NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Zaterdagavond nummer, Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Sn de schaduw van den Dood 20e Jaargang Vrij das? 21 November lüHi. Mo. ">951 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 JSJPjsLVan 15 regel» 60 Ofcs.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), i» de prijs dar Adrertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer U.15. per 3 maanden1.30 Groote lettere naar plaatsruimte. B^j Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 ajy Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02J£ JtL BureauxGebouw Het Spaarne, 35nilier Huitenspaarne No. <b. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ Telefoonnummer der Redactie 600. reiotoou nu minor der Administratie 122. <1® omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behal ve op Zon- en Feestdagen Eoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. Li DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31**» Faubowg Montnuxtpfr Advertenties voor het gelieve men in deze weken vooral zoo vroeg mogelijk in te zenden, daar wij anders voor plaatsing niet kunnen instaan. De Administratie. Dit nummer bestaat nit zes bladzijden. s»jmhu'II),& Dagblad van 21 No?, bevat o. a. Reis van Chamberlain naar Z. Afrika, Krnger's gedenkschriften, Kameroverzicht,", Wildernis en Cul tuur in Suriname. Buiteniandsch Nieuws Zuid-Af rik*. Zoodra de Transvaalsche leening zal zijn uitgegeven en het bedrag dat ter be schikking wordt gesteld voor spoorweg- werken bekend is, zal den. raad van be heer van spoorwegen een uitgebreid spoorwegplan voor Transvaal en Oranje rivierkolonie ter goedkeuring worden voorgelegd. Inmiddels wordt hard ge werkt aan de spoorwegen Bloemforutein- Tabanchu en HarrismithVereenigirug, de eerste is tot op drie kilometers afstand van Tabanchu gereed. De regeering van Basoetoland moet voornemens zijn, een lijn aan te leggen, die Maseroe ten Oos ten van Tabanchu met de hoofdlijn ver bindt en een andere zijlijn van Leeuwri vier naar hetzelfde punt. President Kruger vertelt in zijn Get- denkschriften van de ondierhandelin gen, die er gedurende den wapenstil stand na Majoeba met Sir Evelyn Wood, ;den Engelschen opperbevelheb ber. gevoerd werden. Het vlotte niet te best. Engeland wildle o. a. een deel van de Republiek, nl. de districten Wakkerstro om en Utrecht voor zich behouden. Dit wilde Kruger in geen geval toestaan. Sir Evelyn Wood zeide toen: ,.Als wij op dit punt niet toege ven, zult gij dan doorvechten?" waar op Kruger antwoordde: „Dat is een onbillijke vraag. Als wij niet willen toegeven, zult gij dan doorvechten?" Wood antwoordde: „Ja", waarop Kru ger zijn hoed nam, opstond en zeide: „Dan behoeven wij niet verder te on derhandelen" Wood greep Kruger daarop bij den arm en zeide: „Neen, kom terug, gij moet niet zoo haastig zijn". Aldus vertelt president Kruger op blz. 100 van zijn Gedenkschriften. In de „Tim.es" van Woensdag komt gene raal Sir Evelyn Wood, grootkruis van de Badorde, grootkruis van de orde van St. Michael en Geórge, tegen de juistheid van dit verhaal op, en wel in dezer voege; „De heer Kruger schrijft, dat ik hem bij den arm vatte en hem vroeg niet haastig te wezen. Ik antwoord: Ik zag den heer Kruger teen voor de eerste maal. Ik nam hem niet bij den arm. Aangezien de heer Kruger dag noch nacht van kleeren verwisselt, en spaarzaam is op zeep, was bet onaangenaam hem te dicht aan het lijf te komen. Er is Maandagavond te Londen een feestmaal geweest in de Anglo-Afri can Writers' Club. Sir Harry John ston heeft aan tafel een toespraak ge houden. waarin hij zeide: „Groot- Brittanje is misschien d:e ploertigste natie ter wereld". The most snobbish nation snobbish kan men niet al tijd zuiver met ploertig vertalen, en misschien is het Hollandsche woord ook hier te sterk, maar „snobbish" is dan niet steTk srenoeg voor generaal Sir Evelyn Wood. De hoosheid van Wood1 is echter ver klaarbaar want in president Kruger's verhaal speelt bij een min fraaie rol. Het was hem maai- te doen om dan wapenstilstand verlengd te krijgen zonder dat een geteekend stuk de over eenkomst. waartoe men eindelijk ge raakt was, bekrachtigde. President Kruger vertelt het aldus: Het kostte veel moeite om het over verschillende punten eens te worden. Wood deed zijn uiterste best om er alleen met mondelinge beloften af te komen, en toen de wapenstilstand ver lengd 'moest worden tot voortzetting der onderhandelingen, maakte hij ge bruik van de gelegenheid dat Kruger in gesprek was met generaal Joubert en dr. Jorissen, om op eigen gezag een ordonnans te gelasten het bericht van dc verlenging van den wapenstilstand naar het kamp over te brengen. Kru ger. die dit bemerkte, vroeg, waar ctie man heenging, en toen hij het ver nomen had. zeide hij tegen den adju dant van Wood, in het Engelsch: „Stop that man", gino- daarop de tent bin nen en liet generaal Wood zeveren, dat hij van hem als eerlijk man eischte een overeenkomst met de punten, die tusschen hen afgesproken waren, te teekenen. Het document lag op tafel, maar Wood wilde er zijn naam niet onder zetten. Eerst toen Wood zag dat verdere utivluchten ij del zouden zijn. gaf hij toe en teekende. De ordon nans kon toen met het bericht der verlenging van den wapenstilstand vertrekken. Wood spreekt ook dit tegen. „De heer Kruger zegt. dat hij mijn adju danten belette een oppasser naar mijn kamp te zenden. Niet alleen is dat on waar, maar, aangezien de chef van mijn staf en mijn militaire secretaris beiden hij de samenkomst tegenwuor- dig waren, was er geen aanleiding een boodschapper naar het kamp te zen den". Deze tegenspraak lijkt slecht op het verhaal van President Kruger te pas sen. Maar iets anders: men neeft het verhaal van de ónderhandelingen, slechts kort door president Kruger mee. gedeeld, nagelezen in Jorissen's Her- inneringen. En deze bevestigen presl- dent Kruger's voorstelling volkomen, ook dat verhaal van het stoppen van den ordionnans. Als men het verhaal bij Jorissen gelezen heeft, verdwijnt alle twijfel zoo die al bestaan mocht aan de waarheid van Kru ger's relaas. Bij Jorissen komt het dubbelzinnige gedrag van Wood nog eens zoo duidelijk aan den dag. Verder schrijft Wood: „de heer Kru ger zegt dat hij mij dwong de vredes voorwaarden té teekenen door uit te ■oepen: ..Burgers, opsaal!" Hij moe* dat vergeten zijn. want zijn burgers waren 3 K.M. ver weg, aan gene zijde van een hoog randje. Piet Joubert kan niet langer voor zich spreken, maar, zooals hij mij zeide, hij legde den burgers uit. dat hun nederlaag on- ermijdelijk was als zij de Rngelsche voorwaarden niet aannamen. De dwang kwam niet uit het Boerenkamo maar uit Downing street. Whitehall. Londen". Wat dit laatste betreft, over Jou- bert's woorden valt niet te twisten, maar dat verhaal van het „opsaal, Lu - gers!" vinden wij niet in Kruger's Ge denkschriften Het staat wel in de Engelsche uitgave. Zijn die woorden wel van den president afkomstig? Men ziet. dat de „Westminster Ga- zette" den brief van Evelyn Wood zon. der commentaar overneemt. Het volks blad de „Star" is zoo flink om de uit lating van Wood te noemen met het eenige woord dat het verdient, ploertig (caddish). Maar 't blad is ook ver baasd flat de „Times" een brief op neemt, „waarover elke fatsoenlijke Engelschman het hoofd van schaamte zal buigen". Engeland. De dag van Chamberlain's vertrek naar Zuid-Afrika nadert het groote feestmaal te Birmingham is gehouden en de speeches, die'bij dergelijke gele- geheden moeten afgestoken worden, vinden drukke bespreking in de cou ranten. En voor het eerst sinds lan gen tijd waait er zoo iets als een wind je van eensgezindheid van toegevend heid voor anderer fouten door de ge heele Engelsche pers, Dat de Jingo- bladen bij het heengaan van hun lei der nog eenmaal luide de loftrompet steken 'te zijner eer», spreekt van zelf maar ook de oppositiepers, de libera len, radicalen, de pro-Boers en allen, die tot, voor kort maar we'inig go.eds op des ministers crediet wisten te stel len, zij hebben een zachten toon aan geslagen zij erkennen de groote wils kracht, de groote vermogens, den on vermoeid e-n werkkracht van den minis ter van Koloniën, en waar zij vroeger alleen zagen hoe hij al die goede ga ven ten kwade aanwendde, daar spre ken zij nu de hoop uit, dat hij al die werkkracht, dien vasten wil en die groote vermogens zal aanwenden om te niet te doen, om te herstellen wat hij in die heide landen door zijn ontemba re eerzucht en heerschzucht te gronde heeft gericht. Men ziet het een lofzang is het nog niet dioch reeds het uitspreken van de verwachting, dat Chamberlain iets goeds zal willen en kunnen doen, vin den vele bladen blijkbaar reeds een zeer grooten stap tot waardeering van den minister. Merkwaardig moet het voor Chamberlain zijn, een lofrede op zich te lezen in den vorm als de „Star" ze geeft die zegt, na zijn groote kwa liteiten als politicus en zijn werkkracht erkend te hebben„Zonder defee groo te bekwaamheden zou de heer Cham berlain nimmer in staat geweest zijn, zooveel kwaad te stichten als hij ge daan heeft doch als hij deze bekwaam heden thans aanwendt om het geleden kwaad te herstellen, zal er hem veel vergeven worden'. Het heeft er waar lijk veel van weg. of men hier het ,ab- sentibus nil nisi bene in practijk wil brengen, zonder dat het al te goed ge lukken wil Wij voor ons, wij erkennen ook de groote bekwaamheden van den Engel schen minister van Koloniën, doch wij hebben niet veel hoop op den uitslag zijner missie. Iemand als hij, die zoodanig met het Jingo- en het Imperialistische sop overgoten is, kan niet de rechte man zijn, om in Afrika rust en vrede te doen terugkeeren. En van iemand, die zich niet ontziet twee vreedzame vol keren in een bioedigen oorlog te wik kelen. kan men bezwaarlijk verwach ten. dat hij voor het lijden dier vol keren n a den oorlog veel medelijden zal hebben, of moeite zal doen om die volkeren, eenmaal overwonnen, een eigen bestuur te gunnen Van iemand die zich steeds frère et compagnon be toond heeft met all rlei mijn-magna ten, kan moeielijk verwacht worden, dat hij, nu hij de vruchten van zijn arbeid financieel zal kunnen plukken, die vruchten zal laten hangen Doch met dat al, ind'ien wij niet al te veel verwachten van Chamberlain's reis, wij blijven toch hopen, hoe wei nig ook. En mochten wij teleurgesteld worden in onze verwachtingen en on ze voorspelling verkeerd uitkomen, niemand, die den heer Chamberlain dankbaarder zal zijn voor zulk een de menti dan wij De moedige en strijdvaardige miss Hobhouse heeft in de „Daily News" met klem geprotesteerd tegen het certificaat van edelmoedigheid dat Engeland zich zelf geeft, bij monde van Chamberlain en Brodrick. Zij komt met kracht op te gen de leugenachtige beweringen van Brodrick, en zegt dat wanneer het lijden der Boeren in de concentratiekampen eenigszins dragelijk gemaakt is, dit al leen te danken is aan het geld en de ga ven, gezonden uit vreemde landen, zoo als Nederland, België, Duitschland en de Vereenigde Staten, op het oogerLblik dat Kitchener de Boeren letterlijk naakt liet staan. Miss Hobhouse merkt op dat minister Brodrick vergeten heeft te spreken over de 20.000 vrouwen, die in de concentra tiekampen gestorven zijn „dank zij de Britsche edelmoedigheid." Frankrijk. De Fransche minister van financiën heeft in den ministerraad mededeeling gedaan over mogelijke knoeierijen bij de versuikering van wijnen, welke een ge volg zouden kunnen zijn van de veria^ ging der suikerbelasting. De begrootingscommissie heeft reeds besloten de straffen te verzwaren, die staan op het verkoopen van versuikerde wijnen; doch de heer Rouvier zal met zijn collega van landbouw nagaan of nog doeltreffender maatregelen zijn te nemen. De ministerraad besloot op voorstel van den minister van financiën zich niet te verzetten, dat de Kamer voor de Kerst- vacantie beraadslaagt over de Brussel- sehe suikerconventie die de uitvoerpre- miên afschaft; en over de wetsartikelen, die het binnenlandsch recht op suiker verlagen. Men verwacht dat de behan deling van het suikeronderwerp den 2en December in de Kamer zal kunnen plaats hebben. Terwijl een rechter, Andrieu, bij de zaak-Boulaine betrokken is, wordt een andere rechter. Lemercier, genoemd als gecompromitteerd bij de zaak-Lemercier. De Fransche ministerraad heeft zich Woensdag bezig gehouden met een ver zoek van den minister van justitie Vallé om het ontslag van rechter Lemercier te verkrijgen, hetgeen verleend werd; de beschuldigingen, die tegen hem worden ingebracht zijn lo. dat hij een recher cheur buiten den veiligheidsdienst aan het werk zou hebben gezet, en dat deze man dezelfde zou zijn geweest als die bij mevrouw Humbert in dienst was; 2o. dat hij een brief niet in het dossier der zaak zoü hebben opgenomen, maar aan den afzender teruggezonden. Rusland Het programma van de reis van den Czaar aller Russen is thans, naar men uit Kopenhagen meldt, officieel vastge steld. Zijne Majesteit verlaat een der laatste dagen van Januari Libau op zijn jacht „de Standard", geëscorteerd door verscheidene Russische oorlogsbodems. De reis gaat regelrecht naar Civita-Vec- chia. Van daar uit wordt een bezoek aan Rome gebracht. Vervolgens stoomt men verder naar Athene en Konstantinopel. De reis zal ongeveer een maand duren en bijna geheel over zee worden gemaakt. Men vertelt er ook nog bij, dat ergens midden op de Middellandsche Zee een ontmoeting zal plaats hebben tus schen den Czaar en president Loubet. Zwitserland. Dc Albulaspoorweg, die Thusis met St. Maurice verbindt, moet in Juni in exploitatie komen. Daar behalve in de tunnels het werk in den winter stil moet liggen, en het in de bergen laat komende voorjaar niet veel tijd meer voor de voleindiging van den spoorweg zal laten, moet een groot d'eel van de lijn nog vóór den winter gereed zijn. En het weer 'is in den Ober Engadin daarvoor thans bijzonder gunstig. De weg is grootendeels gereed en het materiaal wordt dan ook op de eigen lijn een heel eind roet de treinen aan gevoerd. De moeielijkheid ligt in twee bijtunnels. Daar zal den geheelen win- n?t door hard gewerkt moeten worden om klaar te komen. Eén er van, de Rugnux-tunnel, maakte door het ein deloos invloeien van water den arbeid haast onmogelijk, de aannemers gaven het dan ook op. de spoorwegdirectie zond er vervolgens op hun kosten een leger eigen werklieden heen en dezen hopen nu einde dezer maand met boren klaar te zijn. De groote Albulatunnel rnnet 5866 M. lang wordendaarvan is 4800 M. gereed. Er moeten nog 8300 kul), meter gesteente worden weggo- broken deze tunnel zal naar verwach ting eind Februari klaar zijn. De eindlijn Celerina-St. Maurice zal wegens ee/n langdurige werkstaking eerst in 1904 kunnen worden opgele verd die voert door twee tunnels van 450 eri 112 M, lengte. De eerste is 9 November doorgesla gen. Van de groote is 120 M. geboerd. Finland. Evenals in het noorden van Zwe den hongersnood heerscht onder de bevolking, zoo is het in de noordelij ke streken van Finland ook zeer treu rig gesteld, tengevolge van den on- gunstigen zomer. In de Noordelijke gouvernementen van Rusland is de toestand naar verhouding beter, hoe wel de gevolgen zich het komende jaar wel zullen doen gevoelen door het gebrek aan zaad. Wat Finland betreft, daar heeft de nood het gou vernement Uleaborg al verscheidene offers gemaakt. Hongertyphus is in verschillende dorpen geconstateerd. Brood wordt daar gebakken uit stroo en kaf, en zelfs de grondbezittende klasse voedt zich daarmee. Erg ge teisterd zijn de gemeenten Soeomis- salmi en Hyrynsalmi. In Helsingfors heeft zich een centraal ondersteu ningscomité gevormd, dalt alle hulp, die het vereenigde Finsche volk bie den kan, samengaa/rt en de ongeluk- kigen laat ten goede komen. Dage lijks worden zendingen levensmidde len en kleeren naar de noodlijdende streken gezonden. De vrouwelijke studenten der Helsingforssche uni versiteit maken zich zeer verdienste lijk bij de verzending van kleeding- stukken. Al het goed wordlt van te voren gedesinfecteerd. Verleden week Maandag ging een zending van 4200 kleedingstukken van Helsingfors per spoor naar Uleaborg.. Hoewel het heele land min of meer lijdt onder den misoogst van dit jaar en vooral de kleinere boeren, die geen kapitaal hebben, er slecht aan toe zijn, ont vangt helt ondersteuningsoomité toch uit alle streken milde gaven, ter le niging van den zwaren nood in het noorden. In één week kwamen 17.536 mk. binnen, waaronder een gift van de Russische gemeente van Helsing fors, groot 940 mk. Duitschland. We deelden gisteren mede dat op de „Vorwarts" van rechtswege beslag is gelegd. Het artikel, dat hiertoe aanlei ding geelt, zal een proces ten gevolg© hebben. Er werd in beweerd dat de eommer- zienrath Krupp. eigenaar der bekende fabriek, van het eiland Caprivi waar hij een prachtig kasteel bezit, zou zijn verbannen, omdat zijn gedrag uit ze delijk oogpunt aanstoot gaf aan die Jtalia&nsche regeering. Het op Zaterdag verschenen num mer van de Vorwarts is Maandag door de Berlijnsche politie, op verzoek van Krupp en waarschijnlijk met goedvin den van de justitie, in beslag geno men, en tegelijkertijd werd huiszoeking gehouden om de kopy van het artikel Feu ilïeton. Uit het Evgelsch van S. W. HORNUNG. Maar zij bleef bij haar besluit. Zij maakte er zich geen verwijt van, dat ze zijn persoonlijke giften meenam het was het eenige, wat zij ooit van hem ontvangen had, nimmer had hij haar eenige bepaalde toelage gegeven: alles moest zij vragen, en alles eischte dank. JIen kon het haar niet aanrekenen als zij het geld voor de overtocht een voudig van hem wegnam. Toch bracht de noodzakeli|kheid daartoe haar van streekhet kwetste haar eergevoel, om van trots nog maar niet te spreken en na een ondeelbaar oogenblik van be sluiteloosheid, besloot Rachel plotse ling haar echtgenoot deelgenoot te ma ken van haar bezwaren, gebruik ma kende van de vlaag van edelmoedig heid zooals zij zich zoo nu sn dan van hem herinnerde duidelijk kenteeken van een sprankje berouw. Het is waar, dat hij haar zoo nu en dan van harte vrij spel had gegeven om naar het einde van de wereld Ie vluchten, en hoogst waarschijnlijk zou hij haar on verschillig haar eigen weg laten gaan. Een plotselinge opwelling dwong haar, hem direct op te zoeken. Zij keek op haar horloge vroeger dat van haar moeder de nieuwe dag was al eeri uur oud. Maar Alexander Minchin was een plakker, zijn jonge vrouw had het tot haar nadeel onder vonden zij wist dat hij heden nacht thuis zou slapen, en zij had hem nog niet hooren boven komen. Rachel gluurde in zijn kamer, toen ze naar be neden ging. Ze was leegBoven dien was het bed niet opgemaakten de gordijnen niet neergelaten. Rachel herstelde dat "verzuim en ging weer naar boven om schoone lakens te ha len. En terwijl zij zijn be'd opmaakte, niet uit ©enig gevoel van genegenheid maar door plicht gedrongen, voelde zij zich aangedaan door de gedachte, wat haar leven als echtgenoote had kunnen zijn. Zij ging weer een verdieping lager en verbaasd© zich, dat niet het minste teeken verried dat hij haar hoorde na deren, de trap kraakte toch zoo luid in de nachtelijke stilte. Dat ontmoe digde Rachel en toch was bef. te begrij pen, daar de vorige bewoner, een heel knap professor, de rust in zijn studeer kamer zoo volkomen mogelijk ge maakt had, door haar te voorzien van dubbele deuren. De buitenste deur maakte eenig geluid toen Rachel haar opende, maar, ofschoon zij wachtte, geen geluid drong van binnen tot haar door, spoedig wist Rachel de re den van deze stilte, een enkele blik zei het haai". In den professoralen armstoel zat zijn onwaardige opvolger, de kin op de borst, een courant over zijn knieën uitgespreid en een ledige karaf naast zijn elleboog. Iets was nog gebleven in het glas, dat naast de ka raf stondhij had er van gedronken, tot hij niet meer kon. Er waren dui delijk preparatieven gemaakt om te gaan dutten want een scherm was over het electrisch licht getrokken, waarbij hij had zitten lezen, evenals een hoed over de oogen wordt gehaald. Rachel had een oogenblik van mede lijden, 'omdat hij den nacht in een stoel moest doorbrengendoch de ge tuigenis van de karaf voorkwam ieder gevoel van wroeging. Zij had de ka raf zelve gevulu tegen de1 thuiskomst van haar echtgenoot, die dezen keer geheimzinnig iang was weggebleven. Nu begreep zij dat geheim en haar gelaat betrok bij de gedachte aan den onbegrijpelijken hoon, die zijn uitleg ging inhield. Neen, inderdaad, geen enkele minuut meer, als zij er wat aan doen kon En hij zou daar slapen tot laat in den morgenhij had dat al meer gedaan hoe langer hoe beter dezen keer. Zij ging weer terug in de donkere gang, teruggedreven door een onweer staanbare machten daar stond zij, bleek en bevende, met walging de blik gericht op zijn half beschaduwd gelaat en zijn onbezield lichaam en den stoel. Rachel kon geen weerstand meer bie- dien aa ndat overstelpend gevoel, zij was een flauwte nabij en voor 't oogen blik was zij niet in staat de paar stappen te doen, die eindelijk haar in staat stelden de beide deuren te slui ten even zacht als zij ze geopend had na uit kracht der gewoonte het licht uitgedraaid te hebben. Er was nog een licht op de gang en alweer uit ge woonte, draaide Rachel ook dit uit, alvorens naar beneden te gaan. Een oogenblik later stond zij stijf van schrik in de duisternis. De oorzaak van haar ontsteltenis was een ongewoon geluid dat uit de studeerkamer kwam, zij herkende het spoedig als dc metaalklank van het deurtje van de brievenbus in de voor deur. De wind stond zeker met krachit op de deur en had het knipje losgewerkt en ofschoon het geluid zich niet her haalde, maakte Rachel spoedig het deurtje vast en liep de trap weer op plotseling zeer geagiteerd door vrees en schaamte. Haar zenuwen dreig den haar te begeven en zij had ze nog zoo noodig! Het zou niet gaan; het kon niet; en uit angst talmde zij, ze opende het venster en stond eenige minuten stil te kijken naar dennach- felijken sterrenhemel. Ver kon zij niet zien, de achtermuren van huizen verborgen de helft van de sterren vóór zich uit en die achtermuren maakten met de huizen er tegenover j en de huizen aan weerszijden een i soort van pleintje, binnenste buiten- gekeerd. Ongelukkig kleine tuintjes vertoonden zich tusschen een onre gelmatig netwerk van smerige muur tjes met hier en daar een enkele boom in armoedige herfsttooi, maar Rachel keek noch naar de tuintjes, noch naar de sterren, die de tuintjes in donker lieten. In een enkel venster recht tegen over het hare had den geheelen nacht een licht gebrand. Het was het eenige aardsche licht, dat zij kon zien, het éénige, waarnaar zij keek met gevou wen handen als zond zij een gebed daarheen op. Een poosje later was de koffer gepakt Rachel bracht hem direct naar bene den, doch dat eischte bijna te veel van haar krachten, iedere spier werd gespannen en beneden aangekomen, moesit zij steun zoeken om een duize ling te overwinnen. Toch had zij zeker heel stil ge daan, want geen enkel gerucht kwam van de studeerkamer. Ze durfde nau welijks adem te halen. Voorzichtig opende zij de voordeur, sloot haar achter zich met een looper en stond alleen in de droge, heldere lucht. Cabs waren nu niet voorhanden, geen koetsier dus, dien. zij kon aan roepen, een straatveger was het eeni ge levend© we z©". d:»f. zij zag. Rachel liep in helder .ectrisch licht een an dere straat in, en daar zag zij een enkele hansom. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1