H. LAMP Derde Blad een Behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Kaandag 24 November 1902 Nr. 5953 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goeégek. bij Kon. Bceluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereniging bier ter stede, opgericht 10 Mei 189. heeft in den loop van den tijd wei haar recht van bestaan bewezen, in zeer veel gevallen, zaken van verschil lenden aard betreffende, is zij opge treden en dikwijls met groot succes Jammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geeft, dit te waar deeren door als lid der vereenigin* toe te treden. Er zijn wel mee» dan 600 leden, maar dat is mei vol doende. Elk handelaar, ieder nering doende, ja zelfs particulieren moesten lid wordsn, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prij» stelt, dat de Haarlemisehe Handelsver eeniging steeds opneemt als doende wat hare hand vindt om te doem De voordeelen, die de Vereeniginp buiten hare bemoeiingen van verschil lenlen aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele, en zeer groot tegenover de geringe jaarlijksche contributie, vai (2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeuigint bemoeit zich in de eerste plaats ej mede de belangen van hare leden ti bevorderen door onwillige betalert voor hun tot betaling aan te manen en informa'Öiën voor hen in te winnen Bovendien hebben de leden het recht bet hun gratis te verstrekken advie* van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pro oeduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen vooi zaken betreffende den handel en'hei bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph de Kantei ter. Spaarne 94, alhier. Bankiers der Vereeniging zijn d< Heeren Laane en van Bemmel, Kruis straat 51. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pCt. der vordering, voor incasso's door bemiddeling der advocaten een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor porto steeds worden bijgevoegd, bij in zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te innen. De kosten van information naar bui ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ct. per informatie plus 5 ct porto vergoeding. Information naai binnen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wonen de personen worden niet behandeld wanneer niet 10 ct. voor portovergoe ding is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskun enge adviezen werden in het afgeloo pen jaar gegeven. In de maanden Mal en Juni a c .1ccw.ób behaald. 15 vorderingen wor den afbetaald, en 18 vorderingen ziji uitgesteld. Volgens art. 7 dient het eeheirn de, lijsten van wanbetalers ongeschondei bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat dan ook, moeten worden ge adreseeerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijk* van 'smorgens 9 tot 1 uur. en 'snamiddags van 2 to' 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te leveren aan J. K. Kottman, Camphuisstraat IB. Mejuffrouw Meijer, Zuidpolderstraat 14, Mej. Hessels, wasch- en strijkinrichting. Kloosterstraat 30, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Stadsnieuws. Collecte Boeren-Huljifonds 25 November a.s. Burgers van Haarlem- In deze dagen o,u heit al weer zoolang achter ons ligt, wat daarginds in Zuid- Afr.ika gebeurd is; nu moeten wij toch vooral ons nog eens weer indenken in onze geestdrift van toen. Immers hoe edel was de leus waarvoor wij in ons denken te wapen .liepen met d« Afrikaamders: die van hef Recht. Ook wij zijn maar lcleiin en wie staaf, om borg, dat die inmenging in onze zaken ook niet te avond, of morgen ons over komt. .Ta ook die gedachte kwam er bij; maar toch in hoofdzaak was het het rechtsgevoel, dat gekwetst was. En nu het „wee de overwonnenen" weerklinkt, is daarmee de rechts kwestie nu voorgoed van de baan? Neen, diep in ons blijft het bewustzijn leven, dat er iets goed te maken valt. Macht kan recht verdrukken, uitroeien niet en als wij meehelpen, als wij meebewenken. dat het. volk, dat zich groot heeft loeren voeden de kiemen van dat rechtsbewust zijn tot nieuwen opbloei kan brengen, dan verhellen wij ons zeil. Niets edeiers dan de strijd om het recht. En wie weet hoe gauw datzelfde bewustzijn ook ons zal moeten steunen in den strijd om het besitaan. Wie dus geeft 01m in het leven te hou den, kweekt kostbare kiemen aan, ook in zich zelf. HET COMITÉ. Z 0 b d a g 23 November geeft het H-iarlemsch Muziekkorps, directeur Ch. Kriens, een Populair Concert in de Ver eeniging, met een geheel nieuw Pro gramma. onder meer de ouverture Guil- lauine Telil, en een solo voor fluit en vio loncel, dooT de heeren Schmidt en Bla zer, de gevierde Hollandsche karakter komiek Abram de Winter, komt met 2 geheel nieuwe nummers, Ondank is We reld's Loon, en Een lid der Witte Socle- it, deze voordrachten hebben een nooii te voren gekend succes. Koloniën. Djanibi. (Correspondentie van het ,,Bat. Nbl.") Limboer, 23 Sept. Na eenige zeer drukke, woelige da gen is het nu weder rust en kalmte in den lande Limboer. Hedenmorgen omstreeks halfzeven verliet ons het detachement van Mesoemei, dat hier gekomen was om den overste te ha len, na een rustdag gehouden te heb ben. De commandant, de 2e luit. Schuitenvoerder, dacht die" dag Me soemei nog te bpreiken. Dat moet ni"i 7poi" 7\v.irn dscrfpnrrarh "in. tpr- «,'ul als wegwiivpr tip? alriid een «rid- Ha Iran snorter» vergezelt. Om hnlftirm vertrok de kapitein-intendant van Vniiren. °e." transport rieken, wnerhii de nnderluitepapt, Hellmich. '"cdpvoere.pd. V" alleo kailm en r"°t.iV is ep ik mii hier vold'npnde Ereoriepteerd heh °en enkel woordie ov°r priin verhh'if Ivor f»n don indruk d'PP T'mboer hii riadore konnismakï"r» on mii cremaakO heeft Nog meer tijdelijk kamnemept dan Moeara Tambesi, is het gebouwd uit materialen die men hier vond, als hamboe. en welits voor dakbedekking gemaakt van alang-alang. Het eenige aangevoerde is misschien het plaat ijzer op enkele gebouwen als maga zijn en keuken en het ijzerdraad der versperring. Een honderd meters heit land' in, door een handelskade" met de rivier verbonden, ziet men weinig anders wanneer men in het kampement zelf zit. dan den begroeiden overkant, den hoos-er oever van de rivier waarop een blokhuis geplaatst werd. dat echter, naar ik vernam, noodt, bezet, is ge- weesit, daar tegen Limboer nooit eeu schot viel. De eigenlijke bivaknlaats leek mij niet erg zorgvuldig gekozen. Naar ik trouwens vernam, moest men plotseling opbreken uit de does-oen «mi den oven-kant. waar eerst het bi vak gevestigd was. toen de bevolking weder in die doesoen terug verlangde *6' komen. Tn verhand met een meer perma nente vestiging, wanneer de voorstel len. door den overste Cbristan inge diend, doorgaan, wordt nu een ter rein gezocht dat heter gelegen is. Kleine patrouilles van drie of vier man als dekking onder een officier worden daarmede belast, melt, op dracht om hij het vinden van de ge schikte plaats het terrein in teekening te bregen. Eenige dagen geleden ging daarvoor de eerste luitenant Gruijs op patrouille. Tn den loop der week werden hier welits gemaakt en opge voerd naar Soengei Tel ana. Natuur lijk heeft Pangeran Karto daar weder een aardig duitje verdienste op door ze met zijn prauwen naar boven tel brengen. In vijf vrachtjes van 240 stuks is dat zaakje op Soengei Telana en dan kan de troep daar ten minste een beetje beter onder dak gebracht wor den. Militaire transporten zullen toch vooreerst nog wel dien weg moe ten volgen en in verband daarmede is Soengei Telana en halverwege nog een ander bivak, een beetje opge knapt. Dientengevolge is het werken aan de verbetering van den weg naar Sryengei Telana en verder naar Me soemei een tijdje Mijven liggen,maar de volgende week hoopt men daarme de door 'te gaan. Nog is men altijd bezig met het bouwen van een broodbakkerij, waar voor aanvankelijk steenen van Moe ara Tambesi opgevoerd weTden.maar Later werden zij hier gebakken door een genie-werkman die nu ook den oven uit steen en leem metselt. En fin, die steenen komen nog wel te pais voor het toekomstige kampe ment. Hoewel hier een kleine passar opge richt is, voert de bevolking nog niet veel meer aan dan pisang, eieren hanen, want kippen zijn niet of moei lijk te krijgen en af en toe tabak en suiker, een dag of een paar dagen nadat een transport levensmiddelen aangekomen en gebleken is dat er we der een boel uit gestolen is. Hoewel dat natuurlijk van de rekening voor opvoer wordt afgehouden, schijnt men dat geregeld op Paoe te doen en Ra den Taha of zijn wakils moet daar de hand in hebben. Weder een reden meer om te Paoe iemand te hebben die alles regelt voor den transportdienst, want daar verwisselen de prauwen van koelies en gaan menschen van Pangeran Karto verder met, den berooiden boel naar boven. En die rooken natuur lijk de slechtste pijp. Zoo kwam eerst gisteren de prauw aan met de goede ren voor de officiersmenage en was heel duidelijk een der kisten openge broken geweest, terwijl ook het een en ander ontbrak. Tegelijk met het vorig transport van Paoe vertrokken had deze prauw er eventjes zeven da gen langer over gedaan. De kettinggangers zijn toch voor al les bruikbaar. Dat merkt men als men ze zoo van dichtbij aan het werk ziet. AJs er geen kettinggangers wa ren. zouden we nog half zoo ver niet zijn als nu, en toch zijn ze dolgraa< bij de compagnie. Dezen door de Djambiers soldadoe merat genoemd, gaan, wat, voeding, legering enz. aangaat, gelijk op met de inlandsche fuseliers en genieten natuurlijk veel méér "vrijheid dan elders. Hun geïsoleerde verblijfplaats met ijzerdraad versperring omringd, 19 dan ook maar een wassen neus. Zij rijn voor alles bruikbaar, de een fun geert als kok, de tweede is e»en goed roerganger, een derde draait goed pillen, enz. enz. De compagnie weet ze dan ook wel op waarde te houden en behandelt ze eerder als haar troe telkindjes dan als verschoppelingen, uitschot uit da inlandsche gemeen schap. Waarschijnlijk zal men leelijk op kijken als eenmaal de rekening van het machtsvertoon tegen Djanibi wordt opgemaakt, maar toch gaat al les 7,00 schrieltjes mogelijk en wordt 'elke uitgaaf gewikt en gewogen. Wie het. eppd.koon.st werkt is hier do man. Enfin, de latere inkomsten zullen dat dan oogenschijnlijk groote bedrag wei rechtvaardigen, want Djanibi moet een rijk land zijn en als een maal alle belastingen welke nu ten rechte of ten onrechte door de bevol king aan de hoofden worden opge bracht, in de gouvernementsschat- kisit vloeien, zal men die uitgaven al lang vergeten zijn. Letteren en Kunst. De firma W. J. Thieme en Co. te Zutphen, die reeds verscheidene terecht zeer geroemde populair-wetenschappe lijke werken heeft uitgegeven, heef! nu weer een belangrijk werkje het l'icht doen zien, nl. „De nieuwste uitvindin gen en ontdekkingen" door E. Lütze- len, voor Nederland bewerkt door Dr. B. C. Goudsrnit. De wetenschap i,s in de leatste decen nia met reuzenschreden vooruitgegaan en gelijken tred hielden de hoogst be langrijke uitvindingen en ontdekkin gen, Met duizelingwekkende vaart volgen zii elkaar op het- is alsof we in een droomenland uit sprookjestijd' leven, 700 .snel volgt de eene uitvinding de andere 0:1. De goede Staring. d:o bewonderend zong van het vernuft dat berg op klom cn trans na trans gewon, die profe teerde van dat menschelijk vernuft Zoo streeft het voort, dat Hoog met iedere schilder nadert Waar Eenvouds Godspraak in haar st>'len tempel woont. T-Toe zou hij sterker, veel sterker dan toen nog overtuigd ziin van de waar- he' d zijner eisen profetie, wanneer hij van de laatste uitvindingen van onzen tijd kennis kon neemen. We behoeven waarlijk geen opsom ming te geven we stippen maar aan de Röntgen- en Kathode-stralen, de uitvinding' van Marconi de proeven met bestuurbare luchtschepen en vlieg machines, het. overbrengen van beel den door middel der telegraphic, de vorderingen op het gebied der onder- zeesche telegraf:e. de vorderingen op het gebied der electrotechniek, de pho- tografie in natuurlijke kleuren, meer dere ontwikkeling der astronomische reuzenkijkers, enz. enz. Natuurkundigen, technici, menschen, die er hun vak van malven deze din gen te volgen, vindon in hunne tech nische tijdschriften gelegenheid we tenschappelijke exposé's te volgen. Anders »hs het met den leek. die op school uit den aard der zaak slechts zeer elementaire natuurkundige ken nis verwerven mocht, en wiens dage- lijksche bezigheden niet dan een zeer vluchtige kennisname toelaten van den aard, het wezen en het belang voor de praktijk van nieuwe uitvindingen. Daaraan tegemoet te komen is de bedoeling van het hierbovengenoemde WOTk. Over de door ons aangestipte onder werpen en nog veel meer, zal de leek die met eenige volstrekt niet diepgaan-i de kennis der natuur is toegerust, een' duidelijke en nauwkeurige uiteenzet ting vinden. Van onderwerpen, waarvan hij da gelijks hoort of leest in de couranten, en die hij tot nog toe slechts bij hoe ren zeggen kende, omdat de weten schappelijke artikelen, die er over ge publiceerd werden, hem te diep gin gen, zal hij in dit door Dr. Goudsmit zoo uitnemend vertaalde werkje een hegiip vinden, dat hem ten volle be vredigen zal. Wij noemen van ganschor harte djit. werk een grooten aanwinst voor hen die gaarne weten willen, wat de nieu we uitvindingen en ontdekkingen be- teekenen en het doel dat zij beoogen. De vorm is aangenaam, spoort tot verder lezen, de uiteenzetting is bui tengewoon duidelijk en daarenboven de typografische uitvoering zeer ver dienstelijk. Dit. populair wetenschappelijk werk je zal zijn weg wel vinden en verdient dat ook volkomen. Een andere uitgave van de firma W. Thieme en Co. te Zutphen is ..Het ont staand dier aarde" door Rob. S. Ball, voor Nederland bewerkt eveneens door door Dr. B C. Goudsmit. ITet komt, ons voor, dat ook dit werk zeer populair gehouden, op duidelijke en tevens en dat is een zeer te waardeeren eigenschap streng we tenschappelijke wijze een verklaring geeft van het ontstaan der aarde, hei zonnestelsel, planeten enz., in oi'er- eemstemming met de resultaten van de jongste wetenschappelijke onderzoe kingen. Dit alles, voor zoover naar een eerste aflevering te oordeelen valt. Met be langstelling zien we de volgende afle- veringen tegemoet. - gekozen am er zijn bestaan van ts maken, dan kan men zeken- aan de gewone nachtrust voor zijn geheele leven wel vaarwel zeggen, want hoe wel de bakkers overdag uitrusten en slapen, is de rust en slaap gedurende den dag in geenen deele zoo verkwik kend als de gewone nachtrust; men moet dus bepaald vari een sterk gestel zijn om zulk een leven vol te houden. Maar als men dan nog tot overmaat van smart door lichamelijke onge steldheden gekweld wordt, dan wordt dat beroep zeker wel een zware last. Wij ontvingen daaromtrent een treffend schrijven van den Heer H. Hoogland, broodbakker, 2de Bothof dwarsstraat No. 35 te Enschedé pro vincie Overijssel. Reeds meer dan een jaar, zoo ving hij aan, was ik lijdende aan heupjicht. waardoor ik dikwijls niet in staalt, was te loopen en bijgevolg niet kon werken. Onze verslaggever bracht hem hier op onlangs een bezoek en ontmoette hij het binnentreden de echt.genoote van den heer Hoogland, die hem in korte woorden het. lijden van haren man mededeelde. ma.ar, zeide zij 'te vens, he-t zou mij een groot genoegen doen als U hem persoonlijk eens sprak, ik zal hem even gaan wekken, want. zooals TJ weet. is hij bakker en slaapt overda.Er. Alhoewel onze ver slaggever er bepaald op aandrong hem zijn rust te laten genieten, kon hij juffrouw Hoogland er niet. toe be wegen. In minder dan vijf minuten tijd silond de heer Hoogland voor hein, een flinke jonge man van 23 jaar. Komaan, zeide onze verslagge ver, gij zijt de persoon die zoo aan heupjicht geleden hebt? Maar U hebt volstrekt niet het voorkomen van lij dende te zijn geweesit. Ja, zoo ant woordde hij hierop, dat kan ik u met. een paar woorden uitleggen, het is n.l. door het lezen van een boekje, waaraan ik mijn herstel te danken heb, want na het lezen van hetzelve ben ik ook, gelijk zoovele anderen, tot het gebruik der Pink Pillen van Dr. Williams over gegaan. Voor hun ge bruik had ik een vreeselijke heup jicht, welke mij treurig en droefgees tig maakte en mij niet alleen de lust tot werken benam, maar het mij zelfs onmogélljk maakte. Daar wij nog niet lang getrouwd zijn kunt U wel begrijpen daJt die hoopvolle toe komst dien wij ons voorgespiegeld hadden, zich minder schitterend liet aanzien, maar dank door het gere geld gebruik der Pink Pillen gedu rende een zekeren tijd is mijn heup jicht geheel en al verdwenen; mijne vrouw en ik gevoelen ons veel opge ruimder en wij verzoeken U bij Uw terugkomst te Parijs, onzen besten dank aan den uitvinder over te brem gen. WIJ kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Willi ams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pink pillen reeds op eene grove manier na gemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiter lijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezitten ze in geenen deele. Koopt ze slechts bij de depot houders die onder de attesten zijn aangegeven of zon gij maar eenigen twijfel mocht hebben, laat ze recht streeks van den Hoofddepo'thouder komen, den Heer Snabilié. Prijs 1 1.75 dc doos f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27. Rot- tirdam, hoofd-depothnuder voor Neder- lend en Apotheken. Franco toezending gen postwissel. k echt verkrijgbaar voor Haarlemen Omstreken bij Wed. W. PLAATZER v d. HULL, Drogerijen. Jansstraat 28. INGEZONDEN MEilEDEE- LINGEN. 30 cents per regel Bij een Broodbakker. Het beroep van broodbakker is ze ker wel een van de zwaarste beroepen die bestaan, niet alleen dat men krachtig en flink moet zijn, maar bo vendien is het een werk, dat steeds des nachts plaats heeft Wanneer men nu eenmaal dat beroep heeft uit Barteljorisstr. 2224. Steed* voorhanden eengroolesorteering IJ. Tegelplaten, Bedkruiken. Warmwaterstoven, Tafelkouifooren enz. Gemengd Nieuws, Drie gevallen van kinder exploitatie. De Iialiaansehe consul te Philadel phia, graaf Brandelini, die getroffen was door de onthullingen in de New- Yorlc Journal, besloot tot een persoon lijk onderzoek om aldus de waarheid te achterhalen en verhaalt nu het vol gends Ik heb mannen, vrouwen cn kindo ren aangetroffen, die in volkomen sla. cernij leefden in de glasblazerij van de h'orge Jones Company; ik heb er 30 tot 40 kinderen gevonden, die niet ouder waren dan 8 of tien jaren, en in de ellendigste omstandigheden ar beidden. Toen ik de ouders ondervroeg antwoordden zij mij, dat, als zij hun kinderen niet heten werken, het voor hen onmogelijk was om te leven. Zij zeiden, dat rillen moesten werken of van honger sterven. De patroons ver zekerden, dat de kinderen boven den' wettelijk vastgestelden leeftijd waren, maar ik ben overtuigd dat dit onwaar Velen dezer kinderen waren jonge bloedjes. Een dame. mevrouw Ashlev Macfay- heeft in een katoenfabriek te Co lumbia in Zuid-Carolina een klein meis im van vijf jaar aangetroffen, die haar zusje van zeven jaar behulpzaam was hij den arbeid. Miss Jane Adams van Chicago heeft een kind van vijf jaar s'nachts in een katoenfabriek zien arbeiden. Een flesschentrekker heeft dezer dagen de geheele Antwerp- sche beurs op stelten gezet. Het „Han delsblad van Antwerpen" vertelt er van: Iemand, die voorgaf gTooihandelaar in graan te New-Orleans te zijn, was in de laatste tijden in betrekking geweest met voorname huizen in granen van Antwer pen., voor denverkoop van ladingen mais Hierover waren contracten gesloten en de kooplieden wachtten dus nog enkel de partijen af. Men weet, dat zij ontvangst nemen van de ladingen op vertoon der connossemen- ten en dat deze connossementen door de bankiers worden verhandeld. Welnu, men zegt dat de handelaar te New-Orleans geen halven liter mais be zat en dat heel de aanleg slechts een spel was om, door middel van valsrhe connossementen, eene Parijsche Bank er te doen inloopen. Tn alle geval, de Parijsche Bank zou op die valsche stukken 190 000 dollavs, zegge 950 000 fr. betaald hebben. Men weet nog niet, of de Antwerpschp huizen, np vertoon der connossementen door gezegde bank, reeds betaald heb ben. Van den afzender der zoogezegde la dingen mais is geen 't minste spoor meer te vinden. E«n trminrnc.aa. Tergen de stedelijke (tram-admini stratie te Weenen is een proces ge voerd waarbij het ..niet om de knik kers. maar om het. recht van het spel te doen was, want de vordering liep over 10 heller, dus 5 centen onge veer. Eischer was een advocaat. Hij kwam 's avonds Itegen 11 uur uit de opera en stapte in een tramwagen, waar hij een overstapje" nam. Toen hij in dien anderen wagen was over gestapt, bleek zijn papiertje ongeldig te ziin. Er was dooT den vorigen conducteur hij vergissing op aange- teekend 89 uur en had terstond na dat uur moeten gebruikt worden. De advocaat, betaalde onder protest 10 heller voor den verderen rit en eischte daarna dit bedrag terug, omdat d'e stad daardoor ten onrechte „verrijkt" was, wegens een verzuim van een be ambte. De gedaagde voerde hiertegen aan, dat het „overstapje" een oorkon de is die volledig bewijs oplevert van wat daarin vermeld is, ook wat het uur van knippen betreft. Bovendien zou de stad niet aansprakelijk zijn voor een verzuim van den conduc teur. De rechter besliste echter, dat, gesteld dat het kaartje een oorkonde is, toch tegenbewijs is toegelaten van hetgeen er in vermeld staat, gelijk in dit geval was geleverd. Ook is de stad aansprakelijk voor een verzuim door een conducteur in haren dienst begaan. Daarom werd. de eisch toe gewezen eln dei stad veroordeeld' de 10 heller terug te betalen, benevens 9 kronen 90 heller (ongeveer f 5) aan proceskosten. Een prijs van twee duizend franc: werd Donderdag door de Académie Fran- caise toegekend aan pastoor Ginnion. die op hetzelfde oogenblik in de nabij heid van Lyon overleed. Papieren hoeden. Er is sprake van hoeden van papier te vervaardigen. Te Lyon is zelfs een maatschappij opgericht met dat doel. De eerste proeven moeten goed ge slaagd: zijn. De hoeden lijken zeer be- driegelijk van het fijnste stroo ge maakt. Falb over den aanstaanden winter De gure Oostenwind, die ons de laat ste dagen om de ooren waait, zijn nier in staat om den weervoorspeller FaJb van zijn stuk af te brengen. Hij blijft een zachten winter voorspellen. Hij heeft zich aldus uitgelaten: „Uit het weer van den afgeloopen zomer heeft men gevolg trekkingen gemaakt voor den aanstaan den winter. Zoo heelt een Weener me teoroloog voorspeld, dat deze zeer streng zoude zijn, kouder en rijker aan sneeuw buien dan één van zijn 50 voorgangers. Ik kan mij bij deze prognose niet aan sluiten. maar trek de gevolgtrekking uit mijn waarnemingen, volgens de door mij gehuldigde meteorologische theorie, dat ook deze winter, evenals de vorige, zacht zal zijn. Alle teekenen wijzen hierop. En kele korte koude perioden zijn daarom natuurlijk niet uitgesloten". Het is te hopen, dat Falb het aan het goede eind heelt. Intusschen genieten wij alvast van een koude periode. Van uit Berlijn vernemen wij. dat Pro fessor Ledochowski te Weenen beweert, dat deze winter de strengste zal zijn, die wij sedert 50 jaren gehad hebben. Men vergelijke hiermede wat de heer Falb ons wil daen gelooven! Colnmbns. Maandag jl. is het stoffelijk over schot van den ontdekker van Ameri ka voor den (tweeden keer te Sevilla bijgezet. Na zijn overlijden in 1506 werd de lijkkM eerst te Valladolid in een klooster geplaatst, maar in 1513 naar een klooster te Sevilla overgebracht. Tijdelijk echter, want later achtte men de nieuwe wereld aangewezen als de rustplaats van ha ren ontdekker. Zoo kwam de kist in een kapel der kathedraal van San Domingo, en sedert 1796 in de kathe draal van Havanna. Daar, dacht mem toen, zou hij voortaan blijven. Maar toen een eeuw later Spanje zijn laat ste bezilttingen in Amerika had moe ten afstaan, werd besloten Columbus' overblijfselen weder naar het moe derland terug te voeren. Daar zijn zij nu deze week met groote plechtig heid bijgezet, weder te Sevilla, in een prachtige marmeren sarcophaag van den beeldhouwer Melida De laaltste afstammeling van Columbus, de her tog van Veragua, thans minister van marine, was er natuurlijk bij. In de Fransche gemeente Saint-LÓ is een dezer dagen een geheel gezin, bestaande uit ouders en drie kinde ren, 'door kolendamp gestikt Men vond de ongelukkigen des morgens vroeg levenloos te bed en alle moeite om de levensgeesten weder op te wekken, was tevergeefs. Men gelooft aan zelfmoord, waartoe het gezin door armoede moet gedreven zijn. Vreemde hulp san de Concentra tiekampen. De Engelsche pers de Westmin ster Gazette b.v. neemt, nu toch no ta van de tegenspraak, die er in onze pers tegen de onzinnige bewering van minister Brodrick is verschenen, als zouden vreeindelingen slechts met 562p. st. en 2GGpakken goederen aan het on derhoud van de bevolking der concen. tiatiekampen hebben deelgenomen. In de ..Dail- News" vinden wij nog een protest van mej. of mevr. E. Neethling (de echtgenoote van den landdrost van Klerksdorp?). Alleen door hare handen, zegt zijzijn voor de kampen ruim 500 p. st gegaan. En bij haar vertrek, drie maanden geleden, was er in de bank te Maritzburg nog ongeveer 2000 p. st, voor de- kampen, alles treld uit dien vreemde. Zij hoeft 15 maanden in een kamp geleefd en er verscheiden bezocht. In haar eigen kamp was zii nenningmeesteresse van het hulp-comifé en zii heeft geholpen met. het uitdeelen van de goederen uit Duitschland', alles nieuw bruikbaar goed, ledikanten, matrassen enz. Ware het niet. dat uit den vreemde geld. dekens, kleeren en versnaperin gen waren gezonden, er zouden dui zenden vrouwen en kinderen meer m die kampen van koude en gebrek zijn omgekomen. Aldus mevr Neethling, en zi] beeft ook een woord te zeggen naar aanlei ding van den lof. dien Brodrick te Dewsbury de inrichting van de kam- pen toegebracht heeft. Van het suc ces der kampen te lezen. Is wreed, zesrt zij voor ons die er geleden hebben. Als het een succes is er 20,000 of meer van onze menschen kwijt te zijn ge raakt. kan zii het begrijpen. En dan protesteert zij er nog eens tegen, dat die kampen van Engelsciie zijdie telkens vluchtelingenkampen worden genoemd, „Wij zijn gevangen genomen en tegen onzen wil naar de kampen gezonden, voornamelijk om dat wij te waarachtig, te heldhaftig waren om te1 doen wat onze vijanden verlangden: onze mannen te overreden zich te onderwerpen. Onder de 2500 menschen in ons kamp waren er geen tien. die het niet als een grove belee- diging opvatten een vluchteling le worden genoemd. De menscnen in de kampen waren nooddruftig, omdat die verwoestende colonnes van hun vijan den het hen cemaakt hadden. Te zeg gen dat de menschen onwillig zijn de kampen te verlaten, omdat zij 't. er zoo goed hebben, is een schaam tel00ze val sche voorstelling. De kampen te verlaten, waar er ten minste dak en kost is. en zonder geld. zonder kost naar verwoeste hoeven te gaan, zou indlerdaad dien dood in den mond loo pen wezen" Leg hiernaast het getuigenis van dr Loir, die op kosten van het bestuur van Rhodesië, naar Zuid-Afrika is om de hondsdolheid te bestrijden, en na het oordeel van een Franschman te Jo hannesburg, een Hollandsche vrouw en een Boer gehoord te hebben, durft verklaren, diat die verhalen over de wreede kampen onzin zijn. Ook be weert dr. Loir dat dat praten over hoeven-verbranden maar dwaasheid is. Hij zelf heeft uit de trein maar twee verwoeste huizen gezien! Dit al les staat te leizen in de Temps. Dit is bijna zoo erg als een brief in de National Zeitung uit Natal. Deze correspondent die wel weet hoe hij het treurige blad naar den mond moet pra ten. glimlacht over de pogingen die men in Transvaal doet om Hollandscm* scholen op te richten. Toen die Boe ren baas waren in eigen land bekom merden zij zich niet om hot onder wijs. De droevige staat van het on derwijs was een der voornaamste grieven van de uitlanders. Het zotste is nog. dat de schrijver die on- d'arwijsbewegin"- vooral toeschrijft aan het drijven van de Nederduilsch-Her- vorrnde kerk, en zegt. dat confessio- neele scholen uit den tijd zijn. de' staat moef. voor het onderwijs zorgen. Dus moet de Engelsche regeering die scholen niet aanmoedigen! De Engel sche regeeriniT die in Engeland bezig is die kerkelijke scholen met alle kracht te versterken! ..Nothing succeeds like success" zegt het Engelsche spreekwoord, inu Engeland de oorlog gewonnen heert, zijn er overal in het buitenland men schen en kranten die alles goed' praien wat Engeland gedaan heeft en doet. Tot zelfs de kampen, waarin ruim 20,000 vrouwen en kinderen van ellen de zijn omgekomen, vinden in oen vreemde verdediging en lofzangen. (N. R. Ct.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 9