de z. i. onnoodige afschaffing der Staats- j loterij. Dan moest men naar sympathie ker middel omzien dan de verhooging van den accijns op het gedistilleerd. De kracht zat in herziening van het tarief van invoerrechten, waarvan de spreker allerlei weldaden voor land en volk ver wacht en op bespoediging waarvan hij aandrong. Evenzoo vroeg hij bespoedi ging der drankwetwijziging. Een tabaks belasting zou hem toelachen. De heer van Karnebeek, over sociale wetgeving sprekend, wees er op, dat zij die het hardst om steun voor den werk man roepen geen gebruik maken van de middelen om ex toe te komen. Men l'egde lasten op de in dustrie maar onthield haar de middelen om die te dragen. Protectie? Volstrekt niet. Spr. waarschuwde er tegen. Maar door verhooging van vermogens- en be drijfsbelasting of Staatserfrecht kwam men tot opsturen van het nationaal ver mogen. De kosten voor leger en vloot kunnen niet verminderd worden. Spr. vreesde dat het aandringen op sociale maatregelen tot protectie zou leiden. Daarom moest het willen op dit stuk on dergeschikt zijn aan het kunnen. De heer Staalman was door deze Reg. bitter teleungesteld. Hij veroorloofde zich daarom critiek, wars van overdreven volgzaamheid. De kleine luyden hadden de stembus-coalitie aanvaard in de hoop dat aan de redelijke eischen van het a.-r. program zou worden voldaan. Men ver wachtte een „christelijke" coalitie, maar in de practijk werd, bij de militaire tucht- en strafwet vooral, aan de eexe Gods niet voldaan. Er is een inschikkelijkheid ge komen in de coalitie ten koste van de democratische denkwijzen. Teleurstelling wekten ook de benoemingen van de hee- ren Lely en Cort van der Linden. Teleur gesteld over de verandering van volgor de in de „vrijmaking van het onderwijs". Dr. Kuyper had een conservatief blok aan het been daarin zat 't 'm. De Ka tholieke Staatspartij voerde kruideniers politiek. Een arbeidscontract tot stand te brengen was ook met de vrij-anti-rev. onmogelijk. De christen-kiezers gingen voor deze coalitie in zee om de onder- wijsbelangen. Spr. waarschuwde er te gen hen niet teleur te stellen. Onderwijs wet en verzekering behoorden voorop te staan. Tegen het wegmoffelen dier twee punten protesteerde hij en ten aanzien van de oplossing van het onderwijs vraagstuk was hij geenszins zoo gerust als de heer Malefijt. Ten slotte sprak hij zijn teleurstelling uit over de handha ving der leerplichtwet. Hij vreesde dat over vier jaren de vraag zou luiden: waar is uw christelijke belijdenis? waar j de trouw aan uw program? Ook de heer v. d. Zwaag voerde ten slotte aan, dat er van het specifiek chris telijke dezer regeering niets gebleken was, evenmin als van baar beloften bij de stembus. Zijn betoog strekte er voor namelijk toe aan te toonen, dat uitbrei ding van kiesrecht niet tot overheer- sching der arbeiders leidde en om te be strijden de accijnsverhooginig op gedis tilleerd. Tegen een tabaksbelasting ver klaarde hij zich bij voorbaat en tegen over den heer Van Karnebeek streed hij voor de afschaffing der nutteloos hooge defensie-uitgaven. Heden 10 uur voortzetting. Koningin Wilhelmina en Haar Geniaal in Sè'hw>rin. Met groote verwachting had men de liefdadigheids-soirée Maandag in den Hofschouwburg, ten bate van de kerkelijke armen en van den Marien- Frauen-Verein, onder het bescherm heerschap van den Groothertog gege ven, tegemoet gezieta.Alles is zeer be vredigend afgeloopen. Zoowel bij de algemeen© repetitie als op den eigen lijken feestavond was de zaal uitver kocht. De vorstelijke personen zet ten door hun tegenwoordigheid luis ter bij aan het feest. Bij het binnenkomen leidde de Groothertog Koningin "VVilheLmina naar hare plaats; achter dezen aan volgden Prins Hendrik en Groother togin Marie, hertog Jobann Alhrecht en Prinses Reuss. De Groothertog en de Koningin bogen voor het publiek, dat van zijn plaatsen was opgestaan. Daarna nam het feest een aanvang. De voorstelling werd ingeleid met een feestmarsch, gecomponeerd door dien tweeden hofkapelmeefeter Meiss- ner. Daarna werd een korte klucht vertoond: ,,D'as Stiftungsfe«t", van Arnau, een stukje in één bedrijf, I waarin heeren en dames uit de Schwe- rinsche kringen in de komisch* rol- 1 Jen van leder>. van een kleinsieédsche zangvereëriigiag hun bêS'c deden. Het belangrijkste nummer van heit prógrarhtha was echter een gedicht mèi lOVende heelden, getiteïd: „Das Volkslied". Ongeveer 150 dames en heeren uit verschillende kringen van de stad werkten mee om de elf ver schillende tafexeelen voor te stellen. Het gedicht van Mosenthal, den schrijver van Deborah, handelt eerst over de beteekenis en het in eere houden van het volkslied in het alge meen, schildert vervolgens in grooite trekken het volksgezang in alle tij den en wereldstreken, en bij ver schillende van deze beschrijvingen behooren dan lavende beelden, die begeleid worden met geschikte1 mu ziek, koren en solo's. De hofschouw- burg beschikt, over voldoende midde len. om zulk een stuk behoorlijk aan te kleeden, en de medewerkers had den zich onder leiding van de regis seurs elk voor zich de grootste moeite gegeven om in karakt^ristiejke ge stalte en kleederdracht te verschij nen. Zoo ontstonden schilderachtige en boeiende tafereelen. Men zag den jongen herder David voor koning Saul de harp spelen, verder in kleurige pracht eejn troep troubadours; Aennchen von Tharau; volkszangers van de golf van Napels; prins Eugenius den edelen ridder, dien heit volkslied verheerlijkt heeft; I onder de leus „Gaudeamus igitur", j een groep studenten bij maneschijn pooiexende voor heit ouderwetsche bierhuis; de Loxeley mocht niet ont breken, en evenmin het Alpenliejd! met een aantal TiroleTs, varende over een bergmeer. Verder had men echter nog uiit bij zondere attentie voor de gasten uit Nederland in het gedicht een stuk in- gelascht, een Nederlandsch danstafe- J reel, met zulk een :trouw coloriet, dat men moest denken aan een van de klassieke volkstoon eeltj es uit hqt penseel van Teniers of Ostade. Na tuurlijk was weggelaten wat al te boertig was. De oppet-befeiteedur Wolff, die den bij behoorenden tekst opzeide, had ook de aardige rijmen voor hei] N^detrlandsche. tafereel ge maakt. Hij gewaagt daarin van den eenvoudigen aard van het Nederland- sche volkslied, van de liefde van heit volk voor zijn Koningin, van den i drukken handel en scheepvaart, de vruchtbaarheid van het land, de vroo- lijke feesten van het Nederlandsche volk. Wenrt der Festtag pinkt, Die Erquickung bringtt, Lacht des Frohsirms bunter Kranz. Horch die Fidel klingt. Und das Madel schwingt Sich im frohen Holzschuhtanz! Het was een aantrekkelijk toon eel, dat nu onder de tonen van helt Neder landsche volkslied te voorschijn kwam: een Nederlandsch 'landschap met molens op den groenen wal langs een dijk, vooraan een open ruimte, op zij boomem en een plattelandsher- berg. Jong, frisch volk in Nederland sche kleederdracht voerde een dans uit, waarbij een dorpsmuzikant, die op eem ton troonde, wijsjes speelde. Daarnaadt zag men voor de herberg een vrooiijk familie-tafereel in Hol- landschen trant. Het geheel vormde een aardig, opgewekt en kleurig tafe reel, dat men zich met genoegen her inneren zal. Het slot van de reeks van beelden was een ovatie voor den landvorst. Op den achltergrond zag men het prachtige Schwe^rinsche paleis, een groote volksmenigte, in Mecklenhurg- sche kleederdrachten, keek op naar het Mecklenburgsche wapen, dat on- de/r de tonen van het volkslied lang zaam omhoog steeg. De vorstelijke personen begaven zich nu naar de groote loge van de concertzaal en onlt.vingen daar eerst alle dames en heeren, die hij de voor stelling hadden medegewerkt. De Ko ningin. die een toilet van witte zijde met breede tusschehzetsels van crème kant en briljanten droeg, bedankte met een minzame neiging van het hoofd voor de haar betoonde hulde. Na de receptie stroomden de bezoe kers in menigte naar de zaal. Hier waren aan weerszijden buffetten ge zet, waaraan jonge dam ets verver- schingen te koop boden. Uiit vele huizen in de stad waren groote hoe veelheden broodjes, salades, taarten, crèmes, enz. dranken van allerlei soort: champagne, wijn, bier en li keuren aangevoerd, die nu goeden af trek vonden. De muziekkapel van de artillerie gaf een concert, waarbij het publiek zich uitstekend vermaakte. De leiders van het feest waren gra vin von Bassewxtz, baronesse von Maltzahn, kolonel von Weltzien en majoor von Fabrice. De vorstelijke personen, ook de Koningin, betuigden dezen in het bijzonder hun dank en lieten verder de solistetn bij zich ko men. Onder dezen sprak de Koningin verschillende heeren en dames aan, o.a. ook den schrijver van den tekst bij het Nederlandsche tafereeji, den heer Wolff. Prins Hendrik en Her tog Johann Albrecht deden een rond gang door de menigte en knoopten met dezen en gene een praatje aan. Om kwart over tienen gingen de be zoekers heen. Na elven werd nog een uurtje ge danst. (N. R. Gt.) de. burgemeester bet eetre-vo orzitte(r- schap heeft aanvaard, is een com missie benoemd die speciaal belast is met de inrichting van het congres. Zij bestaat uit den heer H. J. Reuser als voorzitter, P. W. Bliek en D. H. van ZuijLen Jr. als secretarissen. M. Hartogs Jacz., als penningmeester en mr. J- G. Schürmann als rechtskun dig adviseur. Deze heeft zich thans tot de burge rij gewend met verzoek om als be gunstiger of lid van bat congres toe te /treden en een bijdrage te verschaf fen voor het waarborgfonds, en te vens ook allen die met het doel in stemmen uitgenoodigd rapporten over een of meer der gespecificeerde onderwerpen in te dienen vóór 1 Maart van het volgend jaar. Desnoo- 'diig zullen die rapporten of conclu- siën gepraeadviseerd worden. Dej commissie wenseht de stof in vier -rubrieken te ordenen: n.l. de ju ridische, de oeconomische, de sociale onderwerpen en alles wat lueffc onder wijs, het vak en wat daarmee samen hangt, betreft De commissie geeft ten sloltte ook de onderwerpen aan, welke h.i. in die vier afdeelingen thuis bejh$ch1an. Wij kunnen nu reeds met zekerheid mededeelen, dat het Zendingsfeest het volgend jaar zal worden gehouden te Zeist, op het buitengoed Overbosch, toe- behoorende aan Mevr. de Wed. Kluppel. Ongeluk. De loods T.. uit zee aangekomen met het Zweedsche stoomschip Omen. bracht d'e tijding mee dat de 2e stuur man van het Engelsche stoomschip Altona, jl. Zaterdiag van Delfzijl met stukgoederen vertrokken naar Goole, op de Eenis in het zoogenaamde ran selgat overboord is gevallen en ver dronken. Alle pogingen tot redding aange wend bleken vruchteloos. bedoeld in art. 61. luidt; derde lid. Het liggen. Ik drukte mijn groote ver- i wondejrmg uit, protesteerde tegen 58? «toen eiachte hei buitenland een onneval in ver-d3 to3'.™ <te loodsen band met do uitoefening van het be- van Dijk zouden worden onder drijf Ls overkomen, wordt het in arti-gebracht. Sprakeloos van ontzetting kei 61, tweede lid. dier wet bedoelde1 keek de man mij aan. Maar dat wa- formulier ingeleverd aan een kantoor) (rien 's Rijks loodsen, de publieke der posterijen in Nederland, ter Wu-Unwfcreg.Daar irecipieert hei, ze van den'aangever, of bij aangetee- o.-tv j kenden brief aan de Rijksverzekerings-! -1 cliente:Q, en m de modder - - inspecteert en weegt hlet sigaren van vijftig cent en een gulden per stuk! De heer H. kreeg toen dep. raad, aan de Sectie te gaan vragen hoe ge handeld moest worden. Ik waag naar dp kanttoren schrijft hij en men wijst mij naar een planken hut van eenige vierkante meters oppervlakte. In dat stalletje mocht ik kruipen en werd daar zeer welwillend te woord gestaan door den chef. Daar stonden een paar lessenaars, zooals men die op vele lagere schoten vindt, maar minder goed' in de vesrf. Een oude kast diende voor bergplaats van jassiefa., hoeden, flesschpn en monsters. Voor de benepen raampjes hingen gordijnen van niet tei onder scheiden kleur, die teveng dienst de den als ven til ateurs; ze zaten althans vol gaten. In het portaaltje, waar men zich ternauwernood kan keeren en waar het publiek gewoonlijk nie>- derig wacht, had men nog de ruimte gevonden voor een gelegenheid, wel ke dooir Rijks-ambtenaren op Itijd be nut wordt; tevens bergplaats voor hoopjes hout en turf. Dat was het bank toegezonden Wanneer de aangifte niet op de in het eerste lid eerst bedoelde wijze plaats heeft, wordt bij gemis van een formulier aan de bank eene schrifte lijke opgave toegezonden, vermelden de- a den naam, de voornamen, dien leeftijd', het-véél-acht en de woonplaats van den getroffene; b. den naam, de voornamen en d'e woonplaats van den werkgever; c. ingeval d'e werkgever niet zelf de aangifte doet den naam. de voorna men en; de woonplaats van hem. die als vertegenwoordiger van den werk gever de aan rif te doet. en d'e betrek king van dien bij den werkgever; d. den datum en het uur van het ongeval en de plaats waar het is voor gevallen; e. de werkzaamheden, waarmede de getroffene bezig was; f. de oorzaak van het ongeval en de wijze, waaron liet zich toedroeg; g. den naam en de wooiïplaats van den geneeskundige .die de eerste hulp verleende; h. waar de getroffene verpleegd wordt; i. het oordeel van den geneeskun dige over den aard- van het door den getroffene bekomen letsel. Goed afgeloopen. Trein nummer 510, van Groningen naar Niieuwesehans is Dinsdagavond) te ongev. 9 uur. bij het pas9eeren der1 Renseibrug, in die onmiddellijke na-| bijheid van Winschoten, aan een groot gevaar ontsnapt. Van de brug toch is een spoorstaaf afgeknapt en zijn andere staven geheel verbogen, zoodat he' een wonder mag heeten, dat de trein er zonder eenig letsel is overge komen. Na een onafgebroken arbeid van ruim 3 uren door de van Win schoten opontboden spoorwegarbei ders. onder leiding van den spoorweg- opzichter den heer Groenieveld, kon del laatste trein, die ongeveer 2 uur te laat aankwam ,om half twee de brug; passeeren. Moeder en liaar kroost. Maandagmorgen 11 uur vervoegde zich aan het kantongerecht te Rotterdam een vrouw, wegens overtreding der Leer plichtwet, tot twee dagen hechtenis ver oordeeld. Zij kwam haar straf uitzitten. Daartegen nu was geen bezwaar. Maar ze had al haar kinderen meegebracht, i Want, zei ze, waar de moeder is, behoo- j ren ook de kinderen. Alle 10 nu 2 dagen te doen „brommen" ging niet. En de moeder alleen te laten zitten ook al niet, want wat moest men dan met de kin deren aanvangen? De moeielijkheid werd voorloopig vermeden, doordat de vrouw, bij verstek veroordeeld, Inging op de mo gelijkheid om alsnotg tegen het vonnis in verzet te komen. vraat; .of het ongeval den dood van nleuwst« °P het gebied van ruimte- den getroffene ten gevolge heeft ge-1 besparing. had of vermoedelijk zal hebben, en In dat stalletje" met een inhouds- over den tad. gedurende welken deruimte van circa 20 kub. meters, za- 'getroffen/e/ vermoedelijk gedeeltelijk i ten zes menschen te werken, en dag zijn- 60 0n£re t lot werken zal L-n nacht wordt er in gearbeid. I De wet verplicht mij als sigarenfa- i de namen en woonplaatsen van', - 7 „„",,,1 it-irïioTv i bnkant ïedeir en werkman 7 kub. me- ooggetuigen van het ongeval, indien 1 mogelijk, van ten minste een tweetal, ters lucht te geven; en helt Rijk geeft Art. 2. Wanneer aan een verzekerde [aan zijn verantwoordelijke ambtena- hier te lande een ongeval in verband ren nog geen 3 kub. meters! met de uitoefening van het bedrijf is overkomen bU het bedienen van een middel van vervoer van personen of goederen, wordt het in artikel 61, twee de lid der Ongevallenwet 1901 bedoelde formulier ingeleverd aan een kantoor der posterijen, ter keuze van den aan gever. Art. 3 Wanneer aan een verzekerde een ongeval is overkomen: a bij de uitoefening van een schip persbedrijf. als bedoeld in art. 10, sub 6, d'er Ongevallenwet 1901, of b. in het buitenland in verband met de uitoefenai°- van het bedrijf, geschiedt, indien ter plaatse van bet ongeval geen vertegenwoordiger van den werkgever is. die aangifte van het gebeurde zou kunnen doen, de aan gifte door den werkgever binnen vier- en-twintig uur nadat het ongeval ter zijner kennis is gekomen. I)e Minister van Marine. De ziekte van den minister van ma rine blijft op dezelfde hoogte. Hoewel hij nu en dan kalme oogenblikken door brengt is de bezorgdheid nog niet gewe ken. Het Koninklijk besluit tot tijdelijke opdracht van het ministerschap van ma rine aan zijn ambtgenoot vari oorlog' wordt elk oogenblik verwacht. Ongeluk voorkomen. Terwijl de overweg van het locaai- spoor bij d-e Nadorst (nabij Hoorn) was gesloten kwam de tram in volle vaart aanrijden. De koetsier remde, doch te laat. Wel lichtte de baanwach- tëres de sluitboomen op, maar ze wa ren nog niet hoog genoeg, zoodat een drietal ruiten verbrijzeld werden. De wachtere® greep direct de roode sein vlag. waardoor die machinist van den aanstoomenden goederentrein uit Zwaag het gevaar bemerkte en bijtijds stopte. Door hare waakzaamheid werd een groot ongeluk voorkomen. De trouwe hond. Een landbouwer te Windesheim stond vijf jaar geleden zijn hond af aan ie mand te Wapenvelde. Dezer dagen is deze hond bij zijn vroegeren eigenaar terug gekeerd, waartoe hij den IJsel heeft moe ten overzwemmen. (Vad.) Verdwenen. Te Den Hout, gemeente Oosterhout, is, naar men meedeelt, sedert eenigen tijd verdwenen zonder orde op zijne zaken te stellen, de boterfabrikant K. Een in gesteld onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat de boeken vervalischt zijn en K. zich nog aan meer oneerlijke prak tijken beeft schuldig gemaakt. Ongeluk. Een gehuwde vrouw, moeder van vijf kinderen, te Wilhelminadorp (Z.) heeft in den nacht van Dinsdag op Woens dag heimelijk hare woning verlaten. La ter is haar lijk in de haven gevonden. Pogingen tot opwekking der levensgees ten mochten niet meer baten. Weerbericht. Verwachting: zwakke tot matige Oos telijke wind. Eerste Kamer. De afdeelingen van de Eerste Kamer onderzochten heden de Indische begroo ting voor 1903, waarover tot rapporteurs werden benoemd de heeren 's Jacob, v. d. Biesen, Van Velzen, Woltjer en Sas sen. Eerst heden komt de suikerwet in de afdeelingen. Ongelnk. Dinsdagmorgen is de landbouwer Sloetjes, uit Silvolde, van de kar geval len, waarbij de wielen over hem heen gingen. Inwendig zwaar gekneusd en met een gebroken been werd de man opgenomen. Door haast Te Tiel zakte Dinsdagavond mej, v. L. uit Rotterdam (Leeuwenlaan), die zich te veel gehaast had, ineen en over leed oogenbllkkelijk. Nationaal Congres Handeldrij vende Middeuatand. Zooals reeds vroeger vermeld, zal in den loop van het jaar 1903, ver moedelijk begin September, te Rot terdam een Nationaal CongTes voor dien handeldrijvenden middenstand' worden gehouden. Uit het daarvoor indertijd benoemde comité, waarvan De bijzondere schooi. Te Zeist wordt, zooals aan de „Tele graaf" geschreven wordt, een nieuw mid del in toepassing gebracht om ouders tot liefde voor de bijzondere school te dwingen. Aan een der wegen buiten Zeist, op eenigen afstand van de kom der ge-1 ineente, zijn een veertiental nieuwe wo- ningen gebouwd. Deze zullen tegen een tamelijk hoogen prijs worden verhuurd; alle kosten van onderhoud komen ten laste van den huurder, ihaar na 25 jaai' is de woning zijn eigendom geworden. Het is te begrijpen, dat er veel liefheb bers zijn voor deze huizen, doch een der voorwaarden luidt, dat de huurders verplicht zijn hun kinderen niet naar de openbare- school te zenden. Twee van de gegadigden o. a., die hun kinderen op die school hebben, ontvin gen de- mededeeling, dat ze geen huis konden huren, als ze hun kroost niet naar de bijzondere school stuurden. Aan gezien bedoelde vaders zeer te vreden waren over 't onderwijs op de openb. school, hadden ze daar weinig lust in; ze hoopten nog steeds, dat 't een wensch was, maar geen verplichting zou wor den. Nu is hun evenwel meegedeeld, dat ze hun kinderen vóór 1 December van de openbare school moeten hebben afge nomen; zoo niet, dan krijgen ze geen huis. Bouvr-iüforiiiatiebureau. Te 's-Gravenhage is geopend een bouw- informatiebureau met een daaraan ver bonden expositiezaal van bouw artikelen enz., waarin verschillende firma's hun ne voortbrengselen kunnen tentoonstel len, en waar architecten en bouwkundi gen de gelegenheid wordt geboden, hun- opruimen van de sneeuw die al flink hard, gevroren was en daarom min der .pakkend". Omdat het na midder nacht niet meer gesneeuwd) had, was de laag niet zoo dik en kon eerst vanaf Gorrediik de dienst op Hee renveen vrij ^eregeld' in dien voormid dag aanvangen Latex- kon men tot Drachten rijden, wel met vertraging, maar men kwam er toch. Het traject LippenhuizenDrachten is een heel slecht eind bij sneeuw, jacht, altijd tusschen bosschen, iooaat de wind de sneeuw naar die luwe plekken jaagt waar ze zich ophoopt en vastzet tusschen de tram,rails. Het treinpersoneel had het druk; uit de werkplaatsen werdlen r&serve-oiachi- nisten gecommandeerd, terwijl ook uit dat personeel gerecruteerd werd1 voor herstellingen aan de lijn. Door de vorst werden sommige rails, die stukgereden waren, uit den grond ge werkt, zoodat ze soms 10 ciM. boven den grond uitstaken en groot gevaar vcor ontsporing deden ontstaan. I.NGEZOXDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, gej)laatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzendt r niet tervgg eg even. Belangrijke diefstal. Dezer dagen is onder Ottersum, nabij de Duitsche grenzen bij. een landbouwer door middel van braak een belangrijke diefstal gepleegd van .gouden en zilve ren voorwerpen, linnengoed enz. Eerstgenoemde voorwerpen zijn nu door de politie in beslag genomen bij de banken van leening te Venlo en Nij megen en van den diefstal afkomstig lin nengoed bij van B., houder van een zg. hotel onder Groesbeek, waarin geregeld Duitschers van minder goeden naam en faam nachtverblijf hebben tegen betaling j van10 ets. Toen de politie zich Woensdagavond bij Van B. vervoegde, waren de perso-- nen, van wie hij het linnengoed had ge kocht, gevlogen; hunne signalementen kon hij geven, doch het verder onderzoek eener sterke- politiemacht heeft tot niets geleid. Drie personen, die zich ten huize van Van B. bevonden, Duitschers, zijn aan gehouden en zullen als zonder middel van bestaan, over de grenzen worden gebracht. Postzaken. Een harde, en tevens krenterige, maat regel is door het hoofdbestuur der poste rijen genomen. De betalingsmandaten voox het pen sioen van weduwen en weezen mogen voortaan niet meer portvrij uitgereikt worden. Op die kleine pensioenen worden de weduwen en weezen dus nog wat be knibbeld om aan bet toch reeds groote batig saldo van den postdienst nog eeni ge dubbeltjes toe te voegen. Men vraagt of het Pensioenfonds, in dien de post dat port dan volstrekt wil behouden, niet de franikeering van die stukken op zich zou kunnen nemen; want de kleine weduwen en weezen kunnen niets missen. Meer kans schijnt ons 't beroep op den nieuwen directeur-generaal te bieden, die zich wellicht door intrekking van den maatregel een man van ruimer blik zal willen toonen. (Haagsche Courant). Mijnheer de Redacteur. In het Dinsdagavond 'verschenen nummer van de Stads-Editie dór O. H. Ct., vraagt X. of het waar is, dat het bedtuur der H. H. V. heeft gezon den aan de leden een, vertrouwelijke circulaire, om ze aan te sporen tot steun der oandidatuur van den voor zitter voor het lidmaatschap der K. Dit nu, Mijnheer de Redacteur, ia volkomen waar en ik zal wel niet be- boeiven te zeggen, dat ik het nuittig noch noodig oordeel om mij in het publiek er over te verantwoorden of het bestuur al dan niet daartoe het recht had, dait behoort in den boe zem der Vereeniging te worden be handeld. Wel wil ik even opmerken dat X. even juist oordeelt als hij in gelicht was over de verzonden missi ve, waarvan hij schrijft, dat de heer van Spijk te hoog staat, om eenigs- ziiis de hand te hebben in po gingen om zijne 'verkiezing te bevor deren of zijne belangen te dienen door middel der Vereeniging, die de eeg heeft hem tot voorzitter te heb ben. Om allen schijn daarvan weg te nemen, deel ik U nog made, dat het bewuste rondschrijven is opge maakt en vastgesteld in een® verga dering gehouden onder presidium van den heer J. Leupen, onder-voor zitter der H. H. V. en dat die heer v. Spijk niet alleen deze vergad|ering niet heeft bijgewoond, maar zelfs niet wist dat hij uitgeschreven was. Dit alles, Mijnheer de Redacteur, deel ik mede, omdatt ik er prijs op stel van den heer van Spijk alle bedekte boos- I ajardjige aantijgingen af te kejeren, die des te lager zijn, omdat hij er zelf zoo moeilijk op antwoorden kan. Ware dit niet het geval geweest, dan zou ik van het geheele anonyme schrijven geen notitie genomen heb ben. Anonymi toch geven mij in den regel hetzelfde gevoel van walging en afkeer, dat vele menschen ondervin den, wanneer ze een kruipend dier op hun weg vinden en ik kan niet zeggen, dat dit gevoel er sedert de hierboven besproken verkiezing min der op geworden is. Trouwens ik ge loof eigenlijk niet dat X. bij deze 'lage ©n boosaardige anonymi thuis hoort; hij schijnt meer onder de dommen gerangschikt te moeten wor den, want als hij zegt niet te meenen dat de H. H. V. eene politieke orga nisatie is, brengt hij dit in verband met een verkiezing voor da Kamer van Koophandel, een instelling, die met politiek niexs te maken heeft. I Met het 'voorstaande hoop ik allen schijn van oneerlijkheid en ongepas te inmenging van den heer van Spijk j 'to hebben afgewend. Voor de ver leende plaatsruimte dankt U F. H. SMIT, Secretaris der H. II. V. Winter. Van Urk meldt men: De postboot Havelaar kwam gisteren om 3 uur nog van Enkhuizen aan en beproeft heden den moeilijken over ne principalen kennis te doen nemen tocht naar den vasten wal. De petro- van verschillende bouwstoffen en andere daarop betrekking hebbende artikelen, noódig voor het plaatsen en inrichten van gebouwen enz, Ook wordt er voor architecten gelegen heid geopend om, wanneer zij nieuwe projecten hebben opgemaakt, het publiek daarmede in kennis te stellen. Ongevallenwet 1901. De „St-Ct," bevat twee kon. beslui ten betrekking hebbende op de Onge vallenwet. In het eerste is. in verband met) art. 104, 3e lid. het volgende bepaald: „Voor die toepassing der Ongeval lenwet 1901 wordt het toezicht in de vverkplaff.seaa en fabrieken van den Staat, van eene provincie of van eene gemeente uitgeoefend door de in arti-' ke-i 82 dier wet bedoelde agenten der Rijksverzekeringsbank." In het tweede wordt vastgesteld een algemeene maatregel van bestuur, als Een protest. De h eer Hillen, sigarenfabrikant te Delft, ontving Zaterdag bericht, dat een groote partij Havana-sigaren voor hem was aangekomen met de Har- wich-boolt. Om die in te klaren begaf hij zich Maandagmorgen naar RoL terdam en vergezeld van twee bedien den, naai' de aanlegplaats van de boot. Er hing een regenachtige mist niet prettig voor menschen, maar nog minder goed voor sigaren. De heer H. dacht, in de ruime en droge lokalen, die het Rijk voor op slagplaats van aangekomen goederen gebruiktj te worden gelaten, om daar op zijn gemak hij het inspecteexen en wegen der sigaren vanwege de douane tegenwoordig en behulpzaam te zijn. Maar schrijft hij men kan zich voorstellen hoe het mij te, moede werd, toen de kostbare kisten daar op den wal lagen, in regen en wind', voor de boot, en toen ik een der leumnood is geweken. De zee drijft weer vol ijs dat tenge volge van sneeuwval met félle vorst sterk toeneemt. Uit Enkhuizen meldt men: De hoeveelheid ijs in de Zuiderzee is door d'e strenge vorst in zeer kor ten tijd weder belangrijk toegenomen. Blijft het vriezen, dan zal ook de veer dienst EnkhuizenStavoren spoedig gestaakt mo.eten worden. Men meldt uit Stavoren: De treinenloop tusschen hier en Leeuwarden ondervond gisteren uren lange vertraring daar hier en daar d,- telegrafische gemeenschap verbro ken is door den zwaren ijzel, dïe zich aan de draden heeft vastgezet gedu rende de twee laatste dagen. Alles is hier bedekt met een dikke laag ijzel. De wegen waren hier gis teren bijna onbegaanbaar. Wie in deze dagen vóór St. Nicolaas hierdoor v o oral schade lijden in Friesland, zijn do bakkers, die nu hunne „Sinter- klaesrinders" niet ,,d:en boer op" kun nen sturen. Komt er niet spoedig verandering in het weder, dan blij ven groote voorraden onverkocht. De paal. hier opgericht voor de draadlooze telegraph ie. staat sterk ge- gebogen onder het zwaar gewicht van den ijzel, die vast zit aan liet hangen de net van draden. Er schijnt gevaar voor breken te wezen. Dinsdag avond is op het traject Hee- renveenDrachten de dienst van de werklieden reeds den heiligschennen- 'stoomtram K.estnaW moeten worden Sneeuw en pzel bleken den stoom te den beitel zag slaan in de zware ijze-1 macWi(, HmI in d„n ninrKP„ ren banden, die om de schoonste en -worden Woensd'a"- groote ploegen ar- fijnste) ."waar uit Havana geslagen heiders aan het werk gezet voor het Onderwijs. Academische exameng. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in dia rechtswetenschap op stellingen de heer C. M. F. Kneepkens, geb. te Meester Cornells (Java); op proef- schrijt: „de leer der Nulliteiten in het Burgerlijk Recht", de heer J. A. van Hamel, geb. te Amsterdam. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde de heeren E. J. M. van de Laarschot en A. Winter; voor het doctoraal examen in de rechtswetenschap de heer J. F, van Deinse; voor het candidaats-examen in de rechtswetenschap de heer J. Nubout van der Veen. Utrecht. Cand. theol. de heeren J. M. Valetoin en J. C. Helders. Aanv. ex. Dier en Delfstofk. de heeren G. F. Gezelle Meerburg en W. Hoof Imam Uit de Arbetderswercld BINNENLAND. Uit Amsterdam meldt men: In de werkstakingen der lood- en zinkwerkei's der dok- en veemaroei- dexs van het Vriesseveean. is geenerlei verandering gekomen. De zinkwerkers hebben heden „pos ten" uitgezet. BUITENLAND. Men verwacht dat ten gevolge van de tusschenkomst van admiraal Rouvier de stakers en de reeders te Marseille tot een overeenstemming zullen komen. Letteren en Kunst. Het Notl. Tooneel Voor „De Improvisator", oorspron kelijk stuk van S. v, G. R.. dat Maan dagavond door het Nederlandsch Too-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2