Tweede Blad, behoorende bij gyHote.rSem'® ÊlagtalssujJ»* vao Woensdag 26 Nov.. 1902, Mo. 5955 Comfortabel reizen per spoor. Bij Cassell Co. te Londen is een boekje over Siberië verschenen. Het is niet veel meer dan 'n reisbeschrijving van 't land om en bij den spoorweg,die van west naar oost het land door snijdt, en de naam van hot werk, The real Siberia, is dan ook wel wat al te weidsch. Deze Engelschman maakt er geen geheim van, dat hij met Britsehe vooroor doelen tegen al wat Russisch is, zich op reis begaf en dat hij zich voorstelde, te zullen worden getrof fen door weerzinwekkende 'tooneelen van mishandelde veroordeelden en tot wanhoop gebrachte ballingen. Maar niets van dat alles heeft hij gezien en van de ontbering, die hij vermoedde te zullen hebben op de halfbevroren steppe, is a.1 heel weinig overgebleven. De man is vol enthousiasme over wat hij aanschouwde en vooral over de kansen voor economischen voor uitgang, waarin Siberië zich mag verheugen. Natuurlijk heeft het Rus- (si'sche regeeringsstel'siel niet fin alle opzichten zijn sympathie en op zijn uitstapje terzijde van den spoorweg Mandsjoerije in, had hij enkel© ge vaarlijke momenten te doorstaan, maar over het geheel en in het groot beschouwd, leverde de reis dwars door Siberië, hem niets dan genoegen op, en aan comfort ontbrak het hem nimmer. In het laatste hoofdstuk vertelt hij het volgende over de thuisreis. ,,Ik kwam naar de westersche wereld Ifce- rug met den exprestrein, die twee maal 's weeks van ïrkoetsk stoomt naar Moskou. Toen ik oostwaarts op weg ging, was Siberië in zijn eerste zolprglorie, maar nu had ik van af het Khingangebergte op de grens van Mandsjoerije toit ik de grens van Duitschland bij Eydtkühnen en Wir- ballen passeerde, niets dan een witte wildernis met kale hoornen en vlak ten, als stille zeeën van sneeuw. De stations langs de lijn zagen er onge zellig en verlaten uit. „Maar het reizen zelf! O, die goede luidjes, die in den Schotschen expres- trein een mooien restauratiewagen hebben gehad en die er over praten, hoe goed ze hebben gedineerd en hoe weelderig men tegenwoordig reizen kan! Ze moesten eens van ïrkoetsk naar Moskou sporen, dan zouden ze eerst weten, wat echt spoorwegcom- fort is. „De lurein was niet lang. Eerst had men de zware machine, dan één eer ste klas waggon, twee wagens tweede klasse, een restauratie-rijtuig en een compartiment voor koken, goederen vervoer, etc. De trein was weelderig ingericht, en van het kleine aantal reizigers ëersite-klasse, had ieder een coupé voor zich alleen, met dubbele ramen, om de koude buiten te hou den; een massa warm-waterpijpen en een thermometer aan den wand, om de temperatuur naar te regelen; een schrijftafel, eed stoel, een verplaats bare electrische lamp meit groene kap en twee electrische schellen, één voor den waggonbediende en één voor de restauratie. Eiken avond maakte de bediende 't gemakkelijke, zachte en zindelijke bed in orde, waarvan het linnen drie maal in de week verschoond' wordt. Een drukje op de schel in den vroe gen morgen, en een jongen bracht een kopje thee. Tien minuten later werd er geklopt, en de bediende bracht uw laarzen binnen, diie hij had gepoetst en zei, dat het had klaar was! „Daar de zware wagens over breed1 spoor rijden, schudt d'e trein weinig, trouwens d© snelheid is niet meer dan dertig mijlen in het uur, en zonder ongelukjes beb ik mij iederen mor gen op de re-is kunnen scheren. „Van het bad in de coupé terugge keerd, vond ik bet bed verdwenen, de ruimte gelucht en geveegd. Aan het eind van d'en waggon ligt een klein vertrek met glazen deuren, waar men men heerlijk van het uitzicht kan genieten. De restauratie was gezellig ingericht met kleine tafeltjes én stoelen, een piano aan den éénen en een bibliotheekje aan den anderen kant. „Buiten had men iets van 40 gr. F. vorst, maar de temperatuur in de rij tuigen werd gehouden op omsltreeks 65 graden F„ voor mijn smaak wiel wat warm, maar de Russen zijn er aan gewend. Hoe de spoorwegadmi- nfistratie geldelijk uitkomt met diezen Siberischen spoorweg is een wonder. De heele reis kost eerste klasse f 96 en tweede klasse f 60, maar Rusland wil nu eenmaal al het snel vervoer tusscheh West-Europa en het verre Oosten tot ziich trekken. En als ge per boot van Londen gaat naar Shan- hai neemt dat 36 dagen tegen een prijs van f 800f 1000. Reist men van Moskou naar Wladiwostok met den exprestrein, dan kan men van Lon den Shanghai ih 16 dagen bertefiken en betaalt eerste klasse ongeveer f 400 en tweede f 240. „Wij rolden verder en verder, dag op dag, en om ons was het verlaten, wintersche Siberië, maar binnen in de wagens was warmte en licht en ge zelligheid. Wij wiaren op 1 November 1901 uit ïrkoetsk vertrokken en stoomden op 9 November het groote station van Moskou binnen. Binnenland. Onwillige schutters. Onlangs is melding gemaakt van een drietal jongelieden te Oude Pekela, die weigerden te schutteren in de hun ver strekte kleeren, omdat deze, volgens hen, vuil waren en gedragen waren door een overleden teringlijder. De schuttersraad veroordeelde hen tot geldboete. Ze gin gen in beroep bij Ged. Staten, tegenover wie zij in hun beweringen volhardden. De commandant der schutterij te 0. Pe kela verklaarde, dat de afgelegde klee ren gereinigd en, zoo noodig, hersteld worden en dat hij aan den gemeente-veld wachter last had gegeven de uniform van bedoelden teringlijder te vernietigen. Het college van Ged. Staten, uitspraak doende, heeft den schuttersraad in het gelijk gesteld en de appellanten tot de hun opgelegde boete, plus de kosten, veroordeeld. Gevolgen van sneeuwballen gooien De 13-jarige zoon van den burge meester van Lochum, nabij Neuwied raakte bij het sneeuwballengooien, een 14-jarigen schoolmakker met een sneeuwbal, waarin zich een steen be vond, in het linkeroog, welks zien kracht daardoor aanmerkelijk werd verzwakt. De vader van den gewonde diende een eisch in tegen den burge meester als vader van den dader tot betaling van de genees- en verzor- gingskosten, waarvoor hij 207 mark vroeg en van een levenslange rente van 60 mark per jaar. De rechters zegden den eisch toe, omdat de getroffene door verminde ring der zienkracht in zijn latere werkzaamheid zou worden beperkt. Sport en Wedstrijden Het feit, dat de heide Sussex backs, Fry en Smiff, van elkander geschei den zijn, na jaren te zamen de ach terhoede gevormd te hebben, aange zien Fry in het vervolg zijn heil in de forwards linie moet zoeken, geeft hen gelegenheid in de Engelsche sportbladen liederen aan elkaar te wijden, waarin zij hun scheiding be treuren en elkander verheerlijken. Een der bladen geeft zelfs een plaat over het geval waarbij Smiff, begeleid door harmonicaspelers, zijn cantate voordraagt en Fry in droef gepeins zit te luisteren! De „Geïllustreerde Sportrevue", van wier aanstaand verschijnen wij reeds melding maakten, zal wat de rubrie ken voetbal en cricket betreft, onder redactie komen van den heer J. A. N. Knuttel, medewerker van het Sport blad. De p r op aganda- c om missie van den N.V.B. behaalde een succesje bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Op haar verzoek heeft de maat schappij besloten om aan leden van voetbalverenigingen die zich op een gezelschapskaart haar een andere stad begeven hebben, ieder afzonder lijk terug te keeren. De wielerbanen te Nice, Cannes, Oran, Algiers, Rome en Napels zijn reeds begonnen met openingswedstrij den. Daar begint n ueerst het ren- seizoen. Koloniën. Borneo. Blijkens een van het gewestelijk bestuur der Zuider- en Oosterafdee- ling van Borneo ontvangen telegram van 21 October, hebben de patrouil les, welke van 7 tot en met 14 Octo ber in den omtrek van Priok Tjahoe uitrukten, geen vijandelijke ontmoe tingen gehad. De waterstand is on gekend laag. Aan een van den resident van Me- nado onder dagteekenfing van 11 Oc tober ontvangen telegram wordt door de Java Ct. het volgende ontleend: Politieke toestand gunstig. Ook in hefi landschap Bolaang-Mongondou is vooruitgang te bespeuren. In het djogoegoeschap Esang (Talauetr-ei- lan) is de rust hersteld. Wij onitleenen het volgende aan de in de Java-Ct. opgenomen mededee- lingen nopens den gezondheidstoe stand, d© weersgesteldheid, den land bouw, enz. in de afdeeling West-N. - Guinea over de maand Juli 1902: Gezondheidstoestand. Te Fak-fak gunstig. Weersgesteldheid. Regenachtig. Cultures. De stand dër door de be volking geplante eenjarige gewassen was door gebrek aan regen ongun stig. Handel. Het pauwenvervoer was door het ongunstige weder van wei nig belang. De Minahassa. Wij lezen in de Java-Bode oa.. het volgende: „Over de zaken in de Minahassa hebben wij eenigen tijd gezwegen, omdat wij die afdoende toegelicht achtten, het laatst door de stukken van „Nog een Menadonees" in dit blad en voorts omdat de lucht gezui verd is door de, door den afgevaar digde Van Kol, met vergunning en medewerking van den gewestelijken bestuurder uitgelokte vergadering, die men ten onrechte heeft willen doen doorgaan voor een volksverga dering. Sedert heeft zich echter een feit voorgedaan, dat het nut van deze bijeenkomst nader in het licht heeft gesteld en dat vermlelding verdient; de oppositie, geleid1 door den, sedert op verzoek uit zijn ambt ontslagen hoekoem besar van Sond'er, E. Wa- woeroentoe, heeft zich n.l. in die ver gadering openlijk kenbaar gemaakt en aangezien der regeering sedert ge bleken is, dat alle, door dit districts hoofd, den oud-majoor A. Wiawoe- roento© en den ontslagen majoor van Tondano, E. Gerungan, bij den heer Van Kol ingebrachte klachten strij dig waren met de waarheid, hebben 17 van de 18 districtshoofden een pro test ingediend tegen deze drie perso nen, opdat de regeering niet het vr- trouwen zal verliezen in de Minahas- ser hoofden. Gezamenlijk hebben de zen zich schrap gezet tegen het drie tal, dat hun aller goeden naam in ge vaar dreigde te brengen. „Het verzoek om ontslag uit zijn ambt werd door den heer E. Wawoe- roentoe ingediend omdat hij er 'tegen was dat de resident in zijn district naar de daar heerschende toestanden een onderzoek liet instellen door een commissie, naar het heette omdat de ze hem kwalijk gezind was. Die com missie moet dan ook heel wat toe standen geconstateerd hebben, die nu juist niet in het belang waren van de bevolking." De opstand in Marienburg. Deze zaak heeft van 18 tot 26 Octo ber gediend voor het iiof van justitie te Paramaribo. Naar men weet geldt het hier den moord van den directeur der plantage Marienburg J. Mavor door een aantal zijner arbeiders. Op de zitting van het hof begonnen alle beklaagden 22 in getal et het hen ten laste gelegde te ontkennen. Uit bet getuigenverhoor, bleken ongeveer de feiten zooals ze reeds vroeger zijn gemeld aanleiding tot de gewelddadigheden was een loom kwestie ter regeling waarna de heer Mavor en de opzichters Jansen en Her melijn op een locomotief naar het veld reden om de ldacht van de koelies te onderzoeken. Daarop werd de eerstge noemde met houweelen en andere werktuigen doodgeslagen, terwijl de beide opzichters op de locomotief wis ten te ontkomen. Ook na het getuigen verhoor bleven alle beklaagden nog ontkennen. Wat aangaat de vraag, of het ioon der koelies al dan niet verminderd was, verklaarde get. Wille, dat wel naar Nederland was geschreven, dat bezuiniging op de looneu noodig was, en dat zelfs reeds eenige bezuiniging tot stand was gebracht, maar door ver in iudering van het aantal arbeiders. De koelies, ze'ide gek, kunnen wel een gulden daags verdienen. Ook na den moord was het Ion niet verlaagd. De getuige Jansen, hoofdopzichter te Marienburg, zeide dat de loonkappers 29 Juli ontevreden waren over het loon. Getuige meldde dit aan den heer Ma vor, waarop antwoord bekomen werd, het loon te verhoogen. De koelies wa ren met de verhooging niet tevreden. Zij gingen klagen bij den heer Mavor, die daarop zelf 'in 't veld kwam en 't loon weer verhoogde. De koelies ble ven ontevreden en wilden zich gaan beklagen bij den commissaris, waar op de heer Mavor goed vond, dat 2 zouden gaan klagen. Hierop brak de opstand uit. Getuige zegt, dat de heer Mavor eeni ge dagen te voren, op een klacht van een aantal delvers. hun ldon verhoogd had. Diezelfde deivers werden later overgeplaatst bij de rietkappers, en eischten toon ook meer geld voor dat werk. In de eerste verhooging ziet ge tuige een oorzaak van het gebeurde. Op de vraag van een der leden van het Hof, rnr. Van Reesema, hoe gek kan verklaren, dat het loon verhoogd was terwijl een andere getuige kwam vbrklaren. dat op het loon bezuinigd was, antwoordde Jansen, dat het loon voor rietladen was verminderd en dat voor rietkappeu was verhoogd. Mr. van Reesema Waarom heeft de heer Major dan op de klachten van de koelies het loon verhoogd De heer Jansen omdat waar de koe lies werkten het riet zwaarder was, De P?roc.-Generaal vraagt of de koe lie Ramtohul, die met een houwer naar get. geslagen heeft, de aanwezige be schuldigde van dien naam is De heer Jansen knikt bevestigend. eD Proc.-Generaal verzoekt gek den bedoelden koelie met den vinger aan te wijzen. De heer Jansen kijkt vergeefs de be schuldigden langs. Hij is niet in staat Ramtohul te vinden. Getuige van Nes bevestigt daarop, dat het loon in de laatste jaren onver anderd is gebleven. Ook de opzichter Hermelijn, die bij het moordtooneel tegenwoordig was, houdt beslist vol, dat het loon niet veranderd was. Mr. v. Reesema vraagt aan getuige Jansen of de heer Hermelijn waarheid spreekt. Get.: Jansen: Verzoeke den heer Hermelijn te vragen, of niet vroeger 3 ct. en thans 4 ct. per „bunker" (krat) riet wordt betaald. Get. Hermelijn beweert dat het ver schil in prijs berustte op de zwaarte van het riet voor het kappen van zwaar riet werd meec betaald. Gek Hermelijn bevestigt dat nu 4 ct wordt betaald.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5