Amsterdamsche Beurs Einde Faillissement Qnze Brievenbussen. Eene handelshoogeschooi. Men schrijft: Naar aanleiding: en met-in-acht-ne- mlng van het genomen besluit in de algemeene vergadering der Nationale Vereeniging voor Handelsonderwijs, op 1 November jl. te Amsterdam ge houden. heeft het bestuur dier Ver eeniging in zijne sedert gehouden ver gadering het, ter zake van de oprich ting eener Handelshoogeschoo 1aan den Minister van Binnenlandsche Za ken te rchten adres vastgesteld. Naar wij vernemen, circuleert dit thans bij de bestuursleden ter teeke- ning. Het bestuur heeft bepaald1 tot wel ke corporatiën het zich voor het ver krijgen van adliaesie-betuigingen zal wenden en hoe die commissie, die zal worden uitgenoodigd een leerplan aan de op te richten handelshoogeschooi te ontwerpen, zal worden samengesteld. Besloten werd. dat het bureau zal be staan uit eeoiige leden van bet bestuur der Nationale Vereeniging voor Han delsonderwijs, In het verslag der algemeene ver gadering. opgenomen in het Avond blad: van ..De "Telegraaf" van 1 No vember. is met een enkel woord gewag gewag gemaakt van de ter zake inge komen adressen van het bestuur van den Alg. Ned. Bond van Accountants en Boekhouders en den heer Weste- rouen van Meeteren te Amsterdam. Aan eerstgenoemd adres is vóór of op den dag d'er vergadering, nog ad- haesie betuigd door de besturen der Vereeniging van Handelsbedienden Marcurius te Rotterdam, den Nationa- len Bond van Handiels- en Kantoor bedienden. en de Nederland sche Ver eeniging van Christelijke Handels- en Kantoorbedienden alle te Amsterdam, Omtrent bet adlres van den Alg. Ned.' Bond) van Accountants en Boekhou ders zij opgemerkt dat dit in het al-, gemeen beoogde adhaesie te betuigen aan het plan tot stichting eener han delshoogeschooi. doch tevens ruimer toelating tot het volgen der lee^ein vroer dJan bliikbaar in de bedoeling lag van de commissie?, welke het des betreffende raoport opmaakte en sprak van aansluiting der handelshooge schooi aan inrichtingen' van middel baar en .gymnasiaal onderwijs. Ook werd in dit adres er op gewezen, dat bij de voorgestelde wijze van samen stellen dier commissie, welke het pro gramma van de te doceeren vakken zal hebben op te stellen, te weinig re kening was gehouden met werkelijke practici; voorts dat als plaats van ves tiging Delft of wellicht Utrecht, on grond van de geographische liggino- die voorkeur zou verdienen boven Am sterdam, terwijl nog opgemerkt werd met betrekking tot ,,de schets van les sen". dat het programma te veel be vat voor den tijd van 2 jaren of, juis ter gezegd1, de tijd te kort werd geacht voor het programma. Het adres van den heer Westerouen van Meeteren lid der Nat. Vereeni ging voor Handelsonderwijs, bedoelde warme instemming te betuigen met de comclusiën van het rapport over hooger handelsonderwijs, uitgebracht door de heeren dr. J. J. Hüllsmann en Ch. E. H. Boissevain, echter behou dens twee punten Het eerste betreft de plaats van vestiging, en al of niet aansluiting aan een© hoogeschool of de Polytechnische School. Uitvoerig wordt in het adres uiteengezet, dat de schrijver is .een warm voorstander van die aansluiting aan de Polytech nische school of. (wellicht juister; aan de in uitzicht gestelde Polytechnische Hoogeschool" De heer v. M. meent dat de begrippen Polytechnische School en Delft gevoeglijk gescheiden kunnen worden en zegt dat zijn ideaal zou zijn: ..Amsterdam de zetel eener Rijks-Universiteit omvattend© alle takken van hooger onderwijs" (ook handel, sonderwij sl Ook kwam de heer W. v. M. er te gen op, dat de bovengenoemde com missie aan het einde van den cursus een diploma wil doen uitreiken, maar geen titel geven. Hij wenscht wei een titel', n.l. een, gemakkelijk Begrij pelijke, een reeds bekende, van inter nationalen klank en zoodanig bestaat er maar één, die van Doctor. „Waarom zou men niet even goed Doctoren hebben in de handelsweten schappen en Doctoren in de inge nieurswetenschappen, als Doctoren in de Staatswetenschap, de heelkunde, de verloskunde de artsenij-bereld- kundle en andere „technische vakkun. d!en?" vraagt hii. Ten aanzien van de in beide boven genoemde adressen besproken vraag omtrent de vestiging der eventueel te stichten handelshoogeschooi heeft de Nationale Vereeniging voor Handels onderwijs zich vooralsnog niet uitge sproken. Dit is. evenals de duur der lessen, en de leerstof en de vraag: .een doctoraat of niet?" door de aan wezigen in dg algemeene vergadering als ééne quaestie van uitvoering be schouwd, wat niet wegneemt, dat deze punten voor de toekomst actueél blij ven en nog wel aanleiding zullen ge ven tot verdere wrijving van gedach ten, als het denkbeeld dier stichting van eene handelshoogeschooi bij de regeering ten minste een gunstig ont haal vindt „Natuurrecht en positiefrecht", de heer L. P. A. M. van Cranenburgh, geb. te .Amsterdam. Utrecht Cand. theol. 1, de heeren F. Poatma en A. B. te Winkel Jr. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechtswetenschap de hee ren Th. C. ConsaJves en G. G. van der Kaaden; voor het doctoraal-examen in do scheikunde de heer H. W. Woudstra. Letteren en Kunst. Een zeer interessant stuk van een nieuwen schrijver, Felix Salten, is in het Neue Theater te Berlijn vertoond en had mede door de goede voorstel ling een groot succes. Het is een soort van volksstuk, spelende deels in een kazerne met een zeer eenvoudig gegeven maar vol goede détails en goed geteekende personen. „Der Ge- meine" heet het stuk, dat in Oostenrijk verboden is. maar wonder boven won der, door de Berlijnsche censuur door gelaten. De Berlijnsche censor heeft anders op het oogenblik drie processen loo- pen over verboden stukken of ge schrapte gezegden! De heer T. Keukens, boekhande laar-antiquair te Nijmegen, schrijft 't volgende in de Nijmeegsche bladen: „Iloe onverantwoordelijk wordt er toch omgesprongen met oude papie ren en documenten, betrekking heb bende op de geschiedenis en oudheid kunde van on,9 goede vaderland! Hoe weinig waarde hechlten vele onzer fomiliën, wier voorvaderen een maal den roem des lands uitmaakten, aan oudheid, eer en adel van hun geslacht! Hoe treurig is het te zien, dat die onverschilligheid vaak tot vandalis me voert, dat de noodlotitigste gevol gen hebben kan! Een bödhovend staaltje daarvan wenschte ik u mede te deelen in de volgende regelen. Gisteren ontving ik bezoek van een uitdrager, die mij verzocht eens naar een partij boeken te komen zien, die hij te koop had. Er waren volgens hem heel mooie boeken met koper gravures onder. Wat vond ik in den winkel van mijn koopman? Geen enkel werk met kopergravures, maar inplaats daar van, op en door elkaar gepakt in twee kisien en... een wieg, boeken met afbeeldingen van wapens, getee- kend en uit de hand gekleurd, door een Friesch edelman, wiens naam als ijverig heraldicus en degelijk geleer de nog aUfcijd voortleeft niet alleen binnen de palen van zijn gewest,maar ver daar buiten. Verder? Een massa handschriften van denzelfde, zoo dp letterkundig als historisch gebied. Verder? Het omvangrijke archief van een dorp in Friesland, beginnen de met de tweede helft der vijftiendei eeuw, waaronder zeer veel perka menten, nog voorzien melt de zegels in onberispelijke afdrukken. Hoe dat archief hier verzeild is ge raakt? Vooralsnog ben ik niet in staat op deze vraag eenig antwoord te gevèn. .Ik hoop echter licht in deze zaak te ontsteken, teneinde zoodoende mis schien verregaande, onbegrijpelijke onverschilligheid van een gemeente bestuur aan den kaak te kunnen stel len, anderen ten afschrikwekkend voorbeeld, en daardoor misschien ©enigermate te kunnen komen tot herstel van het hier gepleegde vanda lisme. Wanlt grof wandalisme is hier ge pleegd." De heer Keukens heeft de verzame ling gekocht. Groot opzien verwekken de gewaag de weddenschappen van den beken den renpaarden-eigenaar te Chicago John A. Drake. Deze begon zijn car rière vóór drie jaar in Engeland en won door zijn weddenschappen in minder dan twee jaar tijds een som van 1 millioen dollars. Hevis© aan vallen in Engelsche bladen, die hem ten onrechte beschuldigden zijn paar den te „dopen", leidden hem er toe. om Engeland te verlaten. Hij verkocht enkele van zijn paarden en keerde naar Amerika terug. De bookmakers in Amerika zagen zijn komst met een bezorgd hart, te gemoet. En zij vergisten zich niet. Lucky Drake" won hun in twee maanden tijds. in Augustus en Sep tember van dit jaar. de som van 600,000 dollars af anderhalf millioen gulden! Drake schrikt niet terug voor de stoutste waagstukken en blijft on der die grootste winsten en verliezen onverstoorbaar! kalm. Bijna uitslui tend wedt h;: op zijn eigen paarden, waarmee hij fabelachtig gelukkig is. De rendagen in Saratoga alleen brach ten hem 150,000 dollars op. Hiermee niet tevreden, heeft Drake nog belang rijke sommen uitgezet bij groote bookmakersfirma's, die hem een aan zienlijke winst hebben opgeleverd. Interessant is het antwoord', dat Drake gaf. toen hem in Engeland naar de oorzaak van zijn phenomenaal ge luk gevraagd' werd. „De beste Engel sche trainer", sprak hij lachend, ..staat om negen uur op, gebruikt een stevig ontbijt en informeert dan hoe de ochtendgalop is afgeloopen. Wynd- ham, mijn trainer, bevindt zich reeds om vier uur in de stallen, voedert de paarden en leidt de exercitiën der die ren persoonlijk. Persoonlijke werk zaamheid1: that is the secret of win. nmg!" Wielernienws. Volgens Radwelt hebben slechts 26 wielrenners meer dian 1000 mark ge wonnen in Duitscliland in het seizoen 1902. Robl (Munchen), bracht 't tot 27.825 mark, Dickentinan (Amsterd.), tot 13.650 mark, Ellegaard (Kopenha gen), tot 10.492 mark, Arend (Hanno ver) tot 9570 mark, Rutt (Duisburg), tot 8570 mark. Ryser (Bern), tol 6250 mark en Torn Linton (I.onden) tot 4450 mark. Van de 26 gelukkigen zijn 17 Duitschers. Natuurlijk komen er nog extraatjes bij van fabrikanten. Rechtzaken. Leger en Vloot. In den leeftijd van 51 jaren is te 's- Gravenhage overleden de kolonel der ar tillerie van het Oost-Indisch leger G. A. Kusky, met tweejarig Europeesch verlof aldaar. Kolonel Kusky, verdienstelijk officier, werd in 1870 benoemd tot 2e lui tenant. In den rang van majoor werd hij twee jaar later directeur van den Artill. Constructie-winkel te Soerabaja, in wel ke functie hij ook na zijn bevordering in '96 tot luitenant-kolonel gehandhaafd werd. In 1899 weTd overste Kusky we gens ziekte een tweejarig verlof naar Eu ropa verleend. Hier te lande vertoeven de, in April van dit jaar, kreeg hij den rang van kolonel. Kolonel Kusky was ridder in de orde van den Ned. Leeuw, en werd in' 1875 eervol vermeld voor zijn fLiruke houding bij de krijgsverrichtin gen op Atjeh en onderhoorigheden. Onderwijs. Acad. examens. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift: Orelio is te 's-Gravenhage op luister rijke wijze gevierd. Hem werd een eere- palm aangeboden en portefeuille met be geleidend album, en daarna bracht men hem een blijde verrassing met de me- dedeeling dat hij was benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau. De heer Hol overhandigde namens de Opera-vereeniging een krans met een hooge Egyptische vaas als geschenk voor den nieuwen ridder. De heer Boele van Hensbroek vertolkte de erkentelijkheid van den Haagschen Kunstkring voor Ore- lio's liefde voor de kunst en voor wat hij iu de muzikale af deeling gedaan had. Kü&nsêh wérden ó.a. overhandigd na mens het bestuur van het Gebouw voor K. en W.; door mr. Snouck Hurgronje namens de Kon. Zangvereeniging „Ce cilia" als een bewijs barer groote ver eering; door den decoratieschilder Som- mer een aquarel voorstellende Orelio in het tweede bedrijf v.an de „Meesterzan gers". Sport en Wedstrijden Voetbal. Behalve de beker-wedstrijden zijn door dn competitieleider van den N. V. B. voor a.s. Zondag de volgende wedstrij den ingelascht: le kl. Rotterdam—Sparta- Velocitas, scheidsrechter L. J. Kroon; 2e kl. Amsterdam—E. D. O.—A. F. C„ scheidsrechter Portheine; en A. V. V.— St. Voorwaarts, scheidsrechter A. Tee- rink. Een bezoek van een Engelsch dames-elftal. Dank zij de ijverige bemoeiingen van het bestuur der Haarlemsche Dames Hoc key Club, zal een Engelsch dames-elftal ons land een bezoek komen brengen. Gedurende het verblijf in Holland zal de „Kings College" Hockey Club uit Lom den twee wedstrijden spelen. Op Maan dag 22 December zal zij tegen Haarlem uitkomen en op Dinsdag 23 December zal zij zich met het dames-elftal der Haag- i sche Mixed Hockey Cluh meten. De gewaande barones. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde de jonge vrouw, die eenigen tijd de groote dame speelde als „baronesse Sloet tot Everlo", onder dien naam in het American-hotel logeerde en de fir ma Bahlmann en Co. oplichtte, tot ge vangenisstraf voor den Lijd van 6 maan den. Inbraak te 's Gravenhage. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed uitspraak in de zaak der inbrekers in het Prinsevinkenpark, tvaarin vóór 14 da gen een onderzoek naar den geestestoe stand van een der beklaagden, Johannes Antonius Francïscus Mertens, plaats vond. Het Hof oordeelde, dat bij dezen bekl. geen quaestie is van krankzinnig heid. Intusscben werd op juridische gronden de qualificatie van het feit ver anderd en in verband daarmede de ge vangenisstraf van 5 jaar op 4 jaar terug gebracht. De medeveroordeelde behield zijn straf van 4 jaar. Een dame met den dog. De vorige week was voor den Kanton rechter te 's-Hage eene dame gedag vaard wegens eene overtreding van de laatstelijk vastgestelde bepalingen om- tTent Ulmer-doggen. Daar namens de beklaagde ter terecht zitting was beweerd dat de hond in quaestie geen echte Duitsche dog was, doch een bastaard, heeft de kantonrech ter bij vonnis van Donderdag een des kundig onderzoek opgedragen aan den rijksveearts, den heer van Aken, die in eene over 8 dagen opnieuw te houden terechtzitting over deze zaak, den kan tonrechter zal hebben voor te lichten, of de hond al dan niet behoort gerang schikt te worden tot de in de honden wereld nog al uitgebreide categorie van onechte afstammelingen. Uit de Arbeiders wereld Het stoomschip Madura, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 27 Nov. van Perim. Het stoomschip Priam vertrok 27 van Amsterdam naar Java via Liverpool. Het stoomschip Ixion, van Java naar .Amsterdam, passeerde 24 Nov. Perim. Het dubbelschroefstoomschip Rotter dam, van de Holland—Amerika Lijn, ver trok 27 Nov. van Rotterdam naar New- york. Het stoomschip Soestdijk, van de Hol land—Amerika Lijn, arriveerde 26 Nov. des nam, van Rotterdam ta Newport News. Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 25 Nov. A. W. H, Damman Jr., kruidenier te Amsterdam. Rechter commissaris mr. R. L. Scholten. 26 Nov. Jac. van Damme, gewoond hebbende te Amsterdam, thans zonder bekende woonplaats binnen het konink rijk. Rechtercommissaris mr. J. Deking Dura. Haarlem, 25 Nov. J. Maagdenberg, ma- nufacturier te IJmuiden, Rechtercom missaris jhr. mr. R. de Mareez van Swin- deren. Zutphen, 25 Nov. J. Wolters, kleerma ker te Epse, gemeente Gorssel. Rechter commissaris jhr. mr. Martens van Se- venhoven. Breda, 25 Nov. A. de Bont, caféhouder en mineraalwater-fabrikant te Ooster hout. Rechtercommissaris jhr. mr. R. Feïth. 's-Hertogenbosch, 26 November. M. Maas Cz„ schoenfabrikant te Baardijk. Rechtercommissaris mr. F. X. Verheijen. Middelburg, 26 November. D. C. Knegt, koffiehuishouder te Middelburg. Rechter commissaris mr. Ph. J. Callenfels. Opgeheven: Middelburg, 26 November. A. P. de Wit, winkelier te Middelburg. Voorl. surséance van betaling: H. Tib- be, schilder te Heemstede. het nog nielt één minuut volgehou den: daar viel het stukje geld reeds op den grond. Wat te doen? Hij zon op een middel om het dreigende onweer van zijn hoofd af te wenden en daar kwam hij op een even ver- nuftigen als gelukkigen inval. Toen hij begreep, dat de vijf minuten bij na om waren, pakte hij in een onbe waakt oogenblik snel helt kwartje op en stak het in zijn zak, maar inplaats daarvan klemde hij een gulden tus- schen zijn knieën en deed nu zijn best om cte voorgeschreven houding vol te houden tot die komst van den sergeant en het gelukte hem. Wel, heb je het kwartje nog vast? vroeg deze, toen hij aankwam, en de soldaat knikte. We zullen eens zien of het waar is! Hoe helderde zijn gram gelaat op, toen hij den gulden vond, en met een vriendelijken blik zeide hij: Kerel, dalt heb je eens knap ge daan: door je drukken is het stuk geld veel grooter geworden! De gulden verdween in den zak van den onderofficier, en hij maakte het den recruut over de gaping tus- schen zijn knieën voortaan nietmeer lastig. Vervolg Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Spaarbanken. In Duitschland bestaat een bond van spaarbanken, welke 13 afdeellngen heeft, tot welke 1300 spaarbanken behooren, waarvan de inleggers te zamen een te goed van ruim 5000 millioen mark heb ben. In de algemeene vergadering, welke Zaterdag jl. te Berlijn werd gehouden, is o. a. de wenschelijkheid ter sprake ge komen, dat in het belang van de inleg gers, de naam „spaarbank" enkel mag worden gevoerd door instellingen, die onder staatstoezicht staan en daardoor vertrouwen verdienen. Een -besluit in dien geest werd nog niet genomen, maar tot de volgende vergadering verdaagd. Een Amerikaansch huwelijk In de stad St. Nicolaas in de Vereenig- de Staten is een jong paar in het huwelijk getreden in een leeuwenkooi. Het gold een weddenschap. De predikant, die het huwelijk inzegende, was zoo voorzichtig om zichzelven niet in de kooi te wagen. In den ouderdom van 71 jaar is hier ter stede overleden de heer S. J, van Slooten, oud-hypotheekbewaarder en Ridder in de orde van Oranje-Nassau. In 1859 werd de overledene benoemd tot inspecteur der Registratie 3d© klasse te Assen, en achtereenvolgens in 1869 en 1873 benoemd tot idem 2e en 1ste klasse. In 1877 w,erd de overledene benoemd tot hypotheekbewaarder, welk ambt door hem tot 1900 werd waargenomen, toen zijn pensiomneering volgde. Inde 3de afdeeling van den zangwedstrijd, uitgeschreven door de mannenzang vereeniging „Kunstmin" van Rotterdam, te houden op 30 en 31 Mei a.s., zullen de volgende Haarlem sche vereenigingen deelnemen „Pro za en Poëzie-', directeur de heer Carl Phillippeau, „Kunstna Arbeid", dir. de heer Kwantes, „De Stem des Volks" dir. de heer v. d. Velde, en „Kunst door Oefening", directeur de heer J. Windt. De 3e afdeeling bestaat uit vereeni gingen, welke in die afdeeling nog nooit een eersten prijs behaald hebben. Kamer, de billijkheid te betrachten. De heer De Waal Malefijt stelde voor den post met f 565 to verminde ren. Op verzoek van den heer Seret verklaarde de Min dat de post slechte voor één jaar bedoeld was. Het ainen- dement-v. d. Z waag werd verworpen met 46 tegen 12. dat van den heer De Waal Malefijt aangenomen met 35 te gen 23 stemmen. Bij een volgenden post hernieuwde heer Helsdingen het vroeger reeds gedaan verzoek tot verbetering der po sitie van de werklieden bij de kolo niale inrichting te Amsterdam. De Engelsche post over Vlissingen had hedenochtend weder vertraging. Zij arriveerde te Amsterdam eerst té 12 uur. Hedenmorgen is te Zevenaar een gedeelte van dien trein uit Bazel, die te 10.4 uur te Amsterdam aankomt, uit bet spoor geraakt. Tweeharmoni- ca-.rijtuigen staan dwars over den weg en belemmeren het verkeer Niemand; bekwam letsel. Het voorste gedeelte van den trein, waartoe ook de postwagen behoorde, kon na eenig oponthoud de reis vervol gen. Voor 't kantongerecht te Maastricht had zich te verantwoorden een man, die met zijn kar over 't land van een ander gereden had De man hoorde een vonnis tegen zich uitspreken. Na afloop der zaak vroeg de kan tonrechter of de man nog iets tot zijn verdediging in 't midden te brengen had, waarop de beklaagde in zijn dia lect ten antwoord gaf Mijnheer de rechter, weet u ook, waarom zij mij een procesverbaal heeft laten maken En 't antwoord dat hij zelf gaf, luiddp omdat ik vroeger met haar gevrijd heb, maar ik wilde haar niet. Algemeen gelach Zoowel de aanklaagster (een wedu we) als de beklaagde waren aanwezig. Burgerlijke Stand. Bevallen: 27 Nov: A. M. Visser Bronkhorst, d., 26. F. CartonHoeben d. 28. A. M. JanszenPost, z. 26. C. E. BeckerKorte, d. H. Blom Meyer, z. 27. J. C. Montajnde Bres z. Overleden 27 Nov. S. J. van Sloo ten, Kinderhuisvest. H. J. Kenselaar, 54 j., Ruysdaelstr. Geen trast. Uit Chicago wordt gemeld, dat de fa brikanten van geconserveerde vleeschwa ren bet plan om een trust te vormen, heb ben laten varen. De gewezen koningin der Sandwich eilanden Zilinokalani heeft een eischtot schadevergoeding van 3 millioen dollars ingesteld tegen de Vereenigde Staten bij het gerecht wegens verlies van hare kroonjuweelen tengevolge van de annex atie van haar rijk door Amerika. Aan de Z. C. wordt uit Steenwijk gemeld In verband met de staking op de si garenfabriek van den heer Js. Rijk mans, firma G. Rijkmans en Zoon. alhier, kan worden medegedeeld, dat de stakers zich bereid verklaard heb ben den arbeid te hervatten. Genoemde fabrikant, die een zijner fabrieken reeds tijdelijk verhuurd had, heeft miet 't oog hierop te kennen ge geven, een gedeelte niet voor 15 Fe bruari 1903 weder aan den arbeid te kunnen zetten, terwijl hij beslist wei gert 5 sigarenmakers ooit weder in diienst te nemen. De stakers hebben gemeend zich bierbij niet te moeten neerleggen, zoo dat de werkzaamheden nog niet zijn hervat. Generaal De Wet. De „Standard" verneemt uit Johannes burg, dat generaal Christiaan de Wet, alvorens naar Europa te vertrekken, eene hooge woordenwisseling met zijn broe der, Piet de Wet (die, zooals men weef., in den oorlog de Engelsche partij heeft gekozen), heeft gehad; zoo hoog zelfs, dat de beide broeders elkander te lijf gingen. Wij betwijfelen echter of generaal De Wet, hoe scherp hij zich in zijn boek over zijn broeder moge uitgelaten heb ben, wel de man is, om zóózeer zijne kalmte te verliezen! Opgelicht. Een groote bankiersfirma te Liver pool moet dloor haar kassier zijn op gelicht voor reusachtige bedragen; een onderzoek in de boeken moet een te kort van eenige millioenen hebben aangetoond. De man zelf, William Stanton gebeeten, is met bijna een on verdwenen en wordt nu door de po litie gezocht Stuom vaar trienen ten. Het stoomschip Malang, van Java naar Rotterdam, vertrok 27 Nov. van Port Said. Het stoomschip Koningin Wilhelmina, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 27 Nov., des nam. 3 uur Ouessant. Het stoomschip Timor, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 27 Nov. van Port Said. Het stoomschip Flores, van Batavia naar .Amsterdam, passeerde 27 Nov., des nam. 1 uur, Ouessanjt. Het stoomschip Lawoe, van Rotter dam naar Java, vertrok 27 Nov. van Mar seille. Het stoomschip Bali vertrok 27 Nov. van Bremen n. Amsterdam. Het juiste middel. Een geschiedenis van de exercitie plaats doet in militaire kringen de ronde. Een onderofficier had een recruut (een nieuw in dienst gekomen sol daat) reeds verscheiden malen, doch tevergeefs vermaand om Itoch zijn beenen aan elkander te sluiten, en eindelijk begon hij zijn geduld te verliezen. De jonge soldaat had nu wel geen hoepel-been en, maar zij sloten lang niet behoorlijk tegen elkaar; tusschen zijn knieën bleef er steeds een ope ning. En zulks hinderde den sergeant zeer, als in strijd zijnde melt de voorschriften van de militaire hou ding in het gelid. En nu wilde hij het eens op een andere manier probeer en. Hij nam een kwartje en stak dit den recruut tusschen de knieën, die hij met ge weld tegen elkaar drukite, en zeide toen: „Nu kom ik over vijf minuten terug, hoor je! en wee, als het kwart je dan niet meer tusschen je knieën ziij!" Met alle inspanning had de recruut Verkiezing Kamer van. Koop handel. Het bestuur der neutrale kies- vereenigiug „Burgerplicht" vergaderde heden van 9 tot 1 uur in de bovenzaal van café „Brinkman", ten einde van daaruit maatregelen te nemen, weilke het voor de verkieznig van den heer G. van der Most van Spijk noodtg oordeelde. Niet minder dan 180 plaatselijke tele grammen werden aan kiezers verzonden, waarin deze beleefd werden uitgenoo digd hun slem uit te brengen op boven- genoemden candïdaat van „Burger plicht". Tevens werd aangedrongen op flinke opkomst. Het geheimzinnige comité ter bevorde ring eener deugdelijke samenstelling der Kamer heeft weder een ver trouwelijk schrijven de wiereld in gestuurd, waarin het krachtig de candidatuur van den heer J. Me-rens aan beveelt. Dat dit comité vertrouwelijke circulai res aan de kiezers stuurt, is ons goed: maar dat het comité daarin tal van las teringen aan ons adres plaatst, is af- keurenwaardïg, geniepig, en toont ons hoe zwak dit in het duister werkend co mité zich moet gevoelen. Heeft het iets tegen ons, laat het er dan mede voor den dag komen, openlijk, maar strijdt niet achter de schermen en in confidentieele bescheiden. Dat is minstens genomen laf, bah! Bij de heden gehouden her- stemming van een lid voor de Kamer van Koophandel waren uitgebracht 218 stemmen, waarvan 2 in blanco. Hiervan verkreeg de heer G. van der Most van Spijk 121 stemmen, terwijl op den heer J. Merens 95 stemmen waren uitgebracht; zoodat de heer G. van der Most van Spijk gekozen is. Nederland' en Oranje. In eene gooid bezochte vergadering werd Donderdagavond na langdurige •beraadslaging het voorstel van den heer De Braai verworpen. Dilt voor stel luidde als volgt: „De vergadering besluite: a. in te trekken het besluit van 30 Jan. 1.1. inzake de Propagandaclub; b. goed te keurten dat die Club ook voor andere anti-revolutionairen dan die lid der kiesvereeniging zijn, worde openge steld; c. aan het Bestuur die oprich ting van zoodanige Club op te dra gen. Vervolg Nieuwstijdingen. Tweede Kamer. Mee. seint ons uit Den Haag: Bij het voortgezet debat over de Indische be -ooting steldo de heer Van der Zwaag voor f 1065 uitgetrok ken als toelage voor den indertijd veroordeelden luitenant Bosch niet toe te staan Deze toelage was op de begrooting gebracht ingevolge een wenscii der Kamer, die voor den heer Bosch een schadeloosstelling had wenscht. bijv in den vorm van een burgerlijke betrekking. De heer v. d. Zwaag betoogde dat met de toelage, de heer Bosch een pensioen zou genre ten als voor 40 jaren dienst, wat z. niet te pas kwam. In beginsel vond hij steun bij de heeren Lohman en De Waal Malefijt. die minder wilden toestaan, terwijl de Min. wilde over wegen den heer Bosch een betrekking te bezorgen. Hij meende met zijn voorstel, ingevolge den wensch der Gister. Heden M.26H0V. Vd. 27 NOT 21/s pCt. Ned. Werk. 8chald Sis/s 8P/i6 41/. pCt. Portugal27 4 pCt. Venezuela Oert. Nederl. Handel Maatij... Aand Koninkl. Petroleum.... 463 460 Aand. Moeara Enim108S/8 109 Aand. Perlak Petroleum137'/i Aand. Schibaieff Aand. Soemalata Aand.Am. Car Foundry Cy..34i/4 347/8 Aand. United 8teel Comp3ö7/o 36 Aand. Atchison Topeka83U/i8 84 Aand. Union Pacific99 99i/g 4 pCt. Conv. Union Pacific bds 104s/s 1041/, Aand. Missouri Kansas Texas 25i/g 253/s Aand. New-York Ontario29 29i/4 Gew. aand. Kansas City South. 31% 32S/ie Pref. aand. id. id54'/. 55s/I0 Gew. aand. Southern Railway. 3l'/"ia Aand. Wasbash29 29% Aand. Denver Rio Grande3839"/m Gew. aand. Erie33% 33l/a Advertentlën* Heden ovei leed in den ouderdom van ruim 71 jaren, onze geliefde Vader en Be huwd vader SIMON JOHAN VAN SLOO TEN, Weduwnaar van AAFKE GRATAMA, Oud - Hypotheekbewaarder en (Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. A. VAN SLOOTEN, H. S. VAN SLOOTEN, C. E. C. VANSLOOTEN— Bentz van den Berg, H. O. VAN SLOOTEN, J. Th. VAN SLOOTEN, M. E. VAN SLOOTEN— Wentiiolt. SJ. J. VAN SLOOTEN, A. S. J. RIJKENS— van Slooten, R. G. RIJKENS, Mr. W. F. VAN SLOOTEN. Haarlem, 27 Nov. 1902. Het faillissement van A. G. VAN BREEMEN te Haarlem is geëindigd, doordat het vonnis der Rechtbank te Haarlem d.d. 18 November 1902, waarbij het door Mr. H. Ph. 'T HOOFT aange boden accoord werd gehomologeerd is gegaan in kracht van gewijsde. De Curator, Mr. JOOST DE GRAAFF. Kenaustraat 5A. Brieven op Advertentién kunnen worden geworpen in onze vier eigen Brievenbussen te weten Groote Houtstraat No. 14oaan het huis van Jen neer B. Langeveld bij het Proveniershuis Anegang, hoek Groote Houtstraat, aan het huis van den heer F. Hellingman. Kruisweg 41 hoek Heerenstraat aan de winkel V3n den heer A. C. A. van Hemerten tan onze Bureaux, Zuider Buitenspaarne No. 6 vlak bij de Turfmarkt en Bijkantoor Groote Houtstraat 55. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3