vonden hebben, dit voorstel voor de be- groot'mg voor 1903 te behandelen. Dit is 't paard achter den wagen spannen. De heer N. KRUSEMAN zegt, dat het altijd zoo gebeurd is. Spr. wil het ook wiel eens andersom doen,. Vroeger heeft men juist het tegenovergestelde ver langd. De heer ROOC. dringt op Inwilliging ▼an zijn verzoek aan. Het voorstel wordt goedgekeurd. PUNT 11. De volgende voordrachten voor onderwijzers zijn door B. en W. op gemaakt: Eerste voordracht: J. de Nobel, J. H. Hoitlngh, Y. Bar revoets. Tweede voordracht. J. H. Hoitingh, J. Benrevoets, A. G. Nakken. Derde voordracht A. G. Nakken, C. Overbeek, G. P. Selman. Vierde -'oordracht, K. Reiding, W. C Elzinga, G. P. Selman. Vijfde voordracht J. Berrevoets, W. C. R. Elzinga, D. Weeshot Benoemd wordt no. 1 van iedere voor dracht. PUNT 18. Voordracht voor onderwijzer aan de 2e BurgerschoolD. de Wit, den Bosch; J. N. Scheffener, Middelie en H. Tinholt, Alkmaar. Benoemd wordt de heer de Wit. PUNT 13. Voordracht voor onderwijzer aan de opleidingsschool voor meisjes: J. de Jong, Leiden; W. W. Braam, Zwolle, H. Tinholt, Alkmaar; voor onderwijzeres; Mej. F. J. C. Cremer, Amsterdam; Mej. N. H. Gouwentak, Leiden; Mej. W. van Solkema, Leeuwarden. Benoemd worden de heer de Jong en Mej. Cremer. PUNT 14. Verslag van den opzichter over de gasverlichting over September. Voor kennisgeving aangenomen. PUNT 15. Zitting met gesloten deuren. De openbare vergadering is gesloten. hierop neer, dat er gronden onder Schalkwijk door de gemeente zijn aangekocht en dat een dïrecteux Is be noemd. die in afwachting van de opening der inrichting een zeker wachtgeld geniet, als honorarium te vens voor den arbeid' der voorbérei- ding. Wil een meerderheid in den Raad het er op wagen, dat die gTonden wel spoedig een andere nuttige bestem ming zullen krijgen en trachten tot een vergelijk te komen met den reeds benoemden directeur, dan zouden wij niet weten, wat dien Raad zou kunnen beletten op het genomen besluit terug te keeren. Komt iet er van, dan zeker niet zonder oppositie van de voorstanders van het slachthuis. Zij bete ogen, dat sedert, de Raad in beginsel tot den bouw besloot, de wenschelijkheid' niet is verminderd, maar vermeerderd en dat de geest, des tijds toch daarheen wijst. Zij meenen, dlat het hier ont worpen abattoir goedkooper zal zijn dan dat te Utrecht en beter; dat geede keuring alleen in een centraal punt mogelijk is; zij wijzen er op, dat de slachtloonen billijk zijn gesteld en dat 't verliescijfer op de begrooting voor 't eerste jaar alleen daarop is geEtm door de overdreven angstvalligheid der commissie. Deze voorstanders maken zich sterk ,dat er geen verlies zal zijn en betoogen ten slotte, dat wanneer onverhoopt de Raad op het besluit mocht terugkomen, een uitbreidinj van den keuringsdienst, waartegen geeneaiei bate overstaat, zal moeten volgen. Zoo is die stand van de slachthuis- quaestie op dit oogenblik. A.s. Woensdag- komt „Het Ne- derlandisch Tooneel" in onzen schouw burg „Madame Sans-Gêne" opvoeren, met Hubert la Roche ads Napoleon en Mevr. Mann in de titelrol. Teyler's Stichting. Dezen win ter zullen voordrachten gehouden worden in het gebouw der Stichting aan het Spaarne door Dr. Eug. Du bois, hoogleeraar te Amsterdam op 26 November; door Dr. N. J. Bever een van Zwolle op 10 December; door Dr. M. de Haas van Delft, op 14 Ja nuari: door Mr. J. baron d'Aulnis de Bourouill, hoogleeraar te Utrecht op 10 Februari; door Dr. Hugo de Vries, hoogleeraar te Amsterdam, op 11 Maart. Examens vrij e- en ordeoefe ningen. Geëxamineerd 12 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames: R. Pezaro, H, Pols, J. J. van Raa- venis, V. F. W. Rauwerda, E. J. W. Reinders. H. J. W. Rikkers. allen te Amsterdam, A. Plaggenburg, Hoorn, en M. Platvoet Assendelft. In een openbare vergade •ring der schil dersvereenigingen alhier zullen a.s. Dinsdagavond om 8 uur in het gebouw St. Bavo als sprekers op treden de heeren Mol van 's Graven- hage met het onderwerp „De Econo mische strijd" en Van Êrkel van Am sterdam met het onderwerp Loon strijd". Doop sgezind Zangkoor. Dit koor, onder leiding van den beer J. de Nobel, zal Dinsdagavoud een con cert geven in de groote zaal van de sociëteit ,,Vereeniging". Als solisten treden op mej. Estella de Jong (so praan) van Amsterdam; de beer Joh. Steenman (violist) alhier, terwijl die- begeleiding is opgedragen aan mej. E. C. Lolioff van Amsterdam. Het programma vermeldt de volgen de nummers 1. Gezang 35, koor, 2e Doopsgezinde Liederbundel. 2. Psalm des Vertrou wens, koor uit „Elias" Mendelssohn. 3. Arie aus „Elias", sopraan, Mendels sohn. 4. a Adagio, viool, Ries, b. Al legro uit het Vioolconcert van Paga- nini. 5. Motet, kom-, Otto W. de NobeL 6. Gallia, koor en sopraan soli. Ch. Gou nod. 7. a. Canzonetta uit het Viool concert van Tschaikowsky, b. Haba nera (Spaansche daas), Sarasate. a. Jungo Lieder, J. Brahms b. Stand eben, R. Strauss en Bonn.© nuit. J. Massenet, sopraan. 9. Landsknecbt- standeben koor, Orlando di Lasso. (1520-1594). Verduistering. C, H. Magielse.van de stoffelijke welvaart der werk- heeft getoond een ontrouw dienaar te lieden te bevorderen, zijn. Sedert eenige n tijd was hij op- Donderdagavond20Nov. as. te 8 uur. hoopt de Haarlemsche Jonge- lingsvereeniging Pred. 12 Ia in het Brongebouw haar eerste winterlezing te geven met het aantrekkelijke onder werp ,,Het Boea Job", door Ds. C. J. van Paassen. Zij die nog begunstiger der Vereeni- ging willen word'en, hebben tot de djrie winterleziiigen vrijen toegang. Adres penningmeester S. G. Louwenburg, Heerensingel 47, alhier. Openbaar slachthuis. In den laatsten tijd schijnt allengs meer een beweging tegen het openhaar slachthuis, ook im den Raad, bij le den die nog geen deel daarvan uit-' maakten ,toen in beginsel tot de op richting werd besloten. Een van de uitingen van dezen tegenzin was ze ker wel. dat in een vorige raadsver gadering het voorstel tot verhooging der benoodigde credieten werd aange houden, om daarop den nieuwen di recteur van openbare werken te hoo- ren. Buiten den Raad heeft Burgerplicht de kat de bel weer aangebonden. De vraag is gedaan, of het wel mogelijk wezen zou, nu nog terug te komen op het raadsbesluit tot oprichting. Wat de "theorie aangaat, kan men daarover na tuurlijk wijdloopig genoeg discussiee ren: de praktijk van de zaak komt Kantongerecht. Een ei str o o p e,r s g e s c h i e de- n i s. In den nacht van 9 op 10 Oc tober te Velsen. Stikdonker. Achter eenige boomen op het landgoed van den heer G. S. Boreel van Hogelan- den, voor jachtterrein verpacht aan den heer E. v,an Loon liggen stil, on bewegelijk, loerend oen drieltal Rijks veldwachters. Plots ontdekt hun alziend oog de verte een licht, scherp afstekende tegen de duistere omgevinig.Het komt naderbij, een stralenkrans van licht bundels zeft het donkere terrein als 't ware in daglicht, eigenaardig weer kaatst het schelle licht tegen den nachtelijken hemel. Het is het licht van een lichtbak, fluisteren de Rijks- dienaren elkander toe. Aandachtig slaan zij alle bewegingen der nader bij komenden gade; dat zijn etr valt niet meer aan te twijfelen stroopers. Al dichter en dichter ko men de hazen- en konijnenvangers met hun lokmateriaal naar de plaats waar de veldwachters liggen. Op 2 meiter afstand zijn zij thans ge men; dan springen de dienaren uit hun schuilplaats te voorschijn werpen zich op de niets vermoedende stroopers. Twee weten zich nog te redden, de andere twee raken echter in een heg verward en worden gegre pen, doch hebben nog tijd gezien het geweer en de lichtbak weg te werpen. Veel helpt het bun niet, want spoedig is de lichtbak in beslag genomen en ock bet weggeworpen geweer uit een sloot door een dei- veldwachters opge- vxseht. De andere dienaren zijn ter zelfder tijd bezig de beide gearresteer den met de lichtbak bij te lichten om ze beter op te nemen pti te herkennen. En nu blijkt, dat de gearresteerden zijn zekere Klaas Blr.emendaal, koopman te Wijk aan Zee e. Duin en P. Boogaard, fruithandelaar te Beverwijk. Voor genoemd feit hadden zij z/'-ch heden te verantwoorden Beide bekl. bekenden zonder vergunning van den eigenaar op diens grond te hebben geloopen. Aan Bogaard was mede nog ten laste gelegd, dat hij met het geweer in jagende houding bad geloo pen. doch dit wordt ten stelligste door hem ontkend1. Tot zijn dood zal hij dit volhouden zegt beklaagde. Ook had bij geen patronen. Onmogelijk kunnen de veldwachters door het ver blindende licht gezien hebben, wie 't geweer dro-eg. Steeds gingen ze met hun vieren jagen, want in Beverwijk, meneer, zijn 't allemaal jagers, maar zonder acte. zeide bekl. Hij was altijd derde. Voorop ging de drager van de lichtbak, daarop volgde de jager en dan kwam hij. De getuigen houden vol, dat zij zeer goed hebben waargenomen, dat Bloe- mendaal de lichtbak droeg en Boo gaard bet ongeladen geweer, dat hij. bij de ontdekking in een sloot wierp. Het O. M., meer waarde hechtende aan de verklaringen der getuigen dan aan de praatjes der beklaagden, vroeg tegen elk hunner voor bet eerste feit loopen op een andermans grond f 15 boete of 3 dagen hechtenis en tegen Boogaard bovendien nog wegens zon. der acte en zonder vergunning jagen 2 maal 7 dagen hechtenis alsmede ver beurdverklaring m vernieling der in beslag genomen voorwerpen passer in dienst bij mevr. Schorer te Bïoemendaal en o.m. belast rnet bet halen van geld van de Haariemsche Bankvereeniging voor mevr. Schorer. Op 20 Oct. jl. was bekl. door mevr. Schorer opgedragen een bedrag van f500 bij de Haariemsche-Bankvereeni ging te gaan ontvangen. Er was hem daarvoor een cbèque t,er band gesteld. Toen bekl. nu dit geld ontvangen had, beeft hij helaas aan de verleiding om het zich toe te eigenen, geen weer stand kunnen bieden, en is hij met 't geld er van door gegaan. Eerst is hij naar Leiden getrokken en daarna naar Amsterdam waar hij reeds den volgenden dag door den chef-veldwach ter Lokertse in de Tulpstraat werd ge arresteerd Toen bleek dat bekl. nog in het bezit was van f 450 Bekl. beweerde, dat hij te Haarlem na de ontvangst van het geld' te diep m het glaasje had gekeken, en in dezen toestand was hij tot boven genoemden daad gekomen, waarover bekl.zooals hij zeide, veel berouw had, Zijn plan was geweest om naa<r Amsterdam te vertrekken, doch in beschonken toe stand was hij in de tram naai- Leiden gaan zitten, in de meening, dat hij naar het station reed. Van Leiden was hij toen naar Am sterdam gegaan waar hij zich een nieuwe demi-saison, een pantalon en een paar schoenen kocht. Eenige uren daarna werd beklaag de gegrepen. Het O. M. wees erop, dat het z. i. vaststond, dat de toebigening van het geld te Haarlem heeft plaats gehad. Toen bestond reeds de begeerte bij bekl. om zich met het ontvangen geld uit d'e voeten te maken. Wel is slechts f 50 vermist, doch dit is geheel aan de activiteit van de politie te Bïoemendaal te danken. Bekl. had toch het plan, om f500 te verduisteren. Voorts deelde het O. M.' mede. dat al had mevr. Schorer ook verzocht de zaak niet te vervolgen, spr. de zaak te ernstig vond om aan dit verzoek te voldoen. Thans vorderde het O. M. terzake van verduistering 3 maanden gevange nisstraf. De verdediger, Mr. Cr.oop Koopmans 'vroeg vrijspraak, op grond1 dat z. 't misdrijf niet in Haarlem, zooals in de dagvaarding staat, maar te Amsterdam is gepleegd. Mocht de rechtbank dit gevoelen niet doelen, dan riep pk de clementie der Rechtbank in, daar bekl. steeds een zeer oppassend man is ge weest, die door volkomen gebrek aan wilskracht zich niet tegen de verleiding heeft kunnen verzetten. Eenre di c i vist. Den 15en Oct. l.L had J. Leguit te Purm.er.end zijn paard gestald hij D. Klok. Des middags vervoegde zich bij Klok een zekere J. F. Geldof, die hem een hond te koop aanbood. Daarin had Klok geen zin, waarna Geldof zich ver wijderde, echter met medeneming van een hoofdstel uit den wagen van Leguit. Toen dit ontdekt werd, viel aanstonds het vermoeden op Geldof, en bij een on derzoek bleek 'dan ook dat hij zoowel de hond ais het hoofdstel' gestolen had. Bekl. gaf voor zich niets meer te her- inneren omdat hij dien dag dronken was geweest. D,e officier van justitie requisitoir ne mende wees er op dat heki. reeds meer dan SOmaal veroordeeld is geweest. Voor dit feit werd 1 jaar gevangenis straf gevorderd. Mr. van Tienhoven riep de clementie voor zijn client in. Mishandeling. Daarna werd be handeld een zaakje betreffende mishan deling van P. A. Vos door zekeren H. G. Lindeboom op 23 Sept. 1.1., tijdens een twist in het café van Vos. Uit de verklaringen der getuigen a charge bleek, dat held. de persoon was, die Vos had mishandeld, de getuige décharge Zonneveld verklaarde eerst dat bekl. niet lrad geslagen, doch nadat de president der Rechtbank en het O. hem had gewezen op de groote straf aan meineed verbonden, verklaarde getuige, dait hij niet gezien had, wie geslagen- had. Het O. M. voïderde 1 maand gevange nisstraf. Tegen P. John alhier werd ter zake van wederspanndgheid bij zijne arresta tie wegens dronkenschap 8 dagen gevan genisstraf gevorderd. Een woesteling'. P. P. Junge hadj zich op 15 Sept. in de Spaarnwou- derstraat krachtig verzet tegen eenige agenten van politie, die hem- op last van den kantonrechter arresteerden tot het ondiergaan van eene kleine lïechtenisstraf. Als een woesteling had bek'l. zich aangesteld, geduwd, ge trapt. geslagen, en dlaardoor zijne ar restatie ten zeerste bemoeilijkt. Ter zake van wederspannigheid vor derde het O. M. nu 1 maandi gevange nisstraf tegen bekl. Tot postbeambte te Haarlemmermeer is benoemd A. Jansen. Te Abenes (gem. Haarlemmermeer) is gesticht, door toetreding van reeds 39 leden, eene afd'eeling van het Alge meen Nedl Werklieden-verbond. Ondanks het flinke optreden van rijks- en gemeente-politie te Haarlem mermeer en het opsporen der dieven, hebben al weder bij een visscher aan de Lynden alhier palingdiefstallen plaats gehad. Binnenland. De nieuwe Duitsche Gezant. Reuter seint uit Berlijn van 12 Nov.; „Naar de Nordd. Allg. Ztg. meldt, komt voor het ambt van gezant van Duitschland bij hetNcderlandsche Hof, in plaats van graaf de Pourtales, die tot gezant te Munchen is benoemd, in aanmerking de eerste-secretaris van het Duitsche gezantschap te Parijs, de heer Von Schlözer. Een door het Hbld. uit 's Gravenhage ontvangen bericht bevestigt deze me- dedeeling, hoewel aanvankelijk in den loop van den dag was gemeld, dat dr. A. von Bülow, broeder van den Duit- schen Rijkskanselier, de opengekomen plaats zou komen vervullen. gehad, op een vrijstelling of gratie, antwoordde de commandant, dat hij geen oogenblik gewanhoopt had aan den goeden uitslag, daar hij zich vol komen onschuldig wist. Nadat de commandant nog zijn spijlt betuigd had op verschillend)© punten zijn meening niet openlijk te kunnen zeggen, namen wij afscheid. Moge hij een voorspoedig en genoe- gelijk verblijf in ons vaderland vin den! Gasontploffing. Te Hengelo (O.) bemerkte een lood- gietersknecht, dat zich in- de keuken van een nieuw gebouwd perceel een gewel dige gaslucht bevond. Om te onderzoe ken, waar de leiding lek was, streek hij een lucifer aan, waarop een ontploffing volgde, zóo hevig, dat een gedeelte van den zolder werd weggeslagen. Met ver brand gezicht em handen vond men den knecht en bracht hem naar het zieken huis. Gevonden voorwerpen: een leeren hand van spuit 10, een sleutel. O v e r re dJ e n. Gisterenmiddag ls een hond aan den overweg aan den Kruisweg door een spoortrein overre den en gedood. Bekeurd. Tegen een persoon is proces-verbaal opgemaakt wegens het bemoeilijken der politie bij de over brenging van een beschonken, man. Appondissements-Eechtbank. Zitting van Donderdag. 13 Nov. 1902. Veroordeeld. De beide inbre kers A. Scholte en A. Akkooy werden heden door de Haariemsche Recht bank veroordeeld ieder tot een gevange nisstraf voor den tijd van 2 jaar wegens diefstal van worst door 2 personen in vereeniging en in den voor de nacht rust bestemden tijd gepleegd. De eisoh was eveneens 2 jaar tegen ieder. Uitnoodiging. Op uitnoodilging van het bestuur van Zander-Instituut hebben Woensdagavond verschillende raadsleden de behandeling der patiën ten bijgewoond. Heden-avond is het tweede gedeelte der raadsleden daartoe uitgenoodigd. Uit de Omstreken. Heemstede. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand October ingelegd J 3612.38 en terugbetaald f 5269.17; het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2322. Zandvoort. Woensdag bracht een Zandvoort- sche schuit ver,sche visch aan. Be somming f 13.35. De prijzen der visch waren: tong f 0.75 per stuk; scharren f 2.80 en garnalen f 1.40 per mand. Haarlemmermeer. Te Aalsmeer is opgericht eene ver eeniging van tuinlieden en bloemisten. Het doel der vereeniging is alles aan te wenden, om langs ordelijken weg, de zedelijke waarde en verhooging De sterke drank. Een schildersknecht W., te Borne, weduwnaar met éen kind was de vori ge week, na- drie dagen hechtenis, uit de gevangenis ontslagen. Hij vervoegde zich dien d'ag hij zijn werkgever, doch kon niet terstond werk krijgen. Zwaar beschonken werd hij op den avond van dien dag bij Hengelo aangetroffen en sinds dien was men zijn spoor bijster, tot gisterenmiddag een lompenkoop man zijn lijk vond in een sloot aan den straatweg Hengelo-Borne. Roekeloosheid gestraft. Zondagavond, terwijl eenige jonge werklieden zich in een tapperij te De venter bevonden ging éen van hen. zekere S., de weddenschap aan, dat hij een naald dwars door zijn arm zou steken. De weddenschap werd aange nomen en S. stak inderdaad de naald zoo diep in zijn armDat men ze er met meer uit kon krijgen. De' arm begon op te zwellen, en eindelijk moest een dokter worden geraadpleegd, Doch mtusschen was de arm zoo opgezet dat de juiste plaats waar de naald zat met meer te bepalen was. Door Rönt genstralen zal nu worden opgezocht waar ze zit. Daartoe is de man naar Amsterdam overgebracht; een gevote van zijn roekelooze daad, dat hij ec-ln ter niet verwacht had. Een griezelige vondst. Een Duitsch jachtgezelschap, dat de buurt vanEmmerik een klopj acht hield heeft Woensdagmiddag in een hosch te Hüthem een plaatsje dicht bij de Ne- derlandsche grens nabij de spoorbaan het lijk gevonden van een net gekleed persoon. Op het lijk dat reeds Ln staat van ont binding verkeerde en dat een gapende wonde aan den hals vertoornde, werd gevonden een gouden horloge, een re volver en eenige groschen,. Of men hier to doen heeft met een misdaad dan wel met zelfmoord is nog niet gebleken. Treinongeval. Trein 666 Helder—Amsterdam is Woens dagavond tusschen Schagen en Noord- Scharwoude door tot nog toe onbekende oorzaak ontspoord. De machine leed veel schade, maar persoonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor. Hoewel men eerst met negentig minuten het oponthoud. meen de te boven te zijn, moest men vervol gens dezen trein doen vervallen'. van vonken viel neer over het dorp, overal angst en schrik brengende. Burgemeester en Wethouders waren spoedig ter plaatse en door het flinke optreden van de brandweer is de brand tot de fabrieksgebouwen be perkt gebleven. De vier brandspuiten uit Alfen en Oudshoorn, die ter hulp waren gezonden, konden in den loop van -den morgen inrukken. Het ver brande was voor een groot deel ver zekerd. Altveer zoo iets. Op het postkantoor te Heusden ver voegde zich dezer dagen eene vrouw, die van elderg eene kaart gezonden had gekregen. Zij verlangd)© van den postambtenaar op die kaart f 15. Dé ambtenaar maakte haar duidelijk, dat hij op die kaaht 'geen geld kon geven daar het niets andiers was dan eeneansichtskaart, waa«r slechts eenige geldstukken op stonden afge beeld. Het kostte echter heel wat om de eenvoudige vrouw, die op nog aanmajtigencler toon bleef aandrin gen op uitbetaling der f 15, te over tuigen, dat die kaart een waardeloos stuk papier was. Doofstom. Een vrij goed gekleed jongmensch speelde met succes te Purmerend de rol van doofstomme, want van ver scheidene ingezetenen wist hij liefde gaven los (te krijgen. Wantrouwend als de politie moet zijn, scheen zij er den reuk van te hebben gekregen,dat het m'et 's mans zintuigen wel goed wag gesteld. Proeven om hem ge hoor en spraak terug te geven, mis lukten totdait werd voorgewend op zending naar een doof stommen-insti tuut. Gehoor en spraak kwamien toen terug en hij bekende het verkeerde van zijn handelingen. Bij onderzoek bleek hij te zijn C. M. G., geboren te 's Hage, van beroep stoker en bank werker, thans zwervend. Tweede Kamerverkiezing. Door de Vrijzinnig-Democratische ver eeniging te Amsterdam is tot candidaat voor die Tweede Kamer gesteld de heer B. H. Heldt. Mr. M. Mendets (soc.-dem.) heeft de candidatuur voor de Tweede Kamer voor Leiden aanvaard. Commandant Kritzinger. Een der redacteuren van De Tele graaf had het genoegen een onder houd te voeren met den welbekenden commandant Kritzinger, die in hotel Neuf te Amsterdam is afgestapt. Van dat onderhoud wordt het vol gende verslag gegeven. De heer Kritzinger vertoont in zijn uiterlijk weinig meer van de geleden ontberingen en vermoeienissen. Blo zend) doch donker van gelaat, zonder den traditioneelen Boieren-baard, is hij forsch gebouwd en goed gepropor tioneerd, in zijn gentlemanlike voor komen het type van den kaap-koloni- schen Afrikaander. De heer Kritzinger, hoe welwillend ook om verschillende vragen te be antwoorden, behield zich toch op sommige punten het zwijgen voor, omdat, naar hij opmerkte, de Boeren- zaak door veel wat in de pers aan Boereuveirtegenwoordigers is in den mond gelegd, geschaad is geworden. En dat moest vóór alles voorkomen worden. Zoodat wij op onze. vraag, wat hij dacht van de toekomst in Zuid-Afrika, geen ander antwoord kregen, dhn dalt, indien Engeland! goed de hand uitstak om te helpen en zich niet karig of wraakzuchtig toonde, „alles weer recht zou ko men", waarbij de commandant in het midden liet hoe dat „alles recht ko men" moest opgevalt worden. Over Chamberlain's reis gaf de heer Kritzinger als zijn oordeel te kennen, dat deze wel vruchten, en zeer goede en groote zelfs, kon afwer pen; dioch alléén, wanneer minister Chamberlain, in Zuid-Afrika geko men, zich niet bepaalde tot een be zoek aan Johannesburg en Pretoria en den Rand, maar ook de Boeren zelf, het volk op het land en de plaalt- sen ging opzoeken. Anders zoo. hij even wijs terugkeeren als hij heen ging en zijn reis meer kwaad dan goed doen. Over de behandeling van die zijde van het Engelsche publiek ondervon den te Cambridge, sprak de heer Kritzinger nog al vergoelijkend. Het waren meestal opgeschoten Engelsche jongens en studenten geweest; het "Engelsche volk had zich er nidt aan schuldig gemaakt doch hem op de andere plaatsen waar hij optrad', steeds goed ontvangen. „Of de commandant ook in ons land lezingen zou gaan hou den?" „Neen, daar zou wel niets van komen, vooral niet omdat hij vóór alles er voor zorgen wilde niet door ondoordachte uitdrukkingen van zijn kant de zaak van helt Boerenvolk te! schaden." Op de vraag of hij, toen men bezig was met zijn proces, nog hoop had Dezer dagen is een goederentrein, die om 12.20 van Arnhem naar Zeve naar vertrok, tusschen Duiven en Ze venaar ontspoord. De locomotief bleef in het spoor, doch d'e bagagewagen en negen goe derenwagens ontspoordien en schoven op en over elkaar. De materieel© schade is aanzienlijk; die aan de baan veroorzaakt, even eens. De rails zijn twee meter naar rechts verschoven Een der remmers vloog door den schok over de sloot, doch bekwam geen letsel. Een andere remmer werd on der een van de wagens, eveneens zon der letsel, gevonden. De landbouwerswoning van K. B., te Lonneker. is Zondagnacht door onbe kende oorzaak in de asch gelegd- Zaterdagmorgen is de groote boerde rij van den heer J. d'e Jong te Wirdium (Fr.) gxootendeels in de asch gelégd'. Men meldt uit Huissen, 10 Nov. Heden is aan den linker Rijnoever onder dleze gemeente aangespoeld het reeds in verren staat van ontbinding verkeerendl lijk van een onbekend manspersoon, naar gissing 50 jaar oud. gekleed' in blauw colbert, vest en broek, korte laarzen, boezeroen met blauwe en roode strepen, jaeger-hemd en onderbroek, alles ongemerkt. Sig nalement: lang pl. m. 1,70 M., kaal hoofdig, aangezicht rond, neus gewoon mond klein, tanden gaaf, oogen bruin* snor en grijze stoppelbaard. Op hei lijk werd niets bevonden dan een witte en. een roode zakdoek, en een stukje wit papier, waarop met potlood ge schreven was. voor Klaas Joosten. Na cle gewone formaliteiten is de dren keling naar het lijkenhuis]e vervoerd. In die laatste jaren beginnen de her ten in de bosschen onder Baam steeds talrijker te worden. Aan die Lage Vuurschen komen dl© herten zelfs min der gewenschte bezoeken in de moes tuinen afleggen. Deze herten zijn afstammelingen van enkele dieren, die vóór ruim 15 jaar wisten te ontsnappen, toen wijlen Z. M. Willem III het hertenkamp achter Soestdijk liet ontruimen, om de dieren naar het Loo over te brengen. Poging tot doodslag. In dronkenschap heeft C. v. d. werkman aan de suikerfabriek te Gastel twee geweerschoten gelost op zijne vrouw en schoonzuster, welke laatste op verschillende plaatsen, maar niet ernstig werd gekwetst. Drift. Te Hengelo (O), stond een schilder, zekere E., op een ladder te werken, toen hij zag, dat zijn jonger broertje met zijn vriendje aan het vechten was. Hij kwam kalm de ladder af, maar werd toen zoo driftig, dat hij op de plaats dood bleef. Aangevaren en gezonken. De stoomboot „Kampen" heeft, komen de van Zwolle, in de Zuiderzee teir hoog te van Harderwijk een Bunschoter bot ter aangevarens ten gevolge waarvan deze onmiddellijk zonk. De opvarenden zijn allen met moeite gered en te Am sterdam aangebracht. Weerbericht. Verwachting: Zwakke Zuidelijke gedeeltelijk bewolkt. wind. Brand. Men meldt uit Alfen aan de „N. R. Ct.": Vannacht omstreeks twaalf uur is er in de meelfabriek en lijnkoeken- perserij van den heer B. Hus te Aar- landerveen een zware brand uitge broken. Spoedig stonden de beide fa brieksgebouwen in brand en een zee Gestolen. Gisteren is door een knecht bij den schipper J. L. te Rotterdam f 190 giet stalen. De dader is hedennacht om 1 uur aangehouden. Slechts f 55 was nog over. Ongelukken. Zondagmiddag is do timmerman Bodde te Doetmehem door de tram bij Terborg overreden en zwaar aan het hoofd gewond. De treinsmid S., te Enschedé, is op het stationsemplacement door een ran geerenden trein overreden. Beide bee. nen zullen vermoedelijk ten deele moe ten worden geamputeerd. Zaterdag zijn van een Blankenbergh- sJoep op de reede van Vlissingen twee man der equipage over boord geslagen. Gistermorgen kwam in de papierfa briek te Tiel een 17jarig meisje met haar rok tussclien een machine, die haar eenige malen rondslingerde. Het meisje, C. H., leefde nog, toen zij naar het gasthuis werd vervoerd. Yerbrand. Gisterenmiddag is in het ziekenhuis te Rotterdam overleden li. F., die in de ouderlijke woning bij de' kachel speelde, en zoodanige brandwonden bekwam, dat zij naaar het ziekenhuis moest worden vervoerd'. Te Goes heeft een zesjarig knaapje, dat verpleegd werd in het gasthuis, m een onbewaakt oogenblik zijn klee- fen bij de kachel gehouden. Het kind is in brand geraakt en aan zijn won den overleden. Scheepsongelnk. Zaterdag jl. is het tj'alkschip De Vrouw Cornelia, schipper A. de Bruin, van Ter Neuzen, tusschen Flauwens en het Havenhoofd van Zierikzee, op 30 meters diepte gezonken. Met moeite heeft de schipper zich met vrouw, knecht en 5 kinderen in de roeiboot kunnen redden. Doodgevallen. De heer \V. Sorner, gemeente-ont vanger te Assen en militie-commissar ris 'in Drenthe, die gisterenmiddag op jacht was. is in het veld plotseling dood neergevallen. Overreden. Men meldt uit Eindhoven De schoenmaker Van Kemen&d© van Westerhoven wilde gisterenmiddag te Veldhoven op de in beweging zijnde tram springen. Hij geraakte ei onder en kreeg een der wagens ove*- het li chaam. Zijn toestand geeft weinig hoop op herstel. Droeve tijding. De 26-jarige zoon van J. v. d. Haar te Meppel, die op een Rijnschip werk zaam was. is bij Ruhrort overboord gevallen en jammerlijk verdronken. Een telegram bracht heden die treu rige tijding aan de ouders aldaar. Gestikt. Een .ernstig ongeluk, dat aan twee personen het leven heeft gekost, werd! ontdekt. Bij een ingezetene in de Kor te Polben te 's-Gravenhage was- een echtpaar uit Zierikzee voor een paar •dagen gelogeerd. Hedenochtend vroeg werdlen die huisgenooten een brandlucht gewaar 1 en toen zij zich spoedden naar het slaapvertrek der logé's, vonden zij beiden dood, gestikt door den rook. Waarschijnlijk is een kaars in aan raking gekomen met de bedgordijnen en hebben deze zonder brand te ver oorzaken, vooajbgesmeuld, waardoor de echtgenooten bewusteloos zijn ge worden. Men vond den man dicht bij het raam en blijkbaar heeft hij getracht

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2