Tweede Blad, Behoorende bij '•ïaarlem's dagblad" van Maandag 10 Korember 1903 Nr. 5941 Haarlemsehe Handels- vereeniging. Goer!gel:, bij KonBesluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsehe Handelsvereeniging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1»«. heeft ia den loop van den tijd wei haar recht van bestaan bewezen, in zeer veel gevallen, zaken van verschil lenden aard betreffende, is zi] opge treden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geeft, dit te waar- deeren door als lid der vereenigmg toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende Elk handelaar, ieder nering doende. ja zelfs particulieren moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op pms atelt, dat de Haarlemische Handelsver- een i ging steeds opneemt als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil- lenlen aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele, en zeer groot tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsehe Handolsvereeniging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, en informatiiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pro- oeduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph de Kanter ter, Spaarne 94, alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Heeren Laane en van Bemmel, Kruis straat 51. Het bureau der Vereeniging iis ge vestigd Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pCt. der vordering, voor incasso's, door bemiddeling der advocaten een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor porto steeds worden bijgevoegd, bij in zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te innen. De kosten van information naar bui ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto vergoeding. Information naar binnen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wonen de personen worden niet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor portovergoe ding is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo pen jaar gegeven. In de maanden Mai en Jun'i a. c- zdjn 66 vorderingen tot een bedrag van f2248.36 behaald. 15 vorderingen wor. den afbetaald, en 18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 'smorgens 9 tot 1 uur, en 'snamiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te leveren aan Wennekes, bierhuishouder, Phoe- nixterrein en J. Pruis, Heerensingel 67, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. V r ij e- en o rdeoef e n i n gen. I Geëxamineerd112 candidaten. Ge-; slaagd d:e dames: A. M. Ligthart. Am-| sterdam: A. J. Lief f ©ring. Haarlem: J. j can der Linde, II. A. Lubsen. S. Lu-! tomirshi. E. M. Manders,.J. G. van Luijk, allen Amsterdam; E. J. C. Man dors, Beverwijk. Naar aanleiding onzer be spreking der ..Carmen" opvoering hier ter stede, wordlt er ons op gewezen, dat niet de heer Hageman. doch da heer Mönch. (geheel onvoorbereid) die opvoering geleid heeft op verzoek van dan heer v. d. Linden. Al het goeds aan het adres van den heer Hageman was dus op den heer Mönch van toepassing. Stadsnieuws. Tarief van Onderstand. In het tarief van onderstand voor het jaar 1903, zooals dat door het Bur gert. Armbestuur ontworpen is. zijn een paar wijzigingen aangebracht in vergelijking met het vorige jaar. Vroeger ontving de bedeelde wan neer hij ziek was, de dubbele hoeveel heid brood; een ©enigszins zonderlin ge bepaling, omdat zieken eer minder dan meer eten dan wanneer ze ge zond zijn. Toch lijdt de bedeelde met deze wijziging geen schade, daar het brood dat hij bn ziekte minder krijgt, aan zijn gezin wordt gegeven. Bovendien is bij kraambedeeling de uitkeering in geld van 80 ets. verhoogd tot f 1 en wordt een hemd verstrekt. Een ledekant en beddengoed kunnen in bruikleen worden gegeven. Hulde aan O M i o. Namens het Orelio-comité werdi ons Vrijdag me degedeeld. dat aan Orel'io op diens feestavond na afloop der voorstelling in den Schouwburg eene serenade zal worden s-ehracht in het hotel Funckler door een zangkoor, onder leiding van den heer Henri Pielage. Ook zal het echtpaar Orelio door de feestcommissie een souper in genoemd hotel worden aangeboden. De huid» diie den jubilaris in den Schouwburg ten deel zal vallen, blijft voorloopig nog geheim. (Door een abuis is dit bericht eerst heden geplaatst). Hit -ie Omstreken. Haarlemmermeer. Aangaande de oorzaak van den brand bij K. Spaans te Haarlemmer meer, verkeert men nog altijd! in het onbekende. Door brand zijn vernield! of onbruikbaar geraakt: 3 dorschwa- genis, 3 locomobiles, benevens tal van gereedschappen hierbij behoo rende. Eene nieuwe schuur, waarin de machineriën waren geborgen, be nevens 50 kippen zijn hierbij ver brand. Alles was door verzekering gedekt. Brieven uit Berlijn. (Van onzen Correspondent). Wij verwij zen gaarne ni de advertentie voorkomend in dit num nier van ons blad, betreffende die Sin- ger-naaimachines. Iedereen weet, dat van oudsher de „Singer-naaimachines als de meest gerenomeerde en voordeeligste bekend zijn. en dezen roem verdient de echte Singer-Machine met recht. De Vin ger-Maatschappij" heeft winkels in al le grootere steden van Nederland, en is steedis haar standpunt, alleen het beste te leveren, getrouw gebleven, zonder ooit ten koste van de kwaliteit zoogenaamd goedkoope waar te fabri- ceeren. Is niet alleen de naam van deze wereldfirma voldoende, de Sin ger-Machine in het bijzonder aan te bevelen, zoo is nog een ander groot voordeel bij aanschaffing van een ma chine bij deze firma in aanmerking te nemen; want zij stelt zich er niet me de tevreden, hare klanten alleen eene machine te verkoopen en de behan deling er van oppervlakkig te verkla ren, maar geeft in een volledigen, we kenlang durenden cursus, onderricht in het gebruik der majgiine en de daarbij behoorende apparaten, en te vens in alle verschillende methodes van het moderne borduren: en dat al les gratis. „Zonderlinge" toestanden. Electrische stemmachlnes. Een telegram van hulde. Berlijn, 6.11.'02. 'Ongeveer een half jaar geleden werd in den Rijksdag het geval ter .sprake gebracht van een wegens een persver- grijp tot gevangenisstraf veroordeelden soe. democratischen redacteur die aan beide handen geboeid, als een gemeen misdadiger bij klaarlichten dag door de straten van Hannover was gevoerd. Alle partijen zoowel de rechter als de linker, waren het er over eens, dat zulk een onwaardige behandeling niet langer mocht worden geduld en te recht werd verlangd, dat de ambtena ren verplicht zijn, een onderscheid te maken tusschen politieke gevangenen en tuchthuisboeven. De interpellatie schijnt weinig ge holpen to hebben. Eerder het tegen deel. Wanneer men leest, aan welk een behandeling kort geleden een an der redacteur blootgesteld werd, zou men tot de conclusie komen, dat de ambtenaren nog minder égards nemen voor politieke gevangenen clan vroeger. De redacteur Hoffmann van een poolsch blad in Kattowitz, die in Juni wegens beleediging van den onderwij zersstancl tof 2 maanden gevangenis straf was veroordeeld, moest zich den 3en October j.l. in Beutbene opnieuw wegens een ander persvergrijp ver antwoorden. Men transporteerde hem naar die plaats in gezelschap van vier andere gevangenen, waaronder twee dieven en een wegens vergrijp tegen de zeden veroordeeld. Tevergeefs protesteerde Hoffmann in de spoorwegcoupé tegen den maatre gel van den politiebeambte, die hem de boeien aanlegde, hij was redacteur en behoefde nog slechts 11 dagen te zitten. Het zou dus dwaasheid zijn, weg te loopen. „Zoo zoo, is u journalist Dan moet je je daar maar aan wen nen het zal niet de eerste maal zijn, dat je geboeid wordtik ken mijn instructies veel te goed." Met een tuchthuisboef aan en ket ting geboeid werd Hoffmann door de hoofdstraten van Benthen naar het bu reau van de gevangenis gebracht. De beambte', die het troepje escorteerde, amuseerde zich blijkbaar kostelijk over z nijgezelschap. Hoffmann vertelt ten minste in een. dezer dagen aan de Ber liner Zeitung gezonden stuk, dat de beambte hem in het bureau ironisch lachend nog toevoegde,,Na, sehen Sie, Sie sind doch nicht gestorben, man ertragt ja allesIn weerwil van zijn protest werd Hoffmann voor den terugtocht naar het station weer met een dief samengeboeid. In gezel schap van zes andere gevangenen, waaronder een tuchthuisboef en een vrouw, die haar kind vermoord had, moest hij naar het station loopen, waar hij op het perron midden tusschen de overige reizigers op den trein moest wachten. Man ertragt ja alles beweerde de politieambtenaar in Benthen. Wanner de onderwijzer Hickel in Trakehnen van dezelfde opinie was geweest, dan zou hij het niet gewaagd hebben, in een tijdschriftartikel de aandacht te vestigen op de onhoudbare schooltoe- standen, van ditgroote domein, bekend wegens de beroemde staatspaarden- fokkerij; dan zou hij gelaten alles wei ter ertragen" en den machtigen Land stallmeister, die als onbeperkt gebieder over het groote terrein van 17000 bun. clers met een bevolking van 2000 zielen het bevel voert, buiten discussie gela ten hebben, doch er is een grens, tot hiertoe en niet verder Moedig sprong de arme drommel voor zijn collega's in de bres, en al heeft hij het pro ces, dat de Landstallmeister hem aan deel, verloren, toch zal er ginds veran dering komen. Zooals de toestand nu is, kan en mag het niet blijven. De (conservatieve bladen zijn het scherpst in hun oordeel over de dingen, welke in het proces aan het licht kwamen. Grootor kontrast dan tusschen de openlijke lofrede in het Abgeordneten- liaus uit den mond van den minister president op den Oostpruisischen on derwijzer als den „pionier der bescha-1 ving" en diens feitelijke maatschappe lijke positie is rnoeielijk denkbaar. Af gaande op die lofrede zou men mee- nen, dat de volksschoolondcrwijzer wel een zwaar ambt bekleedt, aan den anderen kant met een menschwaardige positie eu de algemeen© achting zijner superieuren en medeburgers voor zijn moeite beloond wordt. In werkelijk heid ziet het er heel anders uit. In den oöp van het proces bleek maar al te duidelijk, dat de staat der woningen en schoollokalen allerdroevigst was, doch ook, dat de onderwijzers aan de groot ste vernederingen worden blootgesteld. Het was den beambten van het domein verboden een onderwijzer te laten mee rijden, ook in het geval, dat er een plaats in den wagen was. Die kon den immers loopen Of anders van een mestwagen gebruik maken, waar mee juist varkens waren vervoerd 1 Een varkenswagen was goed genoeg voor den onderwijzer. Dat bleek uit een voorstel om daarvan gebruik te maken, toen een onderwijzer verzocht had te mogen meerijden in een der rijtuigen. Zelfs in hun vrijen tijd moesten de on derwijzers aan den Landstallmeister rekenschap afleggen van hun doen en laten. Wanneer zij zich des Zondags of buiten schooltijd naar een naburig dorp willen begeven, moesten zij hier toe eerst verlof vragen, alsof zij ver pleegden waren van een opvoedingsge sticht voor verwaarloosden De „Ost-Elbische" onderwijzers moe ten 'een zeer gewillig en goedhartig volkje zijn, maar de boog kan ook te strak gespannen worden, en dan rnist zelfs op den duur een vergulde pil als de mooie lofrede van graaf Bülow ha re uitwerking Er behoort hier dikwijls moed toe op misstanden de aandacht te vestigen. Het persoonlijk eergevoel is in Duitsch- land bijzonder sterk ontwikkeld. Waar men in Hollaad met een dupliek in de pers zou antwoorden, daar neemt men in Duiischland al gauw een definitieve vijandige houding aan, welke van tweeërlei aard Ls, naar gelang van den maatschappelijken stand van aanval ler en verdediger. Zijn beiden wat men hier „Cavaliere" noemt, officier, hoogere ambtenaar, van adel, dan volgt een dueluitdaging onmiddellijk op de beleediging. Staat de aanvaller inaat- sohappelijk lager, en is hij rus niet „satisl'aetionsfahig," dan wordt hij we gens beleediging voor den burgerlijken rechter gedaagd, vandaar het verba zend grool aantal beleedagingsproces sen. In het buitenland, zou men allicht tot de conclusie komen, dat in het ge- bieele rijk dezelfde zonderlinge toestan den heerschen als in Trakenen, doch daarin vergist men zich ter dege. Men mag niet uit het oogverliezen. dat de schappelijk lager, en is hij dus niet westen hemelsbreed vei'schillen van die in het oosten, waar in menig op zicht de tijd schijnt te hebben stilge staan, waar veelal nog dezelfde potri- archale toestanden heerschen als in de vorige eeuw, en een dorpsonderwijzer in het oog van den eigenaar van slot en dorp niet hoogeer stond dan een daglooner. In den afgeloopen zomer verscheen in „Eigen Haard" een interessante nouvelle „Elisabeth", waarin de lezer verplaatst wordt in de kringen der pa tricische regeeringsfamilies uit het midden der 18e eeuw. Bij gelegenheid van een buitenpartij naar Siochteren, (bid. 468/9) mag Elisabeth, cle mooie dochter van den Groningschen burge meester Korenman, een wensch uit spreken. Goedhartig als ze is, vraagt ze voor den huisknecht ha ars vaders die graag met een meisje uit Slodderen wilde trouwen, dat bii haar gediend liad. den post van dorpsonderwijzer, en de gastheer willigt haar verzoek in. Op de vraag van den heer Piccard aan den heer Korenman, of dez Jan nes wel kan recomrnandeeren voor dorpsonderwijzer, antwoordt deze, dat nij „nauwelijks geschikt is voor huis. knecht, maar daarentegen uitnemend geschikt voor een klasse boerenkinkels, daar behoort tij beter thuis met zijn lompe gestalte." Onwillekeurig schiet me deze paasa- e hier te binnen. Al kunnen de Ost-Elbische magnaten geen arbeiders meer zonder meer onderwijzers van de dorpsjeugd aan stellen, toch zien zij op de gediplomeer de onderwijzers nog even laag neer als hun voorouders op de niet-gediplo- m eer da. In het Oosten van het rijk, in de provinciën Oost- en West-preussen, in Posen, Silezië, Achter-Pommejrn, ils de dungezaaide plattelandsbevolking veeL al arm en onontwikkeld. Iiet land be vindt zich in handen van een betrek kelijk gering aantal Grossgrundbezit- zer, die nog een macht uitoefenen, die niet meer van onzen tijd is. Dit blijkt vooral in verkiezingstijden voor den Rijksdag, wanneer de arbeiders ge dwongen worden hun stem uit te bren gen op den kandidaat van hun pa troon. twee knoppen worden aangebracht, be nevens een schijf, welke omhoog ging, zoodra de stemming door een druk op de ja-knop of op de neen-knop had plaats gehad. Aan den wand tegenover de zitplaats van den president, zouden de namen van alle leden worden aangebracht en daarnaast twee valborden, waardoor het resultaat ja of neen der stemming kenbaar werd. Onder deze valborden 3 cijferbladen, waarvan het eene het aantal ja-stemmen, het andere dat der neen stemmen en het derde als con trole de som van alle uitgebrachte stemmen zou aanwijzen. Windthorst had het niet erg op de nieuwigheid begrepen. ,,Ts het wel zeker, dat het Klavier zuiver werkt? Zal men wel altijd op de juiste knop drukken De aanwezige leden kwa men overeen, dat er eens een proef zou worden genomen, hetgeen in de vacantie ook geschieddemaar ten slotte ging het mooie plan van de elec trische steminachine toch in de doof pot, daar de meerderheid oordeelde, dat een dergelijke wijze van stemmen niet in overeenstemming was met cle waardigheid van den Rijksdag. Dat men nu plotseling de electrische steminachine weer ter sprake brengt, welke 25 jaar in de doofpot sluimerde; is wel een duidelijk teeken voor de groote verlegenheid, waarin de meer derheid zich bevindt, nu zij gewaar wordlt, dat haar de tijd zal ontbreken, haar tarief bijtijdis onderdak te bren gen. Bij gelegenheid van de plechtige in wijding van dc prachtige nieuwe lloehschulen fur die Bildende Ivünste und fiir Musik, had eergisteren avond een groot Konuners plaats waar veel geestdritf heerschte en het volgende te legram aan den Keizer werd afgezon den „Aan Uwe Majesteit, den allergena- digsten en verheven beschermer van ware duitsche Kunst, den doorluchti- gen bevorderaar van alles wat edel en schoon is, waagt, de akadomische jon gelingschap der Rijkshoofdstad, welke heden naar aanleiding van het op nieuw verrijzen van een harer edelste inrichtingen van onderwijs bijeen is, de gevoelens van o nw ank el b aren trouw eu dankbaarheid voor de treden van Lwer Majesteits roemrijken vorsten troon neder te leggen. „Moge het Uwer Majesteits geluk kig makende gunst behagen, deze ons ovenstroomende betuigingen te aan vaarden, moge Uwe Majesteit tevens ervan overtuigd zijn, dat wij jongeren :n dén dienst der heerlijke muzen nim mer zullen ophouden rusteloos er naar te streven, ons voor het Vaderland en de Natie de bloesems der Kuituur te helpen verzekeren, waarvqor Uwe Ma jesteit. als bevorderaar des vrede® met vezienden blik cle wegen heeft ge baand," Ofschoon men vergeefs naar een na tuurlijke scheidsmuur tusschen Pruis- sen en Nederland, zal zoeken, is de landaard der beide rijken zoo verschil lend mogelijk. Een Hollander uit zijn aanhankelijkheid' en trouw aan zijn vorstenhuis op een andere wijze, als een Duitscher. K. ligt. Onder den bladhoop bevindt zich zond E. D. O. geslagen naar huis. in den regel een verraderlijke slip-' Quick was wijzer en liet Achilles Plaats. geslagen in Rotterdam, en trok zoo- Remmen op glibberige wegen doende blijde naar Amsterdam terug, is zeer gevaarlijk. Vooral met terugtrap-; Hoe de uitslag is van den strijd wei- remmen in de naaf, die de neiging heb- ke js gespeeld tusschen Steeds Voor ben het achterwiel geheel stil te zetten, Waarts en Quick uit den Haag, ben moet men op slijkwegen zeer voorzichtig ik nergens te weten kunnen komen; zerk saan. ci.-w:~ te werk gaan. Wat wij op deze remmen o.a. tegen hebben is, dat ze ten gevolge van de mindere fijngevoeligheid van de aangewende kracht, die bovendien op een grooten hefboom werkt, steeds te zwaar worden aangezet. Is de wrijvings- weerstand, uitgeoefend door de rem, ware niet net de Sport-Kroniek bin- nen komen wandelen die liet lezen, dat do Hagenaren gewonnen hebben met 40. Nu hebben we ze allemaal gehad, en kunnen wij constatceren dait over zijn gebleven voor de 2e rondte Unitas gxooter dan de weerstand van het wiel j "Go-ahead, "Vitesse, H. V. V., R. V. V. op den weg, dan glijdt het wiel stilstaan- E. D. O., I-Iaarlem, R. A. P„ Con- veel kans te slippen. Velgrernmen kun nen veel geleidelijker worden aangezet, maar leveren bij onvoorzichtige behan deling evenzeer slipgevaar op. Men wenne zich derhalve aan, op glib berige wegen slechts bij de uiterste nood zakelijkheid van de rem gebruik te ma ken en dan nimmer plotseling, doch zeer geleidelijk en voorzichtig. Sportpraatje. Sport en Wedstrijden de over de slijtniassa en loopt de rijder oordia. Quack (Amsterdam), Wilhel- mina, Noad, Hercules, D. F. C„ Spar ta. Quick (den Haag), H. B. S..Quick (Amersfoort), H. F. C., doch, opdat er nu een even tal clubs over zullen blijven, wordt Zondag de competitie in de war gegooid en zullen de reed's deze week aangegeven wedstrijden worden verspeeld. Quick zal dan wel door hare Rotterdamsche gasten naar de eeuwigheid wordien geholpen, evenals Wilhelmina die te gast komt in Dordrecht. Wat R. V. V. in Rot terdam tegen het Quicksche Amster dam zal doen, weelfc ik niet, maar ik denk, dat ook zij wel in de laatste rondte zal zijn geweest en maar weer zal moeten wachten tot het volgende jaar. De competitielijst geeft in Den Haag een mooien sltrijd tusschen H. V. V. en R. A. P., beide partijen zul len hard werken, maar eene overwin ning voor de kampioenen zal toch niet achterwege blijven. Nu Sparta Haarlem is afgewimpeld tolt een vol gende keer. AjaxVelocitas in Lei den zal er warm aan toe gaan en daar de Kalkmenschen van 't jaar nogal van zich laten hooren, geef ik hun veel kans op de overwinning. In Amsterdam zal het er om gaan wie de kampioen voor dilt jaar in d'e af- deeling B zal worden; de ontmoeting tusschen VolhardingH. B. S. zal dit uit moeten maken, die zal Zondag gespeeld moeten worden. Nu denlc ik voor mij de overwinning toe te moe ten denken aan Volharding, terwijl ik vele personen het hooren zeggem dat de Hagenaars wel zullen winnen. H. F. C. krijgt visite van de Rapidi- tanen, wat hiervan te denken? H. F. C. heeft een kans om te winnen, als het maar hard genoeg ervoor werkt. Ook in het Oosten gaat het er om tusschen Vitesse en P. W. Wie zal hier de kampioen worden. Verleden week hebben we P. W. nog zien spe len en itevens bewonderd; maar waar Vitesse hare oude kracht, de sympa thieke speler Willem Hess el ink, uit Duitschland over laat komen om als halfback in hare gelederen te fun geer en, voorspel ik eene overwinning voor Vitesse. In Nijmegen zal eene ontmoeting plaats hebben tusschen De eerste rondte voor den Holdert- beker is gestreden en bracht, zooals dit toit nog toe altijd het geval was, en trouwens nu wederom te verwach ten was. die nooclige verrassingen. De eerste verrassing mag zeker wel genoemd worden R. A. P.Rapïditas op het kleverige Schuttersveld in Rot terdam, schiltterend gewonnen door de roodzwarten met 52. R. A. P. schijnt eindelijk eens in te gaan zien, dat 't warempel toch niet langer zoo kon blijven, want 't was treurig om te zien hoe of R. A. P, èn in Amster dam, èn buiten Amsterdam steeds werd! afgemaakt. De tweede verras sing was wel de overwinning van Vi tesse op Volharding, die niemand' verwacht had. Volharding, die zoo kranig het seizoen had ingezet, heeft in 't Oosten nielt de eer van hare competitie in het Westen opgehou den. Zouden de bordjes in Amster dam nu eens zijn verhangen, dat wel licht het geluk nu aan de zijde der roodzwarten komt. Wie weet? Want niet 't voetballen ontmoet men altijd rare dingen. P. W„ die een zware reis achter den rug, had, moest het tegen de rood broeken in Haarlem probeeren. Hier heeft het Westen gezegevierd, door P. W. met 5 tegen 3 naar huis te sturen, doch het heefit de roodhroe- ken veel moeite gekost. Ook II. F. C. heeft de Haarlemsehe kleuren schit terend in Zwolle opgehouden met een verschil van goals van 6—1. Dit moet voorzeker een pracht van eene overwinning genoemd worden, daar II. F. C. over een zeer zwak elftal be schikte en ©ene verre reis er voor heeft moeten maken. Ofschoon het hoe langer hoe on waarschijnlijker is, dat de beraadsla gingen over de tariefwetten m de loo- pend.i sessie een praktisch resultaat zullen opleveren, laat de regeering den Rijksdag kalm verder ploeteren in den embarras de ricbesse van over de 91H> paragrafen, waarvan er in tweede le zing ternauwernood een tiental zijn ver orberd. Bebel verklaarde Zateruag m een meeting, dat zijn partij voor minstens 700 paragrafen persoonlijke stemming zou eischen. waarmee telkens een goed half uur gejnoeïd is. Mocht hem.dit gelukken, dan is het ondenkbaar dat de Rijksdag voor Kerstmis met de tweede lezing gereed komt,. Met het oog op deze eindelooze Ab- .stiinmungen", waarmee de meerder heid bedreigd wordt, vraagt de Deut sche Tageszeitung vanmorgen, of het niet praktisch zou zijn, over t.e gaan tot de Electrische Stemmachine. waar van in 1874 reeds sprake was ge weest. In de zitting van 9 April 1874 had de toenmalige ieider van het Cen trum, Windthorst, om luimige wijze daartegen geprotesteerdniettegen staande in plaats van een half uur elke stemming nauwelijks 30 seconden zou duren. De firma Siemens en Halske had een vernuftig plan ontworpen. Op de Bekendi is, dat de A. N. W. B. op het te Genève gehouden congres van de „Ligue internationale des Associ ation's Tourtstes" heeft voorgeslteld om in alle jaarboekjes der bij de Li gue aangesloten bonden uniforme teekens te gebruiken, waardoor de toerist, zonder dat hij de taal kent van het land, dat hij bezoekt, in staat is het jaarboekje van den bond van diat land te raadplegen. De voorge stelde teetoems, die zijn goedgekeurd, zijn: Spoorwegstation. Een locomo tief. Telegraafkantoor. Een telegraaf paal met draden. Veer. Een schuilt. Afgevaardigde. Een cirkel met initialen. Hotel. Een huis. Café. Een gekruiste lepel en vork. Rijwielhersteller. Een Engelsche sleutel. Automobialnqparateutr. Een ge tand Tad. Hulpkist. Een kruis. Donkere kamer. Een fotografie toestel. Badhuis. Een kuipbad. Dokter. Een slang, die zich om een staf kronkelt Logies. Een bed. Ontbijt. Een theekop. Lunch. Een ham op schotel met een vork er in. Diner. Een soepterrine. Wijn. Een flesch. Het Fransche weekblad „La France Automobile" schrijft tegen Maart 1903 een concours uit voor auto's. Tot deelne ming zijn toegelaten alle autovehikels, die van 200 tot 3000 KG. en van 4 tot 20 passagiers kunnen vervoeren. Vermoede lijk wordt 't een spiritus-coucours. De route is reeds bepaald: Parijs—Monte Carlo, een afstand van 1095 KM. die in acht dagreizen wordt afgelegd. Hetzelfde sportblad schrijft een wed strijd uit voor motorvaartuigen van Pa rijs tot Monaco. Engelsclie Wedstrijden. Weinigen zullen zich herinneren, dat de heer Tebbuth een 12 jaar geleden hier te lande het- Hockeyspel heeft ingevoerd. Deze heer heeft zich tot den Bond ge richt met het verzoek in de Kerstdagen een paar wedstrijden te mogen spelen, waarvan de Bond de regeling op zich zou nemen. Wenken voor th»iiLd<r. Dorre bladeren. Mijd op onze buitenwegen alle plek ken waar een hoeveelheid dorre blade plaats van eiken afgevaardigde zouden' re*b schijnbaar toevallig bijeengewaaid. Beide Haarlemsehe clubs komen nu in de volgende rondte, die op 30 No-Quick en U' D- De Nijmegenaren vember gespeeld zal worden. Ik wou hebben bier weer een kansje op de dat de loting alweer had plaats ge-1twee Pintjes; de twee Wageningsche had) en dat dan beide elftallen eens clubs zu:1,e" elkander geducht aan tegen elkander aan den Spanjaards laan moesten spelen. Ik denk wel, dat velen dit met mij verlangen. H. B. S. bleef Olympia in den Haag gemakkelijk den baas, wat het ver schil van cijfers dan ook trouwens te kennen geeft daar de uitslag 7 tegen I wag;. Sparta daarentegen schijnt veel moeite met Saturnus te hebben gehad; een paar minuten voor time wisten de Spartanen nog gelijk te maken en in het kwartier van verlen ging kwam hun kracht pas boven en wonnen zij met 2 tegen 1. 't Had! wel aardig geweest als een derde- klasse club het eens van een le klasse hadi gewonnen, doch zoo is het toch maar beter, die S'aturnus-menschjes zouden veel te veel verbeelding op hun lijf hebben gekregen. Helt Amersfoortsche Quick was ver reweg de meerdere van Sevios en won dan ook doodgemakkelijk met 90. Concordia dat een bezoek kreeg van de machinisten, wist nog juist te winnen met 21, ook een uitslag die wel was te verwachten. Het tweede elftal van de H. V. V. heeft haar roem niet opgehouden door geslagen te worden van Unitas met 4—0, daar had1 zou ik zeggen, geen mensch aan kunnen denken, daar II. V. V. II toch over uitnemende krachten heeft te be schikken. Celerita9 heeft ook weer eens gewonnen, naar 't schijnlt zeer gemakkelijk met 6—2. Hercules heeft liare eerste overwinning voor van dit jaar evenals R. A. P. kunnen boe ken, nu, als dat ook niet het geval ge weest ware, dan had ze er heeile- maalwel mede uit kunnen scheiden. Alzoo zijn beide elftallen van Rapidii- tas reeds bij de eerste ronden geval len. Goahead was verre de meerdere van A. V. V. en wislt dat uit te druk ken door met 50 te winnen. D. F. C. dat nogal van dit soort van wedstrijden houdt, gaf Antoni gevoe lig klop met 14 tegen 0, wat zal Sim van der Kloet gelachen hebben. De jongere roodbroeken speelden in Rot terdam niet erg gelukkig en verloren daar met 30, hun spel was zeer goed en het zal mij dan ook in gee- nen deele verwonderen, of ze hebben hier in Haarlem nog een pracht van een kans voor het kampioenschap der II. V. B.. daar de drie favorieten nu elk reeds twee puntj'es verloren heb ben. H. V. V. is in Enschedé P. W. II even gaan slachten en won met 110. Noad gaf de DeJftsche studen ten in Den Bosch een pak slaag en wist ook in de tweede rondte te ko men door haar 20. Het Middel- burgsche Olympia kon ook de over winning aan hare zijde houden en pakken maar toch zullen de ex-kam pioenen het wel afleggen tegen hare zu ster-ver e enigin g. Zoo hebben we ze dan allemaal ge had en zullen we maar weer eens zien wat de a.s. Zondag weer voor verrassingen oplevert. Jammer dat onze Roodbroeken geen wedstrijd' spelen. AMATEUR. Letteren en Kunst. Tijdschriften van de maand. Tijdschrift van de vereeniging „Het Nederlandsche Zeewezen." Reeds menigmaal werd de wenschelijk- heid betoogd om iu Indië zeevaartkundig onderwijs aan eene go u v urn e in en ts i nstel- lin gte doen doceeren. Er bestaan zelfs ernstige plannen om eene dergelijke in richting aan de Wilhelminaschool te Ba tavia te verbinden. In verband biermede betoogt de heer W. w. in de November-aflevering van dit periodiek de wenschelijkheid van een zeevaartschool en een op leiding- schip in Nederiandsch-Indië. De schrijver heeft niet alleen het oog op eene opleiding tot stuurman en scheepsmachinist voor de meer ontwik kelden, doch ook op eene tot de onder geschikte betrekkingen aan boord als matroos-stoker, roerganger, bootsman, enz. Het is bepaald merkwaardig, zegt de heer \V. W., zoo weinig Indo-Europea nen op schepen in N.-I. varen, terwijl Ja vanen het gros der scheepsbemanningen uitmaken. Waarom zouden de eersten minder ge schikt zijn en geene roeping tot het zee mansvak gevoelen? Eenvoudig omdat er m die richting niet gewerkt wordt. Laat Indische jongens in dienst komen op een opleidingschip en ik stel mij voor, dat de toevoer niets te wenschen zal overlaten. Het lcomt der redactie, blijkens haar onderschrift minder wenschelijk voor om te trachten Indo's ook voor matroos en stoker op te leiden. Waar toch, zegt hij, deze quaüteiten, alle zonder onderscheid, in O.-I. geheel uit Javanen .worden gerecruteerd, en de ze zich tot zeer geschikte bootslieden en machinedrijvers weten op te werken, zal men o. i niet slagen met voor deze betrekkingen Indo's aan te werven, daar deze wel nimmer voor goed met of on der volbloed Javanen zullen willen die nen. Van G, D. krijgen we mededeelingen omtrent de visscherij bij" IJsland; ver volgstukken der beschrijvingen van „On ze groote stoomboot-maatschappij" en „De reis van Hr. Ms. „Holland" door J.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5