Tweede Blad, Rehoorende bil „Haarlem's fö&gbBad" van Vrijdag 21 November 1902 Nr. 5951 Binnenland. De trust-maatschappij Wiiheliiiiaa«. Door d:e- ..Trust-Maatschappij Wil- helmina" is een circulaire rondgezon den waarin zij betoogt lo. dat de com- ti'acten van vocrloopigen inbreng zoo danig zijn geredigeerd!, dat de meest mogelijke waarborgen zijn genomen vontr liet inderdaad waardevolle der in to brengen zaken 2o. dat omtrent de personen, die de rapporten, waarop de inbreng berust, hebben onderteekend, of deze voor bet bestuur hebben beoor deeld, voor zooveel noodig inlichtingen zijn ingewonnen. di:e gunstig zijn. Voor de Boereu. Mr. L. J. Plemp van Duiveland, penningmeester van den Nederland- schen Journalistenkring, doet in de mededeelingen van den N. ,T. verslag van de inschrijving, die de Neder- landsche pers voor het fonds van de Boerengeneraals gehouden heeft. Van 17 bladen heeft hij ontvangen, ter afdraging aan den heer Brebner, penningmeester van heft Generale Boerenhulpfouds, f 89.304.44J-; gespe cificeerd wordt dit bedrag niet. Voorts heeft, mr. Plemp opgave ge kregen van f 11.085.99, die eenige bla den rechtstreeks aan ..den heer Breb ner hebben gezonden. En einde lijk is er nog zoover hij kon nagaan, ongeveer f 35.000 bij Waden ingeko men, waarvan hij geen bericht heeft gekregen. Naar schatting van mr. Plemp heeft de inschrijving van de Nederlandsche pers in het geheel opgebracht tus- schen de f 135.000 en f 140.000. Ook 'u Reiziger. I-Iet tooneel verbeeldt een coupé 2de klasse der tram Zutphen-Emmerik. Grades eum verschijnt aan 't portier. Costuum zwarte jas, hoog opgetrok ken manchester broek, glimmend vest veroorzaakt door 'n sijverende pijp, groote lakensche pet over de ooren be traande vetlaarzen met doorgezakte rimpelschachten haarlokken en wenk brauwen als zonnescherm en zwaait en wenkt met z'n stok bij 't naderen van den tram, (tot- den conducteur): ,,G'n margen samen'zak door mie mand moor neerzetten? daar zalle wel good stoon 1 Alle reizigers krijgen een handdruk met de woorden ..Margen samen, mar gen samen Jo "k zal hier moor m'iddert op die lange banke goor. zitten, dan kank owlu allemole zien. Bo jo 'k hPh al zoo lange met 't wief over den trem eproat, dak der ook es 'n dubbeltjen anwil wogen, om der met, te rien, Ieder bots ziew 'm vorbej vliegen, dai ow niet begriepen kunt hoe 't kan. Avv 'aovons bie 't vuur zit en wej heurt 'm fluiten dan nog 's gaw no buuten, dan heffe 't licht op en stoomtte cn scbreeuwte en helte dai dér noor van wordt. n Dubbeltjen is wel vuile, moor ai 'm zoo vake ziet. Wij der toch ook wel 's "n keer in rien. Iej kuntow niet begriepen dat deur zon kettel met kokkond water zon dink zoo hard loopen kan. (De tram1 stopt „Wat, buw der now al das jammer van 't geld, 'k go nooit weer mee, want 't ende is veul te kort voor 'n dub beltjen." Grades eum staat op en vertrekt met 'n dagsamen en 'n handdruk en dat t owlu dan allemole moor goed geet. Now konne dan toch zegge, datte ook met dien trem had ereen. (Z. C.) Een jeugdige dievegge. In den loop der vorige week vermiste een onderwijzeres der gemeenteschool no. 4 aan de Vriesestraat te Dordrecht uit den achterzak van haar japon een portemonnaie met een bedrag van ruim f 12, waaronder eon muntbiljet van f 10. Zij deed daarvan mededeeling aan het hoofd der school, die tevens tot de wetenschap kwam, dat twee zij ner leerlingen uit hare zakken waren kwijt geraakt dp eene een portemon naie met (30 cent, de andere drie dub beltjes. 1-1 oe ongaarne ook, meende het hoofd der school de politie daarmede m ken nis te moeten stellen met de mededee ling, dat hij van die diefstallen ver dacht de 9-jar'ige J. H. van der P., wo nende aan de Kolfstraat, welk meièje allerlei leugenachtige verklaringen deed, onbegrijpelijk zelfs voor een kind van haar leeftijd. Toch bekende zij ten slotte de porte monnaie op school uit denjaponzak der juffrouw en het andere geld op straat uit de zakken harer kameraad jes te hebben gerold. De portemonnaie der onderwijzeres werd spoedig opge spoord en in beslag genomen, maar een raadsel was het waar het muntbil jet was gebleven. I-Iet meisje had ver klaard, de portemonnaie te hebben ge geven aan haar 10-jarig broertje, met wien ze den klinkenden inhoud had versnoept, maar aan het papiertje had zij niet geraakt. Haar broertje had de portemonnaie, even nadat hij die had gekregen, op de Voorstraat gegeven aan zijn vader, den 39-jarigen kleer maker. A. L. D., wonende aan de Heer hei jman^iusstraat. Geen van beiden hadden, naar zij beweerden, het munt biljet gezien, de valer had de porte monnaie welke zijn zoontje zeide van een schoolmakker gelere gen te hebben, eenvoudig in een naaikistje gesloten. Bi? politie was daarmee echter niet tevreden en zette haar onderzoek voort, met het gevolg, dat zij Zaterdag em- ueiijk iot de wetenschap kwam, dat D. het muntbiljet uit de portemonnaie had genomen en gewisseld had, waar na luj zijn vrouw f 1 had gegeven en het overige geld opgeborgen. Deze f 9 konden m beslag genomen eu van de goh eelt toedracht der zaak procesver-; baal opgemaakt worden, zoodat het gebeurde nog een langen nasleep zal hebben. (D. C.) Artis. In „De Prins" stond dezer dagen over Keetje het volgende: Maar het beest, dat het meest de aandacht trekt is zonder twijfel Keetje, de Orang-oetang. Keetje is de lieveling van het. publiek en zeer terecht. Niettegenstaande zij zich op zeer jeugdigen leeftijd van haai* familie verwijderd, in een ver land, tusschen vreemde menschen on dieren, bevindt, is zij toch niets een kennig. Met de bezoekers is zij zoo familiaar, dat dezen haar handes mogen geven, en met den oppasserNeen, naarj dien bschouwt zij als een oom. zjj klimt tegen hem op, gaat in zijn arm zitten, met den kop op zijn knie leu nen. aait hem. geeft hem op haar ma nier een kus ensteelt,als zij 't ge daan kan krijgen, het busje met mar melade uit zijn zak, om daar even stil letjes van te snoepen. Nu, dit snoepen is overbodig, totaal, want de kost van Keetje laat niets te wenschen over; ja, is in staat "x-nig Keetje van het genus Orang Blanda jaloersch te maken. 's Morgens ombijt de jongejuffrouw' toch met beschuitjes met jam, drinkt er een kopje thee bij met suiker en krijgt iets later een kopje cacao, 's, Uddags dineert zij met een kalfskar bonade of een gebraden kippetje en gestoofde salade, krijgt wat vruchten toe en haa.r avondmaal bestaat uit een portie goed gesuikerde rijst. Minder op de etikette gesteld dan de Chimpansee, dlie eenige jaren geleden in Artis was, bedient Keetje zich mei bij haar middagmaal van lepel cn vork. doch het kopje weet zij sierlijk bij het oor te nemen en kluiven doet zij zeer netjes, zoodat zij menigeen, die naar haar staat te kijken, hierin ten voorbeeld kan zijn. Ook aardig is haar spelen. Zij klimt en klontert in een paal met dwars- paal en in de hoornen als „een aap"; rolt en werpt met een bal als een jon gen en schept zand in emmertjes mei een schopje als een meisje, heel gedul dig en heel propertjes en als het em mertje vol is. zet zij een ernstig ge zicht. en gooit het ledig en dan begint de gewichtige bezigheid' opnieuw. Te rekenen van 1 'Januari 1903 zal de adjunct-inspectrice van den arbeid mej. dr. E. Kleerekoper, bevoegd zijn in de 2de. 3de en 6de inspectie, met aanwij zing van de gemeente Leiden ais hare standplaats. Ken fictscn-dief. Dezer dagen kreeg de klompenmaker v. d, L. te Bréugel van een net gekleed persoon bezoek, die hem voor 800 klom pen afkocht, ie leveren a contant aan de tram te Sou. Na den inwendig en mensch te hebben versterkt, wilde de vreemde ling nog even naar Son waar hij ook in onderhandeling was; hij zou te Son een fiets huren. V. d. L. was zoo vriendelijk hem zijn eigen fiets aan te bieden. Deze heeft hij tot heden niet terug gezien en de klompen zijn evenmin afgehaald. De politie doet onderzoek. Branden. Te Nootdorp zijn hij een feilen brand, door hevigen wind' aangewak kerd, een herberg, de zoogenaamde Kolfbaan en vier arbeiderswoningen in de asch gelegd. Dinsdagavond is brand uitgebroken in een der bijgebouwen van liet Ko ninklijk Nederlandsch Meteorologiscn Instituut te de Bilt, het zoogenaamde magnetenhuis. Aanvankelijk trachtte men den brand te blusschen met de spuiten van do gemeente de Bilt, doch toen het bleek, dat men den brand op deze wij ze niet meester kon worden, werd de hulp van de Utrechtsche brandweer ingeroepen, die te ongeveer zes uur met de stoomspuit op het terrein van den brand verscheen. Onder leiding van den Utrechtscheii brandweercommandant hielp de stoom spuit van Utrecht voortdurend mede. doch verschillende oorzakc-n beletten 't Idusschingswerk. Door den eigenaar- digen bouw van 't huis, dat door mu ren in verschillende afdeelingen is ver deeld, waardoor 't binnendringen van dï brandweer, zooals in gewone hui zen. niet goed mogelijk was, en door de aanwezigheid van licht brandbare stof in 't gebouw, was van blusschen zo(, goed als geen sprake, zoodat bij 't afzenden van dit bericht te ongeveer elf uur het gebouw nog steeds aan 't branden was en vermoedelijk den ge- heelen nacht zal doorbranden, zoodat het gebouw geheel zal uitbranden. Te Barneveld is een blok van vier weningen totaal afgebrand. De brand ontstond door het vlam vatten van een pot met vet. De woningen, benevens één inboe del. waren verzekerd. De andere in boedels niet. Conductenrs te Amsterdam. Men deelt aan de N. R. Ct. med'e: Reeds een enkele maal werd' de aan dacht gevestigd op de onsmakelijke ~r-woonte van tramconducteurs om bij het afgeven van kaartjes telkens een vinger aan tong of lippen nat te ma ken. Om het. afschuiven van de dun ne. gladde papiertjes gemakkelijk te maken en abuizen te vermijden, kan dit bijna niet anders. In het buitenland is men hier en daar het eerst overgegaan tot een hulpmiddel, dat thans ook wordt toe gepast op de stoom- en paardetram- men van de Zuid-Nederlandsche Stoomtram-maatschappij. De conducteurs werden kort geleden voorzien van doosjes van zink, die zij kunnen ophangen aan een knoop van, hun uniform en waarin een vochtig sponsje is. dat door een opening naar buiten uitpuilt; de conducteurs kun nen nu bij het afschuiven der kaart jes eerst duim of voorvinger gemakke lijk bevochtigen door dien even over het natte sponsje te strijken. Uit de Arbeiderswereiü BUITENLAND. Tegenover de mijnbouwmaatschappij van Carmaux hebben do arbeiders ten slotte toegegeven in het geschil over de personen die namens hen de onderhan delingen zouden voeren met de maat schappij. De mijnwerkers hadden het Kamerlid 'Jaurès en Calvlgnac, den bur gemeester van Carmaux, opgedragen als hun vertegenwoordigers op te treden, maar de maatschappij wilde met nie mand te doen hebben die niet tot haar volk behoorde. Ondanks de tusschenr komst van niemand minder dan minister Combes bleef de maatschappij van Car- maux haar standpunt handhaven en op deze nietigheid zijn nu eenige weken lang alle besprekingen afgestuit. De ar beiders hebben nu de wijste partij geko zen, zij richten zich zonder hulp van derden tot het bestuur der vennootschap met liet voorstel, dat partijen een com promis zullen sluiten, waarbij het vraag punt zal zijn: Wordt de maatschappij door den toestand der nijverheid genoopt de voordeelen in te korten, welke zij se dert 1901 aan de arbeiders heeft toege kend, of veroorlooft die toestand haar die voordeelen te handhaven, of ze uit te breiden en zoo ja, in welken vorm? De strijd tusschen patroons en arbeiders zal dus, indien de maatschappij toestaat, hier in het departement Tar.n denzelfden vorm aannemen als in de noordelijke de partementen, hij zal worden opgelost in een zuiver economischer strijd. Het on derwerp van geschil zal te Carmaux nu ook vrijwel hetzelfde worden als het gin der geweest is. Stemt de maatschappij er in toe over de voorgestelde vragen zich te zullen onderwerpen aan de uitspraak van derden, dan zullen de arbeiders in derdaad een belangrijk voorrecht verkrij gen, de maatschappij toch zou afstand doen van de bevoegdheid zelf het loon te regelen en zich binden voor de toe komst mogelijk grootere winsten deels tot verhooging van loon te doen strék ken, een en ander door derden te beoor- deelen. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat een maatschappij, die zelfs niet met der den heeft willen onderhandelen, wel der den zou toelaten waar het een zoo ge wichtig punt betreft als het vaststellen, der loon en, te meer nu in het voorstel der mijnwerkers de aan de arbiters voor te leggen vragen zeer ruim gesteld zijn Do arbeiders hebben reeds voor het ge val het compromis tot stand mocht ko men een arbiter aangewezen, Viviani, het. radicaal-socialistische oud-Kamerlid. Sport en Wedstrijden Voetbal. In de le klasse Bondscorapetitie is d« stand van het ranglijstje na de Zondag gehouden ontmoetingen: Doel o o o <j Club p, s Vitesse, Arnhem C 6 0 0 23 8 12 2 P. W. Enschedé 5 4 0 1 23 10 8 1.60 Quick, Nijmegen 6 2 2 2 18 14 6 1 üo Ahead. Wagen. 5 1 1 3 14 21 3 0.60 Victoria, Wagen. 6 1 1 4 10 20 3 0.60 Utile Dulci, Dev. 4 0 0 4 7 22 0 0.— Voor de tweede ronde van den Beker wedstrijd die op Zondag 30 Nov. is vast gesteld. zijn door loting de navolgende onimoettngen vastgesteld. Te Amsterdam R. A. P. tegen Concordia (Delft); te Rotterdam Unltas Go ahead: te Amersfoort QuickH. B. S.; te Haarlem Haarlem—Quick (Haag); te Dordt D. F. C.—Vitesse :te 's Hage H. V. V.—Hercules; te Middelburg Olympia— H. F. C. en te Breda N. O. A. D R. V. V. (Rotterdam). Tafelvoetbal. In Engeland komt het tafelvoetbal als gezelschapsspel in zwang. Het ver schil niet het gewone voetbal is niet alleen, dat het nieuwe spel op een ta fel. maar ook dat er niet met do voe ten en niet met een bal wordt gespeeld. Aan weerskanten van een langwerpi ge tafel wordt, bet gewone doel ver vangende, een bakje bevestigd, in den vorm van een vogeletensbak. De spe lers een of twee aan elke zijde zijn gewapend met een slappen staal draad, aan het uiteinde waarvan een soort kolfje is bevestigd, en daarmede moeten zij een houten schijf in den bak van de tegenpartij zien te krijgen. De moeilijkheid zit hem in de slapte van den staaldraad. Geen schaatsenrijden Uit Delft- Op de vlakte 15 gr. F. vorst, dat is, om gezet in de taal van de liefhebbers van schaatsrijden: het wordt tijd oude ijzers uit het vet te balen. Delft beroemt zich op een uitmuntende ijsbaan en 't laat zich verklaren, dat hed'enmorgen verschillen de stadgenooten zich gingen vergewissen omtrent de dikte van het ijs. Maar: van ijs geen spoor: geen vlies ter dikte van een dubbeltje. Dit natuurkundig raadsel vindt zijn oplossing in het geloof aan een zachten winter bij het bestuur der ijsclub, datvergeten had het betref-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5