tig werd door de brandweer gewerkt, die alles stuk moest slaan om te kun nen spuiten Veel weid nog gered, doch de waterschade was enorm. t Blusschingswerk werd zeer bemoed ig kt door den zweren mist en de dikke rookwolken. Van ai dc straat was er van vlammen niets te zien, hetgeen de monschen niet verhinderde, in groo- ten getale te blijven slaan. Ongeveer tien uur begon men den brand meester te worden en kunden de spuiten weer inrukken. Alleen de slang van de wacht is tot hedenmor gen 7 uur/ blijven waken. De inrich ting zelf is geheel onder water, even als de kelder, welke onder de inrich ting doorloopt, die geheel met goederen is gevuld. De brandschade is groot, maar de waterschade is naar alle waarschijn lijkheid veel grooter. Den geheelen dag wordt ailes door politie bewaakt. Alles is op beurspolis verzekerd. Oefening kweekt Kunst. Deze zangvereeniging, directeur de heer A. v. d. Velden Jr.geeft een uit voering op Zaterdag 29 Nov. 5n groote zaal van .,St. Bavo". Het programma bevat eenige liede ren, door het koor ten gehoorc te bren gen voorts eenige voordrachten en het blijspel ..Tooneel-Studiën" door Justus van Maurik. Met een bal wordt de avond besloten. Vrouwenbond. Donderdag avond had vanwege het bestuur van den Vrouwenbond in het Brongebouw een openbare samenkomst plaats. Voor een gezelschap, grootendeels uit dames bestaande, sprak de weleer waarde heer Ds. Van Piassen over het onderwerp ..Motieven voor een rein leven." Na opening dc-r vergadering wees >r. erop, dat de zonde zulk een om vang heeft aangenomen zoo ver schrikkelijk is, dat hel zeer noodza kelijk was, dat de vrouwen zJich in een bond vereenigd hebben, om met ande de vereenigingen tegen het groote kwaad te strijden. Wij weten, dat Jezus onze beste vriend is, maar wie is onze grootste vijand? Dat zijn wij voor onszïlf. Christus heeft ook den strijd' tegen de zonde aangebonden, den strijd tegen de ongerechtigheid. Zijn Evangelie strekt om mannen van flink karakter, en vrouwen van reinen adel te vormen. En wij. Zijn volgelingen moeten dan ook de zonde aan de kaak stellen, de oorzaak van alle ellende, waardoor de mensch naar beneden wordt gestort. Een rein leven moet er geleefd wor den. God hoeft den mensch gemaakt, man en vrouw geschapen, opdat ze elkaar ten zegen zullen zijn: elkan der aanvullen. De heiligheid van het huwelijk moet dan ook zeer hoog ge houden worden. Want is het huwelijk niet meer hed- ng, dan wankelt de Maatschappij op haar grondslagen. Daarvoor te waken is de taak der Christelijke gemeente. Tegen de on- kmschheden moet zij ten strijde trek ken zij moet den moed hebben alle kwaad en ongerechtigheid te stellen in het licnt van Gods woord. Vreeselijk Vindt spr. het om te hoo- ren, dat hij of zij de zonde geen zon de meer noemt. Dan is men wel diep gezonken. Maar nog erger keurt spr. af, dat er menschen zijn, die Gods woord in den mond nemen en teksten gebruiken om de zonde goe-d te pra ten, als Het bloed van Jezus Christus reinigt van alle zonden. Verder keurde spr. onzedelijke lec tuur en onzedelijke prentbriefkaarten sterk af en zeide, dat de zonde ver schrikkelijke verhoudingen heeft aan genomen, door de vele onreine woor den, die gesproken en geschreven wor den en waarvan de onreine daden het gevolg zijn. Een mensch, die nog iets in zich heeft van het beeld van God, waar naar hij geschapen is, moet strijden tegen die zonde. Men moet niet over het kwaad spre ken, er niet over lachen, het niet ver goelijken, maar het eensgezind krach tig bestrijden. De lijd is tlians gekomen om een kruistocht tegen de zonde te houden. God wil net, zegt de Vrouwenbond tot Verhoogmg van het Zedelijk Bewust zijn, en krachtig scharen zij zich on der een vaandel. Getuigd moet er wordten tegen alle gemeenheid, gevochten tegen het kwa de. DaaTtoe wekte spreker allen op. Dat is de plicht, de taak der Christenen. De villa inden Aerdenhoui aanbesteed door den heer J. London, ar chitect Is gegund aan de Haarl. Coöpera tieve Bouwersbond. Hedenmorge nw erden vanwe ge de dikke mist om en nabij het sta tion der H. IJ. S. M. de seinen door knal signalen aangegeven, en reden de trei nen met voor- en sluitseinen. Uit de Omstreken. Heemstede. Bij het te Amsterdam gehouden examen voor apothekersbediende, slaagde mej. G. M. Tibboel van hier. Yelsen A W. Baron Schimmelpenninck van der Oije, oom van de bruid, wonende te Wassenaar. Ook waren bij de plechtigheid tegenwoordig 8 bruids meisjes. Na het huwelijk in het raad- nuis ging de trouwstoet loopende naar de kerk waar om half een des namid dags de huwelijksinzegening zou plaats hebben. De kerk was stampvol, hoe wel ei* niemand, in mocht, zonder be wijs van toegang, die hiervoor waren afgegeven. Dor. van Lennep uit Haarlem was uitgenoodigd om de plechtigheid in de kerk te leiden. Toen allen plaats hadden genomen, werd het jeugdige echtpaar door de aanwezigen gezang 44 1 toegezongen. Na het gezang werd den predikant een woord van welkom toegesproken, hij bedankte de familie dat hij het voorrecht heeft mogen genieten, deze plechtigheid te leiden. Na eenige gebeden en nadat de pre dikant de plechtige beloften aan het bruidspaar had afgevraagd, werd het door de gemeente nog eenige ge zangen toegezongen, zooals gezang 96 en 19b 1 en 5. Hiermee was de plech tigheid ten einde. Beverwijk. De heer R. Simons, onderwijzer alhier is als zoodanig benoemd te Amsterdam. De publieke verkooping van een woon- en winkelhuis e. a. aan de Meerstraat, ten overstaan van notaris Donker in Ho- iel „Ter Burg" gehouden, heeft 3450 opgebracht. Eigenaar werd de heer J. Vrouwe alhier. Haarlem mfirmeer. Op de veemarkt te Hoofddorp waren slechts aangevoerd 9 koeien, prijzen /120- r 150. Binnenland. Kamerorerzicht. Men is met de behandeling der In dische begrooting thans in de phase gekomen van de enkele hoofdpunten en van de talrijke puntjes van onder geschikt belang, die evenwel nog zoo veel tijd vorderen, dat men, volgens den heer van Kol, drie maanden voor een' goede behandeling zou noodig hebben. De Kamer heeft zich intusschen voorbereid op hard' werken. Gisteren avond werd de zitting al voortgezet en Dinsdag wordt met de suiker-con ventie en de Staatsbegrooting begon nen. Daarna zal men de maand De cember door Maandags om half 2 en de overige dagen ook des Zaterdags, te 10 uren aanvangen. Dat belooft wat! Een keuze doende uit de tal van onderwerpen, gisteren behandeld, hebben wij allereerst te constateeren dat de Min. thans nog niet te vinden was voor een debat over den genees kundigen dienst met den heer van Kol. Tegenover dezen verdedigde hij vervolgens de maatregelen genomen ter uitvoering van de mijnwet (daar onder de uitvaardiging van den re- geeringscommissaris, mr. Loudon) en betwistte hij dat van inbreuk op het Indonesisch eigendomsrecht en op de rechten der inlanders sprake zou zijn. Uitvoerig ontwikkelde de heer van Kol zijn denkbeelden over een reor ganisatie van den Waterstaat in twee afdeelingen: voor natten en dro gen bouw. Deze wenken werden door den Min. dankbaar aanvaard, terwijl hij, in antwoord aan de heeren Fock en van Limburg Stirum over de plannen voor de havenwerken van Soerabaja nog geen nadere mededee- linigen wenschte te doen. Drong, de heer van Kol aan op een algemeen irrigatieplan voor Java met gebruikmaking van de ervaring der inlanders op dit stuk, de Min. achtte dat niet een eenvoudige zaak. Er zou een langdurig onderzoek aan moeten voorafgaan. Wèl was hij, met den G.-G. voor het instellen van meer ir- rigatieafdeelingen. Vond de heer Pijnacker Hordijk een draadlooze (telegraafverbinding tusschen Banka en Billiton voldoen de, de Min. achtte het niet geraden zijn plannen op te schorten tot na de proefneming op Nieuw Guinea, aan gezien voor een druk verkeer de ge wone telegrafie de voorkeur bleef ver dienen. Naasting van de Staats spoorwegen in Indië ee/rst in 1913 mogelijk, door den heer Melchers ge vraagd, wilde de Min. niet toezeggen De heer Melchers besprak bij de afd. Dep. van Oorlog het groot misbruik van alcoholische dranken in het le ger en wilde den jenever geheel ver bieden. De heer Fock bestreed de overbrenging van het Dep. van Oor log naar de hoogvlakte van Bandong enverzochlfc den Min. daaraan voorloo- pig niet te denken. De heer van Vlij men, die versterking der levende strijdkrachten bepleitte, vond mede beperking van jeneververbruik en concubinaat wenschelijk', de Heden, den 27en November des voóf-j hêèr v®r~£7, bezwaren overdreven middags te half twaalf, was het dei achtend, dit advies onderschreef, dag, dat F- W- Baron van Tuyll van Deze afgevaardigde gaf vervolgens Serooskerken met Jonkvróuwe C. een aarutal wenken betreffende Boreel zich m het huwelijk bp gr"'" Des morgens, wapperde lilt vele huizen de Nederlandsclie driekleur als bewijs van de belangstelling der burgers De trouwstoet bestond uit 10 rijtuigen. Het huwelijk werd voltrokken ten Raadhuize alhier, door den burge meester, J. C. A. Weerts. Bü het hu welijk waren tegenwoordig voor ge tuigen G. E. Baron van Tuyll van Se rooskerken, broeder van den bruide gom, wonende alhier, F. W. Ch. H. Earon van Tuyll van Serooskerken, oom van den bruidegom, wonende "1- hier, Jhr. L. G. BoreeJ, neef van da riog een aantal de organisatie van het leger, waarvan in 's Min. antwoord zal blijken. De heer Borgesius eindelijk gaf den raad den jenever in de cantines zeer duur te maken en andere consumptie zeer goedkoop, al kostte dit ook een offer. De Minister voelde veel voor de overbrenging van het Dep. van Oor log, vooral in oorlogstijd, maar de kosten hadden hem voorloopig weer houden. Nader overweging was noo dig, ook omdat de andere departe menten meer ruimte vorderen. Uit- bruid, wonende te Vogelensang en l breiding der levende strijdkrachten ging nog onze krachten te boven. I Wei-ving van vreemdelingen was niet I te missen. Van een gedachtenwis- i s-eling over de fusie der officierskorp- 1 sen verwachtte de Min. geen heil. Toezegging van betere bezoldiging der onderofficieren kon de Min. nog niet geven. Wat de bevordering der zedelijkheid betrof, het concubinaat was te zeer ingeworteld om er anders dan met omzichtigheid tegen op te treden. Matig drankgebruik achtte de Min. niet zondig; hij wilde medewer ken tot het weren van misbruiken. De reputatie van het Indisch leger was echter slechter dan de werkelijk heid. In de dagzitting kwam men nog tot de toelichting, resp. van de heeren Marchant en Fokker, van de vrijzin- nig-democraJtische amendementen be treffende de defensie. De heeren Marchant, Pijnacker Hordijk, Bos, Drucker en Ketelaar stelden voor art. 108 te verminderen met f 187.000 en in verband daarmee art. 53 van Hoofdstuk I met 200.000 met de bedoeling om te doen verval len de volgende uitgaven; geschut met toebehooren: f 200.000; werkjes voor de verdediging van de accessen der hoogvlakte van Bandoeng f 60.000 magazijnsbouw op die hoogvlakte f 100.000; en inrichting tot oorlogs- ateliers van de spoorwegwerkplaat- sen te Bandoeng f 27.000. De heeren Fokker, Nolting, Pijn acker Hordijk, Van Raalite en Smidt, stelden voor: Art. 108 te verminderen met f37.000, met het doel om te doen vervallen de gelden bestemd voor den aanleg van werken voor de erde- diging an Poeloe-Wé (Atjeh en onder- hoorigh.). Beide toedichlters betoogden, dat de oorgestelde uitgaven nóch urgent wa ren, nóch de noodzakelijkheid! daar van bewezen. In de avondzitting gaf de heer Seret allereerst een historisch overzicht van de talrijke plannen voor de ver dediging van Java. De Atjeh-oorlog heeft de aandacht van dit vraagstuk afgeleid en spr. juicht het toe, dat de Reg. "thans met voorstellen komt. Met het oog op den toestand in Oost- Azië is een regeling gewenscht. Vooral komt het aan op een regeling der levende strijdkrachten. Het plan der regeering om op de hoogvlakte van Bandong een versterkte plaatste maken, juichte hij vooral daarom toe, omdat dit geen verdere uitgaven na zich sleept. De Regeering had z.i. naar de grootste zuinigheid gestreefd en toch bereikt, dat Java van weer loos zou worden weerbaar. Spr. zou dus tegen de amendementen stem men, evenals zijn politieke vrienden. De heer Verhey stelde zich op het standpumt, dat, waar onze marine in Indië niet kon wezen de eerste lijn van verdediging, wij naar die verde diging moesten Streven met de binnen onze krachten liggende middelen. De j Reg. was z.i. op den goeden weg en hij juichte de voorstellen toe als een aanvulling van hetgeen de Kamer vroeger (toestond. De te ontwerpen stelling kwam hem noodig, nuttig en doeltreffend voor. Het beroep door den heer Fokker op het volkenrecht ter bestrijding van de versterking van Poeloe-Weh, werd door spr. gewraakt melt een beroep op de eischen der neutraliteit, als door generaal Den Beer Poortugael in zijn groot werk over den oorlog zijn be schreven. De Minister vreesde de militairen in de Kamer te zullen teleurstellen. Hij wenschlfe slechts te verdedigen de onafwijsbare, zoo good mogelijke voorbereiding dor verdediging van de koloniën, als een plicht van souverei- niteit. Beveiliging tegen een coup de main enkel was niet voldoende; men moest bedacht zijn op een aan slag op het bezit onzer koloniën. Dit had de Min. gedaan meft inachtne ming van de grootst mogelijke zuinig heid. de uitgaven verdeelend over verschillende jaren en open kaart spe lend tegenover de Kamer, zoodat men weten kon tot welk bedrag men zich zou verbinden. Bij de verdediging der voorstellen door de heeren Ver hey en Seret sloolt de Min. zich aan, met kracht bestrijdende de voorge stelde amendementen. De beschou wing van Poeloe-Weh noemde de Min. urgent en uilt een nationaal oog punt en tot handhaving van interna tionale neutraliteitsverplichtingen. De heer van Karnebeek motiveerde zijn ëtem tegen de beide amendemen ten, maar los van een eventueele overbrenging van het Dep. van Oor log naar Bandong. Juist om die re den verklaarde de heer Fock zijn stem vóór het eerste amendement te zullen uitbrengen. De amendementen werden nog be- sltreden door den heer van Vlijmen en door de commissie van rapporteurs bij monde van den heer Cremer, ont raden. Na replieken werd het eerste amen dement verworpen met 51 tegen 34 stemmen, het tweede met 57 (tegen 19 stemmen. De betreffende artikelen werden Zónder stemming goedgekeurd en daarmede was wel het belangrijkste deel van dè avondbijeenkomst afge handeld. Van gereedkomen was naituurlijk geen sprake. Om 11 uur ging men uiteen. den bestaat dat de man een Transva- ler naar Londen is gegaan om zich zoo mogelijk aldaar naar zijn vaderland in te schepen. Proefstation op Java verbrand Het proefstation voor cacao te Toen- tanig is verbrand. Niets is gered. Toentanig ligt op Java, residentie Se- marang, afdeeling en district Salatiga. Directeur van het proefstation is dr. L. Zehntner. De minister van justitie, die zich on langs door persoonlijke aanschouwing van den toestand der Rijkswerkinrichtin gen te Veenhuizen op de hoogte heeft gesteld, is voornemens te gelegener tijd van de gestichten te Hoorn en Leiden op gelijke wijze kennis te nemen. Verdronk en. Dondermiddag vond men in de Monni kermeerpolder bij Akersloot het lijk van den boerenknecht van den landbouwer K. in een sloot. Waarschijnlijk is hij bij het omloopen van een afsluithek van een stuk land achterover gevallen en ongelukkig om het leven gekomen. Woningnood. Woonsclieepjes Men schrijft aan „De Telegraaf5': Er is in de twee laatste jaren zoo wel in de steden als Iten plattelande van Friesland heel wat bijgebouwd en toch houdt de woningnood aan. Niet enkel geldt dit arbeiderswonin gen, maar ook burgerhuizen en pan den, waarin eene affaire kan worden uitgeoefend. Komt nu een huis te huur of te koop, aan gegadigc geen gebrek, melt het gevolg, dat de prijzen oploopen en van 30 tot 60 meer bedragen dan voor eenige ja ren. Toen was op menig dorp een bur gerhuis niet te verhuren tegen een prijs, dat men rente maken kon; vaak stond het leeg of werd om toch iets te m§ken verhuurd aan een arbeider voor een laag sommetje. Hét is te begrijpen, dat het burger lijk interieur vaak niet weinig leed door deze, meest met kinderen geze gende, gezinnen, en menig eigenaar dan ook weinig pleizier beleefde met zijne bezitting. Nu geen gebrek aan soliede huur ders en gaat hij tot verkoop over, hij maakt een goede som. Tengevolge van het gebrek aan wo ningen vermeerdert het aantal woon- scheepjes, die nu niet de drijvende ark worden voor kermisreizigers of polderjongens, neen, de woonscheep- jes krijgen een vaste ligplaats en worden bevolkt door arbeidersgezin nen. Daar het vastleggen dier scheepjes in de Provinciale vaarwaters verbo den is, welk verbod ook geldt voor kanalapi in verscheiden gemeenten en daarbij in beheer, worden deze scheepjes meest gelegd in particulier water, waarvoor aan den eigenaar verlof gevraagd wordt en deze dit toe staat al of niet tegen eene kleine ver goeding. Op die wijze wonen deze arbeiders goedkooper dan in een tegen hoogen prijs gehuurd huis, maar moeten zich daarentegen ook het gemis aan menig klein comfort getroosten. Een voortvlnchtlge Transvaler. Sedert eenige dagen is voortvluchtig een houder van een pandjeshuis te 's- Gravenhage. die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan bedriege- lijke bankbreuk, en sedert in staat van faillissement is verklaard. Het vermoe Verdaistering. Men schrijft nat Middelburg Zooals reeds gemeld, zijn reeds vijf personen gearresteerd alt verdacht van diefstal op het Engelsche bookmakers kantoor echter kunnen elk oogenblik nieuwe aanhoudingen worden veir- wacht, daar de justitie haar onderzoek niet den meesten ijver en zoo uitge breid mogelijk voortzet. Op het kan toor waren afwisselend tusschen de jh en 20 Klerken werkzaam. De groo te hoeveelheid postzegels die werden entvreemd, schijnen in Engeland van de hand te zijn gedaan, terwijl ook de postwissels daar verzilverd werden. Al- lerlöi geruchten doen de ronde over de sommc-n die gastolen zijn, doch hier omtrent kan niets met zekerheid ge zegd worden. Doch zooveel schijnt ze ker, dat het totaal ontvreemd bedrag een kolossale som beloopt. De aan gehouden Duitscher M. moet alleen bij een Engelsche bank geleidelijk een be drag van 1000 pd. st. gedeponeerd hebben. Het kantoor dor firma Stod- dart werd hier geopend in Januari 1901 dus bestaat bijna twee jaren, waaruit van zelf wel valt op te ma ken, dat niet met eenige zekerheid te zeggen is, wanneer de diefstallen be nen zijn, en nog veel minder hoe groot het bedrag is. De groote uitga ven, die sommige personen echter de den, schijnen bij die firma argwaan te hebben gewekt, met het bekende ge volg. Het is niet Uj gelooven, met welk een overgroote belangstelling het pu bliek deze zeer ernstige zaak volgt, vooral waar nu reeds pen vijftal jon gelui met de gevangenis hebben ken nis gemaakt en het nog n,!et te zeggen is of dit getal met grooter zal wor den, daar hot onderzoek van de justitie allicht moor aan het licht z.al brengen dan nu reed§ bekend is. Een stoomjager, Te Tricht kon men dezer dügen het zeldzame verschijnsel zien, dat een lo comotief fungeerde als jaagpaard. Eenige bietenschuiten, bestemd voor de fabriek te Geldermalsen, lagen in de Linge ingevroren. Met een stalen tros werden zij aan de locomotief verbonden, die haar nieuwe taak uitstekend vervulde. Bedrog. Naar men meldt, reizen er personen rond, die bij goudsmeden en horlogema kers horlogekettingen te koop aanbie den, welke geheel van koper zijn ge maakt, doch een keur van 14 karaats goud dragen, welke er op vastgesoldeerd is. Men zij dus voorzichtig. Een potje bier voor f35. Wij lezen in „Vooruit", nieuwsblad voor Overflakkee en Goedereede, onder het hoofd Sominelsdijk: Neen, lezer, 'tis geen „mop", 't is de zuivere waarheid, 't Werd voor dien prijs opgedronken door den heer v. d. W. Dinsdagavond in 't Hotel Spee. Hoe 't kan? Wel, er werd dien avond een huis verkocht, waarin genoemde heer wel zin had. Juist onder 't afmijnen bestelt hij een glas bier. 't Wordt gebracht, hij let meer op zijn potje bier dan op 't huis, vergeet af te mijnen envoor t 665 gaat 't zijn neus voorbij. Hij koopt 't terug van den koo- per voor 700, bijgevolg kwam 't potje bier op 35 te staan. En toch, verklaar de gemoedelijk de heer W., 't smaakte heerlijk! Dat mag dan ook wel voor dien prijs. Brand. Het station Willen in Oost-Friesland is Woensdag afgebrand. Een vierjarig meisje is in de vlammen omgekomen. Ongeluk. Donderdag is een reiziger, die te snel den trein, welke hem het station van de H. IJ. S. M. te 's-Gravenhage binnen bracht, wilde verlaten, gestruikeld en tusschen den trein en het perron geval len. In zijn angst klemde hij zich aan de treeplank vast en zoo kwam hij, ofschoon hij bijna 50 M. werd meegesleurd, met den schrik en eenige minder beduidende verwondingen vrij. Kindermoord. Naar helt Huis va-n Bewaring te Rottendam werd gisteren namiddag gevankelijk overgebracht eene onge huwde vrouw, J. H. genaamd, wo nende te Bergschen Hoek, verdacht van moord op een kindje aldaar, waarvan zij, vier weken geleden, be vallen was. nister van justitie, binnen zeer kort tijds bestek te besdissen, of terwijl de Neder- landsche Juristenvereenigiing, naar hem ter oore kwam, de bespreking van de oneerlijke mededinging, uit een uitter- aard meer rechtskundig oogpunt, dit jaar op haar program van werkzaamhe den heeft geschreven, het niet mogelijk zou zijn van andere zijde een meer tech- nisch en methodisch onderzoek te doen instellen o. a. naar de oorzaken en den omvang van het euvel, de vormen waar onder het zich vertoont en de gevolgen welke het, voor den eerlijken mededin. ger, medebrengt, Eerste Kamer. Do Eerste Kamer der Staten-Generaal zal in haar a.s. bijeenzijn de ongevallen- beroepswet in openbare behandeling ne. men. De officier van justitie te Middelburg verzoekt opsporing en bericht van Jac ques Mendelsohn, kantoorbediende en Johan Heinrich Berton, kantoorbediende. Beiden worden verdacht van een aan zienlijken diefstal van postalorders. Omtrent de ontdekking der misdaad schrijft men nog het volgende: Voor ruim 14 dagen vond iemand des avonds op den Dam te Middelburg een geldswaardig papier van 5 pd. sl met den naam Stoddart er op. De vinder zond met een begeleidend schrijven het ge vondene aan den heer S. Deze liet hem daarop uitnoodigen te zijnen kantore te willen komen, waaraan welwillend vol daan werd. De heer S. verzocht er geen ruchtbaarheid aan te willen geven, ten einde daardoor eerder den dader of de daders van zeer vele diefstallen te zijnen kantore te kunnen ontdekken. De moordenaar. De verpleegde te Veenhuizen, die zijn mede-verpleegde een doodelijken steek met een mes in den hals-slag ader toebracht, is, geëscorteerd door viejr rijksveldwachters, gevankelijk naar Assen overgebracht. Droevig ongeluk. Donderdagmiddag had te Dordrecht, aan boord van het 'Stoomschip Caris- hrook, dat aan de Mijl hout ligt te los sen, een droevig ongeluk plaats. Eea ongeveer 30jarige Noor stond aan de wins, toen plotseling zijn kleeren door de poelie gegrepen werden. Vier keer j werd de ongelukkige rondgeslingerd. Toen men opnam en in de kajuit ge dragen had, bleek dat hij een arm en beea gebroken had en dat ook zijn borstkas gekneusd was. (D.C.). Ongelukken. Men schrijft aart „Helt Volk" uit Bergen-op-Zoom: Maandag is bij de taktische oefe ningen in den velddienst alhier een ernstig ongeluk gebeurd. Het was dien dag tamelijk koud. De troep soldaten, waarbij het ongeluk plaats had, moeslt geruimen tijd op de plaats rust blijven staan, zoodat ze koude voeten kregen en stonden te trappelen. Bij deze taktische oefeningen lis meesltal de bajonet op het geweer ge plaatst, hetgeen hier ook het geval was. De manschappen hebben, wan neer ze op de plaats rust staan, het geweer met bajonet een weinig naar voren in de rechterhand. De milicien Van Wijngaarden van helt 5e bat. 3e regiment infanterie, kwam nu met zijn linkeroog zooda nig met de punt van de bajonet van z'n nevenman in aanraking, dat hij onmiddellijk naar het hospitaal moest gebracht worden, en de inmid dels verschenen dokter verklaarde, dat de milicien zijn oog hoogstwaar schijnlijk zou moeten verliezen. Woensdagavond met de laatste tram uit Zwolle is tusschen Lichtmis en het station Dedemsvaart zekere L. uit Gramsbergen van het balkon van de tram gevallen, met het ongeluk kig gevolg dat hem de linker voet bijna afgereden is. Niemand schijnt er iets van ge- merklt te hebben. Tegen 11 uur, dus ruim 2 uur na het ongeval, is hij eindelijk aan de Spoorbrug terecht gekomen, vanwaar men hem naar het koffiehuis van F. Huisman heeft gebracht; dr. Rissela- da van Nieuwleusen verleende de eerste geneeskundige hulp. Een vree- selijke pijn heeft die ongelukkige moeten doorstaan, daar hij den af stand van 1500 M. grooltendeels krui pend heeft moeten afleggen. Inbraak en diefstal. Zaterdagavond werd te Leeuwen (G.) tusschen 6 en 9 uur een brutale diefsltal met inbraak gepleegd. Terwijl de alleenwonende A. E., zooals gewoonlijk op Zondag, naar het koffiehuis was, werd er ten zij- nent ingebroken en al de spaarpen ningen, welke nogal een heel somme tje bedragen, er is sprake van f 300 a f 400, weggehaald. Toen A. E. om half tien thuis kwam, vond hij' tot zijn schrik de deur opengebroken en het geld weg. De politie doet Streng onderzoek, doch het is zeer moeilijk, daar niet de minste aanwijzing bestaat. Ook êêrt sollicitant. Naar aanleiding een er oproeping voor een vacante onderwijzers-betrek king in een gemeente in Overijssel, kwam de navolgende sollicitatie in: Eerwaarde Heer, Ik zal zeer zeeker wel zoo vrij dur ven zijn, om mij aan te melden, om als Meester op te treeden, in de ge meente aan de openbare lagere school. Zow er nu kans zijn, ben ik pre- zenlt. Mijn adres is aan den heer verder aan den heer In afwachting blijf ik uw onder daan, (Volgt handteekening). Oneerlijke concurrentie. Het ligt in het voornemen van den mi Alg. Ned. Verbond. Te Konstanitinopel is een afdeeling ge sticht van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Het bestuur is samengesteld als volgt- dr. A. Coomans de Ruiter, voor zitter; A. L. St. Yoost de Kruiff, onder voorzitter; H. J. W. Huber Jr., secretaris- penningmeester. (Neerlandia). Nat. Bnrean van Vrouwenarbeid Het „Nationaal Bureau van Vrouwen arbeid" deelt mede, dat in plaats van mej. v. Asperen v. d. Velde, die lo. Ja nuari haar taak als secretaresse van Ons Huis" te Amsterdam gaat aanvaarden, door 't Bestuur tot secretaresse van het Bureau benoemd is No. 1 van de voor dracht, mej. Jacoba Snethlage, woninig- opzichteres te 's-Gravenhage. Volksbond. Het hoofdbestuur van den Volksbond, Veneenigïng tegen drankmisbruik, heeft de besturen der afdeelingen uitgenoo- digd, zoo spoedig mogelijk over te willen gaan tot de instelling varn commissiën, die —mits geleid door een ernstig stre ven om van de bevoegdheid, haar in art. 12 der Woningwet gegeven, een oordeel kundig gebruik te maken, ook harer zijds op krachtige wijze bevordecnlijk zul len kunnen zijn aan de verbetering der volkshuisvesting. Rechtbanken te Amsterdam en Rotterdam. De minister van justitie heeft het ver slag over het wetsontwerp tot nadere re geling van de bezoldigingen der rechter lijke ambtenaren te Amsterdam en Rot terdam beantwoord. Hij handhaaft de hoofdstelling:: „De bezoldiging van het personeel der arrondissements-rechtbaniken en kanton gerechten te Amsterdam en te Rotterdam met uitzondering van die der griffiers is te gering en er bestaat derhalve be hoefte aan verhooging dier bezoldiging; tegemoetkoming aan die behoefte is eene zaak van urgentie". Vertrek van den heer Wolmarans Donderdagavond verliet de heer A. D. W. Wolmarans, het tweede lid der voor malige Z.-Afrikaansche deputatie dat voorloopig naar Kaapstad terugkeert, de residentie. Hij vertrekt Zaterdag van Southampton met de heeren Schalk Bur ger en Wessels, De heer De Rruyn, se cretaris der gewezen deputatie, verge zelde den heer Wolmarans naar Enge land. Zooals reeds gemeld blijft het ge zin van den heer Wolmarans voorloopig te 's-Gravenhage achter. De bestolen verzekerings maatschappij. Docr Berthelot. commissaris bij de rechterlijke delegatie te Parijs zijnde bceken verzegeld van een Belgische maatschappij tot verzekering tegen brand en ongelukken te Parijs. De maatschappij had het parket in ken nis gesteld van verduistering, door haar directeur, den heer X., gepleegd. De directeur zelf is gepasseerden Zondag gevlucht, met medeneming van naar men zegt. 3 millioen francs. De maatschappij mocht zich in een grooten bloed verheugen, blijkens het bedrag, dat vermist is kunnen worden, terwijl nog een aanzienlijke som meest in papier, is achtergebleven. De vrouw van den directeur is reeds cenlige maanden geleden verdwenen. Men vermoedt, dat zij zich in een an dere stad bevindt, waar haar echtge noot haar is op gaan zoeken.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2