Het O. M. noemde in zijn requisitoir den moord bijna ongelooflijk, omdat het betrof de beer Mavor, een alom bekend en geacht man, met groote werkkracht en energie niet alleen, maar van wien bekend was, dat hij voor de koelies, ik durf wel zeggen sympathie gevoelde, en voor wien de koelies hooge achting hadden. Daar de schuld van bekl. n'iet be wezen kan worden, eischte het vrij spraak voor 5 der beklaagden, en ver oordeeling tot 15 ja ai- dwangarbeid, voor 13 anderen en voor de overigen 10 jaar dwangarbeid. De verdediger, de praktizijn J. O. H. Grandos voerde aan dat de dader, die zich aansluit bij een woeste bende, niet schuldig is volgens de wet. De ar beiders verkeerden bovendien in de meening dat bun te kort gedaan werd. zoodat het te begrijpen is, dat zulke onbeschaafde en geldgierige menschen buiten zichzelve waren. Hij vroeg vrij spraak voor 14 beid., en ook vrijspraak voor de anderen, Het O. M. antwoordt dat de loon- quaeslie de roode draad is die door deze geheele zaak loont. In dat op zicht zijn er enkele zonderlinge din gen gebeurd op Marièuburg, getuige de loonsverhooging van 3.S0 tot f 5.16 en de verklaring van den heer Welle betreffende mindere betaling voor het riet]aden. Dit is de reden, waarom 't O. M. in zijn eïsch niet het maximum is gegaan. In verband met de merkwaardige houding van den getuige Jansen is het navolgende berichtje mede aan ,.Onze West., ontleend, van belang Naar wij vernemen, is de hoofdop zichter van Mariënburg, de heer Jan sen, ontslagen. Een gerucht brengt dit ontslag in verband met de verkla ringen van immigranten voor het Hof van Justitie (bij de behandeling van de moordzaak Mavorj dat de heer Jansen geJd leende van de koelies. Een onder, zoek door den distr. commissaris in gediend, zou dit bevestigd hebben. Gemengd nieuws. Columbia. Uit Panama wordt geseind, dat bert in Columbia eindelijk vrede is. De consul-generaal der Vereenigde Sta ten, Vrijdag aldaar aangekomen, wist me dei te d'eelen, daJt het vredesverdrag tusschen den opstandelingen-gene raal Herrera en den vertegenwoordi ger der Columbiaansche regelefring geteekend is. Waarsrirawing voor dames. Het haar van een Londensche da me vloo" toen zij in haar kamer wat dicht bij het vuur kwam, plotseling in lichte laaie. Zij wist gelukkig met die helft van haar hoofdtooi en een verbrande scalp aan vertier brandgevaar te ontkomen. De oorzaak van bet onheil was een haarkam van celluloid, die door de warmte in brand was geraakt. Een goed gevulde brandkast is gebleken dat de onlangs te Parijs overleden actrice aan de „Comédie Fran? aise" Wanda de Boncza er ou nahield. Een dezer werd dezer dagen geopend en tot uitbundige vreugde van erfgenamen en schuld- eischers. welke laatsten het den eer sten reeds laog aan het verstand had den gebracht dat Wanda de Boncza vijfhonderdduizend francs schuld had, kwam er meer dan een millioen francs uit de brandkast. Maatregelen tegen anarchisten. Nu er weer een van die ongelukkige wezens, dlie bun eigen verward hoofd te pletter loopen tegen die hedendaag- sche maatschappij, een aanval op een gekroond hoofd heeft gedaan, komt 't vraagstuk van internationale wetten tegen het anarchisme weer ter spra ke. De Italiaansche regeering heeft de quaestie bert eerst opgeworpen, waartoe zij dan ook zedelijk verplicht was door de omstandigheid, dat al die vorsten- en presidenten-moordenaars Italianen van geboorte waren. Thans houden vooral de Engelsche bladen er zich mee bezig. Zij wijzen op de vele anarchisten,die een toevlucht in En geland hebben gezocht, tot wie ook Rubino behoorde, nadat zij het vaste land gedwongen zijn te verlaten. Ook thans, zeggen zij, zal de politie in Frankrijk en België scherper toe zicht houden, met het gevolg, dat vele anarchisten zich naar Engeland' zul len begeven. De Daily Telegraph" weet hieraan nog toe te voegen, dat er tusschen ver schillende regeeringen reeds een wis seling van gedachten heeft plaats ge grepen omtrent d:e internationale be palingen tegen de anarchisten, maar dat het Engelsche gouvernement wei gert aan deze zaak haar steun te ver- leenen. Echtscheidingswet in Italië. De heer Zanardelli moet voorne^ mens zijn bij de hervatting der parle- mentaire werkzaamheden allereerst in te dienen een wetsontwerp op de echtscheiding. Bij dat ontwerp zul len vele en strenge eischen worden ge steld, alvorens tot het uitspreken van scheiding kan worden overgegaan, terwijl de gevallen waarin zulks kan plaats hebben, tot een minimum wor den beperkt. ItooYers. Tien Bulgaarsche „roovers" hebben in beo dorp Ragu-etchie een woning in brand gestoken van iemand, die inlich tingen had verschaft aan de Tuxksche soldaten over de verblijfplaats van Bul gaarsche benden. De Bulgaren hebben zij'n moeder en zijn zoon vermoord en zijn vrouw gewond. De moordenaars konden worden aangehouden. Hoe moet me» de melk gebruiken? l-Iet antwoord op deze vraag is on langs gegeven door twee Amerikanen. In het proefstation voor veeetelt te Marylandhebben zij op een'ige kalveren nauwkeurige proeven gedaan aangaan de de verteerbaarheid van onbewerkte, gekookte, gepasteuriseerde en gesteri liseerde melk. De dieiren werden eiken dag gewogen, om le zien, hoe groot 't voordeel was, dat zij van hun voedsel getrokken hadden. Het resultaat was, dat gewone melk, die geen enkele be werking had ondergaan, het gemakke lijkst te verteren bleek. Door het pas. teuriseeren vermindert de verteerbaar- li eids-coefficient van de eiWithoudende stoffen,, die de melk bevat, betrekkelijk weinig (1,8 pet.) door het koken ech ter zeer sterk (7.53 pet.) „Rauwe" melk. is dus liet voedzaamst. Daartegenover staat-, dat het beter is. melk, die bijv. tubercelbacillen kan bevatten te ste- riliseeren. Do voedingswaarde zal daardoor dan wel verminderen, maar men loopt minder gevaar zich te be- smid onthoofden, opdat niemand zijn l)e periodieke pers in Eugeland Volgens die Newspaper Press Direc tory worden er tegenwoordig in liet Vereenigd Koninkrijk 2618 dagbladen uitgegeven en wel451 voor Londen, en 2467 voor de provincie, waarvan voor Engeland 1918, voor Wallis 107, voor Schotland 236, voor Ierland, 186 en 20 voor de eilanden. Men vindt er 2486 „magazines", waarvan er 508 zijn, uitsluitend aan religieuse onderwerpen gewijd. In 1846 waren er nog slechts onge veer 200 „magazines". De indigo cultuur in Britsch-Indië De volgende .gegevens, een uittreksel uit de ..Agricultural Statistics for the years 1S97190" toonen aan, dat de indigo-cultuur in Britscli-indië gedu rende de laatste jwen snel achteruit gaatwaarschijnlijk ten gevolge van de concurrentie van het gelijknamig kunstproduct. Jaar. Bebouwde Opbrengst acres centenaars. 1897—1898 1.339099 166.812 1898—1899 1.010.318 139320 1599—1900 1.026.90U 111.890 1900—1901 990.375 148.029 1901—1902 803.697 121.475 Eenden de Romeinen het aluminium? Deze vraag is gesteld door het En- gelsch blad Knowledge, naar aanlei ding van een passage in Plinius, vol gens welke gedurende de regeering van Tiberius een goudsmid den Ijeizer een metalen beker aanbood. Het mietaai geleek op zilver, maar was veel lichter. De goudsmid verklaarde, dat hij het uit klei verkregen had. Tiberius, die deze ontdekking gevaarlijk achtte, om dat een metaal dat uit kleiverkregen werd. waarschijnlijk zeer veel gebruikt zou worden, en dus het goud en het zilver zou deprecieeren, liet den goud smetten. geheim te weten zou komen. Dit is zeker een merkwaardig verhaal. Maar als liet metaal aluminum was en geen tin, zuoals men tot nu too dacht, hoe zou de goudsmid het dan bereid heb ben Een antwoord op deze vraag zal n'iet gemakkelijk te viriden zijn. (Eigen Haard.) De levensduur van Witwatersrand Tn een iieae, den loen Oct. 1.1. ge lezen in een vergadering van het In stitution and Metallurgy te Londen, vindt men de gronden opgegeven waaruit men den waarsehijnlijken le vensduur en de productie van de mij nen van Witwatersrand, tot op een diepte van 600 voet geëxploiteerd, kan afleiocn. De schrijver zelf komt tot het be sluit dat de jaarlijksche productie nog eenige jaren zal toenemen, tot een ma ximum, dat zij dan eenigen tijd zal standvastig blijven, om daarna en pe riode van verval in te treden. Voor den oorlog nam de productie jaarlijks toe met 4 millioen pond de waarde van hetgeen de miinen in 1899 opleverden bedroegen ingeveer 19 mil lioen pond. Geeft men de industrie, van 1 Januari 1902 af gerekend, acht tien maanden om geheel op verhaal te komen, dan zal een even groote toeL name tegen 30 juni 1906 de jaarlijksche opbrengst, op ten m'inste 30 millioen pd. sterling brengen. Ging die verder zoo voort, dan zou de waarschijnlijke le vensduur, van 1 Jan. 1900 af gerekend, 42Jr jaar bedragen. Deze levensduur zal echter, aangezien de jaarlijksche opbrengst langzamerhand zal afne men, in plaats van plotseling op te houden, overtroffen worden, tenzij men met kunst- en vliegwerk die eeni gen tijd op haar maximum zal trach ten te houden. In dat geval zal na tuurlijk de thans nog in de aarde ver borgen schat van 1233560709 pond ster ling spoediger op zijn. (Ivigen Haard.) Weer een bestuurbare luchtballon Een jonge Fransche officier, kapi tein Faber die te Nice in garnizoen ligt. zal binnenkort de eerste proeven nemen met een door hem uitgevon den luchtballon, dien hij bestuurbaar heet.. Het gevaarte heeft ongeveer den vorm van een zeemeeuw en is gedeeltelijk vervaardigd van alumini um. gedeeltelijk van een stof, welke door kapitein Faber zelf is uitgevon den. De beweging geschiedt door een kleinen petroleum-motor. Faber hoopt met dit toestel de Middellandsche Zee over te steken met een snelheid van 60 K.M. per uur. Leve de brunettes! De excentriciteit, welke sommige Amerikanen kenmerkt bij de keuze van een echtgenooe. is weer eens vertoond door een rijken New-York- schen koopman. Peter Martin gehee- ten Hoewel de vrouwelijke bevolking van New-York vijfmaal zoo sterk is als de mannelijke en hoewel Martin behalve zijn millioenen ook een knap uiterlijk heeft, had hij nog nimmer aan trouwen gedacht. Doch een paar dagen geleden besloot hij plotseling een vrouw te nemen en daartoe wend- die hij zich tot één van zijn klanten, John Miles, een dameshoedenfabri kant ,die ongeveer honderd meisjes in dienst had'. Hij, schreef hem het vol gende briefje: „Ik heb u ien jaar lang geleverd;: nu wil ik uw klant eens zijn. Ik wil een mooie jonge brunette trouwen. Morgen kom ik bij u aan." Den volgenden dag kwam Peter Martin in het atelier van John Miles en hield er revue over de brunettes, terwijl blondines en roodharigen van spijt op haar lippen beten. In vijf mi nuten had Martin zijn keus gemaakt. Hij stee°' onanidöiellijk miert zijn bruid in een rijtuig en een kwartier latei- was hij met haar getrouwd. Een gymnasiast als roOYer. Sedert eenigen tijd maakte een met een revolver gewapende 16-jarige jon gen de omstreken van Budweis, ia Bohemen. onveilig, doordat hij alleen- lo opende mannen en vrouwen op klaarlichten dag dreigde en geld af perste. Zondag der vorige week viel hij nabij Rudolphstadtt een werkman aan en beroofde dien van de 15 cen ten, welke die man bij zich had. Verle den week Dinsdag, om half twaalf morgens werd een 89-jarige vrouw door hem in den rug aangevallen. Toen zij om hulp riep, haalde hij de revolver to voorschijn en schreeuwde: Houd je mond, of ik schiet! Op dat oogenblik naderden eenige pesvonen. waarvoor de jongen op die vlucht ging. Den volgenden dag overviel hij een spoorwegarbeider, doch dezen gelukte het, den jongen na een langdurige worsteling, de revolver te ontrukken, waarop de aanrander op de vlucht ging. Donderdagavond werd de jeugdige roover door de politie gearresteerd. Hij bleek te zijn Bohumil Marik, leer ling van die derde klasse van het Tsje- chische gymnasium te Budweis en zoon van een advocaat Tentoonstelling van Voedingsmid delen te Gent, in 1903. Men schrijft ons: Eene internationale tentoonstelling van voedingsmiddelen en kookkunst, met bijzondere afdeeling van brood- en pastei-bakkerij, en de aanverwan te nijverheden, zal in de maand Maart aanstaande, met de medewerking der Gentsche afdeeling van den Bond der Patroons Pasteibakkers van België en Maatschappij der Vereenigde Broodbakkers te Gent plaats hebbgn. Deze tentoonstelling welke zal ge houden worden in de ruime lokalen der Van Eyckzaal. van Donderdag 12 tot Maandag 30 Maart, is ingericht onder de hoos-e bescherming van den heer Minister van Nijverheid en Ar beid, en onder het eere-voorzittersehap van den heer gouverneur der provin cie en van den heer Burgemeester dier stad Gent. Behalve de voortbrengselen dier brood-, pastei- en suikerbakkerij, zal deze tentoonstelling bijzondere aidee- lingen bevatten voor die melker ij en de er van voortkomende producten, van de verduurzaamde levensmiddelen, de koloniale waren en la-uidenlerderijen, de bouwerij, de stokerij; de wijnsoor ten. likeuren en sterke dranken, het spuitwater, de vleescïihouwerij, ere spekslagerij en penserij. den visch- handlel, het gevogelte, de natuurlijke grondprodUcten, de meubeleering van koffiehuizen, hotels en restaurants, hert tafelmaterieel, hert beroepsonder wijs in betrekking met dieze verschil lende vakken, de ingemaakte spijzen voor koloniën bet inpakken voor den uitvoer enz., zonder eenige bijzondere wedstrijden te rekenen. Van nu af mag het uitvoerend co mité zich in talrijke toetredingen ver heugen Ook duidt alles aan dat de tentoon stelling onder alle opzichten zal sla gen. Het programma-reiglement en alle andere inlichtingen zijn-te verkrijgen in het secertariaat van hot comité, Scheldelaan 51, te Gent. De ramp in Guatemala. •schijnt, hoe meer bijzonderheden be kend worden, den omvang van die op Martinique te naderen. De koffie plantages zijn, over een cirkelvlak met een straal van 30 K.M. rondom den vulkaan, verdwenen onder een massa gloeiende modder. Niet alleen i9 de geheele oogst verwoest, maar de grond' zal waarschijnlijk voortaan totaal onvruchtbaar blijven. De zwa veldampen, die uit den vulkaan ko men, hebben een geweldig groote hoeveelheid vee gedood. Thans heerscht hongersnood inhiet geteisterde gebied. Andere vulkanen bedreigen sedert eenige dagen de stad Quetzaltenango, die 40.000 zielen telt. Duizenden bewoners ontvluch ten de stad. Een lieftallige spoorwegmaat- maatseliappij is die van de Pennsylvania Railroad in Amerika. De directie van dezen spoorweg heeft hekend gemaakt, dart zij voortaan de reizigers, wien schade wordt berokkend door vertraging in de aankomst der treinen, schadeloos stel len zal. Op de voornaamste lijn, die Philadelphia miet Chicago verbindt en die in ongeveer 20 uren moeten wor den afgereden, krijgen de reizigers 1 dollar vergoeding voor ieder uur vertraging Op de kleinere lijnen is de schadevergoeding iets geringer. Een moord. Te Ribemont, in Frankrijk, is gis termorgen op klaarlichten dag, de echitgenoote van den ontvanger der, registratie Bouquet in haar woning vermoord. De ontvanger vond zijn vrouw geworgd in de keuken, slechts korteu tijd nadat men haai- nog aan de straat deur had gezien. Uit de kas van den ontvanger bleek een bedrag van 20.000 francs ontvreemd.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6