NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. ISoiidagsriist. 20e .laargang Maandag 10 November ',002. No. 5941 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maandenL2Q Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rjjk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers. 0.0234 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.3734 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regel* 50 Oia.j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem ie de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureau: Gebouw Het Spasme, Zuitler Buitenspaarne No. 6. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DB LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland; Compagnie Générale de Publicité Etrangère Q. Li DAUBE Co. JOHN F. JONE89 Succ., Parijs 31Faubourg Monvmtxrpre. Dit nnntmer bestaat uit acht bladzijden. Jtfaariem's Dagblad van 10 Nov. bevat o. a. Uit Zuid-Afrika, De Eiigelsche Pers over het bezoek van Keizer Wilhelm aan Engeland, Meisjes met een mesSuiker-Surtaxe, Sportpraatje, Brieven uit Berlijn. Bovendien behoort bij dit nummer van ons blad als gratis-bij1voegsel no. 114 van De Zaterdagavond", letter kundig weekblad voor jong en oud', bevattende o. a.: Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Dames, Licht en Schaduw: De tradi tie; De Kolonel, Een geheim van de Zee, benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen, oplossing prijsraadsel en nieuw prijsraadsel. Buitenlandsch Nieuws Znid-Alrika. Het regent nu telegrammen uit Zuid- Afrika in verband met Chamberlains reis; uttnoocLigingen om toch hun stad niet te vergeten bij het bezoek, afkomstig van inwoners van Boelawajot Grahamstown e. a.; berichten van feestmalen do:r „Bruin, magemaners" in Durban en elders te ge ven; enz. Belangrijker is echter wat de telegraaf uit Kaapstad brengt. Ook daar is Chamberlain een feestmaal aan geboden, maar of er geen wanklanken zuilen worden vrenomen staat nog te bezien, Men is er verontwaardigd, dat de groote man eerst Natal zal bezoeken en de Jingo-pers geeft uiting aan die ge voelens in woorden, die men van haar tegenover haar afgod niet zoude ver wacht hebben. De „Cape Times" bijv. zegt, dat de wijziging in Chamberlain's reisplan een ongelukkige zaak is, tenzij de redenen van de landing van dien mi nister van koloniën te Durban worden uiteengezet. Het blad meent, dat wan neer Chamberlain den kruiser, gegeven door de Kaap, eerst naar Durban in plaats van naar Kaapstad laat stoomen, dit wijst op een opzettelijke voorkeur, om niet te zeggen misnoegen. En het zal den uitersten der bondspartij gelegenheid geven te zeggen, dat Chamberlain ntex met een openhartig gemoed komt. De „Argus" spreekt in gelijken geest. Zij zegt voorts, dat Chamberlain, na tuurlijk vrij is in zijn bewegingen, maar dat er groote teleurstelling zal zijn ais het schip, dat den naam der Kaapkolonie draagt, hem eerst naar Natal brengt. Het rapport van de commissie tot on derzoek van de beschuldigingen tegen den Afrikaanderbond is door het Kaap- sche parlement zonder debat voor ken nisgeving aangenomen. Het rapport zegt, da.t de beschuldigingen, steeds in vage termen, door geen enkel stuk en geen enkel feit zijn gestaafd, terwijl de beide getuigen, die de commissie hoor de, zich bepaalden tot de verklaring, dat de beschuldigingen zaken waren van al- gemeene bekendheid. De commissie verzocht derhalve gedechargeerd te wor den, waartoe werd besloten. Engeland, Te Birmingham wordt het plan over wogen, de kolenmijnen van Groot-Brit- tannië te vereenigen tot een syndicaat, naar het voorbeeld van de Duitsche „Ringen" met het doel de prijzen en de loonen te regelen en aan de Amerikaan- sche trusts het hoofd te bieden. Men verwacht, dat de werklieden tot verwe zenlijking van dit plan zullen mede werken. Zoo de Duitsche Keizer, bij zijn be zoek aan zijn oom, al ingehaald wordt met oorlogsschepen, de Eugelsche per-- ten deel althans, verwelkomt den bevrienden monarch met weinig tee- derheid. De „Morning Post" zegt in een hoofdartikel, dat geen Engelsch ka binet blind genoeg kan zijn, om bet oor te leenen aan voorstellen die 'Slechts ten dioel kunnen hebben, de zaken sleepende te houden, terwijl Duitscbland zijn toebereidselen blijft maken. De ..Evening News" eindigt een artikel aldus: Met Rusland, en niet met Duitscb land, moeten wij één lijn trekken. De Duitsche politiek beoogt, misbruik te maken van onzen steun, om Rusland te verzrwakkeh, en Rusland te exploi- teeren, met bet doel, ons te benadee- len. Het Engelsche volk moet er op staan, dat geen overeenkomst, geener lei verbond worde gesloten, noch bij zondere betrekkingen aangegaan, van welken aard ook, met een rijk dat de ze toenadering slechts zoekt om tijd te winnen ten einde ons op het lijf te kunnen vallen. Dr. Smartt, tegenwoordig leider van de progressieven in de Kaapsche wetr gevende vergadering, heeft in een ver kiezingsvers-adering te Kaapstad ge zegd, dat hij een groot deel van zijn leven te midden der Afrikaanders had doorgebracht, en veel vrienden onder hen beeft Hij streefde zoo goed als wie ook, naar verzoening, maar een onvermijdelijke voorwaarde was de erkenning der Britsche suprematie in Zuid-Afrika als een voldongen feit. en niet op dezen grondslag: dat de trouw gebleven bewoners der Kaapkolonie maar opgeofferd moesten worden. Oostenryk-Hougarije. De Oostenrijkscbe Jong-Tsechen be ginnen Meur te bekennen, maar hebben dientengevolge de-n toestand niet. min der verward gemaakt. Men weet nu slechts wat ze willen, niet- waarop 't zal uitloopen. Ze willen den parlementai ren arbeid onmogelijk maken en hebben daartoe ingesteld een obstruct!e-comitë en ingediend niet minder dan achttien urgentie-voorstellen om de behandeling van die agenda onmogelijk te maken. Zij willen verhinderen de behandeling van die pas ingediende voorioopige kredie ten voor vier maanden en daardoor het ministerïe-Von Körber dwingen tot aftre den, want zij gelooven dat dit ministe rie niet zal durven overgaan tot een bestuur krachtens het befaamde grond wet-artikel 14 (zonder parlement). Of zij daarin juist zien, is nog aan twijfel onderhevig. Van andere zijde wordt althans beweerd, diat de heer Von Körber bij een zoo regemlatige obstruc tie, als wordt voorbereid, niet lang zal dralen om den Rijksraad naar huis re zenden. Wat dan zal geschieden, is niet te voorzien. Italië. Een der meest kenmerkende eigen schappen van de zaak-Bonmartmi, waar van de instructie nog steeds voortduurt te Bologna, is de rol welke de politiek er in speelt. Aan de eene zijde staan de radicalen en socialisten, die de geheele familie Murri verdedigen, aan de andere de reactionairen en liberalen, die het gemunt hebben op de beschuldigden en hun verwanten. Zoo doét het socialisti sche blad „II resto de Carlino", dat inder tijd Tulli Murra's candidatuur voor den gemeenteraad van Bolpigna gesteund heeft, al zijn best om de publieke opinie ten gunste van beklaagden te bewerken. Het blad durft Tulli en diens zuster wel niet voor onschuldig verklaren, maar het stelt de zaak in heel nieuw, voor be klaagden gunstig licht. Het clericale orgaan „Awenire" daar entegen en-de liberale „Gazzetta del!' Emilia" beproeven steeds nieuwe „ont hullingen" ten nadeede van de beklaag den te brengen. De „Awenire" heeft het vooral voorzien op den vroeger reeds ge noemden oom Riccavdo Murri, die gra vin Bonmartini weg hielp naar Zwitser land, maar zelf nog op vrije voeten is. Het blad beweert, dat Riccardo Dr. Naldi betaald heeft en zoowel de vlucht van de gravin als van Tulli o dekte. Het meest trekken echter de aandacht de onthullin gen, die de „Awenire" zegt ontvangen te hebben van de kamenier van gravin Bon martini. Die kamenier zoude op reis naar Venetië gehoord hebben hoe haar meesteres de laatste instructies voor den moord gaf. Nu heeft „II resto di Carlino" terstond een medewerker naar Mllnchen gezon den, waar de mededeelzame dienstbode woont, om haar een logenstraffing van de onthullingen der „Awenire" te ont-. loken. Dit teekent wel het best de fel heid van den politieken strijd naar aan leiding van deze geruchtmakende mis daad! De pers voert nog scherper in structie dan de justitie. Zoo scherp zelfs, dat zij deze telkens in den weg zit of op dwaalsporen brengt. Stadsnieuws. Haarlem, 8 Nov. 1902. Schouwburg. Wij herinneren aan de opvoering hedenavond van „De Koopman van Venetië" door het Amster damse h Lyrisch Tooneel, onder leiding van Louis Bouwmeester, waarin deze zelf de hoofdrol zal vervullen. Overbodig natuurlijk op te wekken om Bouwmeester in deze creatie te gaan be wonderen. Naar w ij vernemen zal het Haarl. Muziekkorps Orpheus" onder leiding van den heer Joh. Schouten a.s. Zaterdag 15 November haar eerste con cert geven in dit seizoen. Het program ma, dal onder de bijna alle nieuwe nummers stukken bevat, als Fantasie Troubadour van Verdi, Regimentsdoch- ter enz., getuigt zeker wel, dat niette genstaande dit corps, evenals vele vtr- eenigingen met vele en vooral finan cieels moeilijkheden te kampen heeft, toch door volharding den naam van Or pheus, welke evenals der Harmonie bij het kunstlievend publiek goed aange schreven is, steeds tracht hoog te hou den. Wij twijfelen dan ook niet, of mu ziekliefhebbers welke nog niet met. Or pheus hebben kennis gemaakt, zullen dti concert met een bezoek vereeren. voor welite introductie of lidmaatschap in achterstaande advertentie adressen zijn bekend gemaakt. Eigen Gebouw. Meldden wij gisteren in ons kort overzicht uit het Correspondentieblad van het Haarl. Arbeids-Secrelariaat, dat de plannen aangaande de aan koop van een eigen getouw, nog han gende waren, thans kunnen wij me- dedleelen, dat bovenbedoeld Secretari aat eigenaar is geworden van een per ceel in de Smedestraat, thans bewoond door de Wed. Frank. Waarschijnlijk zal zij het -ebouw in Februari of Mei betrekken. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week 464 baden geno men. Bevorderd. Onze stadgenoot de heer P. de Roock, commies der Pos terijen 2de klasse is bij Kon. Besl. van 5 Nov. 11. no. 31 bevorderd tot com mies 1ste1 klasse. Een menschenredder. Aan C. van den Bogaerde, agent van poli tie, Ie dezer stede woonachtig, is als blijk van goedkeuring en tevredenheid omdat hij op Zondagavond 20 Juli 1902 een jongen die uit een roeibootje was geslagen, uit de Bakenassergracht heeft weten te redden, doch met zeer veel moeite, dat het den kranigen agent haast zelf 't, leven kostte, de bronzen eerepenning en een loffelijk getuigschrift toegekend, iets wat hij ten zeerste heeft verdiend. De last van straatjongens. Ook in het- Sportblad wordt, evenals reeds door Handelsblad en Telegraaf, en ook door ons blad is gedaan, ge klaagd over de wijze waarop hetHaar- lemseh publiek met de gasten van de Roodbroeken omspringt. Zondag 26 October vond H. V. V. een onthaal op steenen en vuil na afloop van haar schitterende overwinning. Zondag 11. trok het canaille naar de kleedkamer op, jouwde de P. W.ers uit en hin derde hen -zelfs. „Middeleeuwsclie toestanden", zoo roept de berichtgever uit en vindt het onverantwoordelijk, dat Haarlem'® bestuur dergelijke toe standen laat voortbestaan. Wij voor -ons hebben reeds het op treden van Haarlem gezien, en dit vol komen goedgekeurd. Het eerste mid del was, dat zij voor iederen wedstrijd twee veldwachters huurden, doch dit hielp niet. Een tweede middel was het vriendelijk verzoek van het bestuur op de biljetten, om wat hebbelijker te gen de gasten te zijn. Ook dit beeft niet geholpen. En als het canaille er vanzelf niet mee op wil houden, is er niets aan te doen, mits de politie hier paal en perk aan stelt. Over veertien dagen zal het gebouw op het veld klaar zijn, doch ook dit zai niet helpen, want dan zullen de spelers wel worden opgewacht, en al gaan de spelers nu naar Brinkmann op de Groote Markt, het bestuur vau Haarlem kan er niets meer aan doen dan het tot nu toe gedaan heeft. Op het terrein zullen geen handtas telijkheden plaats hebben doch wat buiten 't terrein geschiedt, dat is niet aan het bestuur van Haarlem te wij ten. Jos. M. Orelio. Bij dit nummer ontvangen onze lezers een portret van den meesterzanger los. M. Orelio, die Vrijdag 14 dezer in den Schouwburg zijn 25-jarig zangers-jubi leum herdenkt. Onze lezers weten, dat hem door een Comité hulde zal worden gebracht namens Haarlem's burgerij: dat hem een serenade zal worden aan geboden en dat een souper de feestelijk heden zal besluiten. Het is hier de gelegenheid om een en ander over Orelio's loopbaan mede te deelen en. da-t doende, citeeren wij ons zeiven. In April van 't vorige jaar heb ben we den zanger geïnterviewd in zijn huis aan den Willemsparkweg te Am sterdam. Orelio is van '54, dus 48 jaar oud. Dat hij een zuidelijke type heeft verwondert wel niemand, die weet dat zijn vader een Italiaan en zijn moeder een Pari- sienne was. Zijn heele leven lang heeft „Jef" zooals zijn intimi hem noemen, al gezongen. In zijn kinderjaren in zijn geboortestad den Bosch als sopraan in de kerk, en "hoewel hij als jongeling den kant van 't onderwijs opging en ook wei als kweekeling voor de Mas heeft ge staan, kon de paedagoog den zanger toch niet baas blijven. Orelio wachtte als 't ware er op om ontdekt te worden en dat deed' de bekende zangeres van die dagen Wilhelmina Gips. Aan haar dankt hij zijn opleiding en hij verzuimt dan ook nooit, wanneer hem naar zijn le vensloop gevraagd woirdt, daarvan meit erkentelijkheid te gewagen. Als opera-zanger trad hij al op tijdens de eerste directie van De Groot, die een goeden neus had voor opkomende ta lenten en daarna heeft hij de opera niet meer verlaten. Dwars door de onstui mige golven van hare lotgevallen heen is hij meegezeild, als een scheepsmak ker wiens diensten aan boord niet kon den worden gemist. Dat de Opera nog bestaan kon, heeft zij voor een goed dieel aan Orelio te danken. Maar voor de opera verwaarloosde hij den concertzang niet. Orelio is er het newijs van, hoe men kunstenaar kan zijn in twee uiteendoopende vormen te gelijk. Als liederenzanger behaalde hij evenveel triomfen als op de planken van de opera. Van hem kan gezegd, dat hij een veelzijdig talent is geworden. En we kunnen er bijvoegen, dat hij kans heeft, dat nog lang te blijven. Een ijzeren keel, een gestel dat van geen vermoeienis weet en vooral en aller meest, een voortdurende studie om het hoogste te grijpen, ziedaar de factoren die Orelio, zoolang hem het leven ge schonken blijft, een sieraad zullen doen blijven van het Nederlandsche zangtoo- neel. Aanstaanden Vrijdag, den 14den No vember, viert hij zijn jubilé met de opera Willem Teil. Wij weten al, dat het hem daarbij aan hulde niet zal ontbreken. Vrijdagavond vergaderde in het lo kaal Volksbelang de af deeling Haar lem der Nederl. vereeniging tot bevor dering der Zondagsrust onder voorzit terschap van Mr. H. Pb. de Kan ter. De rekening en verantwoording van den penningmeester den heer Mey- boom, werd goedgekeurd. Deze reke ning sloot met een batig saldo van f 5325. Bij de bespreking over de verkiezing van een bestuurslid wenschte de heer Schram daarvoor te benoemen een af gevaardigde der bakkers- of der sla- gersgezéllenvereeniging. D© lieer Meyboom zeide dat deze vereenigingen 4 lidmaatschappen heb ben en in den regel hunne vaste af^e. vaardigden zenden. De heer Winkler wenschte een predi kant van andere richting dan de re vis zitting hebbende predikanten te be noemen, omdat daardoor ook w-M:chf personen van andere richtingen tot lid zullen toetreden. Bij eerste vrije stemming verkregen de heeren Voskuyl 4, Ds. Planiinga 3 en Raas 1 stem. Bij twee do vrije stemming werden uitgebracht op de lieeren Ds. Plantinga 4 en Voskuyl 4 stemmen. Bij loting werd nu tot bestuurslid benoemd de heer Voskuyl, bekend als een ijverig voorvechter voor Zondags rust, voor de slagersgezellen. De heer Voskuyl verklaarde zich gaarne bereid d'e benoeming te aan vaarden. Daarna werd de beschrijvingsbrief voor de Algenieene Vergadering op- Donderdag 13 Nov. 1902 in Musis Sa crum te Arnhem te houden, behan deld. Aan de orde werd gesteld de be handeling der voorstellen van de af- deelingen Zwolle, Utrecht en R..fter dam, waarvan de strekking iis, d*t 't Hoofdbestuur er bij de Regeering op aandringe, om een spoedige indiening van een verbeterde Zondagswet te krij gen. Na eenige discussie werd bij stem ming uitgemaakt, dat de afd. Haat voor een nieuwe Zondagswet is, en wordt aan den afgevaardigde nverg: laten, in dien geest, over de art. 4, 7 en 10 te stemmen. Besloten werd tegen het voorstel der afd. Zwolle te stemmen waarbij i zocht werd, dat het Hoofdbestu ïr bij de Regeering pogingen in liet werk stelt, om sportwedstrijden op Zondag te verbieden, op grond dat dit voorstel onmogelijk uitvoerbaar is, tenzij er een Zondagswet komt, en zoolang deze er niet is, is een en andefr aan het oordeel der Burgemeesters van de ver-chillen de plaatsen overgelaten. Met het voorstel der afd. Gouda om op de Rijksschietterreinen des Zondags niet meer te laten schieten kan men zich in principe vereenigen, hoewel men betwijfelde dat er RijksscnieUer- reinen zijn, waar op Zondag wordt geschoten Eveneens was men voor punt 6, eeu voorstel der afd. Utrecht, om populo 1 re schrijvers en dichters uit t.e noodi-re- hunne medewerking te willen vrrlpe nen aan het orgaan „In ieders Belang. Ook was men voor voorstel w von di afd. Utrecht om sympa-hie te hetu'sen met hetgeen de afd. Utrecht vnn den Bond van Ned. Barbier® en Kapper: in het belang van Zondagsrust van bare vakgenooten heeft gedaan c-n om het hoofdbestuur van dien Rond uit te noodSgen de overige afdeelingen te ver zoeken in dienzelfden geest werkzaam te ziin. Bij behandeling van een voorstal d*r afd. 'sGravenhage werd algemeen he treurd, dat zoo weinig vakvereenig'n gen, die hetzelfde doel beoogen, zie'1 bij de Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust aansluiten. Tof, afgevaardigden werden gekozen de heeren Schram en Massink. Bij de 'rondvraag vroeg de heer Schram of liet bestuur der afdeel', og zich wil laten vertegenwoordigen op de vergadering dear barbiersbedieiv den op 24 Nov. ©.k., die ijveren voor wettelijke regeling van Zondagsrust. Besloten werd dat niet te doen dnch wel den leden aan te raden naar cue vergadering te gaan. De heer Voskuyl zeide bij de rond vraag, dat de slager van Luyken in de bpaa.Tüwoude.Tstraat des Zondags weigert te sluiten, en vraagt of b*t be stuur in deze zijn invloed niet et-na kan laten gelden, want daardoor dreigt de Zondagsrust van andere slagers te ver vallen, althans de overige slagers in. die straat zullen genoodzaakt zijn, hunne winkels eveneens wed"r op Zon dag te openen. Een tweetal bestuursleden zullen nog een poging doen bij genoemden vleeschhouwer, dat liij zijn winkel als nog sluit op Zondag. Ten slotte werd nog besloten dat de afd. Haarlem een voorstel zal doen op de Alg. vergadering, luidendeHet hoofdbestuur dringe er bij de Regee ring op aan, dat aan leveranciers van consumptieartikelen aan de verschil lende kazernes hier te lande de ver plichting wordt opgelegd des Zondags te sluiten Daarna werd de vergaderng geslo tea. In de gisterenavond gehou den vergadering van „Burgerplicht" werden voor de Kamer v. Koophandel dezelfde candidaten gesteld als door de liberale en katholieke kiesvereeni- ging. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. Francken en C. Schoon. Breedvoerig werd van gedachten gewisseld om pogingen aan te wen den bij den gemeenteraad om gedaan te krijgen dat het besluit tot oprich ting van een abattoir wordt ingetrok ken. In de Rotonde van het Mu seum van Kunstnijverheid zal Zondag voor het laatst tentoongesteld zijn. de juweelën- en zilversmidswerken. ver vaardigd door den heer Jan Eisenlöf- fel te Óverveen als ook de batik- en borduurwerken van mijnheer en me vrouw Lebeau Leveringpon te Haarlem en van Jessurun de Mesquita te Am sterdam. De Nederlandsche sectie op de internationale tentoonstelling voor decoratieve kunst te Turi- werd den 4en November bezocht door den her tog en hertogin van Aoste, die vooral veel belangstelling toonden in de Keramische afdeeling, en de afdee- ling tapijten. De hertogin kwam den volgenden dag alleen terug in de sec tie om eenige inkoopen te doen. Den 5en November werd de Nederl. sectie eveneens bezocht door de Ko ningin van Portugal. H. M. nam alles nauwkeurig op en heeft vooral veel be langstelling getoond in de uitgebreide verzameling gebrand glas ingezonden door „Het Prinsenhof" te Delft, als ook in de verzameling aardewerk door dé „Porceleijne Fles" aldaar en door Rozenburg te 's-Gravenhage. In de tentoonstelling hangen thans plakaten wier opschriften bekend ma ken, dat de tentoonstelling den Hen des middags half zes voor het publiek gesloten is, dat den 12e officieele slui ting plaats heeft, en dat dienzelfden, dag de verpakking kan beginnen. Zoo dra de kisten in de Nederl. sectie ge reed staan, zullen de exposanten, die hunne inpakkers naar Turijn zendon, door het Nederl. comité worden inge licht. Naar wij vernemen treedt niet Mej. H. Scholten op als soliste op het a.s. concert van het Doopsge zind Zangkoor, maar de heer Joh. Steenman. Naar men weet is de andere soliste Mej. Estella do Jong. Leerplicht. In de drie Com- missiën tot wering van schoolverzuim is de mededeeling van het gemeente bestuur, dat de Raad geen termen gevonden heeft tot het verleenen van presentiegeld', voor kennisgeving aan genomen. Verschillende leden achtten even wel de argumenten waarop dit besluit rustte, onbeteekenend en niet ter zake dienende Over 't algemeen is men van opinie, dat het werk der Commissiën ten stadhuize geen voldoende waardee ring en weinig steun ondervindt, zoo dat dan ook bij het eindigen der neri- ode waarvoor zij benoemd waren, ve len zich niet voor een herbenoeming beschikbaar zullen stellen. Huishoud-en Industrieschool. Uit heit kleinte is het groote voortgeko men. Dat kan men weder zien wan neer - men door de Schneevoogtstraat wandelt cn daar het grootsche gebouw gadeslaat, welks voorgevel deze woordten bevat HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Wie herinnert, zich niet meer het ge wone hui.s in de Wilhelminastraat, waar het allereerst deze school gevestigd werd. En ziet nu eens. Daar is verre zen een gebouw, dat voorzeker met alle Huishoud- en Industrie-scholpn hier te lande kan wedijveren in grootte en in degelijke inrichting. Eenvoudig en toch netjes zijn de 36 ruime en frissehe loka len in het 4 verdiepingen hooge gebouw. Voor licht en lucht is in alle vertrek ken meer dan voldoende zorg gedragen. Eene hoogst nuttige inrichting is de crèche, die voorzeker voor de moeders in arbeidersgezinnen e&n groote uitkomst is. Want nu kunnen zij gerust uit wer ken gaan, wetende dat hun kleinen goed bezorgd zijn, en uitstekend verzorgd worden. De voorwaarden waarop de kinderen in deze bewaarplaats worden opgeno men, hebben wij reeds gepubliceerd, zoodat wij daarop thans niet meer zuilen, terugkomen. Alleen willen wij nog iets over deze practische inrichting zeggen. Zij bestaat uit 2 ruime lokalen, een heerlijke speelkamer, en een rustig; slaapzaaltje. In het slaaplokaaitje staan 20 wiegjes, keurig opgemaakt. Toen wij er gisteren 'n kijkje kwamen nemen la gen er eenige Meinitjes, waarvan een be zig was zijn longen te oefenen en een flinke keei opzette. Den anderen scheen dit weinig te hin deren, zij sliepen door of lachten zooals een naai- schatting drie-jarig kind, dat met veel plezier in een speel wagentje zat om die schreeuwpartijen van een collegaatje. Maar het schreeuwen duurde niet lang, want spoedig was een juffrouw bij het huilende wicht, en wist het met moederlijken zorg tot bedaren te bren gen. 't Is geen baantje den geheelen dag tusschen die schreeuwende vaak lastige kinderen te verblijven, en een dergelijk werk mag dan ook voorzeker „liefde vol, zelfopofferend" worden genoemd. Genoemde juffrouw met eene helpster houden de wat oudere kinderen ook den geheelen dag met speelgoed bezig. Dit laatste was echter nog slechts in zeer kleine getale aanwezig, zoodat iemand, die met het St. Nicolaasfeest nog eens een goeden daad wil verrich ten niet moet nalaten voor de crèche eenig speelgoed aan te koopen. In den zomer kunnen de kinderen spe-- len in een aan het speelvertrek grenzende plaats. De crèche is dus eene practische en

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1