doeltreffende inrichting, en komt ge heel van pas bij de Huishoud- en In dustrie-school. Behalve deze crèche, die aan de ach terzijde op het meest rustige gedeelte ïs, bevinden zich nog op de verdieping ge lijkvloers 2 flinke keukens, aan weers zijden van de gang één. Deze keukens, waarvan de een grooter is dan de an dere ,en die dieneer voor het onderricht in de kookkunst, zijn. aan de voorzijde van het gebouw. Achter de grootste keuken ligt een fiets- senbergplaats en daarachter een wacht en spreekkamer en eene garderobe, ter wijl achter de kleinste keuken aan de rechterzijde van het gebouw, wanneer men daarin meit het front naar de voor deur staat zich bevinden een school lokaal, waar les in practische en theo retische huishoudkunde wordt gegeven. In kasten zijn hier aanwezig alle arti kelen op huishoudelijk gebied, voedings- en genotmiddelen, verschillende hout soorten, brandstoffen etc., terwijl tal van teekeningen van alle mogelijke produc ten mede dienen om het onderwijs xe verduidelijken. Achter deze zaai is een wachtkamer voor de moeders ,waar zij hunne klei nen kunnen komen voeden. Hiermede is zoo wat alles van de ver dieping gelijkvloers gezegd. Op de 2e verdieping trekken weder aanstonds de ruime frissche naaikamers vooral die op de achter-linkerzijde van het gebouw met een prachtig uitzicht op de fraaie tuinen van den heer Kre- lage en Kok de aandacht. Het zijn werkkamers in optima forma, prettige rustige lokalen, die tot arbei den aiooden. Voorts is er op deze ver dieping een kamer voor machine-naaien, waar 12 Singer-naaimachines staan. Ook hier. evenals in de bovengenoemde naaizaal waren de leerlingen ijverig be zig toen wij binnentraden. Aan de voorzijde van het gebouw be vinden zich op deze verdieping eene rui me lees- of gehoorzaal, een costuumzaal, en aan de rechterzijde een gezellige be stuurskamer, fraai gemeubeld. Eenige prachtige etsen en een keurige kast ver sieren dit vertrek en zijn eadeaux van belangstellenden, als bewijzen van waar- deerirug van het werk van het volijverige bestuur. Op de 3e verdieping is de eetkamer voor de interne leerlingen, daarachter een gezellige huiskamer voor hen. Ook is op deze verdieping aangebracht een schoollokaal voor scheikundige lessen, lessen in stenographie, boekhouden, te lephonic, verbandleer. Achter dit lokaal is een zeer gezellig ingerichte kamer voor de interne leera- ressen. Voorts zijn op deze afdeeling nog eene costuum- en linnen-naai zaal, eenige badkamers en werkkamertje voor den concierge, en aan de reehts-achterzijde een ruime en luchtige wasch- en strijk- kamer, met droogkamer. En eindelijk op de 4e verdieping, dat is in. den waren zin des woords de rus tigste afdeeling. Daar zijn de heerlijke ruime, frissche slaapkamers van de in wonende©, zoowel van de leerlingen als: van de onderwijzeressen en het overige j vrouwelijke dienstpersoneel. In het geheel' bevinden zich 36 zaien en lokalen in het kolossaal groote gebouw- Onder het geheele gebouw door loopt een frissche provisie-kelder waarin alles, I dat in het groot wordt opgedaan, wordt' bewaard. En hiermede hebben wij in 't kon eene beschrijving gegeven van het prachtige gebouw, dat onder leiding van den ar chitect, den heer Roog, door de aanne mers Giebels en Servetten is daargesteid. Het aantal leerlingen bedraagt thans 232. I-Iet onderwijs wordt gegeven door 2ü leeraressen in practische en theoretische huishoudkunde en industrie-onderwijs, en door 2 leeraren in de scheikunde en in den verbandleer. Aan liet ijverig streven van inej. uai- lenkamp is het voor een groot gedeelte te danken, dat deze degelijke inrichting, als 't ware een ambachtsschool voor vrou wen, is tot stand gekomen. Dat zij nog tal van jaren aan het hoofd van deze stichting mag staan en ze in bloei zien toenemen, dat wenschen wij volgaarne deze ijverige strijdster voor de Verheliing der vrouw, toe. De met den extincteur uitgerukte brandweer behoefde geen dienst te be wijzen. daar zij den braud reeds ge- bluscht vond. Huis en inboedel zijn verzekerd. Door 13.' en W. is de leverantie van brandstoffen voor de verwarming van liet Raadhuis en school B. gedurende het winterseizoen 19021903 opgedra gen aan de Wed. J. Kapteijn en die voor de verwarming van het politie bureau en school A. aan de Wed. A. Schaap. Door B. en W. is gestuit eene col lecte voor de liefdadigbeids-vereeni- ging Streven naar Verbetering" te Amsterdam, aangezien op 2 Septem ber jl. ook reeds eene collecte voor die vereeniging alhier is gehouden. Tegen Maandag 10 November a.s., is eene openbare raadsvergadering beleed, waarvan de agenda luidt: Ingekomen stukken en mededeelin-| gen. - Benoeming onderwijzend personeel herbalingsonderwijs. Suppl. kohier hondenbelasting. Kohier schoolgeld 3e kwartaal 1902/3. Reclames hoofdei, omslag en hon denbelasting. Vaststelling rooilijn Haltestraat en Groote en Kleine Krocht. Verkoop grond. Gratificatie Rijksveldwachter. Halfweg In de St. Crt. van hedenmorgen vin. den wij de koninklijk goedgekeurd- statuten van de Vereeniging van tuin lieden en Bloemisten „Aalsmeer en Omstreken" afd. van den Alg. tuinlie den en bloemistenhond te Aalsmeer, die zich ten doei stelt, om langs orde lijke en wettige wegen alias aan te wenden, wat strekken kan tot .verhef fing van den werkman in zedelijke waarde en verhooging van zijn stoffe lijke welvaart- Sloten. Heden (8 Nov.) was het 25 jaar ge leden dat de heer C. W. A. M. Gros kamp sedert 1880 burgemeester dezer gemeente, dat ambt elders aanvaard de; van verschillende gebouwen wap perde de driekleur. Haarlemmermeer. Alhier en in de gemeente Sloten is schapenscliurft uitgebroken; als voor- loopige maatregel worden de aange taste dieren afgezonderd. Hennehroek. Gisteren geraakte de tram van 2 u. 17 min. en die van omstreeks half 4 beide op dezelfde plaats als voorheen uit de rails. Een en ander gaf groote vertraging ie meer omdat zelfs vee moest worden ontladen om een veewagen weer in het spoor te krijgen. Velsen. Op de hedenmorgen gehouden le -a- jaars-koemarkt waren aangevoerd 1006 stuks vee. De handel was vlug en de prijzen hoog. De prijzen liepen ongeveer van vet vee van f 170260; melkkoeien f 165265; vaarsen 110- 165: pinken f 35f 80. i) i n n li i a a cJ. Vandaag werderaan'tDon- kere Spaarne een korenschip gelost. De werklieden meenden evenwel, dat er een man te weinig was en vroegen daarom. Deze werd aangesteld en de arbeid ging voort; 't heele oponthoud duurde een half uur. We zouden van dit feitje geen mel ding maken, als het niet door onzen berichtgever een werkstaking ge noemd was. Is dat nu óók al een werk staking? Zoo kan men een klem kind wel in een lange jas steken! Heden zijn alhier door P. Avisz Wz. wonende te Santpoort nog heereboonen aan de groentenmarkt gebracht en opgekocht door Cramer, wonende Parkstraat no. 6 Uit de Omstreken. Hof yan Arbitrage. De behandeling voor het Hof van Arbitrage van het internationaal be lastinggeschil tusschen Japan eener- zijds en Duitschland, Frankrijk en Engeland' anderzijds, zal veel eenvou diger zijn dan het onlangs beslechte Amerikaansch-Mexicaansche proces, dat over millioenen liep, terwijl de thans aanhangige quaestie slechts eenig© duizenden guldens betreft en dus meer gaat om het recht dan om de knikkers. Een drarnal Vrijdagmiddag omstreeks twee uur had ite Heemstede aan de Kastanjelaan in een oogenblik lijds een groote oploop van menscben plaats. Daar woont namelijk bij haar vader in de Kastanjelaan de vrouw yan een metselaar te Amsterdam. Dit echt paar leefde gescheiden maar de moe der had het kind meegenomen. De va der kwam nu onverwachts met den deurwaarder Waning uit Haarlem en twee getuigen het kind weghalen. Even voorbij de laan stond een koetsier met zijn rijtuig te wachten. De man snel de met het kind blootshoofds naar het rijtuig en reed weg. De moeder even wel, op haar kousen, liep met ande ren het rijtuig na, en uitte daarbij de hevigste jammerkreten. Zij bleef aan het portier hangen waardoor de koet sier. niets kwaads vermoedende, spoe dig stilhield. De vader ging toen met 't kind op den arm aan de haal, maar werd spoedig tot staan gebracht en na hevige twist was hij eindelijk ge dwongen het kind los te laten, waar mede de moeder onder groote vreugde van de vele omstanders in triomf huis waarts keerde. Zandvoort. Bij Groenewoud, eigenaar van het Zandvoortsche hoenderpark aan den Haarlemschen straatweg, brak Vrij dagavond brand uit op zolder, toen hij met lucifers naar een rattenspren kel "-ig kijken. Overreden. Op 't spoorwegterrein te Fijemoord zijn de hoofdconducteur der II. S. M.. Jansma en dte remmer Kramer door een trein overreden. Jansma is ernstig gekwetst naar het Ziekenhuis ge bracht; Kramer was onmiddellijk dood'. Bedden zijn gehuwd. Weerbericht. Verwachting: matige Zuidelijke wind, draaiend naar het Zuidwesten, afwisselend! bewolkt. Suiker-snrfcaxe, De heeren W. van Oordt Co., Gein-, van Oordt, C. M. van Sïlle- voldt, Frans van der Vijver Co., Gebr. Catz, Gebr. van 't Hoogerhuys, H. E. van IJsendijk Jr., Hendrik van der Vijver, P. A. Hammes, E. E. Vis ser, Jac. de Haan, J. II. Plantenga, J. A. Ilessing. en Gebr. van der Hoe ven hebben het volgend adres verzon den: Aan Zijne Excellentie den Minister van Financiën geven meit verschuldigden eerbied te kennen tondlergete/ekenden, allen handelende in, of belang hebbende bij den handel in suiker, te Rotter dam; dat zij niet. zonder zorg en met be vreemding hebben kennis genomen van de pogingen die vanwege de beet- wortelsuikerfahrikanten hij de regee ring werden aangewend, ten einde, behalve de zeer belangrijke protecltie die zij reeds genieten, bovendien nog de heffing van een surtaxe op suiker te verkrijgen, welke bijzondere pro tectie men vraagt op grond van: lo. do schadelijke uitkomsten van hun laatste exploitatiejaar, en 2o. uilt wees dat de invoer van sui ker tusschen nu en 1 Sept. 1903 bui tengewone afmetingen zal aannemen; dat zij, wat punt 1 betreft, meenen zich te mogen refereeren aan de uit nemende rede, door Uwe Excellentie uitgesproken in de vergadering yan do Eersite Kamer der Staten-Generaal op en 2 Juli j.L, daar ook zij van meening zijn dat de suikercrisis al leen moet gezocht worden in de ver-' regaande overproductie van beetwor telen, als gevolg van de door ver schillend© Staten gegeven premien, en waar trouwens in iedere zaak, zoowel industrieele als handelszaak, met afwisselende resultaten wordlt ge werkt, toonen de balansen van de beet wortelsuikerfabrieken, die. gepu bliceerd zijn, aan. dat tot op het jaar 1900 de zaken met enorme winstsal do's gedreven werden; dalt, wat betreft de vrees als zou ge durende het tijdsverloop tusschen nu en Sept. 1903 buitengewone suiker- aanvoeren op onze markt zijn te ver wachten, die vrees op geen enkelen positieven grond steunt, daar de marktwaarde daarop allereerst van veel invloed zal zijn, (terwijl boven dien door de premïën die tot Sept. 1903 den fabrikant nog toekomen, de toestand vrijwel gelijk is aan vroe gere jaren, en de onzekerheid om trent den toestand na 1 Sept. 1903 vanzelf de invoeren zal limiteeren; dalt met het oog op de door den handel reeds afgesloten contracten voor een lang tijdsverloop een tijde lijke surtaxe, al ware die ook van 't standpunt deir fabrikanten met bil lijkheid te verdedigen, (wat onderge tekenden meenen in geenen deel© het geval te zijn) niettemin toestan den in het leven zou roepen waarvan eerst recht de gevolgen niet zouden zijn te overzien; dat zij aJ§ hunne bescheiden mee ning uitspreken dalt het, bij aanne ming van de Brusselsche conventie, slechts kan zijn in het belang van handel en industrie beide, indien zoo min mogelijk beletselen in den weg worden gelegd; dat zij mitsdien met den meesten aandrang aan Uwe Excellentie vra gen zeer zeker geen surtaxe voor te stellen; dat zij voor het oogenblik zich be palen, gelijk uit het bovenstaande blijkt, tot het tijdvak tusschen nu en 1 Sept. 1903, maar dat zij vaslt over tuigd1 zijn dat ook na het in werking treden der conventie geen surtaxe dient geheven te worden, als in strijd met onze koloniale en handelsbelan gen eu het uilt niets overtuigend is bewezen, dat voor de industrie zulk een .surtaxe een vereischte zou zijn. j gezegde minder verbazen. Hij moet zich verwonderen, dat dergelijke fei ten niet eer en meer geconstateerd worden, waar men nog enkele gedeel ten in de Oost-Drentsche koloniën aan treft waar 's Zaterdags- of Zondags avonds de meisje-s met voorbedachten rade een mes in hun zak steken, wan neer ze den avond gedeeltelijk in een kroeg denken door te brengen. 't, l,s echter ook hier een kwestie van oorzaak en gevolg. Als kind nebben tal van die meis jes van de school weinig opgedaan. Als vader en moeder op 't veen aan den arbeid waren, konden zij den tijd thuis doorbrengen met het oppassen van broertjes of zusjes. Was zoo de tijd gekomen, dat ze zelf mee konden verdienen, dan gingen ze, zoo vroeg als hun krachten het toelieten, voor de „krooi" (kruiwagen waarmee men de turf naar 't zetveld brengt), om den ganschen dag «usschen jonge mannen en opgeschoten jongens door te bren gen. Hoor de taal, welke daar soms ge- gevoerd wordtAl spoedig verstaan de deernen al even goed' de kunst, om op tijd haar slokje of maatje te ge bruiken als beur mannelijke kamera den. is 't met de graverij gedaan, dan vinden ze werkzaamheden bij de droog making. In den herfst liggen jongeüngen en jonge dochters bij groepen op het land om de aardappelen te delven. Steeds onder en bij elkaar op het veld, Heeft zoo'n meisje in den herfst een aardigeu stuiver in huis gebracht, me nig oud'renpaar ontzegt haar nu ook niet de deelnam© aan het geregeld kroegloopen op Zaterdag- of Zondag avond. Onze politie weet maar al te goed, wat bachanaliën men in die kroe gen dikwijls aanricht, en vechtpartij en onderling eu tegen de openbare macht zijn geen zeldzaamheden. Voeg daarbij nog de vele gelegen heden met clandeisiienen verkoop, waar men dikwijls samenrot, waar maar al te vaak vechtpartijen ontstaan die meermalen op den openbaren weg worden voortgezet. Ilet ïs der politie onmogelijk bij haar betrekkelijk gering aantal leden in verband met de uitgestrektheid van zoo'n kolonie, al deze ongerechtigheden te bezweren of te voorkomen. Zie, uit dergelijke oogpunten be schouwd, wordt een meisje met een mes zeker een minder vreemde ver fijning. gevolg van 't opgroeien in een atmosfeer, waar zulke zaken zijn te verwachten. Groenloopen te Leiden. Naar aanleiding van de in den laat- steu tijd veel besproken kwestie van he: groenloopen te Leiden, heeft de heer H. van der Hoeven Jr., de pas gekozen praeses collegii, in de verga dering van het Leidsche studenten corps verleden Dinsdag de studenten van het eerste jaar aldus toegespro ken „Gij hebt nauwelijks uw groentijd achter den rug. En bij u allen zijn nog levendig de herinneringen aan dien moeitevollen tijd, die voor u noo- dg was om liet corpslidmaatschap te verwerven. Bij menig uwer werkt nog na de heftige indruk dien veel grofs en ruws in u gemaakt heeftmenig uwer denkt nog huiverend terug aan grove onkiesheden bruut tegen hem uitgeslingerd. En ik hoop dat voor u allen wat er plats was in uw groen tijd, een booze herinnering is. „Maar het in de vorige weken gebeur de heeft de gemoederen wakker ge schud. En dat op de laatste corps vergadering een bijna unanieme ver oordeeling i.s uitgesproken van dat walgelijk misbruik, waarmee sommi gen den groentijd bederven, is geen lafhartige schijnheiligheid geweest, te genover de buitenwereld, maar een oprecht en duidelijk bewijs, dat deze kwalijk begrepen studenticositeit al gemeen wordt afgekeurd. Niet langer zal worden gedoogd, dat een poovea'e misvatting van het ,,il faut que jeu- nesse passe" u leert: „Neem 't niet te nauw met de fijnbesnaardheid van uw gevoelHet zijn unwaardige pries ters van 'n valsche leer, die zoo spre ken, het zijn leugenaars. Maar niet langer zien wij lijdelijk aan, dat onze schoonste parelen den zwijnen worden toegegooid. Publieke opinie hééft zich genkenterd en de toekomst zal daar wèl bij varen. „Gij zult te komende jaar in den groentijd den boventoon voeren en de geest die onder u zal heerschen, zal grootendeels de herinneringen bepalen van hen die zich dan komen aanmel den voor ons corps. „Weet dan goed. dat het corps van u verlangt dat ook gij zult toonen vol ledie gebroken te hebben met domme studcnticositeitsbegrippen. wier dra gers. met de leuswij zijn jong en studenteen zwijnenstal in scène brengen, en elk „deugdpatser" schel den, die dat geen woning voor zich vindtdat een ernstig besef onder u zal zijn opgebloeid, dat de onervaren jongens waarover u macht gegeven wordt, geen afstomping behoeven van kiesheid, fijngevoeligheid en zelfres pect, maar dat gij hen te helpen hebt bij den moeilijken overgang van jon gen tot vrij man Meisjes met een mes. Men schrijft aan de Telegraaf Nog slechts enkele dagen geleden kon men in verschillende bladen le zen, dal voor de rechtbank te Assen in behandeling was geweest het feit, dat een der dochteren Eva's met een mes verwondingen had toegebracht, voor welk 'feit de daderes dan ook is ver oordeeld. Vanwaar kwam. de gedaagde Niet van een der zandgedeelten uit Drente, want daar zijn onze meisjes nog niet zoo geëmancipeerd, dat ze in dat op zicht met sommige mannen op éen lijn gesteld kunnen of willen worden. Wei neen, 't was weer een veenstreek, van waar deze daderes kwam. Wie dan ook zijn oog eens laat gaan over de behandelde rechtszaken, staat verbaasd over het groote contingent, dat telkens van daar wordt geleverd en 't is meer dan erg, hoeveel jonkmans en jonge dochters van daar moeten verschijnen. Wie echter het leven van vele dier meisjes kent, kan zich over 't zooeven Nobel-prijs. Blijkens mededeelimg van het No bei- comité, door de Noorsche Storting- geko zen, om cLe prijzen uit te deelen aan den- gene, die het meest zal hebben bijgedra gen tot de verbroedering der volken, de opheffing of vermindering der staande legers, zoowel als voor het bijeenroepen en propageeren van vredes-congressen, dient het voorstellen van eventueele can- didaten voor den vredes-prijs der Nobel- stichting te geschieden vóór 1 Februari 1903. Tot het voorstellen van candidate© zijn bevoegd- de Ministers en de leden der Staten-Generaal; de leden van het „Con- seil interparlementaire"; de leden der Commissie van het „Permanent Interna tionaal Vredesbureau"; de leden en as sociés van het „Institut de Droit interna tional"; de hoogleeraren in de reebts- e.n staatswetenschappen, in de geschie denis en de wijsbegeerte aan de Univer siteiten; degenen ,die den vredesprijs der Nobel-stichting vroeger hebben ont vangen. De vredesprijs der Nobel-stichting kan ook worden toegekend aan eene instel ling of aan een genootschap. Volgens art. 8 van de statuten der Nobel-stichting moet ieder voorstel worden toegelicht en vergezeld gaan van de geschriften en andere documenten, waarop het ge grond is.- Volgens art. 3 moet een geschrift, om bij de mededinging in aanmerking xe kunnen komen, in druk verschenen zijn. Voor verdere inlichtingen, kunnen de bevoegde personen zich wenden tot het ..Comité Nobel du Parlement norvegien, Victoria Terasse 4III, Kristiania. (St.-Ct.) Onderwijs. Aead. examens. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer II. M. Moll, e-eb. te Deventer. Groningen. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen, de heer Dirk Okma, geboren te Ter- woude. Leiden. Geslaagd voor het arts-exa men de heer J. T. Bijl, als semi-arts de heer E. W. Jongmans. In het adres, door het hoofdbestuur van den Bond van Ne-d. Onderwijzers aan H. M. de Koningin gericht, waarin ver zocht wordt vernietiging van het besiult van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, waarbij aan den onderwijzer J. A. Bergmeijer te Dordrecht verlof geweigerd werd tot het waarnemen van het redac teurschap van het weekblad „De Volks stem", wordt betoogd, dat dit redacteur schap geen ambt of bediening is, en dat, indien mocht worden- aangenomen, dat dit wel het geval is, de waarneming daarvan nooit eenigen nadeeligen in vloed op het door den heer Bergmeijer gegeven onderwijs heeft gehad, zooals blijkt uit de verklaring van zijn onmid- dellijken chef, die wordt overgelegd. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. De mijnwerkers van Pas-de-Calais heb- hen op voorstel van Evrard, den afge vaardigde voor de vak-vereeniging van Pas-de-Galais in den national en mijn- werkersraad. besloten nog niet aan het werk te gaan doch af te wachten wat het bestuur dier vakvereeniging hieromtrent beslissen zal. Het bestuur zal nu Za terdag hierover handelen. Ondanks alle besluiten en beraadslagin gen zijn er inmiddels velen die zich zonder nader bevel neerleggen bij de ge vallen uitspraak der scheidsmannen: ïederen dag dalen er weer meer kolen- werkers de aarde in. Te Valenciennes in het Noorderde partement heeft een menietg stakers uit de omliggende streken veel schrik ver spreid. Zij kwamen samen, een 800 man, op het. marktplein en trokken daarop in drie groepen er op uit. De eerste groep had het. voorzien op de wo ning van Emile Delhaye, president der vakvereeniging van de gele mijnwerkers. Delhaye zelf was te Parijs, zijn zieke vrouw, een oude moeder en twee kleine kinderen waren thuis. De betoogers drukten de deur der woning in, smeten de bewoners op den grond, en terwijl zij deze vasthielden, sloegen ze alles kon en klein in huis; het bed werd in brand gestoken met petroleum, zelfs de luiken werden stuk geslagen. Ernstige ongeluk ken zijn er ten slotte niet voorgekomen. De arbitrage voor het kolenbekken van het Noorder-departement heeft tot vol komen denzelfden uitslag geleid als die voor het bekken van Pas-de-Calais. De overwegingen zijn: een premie van 30 pet. in overeenstemming met den kolen- prijs en de belofte van 2 November tot verhooging varu de pensioenen met Jan. a.s. is ondergeschikt gemaakt aan ae handhaving vair die tegenwoordige pre mie. In Pas-de-Calais is de staking bijna algemeen en was de nacht woelig. De stakers van Henin-Liètard en van Lens hebben hun gedelegeerden voor het' congres van Zaterdag mandaat gege ven tot stemming voor voortzetting van de staking tot het uiterste. Vervol? Stadsnieuw:. Volgens „de Wekker" zal het nieuwe anarchistische blad „het Volksblad" heeten. De aanvankelijk opgegeven naam „de Porder" schijnt dus te zijn verlaten. Door gebrek aan belangstel ling is die alhier bestaande mannenzang- vereeniging „Onder Ons", bestaande uit werkliedion van de Haarlemsche Ma chinefabriek voorheen Gebr. Figee, opge heven. Naar w ij vernemen i s m e j I. v. Breemen benoemd tot eerelid der christelijke zangvereenaging „Soli Deo Gloria", directeur de heer A. W. Wesse- liius, alls blijk van waardeering vóór haar talentvol optreden bij die uitvoering 31 October jl. in die Groote Kerk. A.s. Zondag (9 N o v.) t e 2 urezal In de Chr. school te Heemstede de riug- vergadering worden gehouden van de ring „Haarlem" van het Nederlandsche Jongelingsverbond. De leden der afd. Haarlem komen ten 1 ure op de Hout- brug bijeen om zich gezamenlijk naar Heemstede te begeven. N. O. G. Naar wij vernemen zijn de heeren W. Swart en A. C. Hendriks be noemd tot bestuursleden van de afd. Haarlem I van het Ned. Onderwijzers- Genootschap. Het zal trouwens voortaan overbodig zijn nog te spreken van afd. I of II. daar thans afdeeling II is opgeheven en er dus evenals voorheen slechts één af- deefttng van het N. O. G. bestaat. Gevonden Voorwerpen. Twee R. K. kerkboekjes, een groote geelharige hond; een zilveren dames- eylinderhorloge met gouden ketting en medaillon; een wit boezelaar. Gebroken. Door het breken van een achterwiel is op den Jamsweg een meit steenen beladen wagen in elkaar gezakt; de elecltrisehe tram onder vond daardoor eenige vertraging. Dood gevonden. Gisterenoch tend is een 56-jarige weduw'e dood in hare woning op de Kampervest ge vonden. Hartverlamming schijnt de oorzaak te zijn. Overtraden. Gisterenavond is op de Groote Markt een man overre den; hij -is niet gekwetst en kon zijn weg te voet vervolgen. Moordaanslag. Door een al hier wonend gepensionneerd militair is een moordaanslag op een kellnerin te Amsterdam gepleegd. Hij had! vooraf een revolver gekocht. Een goede maatregel. Aan de 's nachts surveilleerende politie agenten is opgedragen om, wanneer zij bij de politie ongunstig bekend staande en met namen venoemde per sonen ontmoeten, deze naar het uoli- tie-bureau over te brengen of naar hun huis te geleiden. Een flinke maat regel voorwaar tegen inbraken. In den afgeloopen nacht ontmoette de politie zooals men ons mededeel de. een der beruchte bende. Door spoedig naar zijne woning te vluchten, achtervola-d' door de a-en ten. wist hij aan zijne vervolgers te ontkomen. Het doel was hiermede toch bereikt, de gevaarlijke persoon was van de straat verdwenen. Letteren er Kunst. Orelio's tweede feestavond te Am sterdam. die in glans natuurlijk bij den eersten moest achterstaan heeft zich toch gekenmerkt door daverende ovaties en veel kransen. Wij ontvingen een brochure van Dr. M. Straub, hoogleeraar aan de universiteit van Amsterdam, beti teld „Over de overlading bij het on derwijs". Deze brochure is geschreven naar aanleiding van het oogheelkun dig onderzoek van 6909 leerlingen van het Lager-, Middelbaar- en Gymna siaal onderwijs te Amsterdam. Wij komen op dit belangrijke ge schrift van Prof. Straub terug. Ons thnis. De uitgever Vincent Loosjes, die met loffelijke enelrgie verschillende goede dingen in 't licht geeft, zendt ons nu het eerste nummer van een nieuw kindertijdschrift „Ons Thuis" bestemd voor kinderen van zeven tolt negen jaar. In het prospectus wordt de verschij ning van het nieuwe tijdschrift ver klaard o.a. met de mededeeling, dat het bestaande vele ouderg niet meer voldeed. De opmerking is juisit. Er is kinderlectuur genoeg, maar ze is er dikwijls totaal nanst: óf te hoog dravend, óf te flauw. Zal dit tijdschrift het beter maken? Naar oein eeirste aflevering valt na- 'tuuiTilijk weinig te oordleelen, maar in elk geval belooft deze eersteling wat goeds. Ze begint met een mu ziekstukje van Cath. van Rennes, geeft dan een verhaaltje van Agatha Snellen, „Het Eekhoomfeest", met 'n modem opgevalt en toch kinderlijk gebleven plaafje, en drie andere bij dragen van ,d'e redactie, die bestaat uit de dames Kath. Leopold en Hen- riette Dietz. Behalve de genoemden werken nog me© de dames A. C. Kuiper, Christi ne Doorman e.n Nelly Bodenheim. De stof is dus goed en er is derhal ve alle kans, dat het 'tijdschrift dien overeenkomstig is. Wij willen dus gaarne den wensch des uitgevers, dat velen hun kinderen- met St. Nïcolaas een abonnement daarop (f 2.50 per jaar) zullen cadeau geven onder schrijven. Allicht geeft hij dan in een volgend nummer ook eens een gekleurde plaat. INGEZONDEN Foor den inhoud dezer rubriek steil de Redactie zich n/iel aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet terrug gegeven. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u een plaatsjein uw veelgelezen blad, waarvoor bij coorbaat mijn dank. Ik ondea-geteekende lag met mijn schip aan de vuilnisbelt, toen het schrijven van de schippers Van den IJss.el als protest tegen den heer Boer- koel d© wereld ingezonden werd, waar ik volkomen mee instem. Aan gezien het de werkelijke waarheid is en ik den 28sten October zeif een mon delinge klacht vandezelfde strekking heb ingediend bij het raadslid den heer Stolp, kan ik mij niet begrijpen, dat de schrijver A. Z. zich zoo verdacht opstelt om ons zonder dégelijk onder zoek hij het geacht publiek van Haar lem in een verkeerd daglicht te stel len, als zouden wij schippers het werk tuig zijn in eens anders hand. Wat 'toch getuigen wel de ernstige toonee- len, die dikwijls afgespeeld worden, tusschen ons schippers en Boerkoel, welke bij afwisseling voorvallen, dan met dezen, dan met genen schipper. Den schrijver van het ingezonden stuk van 6 November, geteekend A. Z. raad ik aan. in 't. vervolg met open vizier te strijden en zich niet achter de coulissen te verbergen, maar zijn schrijven ridderlijk te onderteekenen met zijn naam, ...wie hij ook zij, en zich niet in het rijk dér schimmen te verplaatsen. 'v\ il hij in 't vervolg hand'teekeningen van ons, schippers, hij zal ze hebben. Bij deze dankende voor de plaatsing, teeken ik. J. HOOGEBOOM. schipper Telegrammen. SPAANSCHE ZAKEN. MADRID, 7 November. (R. O.) Alle avondbladen meenen, dat een minia- t|elri(eeile crisis onvermijdelijk is, na de discussie in de Kamer en het be sluit van generaal Weyler om uit het Kabinet te itreden. In de Kamer hield Silvela, de con servatieve leider, een redevoering te gen het Kabinet-Sagasta, dat het ver trouwen van het land en van de Ka mer verloor, geen enkele quaestie op loste, en welks financieels politiek een ramp was voor hlet land. Sagasta bestreed Silvela; hij zoude komst der conservatieven aan het be wind noodlottig achten voor de mo narchie en ontkent dat helt deficit be langrijk is. Arastfirrtasjische Bears Gister. Reden Yd. 7 NOV. Zd. 8 NOY 2%pCt. Ved. Werk. Snhnlil SD/o Sl'/o i'/iPCt. Portneal 4 pCt. Venezuela29 29 Oert. Nederl. Handel Maatij.. Aand Koninkl. Petroleum460 455 Aaud. Moeara Enim111 UW/i Aand. Perlak Petroleum139 139 Aand. Scliibaieff Aand. Soemalata Aand. A.m. Car Foundry Cy.36 36 Aaud. United Steel Oomp39«/i 39»/s Aand. Atchison Topeka87u/m Aand. Union Pacific103"/161035/1S 4 pCt. Oonv. Union Pacific bds 106yic 1063/i Aand. Missouri Kausa3 Texas 2Sn/u; 28Vi Aand. New-York Ontario32 321/, Gew. aand. Kansas City Sonth. S45/g 3-11 /m Pref. aand. id. id55i/,t 55!,/ig Gew. aand. Southern Railway. 36% 36Vig Aand. Wasbash33% 33 Aand. Denver Rio Grande43% 43% Gew. aand. Erie37% 37% Burgerlijke Stand. Bevallen: 6 Nov. T. Inpijn—KaJksma, d.; J. Wolzak—Bernhardt z.; L. F, J. M. Thijssen—van der Kun., d.; 8. C. R. Slin gerland—Eenhoorn, z.; B. T. Korremans- Mulder, d. Overleden: 7 Nov. M. Verzeilberg, 2 m., d.. Zomervaart: C. W. Poldervaart—Wij- deman, 86 j., Kampervest; 8 J. J. Wij- mans, 10 m., d., Oudie Groenmarkt. BLOEMEND AAL. Ondertrouwd': J. v. Delft en H Ton- net. J. de Graaf en J. G. v. Latum. Bevallen: J. E. P. PosthumaDol leman z. J. M. v. Rood©Vogel z. H. S. Kroon©Hoff. d. Overleden: A. v. Bredero 60 j.. Me©- renberg; T. Stoop 53 j„ idem; S. Ari- oni, 49 j.. idem. ZANDVOORT. OndértrouwdJ; J. van Zadel em A. P. Koninrr Getrouwd1: A. Koning en R. J. ter Wolbeek. W. Gutenbach en A. de Roodei,

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2