerika voorvalt en ten slotte de groote Nederlandsche nederzettingen in dat land' te steunen. Handelsonderwijs. Te Amsterdam heeft Zaterdag de Na tionale Vereeniging voor Handelson derwijs eene algemeene vergadering gehouden. Uit dit verslag, uitgebracht door den secretaris mr. P. Tjeenk Willink, blijkt dat op den 3'len Dec. 1901 het leden tal bedroeg 248, op 30 Sept. 1902 274, van welke 13 het voornemen hebben gegeven met 31 Dec. a.s. uit te treden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren mr. N. P. van der Berg, dr. D. Bos, H. Goedhart Jr., J. H. OdJink eu C. A. P. van Stolk terwijl ni de pliaafs van den heer N. van der Veen, die wegens drukke bezigheden zijn functie heeft neergelegd, gkozen wend de heer P. Bredius te Rotterdam, directeur van de wissel- en effecten- bank. Vervolgens kwam in behandeling het rapport in zake Iiooger Handelson derwijs, uitgebracht dloor de heeren Cli. E. H. Boissevain en dr. J. II. H. Hülsmann. De voornaamste punten "van dit rapport werdén in ons blaa reeds afgedrukt.. Het bestuur stelde voor de aanneming van het volgende ontwerp-besluit: De algemeene vergadering der na tionale vereeniging voor handelson derwijs, gehouden te Amsterdam den eersten November 1902; Gezien het rapport eener commissie en het bestuur, betreffende de wen- schelijkheid van het oprichten eener instelling van hooger handelsonder wijs in Nederland; Gehoord de besprekingen over dit rapport in deze vergadering; Van oordeel dat dit rapport, dat haar volledige instemming heeft den w.eg aanwijst die tot organisatie van het hooger handelsonderwijs in Ne derland kan leiden; Besluit: 1. Het bestuur der vereeniging zal dit rapport ter kennis brengen van Zijne Excell. den minister van binnenl. zaken, met de mededeeling van het oordeel, door deze vergadering daar over uitgesproken. 2. Hiel bestuur zal trachten eon com missie samen te stellen, welke een ontwerp van een leerplan voor eene inrichting van hooger handelsonder wijs zal vaststellen. 3. Het bestuur zal eenige leden der onder 2 bedoelde commissie uitnoodi- gen, zich meer in het bijzonder met de voorbereiding van het daar genoem de ontwerp bezig t,e houden. Ingekomen was een schrijven van den heer Westerouen van Meteren, dat leidde tot de volgende conclusiën: lo. het vraagstuk „aansluiting aan een Polytechnisch© school", los te wil len maken van de. tegenwoordige ves tigingsplaats onzer Nederlandsche P. S. 2. de kwestie der titelatuur van de studeerenden aan een Nederlandsche Handelshoogeschool, en een eventu- eele titel aan het diploma van eind examen verbonden, mede tot een op lossing t© brengen. Koste wa® een schrijven ingekomen van den Alg. Ned. Bond van Accoun tants en boekhouders, waarin bezwaar werd gemaakt o. a. tegen de toelating voor dJe Hooee School voor handels onderwijs, en eenige andere zaken, meer van uitvoerendler aard, wanneer eenmaal een Hoogeschool zal zijn op gericht. Dit ontwerp-besluit werd met eenige redactie-wijzigingen aangenomen. De Bóeren-generaals. Bij den voorzitter d'er afd. Enschedé van dé Nederl Zuid-Afrik. Vereeniging is een brief van generaal De Wet ont vangen. waarin deze, erkennende, dat een bezoek aan Enschedé door hem toegezegd is. schrijft: ..Het was ook mijn vaste voorne men Enschedé te bezoeken. Door an dere regelingen werd die tijd, dien ik me daartoe had voorgesteld', in beslag genomen, en nu helaas is het mij door hoogst onaangename omstandigheden onmogelijk mijn plan te volgen, om gevolg te geven aan de zeer gewaar deerde uitnoodigihg. ..Ik behoef u zeker niet te zeggen, dat de teleurstelling van Enschedé's bevolking voor mij een bewijs te over van die hartelijke sympathie, welke men te uwent voor onze zaak heeft, en welke ik niet licht zal vergeten, mij zeer ter harte gaat en ik hoop, dat mijn© collega's nog gelegenheid zul len vindén. uwe stad een bezoek te brengen". In dien zin was reeds aan d'e heeren Botha en De la Rey een verzoek ge richt, zoodra het bericht van generaal De Wet's vertrek nagr Zuid-Afrika be kend werd. waarop nog antwoord ge wacht wordt Brand. In de Doesburgerstraat te Ede brand de af de boerderij „Vita Nova", be woond door den heer A. van der Berg, De brand ontstond in den paarden stal, waar dé lamp van den spijker af viel. Het vee werd gered, uitgezon derd 4 varkens. Verzekering dekt de schade. Een record. Een inwoner van Delft huwde in 't laatst van Augustus, een maand later stierf zijn echtgenoote en nu, weder een maand' later, is dé man opnieuw in ondértrouw opgenomen. Sneller kan 't haast niet. Uit den Amsterdamschen Raad In den Amsterdamschen Gemeente raad is de veelbesproken kwestie der schoolpantoffels behandeld. P.. en W. stelden voor om voor het dienstjaar 1903 een proef te nemen met de verschaffing van gemeentewege van schoolpantoffels ten gehruike op de openbare scholen der 1ste' klasse en de daarmede gelijkstaande bijzondere scholen, voor kinderen, die daaraan behoefte hebben, en een commissie, bestaande uit hoofden of klasse-onder-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2