Tweede Blad, Behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Woensdag 19 November 1902 Mr. 5949 Stadsnieuws. Spectacle Concert V arié. Niettegenstaande het koude weder waren de leden Zondag-avond in dich te drommen. opgegaan naar het Bron- gebouw om bij 1e wonen het spectacle concert Varié, dat aldaar onder leiding Concert Varié, dat daar onder leiding van Max van Gelder uit Amsterdam werd gegeven. En niemand voorzeker zal zich deze gang beklaagd hebben, want het concert schonk den aanwezi gen een!'.ge zeer genoeglijke uurtjes. Het fraaie zeer afwisselende program ma viel algemeen in den smaak. Er was dan ook voor „elk wat wils". Aan muziek, zang, dressuur en acrobatiek was een plaatsje gegund. Eu alle num mers voldeden ten zeerste. Vermelding dient vooral het optreden van Marcel- la met haar kunstig gedresseerde pa pegaaien en kraai. Aardig was het te zien. hoe op haar bevel deze leer zame vogels tal van kunststukjes, o.a. wielrijden op een draad door de zaal, etc. verrichten. Voor deze mooie staaltjes van dres. seorkund werd Miss Marcella dan ook luide.en welverdiend hulde gebracht. Voorts mag niet onvermeld blijven het optreden van de hand-acrobaten „The Shadow Brothers", die door vlugge, mooie en behendige toeren de aanwezigen in bewondering brachten. Zelden hebben wij zoo correct en keu rig verschillende m'oeielijke toeren, van groote kracht en lenigheid getui gende, ten uitvoer zien brengen. Een luid applaus viel hun dan ook ten deel. Veel succes hadden ook het beroemd Deensch Mannen-Zang-Quintet en de bekende humorist Leon Boedels. Summa summarum was het oen avond vol genietingen, waarvoor aan de directie van het Brongebouw een woord van dank niet mag onthouden Worden. Uit de Omstreken. IJinniden. Zondag middag is hier een stoom boot binnengekomen, die wegens qua rantaine maatregelen niet voor Maan dagmorgen mocht opvaren, ter bewa king van deze boot zijn nu voor de eerste maal de zeven electrische lan- laarns ontstoken, die bij de ligplaats roor quaran'aineschepen geplaatst zijn, »m het politietoezicht gemakkelijker te (naken. Zandroort. Zondag werd alhier op hef, veld te Bendveld, een voeibal-match gehouden tuf schen Z. V. V. en Ajax uit Haar lem. De Zandvoorters hebben gewon nen met 53. Uok de andere club, V.I.O.S., van hier speelde op het ter rein daarnaast gelegen tegen A.D.- V.E.N.D.O. 2 uit Haarlem. Eerstge noemde vereeni.ging won met 50. Zaterdag heeft de werkman B. in dienst van den aannemer J. A. Kaub alhier, het ongeluk gehad bij het om gooien van eeri wagen met zand te val len en den wagen op zijn rechter on derbeen te krijgen, waardoor hij een zware beenbreuk bekwam. Nadat liet been door dr. Gerke gezet en verbonden was, werd hij per rij- tuüg naar zijn woonplaats, Halfweg, ge bracht. Sport en Wedstrijden Voetbal. Stand der competities op heden luidt als volgt: Stand der 1ste klasse competitie afd. I A.: Doel Club a V O o -< H y f H. V. V. 5 4 1 0 22 5 1.80 Sparta 3 2 1 0 8 3 1.67 Ajax 6 2 2 2 11 10 1. Haarlem 4 1 2 1 10 16' 1.— R. A. P. 5 2 3 7 15 0.40 Velocitas 3 3 4 13 Stand dier 1ste klasse competitie Ai'd. I B.: Volharding 5 4 1 11 4 1.80 H. B. S. 5 3 2 15 6 1.60 H. F. C. 6 3 0 3 15 11 1 Rapiditas 6 2 1 3 14 20 0.83 Quick 4 2 2 6 13 0.50 Hercules 4 4 7 14 UIT HAARLEM. VictoriaExcelsior 124. Haarlem III—O. V. V. 2—0. Hockey. Uitslagen van de Hoclcey-wedstrijden te Heemstede. 1ste Ronde: Haarlem II—Mixed, 4—2 gewonnen; Haarlem I—Delft, 3—2 gewonnen; Am sterdam I—Rotterdam, 5—0 gewonnen; LeidenAmsterdam II, 31 gewonnen. 2die Ron.de: Haarlem I—Haarlem II, 4—2 gewonnen; Amsterdam I—Leiden, 11 gewonnen; bij loting gew. door Lei den. Beslissing: Haarlem I—Leiden, 4—1 ge wonnen. Koloniën. Welvaart inlandsche bevolking. Bij besluit van den Gouverneur-Gene raal van 15 October 1902 No. 31 is be paald, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de oorzaken van de min dere welvaart der inlandsche bevolking op Java en Mado,era, met uitzondering van Vorstenlanden en de particuliere landerij en. Bij hetzelfde besluit is de leiding van het bovenbedoelde onderzoek opgedra gen aan een hoofdcommissie, welke in de eerste plaats tot taak zal hebben een leiddraad samen te stelilen en aan de Regeering in te dienen, aan de hand waarvan het onderzoek zal moeten ge schieden door de betrokken hoofden van gewestelijk bestuur, bijgestaan door de hun ondergeschikte Europeesche en in landsche ambtenaren en door zoodani ge andere ambtelijke of particuliere per sonen als daarvoor naar bun me en In g in aanmerking komen. Verder zijn benoemd in de bovenbe doelde commissie: tot lid tevens voor zitter, de heer H. E. Steinmetz, resident van Pekalongan; tot lid, tevens secreta ris, de heer H. J. Heijting, controleur bij het binneniandsch bestuur op Java en Madoera; tot lid, de heeran: Raden mas Adipati Ario Adiuingrat, regent van Dernak; A. H. van Geyt, lid van het be stuur van de Factorij der Nederlandsche Handelmaatschappij; dr. J van Breda de Haan, ambtenaar kruidkundige, chef van de tweede afdeeling v.an 's lands Plantentuin te Buitenzorg; J. C. Hey- ning, hoofd-ingeaiieur dier tweede klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke Openbare Werken; J. P. A. A. van Hou- tum, hoofdadministrateur van de maat schappij tot exploitatie v.an het land Semplak, president der Bataviasche Landbouwvereeniging; mr. M. S. Koster, leeraar in de rechtswetenschap aan de opleidingsschool voor inlandsche amb tenaren te Bandoeng; Raden Toemeng- goeng Ario Kromo Djoji Adinegoro, re gent van Ngawi; B, H. H. Ravenswaay, gepensionneerd hoofdambtenaar, laatste lijk .resident van Madioen. Ten slotte is bepaald dat de commis sie eventueel vergaderen zal te Pekalon gan of elders, indien dit door den voor zitter dier commissie wenschelijk wordt geacht. Cholera. De cholera te Semarang, zoo lezen wij in de Locomotief van 13 October, eischte gedurende de twee afgeloopen etmalen 26 nieuwe slachtoffers onder de inlanders en Chiineezen, die ge deeltelijk in het cholera-hospitaal van Kali-Baroe werden opgenomen, terwijl eenigen die opname weiger den. Tot en met hedenmorgen half 12 werdlen dolor de desinfectie-brigades elf huizen in verschillende kampongs ontsmet. Onder de Arabieren kwam gisteren een geval voor met doodelijken af loop. Zondagmorgen kreeg de gegageer- de militair Duits, als zieken-oppasser in dienst van het militair hospitaal alhier (besmettelijke afdeeling), een aanval en hij werd in genoemde af deeling opgenomen, waar hij in den namiddag overleed. In verschillende wijken, o.m. op Gendingan, Pontjol, Blakangkebon, Petekan, werden sedert een paar da gen de sloten langs den weg uitge diept; de modder meit het daarin ver mengd vuil en afval van diroge bla deren enz. wordt eenvoudig aan de kanten gedeponeerd, hier en daar voor huizen, die vlak aan den weg liggen. Aangezien in deze ongezonde tijden vooral zindelijkheid moet worden_.be- tracht, vestigt ,,De Locomotief" hier op de aandacht van de politie. In de „Semarang Ct." van 14 Odt. lezen wij: Onze stad begint nu werkelijk te gelijken op een vil le morte. Ver scheidene families die .daartoe eenigs- zïns in de gelegenheid zijn, hebben wijselijk een goed heenkomen gezocht in het gebergte en andere plaatsen waar de gezondheidstoestand beter is dan hier, (te midden van een ont zettende hitte, stof en de gevreesde ziekte .die overal rondwaart. Al vroeg in den avond zijn de meeste huizen potdicht en op d:e an ders drukke heerenwegen is het stil en doodsch haast geen sterveling te be-kennen. Binnenlanders, die gewoonlijk hier wel eens overkomen voor zaken of om het hoogst noodiige in te koopen, blijven verstandig waar zij zijn en wagen zich niet in de besmette stad. ..Last, not least", algemeene malai se bij dei kleinhandelaren en toko houders, waar in dezen tijd hoege naamd niets omgaat. Treuriger kan het niet! Uit de officieele tiendaagsche rap porten, opgenomen in de ...Tava Ct.", zien wij dat van 21 tot 30 September te Pohtianak 69 .gevallen van cholera voorkwamen, waarvan 68 doodolijk, terwijl van 110 dezer te Soerabaja 118 gevallen, 76 doodelijk, werden ge constateerd. Uit Salatiga wordt geschreven aan het „Bat, Nbl.": Eindelijk vielen na maanden lange droogte de eerste regenbuien en geluk kig ook, want de cholera liét zich hier leelijk aanzien. In de naburige kampongs kwamen nog steeds geval len voor; het garnizoen bleef tot nu toe verschoond, dank zij den goeden maatregelen, die bij de eerste geval len dadelijk genomen werden. Door dat Semarang besmettelijk is ver klaard, komen verscheidene Sema- rangers hie>r een kouden neus halen om de gevreesde ziekte te onlfcloopem. De hotels zijn thans overvol. B i n n e n I a n cl. Verhoogde inkomsten belasting In een Amsierdamsche correspon dentie aan de N. Rt. Ct. komt de vol- g'eude verzuchting voor over de ver hoogde inkomstenbelasting aldaar De voor het volgend dienstjaar ver hoogde inkomstenbelasting doet reeds nu haar invloed gevoelen op dat deel der bevolking, hetwelk door ambt ol betrekking gebonden is aan de stad, als vaste woonplaats. Het zijn de ge zinshoofden, die in huur-boven- of be nedenhuizen wonen van tusschen de 40U en 600 gulden 'sjaars. Het schijnt onder do huiseigenaren dil jaar af spraak te zijn, hun slachtoffers op te slaan, en het feit, dat dit juist thans geschiedt, mag gereedelijk worden in verband gebracht met de omstandig heid, dat zij don hen verwachteuden hoogeren aanslag in de gemeentebelas ting op hunne huurders willen ver halen. Het moge zijn, dat op den duur hooge gemeentebelastingen de waarde der perceelen zullen verlagen, lot een zekere grens spot d.e practijk in deze met de theorie. Althans wij, in Amsterdam, voor wie de zegeningen van het forens-zijn met is weggelegen, zullen nu van twee- kanten worden be sprongen, door den fiscus en door de huisbazen. De zegeningen van het forens zijn r= ook in deze de rijkswet tegenover de gemeenten niet te karig geweest door te hunnen aanzien een aanslag toe te staan' I< er in derdaad wel een gezonde reden om van diegenen, die wel hun inkomen in de stad verdienen, maar het. elders verteren, minder te heffen dan van den stedeling, die bij zijn zaken woont en wat hij er uittrekt ook in de stad verteer! Zou er niet veeleer reden zijn, deze laatste te ont heffen ten koste van cle eersten, door dat zij reeds door hun wonen in de stad en hunne verteringen aldaar in direct. den welstand dw gemeente be vorderen, wat de forensen niet of bijna niet doen Waar nog bijkomt, dat 't forensschap voor de gemeenschap ze delijke nadcelen meebrengt die van overheidswege niet behoo.re.ii te worden in de hand gewerkt. Een forens is een halfslachtig wezen, hij heeft geen eigenlijke woonplaats, waar hij zich wezenlijk hechten kan. Aan het open baar leven in de gemeente waar hij den zetel heeft van zijn zaken neemt hij geen deel. Zijn naam komt niet voor in het. adresboek. Ten aanzien van alles wat door deze of gene Groen van burgers uit gemeenschapsgevoel wordt opgericht en in stand gehorlon in het algemeen belang, of in de" dei- misdeelde klassen, wordt op zijn m 'de werking geen beroep gedaan. Men kan zijn huis niet eens voorbijgaan, lp i heeft geen huis. In commissies, c<-l- leges, welke zich de behartiging der ge meentebelangen voorstellen, kan hij niet verkozen worden. Voor hem is de stad niets meer dan het oord, waar hij zijn brood verdient, zijn fortuin maakt, maar aan hetwelk hij den rug] toekeert als hij zijn gelden gcin- casseerd heeftMoge althans bij de overdenking door B. en W". omtrent de wenschelijkheid eener verhooging van de beursbelasting gelijk door den heer Sutorius is voorgesteld het denkbeeld om de forens-beursbezoekers dubbel te treffen, ernstig worden over wogen. Gemengd Nieuws. luuger's gedenkschriften. VERVOLG. In zijn verhaal over de conferentie te Bloemfontein zegt hij, dat Milner van den beginne af niet bet minste verlangen toonde om tot een overeen komst te geraken. Kruger merkt clan op, dat de loop en de wisselvalligheden van den oor log niert tot zijn herinnering behooren, daar hij uiet persoonlijk' aan den strijd deelnam; wel beschrijft hij zijn onafgebroken en ijverigen arbeid om de Boeren van raad te dienen en te troosten; ziju aarzeling om vrouw en buis te verlaten, toen de Engelschen Transvaal overstroomden; en de bitter heid van zijn vertrek naar Europa. Het was hem echter een troost de regeering te kunnen overlaten in de handen van zulke trouwe mannen als Schalk Burger, Reitz. Louis Botha en De la Rey, die zonder wankelen den edelen president Steijn tot het einde toe hebben gesteund. Met grooten lof gewaagt, president Kruger van de vriendelijke s-oedheid van den com mandant. en de officieren van ..De Gel derland"; hij beschrijft breedvoerig de reis, de geestdriftige ontvangst op het vasteland en maakt zonder commenta ren. melding van bet telegram van den Duitschen Keizer, dat deze liem niet kou ontvangen, omdat hij op de jacht moest. Kruger besluit: „Ik zaï den inoed niet verliezen, hoewel cle vrede niet is als de burgers dien hebben gewensclit; want ik ben overtuigd, dat God zijn volk niet zal verlaten, zelfs als schijnt dat vaak bet geval te zijn". Kruger dicteerde zijne gedenkschrif ten aan H. C. Bredell, zijn particulie ren secretaris en Piet Grobler, onder staatssecretaris van Transvaal. Bre dell en Grobler stelden hunne aantee- keningeai ter hand aau dominee Sho- walter. die ze heeft uitgegeven, na verscheidene weken in voortdurend overleg met Kruger te Utrecht geweest te zijn. In een noot zegt Showalter: Kruger verklaart dat z'n voorouders oorspron kelijk uit Duitschland' kwamen, maar hij weet niet uit welke plaats. Hij weet alleen dat de stichter van den Afrikaanschen tak der familie met een Fransche vrouw huwde en wegens zijn godsdienst verplicht was het land t3 ontvluchten. Bij de bespreking van het Britsche interregnum na de annexatie in 1877, vertelt Kruger van de bijeenkomst van burgers te Wonderfontein, waar de burgers zeer geestdriftig waren en den tijd gekomen achtten om den oorlog te beginnen. Hoezeer ik mij verheug de," zegt Kruger, „over de eenstem-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5