H. LAMP diger, mr. Merens, achtte op de kracht der aanwijzingen wel een en ander af te dingen en bestreed de mogelijk heid der herkenning van Junge door twee getuigen. Hoe kon dat, waar diezelfde menschen niet eens kunnen zeggen, of er twee of drie menschen in het bootje zaten. Het gewicht van de verklaringen der deskundigen wordt zeer verzwakt door het feit, dat zij niet alle visschen hebben onder zocht, maar een greep hebben ge daan. Overigens refereert spreker rich over Junge aan het oordeel der recht bank. Akersloot, die driemaal is veroor deeld, is geen slechlt, maar een zwak persoon. De politie noemt hem ie mand van een hoogst ongunstige re putatie. maar dat acht pl. op grond van ingewonnen information, zeer overdreven. Een jaar is voor hem dan ook te veel. Op het verzoek van bekl. vraagt pl. invrijheidstelling voob hem. Junge, met een enormen zakdoek gewapend, toont aand.aning. De Rechtbank gaat in Raadkamer en wijst onmiddellijke in vrijheidsstel ling af. Uitspraak over 8 dagen. iM o m u s-a v o n d. De Momus-avond, Woensdag door de letterlievende Vereenigiug „J. J. Cremer" in den Schouwburg gegeven is uitste kend geslaagd. Gedurende den geheelen avond hebben de talrijke aanwezigen zich flink geamuseerd door de voor drachten door de heeren Jac. Hartog, G. v. d. Werf en Jac. Paff tem gehoore ge bracht. De meeste voordrachten waren op ko misch gebied, doch ook een enkele was van dramatïschen aard. Van de drama tische voordrachten dient in de eerste plaats genoemd te worden de voordracht „De zoon van den loods" door den heer Hartog ten beste gegeven. Dit was onte genzeggelijk de beste voordracht van den geheelen avond, doch daarmee willen wij geenszins aam de vele goede eigen schappen der andere declamators te kort doen. Het was niet alleen door de mooie tref fende inhoud vam het wij mógen ver onderstellen bekende verhaal van TJeen Wouters, die op zijn huwelijksdag ter redding uitgetogen, een grooten prooi aan den dood ontrukt, doch zelf het slachtoffer daarvan wordt dat deze voordracht zulk een diepen indruk maakte; maar vooral kwam dit door de hóóg-dramatische en zeer gevoelvolle wij ze, waarop de heer Hartog deze zoo inhoudrijke voordrachtten beste gaf. Prachtig schilderde de decla mator de indrukwekkende tooneeltjes af, schetste de smart van de jonge vrouw, zoo spoedig weduwe, en van den ouden vader van Tjeen; teekende de groote ver slagenheid van al die stoere visschers- lïên, zoo juist, zoo mooi, dat het talrijk auditorium geheel onder den indruk kwam. Mooi zegde de heer Hartog de voor dracht; goed waren de geluidgolvingen, zoodat het ons geenszins verwondert dat deze declamator onlangs te Delft met de zelfde voordracht den hoogsten prijs ver wierf van den wedstrijd niet alleen, maar ook in zijne afdeeling, en boven dien prijzen voor de beste uitspraak en dictie. Aan het einde van de voordracht steeg een welverdiend en lang aanhoudend ap plaus op als hulde aan den declamator, die Haarlem's naam im Delft zoo hoog heeft weten te houden. Ook het bestuur der letterlievende vereeniging Cremer wenschte deze gelegenheid om den heer Hartog te huldigen, niet onbenut voor bij te laten gaan. Dit ge schiedde bij monde van den heer G. J. van Gasteren. De voorzit/ter van. Cremer zeide ongeveer; Waarde vriend Hartog. Toen de blijde mare tot ons kwam, dat ge de eer van Cremer zoo hoog hadt ge houden, kwam bij ons het plan op u in tegenwoordigheid van de leden onze warme hulde te brengen. De roem van Haarlem en van Cremer hebt ge schitterend gehandhaafd; de oude Rederijkersstad is door u goed vertegenwoordigd. Daarvoor brengen wij u allen hulde en als blijk van waardeering overhandigen wij u een lauwerkrans," Od dit^ellfiè oogenblik ontving de gevierde declamator onder daverende toejuichingen van het publiek, een fraaie lauwerkrans. Voorwaar een alleszins gepaste hulde. Wat de andere declamators betreft, ook zij werkten den geheelen avond zeer verdienstelijk. Met tal van lui mige voordrachten hadden de heeren Paff en v. d. Werf zeer veel succes. Vooral de laatste toonde meester te zijn in het komische genre. Zijn mi miek, zijn wijze van voordragen is uitstekend. Daarbij was de keuze zijner voordrachten ook buitenge woon goed. Veel heeft de heer v. d. Werf dan ook tot het welslagen van den avond bijgebracht; gaarne hopen wij hem nog eens te hooren. Ook de heer Hartog toonde da)t hij oc' op komisch gebied zich kan be wegen en oogstte met de voordracht ,,De man die niet kon fluiten" veel succes in. Ten slotte moeten wij nog vermel den, dat hét blijspel ,,'t Gansje van Lindenhof* door de letterlievende Vereeninging zeer aardig werd ver tolkt. Vooral Agnes gaf lief, natuur lijk spel te zien. Ook het spel van de heeren Paff alg Vink en Hartog was zeer verdienstelijk. De laatste was een goede huisknecht. Dit stukje slaagde dan ook naar aller wensch, zoodat alles bij elkan der genomen het eene succesvolle momus-avond was, die bij de leden langen tijd in aangename herinne ring zal blijven. Mej. Busquet, die eerst zou mede werken, was door ongesteldheid ver hinderd; vandaar dat het programma gewijzigd was. Teylersstichting. Teyler's stichting. In de mooie gehoorzaal van Teyler's stich ting werdl gisterenavond de eerste der winter-voordrachten gehouden door Prof Eugène Dubois. Spreker begon met in herinnering te brengen dat sedert de zondvloed geen natuurverschijnsel zoo zeer de aandacht der menschen getrokken heeft als de uitbarsting van Kxakatau in 1880. Het is daar achttien uren nacht ge weest en er is verwoest, wat er te ver woesten viel. De schok was zóó hevig dat er een golfslag ontstond, die driemaal onze aarde kon omkringen en het geluid was te hooren op een afstand! als van Nederland tot Groenland'. Hierbij zijn de verschijnselen der ramp op Martinique nog betrekkelijk gering te achten. Wij Nederlanders, hoorend van der gelijke dingen, zijn blij dat ons landje veilig is voor zulke rampen. Doch, en het was de bedoeling van den geleerden spreker dit aan te ton nen, werken er bij ons stille krachten wier werking oneindig heviger is dan drie der krachten waardoor zulke we reldvermaarde rampen zijn ontstaan. Prof Dubois verplaatste eerst zijn gehoor naar Zandvoort. waar hij deed opmerken, dat door den vloedgolf tel kens een gedeelte van onze kust wordt afgeslagen en wees tevens op de kromming van onze kustlijn, ontstaan doordat aan het Noord'en en Zuiden de landafnam© geringer is dan in het midden, waarna hij uiteenzette hoe men door nauwkeurige metingen kan constateeren dat onze bodem zelfs in geschiedkundig tijdsverloop aanmer kelijk gedaald is. Sprekend over de stille ka-achten, die werken, bleef Prof. Dubois wat uitvoeriger stilstaan bij de niet min der dan vijf en dertig overstroomin gen der Zuiderzee, die in de geschie denis bekend zijn en waarbij duizen den en tienduizenden menschen te gronde zijn gegaan. Dat onze bodem aanmerkelijk is ge daald kan men ook bewijzen uit laag- Veen, dat bij boringen gevonden wordt, te Amsterdam b.v. bij een bo ring van 19 M. diepte. Bij verschillende boringen tot ver schillende diepten en op verschillen de plaatsen is men. wat de grondsoor ten en daarin gevonden overblijfselen betreft, tot verrassende resultaten ge komen. die er op wijzen, dat de stille krachten altijd' door aan het werk zijn geweest om onzen bodem te doen dalen, en bovendien, dat in de daling een schommelbeweging valt waar te nemen, dat in het midden de hodem minder gedaald is dan in het Noorden en in het Zuiden. Hierna kwam spreker- op een ander versóhijnsel. dat den aanschouwer met verbazing vervult. xlL op de reuzen- steehen die men in Drenthe naast de rivieren aantreft. Hoe zijn die steeaien er gekomen? Door d!e rivieren kan niet, want wanneer die stenen aanvoeren dan voegen ze steeds soort bij soort en zand bij zand en klei zetten ze afzon derlijk af. De rivieren kunnen die groote stee- nen daarop dien grond dus niet heb ben aangevoerd. Toen heeft men gedacht dat ijsber gen het zouden hebben gedaan, doch van die theorie is men spoedig terug gekomen. Vondsten in kalkformaties bij Ber lijn hebben over dit vraagstuk licht ontstoken. Men vond nl. dat de stee- nen waren geslepen en gekrast, en wel naar één richting, en zoo is men gekomen tot de theorie dat de groote gletschers, vloeiende ijsmassa's uit het zuiden van Zweden, die de steenen welke ze aanvoerden afrond den en in één richting bekrasten. Die gletschers zijn doorgedrongen tot diep in Rusland, en men. vindt dan ook bij Petersburg dezelfde soort steenen als bij ons in Drenthe, ook afkomstig uit Zweden. In Engeland vindt men ze ook, doch daar zijn ze waarschijnlijk door een. andere gietscherstroomnig aangevoerd. Spreker gaf een beeld van de flora en fauna uit dien tijd en dieed1 uitko men dat het geen verwondering be hoeft te baren dat het fn Europa zóó koud was dat bedoelde dieren en plan ten er konden leven, want dat daar voor slechts een temperatuurverla ging van 5 gr. Celsius noodig was. Ons land wordt een bergland, oveir millioenen jaren zegt Prof. Dubois, en bij toonde aan waarom. De aarde is een gloeiende bol. die zweeft in de ruimte van bijna geen temperatuur, del aardkorst krimpt in en er ontstaan plooien. Aan ge vonden gesteenten werd dit gedemon streerd, en tevens dat ook deze plooi'krackt wat onzen bodem beteert, steeds werkende is en ten slotte Ne derland een bergland worden zal. Komend tot het punt van uitgang deed Prof. Dubois ten slotte uitkomen dat waar, zooals bij in het begin zij ner rede aangetoond had, de stille krachten, oneindig heviger dan zond. vloed en vulkanische uitbarstingen, steeds afbreken, de rivieren er voor zorgen dat door aanslibbing opge bouwd wordt en er dus ook stille Krachten ten goede werken. A. Scholte en A. Akkooy, beiden door de rechtbank alhier veroordeeld wegens diefstal tot 2 jaren gevangenis straf ieder, zijn van dit vonnis in hoo- ger beroep gekomen. Gevonden voorwerpen- Een bruin lederen band. Een ijzeren haak, waaraan twee sleutels. Een gouden haarmedaillon, waaraan een eindje gou den ketting. Een boekje, getiteld „Twee-, maal verdronken". Een portemonnaie met geld en een donker grijze jongensjas. Een poging is gedaan in te breken bij een bewoner aan de Paul Kru- gerstraat. Het raam, dat open stond is vermoedelijk met een breekijzer opge licht, waardoor de harpjes zijn verbroken. Er wordt niets vermist. Hedenmorgen te elf uur brak, met het opgaan van de brug over de Kampersingel de as van een wagen. Het paard word afgespannen en niet dan met groote moeite kon men den wagen ver voeren ter reparatie. S peciailifti.eit en-vo olrs t e 11 in g. Gistermiddag gaf een specialiteitenge zelschap een matiriée in het Brongebouw. Een niet zeer groot aantal toeschouwers woonde de matinée bij. Doch degenen die naar het Brongebouw waren getrok ken, hebben voorzeker genoten. Een zeer goed gezelschap gaf verschillende bijzon der aardige nummers ten beste. Wij zagen o. a. het optreden van tjon ge dames in boerinnecostuum, die zeer grappige coupletten ten gehoore brach ten, en die dan ook van de aanhoorders, waarbij de jeugd ook sterk was vertegen- wordigd, een welverdiend applaus ont vingen. De heer Bolhuis als humorist gaf evenzoo grappige liedjes ten beste, die hij op een manier wist te zingens dat een ieder zat te schateren van het lachen. Een nummer viel bijzonder in den smaak het optreden van een komiek, die op verschillende instrumenten door elec- triciteit muziek maakte. Het geheel was een aardig gezelschap en wij hadden ook wel gedacht, dat de avondvoorstelling drukker bezocht zou zijn, doch ook bij de soirée waTen niet vele toeschouwers. Wellicht als het gezelschap met Decem ber nog eens in onzen stad komt, er een grooter aantal publiek zal komen. Bij hetaf drukken vanonsblad stond de thermometer even onder vries punt. Het is dus wel te verwachten, dat we weer vorst krijgen, als 't dan maar van langeren duur is dan verleden week. Naar alle waarschijnlijkheid wordt de ijsbaan maar wederom geopend. Op de Klop persingel evenals op verscheidene siooten wordt alweer druk van het ijs geprofiteerd. INGËZONDEN MEl >EDEE- LINGEN. 30 cents per regel I Barteljorisstr. 2224. Fraaie CoUectie üfOUrEACTÉ's, I in Kaiser-Zinn, Imitatie oud Koperwerk, I Bronzen voorwerpen in style moderne, Faiences van Gouda, Pur- 1 merend en Utrecht, Italiaanseh Majolique, Terra Cotta-Fig'uren. enz, enz. Uit de Omstreken. Heemstede. Ten nadeele van P. Reedijk aan de Manpadslaan alhier zijn vier konijnen ontvreemd. Velsen De heer Th. J. Wynoldy Daniëls, secre taris dezer gemeente, is benoemd tot lid van het hoofdbestuur van het Witte Kruis van Noord-Holland. De Waterstaat heeft de kettingen gelegd waarlangs de stoompont Kennemerland over het Kanaal zal worden bewogen. Het eene einde van de kettingen is vast gemaakt aan de pijlers, het andere zal worden bewogen aan stoomlieren die op den wal staan. Alles duidt erop, dat de proeven spoedig zullen aanvangen. Haarlemmermeer. Morgen (Vrijdagavond) zal de heer J. Gerritsz van Haarlem te Nieuw Vennep optreden met het onderwerp: „da Volkskiesviecreenjiging^". Sloten Candidaten voor één zetel in den gemeenteraad zijn: D. van Bladeren en C. van Beem Czn. (lib.); A. G. De- terman (anti-rev. en C. F. Bakker (kath.). Zandvoort. De Muziekavond van den heerG. H. G. van Brücken Fock in „Ons Huis" is verzet van a.s. Vrijdag op Woensdag 3 Dec. a.s. Er is hier thans ook een opperlie- denveireenig'ing opgericht, jflie feein dertigtal leden telt. Tot bestu den werden gekozen: B. Bosman, voorzitter, C. Keur, secretaris; G. Keur, le penningmeester, T. Loos, 2e penningmeester, A. Koper, commis saris. Binnenland. Kameroverzicht. Het is al eens meer gezegd, dat wan neer bij begrootingsdebatten de breede wegen van het algemeen debat verla ten zijn, de belangstelling van het pu bliek dat de debatten volgt, onvermijde lijk moet dalen, wijl de onderwerpen van debat dan dikwerf alleen voor de specialiteiten nog interessant zijn. Het komt zelfs voor, dat, als gisteren een verschil van gevoelen tusschen de hee ren Van Kol en De Visser over de vruch ten van de zending in de Minahassa (door den eersten als zeer onbevredigend ge schetst) een onderwerp geheel buiten de begrooting omgaat, gelijk In dit ge val terecht door den Minister werd op gemaakt. Deze had een zeer uitvoerige redio te houden in antwoord op tal van opmer kingen door de heeren Ketelaar, Bos, Ter Laan en De Visser gemaakt ten aan zien van het Europeesch, later ook ten aanzien van het iniandsch onderwijs. Wanneer wij het antwoord vermelden door den Minister op elk dier punten ge geven, zal men ze achtereenvolgens de revue zien passeeren en is het onnoodig eerst té vernielden wat de sprekers er van vroegen, beweerden of in elkan ders beweringen bestreden. Minister Idenburg dan deelde mede. dat het tekort aan onderwijzers spoedig zóu ophouden door den terugkeer van 30 verlofgangers. Tot verbetering van.' de aanvangs-tractementen zou de Min. een suppletóire-begrooting indienen. De mi nister voelde meer voor aanvangsklas- sen dan voor Fröbel-onderwijs; hij zou die overwegen. Waar overal in Lndië geen kweekscholen voor onderwijzers mogelijk waren, moest men eerst afwach ten welke gevolgen het stelsel van steun aan particuliere opleiding zou hebben. Vermeerdering van inspecteurs was on noodig. Opleiding voor 't lamdbouwvak moest practisch wezen, aanvankelijk al-, leen om den desahman practisch land bouwer te maken. Schoolvóeding en kleeding vanwege de overheid, de Min. was er tegen, maar bereid het particu lier initiatief ten deze te steunen. Ophef fing van te lage schoolgelden, lag in 's Min., bedoeling, maar kostelooze toela ting wilde hij behouden. Alleen uit ge brek aan bevoegden moest men er in ln dië wel eens toe overgaan onbevoegden bij het M. O. aan te stellen.. Bij een vol gende begrooting zou de Min. voorstel len doen ter bevordering van gymnasiaal onderwijs in lndië. Met wijziging van 't program der Wilheiminaschool stemde de Min. niet in; de toelating van meisjes tot die school werd geenszins, beperkt, j Iniandsche kinderen werden op Euro-; peescha scholen toegelaten, bij voldoen de voorbereiding. Gebrek aan aansluiting op onderwijsgebied achtte de Min. niet bewezen.. Met groote instemming had de Min. geluisterd naar een rede van den heer Ter Laan'over het onderwijs voor de in iandsche bevolking. De praetisc-he wen ken van dezen spreker om dat onder wijs meer Volksonderwijs te maken, meer aanpassend aan het leven, vielen bij den Min. in goede aarde, doch hij merkte op, dat dit van Staatswege zooveel moeie- lijker kon geschieden dan door particu lieren. Wat de wenken aangaat door an dere sprekers, o. m. door den heer Van Kol gegeven, de Min. vernachtte veel succes van de reorganisatie der dokter- djawa-school, over welks militair karak ter de heer Van Kol z. i. ten onrechte had geklaagd. Had de heer Van Kol ge wezen op de wenschelijkheid om be gaafde iniandsche jongelieden, (als bijv. de dochters van den Regent van Japara), ook en vooral meisjes, in Europa te doen opvoeden, de Min. was bereid voor dat doel bij uitzondering steun te verieenen. Heden 11 uur voortzetting en als de heeren het nog lang maken ook avond- zitting. De innorfl in de Dubbele Buurt Van zeer bevoegde zijde verneemt „De Echo" thans, dat het plan om de weduwe Dijkxhoorn in de Dubbele Buurt van het leven te berooven, des tijds is uitgegaan van Fr. Diemers; men weet, dat deze persoon met H. D van den Dool, die tapper uit de Staalstraat, zal worden vervolgd we gens bet aanzetten van anderen tot een strafbaar feit, in casu de moord in de Dubbele Buurt, gepleegd door Muiselaar en Fr. Groot. Bij onder zoek is gebleken, dat Diemers, begee rt g naar bet kapitaal, dat de Weduwe bezat in bet najaar van 1901 haar 'ten huwelijk vroeg; juffrouw Dijkx-, hoorn begreep evenwel, wat er achter dit aanzoek school, en wees den reeds op jaren zijnden Diemers af. Deze verkeerde op dat oogenblik in groote geldelijke verlegenheid, en zag zich door die weigering de kans verkeken ia het bezit te komen van de spaar penningen der weduwe. Geen ande ren uitwe<? meer open ziende, beraam de hij een plan om zich dtoor geweld meester te maken van haar geld; doch een weinig bevreesd' voor de revolgen van een eventueel te plegen misdaad, nam bij een vriend, dien tapper v. d. Dool in dén arm en besprak met dé zen de middelen, die hun ten dienste stonden om zijn voornemen werke lijkheid te doen worden, Van den Dool stel die zich in verbinding met Spekkers, van der Heyden, Muiselaar en Groot, de rollen werden verdeeld, en Groot en Muiselaar werden aange wezen om de misdaad te plegen; Spek kers en van der Heyden zouden de wacht houden voor mogelijk verraad: ieders aandeel in den buit werd te voren vastgesteld. Hoe de zaken zich verder hebben toegedragen, is bekend. Omtrent Diemers deelt „de Echo" nog verschillende bijzonderheden me dé: Tot 1890 woonde Diemers te Zand voort, waar bij een tapperij had, die in dat jaar werd opgeheven. Sedert len. noemde hij zich commissionair in wijn en had eenige jaren achter een geen vaste woonplaats. Zeer dik wijls was hij te Amsterdam, at daar gewoonlijk bij „Kras" en leefde als iemand, wien het aan geen geld ont brak. Herbaalde malen bracht bij een bezoek aan Zandvoort, werd dik wijls in Haarlem, Bloeméndaal en Santpoort gezien .steeds voorgevende het zeer diruk te hebben met de agent schappen hem door onderscheidene firma's in den lande opgedragen. Vooral in Zandvoort waar hij zich veelal miet hoogen hoed vertoonde, vestigde hij den indruk, een man in bonis te zijn. Dit zwervend leven leid de hij tot in het voorjaar van 1902, toen hij bij de wed. Van der Schinkel ia het café „Nieuw-Zand'voort in zijn vroegere woonplaats zijn intrek nam. Des morgens vroeg ging hij gere geld ied'eren dag naar Haarlem, Am sterdam of Rotterdam, alnaar zijn zaken zulks eischten. Zijn hospita kon echter nooit iets van handelsagent schappen merken, zoodat ook zij ten slotte argwaan begon te koesteren en den man zooveel mogelijk meed. Hij kon alleen komen slapen en 's mor gens zijn ontbijt gebruiken, het ver dere gedeelte van den dag mocht hij niet in haar huis doorbrengen. Diemers bleek inmiddels niet meer zoo ruim bij kas te zijn, er verliepen althans dagen dat bij zijn kostgeld niet kon betalen en om dan. plotseling weder in bet bezit van veel geld te zijn, dat hij gewoonlijk uit Amster dam of Rotterdam medebracht. Toen het badseizoen langzamerhand aan brak, begon bij een bureau d'empla. cement voor lceliners. diat echter maar van korten duur was. Zoo gauw de weduwe v. d. Schinkel de gelegenheid schoon zag, zei ze hem de huur van het dakkamertje, dat hij in gebruik had, op. waarna D. bij de weduwe Terol een afgeschoten ver trekje buurde, om na verloop van korten tijd weer uit de gemeente te verdwijnen. Hij kwam nu echter zeer dikwijls terug en scheen weer een gunsteling van de fortuin te zijn ge weest Toen er sprake van was deze bad plaats met een pier te verrijken, vatte hij het plan op, een speelbank op te richten; om een mogelijke botsing met die wet te voorkomen, trachtte bij zich dé medewerking te verzekeren van een politie-ambt©naar, die natuur lijk wijselijk voor het aanbod tot deel nam© bedankte ;de secretaris der ge meente, die eveneens bet medé-oprich- tersschap gracieuselijk werd aangebo den, bedankte evenzeer. Het was bij die. gelegenheid dat Die- miers in Zandvoort altijd sprak van „zijn vriend Batelt", het hoofd der recherche in Amsterdam, blijkbaar met de bedoeling om iedere achterdocht weg te nemen. Na ook nog in Haar- tem te hebben getracht geld voor zijn sueelbank los te krijgen gaf hij ook dit plan ten slotte op. Intusschen had hij reeds statuten enz. voor die onder neming laten drukken. In September van dit jaar werd mijnheer Diemers door de Amsterd'am- sche politie aangehouden, omdat hij in 't bezit was bevonden van Engel- sche bankbiljetten, afkomstig van den zoo druk besproken diefstal in de Londensche Bank. Hij had zoo'n biljet, ter inwisseling aangeboden aan den houder van een specialiteiten-in richting in de Warmoesstraat, thans gesloten. Deze gaf de politie hiervan kennis en Diemers werd gearresteerd. Hij zeide volstrekt niet geweten te hebben, dat het biljet van diefstal af komstig was en herinnerde zich het van een Rus te Rotterdam te hebben ontvangen. De Rus werd' opgespoord, doch ontkende pertinent het biljet te hebben ontvangen. Wegens gebrek aan bewijs werd Diemers toen weer vrijgelaten; kort daarop werd hij wederom ernstier ver dacht van diefstal ten nadeele van een weduwe in Antwerpen, doch men miste ook toen weer yoldoend'e aan wijzingen. Thans schijnt de justitie voldoend® bezwaren tegen hem te kunnen bijbrengen en zal hij binnen kort in bovenbedoelde moordzaak zich hebben le verantwoorden wegens aansporing tot een strafrechtelijke daad. Suiker-snrtaxö. Naar men verneemt heeft de Regeering besloten bij de wet machtiging te vra gen tot het heffen van een surtaxe op suiker. Raad van lndië. Bij Koninklijk besluit van 24 Novem ber is benoemd tot lid van den Raad van Nederlandsch-Indië, de beer mr. S. J, La- gerwey, thans directeur van justitie in Nederlandsch-Indië. Te Amsterdam is gisterenavond een openbare vergadering gehouden ter be vordering van het verkrijgen eener Rijks wet tegen verdachte huizen. De volgende motie wérd aangenomen: „De vergadering, bijeengeroepen en ge steund door de volgende vereenigingen (volgen de namen van veertig vereeni gingen) betuigt hare volle instemming met het adres door de Nederlandsche Ver eeniging tegen de prostitutie, den Neder- landschen Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn >en de Neder landsche M iddernachtzending-vereeni- ging tot H. M, de Koningin gericht, waar bij verzocht wordt: lo. het strafwetboek in dien geest te wijzigen, dat het hou den van openlijke huizen van ontucht, in welken vorm ook, worde strafbaar ge steld; So. voort te gaan met het vernie tigen van gemeentelijke verordeningen op de prostitutie betrekking hebbende, bij welke de inschrijving en het geregeld geneeskundig onderzoek van vrouwen is voorgeschreven; en beveelt deze zaak nogmaals eerbiedig in de hooge aan dacht van Hare Majesteit aan." Koe gestolen Korten tijd na elkander was te Eethe- nen te Babeloniënbroek een. koe gestolen, zonder dat men wist in welke richting men een onderzoek moest in stellen. Thans heeft de marechaussee uit Dossen de hand gelegd op zekeren S. uit Udenliout, bij wien nog eenie der gesto len koeien op stal gevonden is. De an dere heeft hij te Tilburg verkocht. Kolendamp. Eene dame te Assen heeft met hare drie kinderen gevaar geloopem 's nachts door kolendamp te stikken, die uit een vul kachel, waarvan de afvoerbuis was ge sloten, zich in het slaapvertrek ver spreidde. De dame was reeds in den toestand van overgang, waarin de kolendamp hare slachtoffers met looden zwaarte ter ne- der drukt, en op het punt het bewustzijn te verliezen, toen zij zich plotseling in een meer of minder helder oogenblik het lot van Zola herinnerde, uit bed strom- peldé en een raam openstiet, wat haar en hare kinderen de redding bracht. Vereeniging voor paedagogiek. Op do 46e vergadering dér vereeni ging voor paedagogiek te houden op Maandag 29 December 1902 te 1(H uur (stadstijd) in hét Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht, komen de volgende onderwerpen aan de orde: Het naïef teekenen op de la gere school in zijn beginsel, uitvoe ring en resultaten. In te leidendoor den heer J. van der Wal, van Wcsepe, Aanschouwing bij het onderwijs. (Da brochure van ds. Sikkel en de pole miek daarover). In te leiden door den heer J. M. Vos Mzn. van Rotterdam. Rechtszaken. Haarlemse!)e Frans. Wij deelden gisteren reeds een en ander méde over de behandeling in hooger beroep van Frans Rosier. Onze zegsman deelde ons mede dat mej. van Dregt als getuige gehoord wend. Dit is een onjuistheid, diewa hiermede! rectifScedren. Mej. van Dregt is niet. te Amsterdam geweest, zij was om gezondheidsredenen ver hinderd. Overigens volgt hier het verslag uit de bladen. Mejuffr. Bonfrer, een buurvrouw van de wed. van Dregt werd door het Hof als getuige gehoord. Zij heeft bekl. beide dagen op Maandag en op Dinsdag 7 en 8 October, bij juffrouw Van Dregt zien uitkomen. Zij had al eenig vermoeden dat zijn eerste be zoek niets goeds beteekende. Getuigs hield' Rosier toen voor den advocaait. Hij was als heer gekleed, droeg brui ne schoenen en lichte handschoenen, Getuige's dochter had haar al telkens gezegd: ga toch eens naar boven, naar juffr. Van Dregt, daar is zoo rare visite. En toen Rosier wegging, keek hij viermaal om, wat de juf frouw verdacht vond. Zij is toen naar boven gegaan en vond de juffrouw in allertneurigSten toestand, zeer ont daan, de brandkast open. Deze ge tuige heeft toen, wat juffrouw Van Dregt haar vertelde, in haar herberg oververteld, en haar dochter is toen naar de politie geloopen. Get. heeft ook van juffr. Van Dregt gehoord dat Rosier gedreigd zou hebben met op lichting van het jongetje van Van Dregt. Evenals voor die Rechtbank ontkent bekl. alle schuld. Hij is niet bij juffr. Van Dreglt geweest. Niet ophelderen kon bekl. waarom hij, nadat hij te Bloeméndaal werd gearresteerd, had opgegeven op den bewusten dag niet te Haarlem te zijn geweest, wat onwaar is gebleken, en evenmin waarom hij bij zich droeg een revolver en een groot mes fn waarom in de op hem bevonden zakdoek waren gesneden twee gaten als de oogen van een masker. Da)t hij bij zijn aanhouding een valsche naam opgaf, verklaart get hierdoor, dat hij een valschen naam had aangenomen, omdat hij wist dal hij w'erd gezocht. De president herinnerde bekl. er ten slotte aan, hoe bekl. toen hij nog zeer jong was door Z.E.A. is onder houden, bij een gelegenheid dat hél Hof de straf, die hem door de Haar lem sche rechtbank was opgelegd, be langrijk had verminderd. De presi dent had toen tot bekl., die vau fat soenlijke afkomst is, gezegd: „je gaal heelemaal den verkeerden weg op." De adv.-generaal Baron Baud, de velrklaringen door de vers drillende getuigen voor de Rechtbank afgelegd nagaande, wees er op, dat hek', door drie gétuigen pertinent is herkend - ten slotte ook door de wed. Van Dregt die had geaarzeld tot zij bekl.'s oogen ter terechtzitting van het Kantonge- rechlt op eigenaardige wijze had1 zien flikkeren. De advocaat-generaal vestigde voor al de aandacht op de omstandigheid dat bekl. steeds kort na het expiree- ren van zijn straffen weer tot misdrijf verviel, en verder op hem gevonden bewapening en de zakdoek, geschikt tot vermomming, omstandigheden, waarmede de adv.-generaal meende dat hier rekening diende te worden gehouden. De ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen achtende, re- quireejrde de adv.-gen.dat het Hof'i vonnis dier Rechtbank zal bevestigen, Mr. Enthoven, in hooger beroep als verdediger aan den bekl. toegevoegd, pleitte nietigheid van de dagvaarding omdiat daaruit niet duidelijk bleek wat aan den bekl. werd ten laste ge legd. De getuigenverklaringen na gaande betoogde pl. daJt het. wettig en overtuigend bewijs daardoor niel was geleverd. De angst, die voords persoon van dezen bekl. bestaat, om dat de publieke opinie zegt;, dat hij té Haarlem moord heeft gepleegd, mag hier geen gewicht in de schaal leg gen. Evenmin dat bekl. ongunstig bekend staat, herhaaldelijk is veroor deeld en dat, hij van nog andere ern stige misdrijven wordt verdacht. Pleitiep concludeerde vrijspraak. Bekl. die gezegd' had een schrifte lijke verdediging te hebben ingediend wenschte tolt zijn verdediging verder niets aan te voeren. Nadat de uitspraak was bepaald op 3 December, werd de bekl. onder sterk geleide van drie veldwachters weggeleid. In hooger beroep. Het Gerechtshof te Amsterdam, deed Woensdag in hooger beroep uitspraai in de zaak van mej. H. Hoogeveen, door de Rechtbank wegens opruiing veroor deeid tot eene geldboete van fbO. Zij ha! in „De Vrije Socialist" een artikel does opnemen getiteld „Te wapen burgers", waarin opruiende woorden voorkwamen Het Hof bevestigde het vonnis dfi Rechtbank: Rijwieldiefstal. Gisteren stond voor de 5e kam# der Amsterdamsche rechtbank li»

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2