NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Bet HÉ onder Be Zes Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 20e .laargang Dinsdag 11 November 1902. No. 5942 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franoo door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02}^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Vail 15 regel* 50 Ota.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten bet Arrondissement Haarlem it de prija der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, duider Bultenspaarne No. 6. Telefoonnummer der Redactie OOO. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE T<A MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het BuitenlandCwMgJggme Générale de Publicité Etrangère Li DAUBE Co. JOHN F. JONES* Suc&} Parijs 3W* Faubourg Monawxftre. Haarlem's Dagblad van 11 Nov. bevat o. a. Over Engeland en Zuid-Afrika, Belangen der vrouw, Van Kol's reis door Bali en Lombok, Eeds weigering. Offieieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem, maliën bekend dat door ben is ontvangen eene kennisgeving van Burgemeester en Wethouders van Scho ten, houdende dat het verzoek van M. Henneman te Haarlem, om op een per ceel, een loodgieters -eni zinkwerkers- werkpiaats te mogen1 oprichten, door hen is goedgekeurd. Haarlem, 8 November 1902. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJN ACKER. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Afrika. Dezer dagen heeft Chamberlain in het Lagerhuis gezegd, dat de voorschot- ten aan Boeren gewoonlijk voor een derde in geld' en voor twee derden in natura (vee, enz.) gegeven worden; het geheele voorschot wordt niet in geld gegeven, om te verhoeden dat de Boe ren dat geld niet geheel gebruiken tot afbetaling van schulden, maar weer in hun vee zullen komen. Men vraagt zich af of dit niet weer een verbreking van d'e overeenkomst is. Art. '10 spreekt van voorschotten renteloos gedurende twee jaar en dan tegen 2 pet. wie heeft daarbij ge dacht. dat die voorschotten voor twee deaden in natura zoud'en bestaan! En dan zijn de beesten, die den Boeren naar bericht is hoog berekend worden, van de militaire overheid af komstig, en men weet in welken toe stand die in den regel zijij. Op zijn reis van Macbad-odorp door Carolina, Ermelo, Bethal en Stan- derton is Milner, naar hij aan den correspondent van de „Standard" mededeelde gewaar geworden, dat de Boeren daar alles verloren hebben be halve het land. Maar hij achtte er eenige schadevergoeding in gelegen dat het land sedert den oorlog aan merkelijk in waarde gerezen was. Als de Boeren 't maar verkoopen wil len! Voor den mijnbouw in de streek die hij bereisd heeft, verwachtte Mil ner veel goeds, niet zoo zeer van goud mijnen als van steenkool- en ijzermij nen. Maar voor den landbouw was er dringend behoefte aan onmiddel lijke hulp, aangezien alle vee weg was. De regeering, zeide Milner nog, denkt overal, waar er kans is op een voldoend aantal leerlingen, buiten scholen op te richten. Later zouden daaraan kosthuizen verbonden wor den. .De moeite was nu om geschikte lokalen te vinden er bestaan er geen. Neen. er bestaan in 't geheel geen lokalen meer, waar d'e Engel- schen huisgehouden hebben. Wat Milner verder zeide, weet men reeds uit de telegrammen. De 14,000 p. st die op voorstel van Malan van de begrooting van lands verdediging zijn afgevoerd, zijn er weer op hersteld. Blijkbaar hebben de Bondsleden met de komst van Chamberlain in het vooruitzicht de positie van hel, kabinet Gordon Sprigg, waarmede zij voorloopig moeten sa mengaan, niet no et moeilijker willen maken. Engeland. Minister Brodrick heeft voor het Britsche volk de rekening van den Zuid-Afrikaanschen oorlog opgemaakt en zijn becijfering medegedeeld in een blauwboek. De totale raming der oor logsuitgaven bedroeg 39.650.000 pond sterl., en de werkelijke uitgaven heb ben beioopen 600.000 pd. st. meer, d.i. 40.250.000 pond sterl. of 483 millioen gulden. De raming is overschreden o.a. voor dien verkenningsdienst, soldij en grati ficatie© aan de geregelde troepen met 2.200.000 pd. ,strl., voor andere gra- tnivaties met 2000.000 pd. stl. voor de militie met 350.000 pd. sik Daaren tegen is voor transport en remonte 3.150.000 pd. st., voor levensmiddelen kleed'ing enz. 2.250.000 pd. st minder uitgegeven dan geraamd was. In het geheel zijn verschillende posten over schreden met 7.5 millioen en werd voor andere te zamen 6.9 millioen minder uitgegeven. Rusland Indertijd heeft het Russische departe ment van oorlog pogingen in het werk gesteld om een -einde te malven aan de revolutionnaire propaganda in het Rus sische legier; veel schijnen -doe pogingen tot dusver niet geholpen te hebben, want volgens het Dultsche socialistische blad „Vorwarts" is onlangs weer een vertrouwelijk rondschrijven gericht tot de korpsbevelhebhers waarbij zij wor den uit-genoodigd de beweging met krachtige maatregelen tegen te gaan. Du&schland. De correspondent van de „Standard" te Darmstadt zegt gemachtigd te zijn tot de verklaring, dat de groothertog van Hessen in het huwelijk zou treden miet prinses Xenia van Montenegro. Zwitserland. Zooals me-n weet, hebben eenigen tijd! geleden een aantal Zwitsersche hoogleeraren een beweging op touw gezet om in den lande een Academie van wetenschappen op te- richten, in den geest van onze Koninklijke Aca demie. Het plan vond echter in de wetenschappelijke wereld weinig sym pathie. Bedoelde heeren hadden zich gewend tot het departement van bin- nenlandsche zaken, met verzoek bij de verschillende universiteiten in deze 'n rond-vraag te doen. Thans echter heb ben initiante-n hun adres ingetrokken, zoodat de rondvraag uit dien hoofde vervalt Het departement behoudt zich echter het recht voor te gelègener tijd op de1 zaak terug te komen. Bulgarije. Uit Sofia wordt geseind, dat aldaar groote opgewondenheid heerscht door het bekend worden van brieven waar uit gebleken is dat de moord op Stambouloff het werk is van een ge heel oompiot regeeriingspersonen, waarin de tegenwoordige minister van binnenlandsche zaken, Lutska- noff, betrokken is als de hoofdschul dige, die het complot in elkander zet te en betaalde. Ook de president van de Kamer maakte er dee-1 van uit en in één adem daarmede wordt graaf Ignatief genoemd. Stadsnieuws. Haar-lem, 10 Nov. 1902. In de Houtstraat. Zaterdag avond was het niet drukker dan ge woonlijk in de Groote Houtstraat en minder rumoerig, dlan o-p vorige Zater dagavonden. Dat beloofde wat goeds voor den Zondagavond. Zondagavond kwamen we van de Groote Houtbrug af de Houtstraat in. Het was toen acht uur en niet bijzon der vol. Gejoel of geschreeuw hoor den we er niet. Wel klonk nu en dan het schelle gefluit waarmee jongens naar 't schijnt elkaar roepen of dat ze alleen maar voor de aardigheid laten hooren. Twee jongens wilden een paai' kalm doorloopende meisjes grij pen. maar dezen ontsnapten. Even verder stond er een druk kringetje. Met een meid in 't rood werd met al te groote vrijheid gestoeid toen we voorbij kwamen keerde ze zich orn en riep met een rauwe stern: „dag rae- heer!" Dat was alles. Ge-en hind-'erlijk lawaai dius. De po litie was niet eens bijzonder sterk ver tegenwoordigd. Althans niet in uni form. We ontmoetten twee agenten en den adjunct-inspecteur Van den Broecke met den schrijver bij dé poli tie. den heer Waning. Naderhand za gen wij den hoofdinspecteur, den heer Nolthenius .in politiek. Te tien uu-r hebben we nog eens een kijkje genomen. Het was er toen bij zonder stil. Van de Houtbrug tot aan de Paardensteeg waren er haast geen wandelaars. Verderop was het iets drukker, maar niet rumoerig. In de Anegang was het donker en stil. Een uur later, te elf uur, was het over "t algemeen ün de Groote Hout straat vrij rustig. In de stilte was het lollend gezang van een naar huiis strompelenden dronkaard in een zij straat duidelijk te hooren. Echter vernamen wij, dat omstreeks kwartier over elven een 17jarige jon gen, die wat al te diep in het glaas je had gekeken, vrij onzacht tegen 't echtpaar de J. in de Groote Houstraat aanliep, waardoor een woordenwisse'- ling ontstond, en het jonge mensch zelfs met een mes wilde dreigen, dat hij gelukkig niet bij zich had. Het gevolg was, dat hij door twee po- litie-agenten naar het bureau werd overgebracht Te twaalf uur het gewone Zondag- avondtooneel van naar huis gaande kcffiebuisbezoekers. Toen was er eenig gejoel en gezang, maar niet meer dan gewoonlijk. Naar ons werd bericht is omstreeks negen uur in de buurt van de Anegang nog een man opgebracht. Intusschen is dat natuurlijk op Zondagavond geen bijzon-derheid. We kunnen dus hieruit afleiden dat het rumoer en die schandalen in de Houtstraat gestuit zijn. Waarschijnlijk is dlat zoowel aan de publiciteit die ze verkregen hebben, als aan het op treden van de politie toe te schrijven. Wanneer nu maar de politie nog een tijdlang de surveillance voortzet wij zullen onzerzijds, zoodra er weer her rie komt, onmiddellijk daarop de aan dacht vestigen. Polyhymnia. Bovengenoemd! gemengd koor gaf Zaterdagavond in het Brongebouw eene uitvoering, die over het alge meen genomen uiltstekend geslaagd, is. De verschillende nummers werden zuiver en goed genuanceerd' ten ge hoor e gebracht, vooral het koor ,,Op het- Meer", van Mendelssohn Barthol- dy werd met gloed en in het ju-iste tempo gezongen. Een welverdiend applaus viel den zangers en zange ressen ten deel. De dames-solisten mej. J. Corver, alt, en Adèle Drees, piano, beiden al hier, mochten eveneens zeer veel succes inoogslten. Mej. Corver boeide ons ten zeerste door haar eenvoudig zingen. Hare opvatting valt zeer te prijzen. Hadden de hoogste tonen van haar register iets helderder kun nen ziju. in. het midden en lagere register klinkt haai' sltem steedis zeer mooi. Het goede spel van mej. Drees be wees dat zij eene uitstekende oplei ding heeft genoten. Jammer dat de pianino wel wat a-1 te zacht k'lobk. Aan miej. Drees komt ook nog een, woord van hulde toe voor haar ac compagnement,. De-ze uitvoering heeft derhalve den aanwezigen zeer veel genoegen ver schaft, en mogen wij dan ook niet nalaten daarvoor aan dén directeur, den heet J. Woltq|ru,3 Grootend'orst, een woord van hulde en dank te brengen. Daardoor zijn wij voorze ker den tolk der vergadering. Het itooneelistukje in de pauze gege ven, werkte ten zeerste op de lach spieren en maakte d-at op het daatrop volgend bal reeds direct de juiste stemming heerscht». Op het W i ls o-n,s plein staat een groote paal van de Bell-Telephoon, vlak bij den waterkant, dus aan alle kanten o-p den wind. De paal moet dus gestut worden en men heeft dat gedaan met een draad, die vastgemaakt i-s aan een ijzeren band om een boom heen. Nu zijn wij er natuurlijk in 't alge meen zeer voor, dat de gemeente zoo veel mogelijk steun verleent aan de Bell- Telephoon, maar dat zij die taak op draagt aan de gemeentelijke boomen lijkt ons voor hun groeikracht en stabi liteit minder gewenscht. Veertienhonderd Gulden. Over het voorstel van B. en W. tot toekenning aan den heer Gunning van een gratificatie van 1 1400, is de publieke opinie slecht te spreken. Niemand wil tittel of jota afdoen aan den lof, dien B. en W. den heer Gun ning toezwaaien voor de waarneming van het ambt van wijlen den heer Leijh, -maar er wordt gevraagd, of die verdien sten ook met een geringere gratificatie niet voldoende erkend zouden zijn. Waren de financiën in goeden staat, dat wil zeggen- betaalden we een lage inkomstenbelasting, dan zou royaliteit in het verleenen van gratificatiën bij niemand bezwaar vinden. Maar nu we in 't volgend jaar al 4 procent zullen hebben te betalen, verlangen velen zui nigheid in de -mildheid en meenen, dat met een gratificatie van bijvoorbeeld 500 behoort te worden volstaan. Door eene-ontsporing op het Kennemerplein ondervond hedenmorgen de Alkmaarsche tram van half twaalf eenige vertraging. Inde St.-Ct. van heden vinden wij de Kon. goedgekeurde statuten van de v.ereeniging van gemeenteveldwach ters in de provincie Noord-Holland, te Haarlemmermeer, d.ie zich ten doel stelt de verbetering in de maatschappelijke positie van de gemeentel ij ke veldwach ters en het aankweek-en van kameraad schap en onderlinge samenwerking. Oud - Onderofficieren. De afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Oud-Onderofficieren hield Zaterdagavond een gezellige bijeen komst met dames in de bovenzaal van de Sociëteit Vereend ging, waar die uitreiking der prijzen aan de schut ters 'Vian de schietvereeniging Gene raal van Merlen, in de onlangs ge houden wedstrijd behaald, zou plaats hebben. Te ongeveer 9 uur opende de voor zitter met een hartelijk woord van welkom de vergadering en sprak zijn leedwezen uit over de minder groote opkomst. Hierna ging men over tot de uitrei king der prijzen, hetgeen ditmaal doordat de beschermvrouw, mevrouw Visser van Hazerswoudevan Mer len en de bescheamheer baron van Lijnden niet tegenwoordig ko'nden zijn, door den voorzitter geschiedde. Aan het oudste lid, kameraad Riel, die den eereprijs, gouden remontoir horloge gewonnen had, geschonken door de beschermvrouw, werd met een zeer waardeerend en hartelijk woord den prijs overhandigd. De voorzitter zeide, dat hij in opdracht had, om genoemden kameraad ook namens de beschermvrouw van harte geluk te wenschen en het haar hoogst aangenaam was dat hij als ouidste lid het horloge gewonnen had. en dat zij hoopte dalt hij het nog vele jaren alg een aangenaam aandenken "dra gen mag. De overige prijzen en me dailles werden eveneens met een toe passelijk woord aan de prijswinners uitgereikt. Na de- prij suitreiking kon men ont waren dat het gezelschap was ver meerderd en al was de opkomst no® niet zoo groot als anders, de gezel ligheid was er niet minder om. Er heerschlte al spoedig een aangename stemming, diank zij het optreden van de heeren Vrugt en Phaff met hunne komische voordrachten. Ook het pia no- en vioolspel van de heeren Boek weit bracht het hare er toe bij om de feestvreugde te verhoogen. Tegen heit einde dezer bijeenkomst werd door den Voorzitter aan de hee ren Vrugt en Phaff in het bijzonder en verder aan allen, die lot de gezel ligheid! had-den medegewerkt, een woord van dank gebracht, en werd tot slot met een kort woord' helt a.s. St. Nicolaasfeest in herinnering ge bracht. Jaarlijksch overzicht van de Vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen". Boekjaar: 1 November 1901—81 October 1902. Voor behoeftigen werd toegestaan: Aan brood en levensmiddelen: in Nov. 1901 t 198.25'; in Dec. 1901 f 296.53; in Jan. 1902 450.20'; in Febr. 1902 f 361.42; ln Maart 1902 277.27', in April 1902 t 353.63. Ln Mei 1902 f 268.78'; ln Juni 1902 f 264.65'. In Juli 1902 f 311.36'; in Aug. 1902 191.43'; in Sept. 1902 f 184.83'; in, Oct. 1902 f380.60. Aan brandstoffen: in Nov. 1901 f 14.96; in Dec. 1901. f 163.68; in Jan. 1902 f 62.48; ln Febr. 1902 f 166.76; in Maart 1902 f 9.24. in April 1902 3.96; in Mei 1902 f 0— in Juni 1902 0.—; in Juli 1902 f0.—. in Augustus 1902 f 0.—; in Sept. 1902 f0.— in Oct. 1902 f 18.48. Aan ligging- en kleedingstukken: ln Nov. 1901 17,50; Ln Dec. 1901 f 20.50; ln Jan. 1902 f 15.95; in Febr. 1902 f 16.55; in Maart 1902 f 0.—; in April 1902 f 0.—, in Mei 1902 J 14.75; ln Juni 1902 f 4.80; in Juli 1902 3.70; in Aug. 1902 f 0.—; in Sept. 1902 1 2.30; in Oct. 1902 27.15. In geld: in Nov. 1901 478.15; in Dec. 1901 631.50; in Jan. 1902 f 793.14; in Febr. 1902 f 781.85; in Maart 1902 f 474.79'; in April 1902 J 634.95, ln Mel 1902 f 535.10. In Juni 1902 568.35; in JuLi 1902 575.95; in Aug. 1902 f 349.97'; in Sept. 1902 f 487.35; in Oct. 1902 J 779.55. Aan verplegingskosten en diversen: ln November 1901 J 0.—; in Dec. 1901 f 10; in Jan. 1902 0.—; in Febr. 1902 f 0.—; in Maart 1902 f 0.—; in April 1902 f 12.50. in Mel 1902 f 25.00; In Juni 1902 f 60.00; in Juli 1902 f 0.—; in Aug. 1902 f 61.30; in Sept. 1902 0.—; in Oct. 1902 f 10. Aan administratiekosten; in Nov. 1901 t 89.72'; in Dec. 1901 f 101.45; in Jan. 1902 t 114.32'; in Febr. 1902 /95.01; in Maart 1902 t 336.05; in April 1902 f 122.30. in Mel 1902 128.92'; in Juni 1902 f 82.17'; in Juli 1902 f 82.00; in Augustus 1902 89.50. iu Sept. 1902 f 94.25; in Oct. 1902 f 100. Totaal van 1 November 1901 tot 31 Oc tober 1902 f 12806.92. Late Rozen. De wandelaars van Zondag hebben in 't Kenaupark en hier en daar elders nog wal een paar late rozen kunnen zien. Nergens evenwel zooveel en zulke mooie als aan den Overveenschen weg, voor de bloemisterij van de firma Walter Blom and Son. Feuilleton. door MAX PEMBERTON. 45) Zij, keerde zich om en tuurde over de zee naar het jacht, dat zijn kanon nog liet donderen en met zijn verwoes tend schot de zee doorploegde. Ik ge loof -dat, zij diep nadacht, een folte rende twijfel en hoop en angst haar bezig hielden En ik ik sloeg haar gade, alsof al mijn willen in haar was samengevat, en daar, op de eenzame rots, voelde ik dat ik leven en sterven wilde voor één blik van haar. —O, maar ik ben zoo blij, Jasper, zeide zij plotseling Ik zag je op de rots en mijn hart volgde je, en ik ge loof. dat ik de minuten telde en zeide: Hij 'zal nooit terugkomen hij slaapt voor altijd. En toen sprak ik: Dat is Jasper's stem. Ik zag je in de boot opstaan en daarna kwamen de scha duwen. Jasper, maar er kan niet altijd schaduw blijven; eens zal de zon door breken. Zij hield mijn hand weer vast en drukte hem tegen haar wang. Ik ge loof dat ik de geheele plaats vergat met de zee en de mannen, het ver wijderde strand, het eiland, den stil len nacht en den dageraad, die komen zou, en alleen wist dat Ruth, de klei ne Ruth, naast mij stond; ik was in het land de-r diroomien en sprak: Eens zal het zoover komen. Maandagmorgen zes uur. Ik kan niet slapen en ik heb d'e wacht op de rots overgenomen. De ouidé Clair-d'e-Lune is bij mij maar er heerscht stilte in be-t huis daar be neden, waar sommigen slapen en an deren slaap zoeken. Van allen d-ie moedig over onze toekomst praten, kan er niemand beter over meespreken dan deze eenvoudige oude man, en als Ir" mijn eigen stoutmoedigheid be rispt, d'oet hi- dat me-t recht. Ik vraag hem. wanneer de slaap tijd over zal zijn en de zontijd komen zal. Hij schudt zijn hoofd, hij wil niet voor spellen. De Hemel verhoede, dat 't voor bij ga, zegt hij. Zij zullen hier aan land gaan en wij wij zullen omko men. Bid' dat 't zoo niet gebeurt, kapi tein. Wij hebben voedsel voor drie weken of een maand, maar wat moet er dan komen? Gij zult op het schip wachten, zegt ge. Toch niet. Wanneer uw vrienden hier komen, zetten de vijanden een val uit en alles strandt, verbrandt en wordt gestolen! Zij ne men uw schip en gij komt om. gij ver hongert. O, monsieur, bidt dat de zontijd niet komt. Ik lag achterover op de rots en dacht er over na. Waarlijk, deze oude man had gelijk. Wanneer d'e mist van Ken's Eiland afdrijft, de wouden ont waken. het leven weer terug keert, hoe stonden wij dan waar was ons voor deel? Het is een angstige- positie, sprak ik. en alleen dé Hemel weet, wat het einde zijn zal. Dat er iets met mijn heer Jacob en het schip gebeurd is, dlaaraan twijfel ik niet langer, Clair- d'e-Lune. Wees verzekerd, dat het Zuiderkruis" or> de rotsen is met haar goede mannen. Neem aan dat zij op- genikt zijn .en on die Amerikaansche kust zijn gezet. Wat dan? Wie vindt het geld voor een ander stoomschip? Ik kan er niet aan denken, wij moeten het uit onze gedachten bannen. Gij zegt dat wij voedsel hebben voor enne weken, en de werktuigen beneden zul len ons water geven. Maar het zal geen drie weken düren voor wij er in of uit zijn. vriend, Als wij omkomen, i verongelukken er ook anderen zij die güids bij Czeray's jacht zijn Hij zal hun vandaa" voedsel geven; maar- hoe lang zullen zij nog drijven vóór den regen om er op los te slaan? Je verstand zegt je. dat zij 't niet lang meer zullen doen. maar vragen stellen zullen en antwoord verwachten. Ja, Clair-de-Lune wij zullen met beid'e o oren luisteren, wanneer dat begint! Hij had een verrekijker bij zich en begon het jacht en dé booten dichter bij zijn oog te brengen. Ik had riiet opgemerkt dat er een ongewone op schudding op de ankerplaats was, maar hij ontdekte het nu en maakte er zijn eigen gevolgtrekkingen uit. Zij geven een der schurken wa penen en messen, kapitein; hij gaat nu van boordt Ik zie ze van de eene boot naar de andere gaan. O, daar is hij. met brood en biscuit. Zij ontbij ten, en dan komen zij hier. kapitein. Zij blijven daar dén geheelen dag niet liggen. Wij met zoo weinig en zwak. zii met velen en sterk. Waarom zul len zij dit huis niet nemen? Sommigen zullen sterven, maar anderen blijven over. Czerny ze<rt tot hen: Een groote prijs krijgt ge, wanneer gij den En- -elschen kapitein doodt. Hij weet dat al zijn geld hier beneden is weggeslo ten. Waarom zou hij niet komen, ka pitein? Ik kon het hem niet vertellen. Mijn -eigen kijker deed mij de dingen zien, die hij ,°-eze- had. en daarbij nog an dere. Ik zag. dat er wapen van het jacht naar de kleine booten, die er om heen lagen, waren doorgegeven. Er was geen zonnetje, dat op de glin sterende geweerloopen fonkelde, maar ik kon ze niettemin onderscheiden, en er werdlen messen van de eene boot naar de andere gebracht ik telde er een goede vijftig en er kwamen nog meer. Wat daar de beteekenis van was, zou een kind wel hebben kun nen ze°-<ren. Er heerschfe wapenstil stand) tusschen meester en mannen door hun gemeenschappelijken wensch dit huis te nemen. De laatste groote aanslag zou op ons gedaan wo-raen de rots werd bestormd. Zelfs een gok had dat ku-nnan voorspellen. Clair-de-Lune, zeide ik, ten laat ste zal het dan toch het einde komen, en het zal niet lang meer duren. Wij strijden met een merkwaardigen man en ik veronderstel niet dat hij weg zal zeilen en ons hier zonder een goe de slag zal achterlaten. Ja, toch is het een groote geest, dat is de waarheid. Wie anders dan de knapste zou aan zulk een plaats gedacht hebben, en hier als een menschengier komen, om zich met schepen en mannen te voe den? E-r zi-'i veel Edtpond Czerny's geweest in de wereld, maar ik noem dezen man het hoofd van hen, en an deren zullen dat ook doen. Wij heitoen sterke ruggen noodig om met hem te worstelen, maar wij zullen het doen, oudé kameraad wij zullen er door zien te komen! De Hemel weeet, dat het een wilde pocherij was. hoewel goed gemeend. Als hij mij tot een bekentenis gedwon gen had', zou ik hem misschien ver teld hebben, dat vk mijn eigen voor zeggingen niet geloofde, en dat ik in waarheid evenals hij onze gevaarlijke positie begreep, -en al wat een neder laag voor ons beteekenen zou. Evenals hij. wist ik. dat er vóór de nacht ,kwam, doodé mannen op de rotsen om mn'i heen zouden liggen en door de zee, die zoo lieflijk op de een zame kust sloep", zouden worden be dekt. dat mannen uit de booten daar ginds mischien in de gangen beneden dringen zouden, vrouwen gillen zou den. en er iets zou volgen, waaraan ik niet durfde denken. Misschien dat de vreeselijke waarheid onzen mond deed/ ver-stommen; wij praatten over andere dingen, over Czerny en zijn huis, en wat wij doen zouden, als 't geluk ons dienen zou. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1