niet het kiesrecht, Betreurende dat de Min. door zijn coalitie gedwongen, he. kiesrecht verschuift, zal spreker afwachten wat er van de demooratie bij de heeren is wanneer de aange kondigde grondwetsherzienings-voor- stellen van hem en zijne partijgenoo- .ten en van die der vrijzinnig-democra ten. in behandeling komen. De heer Van Karnebeek hield' zijn bezwaren vol tegen den druk der so ciale wetten, die hij in navolging van Duitsehland alleen mogelijk achtte door invoering van protectie. Hij verweerde zich voor het overi ge tegen hot verwijt als zou hij voor opdrijving der militaire lasten zijn. De heer Van Wijck verzette zich niet tegen de op hem toegepaste qua- lificatie van kruideniers-politiek, mits daaronder werd verstaan de winkelier die eerlijk is.-geen mooie etiquetten vertoont, miaar zuivere waar heeft. Ook de heer Nolens kwam tegen dit op de katholieken toegepaste gezegde op. Sociale wetgeving was zonder ia- riefherziening niet mogelijk en hij meende uit het debat op te maken, dat d'at verband1 meer werd erkend. Nog repliceerden zeer kortelijk de hee ren Van Vliet, Passtoors en Brummel- kamp. waarna de heer Lohman nog eens uiteenzette wat zijn critiek op verkiezingsprograms eigenlijk bedoel de. Hij was niet tegen de program ma's. mits de c-andidaten zich daar. aan niet met handen en voeten honden Een verkiezingsleus kon er mee door. Men moest ook van een regeering niet te veel op eens vragen, op gevaar af van conservatief te heeten. Hij wildo offers brengen voor dsociale noo- den, maar zonder den kip te slachten die die gouden eieren legt. De heer Borgesius verduidelijkte zijn eerste rede en bleef de tactiek der vrijz.-dem. verkeerd achten. Hij was eu bleef een voorstander van algemeen kiesrecht, maar niet als natuurrecht doch als middel tot opvoeding ues volks. Wat den Minister aangaat, spr. had1 zich afgevraagd: is dat nog de oude Kuyper. Zeker, er waren moei lijkheden, maar toen spr. minister was had hij zich daarop niet beroepen, niet gelamenteerd als dr. Kuyper thans. De heele zaak kwam er op neer. dat het werkplan der regeering c'J millioen zou kosten; die wist zij niet te vinden. Maar dan ook de er kenning: wij moeten ons beperken. Nadat de heer Takna nog enkele opmerkingen gemaakt had, werd de zitting verdaagd tot heden 10 uur. Een slachtoffer van zijn hulpvaar digheid. De correspondent van het. Hbld. te Vecnendaal schrijft d.d. 7 Dec. Bij matig» vorst beslaat hier geen andere gelegenheid tot ijsvermaak dan op zoogen verdronken land, ,,het vlak'' gehec-ten, waarop dan door de jongens naar hartelust ..krakertje" wordt gespeeld, d.w.z. de zwakste punten van het ijs opzoeken en aldaar zoo lang springen en dansen, totdat het ijs eindelijk breekt. Door de ondiepte van „het vlak" loopt d'it steeds met 'n paar natte beenen af, tot groot ver maak van de toeschouwers. De buitengewoon strenge vorst van thans heeft echter ook de stroomende en diepe vaart dichtgelegd, waarvan een massa liefhebbers hedenmiddag profiteerden. Jammer genoeg echter zag A. van de Weerdhof uit het Zand niet in, dat hel hier al te roekeloos was „krakertje" te spelen en op een gegeven oogehblik zakte hij er door. doch wist zich nog aan het ijs vast te klampen, tot een paar anderen toe schoten en hem redden. Ongelukkig echter werd C. Serscheg- gert het slachtoffer van zijn hulpvaar digheid, daar hij van het ijs gleed en in de diepte verdween. Twee uren la-! ter werd met veel moeite zijn lijk op. gehaald. Beleefd. Te Arnhem viel gisteren een be schonken persoon door een glasruit en gaf den huiseigenaar nog een flinken vuistslag, toen deze dorst protestee ren. IJsberichten. Te half vijf 8 Depembej- is de rivier bij Vinanen gaan zitten. De passage is gestremd, ook morgen. Helt water is gewassen tot 3 M. plus N. A. P. Van het maken van een geul is geen sprake, het ijs is nog te zwak. 8 Dec. Keulen drijfijs. Lobith, eenig drijfijs. Nijmegen, een vierde drijfijs. St. Andries (Waal) veel drijfijs). Arnhem, een-vier de drijf ijs. Vreeswijk, een-vijfde drijfijs. Westervoort, een-tweede drijfijs. Deventer, ijs vaslt. Kampen, id. Maastricht (hoofdsluis), een-vijfde drijfijs. Venlo, een-zesde drijfijs. Grave, een-tweede drijfijs. St. Andries (Maas) idem. Laagwater. Gorinchcm, een-derde drijfijs. Schoonhoven, ijs vast. Krimpen, vo! drijfijs. Dordrecht, idem. ?.Joerdijk, twee-derde drijfijs. Hel- levoetsluis eenig drijfijs. Hoek van Holland, een-derde drijfijs. Zwolle, 8 Dec. De IJsel aan het Kater veer is een ijsmassa. De ge middelde dikte is 12 cM. Waterstand Ü.64 plus N.A.P. Was in 24 uur 3cM. De overtocht is nog niet gestremd. Zaltbommel, 8 Dec. De rivier was heden over de halve breedte met drijf ijs bedekt. De stoombootdiensten zijn gestaakt. Alleen afvarende sleepboo- ten, gevolgd door tal van schepen, gaan met haastigen spoed stroomaf om te Rotterdam of Gorcum een -vei lige ligplaats te zoeken. Het Rijks- veer wordt bediend1 door het sltoom- veerbootje echter alleen voor passa giers. Voor rij- en voertuigen is de overtocht gestremd. IJsongelnfeken. Bij het schaatsenrijden op den Boschpolder is de dienstbode A. de B. uit de Witte de Withstraat te Rotter dam gisterenmiddag omvergereden. Zij sloeg met het achterhoofd tegen het ijs en bleef bewusteloos liggen. Op het politiebureau aan de Voor- straal, waarheen men haar bracht, is zij bijgebracht en verbonden. Toen gisteren de heeren 't H. van Papendrecht, zich op de Graafstroom waagden om schaaltsen te rijden, zakten beiden spoedig door het ijs, met het. noodlottig gevolg, dat de heer J- R- 't H.t onderwijzer te Slie- drecht. het leven verloor. De andere broer is nog gered. Onder de gemeentq Sloten (N.-H.) is een 12-jarig zoontje van den arbei der J. v. D., in den Osdorperpolder bij helt schaatsenrijden in een wak gereden en verdronken. Het ijsvermaak heeift bij Genemui- den weer een slachtoffer gemaakt. Van drie jongelieden uit Meppel, dia een pleizierreisje naai- Genemuiden hadden gedaan, geraakte er een in een wak, dat met eene dunne ijskorst bedekt was. Welke moeite zijne kar meraden ook aanwenddeni om hem te redden, het mocht nieft baten. Een uur later werd zijn lijk opge haald. liet ijs heeft ook te Hattem een of fer geëisebt Gistermiddag zijn even buiten de kom der gemeente op het Apeldoorasche kanaal twee petten ge vonden nabij een gat in het ijs, het geen een ongeluk deed vermoeden. Na lang dreggen werd! het lijk van een zoon van den alhier wonenden w|agenmaker v. D. opgehaald. Ge vreesd wordt, dat zijn broeder, die met hem was uitgegaan, ook daar verdronken is. Zondagmorgen, omstreeks 7 uur, is te Buinen de ongeveer dertigjarige jonkman L. T. uit Borger, die op schaaltsen was, in het ijs geraakt en verdronken. De politieagent De Ruiter. Door den gemeenteraad van Ensche dé is aan de weduwe van den als slac.il- offer van zijn plicht gevallen polin; agent De Ruiter een pensioen to-ge kend van f300 per jaar tot overlijden of opvolgend huwelijk. Bij overlijden van denlateren echtgenoot wordt haar weder een pensioen van f300 verze kerd event.ue.ele andere pensioene.i door dit -"-weede huwelijk verkregc. tellen in mindering. De kinderen, ge nieten 'ieder f50 per jaar, tot hunW jaar. De f 1000 van de Verzekering mij. worden voor de rechlhebbende vastge legd in een obligatie der gemeen'e. Werkmanswoningen. Naar aanleiding van een daartoe strekkend adres van het bestuur der Vereenigirig tot bevordering van den .bouw van werkmanswoningen, te Lei den. geven R. en W. aldaar, den Raad in overweging goedkeuring 1e verlee- nen aan een. wijziging van de statuten dier vereeniging, in hoofdzaak ten doel hebbende, om, nu de Woningwet in werking is getreden, het der Vereen, mogelijk te maken te worden toegela ten als Vereen iging uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuis vesting- werkzaam" in den zin van artt. 713 van het kon. besluit van 28 Juli 1902. (St.bl. no. 160. Ongelukken. Op liet station Boxtel is gistermid dag dq arbeider-remmer V. door een trein aangereden en gedood. D. S. voarman van Devenlter op Epe had .gistermorgen het ongeluk met paard en wagen op hol te gaan en in de sloot terecht te komen. De man die den wagen op zich kreeg, werd zoo deerlijk gekwetst in de zijde, dat het dijbeen gebroken, zichtbaar was. Per rijtuig werd hij naar zijn woon plaats gebracht. Men vreest voor het leven van den oppassenden man. Te Gcvrredijk is de heer O. van der D. bij zijn woning dood gevonden hij had zich even naar buiten begeven en is door de koude bevangen. De man was 71 jaar oud. Het mes. Zekere B. bevond zich in gezelschap van zijn meisje te Erica toen hij ver rast werd door R., die vroeger verkee ring had met dat meisje. R. drong de woning binnen, blies het licht uit en sloeg toen b. met een mos op het hoofd waardoor een diepe wonde ontstond. Aan B. werd üoor dr. Fledderus van Nieuw-Amsterdam de eerste genees kundige hulp verleend. De toestand van den verwonde moet, naar gemeld wordt, zeer bedenkelijk zijn. Aangehouden. De marechaussee heeft- Zaterdag avond te Groesbeek aangehouden ze keren W. Sclilootz. Duitscher, die zich bevond in het slecht befaamde hotel van Van B. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal to Ottersum en aan dien onder Gennep gepleegd. Zondagavond heeft de marechaus see te Venlo de hand gelegd op P. J. Gros. Nederlander, zwervend liedjes zanger, een oud bekende der justitie. Ook hij wordt verdacht medeplichtig te zijn aan de verschillende diefstal len. in den laatsten tijd langs de Duitsche grenzen gepleegd. De twee aangehoudenen zijn met de reeds vroeger gearresteerden. Benden en Buck, vanmorgen overgebracht naar Gonnen om geconfronteerd' te worden met bestolenen aldaar. Hedenmorgeh is te Venlo gearres teerd Trijntje Bakker, die moet behoo- ren tot de dievenbende, waarvan nu fraaie exemplaren zijn ingerekend, tot geruststelling van de streek. Men moet van de gearresteerden te weten zijn gekomen, dat nog een zestal personen tot hun gezelschap behooren. Te Nijmegen zijn heden nog bij een uitdrager voorwerpen in beslag- geno men. afkomstig van gemelde diefstal len. Weerbericht. Verwachting: zwakke Oostelijke wind. bewolkt, weinig verandering in temperatuur. Bevroren aardappelen Onderscheidene landbouwers in Fries land hebben de bevroren aardappels bij menigten gekookt en met wat zout in water gestampt, om ze later te doen' die nen tot veevoeder. Om bevroren aardap- pelen voor keukengebruik eetbaar te ma ken, doet men ze geschild zonder water in een pot, sluit het deksel met een nat ten doek luchtdicht af en zet ze op het vuur. De aardappelen ontdooien dan en stoomen in de zich daarbij ontwikkelde dampen gaar. Het vertrek der Bóeren-generaals Behalve tal van vrienden en belang stellenden werden gisteren een acht tiental Afrikaanders, mees1. Kaapsche kolonisten, die nog in Nederland zijn, door de generaals ontvangen ter be spreking hunner belangen Het vertrek der heeren Botha euDe la Rey uit Den Haag, ging gisteravond allerminst onopgemerkt voorbij In de gereserveerde wachtkamer le klasse van liet Staatsspoorstat'ion wa ren tal van dames en heeren vereenigd om van de generaals en het gezin van generaal Le la Rey een hartelijk af scheid te nemen Nadat de generaals met ieder in t bijzonder handdrukken hadden gewis seld, sprak dr. Blink, even voor 't ver trek van den trein, een kort maar tref fend afscheidswoord tot de twee man nen. die de bewondering van zoovele duizenden wist te wekken. Hij hoop te dat de generaals aan het Zuidafri, kaansche volk zouden vertolken d'e ge voelens, die men in Nederland zal blij ven koesteren voor dat bewonderens waardige volk, en dat al leeft men ginds voortaan onder andere vlag, de Neder- landsche taai daar zal behouden blij ven. Waarop'generaal Botha, zicht baar aangedaan, verzekerde, dat vrees voor het te ioor gaan van die taal ze ker niet behoeft te bestaan, waar het Zuidafrikaansche volk zich altijd zal blijven herinneren de genegenheid, de hulp- en offervaardigheid, die het ner gens zooals in Nederland heeft kunnen ondervinden, en waarvoor Botha, op "t punt Holland ie verlaten, nogmaals zijn diepste erkentelijkheid wenschte uil te spreken. Allen begeleidden de vertrekkemden naar den trein. Op het perron hadden zich vele menschen verzameld die een stillen, eerbiedigen afscheidsgroet aan het beroemd geworden tweetal brach ten. Alleen bi] het vertrek van den trein werd even een hoera-kreet aange heven. Letteren en Kunst. De Improvisator. Het is zeker wed een zeldzaamheid dat wannéér een nieuw stuk door het Nederl. Tooneel wordt opgevoerd, zelfs de menschen die anders het besit zijn ingelicht, volstrekt niet weten wie die schrijver is. Dat geval heeft zich voorgedaan bij de „Improvisa tor", het stuk dat de Kon. Vereeniging Het Nederl. Tooneel Maandagavond voor de eerste maal in den Leidische^- plein-schouwburg (te Amsterdam op voerde. Wanneer het alleen bescheidenheid' is geweest die den auteur er toe bracht zich achter de letters S. van G. R. te verschuilen, dan heeft hij daaraan wel gedaan, want een mees-1 terstuk is zijn werk nog niet. De men schen d'iie hij er in. kijken laait, zijn te, veel marionetten, ze laten ons koud, doen ons niet aan. Wat willen we bijvoorbeeld) gevoelen voor den schilder Tizio, die wanneer de prinses van Este hem wel liefhebben, maar niet trouwen wil, zich uit trots en toorn op staanden voelt en in de prinsesselijke tegewoordigheid laat trouwen met een boerenmeisje, dat als model voor hem fungeerde en waaraan hij tien minuten tei voren nog niet dacht? Zeer terecht voor spelt de vader van het arme- kind', die wal blind is, maar daarom' toch wel in harten lezen kan, van zoo'n opwel ling allerlei onheil. Het zou logisch zijn geweest, dat de schitterende schilder, was eenmaal zijn woede te gen die prinses voorbij, in de woelin gen van de feesten aan het hof, zijn jonge vrouw zou hebben vergeten. Hoe wil de schrijver ons nu aanne melijk mali en, dat de heer Tizio waarlijk en waarachtig houdt van zijn vrouw, daar we niéts anders van haar bemerken, dan clat ze een lief gezichtje heeft (het was juffrouw Klaasext) en met hem dweept? Romantische komedie noemt de schrijver zijn stuk. Of het wel een komedie was, valt nog te bespreken, maar dat het romanJtisch was staat vast. De vader van het boerenmeisje is een ter dood veroordeelde agitator, die zich schuil houdt. Maar niet zoo goed of de wraakgierige prinses weet hem te achterhalen en dreigt nu na tuurlijk Tizio met hem en zijn doch ter aan de. autoriteiten over te leve ren. Dit is nog niet genoeg. De her tog van Ferrara, een soort kunst- maniague, die opgaat in Sehnsucht naai- lijn, kleur, vorm en glans, heeft een merkwaardig vergif gekregen, dalt een jonge, schoon© vrouw in haar doodsuur het paradijs zal doen zien. Dat moment wil hij d an uilt hare oogetn lezen en Tizio moet daarbij zijn en 't wonder' schilderen. Dit gebeurt in heit tweede bedrijf. We meenen langzamerhand door den opzet van den schrijver heen te zien: de prinses levepit den vader over, de hertog laat de dochter 't vergif inne men en Tizio moet zijn eigen ver moorde vrouw schilderen. Maar zoo loopt het niet af. Wel komt in 't derde bedrijf de heele hofstoet melt de prinses aan het hoofd op helt eiland, waar Tizio mat vrouw en schoonva der woont, maar daar krijgt de schrij ver dan ook medelijden met onze ze nuwen. Wanneer de oude blinde een verwoeds redevoering tegen den hieirtog gehouden heeft, zoodat deze hem gevangen wil laten nemen en bovendien nog aan de vrouw van Tizio het vergif staat te worden itoe- gediend, dan slaat de booze prinses plots van duivelin om tot engel en redt al de bedreigden, door haar hand te schenkep aan den hertog, die daar vroeger al eens een paar maal ver geefs om heeft gevraagd. Het décor was mooi en fantasltisch, behalve een achterdoek in hel tweede bedrijf, dat aan de oude Beurs deed denken, zooals iemand opmerkte. Maar de muziek, het ballet, heit sprookjesachtige eiland en de kabbe lende blauwe golven waren gezamen lijk niet in staalt, aan dé vertolkers leven in te blazen. Hun ging het blijkbaar als ons: ze gevoelden voor deze personen niets. Zelfs mevrouw Mann (de prinses) was mat en scheen in het derde bedrijf heelemaal den moed op te geven; de heer Van Dijk (lizio) deed zijn best, maar onderging om zoo te zeggen eveneejns zijn rol. De heeren la Roche (de blinde) en Myin (de hertog) zochten hun heil nu en dan in declamatie; wat even wel niet baatte. Voor Haarlem's tooneel is het in 't geheel geen stuk, omdat dit ta klein is om de décors tot hun recht te doen komen. En aangezien, zooals we reeds meenen t© hebben te kennen gegeven, het décor van 't stuk het mooist© is, bestaat er allicht voor het Nederlandsch Tooneefl wel motief om in Haarlem' liever e'en ander stuk te komen geven. J. C. P. Orelio te Maastricht. Te Maastricht werd Zondagavond het jubilee van Orelio gevierd' door een feestconcert. gegeven door de ..Mastreechter Staar", waarbij de ju bilaris zijne medewerking verleende. Na afloop van het concert werd. d'e heer Orelio dooi- het Kamerlid mr. Janssen, lid der feestcommissie, en door den heer Van Popped. president der „Mastreechter Staar" toegespro ken. Namens den „Mastreechter Staar" werden den jubilaris bloem stukken en een huldeblijk aangeboden en hij tevens benoemd tot eerelid. De heer J. A. Presburg uit Amster dam, directeur van „Haagsch Man nenkoor is gekozien tot directeur der Zamgvereeniging „Oefening en Uit spanning" te 's-Gravemhage, en heeft deze benoeming aangenomen. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. Al behoort de staking in de Fran- sche mijnwerkerswereld tot het ver leden, de gemoederen zijn er nog niet geheel bedaard en vooral tusschen de leden der vijandige ronde" en „gele" syndicaten komen nogal eens vecht partijen voor; zoo vinden wij melding gemaakt van een hevig gevecht met vele en ernstige gewonden, Vrijdag avond te Bezence, waar het hij gele genheid van het Sint Barberafeest tot een botsing kwam. Van beide kanten werden harde slagen gewisseld en de „gele" arbeiders zagen zich zelfs be legerd in een koffiehuis, waar ten laatste alles kort en klein werd ge slagen. De staking te Marseille. De Bond van Syndicaten zal heden de quaestie eener algemeene werkstaking overwegen. De syndicaten der sehnjn- werkers, bakkers en slagers hebben hun ne adhaesie met de dokwerkers betuigd en verklaarden zich bereid1 hun eisehen te steunen. Er is geen enkel schip gelast. Sporten Wedstrijden IJssport. Gisteren -veruen te Groningen de na tionale wedstrijden voor amateurs ge houden om het provinciaal kampioen schap van Groningen. Pp den afstand van DUO meter reed C. de Koning van Edam in 56 3/5 sec. te gen R. Condee Groningen, in 64 sec., L. Reilingh, Groningen in 64 4/5 sec. tegen S. S. de Waard Groningen, in 58 sec. J. Schuiinga Winsuin (Gronin gen alleen in 64 sec. D. Kuhn, Gron., Iu 67 4/5 sec.. J. Harders, Groningen, die kwam te vallen, in 73 sec., tegen Van Wely, Dedemsvaai't, in 59 sec B. Wust, Dokkum, als mededinger niet Toegelaten, als hebbende vroeger om geld gereden. In den neslissingsrit reed Greve in 53 4/5 sec., teg^n De Koning in 57 2/5 sec. Van Wely in 56 2/5 sec., tegen de Waard 'in 56 sec. De 1500 meter rijdt De Waard in 3 m. 2 4/5 sec., tegen De Koning in 3 m. 1 2/5 sec.Greve alleen in z nu 49 3/5 sec., Harders alleen m 3 iv 28 sec. en Reilingh alleen in iu 3 m. 551/5 sec., In de besliasingsritten rijden dus Gre ve, De Koning. De Waard en Harders. Greve won, evenais in den wedstrijd over 3000 m., zoodat Greve kampioen van Groningen werd en den zilveren' beker van den Schaalsernijdersbond1 kreeg. De heeren Fielliettasz Goedhart, Be- zemer en Bonman, die ons land dit seizoen in de Europeesche amateurs schaatsenrijders kampioenschappen zullen vertegenwoordigen, zijn ter voorbereiding naar Davos getrokken, om zich te oefenen. Aan de gisteren te Leeuwarden van wege de „IJsclub" gehouden hardrijde. rij werd door 19 personen deelgenomen. De prijs, flOO, werd behaald door Holst, Amsterdam de le premie, f40, viel ten deel aan C. de Jong. te Leeu warden, en de 2e premie, f20, aan Jan van der Feer. tc Rauwerd. Fraai weder begunstigde dit feest, dat door honderden belangstellenden werd bijgewoond. In plaats van een elftal der H. B. S., zal een Dijxhoorn elftal, bestaande uit Xederlandsche spelers, die de heer Dijx hoorn uitnoodigt, een tiendaagsche toer door Engeland, gaan maken. Het gezel schap vertrekt 20 dezer. 22 dezer wordt gespeeld in Londen te gen de Erons and Ventyers. 23 dezer tegen West Hampstead, Lon den. Verder wordt gespeeld: tegen Univerty Oxford, Southport Central, Footballclub Southampton, verder Old Xaveriens, Li verpool Association Footballclub. Onderwijs, Acad. examens. Groningen. Geslaagd voor het kerkelijk voorbereidend examen de heer H. de Jonge.' Leiden. Geslaagd voor het propaedeu- tisch examen in de godgeleerdheid de heer E. Was; voor het candidaatsexamen in de godgeleerdheid tweede gedeelte de heer J. C. Kars. Wetenschap. De Nobelprijs. Uit Malmoe wordt door Reuter ge* isieiind, dat volgens een telegram uit Stockholm aan de Malmoe-Tidhin- gen", aan de Nederlandsche professo ren Lorentz te Leiden en Zeeman te Amsterdam door het bestuur van het comité tot toekenning dier Nobelprij zen, de prijs voor natuurkunde is toe gewezen. Faillissementen. Uitgesproken. Arnhem', 4 December. F. X. J. de Bruyn, spiegelf abrikant en koopman, te Arnhem. Rechter-commissaris mr. H. J. van dier Poel Hididïngh. Maastricht. 4 December. J. Muller en zijne echtgenoote J. Hermans, han delende in manufacturen, wonende te iSittard. Rechter-commissaris mr. Duynstée. Amsterdam, 5 Deceniber. J. die Hos- son, winkelierster in manufacturen, wonende te Amsterdam:. Rechter-com missaris mr. T. Henny. G. Aalbers. kruidenier te Oosterbeek. Rechter-commissaris mr. H. J. van der Poel Hiddingh. Geëindigd: II. M. Sak, te Amsterdlam; H. van der Hoeven, boek-en kunsthandelaar te Apeldoorn; C. J. van de Rovaart. te Midd'elharais; E. H. van Rraaikanip, molenaar en landbouwer, en G. J. Krieboo, meubelmaker, beiden te Oos terbeek. 5 Loom vaarteen Lillen. Het stoomschip Malang, van Java naar Rotterdam, vertrok 7 Dec. van Marseille. Het stoomschip Soerabaja, van Java n. Rotterdam, passeerde 7 Dec., des namid dags, Kaap Carvo.eiro. Het stoomschip Gedé, van Java naar Rotterdam, vertrok 8 Dec. van Port Said. Het stoomschip Merapi, van Java naar Rotterdam, passeerde 8 Dec,, des voor middags Gibraltar. Het stoomschip Solo, vertrok 8 Dec. van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Koning Willem II, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Dec. van Colombo. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 7 Dec. te Southampton. Het stoomschip Timor, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 Dec. van Mar seille. Het stoomschip Bogor arriveerde 7 Dec. van Batavia te Rotterdam. Het stoomschip Prins der Nederlanden vertrok 6 Dec. van Paramaribo naar Am sterdam. Het stoomschip Prins Willem' III arri veerde 3 Dec. van Amsterdam te Para maribo. Het stoomschip Potsdam, van de Hol land Amerika Lijn, van Newyork naar Rotterdam, passeerde 8 Dec., des nam. 1 uur Lizard. Het dubhelschr.oefstoomschip Rotter dam, van de Holland—Amerika Lijn,' ar riveerde 8 Dec., des namiddags, van Rotterdam te Newyork. Gemengd Nieuws. Een der eerste maatregelen, van den Ooeaantrusf zal, naar de „World" ver neemt, zijn het vervijfvoudigen van de vracht voor diamanten. De nieuwe vrachtprijzen zullen naar de waarde der steenen worden bepaald. Noodlottig ijsvermaak, Te Hatford, in den Amerikaanschen Staat Connecticut,had Zaterdag een groot ijsfeest plaats. Op een gegeven oogen- blik, toen een tamelijk groote menigte bij een muziektent stond, scheurde het ijs en zakten een groot aantal personen er door. Ondanks alle in 't werk gestelde pogingen tot redding zijn veertig perso nen jammerlijk verdronken. Een ongeluk van prins Oscar van Duitsehland. Deze veertienjarige zoon van keizer Wilhelm had Zaterdag te Plön, Slees- wijle, hij de gymnastiekles het ongeluk van den rekstok te vallen en het rechter- sleutelbeen te breken. Nadat een verband was aangelegd kon de prins weder uit gaan en Maandag weder aan het gewo ne onderricht deelnemen. Een afschuwelijke grap. Vier 16-;arigé knapen in een locoroo- tievenfabriek te Palerson (New Jersey) hebben een hunner makkers aan een luchtpomp gebonden en deze daarop in werking gezet. Het gevolg was, dat 't lichaam van den ongelukkige opzwol en ten slotte uit elkander barstte. Vervolg Stadsnieuw.', De Haarl ems ch e Toy nbee- Ve'reeniging geeft Woensdag weer een Muziekavond met welwillende medewerking van de dames Betsy Vos en M. van Geer uilt Leidein (resp. zang en plano) en de lieerqn Baron van Lijnden en mr. F. C. van Geer, beiden van Haarlem (resp. viool en violoncel. Het programma luidt: 1. Trio IV op. 11, L. van Beethoven. Voor piano, viool en violoncel. 2. Kerstliederen, P. Cornelius. 3. Kol Nidted, Max Bruch. Voor vio loncel en piano. 4. a. Goeden avond, H. Faubert; b. Mijn lieflcen is mijn Someir, W. F. G. Nicolai; c. Caro mio ben, Tominato Giordani. 5. a. Andante, G. Goltermanj b. Se renade, P. Nea-uda; c. De Zwaan, C. Saint-Saëns. Voor violoncel en piano. Overt reding Leerplich twet. A'S. Zaterdag wordt eene extra-zi.tting van het kantongerecht gehouden ter be handeling van. ongeveer 100 overtredin gen der Leerplichtwet. Door den he.er P. M. Kwant es- te Assendeift, benoemd tot makelaar in •roerende goederen is als zoodanig den eed afgelegd ter terechtzitting van de arr.-rechtbank alhier. Bekeurd. Tegen een persoon, die zonder vergunning van B. en W. eene mestverzarneling hield, is proces-verbaal opgemaakt. Bij vonnis van de arrondisse- ments-rechtbank alhier, van den 9en De cember 1902 is in staat van faillissement verklaard: Geurt Jan Nibbelink, schoen maker eau winkelier, wonende te Haar lem. Rechter-commissaris Jhir. Mr. R, de Mareez van S win deren. Weten en Werken. Maandag avond! had in het gebouw „Weten en Werken de eerste lezing in dit seizoen plaats. De groote zaal was geheel gevuld mot belangstellenden D© heer Mi\ A. A. Land opende de zen eersten voordraohbavond met al len een hartelijk welkom toe te roe pen. Plet deed spr. genoegen weder verschillende bekende gezichten te zien alsmede weder tal van nieuwe. Spreker hoopte dat de oude leden veel genoegen mochten scheppen ln de nieuwe reeks van voordracht-avon den en dat ook den nieuwen leden de ze avonden goed mogen bevallen. Daarna kreeg de spreker van den avond, den heer Dr. Jobs. Dyseribck, van Den Plaasr. het woord. Spr. zeide dat hij een onderwerp zou behandelen, dat allen belang zon inboezemen. Wanneer ge in !t bezit zijt van eene goede gezondheid en ge zijt opgewekt van geest, zeide spr., dan wenscht ge: gaarne oud te worden, hoewel nie mand wenscht oud te zijn. Ditmaal zal spr. nu een voordracht: houden over den ouderdom eri deze' voordïracht opluisteren met portretten van pudijes,_die den leeftijd van 90 tot 150 jaar hebben bereikt. Deze verza meling van portretten van honderd jarigen (700 a 800 waren in sprekers bezit) was afkomstig van Dr. Van der Willigen te Haarlem. Zoo vertoonde, spr. het portret van Jacob van Ho om,, die op 93-jarigen leeftijd voor de k maal nog in het huwelijk trad met de 23-jarige Jacoba van Zeistede. Nog 4 jaar leefde hij zeer gelukkig met haar en uit dien echt werd nog één kind geboren. Ook het portret van den 107-jarisen Boomgaart uit Gro ningen werd den aanwezigen getoond. Om op zijn onderwerp terug te ko men, haalde spr. aan wat Prof. Pel in een voordracht over „De kunst om gezond1 en gelukkig te leven" over dien ouderdom had gezegd. Met allen eerbied voor den ouder dom, gelooft Prof Pel dlat hooge ouderdom noch voor den persoon, noch voor de wetenschap, noch voor de kunst, noch voor de maatschappij een voordeel is, daar hooge leeftijd meestal gepaard gaat niet kwalen. Liever gezond en gelukkig, dan lang te leven, zegt Prof. Pel. Maai- toch kende spr. verschillende beroemde personen, die op hoogen leef tijd nog niets mankeerden en blijken gaven van helder verstand. O. a. Frans Hals schildtor d'e nog op 80-jarigen leeftijd; Jacob Cats dichtte nog, toen h. j 82 jaar oud was. Voorts wees spr. op mannen als Gladstone en Bismarck, de ijzeren Kanselier. Maar, zal de hooglaeraar zeggen, dat zijn alle uitzonderingen. Doch daartegenover zegt spr.dit zullen gee- ne uitzonderingen blijven. Wanneer iemiandl gezond en gelukkig leeft, krijgt hij. ongelukken niet medegere- kend. een gelukkigen ouderdom. Volgens Prof. Pel moet de mensch om gezond en gelukkig te leven, o. a het volgende iu acht nemen: De spij zen moeten fijn worden gekauwd, op dat de maag het voedsel gemakkelijk kan verteren; voor de tandien moet goeden zorg worden gedragen; matig heid in alles moet betracht worden; aan geen buitensporigheden moet meo zich overgeven; de kleeding moet niet te nauwsluitend zijn, opdat 't lichaam de nood'ige uitwaseming kan hebben. Dit zijn eenige middelen om gezond te leven, en dit gepaard met blijmoe digheid van geest, maakt dat ge onge twijfeld een gelukkigen ouderdom zult hebben. Een Rus, die 114 jaar oud was, zei de op een vraag, hoe komt het dat ge zoo oud zijt geworden; ..ik heb me nooit wat aangetrokken", m, a. w. hij had zich nooit boos gemaakt over verschillende zaken. De opgeruimd heid van geest maakt dat men oud wordt. Tegen d:en ouderdom worden ver schillende bezwaren ingebracht, als „De ouderdom maakt ons ongeschikt voor den arbeid" Maar, zegt spr.. dat is alleen voor dien arbeid, die alleen geschikt is voor jongeren. Voor geestelijken arbeid is een oud man niet ongeschikt. De geschiedenis getuigt er van dat Staten zijn ondergegaan door de on bezonnenheid van jonge lieden, en weder herrezen zijn door het inzicht en de .wijsheid van ouden van dagen-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2