Tweede Biad, In de schaduw m den Dood. den naam „Voorwaarts", welke ten doel heeft volgens de beginselen der vereeniging „Gem. Grondbezit" te werken. Na veel moeite kwam err een drukkerij en tegelijk daarop werd de voorzitter, A. Reiman, door zijn patroon, waar hij jaren werkzaam was geweest, ontslagen, omdat de pa troon niet kon hebben dat een zijner gezellen geïnteresseerd is bij een drukkerij. Gemengd nieuws. Het spookhuis. Te Medan is een spookhuis ontdekt, waar door onzichtbare handen met steenen werdi gegooid. De pers heeft zich daarmee be moeid. Op 26 October was er zoo leest men in de ,,Deli-Ct." voor en in het door de bantoes "of spoken be zochte huis over de Petissah-brug en gelegen naast bet kré-fabriekje van Jo- coeb. een groots réunie van belang stellenden. Te ca. 6 1/2 ure waren er de hoeren Stritsko en Lievegoed en *og een heer ea ziet het verschijnsel openbaarde zich op éclatante wijze. Een steen viel in den linkerhoek tegen over de deur en even later het ijzer van een hakbijl, welks bovennatuur lijke voorwerpen geen gaten in het dak haddien geslagen, doch op myste rieuss wijze tusschen de bezoekers neervielen. De beide heeren wisten niet aan te geven hos oï van waar de voorwerpen vielen. Kort daarna kwam ook de redac teur van de ..Sumatra Post" en die van de „Deli-Courant" benevens twee andere heeren op het slagveld. De bewoner, een Chinees, had nog aan den beer Stritsko meegedeeld, dat bi] geen lamp kon aanhouden ts mid den der geheimzinnige fluides, waar op genoemde heer een nachtglas kocht en olie en dit ophing, om ts zien of de voorspelling uit zou komen en dit glas te gruizel zou worden ge slagen. De stemming was prettig-griezelig, fijntjes-mysterieus. De diverse pers mannen deden de ronds in bet huis. keken onder tafels, achter kisten, klamboes en beschotten, sloten de deur af, dis tot een andere woning toegang gaf en vernamen in die laat ste woning van een stokouden Chi nees. dat er daar, terwijl bij kookte, miert, zware bakste&nen, van zijn fornuis afkomstig, gegooid! was en dat een trekpot van uit het behantoede voor buis naar 't achterbuis was gewan deld. Een rilling die alle toehoorders te gelijk door de leden voer, deed het huis schudden 1 Dit nu was gevaarlijk, want erg hecht doortimmerd was het verblijf- ocrd der geesten niet. Er was o. a. nog een bedlenkelijk wrak kamertje achter, dat eveneens door zocht werd. De bewoner was tijdelijk afwezig en logeerdein den toetoepan .waar hij 't denkelijk beter en comfortabel zal 'hebben dan in zijn home. Nadat bet achtervertrek goed geslo ten was en in t nevenwoninkje, waar in ook een Chinees woonde, licht was •aangestoken, zetten zich de toe wans in 't behekste kot. vroegen den han toes permissie om te rooken en letten op 't springen van den lintwurm beter gezegd de wonderlamp. Deze bleef echter constant branden en de geesten zagen geen kans om bij zoo veel getuigen en zooveel licht nog veel t} presteeren. Het, werd warm. benauwd zelfs. De geesten werden toen in verzoe king gebracht door het uitblazen der lamp werd bun een mooie kans gege ven. Een paar heeren zetten veiligheids halve hun hoed op. En toen, waar lijk. kwam er weer een ronde kei uit den hemel vallen, even later nog een dito! Daarna lange pauze (warmte). Sembaian maken hielp zoo goed, 'zei de Chinees. „Pangü loepoenja bini" (Roep uwe vrouw). En de echbgenoote kwam, stak reukstokjes aan, maar ook dat hielp niet. (Atmospheer snijbaar). Hert werd zéér benauwd, men pro beerde hert met of zonder licht, maar l vlotte niet. de hantoes lieten zich niet meer op de handen kijken. Daarna opheffing der séance en re naissance van hert rijk der lxantoes. O. i. is het niet onmogelijk, dat de Chinees kongsi heeft gemaakt met z'n huurlieden rechts en achter hem. Mogelijk is de huur hem wat hoog? De wanden zijn van boven zoo slecht aaneenget.immerd. dat met een beetje hulp der buurlui, een hantoe prachtig werk kan leveren vooral als de ach. terkamer donker is en die deur ye- ruischloos weer sluit. Maar wanneer in die beide neven- vertrekken een paar Europeanen zijn, die luide verkondigd hebben de k.h. hantoes bij ontdekking zoo hardhan dig aan te pakken als voor bovenna- tuurlijke wezens noodig is. dan is tiet ambacht lang zoo aardig niet meer. Een kunstje met Kmserjrastilles Men legt op een gewoon porseleinen schoteltje een ruime hoeveelheid si- garenasch of zand en vormt daarvan een heuveltje. Op den top van dit heuveltje plaatst men drie tegen elk ander leunende Emser-pastilles. Ook kan men er vijf nemen, waarvan men er vier in een vierkantje tegen elkaar tegrt en de vijfde er boven op. Dan giet men met een lepel zooveel spiritus (brand) in het schoteltje, dat de asch of zandheuvel daarmede ge heel gedrenkt is en steekt nu aan. Mocht er niet genoegspiritus inge goten zijn. dan kan men van tijd tot tijd lepelsgewijs bijgieten Men giete vooral niet bij uit een flesch, daar deze stellig uit elkaar zou springen. Het verloop van bert kunstje is nu als volgt: Nadiat die spiritus eenigen tijd zon dier opvallende bijverschijnselen ge brand hieeft beginnen de pastilles zwart te worden en na korten tijd stijgt uit de vlam een zwarte slang op. die al langer en langer wordend, zich kronkelend op de tafel, waarop het schoteltje staat, neerlegt. Als al les volgens het program afloopt, kan men uit drie pastilles een slang krij gen. d'ie 1 1/2 tot 2 Meter lang is en de dikte heeft van een duim. En nu de verklaring, die ,.dè Na tuur" waaraan we dit ontleenen. hier van geeft: De met spiritus gedrenkte sigaren- asch of zand is niet anders dan een voor de proef dienstige, geïmproviseer de lamp, welker pit gevormd wordt door de asch of het zand. De slang wordt voortgebracht door dJe pastilles, die uit een mengsel bestaan van sui ker en zouten der Emser-bronnen. Het hoofdbestanddeel dezer laatste is natrium-carbonaat. een zout dat reeds bij zachte verwarming groote hoeveel heden koolzuur en waterdamp af- staat. Daar nu tegelijk met die ontleding van dit zout een smelting van de sui ker plaats heeft en smeltende suiker een zeer taaie, voor schuimvoirming zeer geschikte vloeistof levert. zoo blijven de uit het zout zich ontwikke lende gassen blaasjes vormend in d'e gesmolten suiker en brengen daarme de een zeer volumineus schuim voort. Ten slotte verbrandt een deel van ere suiker met achterlating van kool, die met het antieede zout gemengd, de zonderlinge slang vormt. Een noodlottige sledevaart. Te Maicke, Frankrijk, hadden Zon dag zes personen een sledevaart on dernomen naar het naburige Sainlt- Hippolyte, waar zij een politieke ver gadering bijwoonden. Op den terug weg sloegen de paarden op hol, de slede met de zes inzittenden in woes te vaart achter zich aan slepend. Ten slotte braken de gareelen en kantelde de slede met het noodlottig gevolg, dat de zes inzittenden allen tegen den hard bevroren grond sloe gen; twee van hen -waren onmiddel lijk dood, de overigen werden min of meer zwaar gewond. Hulp in zeenood. Door het Duitsche „Reichsgericht" is cnlangs uitspraak gedaan in een in teressante quaestie betreffende het verleenen van hulp in zeenood. waar mede ten door het „Hazzeatische Ober- landeisgericht' uitgesproken, door bei de partijen bestreden oordeel werd be vestigd. Het. ging namelijk om de principieel belangrijke vraag, omtrent het toe kennen van berg- en hulploon aan ber gingsmaatschappijen, en wel naar aanleiding van de volgende zaak Het Rotterdamscke stoomschip „El- lewoutsdijk" was in 't jaar 1900, ter wijl het aan de Marokkaansche kust met erts beladen werd, tengevolge van hel breken van den ankerketting, naar het strand gedreven en daar vastge raakt. Een uit Oran te hulp geroepen Framsc-h stoomschip kon de ..Elle woutsdijk" niet vlot hrengen, waarop naar Gibraltar werd getelegrafeerd om den daar stationneerenden bergings- stoomer ,,Newa" van den „Nordischen Bergungsverein". a De kapitein van dit stoomschip nam aan de „Ellewoutsdijk" vlot en naar een der naastbij zijnde havens te bren gen voor de som van 3000 pond sterl. (f 36.000). Na een arbeid van eenige dagen slaagde heil werk, de ..Ellewoutsdijk" kwam vlot en voer onder eigen stoom begeleid door de ,,Newa". naar Gi braltar. De Nederlandsche reederij vond nu het. bedongen hulploon ie hoog en acht te- een som van 12 tot 15000 mark vol doende. De zaak werd bij overeenkomst te Hamburg aanhangig gemaakt. Hei Landgericht kende daarop 45000 mk. toe, het „Überlandesgenchlverhoog de deze som echter tot 58000 mk., en deze uitspraak is nu door 't Reichs gericht bekrachtigd Beide pariijen hadden zich uitdrukkelijk onderwor pen aan het Duitsche recht en volgens paragraaf 741 van het handelswetboek kan een tijden-? het gevaar gesloten overeenkomst voor hulp- of berg loon als te veele vragend bestreden en de vaststelling van een met de om standigheden van de berging overeen komend bedrag verlangd worden. De Nederlandsche reerlerii had daar uit .de gevolgtrekking gemaakt, dat bij bestrijding met gunstig gevolg het gesloten verdrag geheel nietig werd tn verder, dat het door het gerecht toe te kennen bedrag moest worden vast gesteld onafhankelijk van het eerst ge sloten verdrag, alleen rekening hou dend. met het latere verloop van de berging. Op beide punten stelde het „Ober- landesgericht" die Nederlandsche ree derij in het ongelijk en hei „Peichsge- richt" sloot 21'ch bij dit oordeel aan. Bij de vaststelling van de toegekende som verklaarde het Ober land esge- rïcht" o.a. „dat wel onderscheid moet v.orden gemaakt tusschen hulp, ver leend door een toevallig ter plaatse komend koopvaardijschip, dat in het hulploon een extra-verdienste bekomt en het verleenen van hulp door een bergingsstoomar, welks verdienste ge heel ligt in de vergoeding, die hij toor zijn werkzaamheden krijgt. Deze vergoeding moet de kosten van zijn bouw. uitrusting, en onderhoud opbrengen en daarom noodwendig hoog zijn. De kapitein die de hulp in roept. van een bergingsstoomer, moet zich bewust zijn, dat hij de hulp in roept van een voor de scheepvaart bui tengewoon zegenrijk werkende inrich ting en dat hij aie slechts tegen hooge vergoeding bekomen kan. „Helt onderhouden van stoomsche pen, speciaal ingericht voor bergings- e.n reddingswerk en voorzien van voor dit doel geschoolde bemanningen, ai- tijd gereed om in geval van nood hulp te verleenen, is in 't. belang van alle geïnteresseerden bij de scheepvaart, wijl door hun werkzaamheden aan zienlijke waarden gered kunnen wor den, welke anders ongetwijfeld verlo ren zouden gaan. Men zou echter zulken ondernemin gen den levensader ontnemen, wanneer men haar alleen vergooding gaf voor den arbeid, die onmiddellijk aan het reddingswerk 'ten goede kwam, want het ligt voor de hand, dat haar bedrijf nog andere aanzienlijke kosten vergt, als rente en aflossing van het. kapi taal, instandhouding der schepen en hun uitrusting, onderhoud van de be manning en van den kolenvoorraad, in den tijd die verloopt tusschen het eene en het andere bergingswerk, enz. Daaruit volgt, dat de belanghebbende, die de hulp vraagt van een bergings stoomer, weten moet. dat deze hulp slechts kan worden verleend tegen ver goeding van een naai- verhouding bil lijk aandeel in de algemeene kosten van het bedrijf." Het Reichsgericht oordeelde deze ar gumentatie over het algemeen juist. Het verklaarde de door de reederij van de „Ellewoutsdijk" ingebrachte bezwa ren, doch ook de meening van de ber- gingsmaatschappij ,,dat het Oberlands- gericht niet alle te haren gunste spre kende bepalingen van de wet overwo gen had", voor ongegrond, en verwierp de door beide pariijen aangevraagde revisie. Een „lichtkunstenaar. Te Goes vervoegde zich een dezer da gen een reizend photograaf bij de win keliers, met het aanbod photografieën van bun winkels te maken, tegen beta ling van een gering bedrag en in een paar uren tijds af te leveren. Binnen dein bepaalden tijd ontvingen winkeliers de photografie in een gesloten enveloppe, welke niet vóór den avond mocht ge opend worden, want het daglicht was te sterk voor het kunstproduct; bij lamp licht zou men het kunnen bewonderen. Des avonds bleek echter, dat de photo grafie totaal waardeloos was, maar de winkeliers hadden reeds betaald en de photograaf was reeds vertrokken! Hij is blijkbaar beter beoefenaar van de op- lichtkunst, dan van de lichtbeeldkunst, maar een „licht" kunstenaar is het dan toch! Brandstichting. In Zurich breken den laatsten tijd her haaldelijk branden uit, waarvan men ze ker kan nagaan dat ze zijn aangesto ken; zoo is onder meer verleden in het stedelijk hoofddepot brand gesticht met succes. Maar Zaterdagnacht is het heel ernstig geworden. Op vier verschillende plaatsen is de brandstichter men ver moedt dat het éen man is bezig ge weest. Drie branden konden nog in het begin worden gestuit, maar een vierde huis brandde af. Officieel wordt medegedeeld, dat twee gewapende Bulgaarsche benden, aange voerd door gewezen Bulgaarsche officie ren, den 20sten de grens overtrokken bij het dorp Godleveh. Zij sleepten 800 scha pen mede en vier Bulgaarsche notabe len, die weigerden zich bij de benden aan te sluiten. Een bende van veertig Bulgaren, aan gevoerd door Stojanof, had den ïHsten een treffen met een detachement troepen Hatsjovo. De Bulgaren namen, de vlucht met achterlating van twee gesneuvelden, waarvan een in een Bulgaarsche uni form. Er sneuvelden vijf soldaten. Tïelangrijke zending. Te Lelden zijn niet minder dan 70 kis ten uit Egypte aangekomen, bestemd voor het Museum van Oudheden daar en be vattende een volledig Egyptisch graf. Tempera mnfantnr! Een landbouwer te Reiderwoklerpolder, gemeente Finsterwold, met een groot landgebruik, aandeelhouder van de Coö peratieve Stroocartonfabriek ,.De Toe komst" heeft voor zijn stroo, oogst 1901, ruim 10.000 ontvangen. In vroeger Ja ren werd dit artikel als waardeloos be schouwd en verbrand! Hoe hoos? vogels vliegen Op een congres van dierkundigen, onlangs te Berlijn gehouden, werden, op grond van waarnemingen bij lucht reizen, belangrijke mededeelingen ge daan omtrent de hoogten waarop vlie gende vogels zijn gezien. Zoo heeft de luchtvaarder Hergesell van Straate burg op zijn tochten eens een adelaar op een hoogte van 3000 M. gezien; een andermaal twee ooievaars op 900 M. hoogte. Op 10 Maart 1890 werd door een luchtschipper een leeuwerik op 1000 M hoogte aangetroffen; op 18 Juli 1899 vertoonden zich twee ra ven of kraaien op een hoogte van 1400 M. Dit zijn evenwel zeer zeldzame gevallen. Boven 1000 M. ziet men uiterst zelden vogels; boven 400 M. ook nog niet vaak; pas onder 400 M. wordt de lucht door hen verlevendigd. Om te zien. hoe de vogels zich in hoogere dampkringslagen gedragen, heeft men verschillende proeven ge nomen. Men nam op luchtreizen vo gels mee en liet hen op verschillende hoogten tusschen 900 en 3000 M, vliegen. Gewoonlijk waren het duiven, in één geval een groene vlasvink. Wan neer de hemel helder was .schoten de dieren terstond loodrecht naar bene den; bevond men zich boven een wol kenlaag d'ie het uitzicht naar beneden verhinderde, dan fladderden de dieren een tijdlang onrustig om den ballon, om .daarna, zoodra zich een open ruimte in die wolklaag voordeed, pijl snel dloor deze naar beneden te vllo- ften. Eens werd toevallig op groote hoog te boven een wolkenlaag een verdwaal de duif aangetroffen. Het diertje zet te zich neder 00 den rand van de mand der luchtballon. Maar zoodra in de wolklaag een scheur ontstond, ging cfe duif terstond naar beneden. Uit deze waarnemingen volgt, dat de vo gels zich slechts ongaarne naar groo- tere hoogten begeven, daar zij veeleer slechts zoo hoog gaan. als noodig is, om zich te oriënteeren. dat is. hunne omgeving goed op to nemen. En dit geschiedt alleen door middel van het gezicht Daar de wolken het uitzicht benemen, verheffen de vogels zich in den regel niet boven de onderste wol kenlaag. Hoezeer de vogel van de hel derheid der lucht afhankelijk is, om den weg te vinden, toont de volgende proef: postduiven werden op 80 kilo meter afstand van de woonplaats los gelaten. De lucht was beneveld. De eerste duif kwam pas na verloop van drie uur aan: de tweede een uur la ter, de laatste eerst tegen den avond, ofschoon zij alle reeds vroeg in den voormiddag waren losgelaten. Deze proef werd bil helder weder Herhaald en nu haddien de dieren gemiddeld slechts 45 minuten voor de terugreis noodig. De vogels vinden dus hoofd zakelijk door het gezicht den weg to- rug. .doch minder door het zooge naamde instinct Wilde ganzen. In Friesland worden tegenwoordig veel wilde ganzen aangetroffen. Deze dieren strijken neer op de akkers met wintergranen en gaan daar .weiden" Hoeveel deze vogels verorberen en vertrappen met de breede pooten, is niet te gelooven, en geen wonder is het, dat de landbouwer in deze vo gels zijne vijanden ziet. Er wordt druk jacht op gemaakt, maar de die- beboorernie bij ,f Haarlem'e O&fgblad" va» Zaterdag 29 Nov. 1902. Mo. 5958 Stadsnieuws. Arpondissements-Reehtbank. (VERVOLG). Mishandeling. W. C. van Wort, D. van Aken en H. Kroon, waarvan bei de laatstgenoemden alleen waxen ver schenen, hadden zich te verantwoorden wegens mishandeling. Met z'n drieën hadden zij zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond, zekeren Melchlor, toen d'ie hen passeerde, aangevallen en mishandeld. Van Aken en Kroon bleven dit hard nekkig ontkennen, wel waren zij bij het gebeurde geweest, doch aan de mishan deling hadden zij niet mede gedaan. Echter waren er getuigen, die gezien hadden, dat beide beklaagden ea van Wort, Melchior hadden mishandeld. Het O. M. vorderde dan. ook ter zake van mishandeling tegen ieder 14 dagen gevangenisstraf. Van Wort had zich bovendien nog schuldig gemaakt aan mishandeling van •den smid Hessels, die zooals indertijd door ons werd medegedeeld in den la ten avond van October nabij zijne wo ning in de Kleine Houtstraat onverhoeds werd aangevallen en met een mes in het linkerdijbeen gestoken. Van Wort als de dadeir hiervan her kend, gaf als reden op, dat hij Hessels had gestoken, omdat hij meende dat deze eene vrouw geslagen had, hetgeen hem pas lateir gebleken was, dat onwaar was. Het O. M. er op wijzende, dat Van Wort een gevaarlijk persoon is, vorder de tegen hem 3 maanden gevangenisstraf. Diefstal. T. J. Jansen had tijdens hij in dienst was in het hotel „Het Groo te Badhuis" te Zandvoort, zich schuldig gemaakt aan diefstal van 10 zilveren le pels uit het buffet in de eetzaal. Deze voorwerpen waren latex door hem voor 3.60 te 's-Gravenhage verkocht, en had hij het geld ten eigen bate aangewend. De eisch luidde 1 maand, daar bekl. nog nimmer veroordeeld is geweest. Verzet. Wegens verzet tegen de po litie. bij eene arrestatie van een ander, had zekere Arntzen te Zaandam zich te verantwoorden. Het bleek dat genoemde persoon er steeds op uit is bij arrestatiën de politie te bemoeilijken. Het O. M. vorderde 45 dagen gevange nisstraf. Verzet. C. Mooy te Velsen, had zich verzet tegen den veldwachter van der Kolk, toen deze hem wegens het stellen van sprenkels op het landgoed van den heer Delcourt van Krimpen had gearres teerd, en tevens dezen, ambtenaar belem merd in de rechtmatige uitoefening zij ner bediening, door hem te verhinderen een geschoten fazant in beslag te nemen. Het O. M. vorderde 2 maanden gevan genisstraf, eene straf, welke bekl. voor zulk een gering feit wel wat hoog vond. Behalve de reeds in ons vorig nummer opgegeven uitspraken werd in de zit ting der arr. Rechtbank, van Donderdag C. E. Wijngaarden, zonder beroep te Hil- legom, wegens diefstal tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis veroordeeld. Uit de Omstreken. Heemstede. Vergadering van den Raad dezer ge meente op Donderdag 2 7Nov. 1902, des voormiddags half elf ure. VERVOLG. PUNT 2. B. en W. stellen voor het hoofd der herhalingsschool eene jaar- lijksche toelage te geven van 50 voor het geven van herhalingsonderwijs. Wordt goedgekeurd. PUNT 3. B. en W. stellen voor aan den heer J. E. A. R. van Helden eene vergoe ding van T 60 te geven voor het opmaken van een rapport in zake de trambaan. Uit dit rapport, dat aan de leden zal gezonden worden, blijkt dat er aan de baan veel te verbeteren is. Daar echter de Raad van Toezicht op de Spoorwegen in 't vervolg ook belast is met het toe zicht op de trambanen, zal dit rapport aan genoemden Raad worden gezonden, opdat dit lichaam de noodige verande ringen kan gelasten. B. en W. stellen voor aan elk der veld wachters eene gratificatie te verleenen voor buitengewone nachtdiensten. frenfll^ton. Uit het Engelsch van E. W. HORNUNG. 9) Zoo wexd haar advocaat afgepoeierd met al de wilskracht, waarover Rachel te beschikken had, maar ook met de onbezonnenheid, die daarmee samen ging. De verdediger was inderdaad geen sieraad van zijn beroep maai- een man die tot eiken prijs in de wereld vooruit wilde komen en daarvoor deze zaak alleen had aangenomen als recla me voor hemzelf. Rachel ergerde zich nog, als zij dacht aan de pas doorstane verhoo- ren tegenover iemand, die zij vóór haar ongeluk nooit gezien had en die zij ook hoopte nimmer weer te ont moeten. Zij vermoedde niet, dat er eens een tijd zou komen, dat deze man haar wezenlijk van dienst kon zijn. Nu deed zijn zoogenaamde belang stelling haar voelen hoe moeilijk de Met hen oog op de groote onveiligheid in den laatsten tijd hebben deze veld wachters buitengewoon lange diensten moeten doen; en tot zeer gxoote tevre denheid van den burgemeester hebben zij hun plicht vervuld. Als aanmoediging voor den door hen getoonde ijver, wen- schen B. en W. aan Bonman en Schot- vanger ieder 25 gulden belooning toe te kennen. Met algemeens stemmen werd dit voor stel goedgekeurd. Na eenige bespreking wordt besloten bij onderhandsche aanbesteding der straatverlichting te gunnen aan Verdon- schot voor 925. Aan de orde komt het adres van den heer J. G. Jansen Hendriks ea anderen, om een lantaarn aan de Glip te plaatsen, daar het aldaar zeer donker is. Wordt goedgekeurd. In behandeling komt een adres van den heer A. v. d. Weiden en anderen om ver betering der Bleekersvaart, en deze op eene bepaalde breedte en diepte te hou den, terwijl adressanten verklaren in de kosten te willen bijdragen. De Voorzitter zegt, dat hier een groot gemeentebelang is. Er is feitelijk nie mand, die de vaart onderhoudt. In over leg met adressanten, meent spr. dat het gewenscht is, dat de vaart in eigendom der gemeente komt. Dan zal er een betere toestand komen. De overige vaarten behooren ook aan de gemeenten. Eene reiner toestand van de vaart is zeer dringend noodig en in 't belang der gemeente. B. en W. wenschen daarom de vaart in eigendom te aanvaarden, maar daar voor moeten zij eerst weten op hoeveel de kosten worden begroot; of Rijnland wil medehelpen de vaart op bepaalde diepte te brengen, en. hoeveel adressan ten in de kosten willen bijdragen. Later zal ook het onderhoud voor de gemeente komen, maar daarvoor zou spr. dan een belasting voot uitloozingen in die vaart wenschen in te voeren, z.g.n. vaartgeld. Een ontwerp-besluit in bovengenoem- den geest wordt dan' ook door B. en W. voorgesteld. Daarin worden B. en W. te vens uitgenoodigd eene verordening be treffende het vaartgeld te ontwerpen, en verzoekt plannen tot verbetering der vaart in te dienen. Het doel van dit voorstel is om een einde te maken aan de voortdurende ver vuiling der vaart. De heer v. d. Berg maakt bezwaar de vaart in gemeente-eigendom te hebben, daar de gemeente, zoolang zij den berm niet heeft, niet eens zal kunnen lossen en niets aan de vaart heeft. De voorzitter meent dit bezwaar te kun nen ondervangen, door B. en W. uit te noodigen bij die vaart een openbare los plaats aan te brengen, aan het einde der vaart bij de Koediefslaan. Dit vindt de heer v. d. Berg goed en hij dient een desbetreffend voorstel in. Over dit voorstel staakten de stemmen, zoodat deze zaak in de volgende verga dering opnieuw aan de orde moet ko men. Tegen stemden de heeren Beelen, van Houten, v. d. Horst, Peeperkorn en v. d. Weijden. Op een adres van den heer L. D. Geeve in zake xioleering van den Binnenweg, stellen B. en W. voor den heer Geeve mede te deelen, dat de Raad de zaak in nadere overweging zal nemen, zoodra meerdere personen aansluiting verlan gen. Dit wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag dringt de heer van Merlen aan op herziening der bouwver ordening. Dit zegde de voorzitter toe. Nog werd medegedeeld, diat de plant soencommissie het dit jaar niet noodig acht om boomen te rooien. Onderwijs. Acad. exameus. Leiden. Geslaagd voor het doctor, examen in de rechtswetenschap de heer F. B. Evers. Utrecht. Cand. Rechten de heer J. H. Everts, Groningen. Voor het cand.-exa- men in de godgeleerdheid slaagde de heer J. C. van Dijk. Uit de Arbeiderswereid BINNENLAND. Volgens hot orgaan der afdeeling Amsterdam van de vereeniging „Ge meenschappelijk Grondbezit" hebben eenige typografen aldaar eeno pro ductieve associatie opgericht onder weg was, die als vrij mensch voor haar lag. en hoe noodig het was nu zelve handelend op te treden. Nu voelde zij dat er toch een vroo- lijke zijde geweest was aan het lot, dat haar zoo lang bedreigd had. An deren hadden voor haar gehandeld. Dat was gemakkelijk geweest. Maar overtuigd van haar onschuld en kalm in die overtuiging had zij zJich voor bereid op een leven hiernamaals on niet op een nieuw aardsch leven en terwijl zij bezig was zich te sterken tegen do vreeselijke gevolgen van een veroordeeling, had zij zeiden gedacht hoe 't zou zijn. als zij vrijgesproken werd. Het leven schijnt zoo gemakke lijk, als die dood dreigt, maar nu zag Rachel al bergen van bezwaren zij werden haar direct onder den neus geduwd. Zij Wist niet wat haar te doen stoncl en niemand was er, die haar helpen kon. Ze bezat in de geheele wereld geen enkeion vriend. En nu met de zelfde onafhankelijkheid, die oorzaak was van deze eenzaamheid, moest zij overdenken en een besluit nemen en aangeboden hulp weigeren op het oogenblik, dat iedere vriend beter ge weest zou zijn dan geen enkele In de eerste tien minuten van het nieuwe leven, dat Rachel begon na haar vrij spraak had zij geweigerd haar eigen verdediger te zien Én een onbekend gentleman, wiens kaartje bij haar ge bracht was door den hoofdbewaarder. Het kaartje was vergezeld' van een boodschap, die vertrouwen inboezem de en hetzelfde kon gezegd worden van de wijze van optreden. Maar hot was voldoende voor Rachel, dat ze den naam volstrekt niet kende. De hoofd- bcwaarder, een van de goedigste schep selen ten" wereld, was niet weinig te leurgesteld over haar herhaalde wei gering maar zijn principaal liet daar van niets blijken. Toen de hoofdbe waarder na lastig aandringen eindelijk I gedwongen was het ontkennend ant woord te breven, werd het verzoek niet weer herhaald. De hoofdbewaarder kwam wel weer terug. maar niet om het gesprek weer te brengen op den geheimzinuigen Mr. Steel, dlie om een onderhoud verzocht had En nu glom zijn aangezicht van genoegen. Voelt ge u weer heter? vroeg hij, en toen Rachel dat beaamd had, vroeg hij haar te luisteren naar het leven op straat. Dat had volkomen opge houden. De kust ts veilig, zei de welwil lende beambte. Zal ik een cab voor u aanroepen Rachel stnd plotseling op. Het was vriendelijk van u, mij hier zoo lang te laten wachten, zei ze. Maar ik denk toch liever geen cab te nemen, dank u, Is er misschien een station van de ondergrondsche spoor weg dichtbij, wil u zoo vriendelijk zijn, mij dan den weg te wijzen Blackfriars Bridge is maar vijf minuten van hier. Maar het zal boven uw krachten gaan alles mee te nemen. ik heb niets van waarde, dat ik mee wil nemen, zei Rachel, behalve hetgeen ik aan heb wat ik achterlaat, kunt ge geve-n aan een of andere ar me vrouw, die het noodig heeft. En ik hoop, dat ge deze kleinigheid voor uzelf wilt aannemen, uit dankbaarheid' voor uw vriendelijkheid. De man was inderdaad zeer welwil lend geweest en zijn vriendelijkheid zou gebleven zijn. al was het verhoor anders uitgevallen. Rachel's kleinigheid was een goud stukje en wel een van haar laatste maar toch gaf zij het niet uit zuivere edelmoedigheid; Het verschafte haar een stil genoegen meer te kunnen ge ven. Het was een voorproefje van vrijheid, en het volgende oogenblik was Rachel vrij. O, wat een genot de voeten weer te hooren gaan over de1 nu verlaten straat, den adem te zien in den lcou- den Novemhernacht en de lichten van Ludgate Hill aan den overkant. Ra chel sloeg haar sluier weg om beter te kunnen zien. Wie zou op haar let ten, terwijl ze te voet ging zoo dicht, bij de plaats van haar laatste oordeel. En wat deed het er ook eigenlijk toe, of iemand haar nu herkende Zij was onschuldig verklaard zij kon de ge heele wegeld nu weer in 't aangezicht zien. O, het leven neg eens te ge nieten Daar kwam een cab i-inkelend nader en Rachel dacht er half over hem aan te roepen en zich toch d'oor de ver lichte stad te laten riiden, maar de hansom was bezet en daarom zag ze. \an dat plotselinge voornemen af. Zij sloeg haar sluier weer voor 't gelaat en begaf 2ich tusschen de menschennie- nigte, zonder een enkeien wantrouwen den blik op te vangen. Maar waarom zouden zij haar dan ook wantrouwen? En dan nog. wat kon t haar schelen Verhoor en uitspraak! Verhoor en uitspraak Vrijspraak van Mrs Min- chin Verhoor en uitspraak Iedereen kocht zoo'n vochtig, roze papiertje. Rachel kocht er zelf ook een, en luisterde zonder zuchten naar de opinie van het gepeupel. Zij voelde zich zelfs gelukkig. Ja. inderdaad ge lukkig door dt reactie, die haar over viel, bij liet eerst, weder inademen van frissche lucht, door de opgewonden heid van weer met de buitenwereld in aanraking te komen, gevoelde zij zich de gelukkigste vrouw van Londen, en had zelfs genoegen in de beraadslagin gen, die haar binnen de muren van 't gerechtshof schrik hadden aangejaagd. Hoe heerlijk toch. om onafhankelijk en vrij te zijn. lloe heerlijk met den stroom mee te gaan, tegelijk met an dere menschen, die volgens de wetten leefdenweer éen van die allen te zijn, en niet. een aantrekkingspunt van ziekelijke nieuwsgierigheid Dat zou spoedig genoog komen het tegenwoordige gaf haar reden tot vroo. lijkheïd en zelfs het. onbestemde van haar onmiddellijke toekomst en het ontbreken van ten bepaald plan hadden iets aantrekkelijks in haar oogen, die te gast gingen aan straatlantaarns, winkelramen, omnibussen en hansoms. De politieagent bij de brug gaf haar ook roden tot vreugde c.'eze keek haar niet onnoodig scherp aan. zooate zijn collega's in den laatsten tijd deden ten overvloede noemde hij haar nog mevrouw, hij t voorbijgaan Natuur lijk. bij lange na niet iedere politie dienaar had tegenwoordig moeten zijn in het gerechtshof, zelfs had niet éen op de duizend inwoners permissie kun nen krijgen, daar te komen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5