ten. Alle medewerkers werden door het talrijke publiek luide toegejuicht. Een Engeilsche stoomharingvisscher IJ H 686 kwam hier Donderdag met on geveer een kwart millioen ongekookte haringen binnen, die in twee dagen ge vangen waren. Zij brachten tegen plus minus 1 10 de duizend stuks ongeveer f 2500 op. Sloten. De verkiezing van een gemeenteraads lid (vacature wijlen den heer P. Lom- toert) is bepaald op Woensdag 26 Octo ber a.s. Zauüvoort. Voor eene stampvolle zaal in „Ons Huis" trad dr. H. J. Poutsma Donder dagavond op met heit onderwerp „Mijn rondtrekken met Chr. R. de Wet". Evenals te den Haag, te Haarlem, en andere plaatsen, waar spreker optrad, oogstte hij ook hier een welverdiend Succes. Daar indertijd een uitvoerig versdag: van dezelfde lezing te Haarlem werd gegeven, volstaan' wij met dit bericht. Haarlemmermeer. Gemeenteraad' van Haarlemmermeer. 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen worden voor kennisgeving aan genomen. 2. Verzoek van mej. Basset om eer vol ontslag als onderws. aan school 4, wordt verleend tegen 1 December a.s. 3. Adres van A Kuiper e. a., ver zoekende om zitdagen op sectie B door den gemeente»-ontvanger; zal in eene volgendie vergadering behandeld wor den. 4. Benoemd tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim: C. Brui- nis en A. A. van Wijk. 5. De bestekken voor de aanbeste ding school behoef ten, kantoorbehoef ten. steenkolen, voor het. aansteken der lantaarns en het onderhoudl der we gen worden goedgekeurd. 6. Het verzoek van den aannemer voor den bijbouw van school no. X om verlenging van den termijn der oplevering, wordt op 21 dagen ge bracht anet verplichting dat het <xa- gelijksch opzicht voor dien langeren termijn voor zijne rekening komen. 7. Op het verzoek om afschrijving van gemeentebelasting van verschil lende personen door vertrek wordt gunstig beschikt 8. De begrooting der gemeente wordt vastgesteld in ontvangsten en uitgaaf op f 95.416.915. 9. De begrooting van het burgerlijk armbestuur op f 13,500. 10. Op het verzoek van H. Rinck, gemeente-opzichter, om verhooging zij ner jaarwedde wordt gunstig beschikt. Door den Raad werd deze f 100 ver hoogd. De hoofdelijke omslag over 1903 te Haarlemmermeer is vastgesteld op f 12,000. Over 1902 bedroeg die f 9000. Op de markt te Hoofddorp waren aangevoerd: 74 koeien, f 120190; 31 vaarzen, 90115; 2 nuchtere kalveren, f 10; 9 paarden, 70180. Handel redelijk. Door onbekendheid met de binnen wegen te Hoofddorp, geraakte giste renavond de graanhandelaar Ten Ha gen.van Heemstede, met zijn paard bespannen voor oen boerenwagen in een der greppen. Het paard schrikte, bierdoor en sloeg op hol. De voerman viel van den wagen en kreeg dien over het lichaam. Aan handen en beenen gekneusd heeft de man. nadat zijn paard1 tot staan was gebracht, de rei» vervolgd. Binnenland. Kamerverkiezing. De anii-revolutionnatre kiesvereendging „Nederland en Oranje" te Leiden heeft tot camdidaait voor de Tweede Kamer gesteld den heer J. de Lange, lid van den gemeenteraad. Zondagsrust. In de gisteren te Arnhem gehouden vergadering der Vereeniging tot bevor dering van Zondagsrust wees de af gevaardigde van Amsterdam op de ge varen die sportwedstrijden kunnen medebrengen, als dobbelpartijen en der gelijke. De afgevaardigde van Leeuwarden meende dat men niet alleen op de ste. den doch ook op het platteland moest letten. In die streek waar spr. woont,' wordt Zondags nogal gekaatst. Gaat men dit onschuldig genoegen nu ver bieden, dan krijgt men een slechter,en toestand, dan is het mogelijk, dat die menschen naar de kroeg gaan. Ook Utrecht verklaarde zich tegen het voorstel, waarop Haarlem beioog de, dat men het doel niet zal bereiken door zich tot de Regeering te wenden de burgemeesters kunnen in deze ver gunning geven of weigeren. De afge vaardigde van Zwolle, hiervan geen resultaat verwachtend, bleef aandrin gen, dat men zich tot de regeering zou wenden. Ten slotte werd het voorstel Zwolle verworpen met 19 tegen 18 stemmen. Door de afdeeling Utrecht werd voor gesteld Het Hoofdbestuur noodige po pulaire schrijvers en dichters uit om hunne medewerking te willen verlee- nen aan ons orgaan ..In iederg belang.' De voorzitter wees hierbij op de moeilijke taak. die hierdoor op de schouders van het hoofdbestuur zou komen dat zou toch hebben uit te maken, of iemand „populair" schrij ver of „dichter" is. De afgevaardigde van Utrecht meen de, dat met ecnigen goeden wil het denkbeeld uitvoerbaar is. De voorzitter deed nog toezegging dat getracht zal. worden het blad zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Dordrecht achtte pen wijziging van den titel van het blad wenschelijk, een denkbeeld, dat, naar rte voorzitter be loofde, door het hoofdbestuur zal wor den overwogen. Daarna werd bij zit ten en opstaan het voorstel-Ufcrecht verworpen. Goedgekeurd werd hot voorstel der-i zelfde afdeeling Het Hoofdbestuur zende aan het Bondsbestuur van den Nederlandschen Barbiers- cn Kappersbond een sym pathiebetuiging met hetgeen door zijn afdeeling Utrecht in het belang van de Zondagsrust van hare vakgenooten is gedaan, mot verzoek zijn overige afdee- lingen uit te noodigen in dienzelfden geest werkzaam te willen zijn. Na eemge discussie werd eveneens aangenomen het volgende voorstel van do afdeeling Gouda De algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op den minister van oor. log te verzoeken, de wedstrijden, die op do Rijksschietterreinen zoo druk op den Zondag plaats hebben, te ver bieden. Daarna kwam aan de orde de verkie zing van twee leden van het hoofd bestuur. Prof. dr. s. D. van Veen werd met up een na algemeene stemmen als voorzitter herkozen. Ter voorziening in de vacature NV. C. van der Haak te Rotterdam werd benoemd die heer J. W. Chevallier te Amsterdam, terwijl in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer van Kempen werd voorzien door de benoeming van den heer jhr. mr. II. M. van Asch van Wijck, te Arnhem. De heer dr. Van der Hoeven uit Utrecht stelde voor de Regeering te verzoeken bij het ontwerpen eener nieu we Zondagswet haar aandacht te wij den aan de sport- en schietwedstrijden op Zondag. Dit voorstel wordt aange nomen. Een voorstel van Haarlem, om „zich te wenden tot de Regeering, speciaal den min. van oorlog, om in alle con tracten tot leverantie van poviandee. ring ten behoeve van het leger op te nemen de voorwaarde en te stellen als eisch, dat de arbeiders der leveranciers Zondagsrust genieten", gaf tot eenige diiscussie aanleiding. Na verdediging dooi' den voorsteller den heer Schram uit Haarlem, werd 't voorstel bestreden door den penning meester, den heer Meyboom, die be toogde, dat de minister van oorlog al het mogelijke deed ooi de Zondagsrust te bevorderen. Ook de voorzitter ver klaarde er zich tegen. Het voorstel werd ten slotte aangenomen. Aangenomen werd daarop een voor stel van dr. De Geer uit Velp, om de Regeering te verzoeken dat niet alleen "s winters maar ook 's zomers op Zon dag minder treinen zullen rijden dan in de week. Vervolgens hadden besprekingen plaats over een vraagpunt van Rotter dam „Wat kan er gedaan worden om meer belangstelling in die vergaderin gen van de afdeelïngen der Vereeni ging op te wekken'?' In verband hier mede werd naar aanleiding van een vraagpunt van die afd. 'sGravenhage gediscussieerd over de o.orzaken van 't gemis aan zin tot aansluiting, en over de middelen om alle strijders voor Zon dagsrust onder de banier der vereeni ging zooveel mogelijk te vereeuigen. De voorzitter sloot daarna met de gebruikelijke plichtplegingen de ver gadering. s Avonds werd een openbare verga dering gehouden in Musis Sacrum, waarin de he-eren C. J. van Paassen, predikant te Haarlem, en A. Weyers, priester te Utrecht, als sprekers op traden. Dank uit Znid-Afrika. Een dame in Zierikzee, die verleden jaar als zoovele anderen, wintergoed voor de Boeren heeft gemaakt, kreeg dezer dagen een brief uit Johannesburg, van iemand die haar onbekend was. De schrijver had den oorlog meegemaakt. In Juli 1900 werd er te Trichardsfontein, in Ermelo, een bezending dassen en polsmoffen uitgedeeld, alle uit Holland. Hij kreeg een paar polsmoffen, waarop de naam van de breister. Hij dankt haar nu in den brief en vertelt hoeveel nut hij er van gehad heeft in koude nachten en zoo was algemeen in het comman do de dankbaarheid. Ten laatste verloor hij zijn polsmoffen aan de Engelschen. Generaal De Wet. Vau betrouwbare zijde verneemt de Dordrechtsche Courant dat generaal De Wet op 5 November te Kaap De Goede Hoop is aangekomen. De toe stand zijner gezondheid is eenigszins beter dan toen hij Europa verliet De berichten omtrent zijn familie waren teleurstellend. De generaal schrijft dat de toestand van zijn volk allertreu rigst is en een groot deel zich nog in de concentratiekampen bevindt. Hij betuigt verder zijn dank voor de in Nederland ondervonden sympathie. Stroopers. Door de<n jachtopziener W. van den Brink te Barneveld, werden gisteren op heeterdaad betrapt een paar beken de wilds troopers. Hoewel bij de wor steling die ontstond, een schot afging, mocht de beambte er toch in slagen een dubbelloopsgeweer in beslag te nemen. Ruim een jaar geleden heeft een de- zc-r personen een schot gelost op den rijksveldwachter van Apeldoorn aldaar waarvoor hij nog nauwelijks zijn straf heeft ondergaan. Aanvaring. Woensdagnacht, te 3 uur ongeveer, had1 in volle zee bij dikken mist, die plotseling opkwam, een aanvaring plaats tusschen de van Antwerpen naar Londen varende vrachtboot Nau tilus en de nachtmailboot Koningin- Regentes van de maatschappij Zee land1. Laatstgenoemd schip werd aan ra- derkast en achtervleugel zwaar be schadigd; de Antwerpsche boot kreeg een gat in den voorsteven. Hoewel spoedie- de sloepen uitgezet werden, behoefden dezen geen dienst te dioen. De passagiers waren kalm, en na on geveer eon uur in eikaars bijzijn ge bleven te zün, konden de schepen hun reis vervolgen. Bedrog. Op een lien1 October J.L werd te 's- Gravenhacn aan een der hulp postkan toren ter betaling aangeboden een post wissel, groot 10. Na de uitbetaling bleek het, dat deze postwissel vaisch was. De man die den postwissel aanbood en uit betaald kreeg, was van een stevig post uur, met blozend gezicht; gekleed met zwarten fantasiehoed, min of meer het uiterlijk hebbende van een man, die be tere tijdien heeft gekend. De hoofdcommissaris van politie te 's- Gravenhage verzoekt opsporing, aan houding en voor hem geleiding van de zen verdachte. Een modelpa. Uit de Haagsche kantongerechtszaal bij de behandeling van een leerplicht- zaakje: „D'r is niks met dat jong te beginnen, Edelachtbare, ik heb 'm al zóo op z'n zielement geslagen, dat ie twee dagen moest thuis blijven, maar 't is boter an de galg!" Ougeluk met doodeluken afloop Op den Marssumer Straatweg te Leeuwarden l ad gistermiddag een vreeselijk ongeluk plaats. Een arbei der van de Wed. P. de Boer te Stiens was met een wagen met aardappelen van den kant van Marssum gekomen waar de rij boomen weer begint, toen door de pa9se©rende tram die 2.25 bij de Vrouwenpoort komt, het paard schrikte. De wagen was er een met krommen dissel, die moeilijk zijn te besturen. In zijn poging om het paard tegen te houden werd de voerman van den wagen geslingerd met het noodlot tig gevolg, dat hij tusschen den dissel en een boom bekneld raakte Het hoofd werd letterlijk verbrijzeld. De ongelukkige leefde nog slechts een oogenblik. Verschillende geneeshee- ren, onmiddellijk na het ongeval op het terrein gekomen, konden slechts den dood constateeren. H«et lijk is daarop naar de algemeene begraaf plaats vervoerd. De voortvluchtige boekhouder. De voortvluchtige boekhouder V., van de Deldensche dekenfabriek blijkt een aanzienlijk tekort in zijn boeken, te hebben, dat over verscheidene jaren loopt en geschat wordt op f20.000 tot f30.000. Een teergevoelig ambtenaar. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen werd de zer dagen reeds gemeld dat een nog jonge man bij het smokkelen van twee kistjes sigaren den dood vond, toen hij nabij Moerbeke de vaart wilde over zwemmen. Een der douaniers, die aan de jacht op dezen smokkelaar had deelgenomen, heeft zich den dood van dien ontsnapte zóo aangetrokken, dat hij thans ernstig ziek is. Ongeluk. De voerman A. de VVeijer uit Rand wijk, die door een noodlottig toeval te Heteren onder het wiel van zijn vrachtwagen geraakte, i3 aan de be komen kneuzingen overleden. Stemkistje. Mr. N. J. E. de Voogt, hoofd commies aan de bureaux Bevolking en Burgerlijke Stand te Rotterdam heeft een stemkistje uitgevonden, waardoor de stembriefjes bij verkiezingen ver vallen. en de uitslag direct bij slui ting van het stembureau kan worden afgelezen. De toepassing zal zijn als volgt: Wanneer die kiezer zijn oproepings brief heeft overhandigd aan den voor zitter van het stembureau wordt hij toegelaten tot op een tafel, onder het bereik van den president, staand cas- sette-voraiig kistje. Hij licht dan het deksel op, waarvan de zij schennen verhinderen dat anderen zijn verrich ting zien. In het geopende kistje heeft hij dan voor zich op een zwarte plaat de namen van die candidaten op witte etiketten, onder elkaar aange bracht, zooals ze thans op het stem biljet staan en daaronder een etiket met het woord „blanco" erop. Achter elk etiket staat een koperen knop «p. (pen) achter den naam van de(n) can- De kiezer heeft nu slechts d'e(n) knop dida(a)t(enj zijner keuze neer te druk ken om op hem [of hen) zijn stem uit te brengen. Dan valt het kistje dicht, en hij heeft zijn kiezersplicht vervuld. Door het vallen van het deksel komt die neergedrukte knop weer naar boven, en de volgende kiezer vindt het toe stel in den oorspronkelijken toestand. De mechaniek is zoo ingericht, dat lo op één candidaat slechts één stem door denzelfden kiezer kan worden uitgebracht; 2o. dat hij in het geheel niet meer stemmen kan uitbrengen dan het aantal vacaturen, die vervuld moe ten worden; en 3o. dat na het neer drukken van den knop naast „blanco" niet bovendien nog op candidaten kan worden gestemd, of omgekeerd. De oorspronkelijke bedoeling is. om elk kistje in te richten voor hoogstens tien candidaten. Bij elk neerdrukken van een knop wordt onder het etiket daarnaast de stem automatisch genoteerd door een registreerend' toestel, dat de heer De Voogt heeft uitgevonden. Wanneer dus om rijf uur het bureau wordt geslo ten, behoeft men de etiketten die tij dens die stemming vast liggen slechts los te maken en op te lichten om daaronder den uitslag in cijfers af te lezen. Dan wordt het kistje ge sloten. totdat omtrent, de toelating van de gekozenen is beslist. Kwesties over het al of niet geldig zijn van uitgebrachte stemmen wor den op deze wijze mede voorkomen. Mishandeling. Door de justitie zijn zeventien jonge lingen geplaatst op de lijst van vermoe delijke daders der ergerlijke mishande ling, welke de voermansknecht te Coe- vorden op den avond van den 29en Oct. jl. op de openbare soraat te Hardenberg heeft ondergaan. Weldra zullen' die jon gelieden voor den rechter van instruc tie moeten verschijnen. Een inktvisch. Nabij het Artilleriepark aan het strand te Scheveningen is door een ouden zeerob Maarten Bruin een nog levend exemplaar viecb gevonden, een inktrisch, de man noemt het een zee kat. Jammer dat hij het beest heeft gedood. Voor Artis of Aquarium ware het een aanwinst geweest. Dc man laat de risch nu aan 't strand aan de wandelaars zien. De risch is, gemeten met inbegrip der lange vang- of voelarmen, 1 meter 60 lang. Hij is in het bezit van 10 dlezer armen, bezaaid met tal van «ponsachtige dotjes (zuigers). In den platten ronden kop steken twee groote uogen, terwijl de slaart kort en stomp van vormi is. Merkwaardig is ook de wijze waarop de kop aan den romp is bevestigd. Het vleesch van het dier is spekachtig, Gestolen hypotheekbrieren. Sedert de laatste dagen zijn te 's Gra- venhage gestolen drie hypotheekbrie- ven, Residentiehypotheekbank voor Nederland, ad f 100, serie C, nos. 951d, 962h en 962i. De commissaris van politie der 4de afdeeling aldaar verzoekt opsporing, inbeslagneming en bericht. Verdronken. Men meldt uit Oosterhout De klompenmaker A. Roovcrs, woon achtig te Dorst, een gehucht tot deze gemeente behoo rende, die zich verle den week naa rTilburg begaf om aldaar een kleedingstuk te koopen, en van daar niet huiswaarts keerde, is, zoo- als men vermoedde, verdronken. Zijn lijk werd gisteren uit een der nabij zijne woonplaats gelegen diepe leemputten opgehaald. De man, die eenigszins onder den invloed van sterken drank verkeerde, aangezien dit was gebleken uit het feit. dat hij even te voren nog eene herberg had bezocht, alwaar hem ster ke drank was geweigerd, is, vermoede lijk door de duisternis misleid, in het water dat grootendeels met riet was begroeid, geloope-n en heeft alzoo jam merlijk den dood gevonden. Rechtzaken. - Eeu oplicht8ter. Justina Margaretha Flink, een 26- jarig voormalig dienstmeisje, gaf zich uit voor mevrouw Sloet tot Everlo, en de menschen geloofden het al thans eenigen tijd. Zij begon de rol van groolte dame te spelen met het koopen van een petr- ronkaartje aan het Centraal-Station to Amsterdam. Met dat kaartje ge wapend kwam zij de conlbrole door en liet zij zich door den conducteur van American Hotel naar het emni- busje van dat hotel geleiden. Daar huurde vrouwe Sloet tot Everlo uit Hilversum twee kamers; één voor zich zélf en een voor haar kindermeisje. Daar bleef ,,de barones" tien dagen, tot haar op 4 October werd aange zegd dat zij kon vertrekken, omdat het den eigenaar gebleken was daJt „mevrouw" was een juffrouw, die op de hand gewogen, niet gewichtig is. Inmiddels had! de barones getracht slachtoffers te maken onder de Am- sterdamsche juweliers. De fitrma Bahlman had haar geleverd een re- formcortuum, (een japon of jaquette, zeide de dagvaarding). Bahlman werd' natuurlijk niet be taald; toen de quitantie kwam kreeg men inplaats van geld: een heeleboel mooie praatjes en de toezegging, d!at de rekening zou worden voldaan als al het bestelde geleverd was, er was door mevrouw namelijk een veel grootere bestelling gedaan. Van het American-hotel (alwaar haar nota werd voldaan door een vriend)stapte de juffrouw het Wees- perpoortstation binnen om als mevr. Jordens Molière met haar kamenier daar weer uit te Stappen en een plaats te nemen in het busje van het hotel Pays Bas. Op den laatstgenoemden naam werden goederen besteld bij Sinkel! en getracht bij Elias, het schoenma gazijn op de LeidscheSbraat, een maandrekening te openen. Mevrouw gaf voor te komen wonen op de Hee rengracht 363. Aan den directeur van het hotel Pays Bas was inmiddels ge bleken hetzelfde wat aan zijn collega van het American wa9 duidelijk ge worden met hetzelfde gevolg. Toen ging het via het Weesper- po ortstati on naar heit Bible-Hotel. Het eenige verschil was dat da naam ten dórden male werd verwisseld, thans in dien van mevr. Wansdronk Wichers. De eerste helft van dezen dubbelen naam was die van helt dienstmeisje. Dit dienstmeisje gaf omtrent d© ver- schillendiö werkelijke woonplaatsen van mej. Flink en haar doen en la ten gedurende den tijd, dat zij bij haar in betrekking was nadere inlich tingen. In het American Hotel at helt „ka mermeisje van mevrouw S. t. E." al leen op haar kanier, terwijl mevrouw beneden dineerde met een vriend. Omtrent de woonplaatsen van de beklaagdie bleek, dat zij een Arnhem- sche smidsdochter, eerst dienstmeis je was te Hilversum, en daarna op kamers woonde eerst in Den Haag, en daarna te Amsterdam achtereen volgens op de Ceintuurbaan, in de le Jan Steen-, de Gerard Dou-, de Govert Flinck- en eindelijk in de Bal thazar Floriszstraat, alwaar zij van de woning werd gezet, omdat zij de huur niet betaalde. Dien avond ontmoette zij den heer C., iemand, werkzaam in het dia mantvak, die haar onder dak bracht in het Dam-Hotel, C. had bekl. ge kend op de verschillende adressen in „de Pijp" onder den naam Flink, tot op een goeden dag het dienstmeisje hem had gezegd, dat de juffrouw ei genlijk niet Flink heette, maar Sloet tot Everlo, de dochter van een dokter te Hilversum. Bekl. had hem toen een geheel verdicht verhaal gedaan. Dr. S. i E., haar vader, zou van zijn vrouw gescheiden zijn, waarna haar moeder was hertrouwd mét een meneer Flink. Haar vader, de doctor, zou zijn dochter, die oorspronkelijk ziekenverpleegster in het Kinderzie kenhuis alhier was, hebben gene geerd, toen zij verkeerde dingen was gaan doen, en daarom had zij zich toen maar Flink genoemd. Op den avond van het Dam-Hoted had bekl'. hem verteld, dat zij geen geld had, maar dat zij te Hilversum f 7000 moeslt gaan halen. De heer C. betaalde toen haar logies in het Dam- Hotel. Een paar dagen later wias get. C. haar weer tegengekomen en toen in viteerde zij hem in bet American- Hotel. In dat hotel vertelde zij aan den portier, dat „meneer" overge komen was en eenige dagen zou blij ven. Alvorens „meneer" echter ver trok vond de administratie van het Hotel het echter raadzaam hem te vragen of hij de rekening v&n me vrouw wilde betalen, aangezien hij toch haar echtgenoot was. De heer vertelde toen, dat hij niet dr. S. t E. was en evenmin de» ecbtgenoolt was van mej. S. t E., en maakte zijn wa ren naam bekend. Hij betaalde in middels de hotelrekening, groot f 157.50. Men weeit reeds dat bekl. toen moest vertrekken uit het holtel. Den volgenden dag zou die heer C. „mej. S. t. E." vergezellen als zij te Hilversum bij haar vader, den dokter de f 7000 ging halen, die zij nog al tijd niet had. Toen heit evenwel zoo ver was. maakte de juffrouw aan het station bezwaar. De gelt. C., diel verklaarde tot nu toe alles geloofd te hebben, ging toen alleen. Bij dr. S. t. E. gekomen bleek evenwel; dat hij d'e dupe was geworden van zijn goedgeloovigheid. Dit alles werd door hekl. erkend. Zij moest zelfs om al dé leugens la chen. Zij bekende ook volmondig haar schuld aan de oplichting vbn de firma Bahlmann, heit eenige feit dat haar was ten laste gelegd. De firma Sinkel had de geleverde goederen doen terughalen. Het O. M., waargenomen door mr. Baart de la Faille, het wettig en overtuigend bewijs van het ten laste gelegde feit geleverd achtende, met inbegrip van het samenweefsel van verdichtselen en de listige kunstgre pen, noodig voor de oplichting. De offic. rekening houdende met het be trekkelijk geringe nadeel door bekl. berokkend, haar jeugdigen leeftijd en haar volledige bekentenis, wilde niet gestrenge straf eischen, die evenwel voor bekl. mocht blijken te zijn een krachtige les voor het vervolg, opdat zij in de toekomst niet alleen zou willen reform in haair kleeding, doch ook in haai- immoreel en tem slotte misdadig gedrag. Gerequireerd' werd schuldigverklaring aan oplichting en mitsdien veroordeelimg tot 4 maan den gevangenisstraf. De verd., mr. Asscher, begint met er op te wijzen, dat in de dagvaar ding is ten laste gelegd de oplichting van een blouse of een codtuumrok, hetgeen volgens ph eene ongeoor loofde alternatieve ten laste legging is, er had volgens pl. moeten staan dit; dat of wel beide, maar niet 't een o f het ander. Pleiter wijdt er verder op, dat in onze moderne rechtspleging niet zoo zeer gelet wordt op het feit dat bedre ven is, dan wel op den persoon van beklaagde; daarom, ook vindt pleiter het jammer dat niet meer moeite is gedaan om het verleden van bekl. na te gaan; dit wijdt weder op de fout in onze rechtspleging, dat de verdediger niet reeds bij het voorloopig onder zoek met den beid. in aanraking kan komen. Spr. gaalt verder den levensloop na van beklaagde. Op 13-jarigen leeftijd werd zij reeds wegens haar onhandel baar gedrag van school gejaagd en in een doorgaanshuis geplaatst te Amersfoort. Iedereen is het er over eens, dat beklaagde een uitstekenden indruk maakte en bij oppervlakkige kennismaking iedereen 'door haar in nemende manieren voor zich innam. Later bleek echter steeds dalt die in druk verkeerd was geweest en dat beklaagde zeer leugenachtig was. Het liep zelfs zoo erg dat zij uit het doorgaanshu'is „Veldzicht" moest worden ontslagen daar zij' h'ad ge tracht een der helpsters te vermoor den. Zij had metdie vrouw a-uzie ge-, had em sltomd reeds voor haar bed met een mes toen het Slachtoffer juist op tijd ontwaakte. Later heeft bekl. bekend reeds lang het plan te hebben gehad die vrouw te vermoorden. IJdelheid en behaagzucht zijn bij beklaagde zeer sterk ontwikkeld, ter wijl waarheidszin totaal ontbreekt. Ook is bekl. in het kinderziekenhuis geweest als verpleegster, maar heeft daar een allerzonderlingsten indruk gemaakt. Zij vrisit de adressen te we ten te komen van de kinderen en ging d'an bij de ouders geld leenen. Eindelijk ging zij aan de ouders van een der kinderen vertellen, dat hun kind in het ziekenhuis vergiftigd! werd. Nu was de maat vol en werd zij ontslagen. Als kinderjuffrouw heeft beklaagde het ook niet lang uitgehouden. Plei ter is het niet met het O.M. eens dat in „Américain" het laatste bedrijf is afgespeeld van dit leven, pl. is van oordeel, dat bekl. als zij lichlte straf krijgt, later weer opnieuw zal begin nen. PL is van oordeel, dat we hier te» doen hebben met een zedelijk mihder- waalrdigheids-type, dat nifet in de gevangenis, maar in een gesticht van zenuwlijders thuis hoort. Uitspraak over 14 dagen. Eeu gevat aut woord. Bender is de naaan van een bekend piano-handelaar te Amsterdam, en nu heelt iemand van denzellden naam, reeds meermalen ter zake van valsch. heid in geschriften en oplichting veroor deeld, getracht bij verschillende maga zijnhouders zich te doen afgeven glazen geluid-dempers (om onder piano's te plaats«n). Hij zeide daarbij „het is voor Bender", waardoor die winkeliers dan in de mee ning verkeerden, dat de man namens den boven bedoelden pianohandelaar kwam, en zij werden in die meeniing versterkt doordat de man de genoemde voorwerpen „op zicht" vroeg. Toch liep niemand er in, ails gevolg van 's mans weinig vertrouwen, inboe zemend uiterlijk; hij ziet er uit als een landlooper, Als gevolg van de bovengenoemde fei ten stond de man terecht voor de recht bank te Amsterdam, beklaagd van po ging tot oplichting eu hoorde hij des wege 9 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Nadat de toegevoegde verdediger mr. K. I. Philips had betwist, dat bekl. een valsche qualiteit had aangenomen, zoo als van de zijde vani het 'O. M. was be toogd, op grond dat bekl. zich niet had voorgedaan als lasthebber van den pia nohandelaar Bender, eii hij dus niet .schuldig was aan pograg tot oplichting, onderwierp de president hem aan een nadere ondervraging in verband met de verklaring der getuigen, dat hij de voor werpen „op zicht" had gevraagd. President: Wat zeg je daar nu van? Bekl.: dat de getuigen zich dat heb ben diets gemaakt. President: Heeft de commissaris van politie zich dan ook diets gemaakt, dat je voor hem zelf hebt verklaard, zooals in het verhaal van Je verhoor staat, dat je door oplichting getracht hebt in het bezit te komen van die voorwerpen? Bekl.: Of dit nu precies oplichting was, 'had ik niet uit te maken. Daarvoor ken ik het heele Wetboek van Strafrecht niet genoeg uit mijn hoofd. Sport en Wedstrijden Paarden. Donderdag zijn te Harendermolen (Gron.) de volgende harddravers ver kocht: Electricity II, eig. S. Witteveen te Haremid'ermolen, voor 410 aan B. Catz te Groningen; Krylaty II, eig. F. Koop- mans te Leeuwarden, voor f 221.50 aan L. van Hemmen te Grondingen. Een Amerik. menie van den heer H. Schaap te Leeuwarden, werd verkocht voor t 191.50. Wilhedmientje, eig. H. Hemmes te Haren, ging voor J 460; Pipo, eig. dr. F. Everts, te Usquert, bracht f 441.50 op; Willy, eig. dezelfde, werd voor J 298 ver kocht. Ingehouden werden: Liber.tina, D. D Dobrina. Linsca IILady B, edg. S. Wit- teveen; Oude Sador, eig. L. van Hem men en J. Veenma te Groningen; Kate Grandall, eig. L. van Hemmen; Paul,, eig. B. Ekkens te Hornhuijzen en Onno, eig. C. F. Reilingh te Groningen. Niet gepresenteerd werd Graaf Jan, van GJ. de With, te Leeuwarden. Het 3-jarig Engelsch renpaard Ballankrae1'' dat de groote Cambrid geshire heeft gewonnen, is nu ook eerste favouriet van de Derby-Cup, welke Vrijdag te Derby wordt verre den. Letteren en Kunst. Het groote licht. D© opvoering van Philippi's jongste tooneelwerk „Het groote Jicht" ook te Amsterdam onlangs vertoond heeft te Weenen tot een verrassieaide waarneming geleid'. Hat wordt opge voerd in den prachtigen Burgschouw burg, die nog niet lang geleden aan de fraaie Rmgstrasse is gebouwd ter vervanging van de,n in 1884 afgeb'ran- den ischouwburg. Hoezeer die nieuwe schouwburg dan ook aan het oog v 1- doet, voor het oor heeft hij een groot gebrek. Vermoedelijk wegens de aan zienlijke hoogte der zaal, is de accous- tiek er zeer middelmatig; vooral bij salonstukken heeft men moeite de tooneelspelers te verstaan. Zeer was men daarom verrast, dat hierin zulk een groote verbetering was gekomen, toen „Hef groote licht" werd vertoond. Toch was niets aan do zaal veran derd. ITet moest dus aan het stuk zelf liggen, aan het decoratief. En de oplossing kan geen andere zijn dan deze, dat de gewelfde hobge koepel van den Dom, in welke het laatste be drijf speelt, het wonder had verricht Die koepel bevindt zich reeds boven 't tooneel van het begin der voorstelling af, natuurlijk bedekt door de doeken, die in de eerste bedrijven gewone ka mers voorstellen in het laatste wordt hij dan wat lager gehangen. Men on derstelt dat hij liet geluid van het too neel weerkaatst en daardoor het daar gesprokene in de zaal beter verstaan baar maakt. Daarom is nu het aan brengen van zulk een geluidsreflector als blijvend hulpmiddel, in onderzoek. Het zou wel eigenaardig zijn, indien Philippi aldus onwillekeurig met zijn „groote licht" het lang gezochte licht had ontstoken om een der fraaiste too- neelzalen van Europa aan den eersten eisch van een goeden schouwburg te doen beantwoorden. Te Gent zal worden uitgegeven eer» orgaan voor den Middenstand van Vlaamsch België, de „Nieuwe Burge rij" geheeten. Blijkens eene circu laire van de redactie zal dit blad, dat tweemaal per maand verschijnt, bre ken met de tot nu toe gevolgde rich ting van jammerklachten en verwij ten. Het wil opbouwen eqne nieuw® jonge kloeke burgerij. Medewerkers

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2