NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. In de schaduw van den Dood. 20e Jaargang Dinsdae 25 November 1902. No. 5954 HAARLEMS DAÖBLAD ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEN TIEN Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 B51Van 15 regel® 50 Ota.; iedere regel meer 10 Ote. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), ii de prij« der Advertentïën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 ^2/WkL. Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02J£ Bureaux: Gebonw Het Spaarne, Zuidcf BuileilSpaarue No. 6. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K Telefoonnummer der Redactie 600. feieroonnuinmer der Administratie 122. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G, Li DAUBE Co. JOHN F. J0NE8? Succ., Parijs 3V** Faubourg Moncmartre, Haarlem's Dagblad van 25 Nov. bevat o. a. l Engeland en Ierland, De Sici- liaansche roover Varsolano, Dood van Krnpp. Üiïicieele Berichten. VOORBEREIDEND MILITAIR ONDER RICHT. De BURGEMEESTER van Haarlem, Ontvangen hebbende ©ene aanschrij ving van den heer Commissaris der Ko ningin in deze provincie, houdende me- dedeeliog, dat in de door den Minister van Oorlog vastgestelde regeling van het voorbereidend militair onderricht o. a. is bepaald, dat die lotelingen, welke door het bijwonen van vorenbedoeld on derricht een. bewijs van militaire be kwaamheid hebben weten te verwerven, vóór andere lotelingen hunner lichting aanspraak kunnen maken op het voor recht om ingedeeld te worden, bij het korps en in het garnizoen hunn/er keuze. Brengt ter kennis van belanghebben den. dat de hiervoren bedoelde regeling ter inzage iis nedergelegd op de gemeen te-secretarie (2e afdeelimg). Haarlem, 22 November 1902. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Buitenlandseh Nieuws Zuid-Afrika. Nauwelijks heeft een regeerlngsbesluit in Transvaal (en Vrijstaat?) voor zes maanden de concentratiekampen voor burgers en Kaffers bestendigd, of Laf- fan seint uit Pretoria, dat mu alle in boorlingen-,, vluchtelingen" in Transvaal gerepatrieerd zijn. Wat moet men van zulke berichten denken! Laffan meldt, dat er in Transvaal ruim 55.000 Kaffers naar hun kraals zijn teruggebracht. Er is reeds ongeveer 65.000 pd. st. betaald als schadevergoeding aan Kaffers in Rustenburg. Aan het eind van het jaar zal er voor dat doel in Transvaal waar schijnlijk 100.000 pd. st. uitgegeven zijn. Tot nog toe moest voor schadevergoe ding bewezen zijn, dat de Engelschen de goederen gecommandeerd hadden. Maar er zal nog 100.000 pd. st. worden gegeven voor vee, dat Boeren en Engel schen zonder ontvangbewijs genomen hebben. Als alles betaald is, zal de En- gelsche Reg., voo rde Kaffers hebben uitgegeven 2.250.000, behalve de kosten van hun kampen. De zwarten moeten te vriend gehou den. De werklieden op den Rand zetten blijkbaar den strijd voor betere omstan digheden voort. De timmerlui1 aan de mijnen verlangen een arbeidsdag van negen in plaats van tien uur, en andere ambachtslieden schijnen voornemens zich bij hen aan te sluiten. De corres pondent van Reuter ziet onrust komen. Uit Zuid-Afrika wordt bericht, dat de Hollandsche landbouwers in de Kaap kolonie, van wie een groote meerderheid geen vergunning verkregen heeft tot het hebben van een geweer, aanhoudend worden, aangevallen door wilde beesten. Met name in het district Graaf Reinet zijn verscheiden landbouwers gewond en één gedood. Deze boeren zijn even eens onbeschermd tegen aanvallen van Kaffers en Hottemtotten. Dezelfde feiten doen zich voor in Transvaal en Oranje rivier-kolonie. België. Verschillende Brusselsche banken ver- keeren in groote moeilijkheden door de financieele crisis. Een oude bankinstel ling te Brussel heeft Zaterdag hare be talingen gestaakt. Engeland. De keizer van Duitschland is weer naar zijn Heimath vertrokken. Hij heeft niet nagelaten van zijn redenaarstalent in 'n redevoering te doen blijk geven om zijn voldoening over zijn bezoek bij zijn oom en bij het minzame Engel sche volk uit te spreken. ...En ook het Engelsche volk is, nu de keizer eenmaal weg is, naar het schijnt, tevreden. Althans de stuursch- heid van voor eenige dagen heeft plaats gemaakt voor wat vriendelijker toon. De „Standard", het hoofdorgaan der Con servatieven, merkt op, dat blijkbaar ge wichtige politieke betrekkingen zijn be sproken tusschen beide monarchen. Het blad hecht hieraan niet te veel waarde, maar voegt er aan toe, dat de keizer toch bewezen heeft goede betrekkingen met Engeland te willen onderhouden, en (echt Jingoistisch opgemerkt) zich niet door een gedeelte van zijn onder danen, die door blinden haat worden voortgedreven, te laten influenceer en. De „Daily Telegraph" laait zich in ge lijken zin uit. Het blad noemt de reis van beteekenis, omdat de keizer op al len, met wie hij in aanraking is geko men, een goeden indruk heeft gemaakt. De „Daily Chronicle" zegt, dat de reis een gewenscht resultaat heeft gehad, wanneer betere betrekkingen tusschen beide land'en zijn ontstaan. Op gelijke wijze laten zich andere persorganen uit. Wij doen echter goed, niet te groote waarde aan het bezoek toe te kennen, gelijk wij ook reeds hebben duidelijk ge maakt, toen de keizer zijn reis aan vaardde, omdat de betrekkingen tus schen twee staten niet worden beheerscht door de vriendschap hunner monarchen, maar door economische verhoudingen der commercieel e belangen. Het blijkt dat men te haastig is ge weest met de negen Ieren, die aan de behandeling van de onderwijswet zijn blijven deelnemen en de regeering tot het laatst gesteund hebben., tot een nieuwe partij onder Healy te groepee- ren. Althans ontkent Bcaly dat hij de leider is der acht anderen. De West minster Gazette gist, dal Jasper Tully dan de leider is, Healy is echter wel bezig de scheuring in de lersche partij te verwijden. Aan een verslaggever heeft hij gezegd, dat O'Connor reeds in Augustus had weten te bewerken, dat de Ieren in de najaarszitting niet aan het onderwijsdebat zouden deelnemen. En om de ontevredenheid die men daar over bij de Rocmsche bevolking van Ierland verwachtte te voorkomen, beslo. ten de lersche Parlementsleden een beweging op touw te zetten die de Re geering er toe zou brengen, in Ierland met hardheid op te treden, hetgeen een schoon voorwendsel voor die Parle mentsleden zou zijn om van de behan deling der onderwijswet weg te blijven. J. Redmond en Dillon gingen intusschen' naar Amerika, om de verantwoordelijk heid van de zaak te ontgaan. Wat dit laatste betreft, spreekt Hea ly beslist onwaarheid want Redmond heeft bij zijn terugkeer openlijk ge zegd, dat nij d'e handelwijze van Wil liam O'Brien zijn plaatsvervanger als leider der partij, geheel voor zijn reke ning nam. En wat de andere bewe ringen van Healy betreft, O'Connor, door de Westminster Gazette gevraagd, wat hij van Healy's uitlating te zeggen ohad, ze'idie, dat het zijn vaste gewoon te was, nooit te. antwoorden op iets wat Healy zeide. Tot gouverneur van St. Helena, in plaats van den overleden Sterndale. is benoemd kolonel Gallwey uit Zuid- Ni gerie. T _oseI heerscht de meening, dat uit den volledigen tekst der correspon dentie tusschen Botha en Chamberlain gebleken is, dat tusschenkomst van de Engelsche regeering ten behoeve van de weezen der Boeren, niet is een daad van barmhartigheid1, maar een waarbe- slagleggen op de Zuid-Afrikaansche jeugd, welke Chamberlain een geheel Engelsche opvoeding wil geven. Gene raal Botha heeft in antwoord aan Cham berlain in -bedekte termen hierop gewe zen. Men deelt ons mede, dat Chamber lain ook den edelen president Steyn als uit Zuid-Afrika verbannen beschouwt, op dezelfde gronden als de heeren Fi scher én Kruger. De Londensche correspondent van de „Petit Bleu" verklaart, dat Chamberlain besloten heeft zijn reis te onderbreken om de feesten te Tsmaïla, te Caïro en te Monbassa in Delagoa-baai bij te wonen, opdat hij des te minder tijd zou hebben om Zuid-Afrika te bezoeken, zoodat hij den generaals, die hem de verwoestin gen, door de Engelschen aangericht, had den willen toon,en, zal kunnen antwoor den, dat hij geen tijd gehad heeft. Frankrijk. De eerste Kamer der Parijsche recht bank heeft de drie directeuren van het dagblad ,,Le Jour" elk veroordeeld aan kolonel Picquart 10000 fres. schadever goeding te betalen wegens laster en tot openbaarmaking van het vonnis, aan gezien „de loop der gebeurtenissen, bo ven allen twijfel heeft gesteld dat de aantijgingen tegen den kolonel aange voerd, valsch zijn." Duitschlaiid. De kanoimenfeoning, Fried rich Krupp. is Zaterdag plotseling overleden. Friedrich Alfred Krupp, was een zoon van Alfred, een kleinzoon van Frie drich, den stichter van de beroemde staalgieterij en. te Essen, die grootste ter wereld. Hij was den 17en Februari 1854 geboren, en onder zijn bestuur, of eigenlijk leiding want het bestuur wordt gevoerd, gelijk men weet. door een „Direktorium" hebben zich de reusachtige fabrieken nog uitgebreid. In 1898 werd het Grusonwerlc in 1896 het bedrijf der Schiffs- und Maschi- nenhau Aktiengesellschaft Germania, (Berlijn en Kiel) bij de fabrieken ge trokken. Krupp had den titel van Geheöm IJandelsraad, sedert >896 dien van eereburger der stad Essen, hij was lid van het Heerenhuis e.n van den Prui- sischen staatsraad. Van 189398 had hij zitting in den Rijksdag, waar hij als „hospitant" bij de Rijkspartij plaats nam. Krupp aldus de Kölin. Zeit. leed reeds lang aan asthma en was vooral door de jongste aanvallen der sociaal democratische per,s diep geschokt. Of de ze gemoedsstemming misschien zijn dood heeft verhaast is niet te zeggen. De overledene schijnt niet in staat te zijn geweest nog tot zijn omgeving te spre ken. Nauwelijks keerde ma den eersten aanval van beroerte 't bewustzijn terug of reeds verergerde een tweede aanval den toestand in zoo groote mate, dat het ergst was te vreezen. Met, den dood van Friedrich Alfred Krupp is de dynastie van de Esschensche staalkonimgen uitgestorven. Uit Krupp's huwelijk met vrijvrouw Margarete von Ende zijn slechts twee dochters geboren. Zwitserland. De Zwitsersche politie is ijverig aan het zoeken geweest of Ruhino wellicht in verbinding heeft gestaan met de Zwit sersche anarchistische centra, wat men te meer geneigd was te denken omdat op den dader van den aanslag op den Belgischen koning een exemplaar van de „Revesgho" was gevonden, het Gene- veesehe blad, dat den diplomatieken breuk tusschen Zwitserland en Italië ten gevolge heeft gehad. Het politieonder zoek heeft echter geen samenzwering aan het licht gebracht, wel dat de Zwit sersche anarchisten dezen aanslag vrij dwaas vinden. Intusschen is men in Zwitserland met hernieuwde strengheid tegen de anar chisten opgetreden; hun gelederen dun nen meer en meer, daar velen hunner in de laatste tijden over de grenzen zijn gezet. Italië De Italiaansche bladen weten haast niet aan wie meer aandacht tet schenken: aan de jonggeboren prin ses of aan den plotseling naar voren gekomen Sieiliaanschen roover Var- solano, door anderen Varsallona ge noemd. Het blijkt, dat deze bandiet eigen lijk reeds in zijn wieg voorbestemd was zijn geheele Laven met de wet in botsing te komen. Door zijn ouders was hij al van misdadigen huize; de vader stierf in d© gevangenis, waar hij wegens roof zat opgesloten, en ook diai moeder heeft met den straf rechter kennis gemaakt tijdens haren echtelijken slaat. De broeders wa ren hun ouders en elkaar waardig. Een werd er twaalf jaar geleden bij een gevecht overhoop gestoken, een andere* Stierf in de gevangenis, waar hij een moord boette. Met deze beide broeders volvoerde de nu 41-jarige Francesco Varsolano zijn eerste groo te daad: de roof van 38.000 lire op he<t station Palermo. Hij bleef echter niettegenstaande herhaalde botsingen met de overheid en daaruit voort vloeiende vrijheidstraffen, in de maat schappij verkeesem, totdat hij in 1892 op de markt te Castronovo, zijn ge boorteplaats, den reeds beschreven moord beging. In de tien jaren, die hij sedert in de bergen heeft doorge bracht, heeft hij viermaal een ge vecht met de gendarmes gehad, elf moorden bedreven en zich eif<n aardig fortuin vergaard. Hij bezit o.a. een stuk grond in het dal van de Fiumetorto, dat op 18000 lire geschat wordt. Voorts doet hij nu en dan in vee, geldleeningen met woekerrente en laat hij zich, gelijk reeds gezegd, door een aantal grond bezitters een vast jaargeld betalen, dat dezen voor allen hinder vanwiege hem vrijwaart. Behalve waar de politie vertegen woordigd was, bewoog hij zich overal tamelijk vrij in die tien jaren. Kreeg hij 't eens een poos te benauwd, dan week hij uit naar de bergen, waar hij het zich in holen en grotten recht behagelijk maakte en zijn lief jes hem om beurten den tijd wat kwa men korten. Van dezen zijn er nu ook eenige aangehouden. Bij den reeds genoemden markies van Cordo va. óók gevangen genomen, stapte de schurk nogal eens af. Deze gastvrije edelman had in zijn landhuis een heel systeem van geheim© deuren, ka mers en gangen en een ruim 200 me ter lange onderaardsche gang, die desgewenscht den gasten gelegenheid verschafte streng incognito te ver trekken. Een der sterkste stukken, die de bandiet ooit heeft uitgehaald, is ge weest de diefstal van een kudde van 32 runderen van een zekeren baron Agnello en zoo worden er vele ver teld. Maar het prettige rooversleven- tje schijnt nu uit ta zullen zijn, want dei Italiaansche regeering is vastbe sloten om er, afgezien van wat het kost, voorgoed een eind aan te ma ken. Stadsnieu w s. Haarlem. 24 October 1902. B1 e e k e r s-w e r k 1 i d e n. Zon dagavond werd in café Prinsenhof cene vergadering gehouden van de bleekers-werkliedenvereeniging „Broe derlijke Eensgezindheid". De heer Nol- ting van Amsterdam, die als spre ker zou optreden, had bericht gezon den. dat hij verhinderd was zijn taaie te vervullen Hij had echter voor een plaatsvervanger gezorgd, den heer BLey, van Amsterdam. De voorzitter opende de bijeenkomst en sprak er zijn leedwezen over uit, dat weder zoo weinig gezellen aan de oproeping gehoor hadden gegeven. Spr. had nu eens eene flink bezochte vergadering verwacht, en niet slechts 30 belangstellenden. De andere gezellen begrijpen dus bepaald! hun belang nog niet om zich bij eene organisatie aan te sluiten, en den klasse-strijd tegen de patroons aan te binden. De verëeniging heeft nu reeds een jaar bestaan en is nog zoo goed als niets vooruitgegaan. Aan het bestuur is dit niet te wijten, maar wel aan die leden, die het bestuur al len steun onthouden. Toch is het nog niet te laat. wanneer nu nog maar alle werklieden de handen ineenslaan en zich krachtig organiseeren. Daar toe wekte spr. op. Hierna kreeg de heer Bley het woord. Ook deze betreurde de gerin ge opkomst. Toch achtte spr. dit geen beletsel om iets uit te voeren. In Amsterdam toch bestaat ook eene verleniging en hoewel zij slechts met 10 man werkte heeft zij veel nut gesticht. Getracht zal worden ook te Hilver sum, Bussum. Naardien en omliggende plaatsen eene vereeniging op te rich ten. En daarna als geheel Nederland! tot één bond vereenigd is, zal men gezamenlijk handelend optreden. Wil len de patroons dan niet toegeven, dan is eene algemeen© werkstaking onvermijdelijk. En spr. meende, dat, wanneer het hiertoe kwam, de over- winnning aan de zijde der gezellen zijn. Maar hiervoor moeten, zooals reeds gezegd is, alle gezellen in heel Nederland krachtig georganiseerd zijn. Om dit te bereiken moet elk lid der vereeniging voor zichzelf een pro pagandist zijn en steeds meer leden zien te winnen. Met alle aanwezigen daartoe krachtig op te wekken, ein digde spr. zijn met applaus begroete rede. Bij het einde der vergadering werd eene nieuwe vereeniging opgericht met ongeveer 20 leden. Deze zal aan gesloten worden bij den Amsterdam- schen Bond, die den naam voert van Centraal Bleekerswerklije-den-Bond". Ten slotte werd nog besloten de contributie te verdubbelen, waarna de vergadering gesloten werd. Over 4 weken zal weder eene ver gadering gehouden worden, waar dezelfde punten nogmaals ter tafel worden gebracht en waar ook de uit slag bekend zal worden gemaakt van de vergadering in 't Gooi. Boomenvellen. In ons vorig nummer vermeldden wij, dat er weder een staat van te vellen hoo rnen is ingediend. Wij laten hier de na dere omschrijving volgen: Statenholwerk: 11 eikeboompjes, staan te dicht; 2 eikeboomen, belemmeren den groei van nevensstaande boo men; 2 bos- schen onderhout, zijn te hoog; 10 eike boomen, 4 iepeboomen en 1 populier, staan te dicht. Prinsenholwerk: 23 eikeboomen, 2 beu- keboomen en 1 lindeboom, staan, in den weg aan andere hoornen. Bolwerk achter het Kenaupark: iepen hakhout, is te hoog. Kampervest: 4 iepeboomen', zijn zeer slecht. Friesche Varkenmarkt: eenige iepe boomen, zijn zeer slecht. Hout: eenige hoornen en opslag, enke le hoornen staan te sterven. Andere slechte hoornen belemmeren den groei van' goede hoornen. Algemeene begraafplaats: eenig hak- Fenilieton, Uit het Engelsch van E. W. HORNUNG, Niet op het oogenblik toen de ge vangene voor het eerst duidelijk ant woordde op de haar gestelde vraag, een oogenblik van ademlooze stilite in de geheele zaal; ook niet een poosje later, toen de minzame ambtenaar van het openbaar ministerie zijn pince-nez richtte op d:e jury, toen ieder ander toehoorder trilde van be langstelling voor de getuigenis, die zou worden afgelegd. Het vermiste horloge en de ketting waren gevon den, zij zouden vertoond worden en de jury zou in de gelegenheid gesteld worden het te onderzoeken tegelijk met een teekening van de schoorsteen in de kamer waar de moord bedreven was, want daar waren bij een twe .- de huiszoeking de vermiste voorwer pen gevonden. Natuurlijk verwekte die mededee- ling groote sensatie op den eersten dag. De geheele reden tot vervolging be rustte op de veronderstelling, dat een der huisgenooten die (naar alle waarsch ijnlijkheid) alleen de moord bedreu i kon hebben, een welover- legde "Oging had gedaan om den moord 1 oor te stellen als het werk van dieven. Tot nu toe was die theorie gebouwd op de bloote feiten, dat het gebroken glas buiten het venster was gevon den en niet in de kamer; dat geen afdruk van voet of hand van vermoe delijke dieven ergens onltdekt was, terwijl in het bureau van den doode een koppel revolvers was gevonden, beide geladen met dezelfde kogels als de eene, die den dood veroorzaakt had, terwijl een van de twee duide lijk ontladen was geweest, mits hij het laatst was schoongemaakt. Nu werd groote waarschijnlijkheid gege ven aan die vermoedens door het vinden van horloge en ketting juist in de schoorsteen van dezelfde kamer. Maar ook dit maakte geen indruk op dien man met het witte haar; zijn opmerkzaamheid werd er niet groo- ter door, wan!t dat was onmogelijk; hij was misschien de eenige toe schouwer, die, al was 't maar voor een oogenblik, niet merkbaar bewo gen was. Een siddering beiving ook de eerste getuigen, bestaande uit twee dienst boden en politieagenten, ofschoon zij niet verrast waren. De dienst meisjes werden verhoord niet alleen over wat zij den nacht van den moord gezien en gehoord hadden en zij schenen alles gehoord te heb ben behalve het noodlottige schot maar ook over de vroegere verhouding tusschen hun meester en zijne vrouw; daarvan schenen zij zeer veel te" we ten. De politiedienaars waren be perkt tot hun eigen ontdekkingen en opmerkingen, nadat de dienstboden hen hadden binnengeroepen. Maar alle vier getuigen spraken van het eigenaardige gedrag van de gevang-™?, toen zij het lijk van haar echtgen,. -waar werd; groot was hun eenstt gheid op dat punt. De gevangene had volstrekt geen ver wondering getoond; het duurde eeni ge minuten voordat zij tets zei; en toen waren haar eerste woorden ge weest, dat dieven den moord bedre ven moesten hebben. De oude verdediger zocht zijn kracht in een kruisvuur van vragen, dat echter noch op de jury, noch op de getuigen grooten indruk maakte. Een volmaakt ander type was de officier van justitie; hij was een jon ge man met innemende manieren; een man met groote welsprekendheil die daarmee de jury trachtte te ver blinden. Zijn methode was geen nieu wigheid aan de „Old Baily"; hij liet iedere getuige in zijn waarde tegen over de spot en aanval van den jury en het hof. De beide meiden waren tot tranen toe bewogen en de politie agenten ernstig beleedigd. Maar de getuigenis van alle vier bleef onver anderd; en de officier zelf suste de aandoening der beide meisjes met een vaderlijk woord, terwijl de juryleden afkeurend het hoofd schudden. Op deze wijze kreeg hij deze fatsoenlijke conscientieuse, hardhoofdige juryle* den meest allemaal uit dezelfde klas se der maatschappij, als de getuigen, niet op zijn hand; zelfs de acteurs en auteurs lieten luid hun opinie hier over hooren zonder die van de ge wichtige jury af te wachten. Maar de man met het witte haar de man die steeds zijn aandacht wijdde aan de gevangene hij liet in 't minst geen meerdere belangstelling in zijn uiterlijk zien; men kon er evenveel op lezen als op het dichtbesluierde hoofd van de gevangene. Den volgenden dag was de opmerk zaamheid van het geheele hof gericht op een oogenschijnlijk weinig belang rijke omstandigheid. De verdediging bad n.I. beweerd, dat het horloge en de ketting die op de studeerkamer ge vonden waren niet dezelfde waren als die de vermoorde droeg op het oogen blik van zijn dood. Er waren portretten van Alexander Minchin, waarop de ketting niet of wel overeenkwam mett de gevondene. De gevoelens waren verdeeld op dat punt, sommigen beweerden dé ket ting was dezelfde, anderen waren van tegenovergesteld gevoelen, ex perts wierden gehoord, zoowel van den kant deT vercfediging als van die van het hof. In het begin stelde ieder er belang in, het punt werd besproken en weer besproken op verschillende dagen, totdat ieder vermoeid was van het turen op de kolossale portret-vergroo- tingen, die bij iedere gelegenheid van hand tot hand gingen. Zelfs de gevangene ging vermoeid in haar stoel liggen, (toen de photografie van de ketting voor de twintigste maal gevraagd werd door haar eigen, ijve rig advocaat; zelfs de officier wijdde al minder aandacht aan dit punt, tot dat het volkomen van de baan ge schoven werd door een wenk van de jury dat de opinie over de ketting al gevestigd was; Maar geen trek van verveling had zich vertoond op het vriendelijke, wakkere gelaat van den onbekenden gentleman met het witte haar. Zoo werd voor Mrs. Minchin ge vochten met het woord, dikwijls met meer scherpte dan overtuiging en zoo nu en dan over onderdeelen die de moeite van het disputeeren nau welijks waard waren. Eindelijk op een Vrijdagnamiddag sloeg haar advocaat ten laatste een: meesterlijken slag, gebruik makend van de toen nieuwe wet, plaatste hij de gevangene in de getuigenbank; hij deed het met het air van iemand, die alles op een kaart zet. Men las het met één blik op het goed onderhouden mooie, maar te expressieve profiel van don verdediger. De rollen waren nu omgekeerd. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1