bout en hinderlijke boomen; het dekhout is te boog opgeschoten, enkele populie ren zijn geheel misplaatst en leveren bovendien gevaar op voor beschadiging van omliggende graven en daarop ge plaatste gedtinkteekenen. Gelukkig dat er ook weer plannen zijn voor regelmatigen aanplant in verschil lende deelen van de stad. Kunst na Arbeid. Zaterdagavond gaf de Typo- en Litho grafische vereenigimg „Kunst na Arbeid", directeur de heer W. A. Kwantes, een concert in de Sociëteit Vereeniging, met medewerking van mej. Nelly Böhm (sopraan), de heer Charles Blazer (vio loncel) en mej. Catherine Ritsema (bege leiding). Mej. Böhm, hier ter stede geen onbe kende meer, zong met haar lieflijk en helder geluid eenige liederen, en werd aan het einde van elk lied zeer levendig toegejuicht, zoo zelfs, dat zij nog eens genoodzaakt was een bis-nummertj'e ten beste te geven. Ook de heer Blazer, die toonde zijn instrument meesterlijk te kunnen bespelen, had na ieder nummer een hartelijk ,en welverdiend applaus in ontvangst te nemen. De begeleiding bleek mede in zeer goede handen te zijn, zoodat over de solisten niets anders dan goeds kan word'en gezegd. Ditzelfde is van toepassing op de uit voering van de verschillende nummers door het koor. De verschillende nummers werden alle zeer verdienstelijk gezongen; vooral blonken uit „De Rots in Zee" van R. Hol; „De kabels los", van Dr. J. P. Heije, en „Die falsche Pepita". Dat de talrijke aanwezigen daarover eveneens zoo dachten, bewezen de dave rende toejuichingen na elk dier num mers. En mede waren deze bijvalsbetui gingen ©ene welverdiende hulde aan Di- recteur en zangers, aan wier ijverig stre ven en ernstig willen deze uitnemend geslaagde uitvoering te danken is. Met een bal dat tot laat in den nacht duurde, en afgewisseld werd met eenige voordrachten door den heer A. M. Vrugt, eindigde deze welgeslaagde avond, waar op èn Directeur èn leden met genoegen kunnen terugzien. M o mus avo nd. A.s. Woensdag geeft de letterlievende verpeniging „J. J. Cr-e- mer" een momus-avond in den Schouw burg. Het programma vermeldt tal van voordrachten dóór mej. Busquet en de heeren G. v. d. Werf, J. Hariog en Jac. Paff. Voorts worden opgevoerd het tooneel- spel „Meneer's Verleden" en het blijspel ,,'t Gansje van Lindenhof". Met een bal wordt de avond besloten. Onze vroegere stadgenoot de hieer W. G. F. de Waal, arts. is toege laten tot de uitoefening der genees- heel- en verloskundige praktijk in N'eder- landsch-lndiê. dag een Nederlander sterft, zooveel mogelijk tegen te gaan. Verder werden de punten van be handeling voor de aanstaande alge-, nieene vergadering te Amsterdam be handeld en afgevaardigden benoemd, j De door den penningmeester aan geboden begrooting der afdeeling over 1903 werd goedgekeurd. Het werd zeer betreurd dat van de 255 leden, die de afdeeling telt, behalve het be stuur slechts twee ledien door het bij wonen der vergadering van hunne be langstelling in deze toch zoo nuttige vereeniging deden blijken. D e N. V. B. heeft gasteren geen der voetbalwedstrijden door laten gaan, van wege de harde velden, die door dien vorst veroorzaakt zijn. De leider van den Haarl, Voetbalbond daarentegen scheen hierin geen bezwaar te vinden en liet de vastgestelde wed- strijdien toch doorgaan. Wel vreemd. Ten eerste is het zeer onverantwoorde lijk kleine jongens zooals uit het derde elftal van Haarlem op zulke keiharde velden, te laten spelen; 't is goed om on gelukken te krijgen, en dat is toch niet 't doel van 't voetbalspel en ten tweede, laat wanneer er ijs is, vooral daar het hier iru ons land toch steeds van korten duur is, de jongens naar hartenlust schaatsenrijden, en niet staan koude lij den op de open terreinen. Ik geloof dat velen dit volkomen met mij eens zullen zijn. De wedstrijden die gespeeld werden, waren voor de lsite klasse H. F. C. II— Kennemerland, 4—2. AMATEUR. Uit de Omstreken. Postharmonie. De muziekver. eeniging vair post- en telegi^iafbeamb- ten „De Postharmonie' gaf Zondag avond haar tweede uitvoering in het „Brongebouw". De voorzitter, de heer L. .T. W. Beyer- bergen van Henegouwen, sprak een woord vau welkom en drukte daarin den wensch uit, dat spoedig het aan tal kunstlievende leden en donateurs zoo moge zijn teogenomen, dat men uitvoeringen kan geven uitsluitend voor genoodïgden. Er waren op het programma een aantal nummers, die door de vereeni ging voor 't eerst, werden uitgevoerd, nl. „Anna-Marsch" aan de'vereeniging op gedragen door haren directeur, Joh. M. Schouten Jr., ,,Ohne Form" Rhijn- lander, H. Duval, Doux Aveux, waïse van N. J. H. Kessels, ,.Aux bords du Rhone' van Kessels, een scottisch, van V. Gallin en een potpourrie van Haarlemsohe liederen van F. Ronaud. Deze uitvoering van nieuwere num mers gaf natuurlijk bijzondere belang rijkheid aan dit concert. We hebben met heel veel genoegen de Postharmonie gehoord en geconsta teerd, dat naast een streven, om ern stig te werken, een flinke durf deze jeugdige vereeniging kenmerkt Mag de uitvoering mi ook niet in alle deelen even beschaafd en zuiver geklonken hebben, de vereeniging is zeer jong en er wordt gewerkt, dat is duidelijk merkbaar en geeft hoop op een goede toekomst. Er schuilen on tegenzeggelijk goede krachten onder deze dilettanten en als het ensemble nog wat beter verzorgd en harmoni scher is, zal de Postharmonie zeker een vereeniging zijn, die genoemd mag worden. Den ijveirigen kundigen directeur aL len lof voor hetgeen lui reeds nu met zijn korps heeft weten te bereiken. Een verrassing was het mooie, be schaafde vioolspel van den heer C. T. G. van der JVJeuJen in de fantasie Troubadour. Ter afwisseling werd een aardig duo gezongen ..Het afscheid van Kees en Trui" en een kluchtspel ougevoerd, ge titeld „Een debuut", die beide uitbun dig werden toegejuicht. De zang der duellisten was heel goed en het kluchtspel werd zeer verdienste lijk gespeeld. Na afloop een echt gezellig bal. Het is een avond van groot genot geweest, waar de goede geest voorzat, die altijd de uitvoeringen van ,De Postharmo nie kenmerkt. Op Vrijdag 21 Nov. werd gehouden de najaarsvergadering van de afdeeling Haarlem der N.-H. Ver eeniging „het Witte Kruis". Door den Voorzitter werd medege deeld dat de bouw van het 2e volks douche-badhuis op het Leidsche plein Hink vordert en dat de onderhande lingen met het gemeentebestuur ovp- de oprichting van een ontsmettings oven nog hangende zijn. Voorts werd besloten om eene klei ne brochure, getiteld: „Te wapen te gen de tering" aan de leden der af deeling aan te bieden en deze brochu re tevens te verzenden aan alle onder wijzers en onderwijzeressen in deze ^emeente. ten einde op deze wijze iets bij te dragen, om deze akelige ziekte, waaraan gemiddeld elk uur van den liloeinendaal. Vergadering van den gemeenteraad op Zaterdagmiddag te 2 uur. Voorzitter de burgemeester. Vervolg.) Afwezig de heer F. H. Bijvoet. Na voorlezing en goedkeuring d'er notulen, die niet. minder dan 47 ge schreven bladtzijden lang zijn, zegt de VOORZITTER dat het hem gewenscht voorkomt de notulen in 't vervolg te bekorten. Zijn plan is om in 't ver volg die verschillende bijdragen niet meer in de notulen op te nemen en alleen de noodzakelijke en belangrij ke discussie te doen vermelden. Dit wordt goedgekeurd. Het rapport inzake de grensregeling zie ons nummer van Maandag 24 dezer wordt met algemeens stem men aangenomen. De VOORZITTER brengt een woord van dank aan de commissie, in 't bij zonder aan den rapporteur. Spr. roemt de deugdelijke samen stelling van 'bet rapport; in goede be woordingen is dJe teleurstelling ge- schets. die het ontwerp bij de in diening bij Bloemendaal's ingezete nen heeft teweeggebracht. Spr. meent uit naam van alle leden te spreken door de commissie en den heer Tideman in 't bijzonder dank te zeggen voor den uitstekenden arbeid in het belang d'er gemeente verricht. (Applaus.) Daarna wordt met algemeen© stem men aangenomen het reeds door ons geadresseerde adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Met algeme.ene stemmen wordt ook de reeds gepubliceerde ontwerp-ver- ordening. regelende de samenstelling en den werkkring der Raadscommis sie voor de parken en plantsoenen m de gemeente Bloemendaal, goedge keurd, met deze kleine aanvulling, dat de commissie ten spoedigste en in den regel binnen 30 dagen schriftelijk van advies zal dienen omtrent inge diende plannen. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad op 16 Dec. e.k. en voor de herstemming zoo noodig op 22 Dec. worden gekozen de heeren Tideman en F. H. Bijvoet als leden, en C. Roo- zen en Van Hooff als plaatsvervan gende leden. De candidaatstelling heeft plaats op 2 December Voorgesteld wordt aan den heer P. J. de Kanter Hz., ingenieur te Zeist, op diens verzoek, voor het afwerken van 2/3 gedeelte van den ligger der ge- meent© 1 500 vergoeding te geven en hem te ontslaan van zijne verdere werkzaamheden. Voorts stellen B. en W. voor het werk te doen beeindigen door den heer v. d. Ster, die op het gebied van bet samenstellen van liggers, zijne sporen heeft verdiend. De onkosten hiervoor bedragen f 1380. Op een desbetreffende vraag van den heer Tideman, aniwoordt de VOORZITTER dat het werk van den heer De Kanter moet worden gewij zigd en aangevuld, doordat er nieu we wegen in den laatsten tijd zijn bijgekomen, doch geenszins is dit werk overbodig geweest. De beer v. d. Ster heeft het beoordeeld en goedgekeurd. Beid© voorstellen van B. en "W. worden zonder stemming goedgekeurd. B. en W. vragen machtiging tot aan besteding van den aanleg eener rio- lc-erin'- van den overweg der Haarlem- Z an dvo ort-Spo or weg-M aatsch appij af tot aan de bleekerssloot van Van Kes- sel. te Overveen, De kosten wordlem geraamd op f 3622.85. Wordt goedgekeurd. Ingekomen, is een schrijven van mevr. Visser van HazerswoudeVan Merlen. waarin zij verzoekt bij den bouw van een woning van den tuin baas, te mogen afwijken van de po litic-verordening en het gebouw bin- ;nen 8 M. van den openbaren weg te mogen laten zetten D© gemeente-architect adviseert dit verzoek toe te staan. Wordt goedgekeurd. Van de Ned1. Bell-Telephoon-maat- schappij is een schrijven gekomen, I waarin worldt medegedeeld dat oe maatschappij zeer veel bezwaar maakt tegen de toevoeging van de woorden .en omgeving" achter de genoemde rayons, daar de prijzen reeds zeer laag gesteld zijn. Onder voorbehoud weuscht zij thans die bijvoeging te aanvaarden; wel is zij bereid ..onder omgeving" te verstaan die perceelen, welke 1 K.M. buiten de rayons liggen. Overigens kan zij zich op enkele klei ne wijzigingen na met die concessie^ voorwaarden vereenigen. De VOORZITTER vraagt machti ging de in de laatst© vergadering vastgestelde concessie-voorwaarden met deze kleine wijzigingen aan te vullen. De heer TIDEMAN verzoekt aan B. en W. of zij den concessionarissen willen wagen, wat voor tarief zij nu willen berekenen voor bewoners van perceelen buiten 1 KM. buiten de rayons gelegen. De VOORZITTER antwoordt aan d'R verzoek te zullen voldoen. De door hem gewaagde machtiging wordt thans verleend. Daarna gaat de Raad in geheime zitting over. Heemstede. Vergadering van den Raad deT ge meente Heemstede op Donderdag 27 November 1902, des voormiddags ten half 11 uur in bet raadhuis. Onderwerpen: Voorstel van B, en W. tot verhoo ging der jaarwedde van den heer J. H. Snijder, ambtenaar ter secretarie. Idem tot het geven van een jaarlijk- sche toelage aan heit hoofd der her halingsschool. Idem tot het geven van eene ver goeding aan den heer J. E. A. R. van Heiden. opmaken rapport in zake trambaan. Idem tot het verleenen eener grati ficatie aan die gemeente-veldwachters voor buitengewone nachtdiensten. Idem onderhandlsche aanbesteding straatverl i chting Adres van den heer J. G. Jansen Hendriks en anderen, plaatsen lan taarn aan de Glip. Adres van den heer Anth. van der Weiden en anderen, inzake verbete ring Bleekersvaart. Prae-advies van B. en W. op het adres van den heer L. D. Geeive, inza ke rioleering Binnenweg. Zand voort. Het onderzoek van de in deze ge meente gevestigde verlofgangers dei- militie te land. aan wie buitenl. veil of is verleend, of aan wie. wegens de uitoefening van hun beroep of be drijf. is toegestaan dat onderzoek op een lateren tijd van het jaar dan in Juni te ondergaan, zal worden gehou den te Haarlem in den Doelen op Donderdag 4 December a.s. des voor middags te half 12 uur. den wij vijf personen vermeld, den' naam dragende van Gentis Een van lien is chef van het effecten- en admi nistratiekantoor der firma Gentis en Co. te Batavia. De anderen wonen on derscheidenlijk te Batavia, (employé bij een firma aldaar), Soeirabaja. Mad- j oker to en Probo lingo. Noch in ons telegram, noch in dat waarvan hierboven sprake is. worden de daders duidelijk omschreven. Landmeters. De Commissie welke dit jaar belast is geweest met het afnemen van het land meters-examen, maakt In haar verslag de opmerking, dat de „gelegenheid tot opleiding voor het verkrijgen van het diploma van landmeter wellicht een punt van overweging kan uitmaken bij" de iin uitzicht gesteld regeling van het technisch onderwijs." Eenige ingezetenen hebben aan verschillende inwoners alhier eene uitnoodigine gezonden tot bet bijwo nen van een samenkomst in Hotel Driehuizen ,op Dinsdag 25 November a.s., des avonds te 8 uur. ter bespre king van de mogelijkheid voor bet tot stand komen eener onderlinge tele- phomisohe verbinding in desze ge meente. De noodige inlichtingen be treffende aansluitingskosten enz. zul len worden gegeven. De zaak is van groot belang met het odg op het bad seizoen. Het is waarlijk te hopen, dat zij die het initiatief namen, succes op hun werk mogen hebben en dat die deelneming zoo groot moge zijn, diat spoedig eeaie onderlinge telephoon- verbinding tot stand mag komen. Beverwijk. Zondag sprak alhier mr. P. J. Troel stra over „Vakorganisatie". Haarlemmermeer. De identiteit van den ongelukkige, dien men dood in 'n sloot aan den Lisserweg te Haarlemmermeer gevonden heeft, heeft men ondanks vele ingewonnen informatiën niet kunnen vaststellen. De man is nu op de algemeen© begraaf plaats te Hoofddorp ter aarde besteld. Op het erf voor die woning van dien Burgemeester van Haarlemmermeer zijn 2 jonge postduiven gevangen. De heer J. Barrevoets, waarnemend hoofd van school III te Haarlemmer meer is benoemd als onderwijzer te Haarlem en hoofd eener openbare school te Ouder-Amstel. De heer Barrevoets en zijn echtgenoot© hebben beiden ontslag gevraagd als onderwijzer en onderwij zeres alhier. Alweder is te Haarlemmermeer een felle brand uitgebroken. Door eene onbe kende oorzaak is bij de wed. C. v. d. Laan op sectie D, Spileringweg, afge brand de stalling, benevens een 6 roe den hooiberg met al hei aanwezige hooi. Het huis, 't vee en de meubelen zijn ge spaard. Alles was tegen brandschade verzekerd. De besmettelijke v schurft, kan in deze gemeente als gewe ken beschouwd worden. Sloten. In eene algemeene vergadering van kiezers te Sloterdijk gehouden, werd als candidaat voor den gemeenteraad (vaca ture wijlen den heer P. Lambert) geko zen de heer C. van Beem Czn. Halfweg. Met behulp van de noodige sleepboo- ten en het overladen van enkele vaartui gen zijn heden d© beetwortelen aan de suikerfabriek alhier binnengekomen; de campagne loopt dezer dagen af. Binnenland. Diefstal in de Javabank. Een onbekende Engelschmam, die een aanmerkelijk bedrag gestolen heeft aan de Javabank, werd, toen hij reeds op straat gekomen was, gegrepen; hij vuur de met een revolver op zijn vervolgers, waardoor twee personenwerden gewond. In de verwarring slaagde hij er in te ontsnappen. Hij is nog steeds niet opge spoord. Het Hbld schrijft Naar aanleiding van het telegram van onzen correspondent te Batavia betreffende de poging tot diefstal in de Javasclie Bank aldaar opgenomen in ons ochtendblad van heden, kunnen wij nader berichten, dat bij een groo- to firma hier ter stede bericht is ont vangen. dat de jongste der gebroeders Gentis, die den roof pleegden, door een revolverschot do'odelijk is gewond. In bet Adres voor Ned. Iudië vin Hoe men woont. Men schrijft aan de Telegraaf: In het verre Oosten behoeft men niet te zijn om de hutten der ar men. naast die paleizen der rijken aan te treffen. Zoo iets ntfen mag het er voor houden, want het contrast is groot genoeg vindt men zelfs in een landbouwstreek, als het Oldambt. .Het rijke Oldambt!" heet het vaak. Mat prachtige boerderijen! Den vreem deling doen ze dikwijls verrukt sitaan. Welk een schrille tegenstelling met diie pracht en weelde, vormen echter de groote tekortkomingen, welke men aan talrijke d'aglo onerswonin.e-en reeds opmerkt; als slechts rekening ge houden wordt niet de allereenvoudig ste hygiënische eischen. Uit Drente wordit voor en na d© noodkreet verno men. Helpt toch de menschen, die slechter dan dieren gehuisvest zijn. Eilieve, men behoeft niet fat onze arme zuster te gaan om woningtoe standen te aanschouwen, die men mo gelijk al lang verdwenen- waande. Zelfs in de florissantste streken van Groningen zal de woningwet veel op to ruimen vinden: krotten, die groote gezinnen bergen, lage huisjes met steenen vloeren, op veel te lagen grondslag ook gebouwd, zoodat het water er nog wel eens binnendringt, doorluchtige daken, zolders van dun ne plankjes of schollen, houten gevels met kleine raampjes enz. Is 't vreemd, dat er menschen zijn, die nu al een deel van hunne aardappels de win- ter-provisie onder de bedden za gen bevriezen. Ongeluk. Een 13ja,rig dochtertje van L. te Tiel is door een val op het ijs, waarbij zij op het achterhoofd terecht kwam, krank zinnig geworden. Weerbericht. Verwachting: voorloopig weinig ver andering in den toestand van weer en iucht. Teleurstelling. In een driestar onder bovenstaan- den titel bespreekt „De Standaard" het succes der Boerengeneraals op hun reis op het vasteland. Nederland heeft hun verwachting niet beschaamd. Wat hier te lande deze drie jaren voor de Zuidafrikaan- sche zaak op allerlei manieir geofferd is, beloopt een som die men noemen mag. Maar wat te zeggen van wat België offerde! Wat te oardeelen over de on beduidende bedragen, die in groote sta'ten als Duitschland en Frankrijk werden bijeengebracht? Voetstoots geven wei toe, dat zoo een oogenblik de verwachting gekoesterd was, dat deze collecte de drie honderd en meer millioen. zou opbrengen, die de generaals als minimum van het benoodigde in hun manifest aanga ven, zij zich van den gtaat van zaken een verkeerd denkbeeld hadden ge vormd. Dat kon niet. Om over zulk een som de beschik king te krijgen, had van meet af en uitsluitend op het aangaan van een hypothecaire leening moeten zijn aangestuurd. Maar ook al hadden ze slechts hoop gekoesterd, om voor den eersten nood een tiental millioen op te zamelen, dan nog was de uitkomst van hun tocht in België, Frankrijk en Duitsch land bitter teleurstellend; en we ver staan het, wat zulk een teleurstelling zijn moest voor mannen, die zoo zwarte ellende aanschouwd hadden, en met zoo uitbundig .'enthousiasme door tienduizenden werden begroet. De Wet's vroegtijdig heengaan s'taat hiermede stellig in verband; en dat zelfs stemming en gezondheid hieronder leed, is alleszins verstaan baar. Gelukkig dat ons land hieraan geen schuld heeft. Althans niet wat de vrije liefdega ven betreft. Te diep echter moeten ook wij da zaak niet indenken. Dan toch is er alle oorzaak de hand ook in eigen boezem te steken. Waar blijft de stoomvaartlijn van Nederland op Zuïd-Afrika? Waar schuilen de mannen van de haute fi nance, die de hypothécaire leening op touw zetten? Wat dead de Zuid- Afrikaansch© Vereeniging, aan wie bij het uitbreken van den oorlog een nieuw mandaat van vertrouwen was gegeven? Wat hoorde men van pogin gen door onze nijverheid aangewend om in Zuid-Afrika vasten voet te ver krijgen? Zooveel vragen, zooveel tegenval lers! De schouwburg was zeer goed be zet en juist was na het nummer der Nishaina Matsugroep, de Japansche acrobaten, de pauze aangevangen, en het ijzeren scherm gezakt, toen, ter wijl een gedeelte van 't publiek in Cor a-idol's foyers en kelder was om ver- verschingen te gebruiken, men plotse ling van uit de loges boven in het par terre eenige opschudding zag. Spoedig daarop weerklonken kreten, een enke le stem riep zelfs brand Tegelijkertijd werd men boven inde loges een lichten brandretik gewaar, die zien ook beneden verspreidde. Thans ontstond een ware paniek. Al les 'in den steek latend, jassen, hoeden, doeken, binocles, wandelstokken, stort te het publiek uit stalles en parterre naar d© hoofduitgangen en nood-uit gangen, terwijl het publiek van de galerijen naar de trappen drong en zich naar beneden haastte Het was van uit de bovenloge gezien een vreemd, angstig gezicht, al deze menschen beneden zich verschrikt en angstig haastend naar de uitgangen. Doch de voorzorgen voor snelle ont ruiming in het Rembrandt-Theater ge nomen, werkten uitstekend. In twee of drie minuten was d© geheele be nedenzaal leeg en ook de trappen ble ken heit. publiek een spoedige ontsnap ping mogelijk te maken. Daar het licht in de zaal rustig door bleef branden, en men behalve de zwakke brandlucht geen rook of vlam men ontwaarde, drongen de menschen, d'Le kalmer1 van aard waren, en zich niet dadelijk naar de uitgangen ge stort hadden, niet op en na drie mi nuten verscheen er een brandmeester voor het ijzeren scherm op het tooneel en riep „kalmte, er is geen gevaar Deze kreet werd in de zaal door eenige heeren herhaald en toen nu ook de le den van t orkest weder hun plaatsen innamen, en een marsch begonnen te spelen was het publiek, dat gebleven was, volkomen gerustgesteld en de ge- vluchtte bezoekers keerden weder in de zaal terug. De heer Lewin, alls een kloek en moe dig kapitein, die zijn schip niet ver laat, voor de passagiers, was in de foyer boven blijven staan, tot kalmte aanmanend, en verzekerend, dat het Rembrandt-Theater door zijn houw van ijzer en steen niet verbranden kon. Eerst nu, loen het publiek terugkeer de, begaf hij zich naar heneden, om de g or zaak van het brandgeruckt en de paniek te onderzoeken. Beneden bij de hoofdingang van 't parterre, rechts van den vertrekkenden bezoekejr, was achter een der lieete1- luchts-verwarmings-toestellen door een bezoeker een der papieren surprises een liedje met, de muziek, gezongen door den komiek Luciën weggewor pen. Dit blad papier was aan 't smeu len geraakteen zenuwachtig bezoe ker had den geur van 't brandend pa pier geroken en was gevlucht, spoedig gevolgd door de anderen, en zoo was de paniek ontstaan. De zaal was in drie minuten ont ruimd. Er is geen enkel ongeluk ge beurd, niemand heeft zelfs een schram opgeloopen of zich in 't gedrang be zeerd. De paniek ontstond even na tienen. Tegen half elf kon de voorstelling weer doorgaan. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. De wevers te Verviers dreigen met een werkstaking; zij eischen verhooging van loon. De werkstaking breidt zich met dan diag uit. AM© uitvoer staat stil. Letteren en Kunst. D© 76-jarige architect Dr. P. J. H. Cuy- pers heeft ondanks de streng© koude nog den hoogea Domtoren te Utrecht beklommen, om als Rijksadviseur de restauratiewerken aldaar te bezichtigen! Koloniën. Een paniek in het Ttenibrandt- th eater. I-Iet Rembrandt-Theater heeft Zater dagavond een vuurproef doorstaan, een vuurproef zonder vuur, maar niet geheel zonder rook. Cholera. Uit de berichten, met de jongste mail ontvangen, blijkt dat de cholera nog vele slachtoffers blijft eischen. Te Soerabaija kwamen, blijkens bij het plaatselij kbestuur ingekomen rapporten, van den lien—20en October 112 nieuwe choIera-gevallen voor en 66 sterfgeval len aan die ziekte. Den 18en en den 19en kwamen te Se- marang 22 nieuwe gevallen van cholera voor, waarvan 17 onder de inlanders, 3 onder de Chineezen en 2 onder de Eu ropeanen. Beide laatsten (dames) bezwe ken. Ook 3 militairen werden met de ziek te in het hospitaal gebracht, waarvan er twee stierven. Den 20en October werden bij het plaatselijk bestuur te Semarang 2 chole- ra-gevallen aangegeven onder de inlan ders en 3 onder de Chineezen. Den 21 en klom bet aantal gevallen weder tot 16. Den 22en dezer werden bij het plaat selijk bestuur 14 cholera-gevalilen aan gegeven, allen inlandsch© patiënten. Den 23en eischte de ziekte 17 nieuwe slacht- trSA^Waaromier 1 Eur°Psesche dame en. 1 Chinees. Te Batavia overleden, den 24en Octo ber, aan de cholera 4 Europeanen, 2 Chi neezen en 2 dwangarbeiders, terwijl door de ziekte werden aangetast één Europeaan, een Europeesch kind en 3 inlanders. Den 25en overleden te Batavia 2 Chi neezen en 3 inlanders,, terwijl 3 Chinee zen door de ziekte werden aangetast. Den 24en Oct. werden twee dwangar beiders, te werk gesteld op het erf van het paleis op het Waterlooplein, door cholera aangegrepen en. beiden stierven eenigen tijd later. De smetstof, door deze lieden medegebracht, schijnt zich snel door het gebouw verspreid te hebben: enkele uren later werden, de heeren J. F. Beemer, klerk bij het departement van onderwijs, H, J. M. de Fauwe, klerk bij de Algemeene Rekenkamer en C. W. de Ceunirick van Capelle, klerk bij het de partement van financiën; door de ziekte aangetast; naar huis gebracht, stierven zij denzelfdën avond. Deze drie gevallen verspreidden schrik I en ontsteltenis op de verschillende bu-j reaux van het groote huls en toen zich den volgenden morgen onder het perso, neel der Algemeene Rekenkamer en d Departementen van Financiën eai van Onderwijs, Eeredienst en Nijverheid we. der drie gevallen voordeden, achtte men het noodig de lokalen der Algemeene Rekenkamer te sluiten en allen vier da gen vrijaf te geven. Ook .de lokalen, ij gebruik bij Financiën en bij Onderwijs, Eeredienst en Nijverheid, werden geslo. ten met uitzondering van het expeditie, bureau van laatstgenoemd departement dat overgebracht werd naar de grootó troonzaal om daar de loopende zaken at te doen. Een geneeskundige commissie zal moe- ten uitmaken of het raadzaam is het ge. heele paleis voor eenigen tijd te verla ten. Intuisschen stelde dr. J. P. Kloos, eerste stadsgeneesheer, reeds een onder zoek in, waaruit, naar wij vernemen, de noodzakelijkheid eener overijlde ontrui. ming van heit groote huis geenszins bleek. De heeren van de betrokken de partementen, die misschien ©enigszins verwonderd zijn te merken dat de cho lera zelfs voor menschen in gouvem». menteel-amht elijke waardigheid geen eerbied toont, maken zich wel wat over dreven ongerust. (B. N.). Onderwijs. Acad. exauieus. Amsterdam. Bevorderd tot arts ds heer C. van Tyen, geboren ta Amster dam; geslaagd voor het eerste gedeel te' dj© heeren C. C. Beukers, M. E Cohen en C. L. A. van der Weyden. Met gunstig gevolg is afgelegd hel theoretisch apothekers-examen door mej. N. S. Vermande, hi©t candi- daats-examen Nederlandsche letteren door mej. C. L. de Beer. Stoomvaartberichten. Het stoomlschip Lawoe, van Rotter dam naar Java, passeerde 21 Nov. nam. Kaap Garvosiro. I-Iet stoomschip Soembawa van Am. sterdam naar Batavia, vertrok 21 Nov, van Suez. Het stoomschip Koningin Wilhelm- na, van Batavia naar Amsterdam ver trok 21 Nov. van Genua. Het stoomschip Koning Willem i vertrok 22 Nov. van Amsterdam naai Batavia. liet dubbelsehroefstoomschip Rijn dam, van de Holland Amerika Lijn, van Rotterdam naar NewYork, seer.de 21 Nov. des nam. 10 uur 10 min- Lizard.. Het stoomschip Prins Willem IV ver. trok 21 Nov. van Newj-ork naar West- Iridië. Het stoomchip Amsterdam, van de HollandAmerika-lijn, vertrok 22 Nov. van New-York naar Rotterdam met 1200 vaten margarine ein 400 va ten reuzel. Het dubbelschroefstoomschip Sindo ro. van Rotterdam naar Java, arriveer- de 22 Nov. te Batavia. Gemengd Nieuws, Kogelvrij pantser. Een onderofficier van liet Belgisch; leger heeft een ondoordringbare stol uitgevonden, geschikt- om als kuras ti worden gebruikt. Bij zijn proëfnemin -gen werden op hein a bout portan vier revolverschoten srelost en tot iedeis groote verbazing stuitten de kogels o[ hem af, zonder hem ook maar in' miinist te kwetsen. Zware diefstal Te Marseille zijn uit het penning kabinet Dinsdagnacht 783 gouden munten, waaronder hoog-st zeldzami uit den Griqkschen, Romeinschen e Byzantijnschen tijd en de middel eeuwen, gestolen. De dieven hebban zich door een tuin toegang weten t vleirschaffen, en blijkbaar met opzei enkel gouden munten geroofd, blijk baar om ze te versmelten. De goud waarde wordt op 8000 francs geschal, maar de munten hadden 'te zameji naar raming, een waarde van meei dan 100.000 francs. De directeur hai onlangs in een verslag ge waarschuw, dat de' kostbare verzameling niet vet lig genoeg bewaard werd, maar mei heeft nagelaten hierin te voorzien. T)e gezondheidstoestand van den Pans. Uit Weenen wordt aan de „Dailj Chronicle" geseind: Personen, die melt het Yaticaan ii betrekking staan, zeggen, dat e.r op nieuw vrees bestaat voor de gezond heid van den Paus. Een nieuw ge zwel zou zich gevormd hebben o[ dezelfde plaats van vroeger, em i doctoren zouden gezegd hebben eraai te twijfelen of een gelukkige operatii thans mogelij'k zou zijn. Aan de andere zijde bntvangt di „Kölnïsche Zei'tung" bericht uit Ro me, ook uit goede bron, dat de on gunstige berichten van den toestam van paus Leo onjuist zijn, dat df Heilige Vader zich wel bevindt, t beden pelgrims uit Piem-ont in Sixtijnsche kapel zal ontvangen. Het Kabinet-Markovitch Het nieuwe Servische kabinet is een coalitie-ministerie, dat allq partijen bevredigen moet, maair waarschijn lijk geen enkele bevredigen zal. Ont binding van de Kamer en nieuws verkiezingen zijn dan ook reed's aan gekondigd. Daar het overwegende deel dei- I volking radicaal is, ligt het voor de hand, dat het bonte kabinet-Marko- viitch geen ingrijpende verandering in de binnen- en buitenlandsche po litiek zal aanbrengen. Uit de omstan digheid, dat de premier, generaalMaa- kovitch, een vriend van Oostenrijk- Hongarije is en de minister van bui tenl. zaken onlangs een hooge Russi sche orde heeft oritvangen, kan men

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2