NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. in de schaduw van den Dood. 20e .Jaargang Woensdag 26 November 1902. No. 5055 HAAKLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regel* 50 Ofc«.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), de prijs der Adrertentiën ran 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.39 j&JfGroot© letters naar plaatsruimte. Big Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door bet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers„0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Zllider Öuit4?uspaarue No. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. de omstreken en franco per poet0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Wwfdagenten voor het BuitenlandGcn^mg^e Générale de Publicité Etrcmgère Ia DAUBE Co. JOHN FJONES, Succi, Parijs 5fW* Faubourg Monmiwrtiv. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. ÊiHaariem'g Dagblad vaa 26 Nov. bevat o. a. (jüit Zuid-Afrika, Engeland en de Dnit8cke Keizer, De opstand in Mariënburg, Comfortabel reizen per spoor, Opvoering van Ibsen's „Spoken" door bet Amst. Lyrisch Tooneel. Buitenlandsch Nieuws Zuid- Afrika. Het boek vail Miss Emily Hobhouse over den oorlog beet The Brunt of the War, and Where is Feil Waar de oorlog bet zwaarst viel. d. i. in de kampen, en op de vrouwen en kinderen vooral. Niet alleen echter op de vrou wen en kinderen, want zegt de schrijfster in dei kampen zijn meer volwassen Boeren omgekomen dan 'in het veld Deze oorlog tegen non-com battanten is inderdaad barbaansch. Maar nu voert men daar gemeenlijk tegen aan, dat elke oorlog barbaarsch is. Dat is echter een verwarring in woorden. Als men zegt, dat de Engel- scben dezen oorlog barbaarsch gevoerd hebben, is barbaarsch niet genomen in tegenstelling met een idealen toe stand, waarin geen oorlog is, maar in tegensteil'ing met dien bestaanden toe stand der beschaving. En in tegen stelling met andere oorlogen in be schaafden tijd tusschen beschaafde volken gevoerd, is deze oorlog tegen non-combattnaten barbaarsch. Het boek van Miss Hobhouse is in driëen verdeeld en handelt achtereen volgens over de jaren 1900, 1901 en 1902. In het eerste1 verzamelt zij be wijzen voor het hoevenverbranden in het tweede vertelt zij kortelijks haar bezoek aan de kampende geregelde verwoestingen en concentratie, door Kitchener doorgezet, en de polemiek over he.t een en ander in Engeland. In bet derde beschrijft zij de veranderin gen in het kampenstelsel. Dan geeft zij in bijlagen statistieken over de sterfte in de kampen. Ongeveer drie vijfde van het boek bestaat uit brie ven van Boerenvrouwen, vertellende hun lijden. En deze getuigenissen ge ven misschien aan bet boek zijn hoog ste waarde. In haar eigen werk heeft de 'schrijfster zich groote terughouding opgelegd, zij laat de feiten spreken. De Manchester Guardian, aan wier aankondiging deze regelen ontleend zijn, haalt dan getuigenissen aan, voor Engelsche lezers van belang, minder voor de onze, die hierover al volledig ingelicht zijn, om te bewijzen, dat in het laatste gedeelte vanden oorlog het verbranden van hoeven en het vernielen van allen kost met groote strengheid doorging, terwijl men de vrouwen en kinderen, die nog in het veld waren, weigerde in de kampen op te nemen. Daar stonden ze, geheel on voldoende gekleed, zonder eenig voed sel wat de Boeren hun 's nachts wis ten te brengen, werd door Kaffercom- mando'is bepaaldelijk daarmee belast, hun aanstonds weer ontnonien en blootgesteld aan de ergste behandeling van de zijde der Kafferbenden. Bij het sluiten van den wede waren er zoo in Transvaal nog een 10.000. Dat was een der voornaamste redenen, waarom de Boeren tot den vrede besloten. Van generaal Viljoen gesproken: Uit berichten uit Zuid-Afrika weet men, dat de Boeren klagen over de hul pin goedereren, vee enz., van het repatriatierdepartement. Het is dik wijls slecht goed' wat zij krijgen en '1 wordit 'hun duur aangerekend. Zij zijn veel beter geholpen met geld, dat zij zelf het beet kunnen besteden. Men tracht, ineenen wij, d© Engelsche1 autoriteiten daarvan te overtuigen. En nu heeft gen. Viljoen minister Chamberlain weer voorgehouden, dat de Boeren 't best met goederen enz. ge holpen waren! En wat weet gen. Vil joen eigenlijk van bet Boerenbedrijf af! Hij is een Johannesburger. is daar tea- stede als politieagent begonnen, beeft zich toen tot onderofficier van politie opgewerkt enz. Op zijn ma niet een handig man, maar niet iemand die mee kan spreken over die vraag, hoe de landbouwende bevol king van de oude republieken bet best geholpen wordt. Aan boord van het schip, dat hem naar Amerika brengt,, heeft Viljoen Zaterdag nog aaai een verslaggever gezegd, dat hij den brief, dien gene raal Botha aan de pers verstrekt heeft in tegenspraak van Viljoen's bewe ring, dat bet Generale Boerenhulp- fonds gesloten was onbeleefd vond! Dat bet fonds gesloten was bad hli in verschillende bladen gelezen. In wel ke? Men heeft er niets van gezien. Engeland. Vrijdag is in heit Lagerhuis het schan daal met het 9e regiment lanciers in Indië ter sprake gebracht. Men kent de geschiedenis. Dat regiment, niet lang geleden uit Zuid-Afrika in Indië aangekomen, vierde een feest, en bij die gelegenheid werd een inlander dood geslagen.. Een onderzoek bracht u'it, oi' maakte het althans zeer waarschijn lijk, dat soldaten van dat regiment voor alle rassen, die onder ons bestuur staan." In het Lagerhuis- werd Maandag ge vraagd of het waar is dat een predikant van de Ned. Gereformeerde Kerk in de Kaapkolonie van zijn bestaan is beroofd, omdat hij loyaal is geweest en een an der predikant genoodzaakt is veront schuldigingen te maken, omdat hij ge poogd heeft den vrede te bevorderen, en voorts of schadevergoeding is gegeven aan derebellen, terwijl de loyaler) geboy- cott worden. Minister Chamberlain antwoordde dat de berichten omtrent de predikanten juist zijn en voegde erbij: ,,Ik betreur dit optreden zeer. Niets kan meer strekken om de eendracht en den voorspoed in Z. Afrika te vertragen. Te meer betreur ik dit optreden, omdat het blijkt te zijn uit gegaan van een kerkelijk Lichaam. ,,Ik ben overtuigd dat de berichten om trent het boycotten overdreven zijn, er bestaat echter zonder twijfel reden tot klagen en ik zal de zaak nauwkeurig on der zo eken „Wat de schadevergoeding betreft, be paalt de laatste wet door het Kaapsche parlement aangenomen, dat het toege kende bedrag in de eerste plaats za,l wor den besteed ten bate van hen die loyaal gebleven zijn gedurende den oorlog; als er nog wat overblijft nadat hun eischen zijn afgedaan,, zalmen hun schadever goeding geven die zich bij de eerste re bellie aansloten, zich vervolgens over gaven en loyaal bleven, voor verliezen geleden terwijl ze loyaal waren. De Brit- sche regeering zal niet toelaten dat geld uit 's rijks schatkist of uit Transvaal- sche middelen zal besteed worden voor schadevergoeding aan rebellen." (Toe juichingen). België. Het „Journal de Bruxell.es" meldt, dat de graaf van Vlaanderen, koning Leo- den doodslag verricht hadden. Toen polds broeder en de eerstgerechtigde tot de schuldigen niet gevonden waren, Belgischen troon, een aanval van strafte Lord Curzon de Onderkoning beroerte heeft gehad. HU heeft daarbij rlip nvprtnierd wac dat. 7.11 nndav hat. 0 J die overtuigd was, dat zij onder het regiment, schuilden, hetheele regiment. Den officieren wierd&n voor een half jaar de gewone verloven ontnomen die naar het kroningsfeest te Delhi zouden gaan, mochten niet gaan, en zoo ging het ook met den troep. In Engeland heeft men veel beweging van dit geval gemaakt. De officieren van dit regiment behooren tot hooge krin- gen, en Vrijdag keurden een paar spre kers het harde, en naar zij zeiden, het willekeurige en onrechtvaardige van de straf af. Men achtte het allerm'inst bewezen, dait lansiers van het 9e den inlander mishandeld hebben. Lord George Hamilton, de minister van Indië, stelde zich echter op hetzelf de standpunt als Lord Curzon. De ge zamenlijke straf achtte hij gerechtvaar digd, op het vermoeden, dat heit regi ment de schuldigen wilde verborgen houden. En hij zeide „Als wij (En- gelschen) er beter d'an eenig ander Eu- ropeesch volk 'in geslaagd zijn. ons ge zag over vreemde rassen te vestigen, wat is dan het geheim van ons wel slagen? Het is dat wij volkomen ge- het gebruik van een zijner oogen verlo ren en zijn toestand wekt ernstige on gerustheid. Renter's agentschap kan op grond van particuliere inlichtingen melden dat bo venstaand'bericht niet waar is. Laatst leden Dinsdag vatte de graaf ernstig kou de op de jacht. Hij keerde naar Brussel terug en was voornemens Zaterdag weer op jacht te gaan, doch bleef te Brussel daar hij zich licht vermoeid gevoelde. Maandag deed hij zijn gewonen wandel rit, heden werkte hij in zijn boekerij en dineerde met zeer goeden eetlust. Duitschland. De „Vorwarts" deelt mede, da.t de dood van Krupp haar de verplichting oplegt, voorloopig van iedere verdere pubMcee- ug van zalcen betreffende de aangele- 6- nheid, die tot Krupp's naam in betrek king staat, af te zien. H 't onverwacht overlijden van F. A. lijkheid voor de wet, zoowel strafrech-j Krupr geeft natuurlijk veel stof tot ge- terlijk als burgerrechtelijk, verzekeren 1 s "°k over de vraag in welkten vorm. de zaken zijner firma zullen worden voort gezet. Van dadelijk belang is die vraag in zoover niet als reedis thans de feite lijke toestand' deze is dat de leiding be rust in handen van een „Directorium", zoodat er geen staking, of zelfs geener lei stoornis in den gewonen gang van het bedrijf behoeft te komen. Intusschen, het ligt voor de hand dat nu de firma haar chef verloren heeft, de vorm waarin het bedrijf zal worden' voortgezet, veran derd moet worden. Er zijn er, blijkens de Duitsche bladen, die beredeneeren of de Pruisische staat de zaak niet zal over nemen. De waarde der fabrieken etc. van Krupp wordt geraamd op een honderd millioen mark. Allereerst rijst dan de vraag of tegenwoordig in Pruisen de fi- nancieele toestand krachtig genoeg zou zijn 'voor zulk een stap. Dan komt de bedenking, dat, gingen de fabrieken van Krupp over in handen- van den staat, de ze zelf daarvoor een flink deel van den tegehwoordigen afzet der voortbrengse len zou afsnijden. Pruisen toch zou be zwaarlijk, zooals tot nu toe Krupp, ka nonnen en ander oorlogstuig kunnen le veren aan andere landen? De keuze schijnt dan ook veeleer te liggen tus schen eene naamlooze vennootschap en eene „vennootschap met beperkte aan sprakelijkheid („Gesellschaft mit be- schrankter Haftung"), aan welke laatst bedoelde vermoedelijk de voorkeur zou worden gegeven als men de erfenis van Krupp zooveel mogelijk in handen van de familie wil laten blijven. Stadsnieuws. Haarlem, 25 Nov. 1902. Schouwburg. De opvoering van „Spoken" door het Amsterdamsch Lyrisch Tooneel. Wat men het Amsterdamsch Lyrisch Tooneel, ten minste wat die tooneehaf- dceling betreft, zeker niet mag ontzeg gen, is een groote mate van durf. Het gezelschap heeft gedebuteerd met zich aan „Faust" te wagen, het heeft „Den Koopman van Venetië" aangedurfd en daarna „Spoken" van Ibsen. „Gespenster" is ons indertijd heel ver dienstelijk door het bekende Heine-en semble vertoond, en daarom was het een waag te meer voor dit jeugdige tooneel- gezelschap om „Spoken" op de planken te brengen. „Spoken" stelt buitengewoon hooge ei schen. Ibsen heeft het een familie-drama ge noemd; het is een familie-dirama in den zin dat het, gespeeld in den kleinen fa- miliekribg van vijf personen, geheel ge baseerd is op hetgeen psychologisch tusschen die weinige menschen, en meer speciaal in de ziel van Oswald, omgaat. Omdat buiten rekening gelaten de momenten waarin het sombere weer en zeer enkele dergelijke kleine effecten de situatie moeten kleuren alleen bet psy chologisch leven naar voren 'treedt, ver- ëischt het zulk fijn gevoeld en wei-over dacht spel; een volkomen begrijpen der karakters, een groote beheersching van zeggen en gebaar. Of het Amsterdamsch Lyrisch Tooneel dat alles gegeven heeft? Ronduit gezegd de vertooning door het Heine-ensemble stond er in alle opzich ten ver boven. Maar het zou der billijkheid te kort gedaan zijn. wanneer niet tevens erkend werd, dat het A. L. T. toch veel goeds gegeven heeft. De heer Erfmann in de rol van Oswald had, vooral in het eind van 't tweede en in het derde bedrijf goede momenten. Er zat climax in zijn spel. De eerste acte echter namelijk het eerste optreden en het gesprek met dominéé Mandexs was minder goed. De heer Schwab ('dominee Manders) had zich een mooienkop gemaakt, gaf echter wat mat >spel, zonder veel kleur en had was hij verkouden? geen zeer aangenaam stemgeluid. Ook was hij al heel weinig rolvast, soms hin derlijk. De creatie, die de heer van Ollefen van den kreupelen Engstrand gaf, was wel het beste, liet feitelijk al het an dere vèr achter. De heer van Ollefen heeft deze rol mooi getypeerd. De dames-rollen waren van minder gewicht en werden ook nielt „boveji al ien lof verheven" gespeeld. Mevr. Schwab (mevr. Alving) ontwikkelde weinig dramatische bracht, wist wei nig temperament in haar spel te leg gen. En waarom had mevrouw Erfmanm Sasbach, die de rol van Regina vervul de, zich zoo afschuwelijk toegetakeld Summa summarum moeten we dus conslateeiren, dat, waardeerende het vele goede dat gegeven werd. de opvoe ring van „Spoken" dooi- het A. L. T. niet gaf alles, wat er van te maken valt. v. d. B. Nut. In de bovenzaal van bet Bronge bouw had Maandagavond) de eerste le zing in dit seizoen van het departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van het Algemeen plaats. Een groot gezelschap dames en enke le heeren vulde de gezellige zaal. Als spreker trad op de heer W. C. Go teling Vinnis uit Den Haag, een hier ter stede welbekend en gaarne gehoord decla mator, die de kunst verstaat zijn audito rium van het begin tot bet einde te boeien. Ook Maandagavond woekerde de heer Goteling Vinnis weder met zijne groote talenten. Met groote zeggingskracht droeg hij het beroemde en bekende tooneelspel van Edm. Rostand getiteld „Cyrano de Ber gerac" voor. Levendig schilderde spr. het audito rium de verschillende in dit stuk voor komende personen af; en schetste zoo duidelijk d>e verschillende tooneelen, dat het was alsof men het stuk ten tooneele in den Schouwburg zag opvoeren. Mooi zegdie spreker >de vele gedichten, zoodat het geheele stuk uitstekend tot zijn recht kwam. Met zeer veel aandacht volgden aanwezigen de schoone voordracht, het daverend applaus, dat aan het einde opsteeg was dan ook eene welverdiende hulde aan den spreker, die zijn audito rium eenige zoo hoogst genoegelijke uren had bezorgd. Nieuwe Winkel. Heden opent de heer J. A. Vermeer zijn magazijn van fijne lederwaren en byouterieën, dat we gens afbreken van het huis Groote Hout straat 6, tijdelijk naar de Anegang was overgebracht. In dien tusschemtijd is door den heer architect, den heer Joh. F. W. Stom, in de Houtstraat een nieuw gebouw opge richt, waarvan men al dadelijk zeggen kan, dat het voldoet aan da eerste eisch, di# aan een winkel gesteld' mag worden: veed glas, weinig muur. Het nuttig effect van den bovendien sierlijken gevel is daardoor groot. Van binnen is de inrichting praktisch. Om zooveel ruimte te hebben als maar eenigszins mogelijk is, heeft de heer Ver meer zijn artikelen verdeeld over den winkel beneden en een lokaal van gelijke grootte op de eerste verdieping, dat langs een zeer gemakkelijke en sierlijke trap te bereiken is. Over de artikelen zeiven behoeven wij niet uit te weiden, men weet wat er verkocht wordt. Alleen ver dient het vermelding, dat de eigenaar van de grootere ruimte heeft gebruik gemaakt, om zich grootere stukken in het artikel aan te schaffen. De collectie is de moeite waard om te zien. De muren zijn aangestreken met een soort van cement, die een nieuwigheid is, beneden in lila- en boven in crême- kleuir gehouden wordt. De electrische verlichting zal een verrassing zijn. Die bestaat uit niet minder dan 150 gloei lampjes, verdeeld over de twee lokalen, allen bevestigd aan de zoldering. Welk een effect dit maken zal op de toch al zoo flikkerende en flonkerende waar, moet de lezer zelf maar eens gaan zien. Zondagsrust. Maandagavond werd in de bovenzaal van bet gebouw „St.-Bavo" eene vergadering gehou den met hdt doel een comité te vor men, dat zal streven naar eene wet telijke regeling der Zondagsrust. Vele vereenigingen waren tot bij woning van deze vergadering uitge- noodigd; 25 hadden vertegenwoordi gers gezonden. Als spreker trad op de heer W. Inte Onsman van Amster dam, Islte secretaris van den Ned. Barbiers- en Kappersbond. Spreker zeide dat hij een voorstan der was van Zondagsrust, doch dit niet was uit een godsdienstig oog punt. Z.i. moet de Zondag voor loon arbeiders en winkeliers zijn een rust dag. Verkrijging van Zondagsmis1 zonder eene wettelijke regeling achfc spr. niet mogelijk. Individueel streven naar Zondags rust is nutteloos, omdat eene zeer kleine minderheid dikwijls de schoon ste plannen in duigen werpt. De Haarlemsche afd. van den Ned. Drogistenbond antwoordde op de uit- noodiging, dait ze niet zouden komen omdat eene vroegere poging van den Bond was mislukt en dit wel doordat ééne firma niet met de beweging wenschte mee te. gaan. Tevens verklaarde spr. dat hij als lid van den Ned. Barbiers- en Kap persbond meende zich niet te kunnen Feuilleton. Uit hel Engelsch van E. W. HORNUNG. Terwijl eerst de verdediger de getuigen van zijn tegen partij met een kruisvuur van vragen had gemarteld, martelde zijn eigen getuige zichzelve door een verklaring af te leggen van haar eigen tekortko mingen tegen den raad' van haar ver dediger in. Rachel Min chin zat op een treuri- gen namiddag in d:e getuigenbank van de ,.01d Baily", haar sluier was nu naar achter geworpen doch omdat zij met de rug naar helt licht zat, kon men niet anders zien, dan dat zij heel bleek was tot groote ergernis van de journalisten en de studenten in ge laatkunde, die achter den man met helt witte haar zaten. Deze toehoorder bleef in dezelfde houding zitten, Ie vragen werden zoo duidelijk beant woord, d'at een scherper toehooren overbodig was. Nu kwam er een vraag van haar eigen advocaat, die groote belangstelling bij den onbeken den gentleman opwekte, snel bracht hij die hand aan zijn oor; pas na »i- ge aarzeling en op veranderden toon gaf zij antwoord. Rachel had .roevig maar flink verteld van de laatste twist met haar echtgenoot, kort maar zonder dralen de reden daarvan opg" vende. Een buurman was gevaar' ziek, zij had hem dien nacht 'rillen verplegen en juist bij de deur ont moette zij haar echtgenoot, die haar -verbood dat te doen. Was die buurman een jonge man? Ternauwernood de kinderschoe nen ontwassen, zeii Rachel, en zonder vrienden, evenals wij. Was uw echtgenoot jaloersch op hem! Ik dacht het niet tot dfien avond. Werd u er toen van overtuigd? Ja, inderdaad! En waar had uw echtgenoot den avond doorgebracht? Ik wist daar niets van totdat hij mij vertelde dat hij het huis be waakt had en waarom! Ofschoon de man dood was, kon men toch nog groote minachting in ;.r toon hooren, toen zij met gebo gen hoofd zijn laatste woorden tot Laar herhaalde. Een koude rilling gi. j door de zaal. En wa. het de laatste keer dat u hem K. end zag? vroeg de advocaat, met aagst in zijn stem op doordrin gen len toon. Aanstonds had' hij weer tegenwoor digheid van geest om kalm te olijven hij had immers zelve zijn cliënt, in de getuigenbank geplaatst. Maar op deze vraag kwam niet dadelijk antwoord; op dat oogenblik bracht de witharige gentleman de hand aan 't oor en het antwoord scheen te zijn zooals hij verwacht had. Was dat de laatste keer, dat u hem levend zag? herhaalde Rachei's advocaat, met meer zekerheid in zijn toon. Ja, zei Rachel na nog een oogen- blik van aarzelen. Toen sloeg de man met het witte haar een oogenblik de oogen neer; en even gingen de scherpe trekken om de mond over in een glimlach,die alle boosheid uit dat gelaat scheen te ver drijven om alleen een plotselinge, smartelijke uitdrukking over te laten. HOOFDSTUK III. Naam en aard. De getuigenis van de gevangene besloot met een zeer eenvoudige, iet wat aarzelende mededeeling over haar eigen handelingen tijdens den nacht van den moord. Die was reeds in al haar détails verlteld door den minzamen officier van justitie. Met minder zekerheid en koelbloedigheid gaf Rachel nu haar getuigenis; het was of haar zenuwen het niet vol konden houden; zoo nu en dan dreig den haar de woorden in de keel te blijven steken. Merkwaardig genoeg viel het ver anderde gedrag van Mts. Minchin sa men met nog niet voorgekomen teeke nen van onheilspellende onrust van den kant van den witharigen gentle man. Toch droeg haar verhaal over het algemeen de stempel van waar heid; en een half verschoonend maar toch volhardend kruisvuur van vra gen bracht daarin geen verandering. Er was een onafhankelijke getuige k décharge behalve de experts in pho- tografaën en kettingen. De huis vrouw, die Rachel gesproken had op den vroegen morgen van haar voor genomen vlucht; zij was maar vijf minuten in de gelegenheid, maar in die vijf minuten voegde zij aan de verdediging een van de strengste ar gumenten toe. Het was tenminste nog te begrijpen, dat een vrouw, die haar echtgenoot vermoord had zoo koel bloedig kon zijn om haar eerst inge pakte koffer te laten staan in huis; dan een cab op te zoeken, teneinde h aar zelve en hare bezittingen zoo spoedig mogelijk te laten vluchten van het tragische tooneel. Maar was het waarschijnlijk, dait een vrouw met zooveel tegenwoordig heid van geest, voor wie van iedere minuut leven of dood afhangt,, dat zoo'n vrouw eerst.nog in haar cab ging vragen naar de gezondheid van een zieken vriend, vóórdat zij naar huis ging om de bagage te halen en zich te overtuigen of de moord al ontdekt was. Stel, dat zij hdt j niet kon laten tot hem te gaan, zou zij dat dan niet tolt het laatst hebben uitgesteld?. Stel ook, dat zij haar bezoek bracht vóór of nd het halen van haar koffer, zou zij dan met de overtuiging dat vluchten noodzakelijk was aan een ander ver tellen dat zij zoo spoedig mogelijk dë stad uit moest en voor goed weg ging? Ondenkbaar! riep de verdediger, gebruik makende van de stemming, en dat woord was dikwijls op zijn lippen in de lange en wakkere speech die nu volgde, waarin de aanklacht nog eens van het. begin tot heit einde opgehaald werd zonder misschien ge noeg stil te staan bij de duidelijke zwakke punten of te wijzen op U meer gegronde van de aanklacht. „Ondenk baar!" zei hij nog eerts, denkende aan de handelwijze van de gevangene in den nacht van den misdaad en nog meer op den morgen daarna. Jammer maar, dat de ondervinding geleerd heeft dat alle misdadiger* dergelijke tegenstrijdige handelingen plegen vóór of nd hun misdaad, merkte de officier van justitie in zijn repliek op, met alle achting voor zijn knappen collega. Bovendien, zoo ging hij voort, met de grootste kalmte zijn pinccnez afnemende en zijn woorden kiezend© met een zorg, die het. effect verhoog de bovendien mijne heeren, als misdadigers zich nooit vergisten, oö« denkbaar of niet, zooals wij dat be lieven te beschouwen, al® zij zich nooit vergisten, zouden zij ook nooit in de bank der beklaagden komen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1