Gratis Bijvoegsel van Haarlem s Dagblad Prijsraadsel. Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud. öe SCaapsche H^cax, Het dier dat op de plaat is afgebeeld is de Kaapsche liyrax, in den volksmond rotskonijn geheeten. In Europa ziet inen het zelden en dan nog maar al leen 'in dierentuinen. Op het eerste gezicht ziet het dier er uit als een mar- mot, doch de ruige huid is muiskleu- lig. Uit een natuurlijk historisch oogpunt beschouwd, is düt dier merk waardig, omdat het den overgang j vormt tusschen den tapir en den rhino- corns. Het bezit geen staart en het geraamte lijkt sprekend op dat van een miniatuur rhinoceros, terwijl ook de maaltanten op dezelfde wijze zijn gevormd als die van de dikhuid. Een knaagdier is dit konijn" dus niet. De voorpootsn bezitten vier teenen, die hoeivormige nagels dragen, terwijl de aehterpooten slecht® drie teenen heb ben, waarvan de binnenste voorzien is van een klauwvormigen nagel. ningeu, ieder mjot 1, 2 of 4 gezinnen en maakt met haar aardige huisjes een zeer gezeïligen en vriendelijken in druk. Op de platen ziet men voorts afbeel dingen van Villa Hügel" hef woonhuis van Friedrich Krupp, waar hij gestod- ven is, en het onaanzienlijke huisje, waarin zijn vader* de stichter van het reusachtige etablissement, is geboren en waarin liet stoffelijk overschot van Friedrich Krupp boven aarde heeft ge staan. Wanneer wij iederen dag steeds meer ons best doen een zonnetje voor on ze huisgenooten te zijn, dan geloof :i, dat wij daardoor niet alleen andj n m- schen (gelukkig maken, maar -ok zelf bete,r en reiner worden. Sommige menschen werken zich jij na een ongeluk en ontzeggen zich vele van de kleine genoegens des levens in hun ernstige pogingen om te slagen, en ma ken. succes onmogelijk door hun owel levendheid en. onhandelbaarheid. Tn een gezelschap kan alleen dan een aangename toon heerschen, wanneer men als regel aanneemt, dat ieder per soonlijk verplicht is tot de gezelligh-.id en vroolijkheid bij té dragen, zooviïl he: in zijn vermogen is. Maak van uw leven wat er van te ma ken is, op lichamelijk en 'geestelijk ge bied: een zegen voor u zelf en een bron van heil voor anderen. Kinderen zijn de poëzie des levens, zij zijn zonnestralen, bronnen van liefde, frissche bloemen op ons levenspad. De vrouw moet het gewone leven niet versmaden, zij moet er niet buiten of bo ven willen staan, maar zij moet dat juist verhoogen, veredelen, dan wordt het van zelf minder plat en prozaïsch. Onverstandige, overdreven milddadig heid verarmt den gever en verrijkt den beweldadigde niet; welbestuurde mensch- lievendheid vergroot de uitgaven niet zoozeer, als zij den zegen vermeerdert. Om iemands karakter te leeren ken nen is een liefdevol .gemoed noodig, dat ons behoedt voor overijlde veroordeeling; maar bovenal een fijn gevoel, dat ons waarschuwt de juiste beteekenis te hech ten ook aan in scherts gesproken woor den. Een weddenschap in vroeger tijd. Men klaagt tegenwoordig erg in En geland over het toenemen van wedden schappen en spelen onder de lagere krin gen, vooral onder de arbeiders. Een com missie is benoemd om in deze aangele genheid onderzoek te doen; het is de vraag of dit tot eenige resultaten zal lei den. Bij de hoogere kringen zal men het zeker maar niet eens probeeren! In den goeden ouden tijd, ongeveer eene eeuw geleden, werd alleen onder de hoogste leringen gewed. Ongelooflijk hooge sommen werden gewonnen en ver loren. Een der grootste wedders was overste Mellish, die tusschen 1801 en 1805 de paardenrennen bezocht, nooit onder 500 pond wedde en in een paar jaar zichzelf en al zijn vrienden ruineerde. In 1805 werd bij de races voor meer dan een millioen pond sterling gewed. Mellish had niets meer. De door rennen geruï neerde sportman werd in het leger ge plaatst en streed als overste onder Wel lington in Spanje. Ook daar verliet, de speelzucht hem niet. Hij moest wedden, waar hij ook was. Eens reed hij 's mor gens vroeg uit het leger op een ellen dig paard, waarvan een ander officier gezegd: had, dat het geen 5 pond f waard was. Ik wed met u om twee ponnies, riep de overste, dat ik er 45 pond 450) voor krijg. De weddenschap werd aangenomen, de overste gaf het dier de sporen en reed in vollen galop naar de Fransche linie. De vijandelijke voorposten gaven dade lijk vuur, maar de overste reed zoolang, tot het paard onder hem getroffen werd en neerviel. Toen liep hij, met het za del op den arm en door een regen van kogels naar het Britsche leger terug, waar hem de bepaalde schadevergoeding van 45 p. st. voor elk paard, dat door den vijand gedood was, werd betaald. Hoeveel kreeg hij nu voor het ellendige paard? Precies 95 pd. Van de regeering 45 en van den officier 50, want een pon- ny was 25 pd. waard. Natuurlijk werd het gem weer besteed om te zulk een inborst, zulk een heldhaftig heid, maar een man met zulk een neus. In de „Berl. Klinische Wochenschrift" schrijft een chirurg over de operaties, die hij gedaan heeft om neuzen te ver kleinen. Een jonge man, wiens neus verbazend veel leek op een eendensnavel, de tot een kolf verdikte neus van een jonge dame, de neus van een luitenant die sterk geleek op een zwijnensnuit, neuzen met knobbels en andere abnorma liteiten, heeft deze operateur vervormd tot rechte, niet te lange, normale, keu rige neuzen. En bij de meeste geopereerden was niet jjdelheid de reden, dat zij zich aan de kunstbewerking onderwierpen, maar meer de wensch als gewoon mensch. zonder lastig gevallen of aangekeken te door ondergeschikten bespot te worden, te kunnen rondloopen. Een 38jarige da me kwam den dokter na de operatie be danken en zeide met stralende oogen: Dokter, ik kan u niet anders zeg gen, dan dat niemand mij heeft aangeke ken. Als die chirurg onder Lodewijk XIII had. geleefd, 'hadden wij nu geen Cyra no de Bergerac" gehad. Normale neuzen. Een Cyrano is tegenwoordig onbestaan baar. WIJ bedoelen niet een man van Botervervalsching 'gestraft. Reeds in oude tijden is het voorgeko men, dat boterhandelaars het publiek heben trachten te bedriegen in gewicht en goede waar. Streng en zonderling waren de straf fen, die zij daarvoor soms moesten on dergaan. Zoo had men te Kamerrijk (Frankrijk) een soort van stoel, die op de openbare markt werd geplaatst en waarop men den op heeterdaad betrapten bedrieger noodzaakte zich neer te zetten. Vervol gens werden hem de handen en voeten aan den stoel gebonden en werd hij met een beugel om den hals aan den rug van den stoel vastgemaakt. Daarna hoop te men al de te lichte of vervalschte bo ter op het hoofd van den schuldige, De heeto middagzon deed dan de rest. De smeltende boter droop den bedrieger langs aangezicht en hals, terwijl hij geen hand vrij had om ze af te vegen endaar- bij nog Sen spot moest verduren van de talrijke nieuwsgierigen, die hem aanhou dend met straatvuil en steen en wierpen Over het geheel brachten onze voorou ders meer verscheidenheid in hun straf fen dan tegenwoordig. En zij dienden tevens min of meer als volksvermakelijk heden. Zoo werd den 27en April 1521 ergens een boterboerin, die bedrog met hare waar had gepleegd, in een mand over het water gehangen en werd haar de keuze gelaten zoo te blijven hangen, of het touw, waaraan de mand hing, door te snijden en in het water te storten. Duizenden menschen verdrongen zich om den afloop van dit tooneel te zien. Geen uitkomst ziende, sneed de be driegster ten langen laatste het touw door en stortte onder het oorverdoovend gejuich der toeschouwers te water, waar uit men zich niet. al te zeer haastte haar te redden. Telephonische correspon dentie tusschen Engeland en liet vast land. In Engeland zijn proeven genomen ter verkrijging van telephonische correspon dentie tusschen het noordelijk gedeelte van dat land en het vasteland, voorna melijk met het doel de provinciesteden in directe gemeenschap te brengen met voorname Europeesche steden. Het Post-office, dat de proeven leidde, verkreeg goede gemeenschap tusschen Leeds en Boulogne sur Mer, een afstand van 300 mijlen. Gelijke proeven werden genomen te Liverpool. Van uit die stad bleek het mogelijk te correspondeeren met Parijs (pl. m. 500 mijlen), doch toen men de onderzoekingen voortzette tot plaatsen bezuiden Parijs, was de ge meenschap alleen mogelijk onder zeer gunstige omstandigheden. Intusschen zouden gunstige resultaten te bereiken zijn met dikker geleidingen, daar de af stand waarover de telephonische corres pondentie mogelijk is, grootendeels af hangt van den geleider en men langs dikke koperdraden reeds over grooter af standen dan de hier bedoelde, getele- phoneerd heeft. Bonte steentjes. Velen wordt het tot een ongeluk, dat alj het geluk te vroeg leerden kennen Beleefdheid is een kapitaal onder 't bereik van ierier, en dat de meeste rente afwerpt. Een verachtelijk lachje kwetst soms meer, Dan t scherpe woord, of de scherpe speer. Menschen, die enkel geleende boe ken lezen, zou men gedachtenbedelaars kunneix noemen. Geef aan een goede tijding duizend tongen, en laat slechte hun eigen weg zoeken. Met de uitvoering van een ernstig genomen besluit moet niet getalmd, ook de beste kan bij uitsel beginnen te wankelen. De Duitsche marine werd geboren in 1848. Zij telt nu 194 schepen, waar onder 10 slagscnepen. De loting voegt jaarlijks 360.000 man bij het Duitsche leger. Evenals een geheim vergift, knaagt o.n vreet die bestendige elugen, de kunstmatige gedwongenheid, aan de edelste krachten van 'ons bestaan en met ziekelijk welbehagen voeden wij den worm, ciie ons verteert. De grootste pomp ter wereld bevindt zich in een tinmijn van Fieldensville in Noord am erika. Zij heft in de mi nuut 80.000, in éen dag dus 120 mil lioen liter water en verbruikt in het uur iets meer dan 1000 kilogram steen- kelen. Onder de inzenders op onze prijsvraag wie liet aardigste versje kon maken op 't -Si Nieolaasfeest, vonden wij dat van den heer CLIFFORD, Damstraat Srood, het beste. Wij laten liet hier volgen: SINT NICOLAAS. lil deze week zal Sinter Klaas Zijn intocht weder doen, En meniig kind vindt schatten da» In kousje of in schoen. Aj zijn zij stout op school geweest, En erger nog in huis, Zij krijgen allen wat dien dag En 't is een feest in huis. Maar, ach! hoe velen zijn er niet In achterbuurt of steeg, Die ook hun klompje zetten neer, Doch 't weder vinden leêg. Die arme kleine zien toch ook, Bij 't doorgaan van de stad, De winkels vol van heerlijkheid In al hun praal en pracht. Maar achl die arme kleinen toch, Zij weten al te goed, Dat het voor hen geen feest zal zij», Al waren zij ook zoet. En daarom rijke kindertjes, Geef van uw overvloed, Denk aan die arme kinderschaar, 't Gedeelde toch smaakt zoet. En als ge nu als kind'ren reeds, Een deel aan d'ar men geeft, Ziet God van uit de Hemel steeds, Met liefde op u neer. Ons nieuwe prijsraadsel luidt thans: Mijn geheel bestaat uit negen letters en is de naam van een der grootst» ste den in ons land. 1, 2, 3 en 3, 2, 1 zijn beide dieren en hun namen het omgekeerde van elkaar. Een 7, 8 9 legt men over de rivier. Aan ellc schip vindt men een 6, 2, 5, 1. 3 gelijk 4. Als prijs loven wij uit: EEN WANDVERSIERING. Nu. 118. Zaterdag S December 1902 DJ MÏEEBiMSIB Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Bij wijze van proef heb- ben wij het formaat van »rte Zaterdagavondverkleind, waardoor dit blad in plaats van vier. voortaan acht bladzijden beslaat. Wanneer dit in de smaak valt wat wij wel veronderstellen dan zullen wy dit formaat be houden. Iets over de molens aan de Zaan. (ontleend aan G. J. Honig: „Korte geschiedenis van Zaanlandsch Nij verheid'", met enkele toevoegin gen uit eigen bron). Het is vrij algemeen bekend, dalt het zagen van 't hout door middel van windmolens uitgevonden werd doo,r Cornelis Corneliszoon van Uit geest. Een Zaandammer bracht de uitvinding in de plaats zijner inwo ning in praktijk. Deze eerste zaagmo len, ,,'t Juffertje" geheeten, stond op een vlot, waardoor de wieken naar alle windstreken gedraaid konden worden. In de Zaanlandsche Oudheidkamer hangt een bord; op de eene zijde is deze molen geschilderd, de keerzijde draagt de volgende inscriptie: ..lek was de eerste die 't houdt Met saeghen stucken saegde Dat menigh wonder was En wonderwel behaegde Waardoor ''t gekomen is Ten nutten aen den dagh Hoe dat ment houdt, op 't best En spoedigh saeghen magh Doe men schreef Ao. 1592 stout Is dese molen ,,'t Juffertje geboult Door Cornelis Cornelisz. van Uitgeest Die d'eerste uytvinder is geweest. 1727. Spoedig werden de noodige verbe teringen aangebracht en ontstond de vorm van zaagmolens, Paltrokken geheelten. De moil en ,,De Grauwe Beer" voor een tiental jaren gesloopt, wordt genoemd als de tweede zaag molen te Zaandam, zijnde gezet door Dirk Sybrants in den zomer van 1604. Deze molen is later vervangen door een met beweegbaren kap (boven kruiers). De korenmolen ,,de Zwarte Ruyter" te Westzaandam, die of liever wiens voorvader, reeds bij vergunning van Gravin Margaretha van Bourgondië d.d. 15 Juni 1439 gebouwd werd, en die helt volgende rijm droeg: De ruiter in 't veld rijdt om de buit tq halen, En ik ben hier gesteld om tarw en rog te malen, Gelijk een ruiter waagt voor 't Vaderland zijn lijf Zoo ben ik hier gesteld den burger 'tot gerijf. zal met verschillende watermolentjes wel de oudste melen geweest zijn. Over het stellen der oliemolens in de Zaanstreek gaat men niet zeker, nóch van oliemolens door paarden omgeltrokken, nóch van die, welke door wind werden gedreven. Het schijnt echter na 1604 in Noord- Holland te zijn toegenomen. De be kende Jan Adriaansz. Leeghwater nojemt als hunne standplaatsen de Rijp, Wormer, Jisp, Wormervee#;, Saandijk (waar de Coog wel onder begrepen zal zijn) maar vooral Saar- dam. De oliemolens waren aan de Zaan, het meest talrijk n& de houtzaagmo lens, die vooral te West-Zaandam en ook te Westzaan gevonden werden. In het jaar 1731, den 28en Juli werd o.a. nog te Westzaan een onderling brandassurantie-contract opgericht, waaraan werd deelgenomen door 23 molens, gedreven door evenveel per sonen. De oliemolens vond men zoo wel in de Banne van Oostzaan, als van Westzaan en te Wormer en .Tisp. Dq eerste papiermolen aan de Zaan werd te West-Zaandam gebouwd, het was ,.de Kauwer" een vierkante wip molen. De windbrief, want men moert vroeger het recht van den wind pachten, is 18 Februari 1616 get'ee- kend. In de geheele Zaanstreek werden er papiermolens bijgebouwd, welke echteir niet anders dan grauwe of blauwe soorten maakten. Het is vooral te Zaandijk geweest, dat zich de' papiejrtf abri c at ie geconcentreerd heeft, 'en reeds vroeg o.a. in 1647, vin den wij een der bewoners met den naam van dit vak aangeduid. Den 8en December van dat jaar werd n.l. aan Cornelis Jansz. „pampiermae- cker" wonende op ,,te Saendijk" een huis verkocht. Hij is dezelfde als de stamvader der familie Honig(h) welk geslacht, tot in dezen tijd Itoe, vele papierfabrikanten heeft opgeleverd. Deze Cornelis Jansz. Hoonick, zoo als hij zich in 1660 teelcende, was pa piermaker met den molen ..de Ver gulde Bijenkorf' 1) staande te Wor mer. maar in 1668 overgebracht naar Zaandijk aan het Gulspad. Hij had 4 zonen, waarschijnlijk allen papier makers. De twee jongst,en. Jacob en A dm aan, volgden hem hij zijn overlij den. dat. ook tn 1668 plaats had, in zijne zaken op. Behalve met ge noemden molen fabriceerden ze ook met, de molens .,de Grauwe Gans" te Zaandijk en „da Bijkorf' of „De Bel" te Wormerveer, deze twee molens werden echter in reoderij of in aan- deetem gedreven. Het waren deze ge broeders, die op aanraden van Ve- luwsche papiermakers, in 1672 voor de Fransche krijgslieden, naar Hol- Een reis naar Zuid-Afrika. Mevrouw Brdtlauniu heeft sedert eenigen lijd nieuwe voeren voor haar h el uivormig hoofddeksel, waarop de reeds aanwezige veeren de koteniön vonrslelion. De nieuwe voeren wiillen echter maar niet goed blijven zitten <p haar helm: het zijn de Zuidafri kaan scha veeren, sedert Juni 11. haar eigendom. Al dien tijd reeds prutst zij tevergeefs om de veeren te plooier, en te zetten naai- haar wil. De Zuia- afrikaarioihe veeren blijven weerbar-, stiff. I Dan moet de groom, Joe Chamber lain. er maar op uil. Too is een handi ge jongen, die a! heel wat lastige kar- wijijes voor zijn méést eras heeft op geknapt. loe zal nu naar baas Milner in Zuid-Afrika gaan on; to zien. wat hij aan do veerengeschiedenis kan doen. En mevrouw Rrittannia zegt vol vertrouwen tot haar beproefden dienaar Ilier Joe, breng deze doos naar Milner cn zorg er voor. dat. de nieuwe veeren secuur in mijn helm worden gezet. land uitgeweken, op de molen „da Vergulde Bijenkorf' de witte papier soorten begonnen, te maken. Tegelij kertijd ving Pi eter Gerritsz van der Ley, behoorende tot een Purmeren- der familie, als directeur eener Ven nootschap, hiermede aan mejt den blauwpapiermolen „de. Wever" welke den 11 en Januari 1674 gekocht werd van Corns. Jansz. Honigh, ook een der zonen van Corns. Jansz. bovenge noemd. Het Hollandsch papier kreeg een goeden naam, ook in 't buitenland en verdrong de Itot heden gebruikte Fransche em Italiaansche fabrikaten. Van de pelmolens wordt gezegd, dat de eerst» gebouwd werd omtrent I 1660 op de Coogh tegenover de Poel, eerst bekend als „de Oude Molen", later „de Pellikaan" genoemd. De familie van dan eersten peller dien men genoemd vindt onder den naam van Pleiter van Zomeren, heeft den naam ontvangen van Pel. Het schijnt nog eenige jaren geduurd te hebben, vóór deze tak van bestaan eenigszins bloeiend is geworden. De zoon van den oprichter, Adriaan Pel was echter een vermogend man. AANTAL MOLENS. Hoe groot hot aantal molens is ge weest in de Zaanstreek is niet met

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5