eengrootesorteering PREB1K8EÜRIEI Claassen Beuns, Zijlstraat 97. Laane Van Bemmel, Ged.0udegxaclit65, Voorschotbank, I.W.Q.DUBURG, Kantoor voor Vaste Goederen, Assurantiën m ipMen. J. W. G. PBÖBTE, Frans Erdtsieck, GebrValIentgoed Winteraardappelen ECMT Emser Kraenchen, Emser Pastillen, Emser Quellsalz, TELEFOON 505. NIEUWERKERK's HAAGSCHE HOFJES. v. Haaften; Kruisboot-indrukken Langs Borneo's Oostkust" door D. H.; oene be schrijving vurr „Onderzeesche Torpedo booten" en mededeelingen omtrent han dels- en scheepvaartbeweging, koloniën, enz. Een en ander is verlucht met fraaie photo's. Ingezonden Mededeel ingen. (30 Cent per regel). Barteljorisstr. 2224. Steeds voorhanden Tegelplaten, Bedkrniken. Warmwaterstoven, Tafelkomfooren enz. Gemengd Nieuws. Valdi de vrouwenmoordenaar Onder een enormen toeloop van be langstellenden is Maandag 1.1. voor het Hof van Gezworenen te Nice het proces begonnen tegen Henri Vidal, den vrou wenmoordenaar. Onder het publiek be vonden zich een groot aantal elegant ge kleeds dames: De beklaagde was reeds om 4 uur in den morgen uit de gevangenis naar het gerechtsgebouw overgebracht, om betoo gingen op straat tegen hem te voorko men. Om half negen begon de zitting. Vidal, die 35 jaar oud is, heeft reeds vóór zijn geboorte zijn vader, een tering lijder, door den dood verloren. Als kind had hij aanvallen van epilepsie; tusschen zijn 10de en zijn 18de jaar heeft hij tweemaal typhus gehad. De doktoren, die zijn geestvermogens onderzocht hebben, hebben ontaardingssymptonen bij hem geconstateerd enverklaarden hem slechts gedeeltelijk toerekenbaar. Vidal werd beschuldigd van twee moorden en twee pogingen tot moord, alle gepleegd binnen den tijd van een maand. Den 24sten Nov. 1901 vergezelde Vidal om 1 uur 's nachts te Arie een vrouw, Jeanne Moreno, naar haar woning. Toen zij bezig was, de lamp aan te steken, stak hij haar een keukenmes in den rug. De gewonde gilde om hulp en Vidal ging op de vlucht. Den 6den Dec. maakte hij in een nacht café te Marseille kennis met een vrouw, Louise Guinard, die met hem sprak over haar juweelen en haar spaarduitjes. Hij ging met haar mee en trachtte ook haar dood te steken. Doch evenals Jeanne Moreno herstelde zij van haar wonden. Vijf dagen later bevond Vidal zich te Toulon. In een koffiehuis maakte hij weer kennis met een vrouw, Antonia van Brusseiin, te wier huize hij den nacht doorbracht. Den volgenden dag maakte hij een uitstapje met haar naar Tama- ris, bracht haar naar een afgelegen plaats, doodde haar door een steek tus schen de beide schouderbladen en be roofde het lijk van Tingen, juweelen en sleutels. Daarop keerde hij naar Toulon terug, begaf zich naar de woning der vermoorde en stal alle voorwerpen van waarde, welke hij vond. Den 23sten Dec. zag hij in het station te Nice een uit Zwitserland afkomstig meisje, Gertrude Hirschbrunmer, die win keljuffrouw was in een schoenenwinkel te Monaco. Hij nam in dezelfde coupé plaats als zij, worgde haar tijdens de reis nabij Eze, wierp het lijk door het por tier op den spoorweg, sprong dicht bij Eze uit den trein, liep langs den spoor weg terug en beroofde zijn slachtoffer van 53 francs. Zes dagen later werd Vidal in het sta tion te Nice, dat hij zonder spoorkaartje wilde verlaten, gearresteerd. Een met Jbloed bevlekte overjas, welke men in zijn koffer vond, deed verdenking met betrek king tot den moord op Gertrude Hirsch- brunner op hem vallen. Ten slotte be kende hij al zijn misdaden. Uit de houding, welke Vidal tijdens het proces, dat 3 dagen geduurd heeft en waarin 71 getuigen zijn gehoord, bleek, dat hij zich niet bewust was van den omvang van zijn schuld. Hij antwoordde sober en meestal door hoofdbewegingen op de hem gestelde vragen. Alleen tegen de beschuldiging, dat hij de moorden had gepleegd, om zijn slachtoffers te bc- Tooven, verdedigde hij zich levendig. Hij zeide, gemoord te hebben, omdat „het hem in den zin gekomen was, een vrouw te dooden." Het openbaar ministerie requireerde tegen Vidal, den vrouwenmoordenaar, de doodstraf. Tijdens het uitspreken van het requisitoir bleef Vidal onbeweeglijk staan, met toegeknepen oogen. Na het pleidooi, beraadslaagde de jury slechts tien minuten. Dadelijk sprak zij het vonnis uit. Vidal werd schuldig ge acht op alle punten van de aanklacht en ter dood veroordeeld. De houdixug van het publiek tegenover Vidal was zeer vijandig, zoodat bijzon dere maatregelen genomen moesten wor den om hem tegen de woede der bevol king te beschermen. Aan de gendarmes verklaarde hij, dat het niet in zijn bedoeling lag cassatie aan te teekenen'. ,,ïk laat mij liever den hals afsnijden, dan is mijn lijden meieen uit." De gemeenteraad van Mühlkausen waarvan de meerderheid socialistisch is, heeft een hij zonder besluit geno men. Hij heeft voor arbeiders zonder werk, door de stad in dienst geno men, een minimum-loon van 2§ mark vastgesteld, en voor andeire werklie den een minimunj-loon van 3 mark per dag. Het gevolg hiervan is, dat verscheiden werklieden, die geen 3 mark verdienden, hun ontslag heb ben genomen en zich door de slfcad in dienst hebben laten nemen. Maar het groote gevolg, dat de stadsvade- ren er mee beoogd hebben, is, dat een beweging onder de werkliedenis ontstaan om hoogere loonen van hun patroons te eischen. Aldus wil men de patroons dwingen hooger loonen uit Ite betalen en hoopt men, dat hier door in het vervolg werkstakingen voorkomen zullen worden. Reitz in Amerika De heer Reitz, voormalig staats-se- cretari3 der Zuid-Afrikaansche Re publiek, is thans in Amerika en tracht daar door lezingen den Amerikanen belangstelling in te boezemen voor zijn volk; doch ook nu heeft d'e oude haat tegen Engeland hem blijkbaar niet verlaten, want ,,den onverzoen- lijkste onder de onverzoenlijken" vin den wij hem in de Amerikaansche bladen genoemd, getrouw als hij blijft aan de woorden, die hij Lord Kitchener toevoegde hij helt teekenen van het vredes-tractaat: „"dócTT ver geet niet, dat ik dit vredes-verdirag al léén teeken in mijn hoedanigheid als vertegenwoordiger van mijn volk, en geenszins uit vrijen wil en voor mij zelf." De heer Reitz wordt vergezeld door kapitein du Toit, een kapitein der Bóeren-artillerie, die niet minder dan acht en twintig wonden nit d'en oor log toonen kan! Beiden waren eenige dagen geleden op een korte audiëntie bij president Roosevelt. Aan den ver tegenwoordiger van een der hoofdbla den deelde de heer Reitz mede, dat hij voor zich nimmer Engelsch onder daan zou worden, doch veeleer zich in het Westen van de Vereenigde Staten zou neerzetten of anders op 't eiland Madagaskar tolt Zuid- Afrika zijn zonen weer ten strijde zou roepen tegen hun overheerscher! De catastrophe te New-York. De dagbladcigenaar Hearst had ter viering van zijn verkiezing en van de overwinning der democratische partij in de stad New-York in de onmiddel lijke nabijheid van Madison Square Garden groote stukken vuurwerk laten plaatsen. Er waren drie groepen vuur werk en bij iedere groep stonden twin tig ijzeren mortieren geladen met zwa re- bommen. Toen de eerste groep vuurwerk werd afgestoken, viel een mortier om en schoot zijn bom in de dichte menigte, 30 tot 40.000 personen sterk die op het Madison Ssuare naar het vuurwerk stonden te kijken. De bom ontplofte en wierp heele1 hoopen menschen tegen den grond. Door den schok vielen ook de overige mortieren om en schoten eveneens hun bommen tusschen de menigte. Tegelijkertijd vloog de tweede vuurwerkgroep, die ongeveer 30 meter verder stond, in brand. Ook hier schoten de mortieren hun bommen af tusschen de menschen. En een oogenblik later ontplofte de der de groep op dezelfde wijze. In de vreeselijke paniek, die onder de duizenden ontstond, werden vele personen gewond. In Madison Avenue werden 16 personen opgenomen, van wie er eenigen letterlijk aan stukken gescheurd waren. In het geheel wer- der 12 personen gedood en 82 gewond, onder wie velen doodelijk. Over Zola. Kolonel Picquart schrijft in de „Ga- zette de Lausanne" een artikel over Zola De schrijver noemt het onbe grijpelijk. dlat. zelfs nog vele vereer ders van Zola niet konden inzien, dat hij slechts uit goedheid, uit medelij-- dlen, uit hooggedrevem gevoeligheid zich in den strijd voor de bevrijding van Dreyfus wierp. Dan verhaalt hij, hoe hij Zola voor het eerst ontmoette; vóór het groote proces-Zola kende hij hem nog niet en had evenmin ooit met. hem gecorrespondeerd. „Ik had wel hooren vertellen, dat hij zich be zighield met de zaak-Dreyfus, doch de artikelen, die hij in de. ..Figaro:: schreef, waren mij ontgaan. (Picquart was toeu iu Tunis). Ik kende zelfs den brief J'aocuse" pas door de „Aurore" waarvan men mij. zooals dagelijks, een nummer op den ochtend mijner opsluiting in den Mout Valérien toe zond. In het geheele eerste deel van het proces hap Picquart geen gelegenheid één woord met. Zola te wisselen. Dan beschrijft Picquart hoe hij Zola voor het eerst de hand drukte aan het emd van den da" dat hij zijn getuigenis had afgelegd; „Ik zal dezen avond nooit vergeten. De lichten waren hij- na alle uit. De spookachtige zaal. die het tooneel was geweest van zoo vele dramatische gebeurtenissen en het nog zijn moest, lag in het half-duis- ter. M)en boord© buiten de wikte kre ten van een razende menigte, die „Ter dood" brulde." Zola verliet een kleinen troep vrien den. kwam op mij toe en zeide een voudig: Ik heb u niet willen spreken vóór uw getuiaenverklaring, doch nu a-esproken hebt, veroorloof mij, u de hand te drukken". Picquart eindigt zijn artikel met de woorden: Ik beklaag degenen, die Zola hoogmoedig noemen. Uit onvermogen of verbolgenheid overzien zij datgene, wat in het karakter van dezen uitste kenden man waarachtig groot was." In het November-nummer van de „Grande Revue" wijdt mi'. Labori een warm gesteld artikel aan de nagedach tenis van Emile Zola. De schrijver zegt daarin dat hij Zola in 1898 nog niet kende en slechts bewonderaar was van zijn werk. doch herinnert hoe hij sedert, nauw met den grootem roman- schrt-'ver en waarheidsstrijder verbon den was; zijn taak was als advocaat niet Zola te verdedigen dan wel weer te geven en te ontwikkelen hetgeen men te beschouwen heeft als de edel ste, de - niaalste, in elk geval, de roemiriikste daad van zijn leven. Mr. Labori "elooft. dat nog niet algemeen genoeg doorvoeld wordt de groomeid van het zieh gestelde doel Da advo caat van den gestorven held, meent, dlat men nog wachten mo.et om Zola's ideaal te zien bereiken; en het is in overeenstemmin" met zijn wensch, schrijft Labori. het zwijgen te bewa ren. het zwü°"en dat Zola zichzelf ge durende twee jaar bad opgelegd. Eeu wakkere grijsaard. Bij de stemming over het voorstel der Deensche regeering om de bezittingen in West-Indië (Antillen) aan de Vereenigde Staten af te staan, heeft een bijna hon derdjarige den doorslag gegeven. Name lijk de Kamerheer Thygeson zu Danom- gaard, die, 97 jaar oud en ziek, zich uit Jutland naar Kopenhagen, had begeven en in de vergaderzaal had laten brengen. Hoe hij zou stemmen wist men tot het laatste oogenblik niet; toen zijn naam werd afgeroepen, en ieder in spanning was, daar men wist dat van zijn stem de beslissing afhing, stond hij langzaam van zijn zetel op, boog zich over zijn les senaar en riep met krachtige stem: „te gen", en daarmede waren de 32 stem men, voor de verwerping noodig, verkre gen. Terstond daarna werd hij door zijn bediende uit de zaal geleid en den vol genden dag keerde hij naar Jutland en zijn bed terug. Zijn ziekte is niet van ernstigen aard en hij zelf is zeker over de 100 jaar te zullen worden. Hij is in Noorwegen geboren toen dat. nog met Denemarken vereenigd was. Hij herin nert zich nog dat hij op den arm zijner moeder te Parijs keizer Napoleon een le- gerrevue heeft zien houden. Reeds een halve eeuw is hij in Jutland ijverig bezig als directeur der kustbeplantingen die daar van staatswege worden aangelegd. eeuwigen roem als ze zich aanslui ten hij den opstand. Eenige soldaten, die de regeering naar Tesa zond om den man te vatten, werden door de fanatieke menigte ontwapend en vast gehouden. Kwade teekens. In het Engelsche Lagerhuis verklaar de de staatssecretaris van financiën, dat voor eenige jaren bijna alle potlooden voor de publieke bureaux uit het buiten land werden betrokken; thans echter is men in de gelegenheid bij de aanschaf fing van schrijfmateriaal Engelsehe waar te koopen. De potlooden voor telegrafis ten echter, die in Engeland gemaakt worden, zijn of zeer hoog in prijs of minder bruikbaar en zullen dus nog in het buitenland worden aangekocht. Dnel. Het tweegevecht Gerault-Richard en markies De Dion heeft Woensdagoch tend te Neuilly-Saint-James plaats gehad. Bij de tiende reprise werd de eerste door een degenstoot aan den rechterarm bui ten gevecht gesteld. Ernstig ongeval. In de Belgische stad Forest heeft een ernstig ongeval plaats gehad; twee in aanbouw zijnde huizen stortten in en negen arbeiders werden onder de puin hopen begraven..Toen de reddingsdienst met behulp van twee compagnies genie troepen was ingericht kon men drie werklieden te voorschijn brengen, van wie één dood en twee zwaar gewond zijn: de overigen waren bij het afzenden van het bericht nog niet onder de puinho pen uitgehaald: van twee had men ze kerheid dat zij gestorven zijn; naar de anderen werd nog gezocht. op ZONDAG 9 Nov. 1902. te HAARLEM. Een nieuwe profeet in Marokko. Blijkens berichten uit Fez is ©r in de buurt van Tesa een „heilige" opge- sltaan, die het voor doet komen, als of bij door den profeet gezonden is en de geloovigen vermaant zich on der zijn vaan te scharen om te wa ken tegen den lust tot hervormingen aan het hof van den sultan. Hij moet reeds een groeten aanhang hebben, zoodat hij reeds tegen den sultan zelf optreedt. Ilij belooft den menschen Groote Kerk. "Voorm. 10 ure, Van Paassen. 's Avonds 6 ure, Swaan. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 uur, Montijn. Janskerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Bakenesserkerk. Voorm. 10 uur. Van Lennep. Eglise Wallonne. Voorm. 10 1/2 ure, Mr. N. Itié, pasteur a Mididelhoux-g. Gereformeerde Kerken. Ged. Oudegracht. Voorm. 10 ure, Mulder. 's Avonds 5 1/2 ure. Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 uur, Gezelle Meerburg. van 's-Gravenhage. 's Avonds 5 1/2 ure, Dezelfde. Zuiderstraat. Voorm. 10 ure, Schotel. 's Avonds 5 1/2 ure, Dezelfde. Ev. Luthersche kerk. Voorm. 10 ure. H. A. van Bakel. Ev. Luth. preii. te Edam. Nam. 1 ure, Zonday- 1: 4 (Nassau- laan). Doopsgezinde Kerk. 10 ure, Jo. de Vries. Doo -sbediening. 's Avonds 7 ure, Elhorst. Voorbereiding. Remonstrantsch-Gereformeerden. Voorm. 10 ure, Dr. A. H. Haentjens. Repetitie van het Zangkoor precies half twaalf in de Kerk. Kerk der Broeder-Gemeente. Voorm. 10 ure. Gramberg. Herst. Ev. Luth. pred. te Harlingen. Hersteld Apostolische Zending. Drappenierstraat 11. Voorm. 10 ure en nam. 6 ure, Gods dienstoefening. Woensdag 3 uur Kinderlezing. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk. HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure, Jonker. 's Avonds 7 ure, Jonker. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 ure, Heeringa. SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Baljon. ZANDVOORT Voorm. 10 uur, G. Hulsman, 's Avonds 6 1/2 ure, Hulsman. IJMUIDEN. Voorm. 10 ure, J. de Vn'es. 's Nam. 5 uur, dezelfde. Apostolische Zendinggemeente. Voorm. 10 ure. Burgerlijke Stand HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. 31 Oct.—7 Nov. 1902. Bevallen: P. van Aalstde Boer, d.; H. MeinsterKamerman, d.; M. v. AalstHoejbeteke, z.; A. G. v. Gils Rijnardus, z.; A. M. Molenaar Thorborgl z. SCHOTEN. Bevallen: L. KeddePlas, z.; W. J. de HaasSmit, z. Overleden: A. v. der VeJdlt, wed. C. de Wilde, 92 j. SPAARNDAM. Ondeirtrouwd: I. Stolk en A. de Vries. Overleden: M. Ruijgedoom, cL 25 jaar; M. e. Harren, 73 j. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: P. G. Bos en M. Rusman; J. Wassenaar en C. Bier man; G. Broekhuis en B. de Jong. Getrouwd: J. van Deursen en P. Kersten; S. van Straten en A. P. Nunnink; F. W. Schaefers en M.van der Walle. Bevallen: M. van Rijnvan Bakel, z.; E. BosGerrits, d. VELSEN. Ondertrouwd3 Nov. P. Hooger- we.rf e.u T. van der Does. 5. Nov. J. Kossen en J. C. Stroet. K. Dijkstra en J. Groen. J. P. Maas en J. Mulder, J. C. Wagenaar en P. Bier man. Getrouwd - 4 Nov. H. van Duynen en G. Hertel. A. Bruisschaart en M. J. Zandvliet. Bevallen 30 Oct. D. Kruisweijk Smit d„ 31 Oct. A. de WitHoutgraaf z. 1. Nov. A. Rozemeyer—Tuin z„ 3. Nov. J. van LoosenBakker d. 4 nov. M. KuiperVelseboer, z., C. Kerkmeervan der Wiele, z.. 5 Nov. B. van den BosSchmitz z. Overleden 2 Nov. A. A. van Vuu- ren, 7 m. «iwrtentöën. flAARLEMSCHE Eankvereeniging FIRMA Teding vanBerkhout&deGlercq HaarlemHillegom. De Depötrente is met ingang van 20 Augustus 1902: Depót dagelijks opeischbaar 2'/, pet. voor een maand .3 op prolongatie-voor- waarden prolongatie-koers. vooreen jaar, in bewij zen van coupons voor- zien3 pet. Te Haarlem: Speciale Inrichting voor alzonderlijke berging van waar den in de ijzeren Lokettenkast in bare brandvrije kluis. Friesch-Groningsche Hypotheekbank. Gevestigd te Groninger Geplaatst Maatsch. Kapitaal 1.500.000. Reserves 157.112.32. Tot nadere aankondiging zijn verkrijgbaar ten Kantore der H o 1- landsche Crediet- en De posit o-B a n k, directie de Heeren MEES RITSEMA te Haarlem: de 4 °/0 Pandbrieven 100'/, °/o bij wie tevens de coupons betaal baar zijn. De Directie, Mr. R. P. DORHOUT MEES. Mr. P. B. J. REELING BROUWER Kassiers. Commissionairs u Effecten en Assurantiën HAARLEM De Noord- en Znld- Hollandsclie Bank voorh. Westerkappel Hoofd. Groote Houtstraat 93, neemt gelden a deposito: met 3 dagen opzeggen 2®/0 met 8 dagen opzeggen 3 v. 1 maand vast prolongatie-koers, voor een jaar vast (in bewijzen van coupons voorzien) 4°/# HOLLANDSCHE Crediet- en Deposito-Bank, MEES RITSEMA, Haarlem. IJnmiden. Rente-öepöt. De rente zonder opzegging (Cheque-rekening) 2 ®/o De rente met 3 dagen op- zegging2'/, 1 maand vast prolongatiekoers. 1 jaar vast 31/, ï>Ct Effecten, Coupons, Prolongation, Vreemd geld, Wissels, Disconteo- riugen, Reis wissels. Bewaarinrichting. Lokettenkast. KASSIERS, Kpuissti?e.at 51, HAARLEM. Beposito Rente. Cheque Rekening 2'/, 1 maand vast prolongatie- koers minimum. 21/, °/0 6 maanden vast 3 1 jaar vast4 °/0 Prolongatie, Effecten, Wissels CouponsReis wissels Vreemd Geld, Hypotheken, Assurantiën. Haarlemsche HYPOTHEEKBANK. HAARLEM. Hollandsche gevestigd te Haarlem, Jansweg 42. De Bank verstrekt gelden tot elk bedrag (minimum 500 gulden) on der persoonlijken of zakelijken waarborg en het sluiten van een polis van Levensverzekering van gelijk bedrag. Aigemeene Nederlandsche Credietbank te 's-Gravenhage, Directeuren: Mr. N. A. M. VAN AKEN en Mr. A. C. MAASGEESTERANUS. Verleent credieten op korten ter mijn onder borgtocht aan Nering doenden, Industriëlen, Landbou wers enz. Hoofd-vertegenwoordiger voor Haarlem en Omstreken Mr. H. Ph. 't HOOFT, Groote Houtstraat 64» Duvenvoordestraat 14, belast zich met den in- en Ver- Koop van Effecten, bet Verzilveren van Coupons, wisselt Vreemde Munt en bankpapier, Prolongatièn, Wissels enz. enz. Den Haag. Oprichten van Naamlooze Ven nootschappen. Omzetten van zaken in Naam looze Vennootschappen. Vormen van en deelnemen in Syndicaten. Rentegevende belegging van Kapitaal en ludustrieële en an dere ondernemingen. Ged. Oadfi Qneht 16. Brand-, Glas-, Inbraak- en traa- ipomemkerissg. Ocrsr. t. fe. Hel Brandwaarborg* CSfiaootschsfc gevestigd f« AsssLerdasa. Arnio Iföï» J. A.WENNEKES Jr., s Bouwkundige, beveelt zich aan voor het I maken van Teekeningen, Be- J stekken, Begrootingen enOp- zicht over perceeleo. PARKLAAN 87. MAKELAAR. Nassauiaan 70, bij het Nassauplein, Telephoon no. 350, belast zich met het TAXEEREN, KOOPEN en VER KOOPEN ASSUREEREN en ADMINI- STREEREN van vaste Goederen. Abonnement geldig i n gg SPAARNDAM, leveren franco thuis te Haarlem puike Jammen f 2.50 per Hectoliter. enz. enz. J. J. GÓPPINGER, 147 Groote Houtstraat. Société Anonyme> f 1.40 de Liter I in verzegelde bemande flesoh van 5 Liter, voor- zion van hot attest van Dr. p. p.v. Hamei, Roos. Proofflesch k f 1.30. Uitsluitend verkrijgb, bij: J. A. UKHUlJöLN, Gierstraat. Haarlem. bekende in bussen van f3.00, fl.50, fl.10 I 0.65, I 0.50 en 0.40 Verkriigbaar bij J. VOELE- BR.KGT, A. v. d. MAAREN JAN SEN, D. MEEREBOER, H. PAN DER Jr, Firma VETII, W. WORST, P. W. HARDIJZEH.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6