NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAD. Meestgelezen JDagblad in Haarlem en Omstreken. 2<)e Maand;- i7 ovémtier 1902. No. 5947 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),, per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37 de omstreken en franco per post 0.45 ADYERTENTIËN Va® 1—5 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem it de prijs dar Adrertentien van 15 regels 0,75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Zuider ÜittileiXSpacSriie No. 4>. Telefoonnummer der Redactie 600, Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. menten en Adverteatiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A< DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen Bmfdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G L. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Sttcc., Parijs 31^> Faubourg Monwuxrfyv. IMt nummer bedaal uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 17 Nov. o a. Uit de BelgiRche Kanier. Finan cieel schandaal in Lngeland, On lusten in Marokko, Orer Zuid- Afrika, Nportpraatje, lirieven uit Berlijn, Oreiio Huldiging. Bovendien behoort bij di't nummer van ons blad als gratis-bijvoegsel no. 115 van „De Zaterdagavond", letterkundig weekblad voor jong en oud, bevattende: Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Da mes, Licht en, Schaduw: Het sprookje van te laat, De indringster, Een Ro- meinsch roovexhoofdman, benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen, oplos sing prijsraadsel en nieuw prijsraadsel. Buiten Ui ruiseh Nieuws K«i geland De heer Chamberlain heeft toch een alleraardigst begrip van politie ke eerlijkheid. Er wordt te Vereeniging, na lang durige onderhandelingen, tusschen de Boeren-generaals en de gevol machtigden der Engelsche Regeering een overeenkomst aangegaan, die een einde maakt aan den strij'd in Zuid-Afrika. Die overeenkomst moest, naar men zoo zon meenen, door Engeland op de meest liberale wijze worden opge vat; wat niet uitdrukkelijk bepaald was. moest naar de algemeen gelden de regelen, in verschillende conven ties! vastgelegd, worden behandeld); en waar verschil bestond moest dit door vroed© mannen, de beide parttij en gehoord, worden beslecht. Maar de heer- Chamberlain werpt zich, zoodra de overeenkomst getee- kend is, als opperste airbiter op,voor alle gevallen, die niet volkomen in de overeenkomst zijn aangegeven. Hij weigert de gedelegeerden toe'te laten in Afrika, ondanks de besliste verklaring van Lord Kitchener bij de onderhandelingen; hij bedisselt de voorwaarden waarop de leening zal worden toegekend, in strijd met de bepalingen van artikel 10 van helt vredesverdrag; en thans weer beslist hij, dat krijgsgevangeoi rebellen, krachtens dat verdrag geen aan spraak kunnen maken op terugzen ding naar Zuid-Afrika, en dat hij geen naturalisatie, door de Regeerin gen der Republieken na September 1899 aangenomen, kan erkennen. Het een zoowel als het andere is in strijd met elk rechtsbegrip. Elke re- geeringsdaad van de Regeerin gen der heide Republieken, tot aan de overgave is -een rechtmatige daad die niet krachtens den wil van Chamberlain kan worden vernietigd. Evenmin gaat het aan, om de kolo nisten, die door de Engelsche Regee ring naar St. Helena, de Bermuda's, Ceylon of Indië zijn gebracht, daar stil te laten onder voorwendsel dalt zij geen aanspraak hebben op terug zending. Is er, in het Engelsche La gerhuis, dan niemand, die tegen deze1 dictatoriale besluiten van Chamber lain opkomt, en die poogt aan deze willekeurige wilsuitingen van één man eens een einde te maken. In een redevoering te Dewsbury zei- de minister Brodrick dat elke mogelij ke poging werd gedaan om Zuid-Afrika weer op dreef te brengen. Er zijn 36.000 dieren in gebruik voor bet vervoer van de terugkeerende Boeren; 90.000 runde ren, schapen en paarden zijn beschik baar voor de wederaanvulling van den veestapel. De heer Brodrick wees er op dat toen de sluiting der concentratiekampen be gon, aan 42.500 Boerenkindexen onder wijs werd gegeven, tegen 24.000 toen de Boerenrepublieken onafhankelijk waren. In antwoord op de bewering dat het slagen der kampen te danken was aan de buitenlandsche vrienden der Boeren, verklaarde spr. dat deze laatste 2646 pak ken oude kleeren en 562 pond sterling gaven, „juist genoeg om in de behoeften der kampen voor zes uren te voorzien." Een groot financieel schandaal, dat in alle deelen van Engeland uitwerking zal hebben, dreigt heden aan 't licht te komen. Vervolgingen zullen worden in gesteld tegen de administrateurs van „The London and Globe Corporation Company", welks bankroet groote ont steltenis verwekte. Ongeveer een jaar geleden reeds heeft de regeering ge tracht de zaak geheim te houden, daar Load Dufferin, ex-onderkoning van In dië, en de Engelsche ambassadeur te Pa rijs, de laatste als administrateur, daar in in hooge mate gecompromitteerd zijn. De geruïneerde aandeelhouders eischten heden vervolging. Op zien w ekkend© ont hullingen worden Verwacht. Frankrijk. Le Fransche luitenant Galopaud, ge wezen adjudant van den graaf De Ville- bois- Mareuil in den Transvaalsch-En- gelschen oorlog, die een dezer dagen wegens oplichting werd gearresteerd, beweert onschuldig te zijn aan 't hem ten laste gelegde. Gevraagd, welke dan wel zijn middelen van bestaan uitmaak ten,. verklaarde hij, sedert, geruimen tijd deel uit te maken van den Engelschen spionnagedienst. De justitie zoekt als medeplichtige van Galopaud's zwendelarijen een zekeren heer Lelièvre, den zoon van eenaan zienlijk magistraat. België De Belgische Kamer heeft Vrijdag haar eerste vergadering gehouden, eerst onder voorzitterschap van het oudste lid, den beer Tack. en nadat de! Kamer den heer Schollaert tot hareai i voorzitter had aangewezen, onder I voorzitterschap van den nieuwbenoem- den president Schollaert heeft aan de vergadering beloofd, dat hij zijn best zou doen zijn! betrekking met onpartijdigheid waar! te nemen. Hij hoopte, dat de behande-1 ling van de begrootino- spoedig zou kunnen aanvangen en diat daarna de wet op de ongevallen in den abeid aan de beurt zou komen. Eenige vriende lijke woorden aan het adres van den heer Tack .den veteraan, die nu al 50 jaren lang Kamerlid is. werden alge meen miöt handgeklap begroet. Daar op stelde de spreker voor een commis sie te benoemen om een brief van rouwbeklag aan dien Koning op te stel len over het overlijden der Koningin. Terstond vroeg nu de radicaal-socia list Denis het woord en onder diepe stilte zeide deze, dat zijn partïjgenoo- ten het hoofd hogen voor oen dood; wü koesteren achting voor de echtge- noote en moeder, die eenzaam en ver laten overleden is. Wij zijn bewogen als we staan voor het graf, dat de dochters van de doode niet hebben kunnen naderen, waarvoor zij niet in vrede hebben kunnen weenen. Maar ons hart, ons geweten verzet zich tegen het denkbeeld, dat wij door mee te doen aan het adres dat tot den koning zal worden gericht, een getuigenis zouden afleggen die verloren zou gaan in het niet der onverschilligheid, en die onvereenigbaar is met onze overtuiging als republikeinen. Toen Denis uitgesproken was, was bet even stil en toen zeide de voor zitter: Ik stel voor aan de Kamer, dat wij gezamenlijk den lijkdienst zullen bijwonen op 15 November in Sainte- Gudule Heeft niemand hiertegen be zwaar? Dan is dat voorstel aangeno men. De socialist Vandervelde maakte er den voorzitter opmerkzaam op dat De- nis de redenen had uiteengezet waar om de socialisten niet mee zouden doen. De president, liet daarop de verga dering over zijn voorstel stemmen, dat aangenomen werd. De bijeenkomst was verder gewijd aan de bespreking van de orde van werkzaamheden. Verhaegen wilde het ontwerp-ongevallenwet bespreken vöor de behandeling der begrooting. Van dervelde gaf zijn bevreemding te ken nen, diat de regeerum, zooals zij dat bij den aanvang van een zitting anders pleegt te doen, geen korte uiteenzet ting gaf van de politieke richting, die zij dacht te volgen, zoo zou de Kamer kv. gaarne vernemen welke plannen do regeering voorhad met de nieuwe kolenheddingen. en of de regeering ook van zins was vóór de verkiezingen van de gemeenteraden in 1903 wijzi gingen voor te stellen in de regeling van het gemeentelijk kiesrecht. De minister-president aniwoorade hierop, dat Vandervelde de meening van de regeering zou hooren wanneer V. v - ---> - hij maar zoo voed wilde zijn de regee- rinr te interpelleeren. De Kamer heeft ten slotte besloten dat 20 en 21 November zullen worden besteed aan de behandeling der inter pellaties. Alsdan kunnen we ons dus voorbereiden o.a. op de interpellatie- Vanderveld over het talmen met oe afkondiging van de wet op de kansspe len op een i n terp el lati e^-Be rl o z over den militairen afstandsrit. Destrée zal inlichtingen vragen naar aanleiding van het optreden der soldaten te Leu ven in het voorjaar en blijkens de mededeelingen van president Schol laert zullen nog vele andere leden der regeering aan boord komen. Ttalië Uit de Italaansche bladen blijkt thans welke eischen de Italiaansche R egeerinsr ,door tusschenkomst der Porte, stelt aan den Wali van Midji. Daaruit zien wij, dat niet alleen zee roof in de Roode. Zee aanleiding is ge weest voor het optreden van Italië, maar ook de uitgebreide smokkelhan del, die die Arabieren er dreven. De Italiaansche eischen zijn: lo. Krachtige medewerking van de Turksche autoriteiten ter bestrijding van de zeerooverij. 2o. Uitlevering, van de aanvoerders en leidefs der zeeroovers. 3o. Toekenning van schadeloosstel ling aan de beroofde reeders en koop lieden en terug'gave van de onrecht matig geheven tollen en fiaverigelden. 4o. Beteugeling van den smokkel handel door Arabieren in de Roode Zee. De termijn, voor die inwilliging dezer eischen gesteld, loopt heden. 15 de zer. af. Uit de verhalen in de Italiaansche bladen blijkt, dat de zeeroovers door de onvoldoende zeepolitie van de Turk sche zoo politie zóó brutaal geworden waren, dat zij verleden jaar zelfs een aanval deden op het eiland Nokra bij Massoewa. om de gevangen inlanders die daar hun straf moesten ondergaan, te bevrijden. Door den geringen diep gang de rbaaien en kreken waren hunne door rotsen omgeven schuilhoe ken voor oorlogsschepen ontoeganke lijk. Zoo meenden zij. dat zij voor geen gevaar behoefden te vreezen. Ver schillende eilanden werden geregeld door hen overvallen. Nog in Septem ber landden vele) Samboeks met Ara bieren en Assaorta-piraten op de Dahlak-eilanden; de roovers namen al les mede wat zij vonden: huisraad, handelsartikelen, opgevischte paarlem zelfs vrouwen en kinderen. Wat weerstand bood werd neergesabeld. Dit gaf de aanleiding tot de be moeiing van de zijde der Italiaansche regeerinv De „Piemonte". de ,,Pu- glia" en het torpedo-ramschip ..Capre- ra" werden van Massoewa naar het- rooversnest gezonden, en toen de roo vers naar Midji waren gevlucht, wer den zij daar beschoten. De Porte heeft tegen dit optreden geprotesteerd, maar de Italiaansche Regeerins- is niet voornemens zich daaraan te storen De „Tribuna" zegt: Wij hadden een plicht te vervullen ter bescherming on zer kooplieden en van onze kolonie: en daar d'e Porte niet in staat bleek de zeerooverij in het gebied van Ye men tie bestrijden, hebben wij het gedaan. Wij 'hebben bij ons optre den de zaak van alle beschaafde na tiën tot de onze gemaakt. Men weet nu, dat Italië zich met geen vage be loften laat afschepen". ilaslaiid In het ongelukkige Finland heerscht hongersnood, ten gevolge van het mis lukken van den oogst in dit jaar. Het verlies, hierdoor geleden, wordt geraamd op 30 millioen gulden. Volgens een Finsch journalist, die in een reeks ar tikelen zijn indrukken over dit onheil, opgedaan bij een reis door het zwaar geteisterde land, weergeeft, is het zwar te spook van den honger de hutten der Finsche boeren binnengeschreden en zal zijn luguber gevolg niet lang op zich laten wachten. In de grootste fabrieksstad van Fin land, Tammenfors, hebben reeds vier fabrieken het bedrijf moeten staken. Phi- lantroipische vereenigingen vermogen weinig, wegens den grooten omvang van de ramp; de Russische regeering begint nu hulp te bieden door werkverschaf fing, maar heeft zelf te veel geld' noo- dig voor binnen- en buitenlandsche po litieke doeleinden om particuliere ellen de te lenigen. Door de vreeselijke armoede gaat de belangstelling voor de politiek er bij de Finnen uit. Zij worden moedeloos en het verzet tegen de gewelddadige Russi- fioeering gaat over in doffe lijdzaam heid. Trouwens, pogingen tot verzet helpen niet meer, nu de dirie hoogste gerechtshoven zijn afgeschaft. Hoe het nu met de reclames tegen geldboeten, die aan talrijke gemeenten zijn opge legd wegens dienstweigering, zal afloo- pen, is vooruit te voorzien. De honger snood blijkt voor de Russische regee ring een goede bondgenoot in Finland te zijn. Spanje. De laatste berichten over de ministe rieels crisis luiden dat Sagasta *oor- loopig met gelukkig is geweest in zijn pogingen een ministerie bijeen te roe pen en dat de toestand zeer verward is. Dit laatste laat zich begrijpen. De hoofden der niet-liberale partij- groepen, de hertog van Tetuan. en maarschalk Lopez Dominguez hebben het aanzoek geweigerd, maar Romera Robledo schijnt er niet tegen op te zien, naast Sagasta minister te zijn. De toestemming van Romero Robledo moet de echte liberalen nu weer heb ben afgeschrikt. Deze schijnen met den nieUiberalen kameraad niet van doen te willen hebben, daar zij wee zen. dat deze een t© hoog woord in de nieuwe combinatie zal gaan voeren en ten slotte de aanmatiging zou kunnen hebben Sagasta op te volgen. Nu moet Sagasta Robledo al weer hebben laten schieten op dien grond, maar in middels is hij nog geen stap verder gekomen. Dat de Koning met alle ge weld Sagasta aan het hoofd van het ministerie schijnt te willen handhaven, verklaart men nu uit de omstandig heid, dat deze oplossing de noodzake lijkheidvan Kamerontbinding zal voor- konten en evenals zijn moeder, de re gentes, moet Alphonsus een afkeer hebben van tusschentijdsche algemee- ne verkiezingen. M arokko. De toestand in Marokko wordt ernstig. Bij de binnenlandsche troebelen, tegen de regeerinig gericht, komt nu een op stand van de Kabylen aan de noordkust. Vooral deze laatste bedreigt de belan gen van Europeanen, want aan dezen zuidwestelijken uithoek der Middellana- sche zee zijn tamelijk veel Europeesche kooplieden gevestigd, en zij hebben van de woeste bergstammen van Er Rif, de bergstreek die de noordkust omzoomt, weinig goeds te verwachten. De aanleiding tot de beweging tegen den Sultan is bekend. Mohammed Sim- lali, een fanatiek en eerzuchtig man, uit den omtrek van Fez afkomstig, heeft genoeg aanhang gevonden bij de toch reeds zeer ontevreden bergbewoners, om een poging te wagen, den Sultan van den troon te stooten. De tegenwoor dige sultan is in veel opzichten zoo Westersch-gezind, dat een beweging te gen hem gericht, altijd op een sterken aanhang onder de ouderwetsche mos lims kan rekenen, en het is bekend ge noeg dat het gezag van den Sultan van Marokko zich in dit groote, veelal on toegankelijke land niet verder uitstrekt dan zijn geweld reikt. Volgens de jong ste berichten zou wel-is-waar de troon pretendent onherstelbaar verslagen zijn, zoodat zijn partij geheel verstrooid is, maar het blijft de vraag of deze voor stelling niet sterk officieus getint is. Hoe dat zij, de opstand der Kabylen in den omtrek van Tetuan is op zichzelf ernstig genoeg, ook wegens het gevaar voor internationale verwikkelingen. De Engelschen hebben er dadelijk een vrij sterk smaldeel heengezonden, uit de kruisers Furious, Pactolus en Prome theus bestaande, en aangezien deze oor logsschepen te Gibraltar lagen, moeten zij dadelijk ter plaatse geweest zijn. Spanje, dat grooter belangen op de noordkust van Marokko te beschermen heeft, kon slechts twee kanonneerbooten uit Ceuta zenden. De Spaansche bladen zijn daar niet weinig verontwaardigd over. „In omstandigheden als deze, schrijft El Liberal, zijn wij eigenlijk zonder regeering. Ons ongeluk is groot, en het schijnt onherstelbaar te zijn." De Kabylen nemen, gelijk men weet, een dreigende houding aan omdat de gouverneur van Tetuan weigert, eenige mannen van den stam Ben-Ider, wegens moord en rustverstoring gekerkerd, uit te leveren. S1 s a s n e u w s. Haarlem, 15 Nov. 1902. B ij de O reli o- huldiging op Vrijdagavond werd door den heer P. C. Bouwmeester, als voorzitter van Crescendo, gememoreerd, hoe de ju bilaris zijn debuut als concertzanger in Haarlem op een concert van deze liedertafel heeft gemaakt. Het was in de Frïthjofs Sage en Urelio zong daar in toen de Frithj of partij. Na dien tijd is liij verschillende ma len op Crescendo's concerten opgetre den. R.-K. Volksbond. Door het waar nemend bestuur van hovengenoemden bond' is, nu de koninklijke goedkeu ring op haar statuten is verkregen, eene verkiezing uitgeschreven lot het benoemen van een definitief bestuur. De candidaten-lijsten moeten Vrij dag 28 November 's avonds tusschen half 9 en 10 uur aan het Bondsgebouw worden ingeleverd' De stemming is bepaald op Maandagavond 8 Decem ber en de herstemming indien die noo- dig is op Maandagavond 15 December, telkens van 7 tot 10 uur, eveneens in het Bondsgebouw op de Oudegracht. Heden morgen omstreeks half elf is in de Duvenvoordestraat een steiger van een in aanbouw zijnd huis in elkander gezakt, doordat er een korteling brak. Drie metselaars, die er bovenop aan 't werk waren, vie len. waarvan er een een kalkbak op zijn hoofd kreeg, hierdoor werd hij eenigszins verwond aan het hoofd' en bij de buren ingebracht, alwaar hij verbonden werd. De twee anderen kwamen met de schrik vrij. Adhaesie^betuigingen. Naar wij uit goeden bron vernemen, komen dagelijks bij het bestuur van „Bur gerplicht" van alle zijden adhaesie- betuirtngen in, inzake het initiatief door deze vereeniging genomen om te trachten pogingen aan te wenden om de voor de belastingbetalende burgers zulk een dure geschiedenis, m. a. w. het abattoir, alsnog van de baan ge schoven te krijgen. Wij verwijzen naar de ad vertentie in dit nummer van ons blad. betreffende de jaarlijksche turf-col- lecte van het Roomsch-Katholïek Pa rochiaal Armbestuur. Gaarne bevelen wij deze collecte na drukkelijk bij onze weldadige sfadge- nooten aan. As Maandagavond spreekt de heer D. ,T. Bonnerman voor de afdl. Haarlem der Vereeniging van Han delsbedienden ..Mercurius". in het Bronee.bouw. over ..Onze gedragslijn". Het ligt in do bedoeling der afdee- ling om de vak-actie. die. naar men oni mededeelt, bier ter stede zéér ve&i wenschen overlaat., krachtig tor hand te nemen. Voor meerdere, bijzonderheden, ho ren be doel de vergadering betreffende verwijzen wij naar de annonce in dit nummer van ons blad. Men bericht ons. datbinnen- kort, alhier een Nieuwe Haarlemsche Rijtuig-maatschappij za] woroen ge vestigd. Ned. Protestantenbond. Voor de afdeeltng Haarlem van de Ned. Pro testantenbond trad Vrijdagavond in het Bondsgebouw op de Nieuwe Gracht als spreker op die heer Dr. W. Haverkamp van Nijmegen. De gehoorzaal was flink bezet. Met volle aandacht volgden de aanwe zigen de inderdaad zeer mooie rede over .Voorzienigheid". bach, C. Sickerman, allen Amsterdam; M. J. van Spall en C. W. van der Snel, beiden te Haarlem. Collecte Boere n-H u 1 p f o n d s. Gisterenmiddag had ten raadhuize plaats een vergadering van het be stuur van het comité voor het generale Boerenhulpfonds, met de commissie van bijstand, de dames-commissie em de commissie van redactie. De vol gende besluiten werden genomen: De collecte zal plaats nebben op Dinsdag 25 Nov. a.s.. 's morgens tus schen half 10 en 1 uur. De jonge dames van Haarlem zullen uitgenoo- digd worden hun welwilleaide mede werking daartoe te verleenen. De stad zal verdeeld worden in 12 wijken en voor elke wijk 8 jonge dames worden aangewezen. Giften zullen bovendien kunnen af gedragen worden aan elk der comité- ledien. Het comtié zal voorts door het verspreiden van strooibiljetten, alsmede door het doen aan plakken van een manifest de aandacht vestigen op deze collecte. Het comité vertrouwt, dat ook nu weder de milddadigheid van Haarlem's ingezetenen op schitterende wijze aan den dag zal komein. Zondag 16 November geeft het strijkorkest van Haarlem's Mu ziekkorps een populair concert in de concertzaal der Vereeniging. Het or kest speelt een zeer afwisselend pro gramma. De Schotsche Modern Style, het nummer dat dei vorige keer gebi- seerd werd, komt op verzoek ook we der op dit programma voor. De ver schillende medewerkende artisten zijn allen uitstekend en ook enkelen hier reeds goed bekend, zoodat een en an der belofte geeft voor een recht gezel- ligen en aangenamen avond. Kamers vau Arbeid. De heer M. de Braai zal Dinsdagavond te Heemstede in een openbare vergade ring spreken over de Kamers van Ar beid. Zooals men uit de achter. staaude advertentie zal zien, zal de miiziek-vereeniging van post- en tele- graaf-beamhten „De Postharmonie" op Zondag 23 November een soirée geven in het Brongebouw. Bij den grooten brand te Rotterdam is, zooals men weet, geble ken dat de I.ips-brandkast zeer goede diensten heeft bewezen. Boeken, ef fecten en andere gegevens van waarde waren in ongeschonden staat bewaard gebleven alleen op den bodem der kluis stond een weinig water. Als be wijs hoe uitstekend het bouwwerk zich gehouden heeft, wordt vermeld, dat de postzegels, die er in lagen, zelfs niet aan elkaar zijn gaan kleven. Vertegenwoordiger der Lips brand kasten alhier is de heer J. F. van der Vaart. „Den Gulden Winckel" van heden bevat een artikel van Dr. J. B. Schepers te Haarlem over den proza schrijver en schilder Jac. van Looy, waarbij diens portret en afbeelding van het huisje in de Zoetestraat, waar van Looy geboren is. Zondag zullen in het Museum van Kunstnijverheid de oorspronkelijke ontwerpen voor binnen-decoratie, ver vaardigd door Baillie Scott, Londen; Charles Rennie Mackintosh, Glasgow, en Leopold Bauer, Weenen voor het laatst te bezichtigen zijn. Eene kleine verzameling moderne ju- welierswerken vervaardigd door Duit- sche artisten wordt verwacht en zal ver moedelijk Zondag geëxposeerd zijn. Examens vrije- en orde-oefe- ningen. Geëxamineerd 12 vrouwelijke candidat-en. Geslaagd de dames: C. Schröder, F. Schulz, N. C. B. Smit, N. P. Smit, C. E. Stam de Jonge, J. van Steenbergen, G. L. Steenbeek, S. J. Stein- 't Is gebruikelijk om den dag na een verkiezing daarove,r na te betrach ten. Dat is een goede gewoonte en ze dient daarom in eere te worden gehou den. Maar, wij weten niet recht, waarover we zullen nabetrachfen. Vier van de, om het zoo tc noemen offi- cieelo candidaten zijn gekozen en de vijfde komt in herstemming. Politieke verhoudingen te gaan be cijferen komt hier niet van pas. De politiek heeft hier niets mee te maken en dat de kiesvereenigingen er candi daten voor gesteld hebben, is alleen hieraan toe te schrijven, dat zij daar voor de aangewezen lichamen zijn. An dere zijn er niet. Dus dan maar genabetracht over d© personen Van de heeren Mr. Ensche dé en Beijnes, die al zoolang in de Kamer zitting hebben, behoeven we niets t© zeggen De heer Krelage is gekozen als opvolger van den heer Kersten, en dat hij een goede verte genwoordiger van zijn vak in de K. zal wezen, staat te verwachten. Hij is een man, die de zaken grondig onderzoekt en er een eigen meening over geeft, zooals o.a. bleek in de Com missie voor de grensregeling. De heer P. G. Heems is een wakker koopman en kleinhandelaar, ijverig werker, die buiten zijn zaken zich ook voor de algemeene belangen interes-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1