Iet ecMe ¥ichy-Water, als een Plienix uit zijn assche verree zen te zyn. In 1654 verbrandde ook de Doopsgezinde kerk. Vrede. De heer Reitz, gewezen staats-se- erbtaris deir Zuid-Mrikaansche Ra- publiek, heeft in de North American Review een artikel geschreven over den vrede. Hij zegt daarin: „Indien ik. met deze stukken en deze feiten voor mij, voor de vraag gesteld word: Is dit wede? dan antwoord ik beslist en onvoorwaar delijk: Neen. „Misschien is het de veelgeprezen Pax Briltanniea, maar het is geen vrede in de gewone en eerlijke be- teekenis van het woord. „Het zou kunnen zijn een „Vrede die alle begrip te boven gaat", maar het kan niet beschouwd worden als een duurzame vrede, noch als een die het geweten bindt vtan die man nen die, om het overschot hunner vrouwen en kinderen te sparen, hem teekenden om zoo te zeggen met het mes op de keel. „Dfe schrijver van dit artikel legt er nadruk op. dat hij, dit zeggende, noch voor zichzelf als 'een der onder teekenaars van het verdrag spreekt, noch voor zijn landslieden, dtie in Zuid-Afrika gebleven zijn als onder danen van de Britsche kroon. „Hij spreekt niet voor zichzelf om dat hij, alvorens dalt stuk te teeke non, Lord Kitchlener, in het bijzijn van alle onderhandelaars, duidelijk te verstaan gaf, dat hij alleen zou teekenen met dien verstandje, dat het geschiedde in zijn representatieve en niet in zijn individueele hoedanig heid, en Lord Kitchener nam met dat voorbehoud onvoorwaardelijk ge noegen. „Hij spreekt niet voor zijn lands lieden die in Zuid-Afrika wenschen te blijven, en die klaarblijkelijk hun plicht doen, zoo lang zij niet erger lijk onderdrukt wordien, de wetten te gehoorzamen van de regeering onder welke zij leven den Keizer geven de wat des Keizers, Gode wat Godies is. „Hij spreekt als een rechtsgeleerde van ervaring, die weet dat een over eenkomst, onder dwang aangegaan, geen bindende overeenkomst is. „Daar tegenover kan gesteld' wor den dat dit beginsel niet erkend wordt in hdt internationaal recht, maar bestaat zulk een recht eigenlijk wel? „Dfeze oorlog in Zuid-Afrika heeft, met andere belangrijke zaken, aan de wereld bewezen dat hoezeer ook de conventie van Genève en de Haag- eche conferenties daarmede in tegen spraak zijn hel- internationaal reclilt nietg anders meer beteekent dan het recht van den sterkste. „Bovendien zijn de vredesvoor waarden, met de plechtige en onte genzeggelijke belofte der Britsche vertegenwoordigers betreffende een aigemeene amnestie voor de Kaap- sekte opstandelingen, opzelttelijk en ergerlijk verbroken, toen de inkt nog nauwelijks droog was op het papier waarop ze geschreven waren. „En al waren dus op zedelijke en wettelijke gronden deze vredesvoor waarden bindend (en dat is niet zoo) toen ze geteekend werden, dan zou ik nog volhouden dat, nu de een© partij haar beloften geschonden heteflt, de tegenpartij niet langer gebonden is. „Is dit vrede? „Neen. En wat thans in Zuid-Afrika gebeurt, onder het kleinzielig-wraak- gierige en kwaadwillige bestuur van de twee mannen die hoofdzakelijk verantwoordelijk waren voor den oor log den Britschen minister van koloniën en zijn satelliet Lord Milner versterkt mij geheel in deze op vatting. Een hevige brand. heeft op het riddergoed IHein—Guttowy, nabij Wreschen, in Posen, een huis ver nield, dat ongeveer 30 arbeiders tot wo ning diende. Die, welke in de beneden verdieping sliepen, konden zich tijdig redden, terwijl eenige werklieden, die zich op de eerste verdieping bevonden, uit de vensters moesten springen en daardoor verwondingen bekwamen. Een meisje van 17 jaar en een jongen van 13 jaar kwamen in de vlammen om. De brand ontstond dooi dat een brandende lucifer in een hoop stroo viel. Spoorwegongeluk. Nabij het station Pudewitz, in Posen, liep een ran.geeren.de locomotief op een draisine. Drie werklieden werden ern stig gewond. Eén hunner is reeds over leden. Tegen aanrijdingsgevaar. Een New-Yorksche architect, Herhert Harde genaamd, heeft een middel be dacht, om rijtuigen zoodanig te verster ken, dat het gevaar van verbrijzeling bij aanrijding tot een minimum be perkt wordt. Hij legt daartoe een bree- den staalband om het rijtuig. De zwaar te van het rijtuig en de kosten van aan maak worden door deze inrichting niet noemenswaard grooter. I)e cholera aan de Roode Zee. In den omtrek van Hodeida ,aan de Arabische kust van "de Roode Zee, is een rholera-epidemie uitgebroken. Voor al onder de Akhdams, een buitengewoon onzindelijk deel van de bevolking, maakt zij veel slachtoffers. Gemiddeld kwamen In het begin der vorige maand 10 geval len voor, waarvan 8 met doodelijken af loop. Te Hodeida zelf heeft de ziekte zich ook vertoond. Er is een Griek aan gestorven. De koffiesorteersters en de bootwerkers zijn vari overheidswege bui ten de stad gebracht. Alle zaken staan stil. Oorlogshonden. Onlangs is in het militaire district Frankfort een.' wedstrijd met oorlogs honden gehouden. De honden van drie bataljons Pruisische jagers en van een bataljon Beiersche jagers namen er aan deel. Van het midden van een groot bosch uit werden in verschillende rich tingen patrouiiles uitgezonden. Deze patrouilles moesten door middel van haar honden boodschappen sturen aan het centraal kwartier, van waar de hond dan weer moest terugkeeren naar zijn eigen patrouille. De deelnemende hon den waren alle airedale-terriers en de meeste hebben hun zending goed ver richt. Er waren er echter ook, die het spoor hijster werden. De snelheid, waar mee de honden liepen, bedroeg 170 500 meter per minuut. De bekroonden in den wedstrijd kregen bij wijze van onder scheiding een gallon om den halsband. Vleesch eii stoomvaart. Het heet, dat de voornaamste vleesch. exportfirma'^ in Texas, die zich tot een grooteu vleeschtrust vereenigd heb ben, voornemens zijn, een stoomvaart lijn te openen tusschen de golf van Mexico en Europa ten behoeve van den transatlantischen vleeschhandel der zuidwestelijke staten van de Ame- rikaansche Unie. Twee arbeiders gestikt. Te Angan, in Bretagne, is een vree- selijk ongeluk gebeurd. Twee putwer- kers moesten een put graven en waren genoodzaakt tengevolge van den rots- achtigen grond, een mijn te leggen. Na het springen begaven beiden zich in de put, waarin zich nog gas schijnt bevonden te hebben. Eenigen tijd latei- althans werden beiden gestikt uit deh put gehaald. Een hunner laat een we duwe met zes kinderen na. Yalscke spoorkaartjes. Te Weenen is een aanzienlijke Hon- gaarsche edelman gearresteerd, die beschuldigd wordt van het maken van valsche spoorkaartjes. Hij moet dit bedrijf reeds verscheidene jaren heb ben uitgeoefend met medewerking van een 12tal medeplichtigen. Doortastende vrouwen. De politic-agenten te Rome schijnen doortastende vrouwen te hebben. Eenige dagen geleden verzamelden zich op de Piazza del Collegio Roma no ongeveer 50 vrouwen van agenten, met het doel een aan den burgemeester te richten adres op te stellen, waarin geprotesteerd wordt tegen verschillen de misbruiken, waarvan haar echtge. nooten de slachtoffers zijn. Daar de bijeenkomst niet zeer kalm verliep, en samenscholingen dreigden te ontstaan gaven politieagenten haar eigen mannen haar bevel tot doorloop en. Als brave huismoeders gehoorzaamden zij en begaven zich in optocht naar het Kapitool, waar een deputatie' uit haar midden werd ont vangen door den burgemeester. De dames eischten1. afschaffing van een maandelijksche belasting van 8 lire voor woning, die zelfs van ge huwde agenten wordt geë'ischt; 2. de instelling van een hulpfonds voor we duwen en weezen. Keizerlijke uniform-verwisselingen Toen de „Hohenzollern" Zaterdag te Port-Victoria binnenjstoomde, was de Duitsche keizer gekleed in zijn langen cavalerie-officiersmfantel. De vertegenwoordigers van Edward VII die hem kwamen begroeten, dadelijk nadat de „Hohenzollern" geankerd, was, dejeunerden met Wilhelm II, die gekleed was in klein admiraals- uniform van de Engelsche marine. Om halftien, na bet dejeuner, stapte de Keizer aan wal, in het prachtig uniform van kolonel van het le regi ment dragonders. 's Middags na de parade in Shorn- cifle, ging d'e Keizer met den trein naar Londen. Hij stapte in, gekleed als kolonel der dragonders. Hij ver liet den trein in zijn gekleede sluit jas, met ©en hoogen hoed op. Een student van de Yale-universiteit, die in Juli 1.1. een wielrijder gedood heeft met een automobiel, is veroordeeld om aan de familie van den, verongeluk te 5000 dollars schadevergoeding te be talen. Een aanslag op Stransz. De componist Strausz is Zondag ge durende een repetitie het slachtoffer geweest van een aanslag, die slecht had kunnen afloopen. Gedurende de pauze loste een individu, terwijl Silrausz achter de coulissen kwam, twee revolverschoten op hem, wierp hem vervolgens op den grond en be gon hem af te ranselen. Strausz heeft geweigerd een aanklacht in te dienen. De echtgenoot de man was een ge trouwd man kon ongestoord ver dwijnen. Goede tijding van pre?. Sfeyn. Uit Cl aren s, Zwitserland, komt be richt, dat de gezondheid van Presi dent Steyn goed vooruitgaat. Alle da gen komt de ex-president, op een leu ningstoel in de buitenlucht. De ge- neesheeren denken dat hij binnen twee of drie dagen weer buiten zal kunnen wandelen. Persprocessen in Dnitschlaud Zooals men weet houden de Duit- schers er een rare en heel eigenaar dige meeuing op na over wat al of niet als beleeddging moet beschouwd worden.. De vele persprocessen in den laat- sten tijd zijn Uier een goede illustra tie van. "Ulk het bekende geïllustreerde satyrieke bijblad van het „.Berliner Tageblatt" geeft een scherpe parodie op die persprocessen, vooral naar aanleiding der veroordeeling van den redacteur van een Poolsch blad, Hoffman, wegens beleeidiging van den onderwijzersstand. .'•Ulk" dan geeft het volgende paro- dische Verhaal. De president van de rechtbank opent het verhoor. Pres. Aangeklaagde Lehman! U bent redacteur van „De Volkswacht" en erkent in twee artikelen den ko ninklijken Geheimraad, den heer ba ron Grijp-Grijpaard, beschuldigd te hebben van omkooperij en afper sing? Redacteur Lehman. Ja, de ge tuigen kunnen de waarheid der fei ten bewijzen. «ï?"™- TT hé' Niet 200 haastig c Ljebheft. Of u het bewij,s voer dia waarheid moogt bijbrengen, dat zul- en we. straks eens overwegen Aller eerst verzoek ik den. heer baron van Grijp-Grijpaard allerbeleefdst, of hii zoo vriendelijk wil zijn mij mede te deelen, wat er waar is in de aantij gingen van den beschuldigde. De baron. Jae... zeg... hè. In het eerste artikel vertelt de kaerel, dat ik ...he bij -die laatste leverantie den betref feilden ambtenaar... hè... twee duizend pop heb aangeboden, omi hem den mond te snoeren. Verdediger. Die ambtenaar is hieh Meneer Muller uit Ikshuiz-en. iii] zal 'getuigenis der waarheid af leggen. Pres. Getuige Muller vóór Nu vertel raak! Getuige. ik heb den brief meege bracht. Hier staat zwart op wit: 2000 M zi-'n de door hiij gedane voorschoitten inbegrepem. Twintig pfennig voor den kruier, een Mark voor liet rijtuig en 5 pfennig voor een doosje lucifers. Pres. Griffier, noteer deze ver- klarmg En hoe slaat het met, tio tweede kwestie? De haron. Jae... de tweede kwes tie... Er werd beweerd, dat ik de Re geering dertien duizend guid'en meer heb aangerekend, dan ik voor den grond bekaaid bad. natuurlijk nietwaar Hoe, eel hebt u on de rekening gezet hoogwelgeboren heer? De baron. Neem me niet kwalijk maai ik bemoei me nooit niet geldza ken. Bah! Zou u 't even mijn rent meester willen vragen? De rentmeester. Er is wel een klein verschil, mijnheer de president op de nota aan de Regeering overge legd, stond 165.000 mark, maar de Koopsom bedroeg slechts 150.000 mk Hier zijn de bijlagen. •Pf^' TT Het verschil bedroeg dus mal STa' ™'UB' vijftienduizend mark. Het getuigenverhoor is hier- mede afgeloopen. Het woord is aan hot Openbaar Ministerie1 De Off. van JustiBe. - Alweder is uit dit verhoor gebleken, met welk oen verregaande lichtzinnigheid ze kere elementen in de pers zich niet ontzien hooggeplaatste personim te belasteren. De aangeklaagde is er niet voor teruggedeinsd nm van OM. Uc?Kuemsa om een man land hélt van het vader- trmin ™teeld van plichtsge- gebóorte 8er' oorie en van inborst, als een kwa jongen door het slijk te sleuren, zon der zelfs een flauw begrin van den toestand te hebben. Het getuigenver hoor heeft zonneklaar bewezen, dat i'ordachtmakiiigen uit de lucht waren gegrepen. Van twee duizend mark voor omkooping kan geen spra ke zijn, dat is vastgesteld door een onder eede gedane getuigenverkla ring. Immers de som bedkoeg één mark vijf en twintig pfennig minder. Helizelfde is het geval met de bewe ring, dat het Rijk voor dertienduizend mark is afgezet. Welk een teugen? Het verschil was tweeduizend gulden meer. Als een phenix uit haar asch zoo rein en onaantastbaar treedt de da re Ar™ ,V.an GriiP-&«Paard uit de rechtszaal te voorschijn. De hem oPden' Pi» keert zich lot den lasteraar. Concluderende en n™umde. dat heschul- UiMlo voorheen nimmer is bestraft wat bewijst, dalt hij een bijzonder slim en moeilijk te betrappen kran tenschrijver is, require er ik tegen den redacteur Lehman twee jaar hechtenis'en drie jaar veulies van eer. Verdediger. De beschuldigde heeft gehandeld in het belang van 't algemeen. Hij heeft een man. die zich schuldig heeflt gemaakt aan mis dadige handelingen, ontmaskerd. De omkoopingissom bedroeg niet 2000 mark, maar slechts 1998 mark 75 pf. Dat onderscheid is toch waarlijk der moeite niet waard. Als het bedrag, dat beschuldigde heeft genoemd als zijnde de som, waarmede getuige het Rijk benadeelde, heeft, hij zelfs Uwee- duizend mark minder genoemd, dan uit het getuigenverhoor is gebleken. Bewijst dit niet, met hoeveel voor zichtigheid die redacteur zijn pen be stuurde? Ik vraag vrijspraak van. mijn cliënt. (De rechtbank gaat in raadkamer). Pres. (Een half uur later). De aangeklaagde heeft zich schuldig ge maakt aan laster en wordt mitsdien veroordeeld tot 2^ jaar hechtenis. Het bijwijs voor de waarheid zijnor beweringen is door hem niet kun nen geleverd worden, daar in geen van beide gevallen de opgegeven be dragen juist zijn. Daar gevreesd wordt, dat aangeklaagde door de vlucht aan de gerechte straf zal trach ten te ontkomen, wordt hij onmid dellijk in hechtenis genomen en dooi de drukste straten der stad geboeid weggevoerd'. Zeldzaam geval. Uit Rijsbergen wordt aan het Dbl. v. Nbr. gemeld Dat een weduwe drie huwbare doch ters heeft, is niets bizonderts maar dat >lie drie zusters trouwen met drie broe ders, gebeurt niet alle dagen. En als daar bijkomt, dat de eenige broer dier zusters met de eenige zuster diejr broers huwt, dan staan we voor een uiterst zeldzaam geval. Dat geval echter zal zich dezer dagen alhier voordoen door de voltrekking van het huwelijk van de twee laatste paren uit de- families B. en R. te dezer plaatse^ Over de Ierscho Zee in een luchtballon. Bij gunstig weer is de Engelsche pre dikant J. Bakon er gisteren in geslaagd m een bestuurbaren luchtballon een dool van de Iersche Zee over te isteken. De ballon werd voor alle gebeurlijk heden vergezeld door een kanonneer boot. Bacon steeg, in gezelschap van tien luchtreiziger Stanley Spencer op het eiland Man op en landde na een reis van ruim 100 K. M. in een woest dal van Dumfr.eshire, in Schotland. Binnenkort zal Bacon nogmaals per hallon de zee oversteken gelijk met een ondlerzeesche boot, om te kqnnen con- slateeren of de boot van den ballon uit zichtbaar is. Iets over liet schoenenpoetsen. Ieder die Italië bezocht heeft, is verrast en verschrikt geworden, als hij vreedzaam daar voor een café zittend, plotseling overvallen werd door een schaa rvan schoenenpoetsers. Met een blik vol verwijt wijzen zij op een slechts weinig bestoften .schoen en bie den zij hun diensten aan. Heeft men een hunner afgewezen, dan verhindert dit geenszins, dat nog twaalf anderen na elkaar hetzelfde verlangen kenbaar maken. En dan in Griekenland! Ware hor den van in lompen gehulde, half opge schoten knapen maken 's morgen, 's middags en 's avonds alle drukke stra ten. pleinen en cafe's van Athene on veilig ,want de echte Griek laat zich, drie- tot zesmaal dagelijks de laarzen poetsen wat bij d'e stoffige, meestal; ongeplaveide straten van Athene ook niet overbodig is. Deze knapen zijn meestal afkomstig van Kreta, ook vele Perzen zijn onder hen en de Atheen- sche vereeniging „Parnassos" maakt zich sedert jaren zeer verdienstelijk door de opheffing van hun zedelijk en geestelijk peil. door de inrichting van avondscholen voor deze „Lustri"'. Ook in Frankrijk hebben de schoenpoetsers hun intrede gedaan en daar heeft hun ambacht, dat zeer winstgevend is. on- langs een geschiedschrijver gevonden in den Marchese Paolucci 9de Calboli. Volgens hem is het schoenenpoetsen op straat uit Piemont in Franla-ijk in gevoerd. Tot aan de 19e eeuw poetste men in Frankrijk, gelijk elders, de laarzen in huis. maar ten tijde der Fransche revolutie kwamen Piemont- eezen naar Parijs en poetsten op straat de laarzen met kachelroet. Een ver andering in het smeersel werd uit En geland ingevoerd' door bijmenging van vet. zoodat de naam van het glanzend smeersel in Frankrijknog heden „ci- rage anglaise" is. Toen in 1860 Savoye aan Frankrijk overgim- trokken de Savoyaa.rd.sche knapen in menigte als schoenpoetsers naar Parijs, en lieden wordt het getal schoenpoetsers op de straten op 2180 geschat. Een gevaarlij ke concurrentie direigt hun ambacht thans. door den Autocireur. een schoenpoetsmachine. Zoo trekken nu al vele schoenpoetsers het land uit. en duizend'ën hunner zijn reeds m oe Ver- eenigde Staten, Canada, Argentinië en Brazilië aangekomen. Hun dorado echter is New-York, waar zij met een ordentel-'hc schoenpoetsgerei tot 2 dol lars daags maken. Dat het beroep daar werkelijk winstgevend is. bleek on langs uit een artikel in de New-York Herald", waarin de levensloop behan deld' werd! van zeven schoenpoetsers, heden allen bekende millionnairs. Een hunner is de Italiaan Antonio d'Aste, die het bekende renpaard Nasturtium onlangs voor 50,000 dollars verkocht, nadat hij er 300,000 lire mee verdiend had'. Hij kwam in 1884 zonder een cent op zak. naar Ne.w-Ybrk. Kunstenaarstrots. Een organist van naam te Liverpool, de heer Best, woonde eens een groot openbaar feestmaal daar ter stede bij en had beloofd', daar wat op liet' orgel te spelen. '1 oen bet oogenblik daarvoor was ge komen, stond d.e burgemeester op en kondigde den aanzittenden kort en bondig aan: „Nu zal het orgeliets voor ons spe len". De heer Best bleef kalm op zijn stoel zitten en deed alsof de aankondi ging hem niet aanging. De burgemeester zag hem verbaasd aan. Hij meende, dat de musicus mis schien in de eene of andere muzikale mijmering was verzonken, en daarom hea*haalde hij zijne aankondiging met een. stem, luid genoeg om döodën op te wekken. Maar de heer Best verroerde zich no- niet. Een bedien,de kwam naar den orga nist toe en zei: ..Hebt gij 't niet gehoord, mijnheer? De burgemeester kondigt aan, dat nu luit. orgel spelen zal." De heer Rest keerde zich om, zag den knecht met verwondering aan eir zei: ..Laat het maar spelen, ik zal het niet beletten". Natuurlijk bracht de knecht dat ant woord terstond aan dien burgemeester over. Deze verhief zich ten derde male van zijn zetel, boog beleefd in de rich ting van de nlaats, waar dé Keer Best zat. en zeid© op eerbiedigen toon: „Nu verzoeken wij onzen hoogver- eerdem medeburger, den heer Best, de goedheid, te hebben ons samenzijn met een proeve van zijn beroemd' or gelspel op te luisteren". Toen stond de kunstenaar volkomen te weden gesteld' op en voldeed aan het verzoek. Re gemokte Koning. Frederik dl© Groote had, de gewoonte? soms onverwachts de eene of andere kleine garnizoensstad in de omstreken van Berlijn te bezoeken en dan luidde de kennisgeving daarvan eenvoudig: „Morgen komt de koning; laten de compagnieën zorgen dat ze in orde zijn!" Deze med'edeeling bracht op een goeden dag niet alleen het mus- ketiersbataljom. in het niet Ver van Berlijn gelegen stadje Strausberg in garnizoen, in d'e war inaar ook de burgerlijke autoriteiten van liet plaatsje. Deze laatsteai toch wisten niet waar zij dien koning voor een nacht onder dak moesten brengen, want d'e vorst had meteen medege deeld dat hij bleef overnachten. De commandant van het bataljon hielp hen evenwel uit den nood 'door een officier, die eene dienstwoning in ge bruik had, te gelasten deze voor dien dag en nacht te ontruimen. Allee werd nu in het werk gesteld om het "kwar tier voor den Imogen bezoeker zoo ge zellig mogelijk te maken, wat vrij goed gelukte De koning had zijn bezoek tegen dein namiddag aangekondigd en dus wilde men den voormiddag benuttigen om de g,ehaele stad' nog eens „een goede beurt' te geven. De goede Sfrausber- ger.s bad dien evenwel vergeten, diat de koning van verrassingen hield:. Zóó reed dus reeds in den voormiddag, ter wijl men nog druk bezig was alles in ord'e te maken, de koninklijke koets de stadspoort binnen ,en de markt op." De kon mg gelastte onmiddellijk den tamboer den generaalsmarsch te slaan. Weldra klonk deze door de straten en vóór nog d:e burgemeester den koning had kunnen begroeten, marchecrd© het bataljon de stad uit en even later reed de koning het met zijn gevolg na, zonder de feestelijke begroe ting van den burgervader te hebben genoten. De teleurgestelde magistraat maakte van deze gelegenheid gebruik om het kwartier des konings nog eens te inspecteeren en vond er alles in or- die Nauwelijks was hij daarmee ge- reedi, toen hem reeds gemeld werd, dat de koning terugkeerde, 't Had den geheelen dag gedreigd te regenen en nu openden zich plotseling de sluizen des hemels; de troepen moesten de oefeningen staken, en teleurgesteld in niet al te beste luim, liet de koning zich naar zijn kwartier geleiden. Daar aangekomen, gaf hij last in zijne ka mer vuur aan te leggen, opdat hij zich kon warmen en van kieeding verwis selen. Juffrouw Krause, de huishoud ster van den officier, voldeed onmid dellijk aan dien last, maar o wee! de schoorsteen wilde niet trekken en rookte zóó, dat niet alleen dit, maar ook al de andere vertrekken mei rook werden gevuld. Weldra stond de ko ning vloekend en scheldend' weer --p straat in den regen. Wat te doen? De burgemeester ging als een razende te keer tegen dien ellendigen schoor steen. de andere stedelijke autoritei ten eveneens. Plotseling kwam juf frouw Krause met een witte pantalon naar buiten .die intusschen door den rook al aardig zwart was geworden. „Dat vond ik in den schoorsteen. ïlc heb het er uitgehaald en nu trekt hij wel!" zeide zij lachend; „Voor den drommel die is vain mij!" liet de of ficier zichontvallen, die de kamers bewoonde. ..Hoezoo?" vroeg de ko ning verwonderd'. Ik vraag Uwe Majesteit, ailerondërdanigst ouf verge ving' stamelde de officier ..dit fclee- dmgstuk behoort mij!" „Wat gaat mij je pantalon aan!" antwoordde die koning, wiens goede luim terugkeerde. „Majesteit, ik had haar in den schoorsteen gestopt." „Zoo", zei de koning lachend, „is de schoorsteen je kleerenkaèt?" Nu vertelde de offi cier dat hij het kleedingstuk er in dertijd erin had, gestopt, om den tocht te weren en het later had vergeten, zoodat hij ea- ook nu niet aan had ge dacht. 't Kwartier was intusschen bewoon baar gewoadeu; de rook was er uitge trokken en liet vuur brandde lekker. Lachend betrok de koning zijn kamer., zonder verder over de stoornis te mop peren. Zoo dikwijls de Oude Frits later over Strausberg sprak, voegde hij er bij: .Daar wilden ze me toen uitroo- ken!" Maatgevoel. Saint-Saëns die reeds op 3-jarigen leeftijd pianoles van zijn moeder kreeg op een oude piano, die zijn oud-tante voor hem in orde had laten maken, kwam op 7-jarigen leeftijd ondier lei ding van Stamaty, een leerling van Kalkbrenner die ook onder Mendel sohn en Schumann studeerde. Hij maakte zeer snelle vorderingen, verbaasde iedereen door z'n scherp ge hoor en zijn groot gevoel voor rhyt- mus, dat zóó sterk was, dat, toen hij eens als kind in cle huiskamer was en ir, het daaraan grenzende salon een bezoeker werd gelaten, die een oogen blik moest wachten en heen en weer liep, hij tot zijn moeder zeide: „Die mijnheer loopt met een kwart en een achtste". Het, bleek werkelijk iemand to zijn die mank liep. Nieuwe bagagewagens loopen sedert eenige dagen in den D- trein tusschen Berlijn en Eydtkuhnen. Daar de bagagewagens wegens hun plaatsing dicht achter de locomotief bij spoorwegongelukken het meest aan gevaar zijn blootgesteld, is bij de nieu we wagens aan beide uiteinden een ..beveiligings-afdeeling" ingericht, die niet gebruikt wordt. Tusschen deze bei. de afdeelingen bevindt zich dei eigen. Ijjke bagagewagen. Bovendien zijn wagens buitengewoon stevig gebouwd en wegens bun groote lengte loopen zij op vier assen. Sensationeele verkoopingen. Dezer dagen is te Parijs onder een grooten toeloop van nieuwsgierigen de garderobe van mevrouw Humbert ver. kocht. Er was zulk een gedrang, dat verscheidene dames flauw vielen. Een door mevr. Humbert gedragen japon bracht 1,300 francs op. In een aangrenzend© zaal van het, zelfde verkoophuis werd op denzelfden tijd' het mobilair van den bankier Bou. lain,© verkocht. Zuigeliiigoiivoednel onder gemeen* ïijke coutröle. Te Batter sea ,de Londensche voor stad, is de toebereiding van het voed sel voor zuigelingen van gemeentewe. ge aanvaard. De melk wordt van Boe ren uit dien omtrek betrokken, nadat de gemeentelijke veearts de koeien on. derzoclit heeft. Eenige door het ge- meentebestuur aangenomen vrouwen bereiden de melk en wel voor kinderen tot 3 maanden, yan 3 tot 6 maanden en voor die. weïke ouder zijn d!an 6 maanden. Op voorschrift, van een dot ter worden aan d!e melk nog wat©, roem, suiker en zout toegevoegd en ten slotte wordt zij gesteriliseerd. De prijs is vastgesteld op 90 cents per week. Een flesch gesteriliseerde melt kost. 15 ets. Bij het koopem van de eerstei flesch melk moeten naam, adres en ouderdom van den zuigeling opgegeven worden en om de 14 dagen moet het gewicht van het kind: worden nagegaan. Terwijl bij het in werking treden van dezen maatregel slechts 4 kinderen er gebruik van maakten, is het getal thans reeds gestegen tot ruim 100, Een wedstrijd op don Oceaan. Een wedstrijd in het snelvaren is Zond'ag tot een beslissing gekomen, Op dien len October vertrokken van Calcutta ,alle met bestemming naai Dundee, de volgende vijf stoomsche pen: .Knight Bachelor" 6,394 ton, „Pindari". 5,764- ton, Knight of St. George". 4710 ton. „Kirklee", 3,580 ton, en „Dragoman". 3,496 ton. Met hun vijven vervoerden zij een lading van 180,000 balen jute. Het eerst kwam Zaterdagavond 1.1. te Dundee aan de „Dragoman", die he laatst van Calcutta was vertrokken. Zij was nu dien anderen 35 uren voor. Zondagmorgen, binnen een uur tijd, arriveerden d'aarop de overige mede dingsters in deze volgorde: 1. „Kirt lee".2. ..Pindari". 3. Knight Bache lor" 4. Knight of St. George". Ds ..Dragoman' had de ..Kirklee" inge haald in de golf van Aden. de ..Knight Bachelor" hij Kaap Fmisteirr© en dt andere in dé Midd'elTandsche Zee. Ernstiff onerelnk op zee. Op het, Hamburgsche sa-Ipeterschip .Gudrun" werd hij Kaap Horn een ma. froos door een -stortzee over boord1 ge slagen. Bij pogingen, om hem T redden sloeg een boot om tengevolgt waarvan vier personen verdronken. Rondgereden Te' Keulen stonden dezer dagen twee meisjes van 8 en 11 jaar In een nauwe straat voor een poppenwinkel fi kijkentoen een zware meelwagen voorbijreed- waarvan één der wielen cle kinderen greep en op den grond wierp. De wagen ging over de meis jes heen, die onmiddellijk dood wa ren. Gezegende haringvangst. Nog nimmer te voren is te Yar mouth zooveel haring aangevoerd als dezer dagen, nl. 4000 last of ongeveer 53 millioen visschen, waarvan de waarde bij benadering wordt geschdh op 420,000 gulden. Tot- dusver bedroeg1 de totale vangst in dit seizoen voor Yarmouth ruim 30,000 last. INGEZONDEN MEDEDEE- KINGEN. SO rmttï per receL Een geneesmiddel voor Asthma, Dr. R- SCHIFFMANN's middel, tegen Asthma geeft onmiddellijke! verlichting zelfs bij de hevigste! aanvallen en geneest waar andere! middelen falen. Verkrijgbaar bij J, VAN GUL1K, Haarlem, in pakjes; van 11. 1.50 en 0. 2.75 en die hetzelve vervangen. Als men orn Vicby water vraagt zonder de bron aan te duiden, ge beurt het somtijds dat de winke lier tot wien men zich wendt, U een water geeft dat in 't geheel, niet te Vicby opwelt, en men tracht het etiket zooveel mogelijk inovereenstemming te brengen rnet het beroemde door de geheele we reld zoo bekende thermale station. Vichy is inderdaad eene fransche nationale rijkdom, daar de staat de oudste bronnen bezit waarvan de beroemste zijn de Célestiris, do Grande-Grille, Köpital, als men dan ook het echte Vichywater wenscht moet men steeds de bron aanduiden, zooals: Vicky Célestins, Vichy Grande-Grille, Vichy Höpi- tal. Als merk van echtbeidis de hals van iedere flesch voorzien van een blauw schijlje met de woorden Vichy-Etat.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6