H. LAMP aansluiten bij de Ned. Vereeniging voor Zondagsrust, omdalt in deze ver- eenigingen bijv. geen personen zitten die direct belang hebben bij de invoe ring van Zondagsrust; bedoeld wor- iden dei loonarbeiders. Een tweede bezwaar vond spt. dat de vereenigin- gen zich niet collectief kunnen aan sluiten. Voort^ meende spr. dat "we bij het tegenwoordige ministerie veel kans hebben op wettelijke bepalingen voor Zondagsrust. Geen Zondagsheiiliging, zooals In Engeland, zou spreker wenschen, en daarom acht spreker het wenschelijk, dat alleen die Zondagsrust wenschen dat allen die Zondagsrust wenschen wenschen, zich bij de beweging aan sluiten. Op het congres van de Nederland- sche vereeniging voor Zondagsrust zijn wel de heeren gehoord1, maar niet de arbeiders, en juist de arbei ders zou spreker gaarne hooren. De genoemde vereeniging beeft heel wei nig gedaan en door de richting,waar in ze werkte, zeer weinig kunnen doen. De heer De Kanter, voorzitter van de afdeeling Haarlem van de vereeni ging ter bevordering der Zondagsrust ds hier als belangstellende, niet als vertegenwoordiger der afdeeling. Hij is, zooals hij meermalen in woord en geschrift heeft getoond, een vurig voorstander van de Zondagsrust. Spreker heeft met verwondering gehoord dat vereenigingen zich niet kunnen aansluiten. Hier zijn veree nigingen aangesloten, en de afdeeling zou niets liever zien dan dat al de vereenigingen zich bij de afdeeling zouden aansluiten, opdat men op die wijze kan komen tot een hoogst ge- 'wenschlte gemeenschappelijke actie. Spreker is het met den inleider eens. dat de vereeniging voor Zon dagsrust niet veel heeft gedaan maar men mag ze niet alleen beoordeelen naar haar verleden. De tijden zijn veranderd. De Zondagsrust, die we hebben, is niet meer in onzen tijd toe te passen; eene nieuwe wet zal dan ook geheel aan de tegenwoordige toe standen passend gemaakt moeten worden. De Regeering moest bij de goedkeu ring van statuten de verplichting stellen, dat het personeel Zondags rust moest hebben. De beweging voor Zondagsrusitgaat vooruit en wanneer er geen splitsing maar eendracht heerscht, zal men tot het doel naderen. Er moet een Zon dagswet komen. Wil men een landelijke actie, helpt dan om de Vereeniging ter bevorde ring van Zondagsrust krachltiger to maken. Namens de christelijke iimmerlieV den-vereeniging „Een doel en Stre ven" werd opgemerkt hoe of er spra ke kan zijn van een vervelenden Zon dagsrust. Spr. zegt, dat de Zondags rust er moet zijn om dien dag rustig in het huisgezin door te brengen en dat kan nooit vervelend zijn. Boven dien acht spr. Zondagsheiliging zeer gewenschlt, want door daarvoor te streven, wordt Zondagsrust in de eer ste plaats bevorderd. Namens de slagersvereeniging werd er op aangedrongen de leden van al de aangesloten vereenigingen op te wekken op Zondag niet te koopen. Namens helt Plaatselijk Arheaders- Secretariaat werd sympathie betuigd met het streven der Zondagsrust-be vorderaars. Men moet om in werke lijkheid Zondagsrust te krijgen, prac- tisch te werk gaan. Men moeit heb ben den steun van al de inwoners. Zij die de Zondagsrust tegenwerken, moteten ook tegengewerkt worden. Men moet niet over één nacht ijs gaan, maar in de vereenigingen de zaak eerst goed bespreken. Men moet korteren werktijd hebben, dan behoeft men verschillende zaken niet als nu op Zondag te doen. Namens da Metaalbewerkersbond werd opgemerkt, dat het is gebleken, dat voor enkele vakken onmogelijk al- gelieele Zondagsrust kan worden in gevoerd. De inleider wees op het reglement der Vereeniging voor Zondagsrust en meent daaruit op te mogen, maken, dat collectief aansluiten bij de veree niging niet mogelijk is. In Rotterdam is de wcnschelijkheid uitgesproken per week 36 uren ach tereen rust te hebben en zoo moge lijk of minstens eens per 14 dagen daarbij een Zondag te hebben. De uitbetaling van het loon moet niet op Zaterdag, maar op Vrijdag plaats hebben, dan kunnen Zater dags inplaats van Zondags de inkoo- pen worden gectaan. Door invoering van het drieploe- (genstelsel kon een vrij goede Zon dagsrust in alle vakken worden mo gelijk gemaakt. De heer De Kanter zou dit in ant woord op de aanmaning van het PI. Arbeidetrs-Seoretariaat om tevens te werken op een verkorting van den ar beidsdag vooral willen werken op het verkrijgen van een verkorten werkdag op Zaterdag. Na eenige bespreking werd daarna eene motie aangenomen met 15 tegen 7 stemmen en 2 in blanco. Deze molt ie luidt ongeveer als volgt: De vergadering spreekt de wensche- lijlcheid uit ter verkrijging eener wet telijke regeling van Zondagsrust; besluit deze zaak in huishoudelijke ve(rgadiering der vereenigingen, die [afgevaardigden zonden, nog eens te hespreken en noodigt bet comité uit binnenkort weder eene vergadering te beleggen, waarin de resultaten zullen worden besproken, om dan al of niet over te gaan tot oprichting van een plaatselijk comité tot bevor dering eener wettelijke regeling van Zondagsrust. Naar wij vernemen heeft de heer J. de Klerk .werkzaam in de metaaldraaierij aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. na 28 ja ren trouwen dienst dezen met een wekelijksch pensioen van f 5 verlaten. Roeren- H u 1 p f oud s. Behalve de reeds vermelde f400 en f 10, zijn nog ingekomen bij den penningmeester, den heer Ed. de Lanoy, van N. N. f 25, van N. N. f 10. Kommuntstenbond. Bovengenoemde bond hield gisteren avond een openbare cursusvergadering in de groote zaal van het gebouw St. Bavo. Voor een ruim veertigtal perso nen opende de voorzitter de heer El frink, de vergadering te half negen, die na zijn spijt te kennen gegeven te hebben over de geringe opkomst, den beer P. M. Wink uit Gorinchem bet woord gaf. Het onderwerp, dat spr. voor dezen avond had gekozen, was„Wat wil do Communistenbond Spreker begon met de oorzaak aan te wijzen, van het stichten van den bond, die ontstaan is dcor de gespan, nen verhouding die steeds heerschte en nog heerscht tusschen de arbeiders, nL tusschen de soc. dein, en de anarchis ten. Het doel van dezen bond is om propaganda te maken, wat wij als so cialisten te doen hebben, doch niet om de andere partijen aan te vallen. De CQimmunistonbond tracht alles te doen om de toestanden van de arbeiders te verbeteren. Hierna ging de heer Wink over tot de behandeling van de verschillende punten van het programma, van den bond. In de Staatscourant van he den vinden wij de wijzigingen in de sta tuten van de gemengde zanigvereeniging „Doopsgezind Zangkoor". Provinciale Staten voor N.-Holland. Hedenmorgen te half elf vergaderden die Staten opnieuw. Allereerst werden de algemeene beraadslagingen geopend over het voorstel tot herziening van het Re glement van Orde. De heer WESTERWOUDT zegt, dat het hem zeer bevreemd heeft, dat de zaak rauwelings in de Staten is gebracht. Het is een unicum. Altijd werd een zaak door Ged. Staten voorbereid, en thans is dit niet het ge val geweest. Het aanhangig voorstel is nu een voor stel van 5 leden. Spr. wemscht nu te zor gen dat deze zaak geen antecedent wor de. Het komt hem voor niet goed te zijn deze zaak zonder de meening van1 Ged. Staten te kennen, nu te behandelen. Ged. Staten toch hebben in de eerste plaats zich een oordeel te vormen, daar zij het meest met het Reglement van Orde te maken hebben, evenals de voorzitter. De heer Mr. J. C. de Vries zegt, dat de vorige spreker deze opmerking had moe ten maken bij de indiening van het voor-- stek De commissie moest eenvoudig de op dracht van de Staten uitvoeren. Voorts meent spr. dat deze zaak slechts het in wendig bestuur geldt en geen bestuurs daad. Bovendien had een lid van Ged. Staten zitting in de commissie. De heer WESTERWOUDT handhaaft zijne meenang. De heer Mr. DE KANTER is het geheel met Mr. de Vries eens. Aan deze zaak is een andere voorafgegaan. Dit vergeet de heer Westerwoudt. Was hij met zijne be zwaren in de vorige vergadering geko men, dan was er misschien eene andere beslissing genomen. De algemeene beraadslagingen worden nu gesloten. Bij de artikelsgewijze behandeling is ingekomen een amendement van den heer Loeff op artikel 46, betreffende 'het uitbrengen der rapporten; de bedoeling is de vergadering hiervoor bestemd te doen vervallen, en die bij den griffier in te dienen. De commissie neemt het amendement over, waarna de art. 1—9 worden aan genomen. Bij art. 10 heeft de minderheid voorge steld het gebed bij den aanvang der zit ting te doen vervallen. Prof. D. P. D. Fabius herinnert aan de beslissing in 1850 in deze genomen. Met overgroote meerderheid werd toen beslo ten het gebed te behouden. Spr. kan zich derhalve niet begrijpen hoe nu weder een minderheid met een voorstel tot af schaffing van het gebed kan komen. De toestanden en de meendngen zijn sedert dien niet gewijzigd. De voorsteller Mr. de Kanter, doet een beroep op Gods Woord, maar hij legt liet naar mijne meening verkeerd uit. Naar die uitlegging zou geen gebed bui ten de binnenkamer mogelijk of door Gods Woord geoorloofd zijn. En dit is .natuurlijk niet de bedoeling. Spr. stelt er prijs op het gebed te behouden, even als vele leden, van de Staten. De heer DE KANTER verheugt zich in de soberheid waarmede de heer Fabius zijn .meening heeft verdedigd. Hij zal hetzelf de doen. Spr. stelt zich op hetzelfde stand punt van den heer Fabius. Hij vat het gebed goed op. In de Staten is het gebed een formaliteit zonder beteekenis gewor den. En daarvoor acht hij het gebed te hoog. De heer DE VRIES heGht wel waarde aan het behoud van het gebed; het is het gebed van de vergadering en bestaat uit woorden, die geen ergernis bij de ver gadering kunnen wekken. Spr. kan zich niet begrijpen waaraan de heer de Kanter zich ergert. De heer DE KANTER antwoordt, dat zijne ergernis juist is, dat het een regle mentair gebed, een formulier is, en dat mag niet gelijk gesteld worden met het gebed, zooals spr. zich dat voorstelt. Ware het een vrij gebed, dan zou bv. de voorzitter onder den indruk van pas ont vangen tijdingen in zijn gebed het Opper wezen daarover kunnen aanspreken. Dit is nu onmogelijk en juist, dat ergert hem. De heer FABIUS zegt, dat z. i. het heb ben van een gepast gebed zeer aanbeve lenswaardig is, Ilij vindt juist in eene vergadering van personen van verschil lende richting het vrije gebed, zooals de heer De Kanter verlangt, on,gewenscht. De heer MOUTHAAN verklaart, dat hij met het voorstel van den heer De Kan ter medegaat, omdat hij een gemeen schappelijk gebed in eene vergadering van personen van verschillende richting, niet gewenscht acht. Het voorstel van den heer De Kanter, om het gebed af te schaffen wordt daar na in stemming gebracht en verworpen met 54 tegen 16 stemmen. In art.. 23 stelde de commissie voor: „Elk lid spreekt van zijne plaats en staande". De heer KOOY stelt voor idit te veran deren in „geen lid spreekt dan van zijne plaats en staande". (Gelach). Dit acht de heer Kooy 'taalkundig be ter. De commissie ziet de goede bedoe ling van den heer Kooy in en neemt de wijziging over. Het artikel wordt goedgekeurd. Aangenomen wordt ook het voorstel tot wijziging van art. 30. Dit luidt nu als volgt: Een voorstel tot sluiting der beraad slaging, dat voldoende ondersteund is, wordt, zonder dat d iscussie is to egel 8/- ten, terstond in stemming gebracht, Zonder stemming wordt daarna het ge wijzigde Reglement van orde goedge keurd. In behandeling kwamen daarna de voorstellen tot het verleenen van f 200 subsidie aan eene vakschool voor schoen makers te Amsterdam, gedurende de ja ren 1902—1904; van f 300 subsidie aan den omnibusdienst „De drie Egmonden" voor het jaar 1902; en tot verhooging van het subsidie ten behoeve van den zuivelcon- sulent van f 1000 tot f 1500, gedurende de jaren 1904—1906. Al deze voorstellen wer den goedgekeurd. Tevens hechtten de Staten hunne goed keuring aan het voorstel van Ged. Sta ten om de jaariïjksche bijdrage ten be hoeve der Zeevaartschool te Terschelling ad J 2250 te verhoogen met f 1000 en ver leenden. zij eene provinciale bijdrage in de kosten voor de uitbreiding dier school tot een bedrag van hoogstens f 3400. Een voorstel om de kasgelden der Pro vincie rentegeven d te beleggen bij de Kas- vereeniging te .Amsterdam, kon mede de goedkeuring der vergadering verwerven. Eveneens de voordracht tot wijziging van het bijzonder reglement van bestuur voor den Schouwbroekerpolder Tevens werd goedgekeurd om afwij zend te beschikken op het verzoek om subsidie ten behoeve van de Vereeniging voor Spraakgebrekkigen te Amsterdam. Bij die voordracht tot vaststelling van een reglement op d;e pensionee ring van ambtenaren en beambten bij den Provincialen Waterstaat ein hun ne weduwen en weezen verklaart de heer v. d'. WAL BAKE dat hij tegen het reglemetnt zal stemmen, omdat hij de voorgestelde regeling slechter acht dan de tegenwoordige. Bij art. 14, betreffende de storting door de ambtenaren, wordt de zitting geschorst. Na heropening krijgt die heer HUBREGT het woord. Spr. zegt dlat het woord van hulde door de meer derheid der commissie aan Gedepu teerde Staten gebracht een eenigszins pittigen nasmaak heeft, want de meerderheid der commissie kan zich niet vereenigen met het denkbeeld van Ged: Staten om de storting verplich tend! te maken. Daarentegen hebben Ged. Staten de onverdeelde instemming van de min derheid dei- commissie, die verplichte storting zeer gewenscht acht en het geen ook den indruk is van de meer derheid der vergadering in den zomer. Achtereenvolgens bestrijdt spr. de 4 argumenten door da meerderheid voor het niet verplichtend stellen van storting aangevoerd. Zoo meent hij o. a. dat het aantal ambtenaren mets ter zake afdoet .en dat het ontslag nimmer afhankelijk mag worden ge steld' van de wijze, waarop zal wor den gepensioneerd. Wanneer de meer derheid zegt dat het ontslag bij ver plichte storting moeielijker te geven is. dan juicht spr. dit ook^toe, want ontslag moet niet gemakkelijk gege ven kunnen worden. (De zitting duurt voort.) Hedenmorgen werd door de Commissie van Toezicht over heit gesticht „Meerenberg" in het gebouw Weten en Werken alhier, aanbesteed de levering van diverse soorten lin nen, laken, katoen, tafellakens, ser vetten, beddegoed, cokosmatteu, enz. Ingekomen waren 32 bdljetfcten. Gegund als volgt: A. Diamant, Amsterdam, bedkleed jes 1.44 tafelzeildoek no. 1, 1.33, blauw baai 0.93, zwart kanefas 3.35, ongêbl. katoen no. 2 10$, katoen voor gordij nen 0.28$, neteldoek 0.45 3/4. .T. van Aalst, Amsterdam, beddetijk 0.68, bombazijn 0.344, grijs kanefas 3.08, katoen voor jakken 0.22, halsdoe ken katoen voor mannen 0.24, idem voor vrouwen 0.24, katoen voor lijk- hemden 0.149, Mollton voor vrouwen 0.456. B. J. van Liemt, Haarlem, molton dekens 1.50. A. v. d. Laan en Co., Haarlem: om slagdoeken 3.78, handdoeken 553.50; servetten 397.37$, tafellakens 180.55 bedlakens 1933.25, sloopen 522.50, bont voor banddoeken 0.3275, linnen voor vaatdoeken 0.27, linnen voor boezelaars 0.399, oogjesgoed 0.38, zak doeken voor vrouwen 0.15. Firma Kattenburg, Amsterdam: bukskin 1.49, dril voor broeders 0.34, idem voor patiënten 0.37, everlast 0.64$, zwartt Eng. leer 0.59.5, blauw laken voor patiënten 1.54$. E. S. Pressor, Rotterdam, garen band, knoopen, enz. 160.25, katoen v. hemden 0.18. J. Kort, Haarlem, Rigatas 1.30, zak doeken voor mannen 1.35 p. dozijn. Erven J. Lievemboom, Purmerend, boezelaarsbont 0.32, ongebl. katoen no. 1, 0.12$. A. Lutkemeijer, 's-Hage: nankinet, 0.19. E. Enswort en Co., Groenloo,blauw linnen 0.36. J. D. Maks, Amsterdam, blauw ma- Ifcrassenlinnen 0.36$. J. Regout en Co., Maastricht, wol len dekens no. 1 2.90; id. no. 2 2.70. Caderius van Veen, Haarlem: tafel zeildoek 2 1.44. J. P. Opperis, Amsterdam: cokos- mat 0.78. A. P. de Leeuw, Hilversum tapijt- goed 1.22$. J. L. FÏesseman, Amsterdam, grij ze sajet 1.288, zwarte idem 1.288. Be^terd en Vreeburg, Rotterdam, petten 0.65. J. J. Smits, Dongen, schoenen 850. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Barteljorisstr. 2224. Fraaie Collectie ar OIVJE AÜTÉ's, in Kaiser Zinn, Imitatie oud Koperwerk, Bronzen voorwerpen in style moderne, Faiences van Gouda, Pur merend en Utrecht, Italiaansch Majolique, Terra Cotta-Fig'uren. enz. enz. Uit de Omstreken. Benuebroek. Op het terrein van de „Van Ver- schuer-Brants-stichting" heeft diefstal van stompen plaats gehad. Zondagmiddag viel de zoon van M de V. zoodanig op het ijs, dat hij zijii arm ge'vaarlijk kneusde. Zaudvoort. In die Maandagvoormiddag ge houden openbar© raadsvergadering, waarbij de heeren Koning en Draij er afwezig waren, werd, na opening der vepgaderilng. lezing en goedkeuring der notulen van die vorige vergadering door dta Voorzitter, den heetr J. Beeckman, Burgemeester, medegedeeld dat heeren Gedeputeerde Staten goed gekeurd hadden het suppletoir kohier van de hondenbelasting, dienstjaar 1902, het kohier van het verschuldigde schoolgeld voor het 3e kwartaal 1902/3, beide vastgesteld 10 November jl. en 't raadsbesluit van 20 Oct. jl., no. 8 tot wijziging van de verordening, regelende de jaarwedden enz. van de onderwijzers alhier. Een en ander aangenomen voor kennisgeving. Een request van de heeren O. Schrik- kema, J. Koning en het depot wed. J. Gerber en Zn nopens dien afvoer van vuil water uit de Zuidbuurt en de pomp op liet Schelpenplein, met ver zoek diaarin verbetering te brengen; w erd' gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. Daarna werd vastgesteld het. sup pletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor het dienstjaar 1902. tot een bedrag van 1812.445, zooals het door B. en W. was opgemaakt. Op voorstel van B. en W. werd vastgesteld eene nieuwe instructie voor de schoonmaakster van school B. Het schoonhouden en poetsen van d'e kachels werd opgedragen aan den smid, die de kachels gezet heeft. Besloten werd. een kadastrale kaart te laten maken van de Haltestraat, Groote en Kleine Krocht. Koningstraat en Willemstraat, met het oog op de vaststelling van rooilijnen. Het burgerlijk armbestuur werd op aanvrage gemachtigd de drie kinderen van d|en onlangs verdronken visscher C. Koper in de weesinrichting te Neerbosch te plaatsen voor f 300 per jaar. De heer Van dien Bos vroeg, met het oog op den Vrijdagavond j.l. ge woed! hebbenden brand om een i gen spoed te maken met het bestellen van een brandspuit en het maken van ee» brandspuit. Daarna werd de vergadering geslo- Velsen W. Bastiaan en W. Hoogeduin. bei den te Santpoort, welke aldaar zijn aangesteld tot burgerlijke nachtwach ten. om te waken tegen de vele inbra ken in den tegenwoordïgen tijd, zijn tevens aangesteld als onbezoldigde buitengewone nachtpolitieagenten. De levering van de handwerkbenoo- digdheden voor de scholen dezer ge meente voor den tijd van drie jaren, is gegund aan de laagste inschriifster, mej. M. W. Koster te IJmuiden. IJmuiden. Alle sleepbooten van hier zijn Maan dagmiddag een vergeefschen tocht gaan maken in de richting van Eg- mond, waar een boot op strand moest zitten. Heden morgen zijn zij weder in die richting gestoomd, maar op nieuw bleek het loos alarm geweest te zijn. Door een defect aan liet electrische licht heeft IJmuiden Maandagavond weer eens geruimen tijd"in het duister gezeten. Beier wyk. Mej II. Bolsius alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de St. Johannes. school te Amsterdam. Daar de gelegenheid tot schaatsen rijden binnen deze gemeente zoo goed als geheel ontbreekt, is het plan opge val, ook alhier een ijsbaan aan te leg-, gen. De werkzaamheden zijn reeds begonnen op een terrein langs den Zuidwijkermeerweg. Jammer dat het vriezen nu is opgehouden, anders zou de baan einde dezer week reeds in orde en berijdbaar geweest zijn. Halfweg. De campagne aan de beetwortelsui kerfabriek alhier, is geëindigd. De Brabantsche arbeiders vertrokken reedis heden morgen. Sloten. In den Grooten IJpoldex zijn bij af wezigheid der bewoners bij den ma chinist L. verschillende gouden en zil veren voorwerpen ontvreemd. Binnenland. Bureau van Statistiek voor het Bakkersbedrijf. De commissie, bestaande uit de Ver eeniging St. Ilubrecht onderafd. van den R. K. Volksbond, de christelijke vereeniging Ons Beginsel, en de alge meene vakvereeniging afd. Amster dam van den Nederlandscben Bak- bakkersgezellen werkzaam was, heeft bij de jongste beweging der bakkers gezellen tot verbetering hunner le vensvoorwaarden in het belang der backersgezellen werkzaam was, heeft zich tot een bureau van statistiek ge constitueerd. Tot voorzitter werd gekozen J. P. A. te Boekhorst, afd. Amsterdam van den N. B. G. B., tot secretaris J.Her mans Jr., Chr. Vereen. Ons Beginsel, Nieuwstraat 21; tot penningmeester W. Rose, Sit, Hubrecht, onder-afdL N. R. K. V.B.; voorts hebben in deze commissie nog zitting A. Verdonk, B. v. d. Roest en W. Roelofs. Een dergelijk Bureau wordt voor het Bakkersbedrijf dringend noodig geacht om tot algemeene kennis te komen van aaheiderstoestanden in dat bedrijf. Begin December zal helt Bureau met zijn werkzaamheden beginnen. Eilandbewoners. De gemeenschap van Ameland met den vasten wal en omgekeerd heeft in de maand November nogal eens te wenschen overgelaten, omdat wegens den lagen waterstand gepaard gaande met Oosten wind het verkeer voor passagiers en post op den 5en, 6en, 18en en 19©n November geheel gestremd was. Dat zulks niet aan genaam is voor de eilandbewoners be hoeft zeker geen betoog, en het zou wen schelijk zijn dat in dezen toestand ver betering werd gebracht. Treurig. Te Termunteru heeft zich. zeer onlangs, eene vrouw van haar man, landbouwer van beroep, laten scheiden. De moeder nam met twee kinderen haar intrek in de ouderlijke woning, de man behield er één. De dood heeft echter plotseling de twee lieve kleinen aan de moeder ont rukt. Ze werden door diphtheritus aange tast en bezweken. Deze ziekte, de schrik der ouders van kleine kinderen, heeftin enkele gemeenten van het Oldambt de laatste tij dien vrij wat slachtoffers ge maakt. Tram ongeval. Tusschen Wageningen en Rhenen had gisteren de conducteur v. B. het ongeluk bij het overstappen van een der wagens der in beweging zijnde tram af te vallen. Ernstig verwond aan beenen en onderlijf werd bij op genomen 'in het ziekenhuis te Wage ningen. Directeur-generaat der posteryen Naar men verneemt is de voordracht ter benoeming van majoor Pop tot direc teur-generaal der posterijen en telegra fie voorloopig aangehouden. Weerbericht. Verwachting: zwakke Zuidelijke wind', mist, regenachtig, geringe toename van de temperatuur. Vorstsckade. De schade, geleden door de hevige vorst in „de Streek", wordt geraamd op 100.000. Voor vele landbouwers bedraagt het verlies T 300 tot 500. Ongelukken. Zaterdag geraakte op den loswal te Ochten een 14jarige jongen. Dirk van gist uit IJzendoom, beklemd tusschen de naden van twee karren. Hij bekwam daardoor eene vreesedijke verwonding aan het onderlijf, waaraan hij Zondag nacht bezweek. Te Hengelo (O.) stortte Zondagavond een zekere de G. in' de tunnel in den An- minksweg naar beneden. Hij keerde langs dijn spoorweg van het schaatsenrijden terug, en misleid door de duisternis over kwam hem het ongeluk, waaraan hij kort daam^ in het ziekenhuis bezweek. Moord. Zondagnamiddag is in de Rijkswerkin richting Veenhuizen no. 2 de verpleegde Visscher door zijn medeverpleegde Hief doodgestoken. Nona. Te Sas van Gent is een kind overleden na 6 dagen achtereen geslapen te heb ben. Het mes. Zondagavond is de arbeider Lutjeboer van Heiligerlee door den 'timmerman Pieter Meijer van Winschoten met een mes een snede toegebracht, loopende van 't oog naar den mond. Het bloedver lies was zoo groot, dat op advies van de, politie direct geneeskundige hulp wei ingeroepen. Proces-verbaal volgde. Misdaad Men meldt uit Sittard: I. van I. is te Buchten nabij het kerk' hof bewusteloos gevonden met verschel, dene wonden aan het hoofd. I is zonder tot bewustzijn' te zijn geko men overlieden. De zaak is in handei der justitie. Eeu gerechtelijke verkoop. Men meldt uit Deventer, dato 2 Nov. aan „De Telegraaf": Hedenmiddag had ten huize van M. F Haarbrink, aan de Bor,gelerstraat alhiej de gerechtelijke verkoop plaats van meu bilair, enz., wegens huurschuld, naai men zegt, een bedrag van f 23. De vei koop had plaats op verzoek van den huij eigenaar Jansen. Alvorens de deurwaarder met den vei koop aanving, hield de vrij-socialis Kolthek een toespraak, waarin hij weei op den toestand, waarin het gezin wa geraakt. Hij sprak de hoop uit, dat nie mand een bod zou doen, claar aan eej zijner partijgenooten, zekeren v. d. Noori het bieden was overgelaten, om zoo doen de het meubilair voor het gezin terug j kunnen koopen. Een zoon van d'en huiseigenaar Looi echter tegen v. d. Noord op en vrij hooi zeifis, doch die meeste goederen viela laatstgenoemde ten deel. Toen v. d. N. geen geld meer had werd een collecte gehouden, om v. d. n gelegenheid te geven verder te kunne: bieden. In dien tijd hadden eenige andei aanwezigen zich bereid verklaard, hi bieden voort te zetten. Weldra had v. d. N. geld genoeg gecol lecteerd om zelf weer te kunnen btedea Na afloop van den verkoop, werd d huiseigenaar, onder gejoel, door een dei der belangstellenden huiswaarts verge zeld, terwijl Kolthek de aanwezige diankte voor hun solidair optreden e hulpvaardigheid. Het opgekochte go& werd den bewoner ten geschenke gege ven. Diefstal in de Javabank. Wij hebben reeds aan het Hbld. eei bericht ontleend, omtrent den diefsta bij de1 Java-Bank te Batavia. Nader wordt daarover het volgend bericht Gisteren heeft een goedgekleed Eun peaan te vergeefs getracht zich vand kas van den kashouder de»- Javaban die meer dan f 100.000 bevatte, meeste te maken. Er ontstond een gevecht. Op particu Here personen, die den dief vervolgden schoot deze met een revolver. Deze nacht ijs in de nabijheid van Buiten zorg gearresteerd, GenLes, die met dei dief in een wagen ontsnapt was. Hi had f12.000 bij zich. De dief was vermomd. De jonger broeder van Gentes werd door de pc litie doodelijk gewond. (In een bericht aan het Hbld. kom de naam Gentis voor). Verdraagzaam. Men meldt uit Hulst Als een bijzonderheid mag wel ge mei dworden, dat het kerkgebouw a! hier door een muur in twee deeleni verdeeld, waarvan het eene in gebruü is bij de katholieke en de andere heil bij dé protestantsche gemeente. Bij den verleden week plaats gehad hebbenden brand in laatstgenoemd ge deelte, bleek de omheining van 't. ge bouw een groote hinderpaal te zijn voo 't goede manoeuvreeren der brandweer Door B. en W. hierop gewezen, i door de beide kerkbesturen beslotei den toestand te verbeteren. Rivierbericliten. 23 Nov. 1902. Deventer eenig drijfijis. Kampen ijs vast. Grave, dpijfijs over drie-vierd der breedte. St. Andries (Maas), idem Laagwater. Gorinchem, blank wa tea-. Schoonhoven, idem. Krimpen eenig drijfijs. Moerdijk, drijfijs ove een liende der breedte. 24 November 1902. Kampen, ijs vast. Grave blank water St. Andries (Maas) eenig drijfijs. Laas water. Gorinchem drijfijs over eei derde dier breedte. Krimpen, blank wa ter. Moerdijk, drijfijs over een tiendi der breedte. Driemaal getrouwd. Zes paren te Maasn'iel (Limb.) wer den eenigen tijd geleden getrouwd dog oen ambtenaar van den burgerlijke! stand, die toen echter als raadslid ge schorst was en dus niet als ambtenaa van den b. s. mocht optreden. Na eeni gen tijd werden zij dan ook weer dooi een ander, nu wettig bevoegd raadslid overgetrouwd. Maar deze had eenig formaliteiten verzuimd, zoodat de hu welijken weer niet konden doorgaan Intusschen is nu de schorsing vai bovenbedoeld raadslid door Ged. Statei ongegrond verklaard, zoodat hij d eerste keer feitelijk wél bevoegd wa geweestmaar op aanraden van dei officier van justitie te Roermond wor den, ter voorkoming van latere bezwa ren, de paren toch nog maar eens voc» de derde maal getrouwd. Onderwijs. Acail. examens. Leiden. Bevorderd tot doctor in d! rechtswetenschap de heer S. W. Tromp, geb. te Tandjoengpopira, op Stellingen Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. D,e berichten van het Departemetf van Arbeid in Groot-Bnllannië luiden niet gunstig. Gemiddeld waren vai 18921901 in Oct. 4.7 pCt. der georga niseerde arbeiders buiten werk. 1 Oct. 1901 was de percentage maar 3.1 pCt. en dit jaar waren 'in de vorigi maand van 548.440 werklieden nie minder dan 27.270 of nagenoeg 5pCt zonder arbeid. Teekenend is ook, da bij de werkstakingen, die in Octoba 1901 afliepen, de betrokken werlcliedei

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2