weiland onder water te laten zet ten. Land en Tuinbouw He N'ederlantlsche Hoofdcommissie, die gevormd is naar aanleiding van de hekende niotie-Loopuyt, heeft in zake verzending van vee naar Zuid-Afrika hare eerste vergadering gehouden te 's-Gravenhage. De commissie is voot- loopig aldus samengesteld Voor Noord-Holland de heeren jhr. mr. P. van Foreest te Heilo en W. Teengs te Alkmaar. Voor Zuid-Hol land de. heer I'- Loopuyt te Schiedam. Voor Zeeland: de heer J. J. van Weel te Wolfertsdïjk, Voor Noord-Brabant de heer G. J. van Poppel te Gilse. Voor Gelderland de heer A. Staring te Lo- cliem. Voor Overijselde heer J. P. Wiersma te Ferwerd. Voor Utrecht de heer mr. II. J. Doude van Troostwijk te Nieuwersiuis. Als voorzitter is op verzoek opgetre den de heer P. J. A. de Bruine en als secretaris mr. A. Ferf, respect., voor zitter en secretaris van het Nederl. Landbou w-Comité. Besloten werd provinciale commis sies te vormen, die zich eerlang tot al le belangstellenden en belanghebben den in deze aangelegenheid zullen wen den. Koloniën. Cholera. De ,.i_,ocom." van Maandag 20 Oct. schrijft Volgens het officieele rapport kwa men gedurende de twee afgeloopen et malen voor: 22 nieuwe gevallen van cholera, w o. 17 hij inlanders (hiervan werden 8 in t cholera-hospitaal te Ka- libaroe opgenomen en weigerden 9 op neming), 3 Chineezen en 2 Europea, nen, waarvan er een gisteravond over leed. In het militair hospitaal (besmette lijke afd.) werden Zaterdag binnenge bracht twee Europeesche gerile-werk- lieden, beiden van het subs, kader. Een overleed. Gisterenmorgen werd de Eu ropeesche korporaal schrijver B. van het subs, kader met verdachte ver schijnselen in bovengenoemde afd, op genomen te 3 u. 40 n.m. was hij reeds overleden. Een behoeftige Europeaan, j die Zaterdagochtend werd binnenge bracht, is gisteren overleden. Meerge noemde afdL telde op hedenmorgen 8 uut 6 Europeanen en 5 inl. patiënten. De optochten door de Chineezen in de Chineesche kampen gehouden, om den cholera-duivel te verjagen, begon nen reeds op Zaterdagavond. De oeler- naga (draak) was daarbij aanwezig. Te Soerabaja. Uit de „Soer. Ct." van 17 October Weder heeft zich on dei- het, garni zoen een geval van cholera voorgedaan en wel in de kazerne van het 13e bat. infanterie. Gisteren overleed hier in het groot militaire hospitaal te1 Simpang de door de cholera aangetaste machinist der 2e kl. aan boord van Hr. Ms. „Konin gin Wilhelmina der Nederlanden", Posthumus. Gisteravond is een schepeling van de Gelderland door cholera aangetast. De lijder werd onmiddellijk naar 't hospitaal voor besmettelijke ziekten aan den Oedjong getransporteerd, waar hij hedenmorgen is bezweken. Na verscheidene dagen gesloten ge weest te zijn. is het- cholera-hospitaal aan den Oedjong gisteren geopend moeten worden ter opneming van een lijder, leiwijl op dien dag in het stads verband twee cholera-l ij diers binnenge bracht werden. Uit Moester Cornel is verneemt het Bat. Nbjd. dd. 22 Oct. Gisteren stierf in de ziekenzaal een Europeesch soldaat aan de cholerat eerste slachtoffer onder de Europeesche minderen in dit garnizoen. De malaise in den Houthandel- In de „Locomotief" van 16 October schrijft „een houtvester" tegen een ar tikel. onder bovenstaanden titel in dat zelfde blad van 12 September voorko mende. waarin ten eerste def verkoop van hout uit de- gouvernementsbos- schen door de regeering op zijn zachtst genomen, een unfaire handeling werd genoemd omdat op deze wijze de re- geerinig in concurrentie treedt met den houthandel, en waarin de daling van de houtmarkt in hoofdzaak toege schreven werd. aan het optreden der regeering bij uitbesteding van bosch- perceelen. Wii lezen in het artikel van ..een houtvester" onder meer het volgende: ..Ik meen de tegenwoordige malaise in den houthandel, behalve aan de al- gemeene malaise in den handel, voor een groot deel te moeten toeschrijven aan de speculatie in den houthandel, waardoor de contractanten, hooge re tributie aan het gouvernement moeten de betalen, hun hout betrekkelijk hoog in prijs moeten houden om althans zonder verlies te kunnen werken, zoo dat menigeen door de hooge prijzen werd' afgeschrikt om djatihout te koo- pen. Overproductie van djatihout, zelfs op Java (d'e hoofdplaatsen uitgesloten) bestaat zeker nog niet -,lu de plaats mijner inwoning, in het hartje der djati-bossch&n gelegen, werd dezer dagen van gouveraements- wege een inlandsche school gebouwd met bamboe-omwanding. wat wellicht met het oo- op de ventilatie aanbeve ling verdient, maar waartoe hoogst waarschijnlijk de hooge kosten eener planken-omwanding wel den doorslag zullen hebben gegeven. ..Ziet men het hout dat hier ook ver der aan woningen en omheiningen ge bruikt word' dan krijgt men zeker niet den indruk, dat er overproductie van djatihout bestaat en dat dit daar door bijster laag in prijs is. „Waar in het vorige jaar voor vele r etrib u t i e-p er c e el en zoo abnormaal hoog werd ingeschreven, kon worden voorzien dat de inschrijver b:i een be hoorlijke exploitatie weinig of geen winst zou maken, hij do minste daling der houtpriizen met verlies zou wer ken. en dus tot een andere, voor hem meer voordeelige. maar voor het gou vernement hoogst nadeelige. wijze van exploitatie zou overgaan, door uitslui tend of bijna uitsluitend op bestelling te werken, Ieder die van nabij met de boschexploitatie door de particulie re industrie hekend is. weet boe door deze wijze van werken zeer veel hout in spaanders verkapt, wordt en nutte loos verloren gaat. „De contractant voor een retributie- perceel behoeft aan. het gouvernement slechts de houtwerken te betalen, die hij uit het bosch kapt. Indien bij dus, om een sterk sprekend' voorbeeld aan te voeren, een voordeelige leverantie voor dwarsliggers heeft bekomen, zal hij er voordcel in kunnen zien een groot ge deelte van het hout uit zijn perceel, ook dat 't welk houtwerken belioorende tot d'e sorteeringen C. of B. zouden kunnen opleveren, tot dwarsliggers te bekappen, d'ie tot sorteering A. wor den gerekend.1. „Behalve dat door deze wijze van exploitatie het gouvernement bena deeld wordt, doordat een aanzienlijk percentage van het hout nutteloos wordt verkapt en waardeloos gemaakt, wordt bovendien door den contractant voor het aldhs verkregen hout slechts 60 van d'e retributie, in stede van 80 of het volle bedrag pe-r massa eenheid betaald. „Dergelijke voor den Staat nadeeli ge feiten hebben zich herhaaldelijk voorgedaan, en het is dus natuurlijk da.t de regeering, wanneer voor een zóó hoog bedrag per kubieken meter rechthoekig beslagen hout wordt in geschreven, dat kan worden aangeno men dat de contractant, om winst te kunnen maken. wel. tot dergelijke maatregelen zijn toevlucht zal moeten nemen slechts genegen is het contract' voor de exploitatie van het betrokken boschperceel te sluiten met, den per soon of d'e maatschappij, die bereid ïs al het rechthoekig bekapt hout dat het perceel geacht wordt te kunnen ople veren. te betalen, dus het perceel tegen betaling van een vasten pachtschat over te nemen. „Indien het voor den contractant dan een overwegend bezwaar is. dat( hii ook in jaargetijden, waarin weinig gekapt kan worden, de pachtsom moet voldloen (waar echter tegenover staat dat hij in andere maanden, waarin veel gekapt wordt, ook niet rneer be hoeft te1 betalen), bewijst dit dat hij fi nancieel te zwak is om dó exploitatie van het betrokken perceel op zich te riemen .en beter d'eed slechts op klei nere perceelen in te schrijven of zich geheel daarvan te onthouden. ..De door den schrijver van het be sproken artikel zoo zeer gewraakte 'houding d:er regeering. treft dius slechts de speculanten en de beunha zen in d'en houthandel, terwji] het voor de solide houtcontractanten slechts een voordeel kan wezen, indien deze personen zooveel mogelijk: van de mededinging bij de uitbesteding van boschperceelen worden afgeschrikt". Atjeli. Wij lezen in een Atjeh-corresponden- tie van het Bat. Nbld., dato 11 October uit Koeta Radja, onder meer hei vol gende De compagnie van Dorssen, zooals ik need's mei een enkel woord in mijn vorige correspondentie aanstipte, ver trok den Ier. October jl. naar Meula- boh, teneinde onder de bevelen van den commandant der mobiele colonne al daar, den kapitein Adania van Schelte- ma in het boven-Meulabolische te agee- ren. Meldde ik in voornoemde corres pondentie dat zij zich hoofdzakelijk met den aanleg van wegen zou bezig houden, deze instructie werd sedert ge wijzigd. Zij zal nu voortdurend mo biel zijn en in verband met de te Meu- laboli thuislioorende colonne, Seuna- gan zuiveren en haar tochten uitstrek ken tot Khong, Beutong en de Boven- Wojla. Iiet lag aanvankelijk in hel plan bij deze compagnie een proef te nemen met een bewapening als van de marechaussees, dat wil zeggen een 60 tal manschappen met een klewang te wapenen, doch te elfder ure werd hiervan afgezien. De ervaring toch heeft geleerd, dat een patrouille hij een klewangaanval van den vijand, meer heeft aan het geweer dan aan de kle wang. De met klewang bewapende pa trouille raakt, in zulke omstandigheden eerder uit elkander, is spoedig uit de hand van den aanvoerder en de vijand vindt een schoonc gelegenheid, zich van de, meestal met de linkerhand vastgehouden geweren meester te ma ken. Goed aaneengesloten blijven, naar beide zijden front maken en vu ren is gebleken de methode te zijn om klewangaanvallen met succes af te slaan. Na het gevecht van d'e voorhoede de Brui j n der colonne Malthes zag men aan het verspreid liggen der gesneu velden, dat men dadelijk lot den te genaanval was overgegaan, waardoor de onderlinge ondersteuning verloren raakte. De klewang is alleen dan goed te gebruiken, wanneer men zelf aan valt of vervolgt, en in dat geval onge twijfeld een geducht wapen. Hoofd- zaa.k blijft echter het opgesloten mar- cheeren, m.a..w de onderlinge onder steuning. Nauwelijks was de colonne Schee pens teruggekeerd of een nieuwe co lonne maakte zach op naar de Gajoe- landen. De pretendent-sultan was tus- schen l'aiiieroë en Geumpang plotse ling 'in de hosschen verdwenen zonder een spoor achter te laten. Een derge lijk ontkomen aan een vervolging is in die wildernis altijd mogelijk en ge lukt het ons niet, d'en sultan op een of andere wijze te verrassen, dan kun nen wij het krijgertjespelen op deze wijze nog lang volhouden. Kapitein Schneider met vier brigades marechaus see, waarbij de luitenants Dinger en Tideman, vertrok den 5en October jl. naar de Oostkust, om van daar naar de Gajoelanden op te rukken. Het doel van den tocht is Polem en den sultan op te zoeken en rusteloos te vervolgen. Men mag Koeta Radja gelulcwenschen met de terugkomst van dr. Eilerts de Haan, zeker een onzer bekwaamste en flinkste doctoren. Zijn ferm optre den hier eenige jaren geleden, is te bekend om er nogeens over 'e begin nen Het zij genoeg te vermelden, dat de zieke soldaat in hem nog altijd een belangstellend geneesheer vindt, be langstellend in den vollen zin van t woord. Nauwelijks hier teruggekeerd, ont dekte hij weder eenige brutale dief stallen, waarvan de lijders de dupe wa ren. liet was zijn scherpen blik niet ontgaan, dat de biefstuk met le woin'ig boter werd gebraden, hetgeen bij nader onderzoek het geval bleek te zijn. Schreef bijv. het tarief dertig.gram bo ter voor, dan gebruikte men voor den biefstuk éen gram en werden 29 gram gestolen. Ook bleek, dat op verschei dene zalen koffie en thee zonder sui ker verstrekt werd, terwijl volgens het tarief elk lijder suiker competeert. Hoe; lang zou deze toestand zoo geduurd hebben in het hospitaal? Zouden de hyena's niet uit te roeien zijn? Er moest een Eilerts de Haan komen, om deze diefstallen aan het licht te bren- I gen. Hulde aan dezen onvermoeiden strij der voor recht en waarheid. Djaisbi. Het volgende is ontleend aan eene correspondentie van 23 September uit Limboer, in het „Bat. Nbld.": Wat Korintji betreft, is het zeker dat die Compenie zich daar vooreerst nog meer niet moet wagen, want volgens berichten der bevolking willen de Ko- rintjiers niets van vreemden weten, zoo min van Djambiers als van anderen. De bevolking van elke rivier vormt eigen lijk een afzonderlijk gedeelte, eilke doe soen staat op zichzelf. Aflleen de ver schillende hoofden, de apanagehouders, zijn de menschen die meer van de za ken weten, daar zij hun w.akils en be lastinggaarders naar de verschillende stroomgebieden z-enden en zoodoende achter alles komen. Menschen van verschillende doesoens en rivieren durven, dan ook haast nie-t op elkanders grondgebied lcomen, Ver halen als zouden menschen va,n een an der stroomgebied in het een of ander stroomgebied mede gevochten hebben, lijken nooit erg waarschijnlijk. Een dezer dagen vernam ik dat de overste Christan alleen in een djaloe, zonder dekking, slechts -bewapend met een Mauser, van Soeroelangoen of lie ver gezegd Moeara Enim de Tambesi af gezakt en hierheen gekomen was op zijn weg naar Rant au Pandjang. Hij was ook van plan geweest, de Tabir af te zakken en zoo langs de Batang Hari naar Tambesi en verder te gaan als de hoofden, voornamelijk Pa Poer.a, voor zijn leven in wilden staan. Maar de laatste was ziek en kon niet komen en de Datoe Lilau dorst het niet op zich te nemen. Nog altijd is de eigem lijke man van de Tabirstreek, de pati van Rantau Pandjing niet teruggekeerd; hij is wellicht ziek en volgens sommige berichten zou hij gewond zijn. De men schen begrijpen nog niet goed dat de, compenie. eenmaal meester, alles ver-I geeft wat vroeger gebeurd is en vandaar bun weifelen en wachten; maar langza merhand komen ze toch terug. Sedert de overste Christan dit stoute stukje dorst bestaan, gaan n.u transporten ook; ongewapend naar beneden. Trouwens de bevolking is, zoover wij gekomen zijn., op onze hand, evenals de hoofden. Aan de compenie is geld te verdienen en dat] schijnt voor die schaeheraavs het voor-j naamste. De rijkste en dus de slimste; vent is hier de invloedrijkste. Maarlem's Dag blad verleent de grootste Publi citeit aan Adver- tentlën, bestemd voor Haarlem en Omstreken. Gemengd Nieuws. Een jonrnalistenhnis te Kopenhagen. „Aftonbladet" geeft een afbeelding; en een beschrijving van het dezen zomer ingewijde eigen tehuis voor Kopenhaagsche journalisten. Het groove gebouw, dat ruim 42.000 gulden heeft gekost is het zichtbaar bewijs, dat de journalistenver eeni- ging te Kopenhagen zich krachtig het» lot der minder bevoorrechte en hulp-^ behoevende „krantenmenschen" aan-" trekt en het geld ervoor heeft. Het doel dezer inrichting is volgensD paragraaf 1 der statuten: vrije wo-tl ning te verstrekken aan behoeftigeL journalisten, die wegens ouderdom,r invaliditeit of om andere oorzaken] gedeeltelijk van hun aTbeidsvermo-l gen zijn beroofd, of aan behoeftige"^ weezen van journalisten. Onder jour nalist wordt hier verstaan een man_ of vrouw, die van journalistieke werkzaamheden leeft of heeft geleefd.jg Het gebouw is door een tuin omge ven en bevat 11 appartementen, n.].^ 9, die elk drie vertrekken, en 2 die -, vier vertrekken groot zijn. Op het oogenblik zijn er twee wer-|P kende journalisten en een wees ge- i huisvest. De overige appartementen] worden tegen hooge prijzen ver huurd. Het bestuur van de Deensche jour- nalisten-vereeniging voert die adminï- I stralfcie. 'ei IÓ1 le

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6