Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. In de staking der dok- en veemar beiders te Amsterdam die zich van het Vriesseveem heeft uitgebreid tot an dere veemen en nu ongeveer 500 man omvat, is weinig verandering geko men. De plotselinge strenge vorst, die i binnenvaart volkomen heeft ge stremd, en ook het binnensteedsche vervoer met zolder-schub en onmooglijk maakt, is uit den aun'd der zaak een nadeelige factor voor de arbeiders, daar er in de veemen "vve'inig of niets om- at. Zoolang dan ook d'e vorst aan houdt, is er weinig kans dat in den toestand verandering zal komen. Inmiddels is door de stakers de fi- nantieele steun ingeroepen van het arbeidssecretariaat en van de nationa le federatie van transportarbeiders. Dezen ochtend is door den directeur van het gemeentelijk Entrepot het be stuur der Dokwerkersvereeniging oij zich ontboden, en hun geraden zich met hun grieven tot een der groote impoteui's wenden, opdat mogelük van deze zijde bemiddeling kan uit gaan. Met de staking der lood- en zinkwer ken; staat het aldus: 100 werklioten arbeiden onder de doór'de organisatie gestelde voorwaarden, ter-wijl nog 300 daarvoor strijden. De eersten hebben besloten ten behoeve der stakers in de kas der vereeniging af te djragen dat gene, wat zij door de nieuwe voor waarden. meer verdienc-n, plus 15 pot. van het loon. SLuoiiivaarluencuten. Het stoomschip Bogor, van Java naar Rotterdam, passeerde 6 Dec., des voorin. Beachyhead. Het stoomschip Malang, van Java naar Rotterdam, arriveerde 6 Dec. te Marseille. Het stoomschip Koningin Regentes, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 Dec. van Genua. Het stoomschip Prinses Sophie vertrok Dec. van Amsterdam naar Batavia. Het dubbelschiroefstoomschip Noordam, van de Holland—Amerika Lijn, van Rot terdam naar Newyork, passeerde 6 Dec., des vm. 9 uur 10 min. Lizard. Het stoomschip Prins Willem II ver trok 5 Dec. van Newyork naar West-Indië die met een helsche verschijning meenden te doen ie hebben. Een nattige instelling. Te Berlijn bestaat oen Vereeniging voor Volksgezondheid, die een aantal volkskoffiehuizen heeft, waar men voor wéinig geld eenvoudige spijzen ei dranken geen alcohol kan verkrijgen en ook op straat wagens met zulke voedingsmiddelen laat rond rijden. Thans heeft zij haar werkkring ook uitgestrekt tot het Paleis van Jus titie, waar op de rechtsdagen een aantal getuigen en andere gedagvaar den vaak uren lang moeten wachten. In. een der kamers, welke daarvoor is afgestaan, stelt zij op gelijke wijze tusschen 11 en 2 uur warme en koude dranken, broodjes enz. verkrijgbaar, voor prijzen van 3 tot 12 oenten. Al leen echter voor personen, die een dagvaarding op hun naam vertoornen. Van deze gelegenheid, die de vorige week is geopend is reeds aanstonds een ruim gebruik gemaakt. Een slachtoffer der speelwoede Zekere Ilaet, kassier aan die Lloyds Bank te Londen, was 26 jaar in be trekking bij diie instelling. Sedert Augustus is hij begonnen te wedden op paarden enz. Weldra had hij zoo veel verloren dat hij 1100 p. st. uit de kas stal. Door een cheque te trekken op een andere bank, waarop hij een rekeningcourant had, wist hij tot nu toe het tekort verborgen te houden. Ten slotte echter maakte zijn schuld hem zoo zenuwachtig dat hij zich zel ve bij de politie aangaf. Vulkanische werking. De Mout Pelée heeft de vorige week onafgebroken gewerkt. De vulkaan wierp veel asch uit en deed een dof gerommel hooren. De middelste kra ter stond geheel gloeiend, groote stuk ken smolten of stortten naar binnen, zoodat de vorm belangrijk gewijzigd j is. De rookwolken werden drie kilo meter hoog gedreven. Tegen het einde Van de week verminderde de uitbarsting een weinig. Faillissementen. Opgeheven: F. W. F. Fuhring, Kastelïn, te 's-Gra- vanhag®. Geëindigd: A. M. Meys, schoenmaker, te Vaels, J. Th. van der Koelen, vroeger hande laar in bieren en minerale wateren, te Hoorn; H. Men-sink, schoenmaker, te De- uekamp. Gemengd Nieuws. Ratten. I-Iet verband, dat tusschen ratten en de pestziekte bestaat, heeft het noodig gemaakt naar geschikte middelen om te zien om aan boord van schepen de ratten te verdelgen. Eenige diagen ge leden is zulk een middel te Hamburg toegepast in tegenwoordigheid van prof. Koch. als vertegenwoordiger van den Duitsehen gezondheidsdienst. Daartoe waren een groot getal ratten in kooitjes in de paketboot Bulga ria", vooral in dJe verste schuilhoeken geplaatst, 's Morgens te 10 uur werd het toestel, dat doodendë gassen ont wikkelde, in werking gesteld en tot 5 uur 's nam. in het schip gelaten. Daarna zocht prof. Koch met zijn ge leiders het schip door en men be vond. dat alle ratten dood waren. Het toestel schijnt dus doeltreffend te zijn. Een vorstelijk rijtuig. De Shah van Perzië heeft, bij zijn jongste bezoek aan Europa, in Frank rijk een automobiel besteld, die on langs onder geleide van don chauf feur die bij den Pcrzischen gezant dienst doet, uil. Parijs naar Teheran is verzonden. Het rijtuig dat geel met blauw gelakt is, heeft den vorm van een koets in den tijd van Lodewijk XVIII. De lantaarns en stangen zijn van verguld koper. Van binnen is het, rijtuig blauw bekleed. Het heeft iwe© zitplaatsen, die men door op een veer te drukken in een divan kan verande ren; verder bevat het een schrijftafel, rookgerei, een klok en andere gerie felijkheden. Wil de Shall het doel van den tocht aangeven of wijzigen, dan heeft hij slechts op een den- aange brachte knoppen te drukken; dan klinkt een schel en verschijnt de naam van de plaats voor dien bestuuraier; 's avonds natuurlijk verlicht. Dit rij tuig heeft een machine van 50 paardie- krachten en weegt 1500 kilo. Als prijs wordt 40,000 francs opgegeven. Een rei8 om de wereld in een zeilwagen. Een reiziger nit den Caucasus te ruggekeerd, vertelt dat hij in die streek een eigenaardig rijtuig heeft ontmoet, voorzien van een zeiL even als een boot. Het voertuig bewoog zich door den krachtigen Noorden wind. met duizelingwekkende vaart voort. Een familie, uit Pommeren maakt op deze manier een reis om de wereld'. De zeilwagen is expresselijk voor dit doel vervaardigd. Aan den voorsteven zit de dochter aan het wiel diat den wagen bestuurt. Achter haar zitten achtereenvolgens vader, moeder en zoon. Wanneer er wind is, hebben deze niets te doen dian het landschap te bewonderen, maar bij windstilte hebben zij tot taak een langen hefboom in werking te brengen die de beweging op de raderen over brengt. In het zuiden van Galicië hebben de reizigers blootgestaan aan een ge weervuur van de zijde der boeren, Een oudje. Een zeer'krasse vrouw is mevrouw Maria ïheresia Kuiler te Weenen. Zij werd op 8 Dec. 1799 in een dorp ge boren en hoopt dus aanstaanden Maandag haar 103-dën verjaardag te vieren. Zij is weduwe van een hof beambte. Het merkwaardigste is, dat zij zich in een uitstekende gezondheid mag verheugen en nog zonder brij leest of eenig- handwerk verdicht. Tot haar 99ste jaar bezocht zij geregeld el- ken herfst bet dorp, waar zij geboren is. Op de terugreis, kreeg zij een long ontsteking, haar eerste ernstige ziekte waarvan zij echter geheel herstelde. Haar geheugen is nog buitengewoon helder, zoodat zij van menig voorval zelfs van 80 en 90 jaar herwaarts, weet te vertellen. Tegen hut duel Ook in Italië heeft zich een krachtige beweging tegen het duel geopenbaard. Aan heit hoofd daarvan staat Marchese Filippo Chrispolti. Een verblijdend tee- ken mag genoemd worden, dat de leider der beweging op een adres, aan den mi nister-president en den minister van oor log verzonden, van den eersten een di rect en van den laatsten een indirect sympathiek schrijven met zijn streven mocht ontvangen. Een groote brand. De stad Mariënburg, vermaard als oude verblijfplaats der Duitsche Ridders in Pruisen en wegens de bekende anti- Poolsche redevoering van keizer Wilhelm is Zaterdag door een feilen brand ge teisterd. Een twaalftal huizen werd in asch gelegd. De leesstad. De stad waar men het meeste leest, is voorzeker Leeds, het groote centrum der lakenindustrie in Fngeland, Be halve vijf groote centraal bibliotheken waar ongeveer 120.000 boeken zijn, be zit ze 9 hulpboókejrijen voor overdag. 13 voor "s avonds en 20 anderen, d'ie alleen voor jonge lieden bestemd zijn. Ten slotte zijn er ook kinderbibliothe ken, die bijzonder goed' bezocht wor den. In het afgeloopen jaar werden niet minder dan 98S701 boeken ter le zing verstrekt. In de leeszalen vroeg men 1.662.500 boeken, d.i. 4 op elke inwoner, de kleine kinderen medege- rekend. Zulke hoogere burgers. Vroegrijpe knaapjes zijn zonder twij fel de" leerlingen der Italiaansche in richtingen voor middelbaar onderwijs. In Rome hielden ze oniangs een mee ting ten einde verandering te brengen in "hei examenstelsel. Ze droegen d.; republikein,sche afgevaardigden Marza en Bajrzelai op hun belangen bij de re geering te behartigen. Ook nam men een resolutie aan, tegen de inproductie- tieve staatsuitgaven, n.m, die voor het leger, de aflossing der staatsschulden, en het schooltoezicht. Ze verlangden, dal de hiertoe verbruikte middelen ten goede zouden komen aan hef onder wijs. Vroegrijpe knapen inderdaad. En onnoozele broeken van Kamerleden die zich door hen laten influencéeren. De telepboon voor 275 jaar. In een werk van Galilei dat de voordrachten van den grooien astro noom en natuurkundige over de we reldbeschouwingen van Ptolemaeus en Kopernicus bevat, welk werk in 1627 liet licht zag, komt eer. plaats voor, die leidt tot de verrassen de conclusie, dat het begrip van dc mogelijkheid van telefonische1 communicatie en mis schien zelfs een zoodanige uitvinding toen reeds best.)an heeft Galilei legt nl. een van de personen die hij in een gesprek over die wereld beschouwingen laat optreden de vol gende woorden in den mond „Gij her innert mij aan een man. die mij het geheim wilde verkoopen, om op een af stand van twee tot drie mijlen met iemand te kunnen spreken, metbehulp van twee magneetstaven. Toen ik hem zeide, dat. ik het geneirn gaarne zou willen koopen, maar e,r prijs op stelde' dm eerst een proef-te nemen op kleiner afstand, .»ntwcorödté hij mij. dat de werking op zoo geringen afstand bijna n'iet waargenomen kor. worden. Toen liet ik hem gaan met de woorden dat ik lijd n ich lust, had. voor een zoo danig doel naar Kairo of Moskou te reizen, manr dat :'k gaarne van Ve nelië uit mot hem zou willen spreken, wanneer hij bereid wa* naar Kairo of Moskou te gaan." Wat van dezen man of zijn uitvin ding geworden is, weet men niet, ook is bet niet bekend, of Galilei in deze woorden misschien een van zijn eigen ideën hoeft wilJen neerleggen hetgeen diens dood tengevolge had. Op i applaus ging dan ook op. Hei Axel hetzelfde oogenblik had Mary de Vecze- Boeren-kwartet, bestaande uit twee ra een klein zilveren revolver getrokken heeren en 2 dames, die nog nooit voor waarmede zij schoot. Door een bewegingons Haarlemmers, zijn opgetreden, van aartshertog Rudolph trof de kogel hadden ook bijzonder veel succes, met haarzelven in het hart. Daarbij ontvinghun nummer. Ook de andere zangers de oom van den bruidegom, die hem wil- Soesman en Zwaaf, evenals mej. Ma de verdedigen, van een vriend van den 1 rietta, kregen eveneens een welver aartshertog een dolksteek in het onder- diend applaua. lijf. mm I Gezonken. Zaterdag is de zol- Fotografieën op de «nenschelijke derschuit, waarop een kantoortje van hoid- de heeren Planye Blansert stond, In de Amerikaansclie bladen wordtliggende in het Spaarne, door Muiterij, Kapitein Peattie, van het Engelsche zeilschip Leicester Castle, van San Fran cisco te Queenstown in Ierland aange komen, heeft verslag gedaan van een merkwaardig geval van muiterij aan boord van zijn schip. Het gebeurde den 2en September 's avonds. De kapitein stond op en stak het licht op in de ka juit. Een andere matroos, ook een Ame rikaan, kwam toen binnen en schoot da delijk met een revolver op den kapitein. Hij trof hem in de borst. De kapitein ging hem te lijf, maar kreeg een tweede schot in den arm. Vervolgens sloeg de kerel hem met een knuppel op het hoofd. De kapitein vloog aan dek, waar hij nog een wond in den aim kreeg. De le stuurman, die op het gerucht was aangeloopen, kreeg een schot in het hart en viel dood neer. De aanvallers trokken zich nu te rug. Men besloot met de andere matro zen., die bij elkaar waren geroepen, om met daglicht de twee kerels aan te pak ken. Terwijl het echter nog donker was bespeurde men plotseling, dat drie man de twee bewusten en nog een. Ameri kaan op een klein vlot in zee waren gestoken. Den volgenden dag wanen zij verdwenen. De kapitein is overtuigd, dat het wrakke vlot vergaan is. Mochten zij het drijvende hebben gehouden, dan kan het wel op een of ander eiland in de Stille Zuidzee aangedreven zijn. De man nen hadden al hun bezit en een week rantsoen en tabak meegenomen. De le stuurman werd den volgenden dag over boord gezet. De kapitein werd verbon den, e/n icon na een dag rust weer zijn plichten waarnemen. Aldus het verhaal van kapitein Peattie. vermeld', diat. een handige photograaf to New-York een middel heeft uitge-' vondlen. om fotografieën op de inen schelijke huid te reproduceeren. Het schijnt, diat d'e uitvinding veel succes heeft en dat reeds vele jonge vrou wen en meisjes uit de hoogste kringen het portret van haai' man of haar aan staande op schouders of borst, laten af drukken. Deze nieuwe ontdekking vervangt j het tatoueeren, diat in Amerika zeer dikwijls geschiedt. De fotografie op de huid heeft het voordeel, dat zij met behulp van een zekere vloeistof uitge- wischt kan worden, terwijl het tatou- eersel niet verwijderd kan worden In geval van echtscheiding of verbreking van verloving kan het portret dus ge makkelijk door een andier vervangen worden, (Eigen. Haard). De Duitsche politie. J De politie te Munchen heeft dien verkoop van T Simplicissimus' num mer der vorige week. verboden. Dat nummer bevat namelijk een reeks van afbeeldingen over de politie in Duitsch- land' zelf: hoe zij tegenover het schouw, burg-publiek optreedt, hoe zij redac- teurs van bladen behandelen, hoe zij vrouwen op straat lastig valt enz. Na tuurlijk met den toepasselijken tekst er b;: lekkage gezonken. Slechts het bo venste gedeelte steekt nog boven de ijsvlakte uit. Brand. Zondagmiddag te kwart voor drieën brak te Haarlem brand uit in de herberg „Hei Anker" op de Smalle Oude Gracht. In een uur tijds brandde hetge- heele perceel uit. De oorzaak is onbekend. De bewo ners waren per schaats een tochtje naar Amsterdam gaan maken. Dienstboden over lectuur. Niet onaardig is wat een dienstbode, die niet meer zoo heel jong is, in het orgaan van de Berlijnsche dienstboden schrijft over haar ervaringen ten aanzien van de lectuur van dienstboden. Eene vertelde haar, dat zij in haar jeugd veel geld had uitgegeven voor sensatiero mans die soms wel tot honderd afleve ringen toe telden, 10 pfg.; maar sedert zij een Goethe in handen hacö gekregen, en „Werther's Leiden had gelezen, had zij geen lust meer in die prulleleetuur. Ook van de uitgaaf „Die Berliner Range" wil zij niets weten, wel van Clara Vie- big's „Het dagelijksch brood", dat zij ie dereen aanbeval. Een ander meisje zeide dat zij dolgraag las, maar er geen gelegenheid voor had; zij had zelfs geen tijd haar goed in ordie te houden. Weer een ander vroeg of het dan niet alles op 't zelfde neerkwam wat men las, dat had zij altijd gedacht, maar als het niet zoo was, dan zou zij er ook beter op letten wat zij las, want het was wel waar dat er in de bekende „Hintertrep- penromance" onmogelijke dingen voor komen, zelfs menschen die drie of vier maai dood gaan. Wat daar over het lezen van Goethe gezegd wordt is zeker zeer merkwaardig. Maar zoo iets staat, meenen wij, niet al leen. In Duitschland kennen de armere standen hun klassieken veel beter dan. bij ons. Een, aardig bewijs daarvan kreeg eens een onzer acteurs die met een Duit sehen tramconducteur in een gesprek raakte over „Fiesko", en bemerkte dat de man dit stuk heel goed kende. Trauiougeluk Te Hannover is Woensdag een batte rij van den accumulator onder een tramwagen ontploft, door het ont vlammen der gassen. Door den gewel digen luchtdruk werden de banken op gelicht en twee ruiten in stukken ge slagen. Er zaten in den wagen 16 personm. die echter allen me! den schrik vrij kwamen Men is in Hannover voorne mens ook in de binnenstad de boven, grond sell e leiding in te voeren omdat de accumulatoren te duur zijn. Na genoemd ongeluk za! inert nu de u'it- 'voering van dat voornemen bespoedi- De koude. In geheel F.uropa blijft de thermo meterstand geregeld dalen, terwijl de felle kou op verschillende plaatsen van sneeuw vergezeld gaat. De grootste kou wordt natuurlijk gerapporteerd uit het hooge Noorden,. In het noor den van Scandinavië wees de thermo meter 24 gr. onder nul F. aan, dat is 56 graden vorstEen stand van 19 gr. 'én minder is viij algemeen. In Midden-Frankrijk heerschen te vens hevige stormen, Donderdagoch tend was de stortm bij Perpignan zöo geweldig, dat schoorsteenen en lanta rens stukwoeien en boomen werden ontworteld. Ook t Cherbourg, waai de1 zee onrustbarend hoog kan staan, was de storm toch buitengewoon lie vig. In het binnenland viel een laag sneeuw van 30 cM. dikte. Vooral ech ter in de gebergten van Midden- Frank rijk valt veel sneeuw, waar zij anders vrtj zeldzaam 'is. Door den sneeuw storm te Bézie,rs werden de isoleer knoppen van de telegraafpalen stukge slagen, terwijl de spoortreinen en de tuinen groote schade kregen. Ook de moestuinen om Parijs heb ben zeer door de nLotselinge weers verandering geleden. Maar de ellen- die, die in de stad' zelf heerscht, is met dit weder ontzettend. Eenige perso nen zijn reeds, door koude (en kinger) bevangen, op straat neergevallen. El- ken avond melden Zich aan de verschil lende politieposten personen aan on der opgave van valsere misdaden, om zich gedurende den nacht bij de war me kachel te kunnen koesteren. Gis terochtend nog moesten een 50tal de zer voorgewende misdadigers alleen aan den politiepost bij de Opera vrijheid gesteld worden. De afdeelings- commissarissen heben over dezen toe stand bij den prefect geklaagd, maar daze heeft nog geen afdoend besluit kunnen namen. Het is ook een lastig geval voor hern. lu Londen is de ellende volgen:- de bladen grooier dan zij in 30 jaar ge weest is. Ook in Engeland heerschen sneeuwstormen, en blijft het kwik in den thermometer onverdroten dalen De Elbe ligt nu tot oii Danuenberg toe dichtdat is nog een heel eindje van -ten mond verwijderd, maar daar is het verkeer voor voetgangers d:an nok open en zou men heden zelfs met voertuigen deuken te kunnen overst .- ken. Uit New-York alleen wordt van Don. derdag gemeld, dat de temperatuur ei slechts langzaam daalt. Vorst werd er toen nog pas verwacht, terwijl de weerkundige prof. Ma pry verzekert, dat die verwaente vorst- nog maar van korten duur zal zijn. Maar de storm is hevig en zal vermoedelijk sneeuw met zich medebrengen. Hier volgt, een opgave van eenige thermometerstanden, op Donderdagoch tend te '7 uur Brindisi 53 gr. F., Na pels 48 gr. „Florence 35 gr.. Penh 26 gr. F., Odessa 19 ga-. F.. Praag 14gr. F.. Petersburg 7 gr. F.. Moskou 16 gr. V. ouder nul, dat is 48 gr. vorst Drama vau Meyerliug. Groote sensatie verwekken nieuwe ont hullingen, betreffende het drama van het slot Meyerling, dat indertijd prinses Ste phanie, thans gravin. Lonyay, tot wedu we maakte. De „Revue Paxisienne Mi nerva" publiceert een artikel van Adol- phe Adorer, die de personen, welke in het drama de hand hadden, kende. Hij verhaalt, dat aartshertog Rudolf, de echt genoot van prinses Stephanie, vroeger goed bekend was geweest met Mary de Veczera, d'ie later in het huwelijk zou treden met haar neef, den heer Bataggi, uit Constantinopel. De kroonprins noo- digde beiden op zekeren dag uit met hem te soupeeren, welk souper plaats had op het slot Meyerling en waaraan nog drie andere personen deelnamen. De aarts hertog was weldra zeer beschonken en omhelsde de jonge vrouw. De verloofde van de dame greep een champagneflesch en bracht daarmede den aartshertog een verschrikkelijken slag in den nek toe, Door kolendamp gedood. Drie arbeiders op heit landgoedl Wendelstort in Schwerin hadden Donderdagnacht, bij het naar bed gaan, de schuif van den haard te; vroeg gesloten. Twee hunner werden dood, de derde' bewusteloos gevonden Do uitbarsting van de Santa Maria Volgens bericht van een stoomboolt die uit Guatemala te San-Francisco is aangekomen, valt het nog steeds moeilijk iets naders aangaande de uitbarsting van den Santa Maria te zeggen. In ieder geval zijn ar meer dan 3000 dooden bij gevallen. Vervolg Stadsnieuw Sociëteit Vereeniging. Een recht gezelligen avond heeft het Haarlemsch Muziekkorps weder aan de bezoekers van de Vereeniging gebracht. Voor een zeer goed bezette zaal wer den eenige muzieknummers verdien stelijk ten gehoore gebracht. Bijzon der viel in het muzikale gedeelte de heer Speets, solo-pistonniët, met het keurig uitgevoerdei Cleopatra van De- mare, in den smaak. Een donderend Schouwburg. Hei gezelschap van den heer Delmonte, waarvan Bigot artis tiek leider is, heeft Zondagavond opge voerd „Een vrouw, die de broek aan heeft", een heel leuk blijspel. Wat hebben we in een gemoedelijke af- terdinner-stemming hartelijk zitten lachen; zitten schudden van het lachen zelfs. Niet dat er in het stuk veel inzit; er zou nog heel wat peper en zont bij moe ten om het smakelijk te maken. Maar 't zit toch vol oolijke, onschuldige grappen en Bigot was er zoo eenig dol-leuk in. 't Was een mop die pakte voor eer Zondagavond-voorstelling. Zoo eene, waarvan het schellinkjes-publiek kan zeggen: „nou, órrezeneele bakke hoor' Bigot, die 't verdiende, werd daverend toegej uicht. Het was een echt prettige, hoogst ge nietbare tooneelvoorstelling. De Nederlandse he Sport bevat bij een welgelijkend portret een waardee- ringsvoi artikeltje aan de nagedachtenis van wijlen den heer H. F. van Thiel. waarin de groote toewijding van den ontslapene voor den Nederlandschen Kolfbond geschetst wordt. Die toewijding wordt gekenteekend en de bonhomme. de hartelijkheid die den heer Van Thiel kenmerkten. Ten slotte zijn opgenomen de woor den, die de heer Spuijbroek 4 December aan de groeve sprak. het Het programma van tweede Bach-concert luidt: 1. Symphonie no. 2 (F gr. t. op. 36) L. van Beethoven; 2. Aria „Che faro' uit de opera „Orfeo et Eurid'ice, C. W. v. Gluck. met orkest-begeleiding, voor te dragen door mej. M. For ster: 3 Aufforderung zum Tanz". voor piano gecomponeerd door C. M. Weber. voor orkest bewerkt door Felix Weingartner. (eerste uitvoering); 4. a. ,0 danke nicht". A. Mallinson; b. ,,An' (op. 4 No. 4), O. Meyer; c. „Gia il sole dal Gauge". A. Scarlati, voor te dra gen door mej. M. Forsten1; 5. ,,L'ap- prenti sorcier' Scherzo d'après une ballade de Goethe. Paul Dukas. De vleugel Bechstein is uit het magazijn van den heer P. van Ooy. Frans Rosier heeft cassatie aangeteekend tegen het arrest van het Gerechtshof te Amsterdam. Het gerechtshof te Amster dam heeft bevestigd het vonnis der Arr.- Rechtbank alhier, waarbij G. F. Muller is veroordeeld wegens diefstal tot 6 j; ren gevangenisstraf. Muller heeft zich in cassatie voorzien. Pyttersens Nederlandse he Staatsalmanak is ons elk jaar zeer wel kom, zoo ook thans. Het is een almanak waarin de staatsburger zoowat alles kan vinden, wat hij noodig heeft. Deze nieuwe jaargang is weer aan merkelijk uitgebreid, terwijl verder is op- genomen de woningwet, een aanvulling die zeker zeer op prijs zal worden ge steld. Coöperatie. Den 19en dezer maand zal, naar wij vernemen, in de zaal van het. café van den heer Smit in de Kleine Houtstraat alhier een vergadering gehouden worden van be stuurders van coöperatieve bouwver- eenigiiigen. alhier ter sted'e. Plet doei dezer vergadering is het oprichten van een bond van bestuurders van b o uw ver een i gi ixgen. Practiseh. Naar wij vernemen zijn de electriscbe tranis van zandbak- jes voorzien, zoodiat de wagen voerder af en toe wanneer dit noodig is de rails met zand bestrooien kan. Gevonden voorwerpen: een gouden rins*, een sleutel, een waaier, een zak haver, een wandel stok. een zweep, een handmof, een armband. O p 1 i c h t in g. Kennis is gegeven door een winkelierster in damesarti kelen, wonende in de Groote Hout straat. dat een haar onbekende juffrouw op naam van een aldaar wo- nendë danie heeft, medegenomen een blouse, waarde f 6.50, niet verzoek tevens eenige flanellen onderrokken op zicht te zenden Bij onderzoek bleek dat bedoelde dame van niets afwist en de winke lierster dus is opgelicht. Wat een bof! Een slagersknecht kwam 's middags om half 5 uur op 't politiebureau mededeelen dat hij "s morgens een muntbiljet van f 10, vermoedelijk op den Wagenweg- had verloren, en d'eelde later mede. dat hij het verlorene op den Wagenweg weer terug vond. aar wij vernemen zal Mej. Lizzie Wijsmuller, Woensdag 17 dezer, een klavier-avond geven in de bovenzaal der Societeiit Vereeniging, met mede werking van de heeren Leander Schle- gel en Car el Phlippeau. ervolg Nieuwstijdingen. Tweede Kamer. Men seint ons uit Den Haag: Bij de voortgezette discussie over de begrooting van Buitenlandsche Zaken kwam allereerst aan de orde een voor stel van de heeren van Raalte c.s., door den eersten onderteekenaar toegelicht, om de 10.000 voor een vice-consul te Tientsin (China) te schrappen. Dit amen. dement werd na uitvoerige discussie ver worpen en de geheeld begrooting san- genomen met de socialistische stemm— tegen. De algemesne beraadslaging over 4ê Staatsbegrooting werd daarna hervat. Ongei allenwet. De koninklijke besluiten, houdende maatregelen van algemeen bestuur ter uitvoering der Ongevallenwet, zul len in het begin der volgende week verschijnen. De geneeskundige adviseur in zake ue rijksongevallenverzekering. dr. Koo- perbere. is Zondag uit Berlijn en Wee nen hier te lande teruggekeerd, in wel ke steden hij een ambtelijk onderzoek heeft ingesteld' naar de regeling en inrichting dier ongevallen-verzekering, niet het oog op de geneeskundige be handeling der verzekerden. Burgerlijke Sland. Bevallen: 5 Dec. A. E. Nachtweh—Sluij- ■ter z. 6. J. de Vries—de Jong z. J. A. Winkler—Klop z. C. J. van Keulen—van Tienen z. 7. J. Koppen—Boon- d. H. H. Blankert—Wijkhuizen d. 8. W. Dirks— •John, d. C. Goedhart—de Bruin d. A. E. WaijWesseldijk z. Overleden: 7 Dec. A. D. Fortgeaisvan Aalst 83 j., Papent.-vest. 6. A. Spaink— Reijdon 72 j., Hazep.-laan. A. van Win- sen—Zeegers 47 j., Zijlvest. H. M. Krui- ver 5 j., d., Tulpenstraat. H. J. V. A. v. Maris 7 m., z., de Clercstraat. A. H. de Jong—Ombach, 80 j., Jamsstraat. N. G. Escher—Abbing, 59 j., Dreef. 7. W. Schut te 19 j., Oranjestraat. 5. W. Slebe 48 j.. Amsterdamstra at. Amsterdarosche Bear» Gister Meden Zd. 6 Dec Ml.8 Dec. 2i/jpCt. ^Jed Wern. Schuld 8Ls/s 81s/s ii/t pOt. Portugal 4 pOt. Venezuela2S3/t 29 Cert. Nederl. Handel Mentij... - Aand Kouinkl. Petroleum47ó A and. Moeara Knini106'/i 10t» Aand. Perlak Petroleum 137 Aand. ScbïbaieÖ' Aand. Soemalata Aand. Am. Cer& Foundry Cv... HP/- 35 Aand. United 8i.ee! Comp35:l/t 36 Aand. Atubison TopebaS4\/s 84s/j Aand. Union Pacific99*/g 99Va 4 pCt. Conv. Union Pacific bds 1045/g 104-'Vi Aand. Missouri Kansas Texas Sö'/ió 25Vs Aand. New-York Ontario'2S1/* 29 Gew. aand. Kansas City South. 313/4 323/iö Pref. aand. id, id54i/t 54~/$ Gew. aand. Southern Railway32 c'2 Aand. Wasbash29 281/* Aand. Denver Rio Grande.361/o 39'/s Gew- aand. Brie33% 33Vt KERKNIEUWS. Kathedrale Kerk St. Bavo. Woensdag cn Vrijdag geb. Vasten dagen. Parochiekerk van den H. Joseph. Donderdag te 7 uur Lof van het Al. lerii. Sacrament en gelegenheid om te biechten. Zaterdag te half 9 de H. Mis voor de bekeering der zondaars in de Ka pel van het Miraculeusc Mariabeeld. Van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten, te 6 uur hef Lof van O. L. V. Kerk van het Allerh, Hart Kleverparkweg. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Anltonius van Padua. 's Avonds te 7 uur Lof en Vergadering dar Broederschap van den H. Antonius. Woensdag en Vrijdag geboden Vas tendagen. 's Avonds te 7 uu,r Verga dering der 3e Orde van den H. Fran- ciscus. Vrijdag te 8 uur gezongen Requiem Mis ais jaargetijde voor de Overlede ne leden der 3e Orde van den H. Franeiscus. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Dinsdag te half 9 gezongen H. Mis t-er eere van den H. Antonius van Padua. 's Avonds te 7 uur het Lof. Vrijdag te half 9 gezongen H. Mis ter eere van het Allerh. Hart. 's Av. te 7 uur het Lof. Zaterdag van 5 tot 9i uur gelegen heid! om te bichten. N. H. C. Officieele Rerichten. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem, doen te weten, dat bij hun ne beschikking van 2 December 31. aan G. Kruijswijk vergunning is verleend tot oprichting van. eene smederij in. het per ceel aan de Korte Reguliersstraat. Haarlem, 8 Dec. 1902. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris. PIJNACKER. Marktniemvs. Brandje. Een begin van brand ontstond in perceel Jansstraat 62, ver moedelijk door het vallen van een stukje vuur uit eene test in een hoop krullen. De brand was spoedig ge- bluscht. Haarlem, 8 Dec. 1902. Op de heden gehouden graan- en zaad- markt alhier, waren aangevoerd: 40 HL. Roode tarwe 6.45; 115 HL. Witte tarwe 7.106.65; 20 HL. Rogge 5; 330 HL. Haver 1 3.503,25; 22 Hl,. Duivenboonen r 7.40; 9 HL. Paardenboonen t 6.40; 30 HL. groene erwten t 8.15..

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3