NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 20e Jaargang Donderdag 11 December 1902 No. 5968 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.66 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37 de omstreken en franco per post0.46 ADVERTENTIËN Tam 1—5 regels 50 Oie.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer u.15. Groote letters naar ploatsrnimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Znider BulteilSpaarne No. 6. Telefoonnummer der Redactie 600. i'eierconnummer der Administratie 12%. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Aboanementen en Adverteatien, worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Gomfogvde Générale de Publicité Etrangèrt L* DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Monwnartre, DU namiiier bestaat uil zes bladzijdes!. Haarlem's Dagblad iau 11 Dec. bevat o. a. De zaak-Boulaine, Uit Zuid- Afrika, Verbetering vau oude gras landen. Verkiezing in Amster dam lil. s üfticieeie Benemen. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van HAARLEM, Doen te weten, dat vanaf heden op alle werkdagen, van do? voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 23 De cember e.k., 's namiddags ten 1 ure, ter gemeentesecretarie (7e afdeeling), ter visie is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van F. J. HECK, om vergunning tot oprichting van een© slachterij en rooketrij achter het perceel aan de Kleme Houtstraat, no. 38, en dat op den veertienden dag na treden, zijnde 23 December ek., ein wel des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeente ae gelegenheid zal worden gegeven, om' ten overstaan van het Gemeentebestuur of een zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der 'inrichting in te brengen. Haarlem, 9 December 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris, PIJN ACKER. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voor- middags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 23 Dec. e.k., 's namiddags ten 1 ure, ter gemeente-secretarie (7e afdeeling) ter visie is nedergelegd, het. ingekomen ver zoekschrift met de bijlagen van C. J. Pau- len om vergunning tot oprichting van twee schietinrichtingen in 't perceel aan. de GroendaaJsteeg no. 12, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 23 De cember e.k., en wel dies namiddags ten 1 ure op heit Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te bren gen. Haarlem, 9 Dec. 1902. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJN ACKER. Buitenlandsch Nieuws Engeland. De „United Service Gazette" meldt dat te Glasgow twee eerste-klasse- kruisers voor de Britsche marine worden gebouwd, die een geheel nieu we bewapening zullen krijgen. De middelbare sjtukken zullen niet in ka zematten worden geplaatst, doch ver- eenigd worden tot een batterij, welke beveiligd wordt door 6" dikke pant- serplatan, loopende van onder de wa terlinie tot aan het dek. De tien stukken van 6" zullen langs de boor den worden verdeeld en van elkander wordiem gescheiden door pantsertra versen op zijde van en achter elk stuk. Behalve dit snelvuurgeschut brij gen de kruisers zes stukken van 9,2", vier op de hoeken der batterij, een op het voor- en een op he;t ach terschip. Deze bewapening met de bijzondere pantserverdeeling wordt veel sterker geacht dan de vroegeret In het Lagerhuis is ter sprake ge komen de aanhouding van den En- gelschen afgevaardigde Keir Hardie, kort na den aanslag van Rubino op den Belgischen koning. De onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken lord Cranborne gaf aan de hand van inlichtingen van de Belgi sche regeering, een voorstelling van het gebeurde, alsof Keir Hardie niet dadelijk zijn qualiteit als lid van het Engelsche Lagerhuis zou hebben doen kennen; toen hij dit gedaan had zou men hem dadelijk in vrijheid hebben gelaten en leedwezen hebben uitgesproken. Keir Hardie protesteerde daarop tegen zulk een voorstelling der feiten; hij had dadelijk naam en qualiteit genoemd aan de politie, en men had hem geen verontschuldigingen aan geboden, noch dadelijk, noch later. De zaak zal hiermede wel afgedaan zijn. Zuid-Airika Reuter seint uit Bloemfontein van groote plannen, die men in den Vrij staat heeft. Zoowel om vruchtbaar land te maken, als om de bijwoners te bergen, is e,r besloten, van Parijs, in het Noorden uit. een bevloeiingskanaal aan te leggen, 19 K.M. lang, evenwij dig aan de Vaal, Dat werk, rekent men, zal twee jaar kosten, en werk ge ven aan 000 bijwoners. Die worden onder dak gebracht en krijgen rant soen en f2.70 loon per dag. Feitelijk denkt men aldus in den Vrijstaat mei de bijwoners klaar te zijn. Het land, dat aldus besproeid zal worden, acht men uitermate geschikt voor vruchten- en groenteteelt, Men denkt Parijs door een lichten spoor weg 'te Vredefort of Wolvehoek met den hoofdspoorweg in verbinding te- brengen, waardoor de voortbrengselen van de kweekerij in twaalf uur te Johannesburg aan de markt kunnen worden gebracht. De regeering is met den stedelijken raad van Parijs overeen gekomen, dat dlit een stuk land als be taling voor den aanleg van een en an der aan de regeering afstaat. Deze zal dit land gedeeltelijk gebruiken, om er Engelschen op neer te zetten Allerlei fraais wordt den Parijzenaars voor gespiegeld de Johannesburgers zullen Dij hen hun Zondag komen doorbren gen. Frankrijk De nationalistische Presse weet mede te deelen, dat twee leden van de begrootingscommissie, onder wie Lockroy, de voorganger van Pelleltan aan bet ministerie van marine, ont dekt hebben, dat Raoul Pictet, de Zwitsersche geleerde, die door Pelle- tan was belast met het uitwerken van plannen voor nieuwe onderzeesche oorlogsschapen, anderhalf jaar gele den ontwerpen van Fransche onder zeesche booten heeft meegenomen naar Duitschland. Minister Pelletan zou dat alles geweten hebben toen hij Pictet drie maanden geleden de be kende opdracht gaf. Deze krasse be schuldiging van de Presse zal wal niet geheel waar zijn, maar het lijkt niet waarschijnlijk, dat d'ilt ministerie een dergelijke verdenking op zich zou laten zitten. Het laat zich dan ook aanzien, dat oveir dezen Pictet nog wel gevochten zal wordlen tusschen de meerderheid en de oppositie. Door het groote. rumoer,, dat Zater dag in de Fransche Kamer heerschte, werd bijna in 't geheel niet opgemerkt dat de minister van Buitenlandsche Zaken Delcassé het verdrag met Siam aan de Kamer voorlegde, tegelijk met oen wetsontwerp, volgens hetwelk het verdrag op 7 Februari 1903 van kracht zou worden. De tekst van bet verdrag bevat een hieuw, nog niet in het laatste Geelboek medegedeelde artikel, waarin de Sia- meesche regeering uitdrukkelijk ver klaart, dat de conventie van 3 October 1893 betrekkelijk de verdedigingswer ken in de provinciën Battambang en Sieai-Reap zoowel als in de neutrale zone van den rechter Mekongoever blijft voortbestaan. Siam werd in 1893 verplicht deze verdedigingswerken niet verd'er uiit ite breiden. Thans verplicht het zich dus tot hetzelfde. Officieus wordt hierbij gezegd, dat dit nieuwe artikel slechts daartoe dient, om een van zeif sprekend ge volg van het nieuwe verdrag uitdruk kelijk te formuleeren, omdat daardoor de vrees, door de koloniale commissie uit de Kamer uitgesproken, zou worden weggenomen. De afgevaardigde voor Cochinchina, de heer Delande, heeft in een interview aan een vertegenwoordiger van de „Éclair" verklaard, dat het door Del cassé aan het verdrag toegevoegde ar tikel wijst, dat het verdrag een belang rijke wijziging heeft ondergaan Hij meende, dat het artikel niet was een uitlegging van het verdrag, maar dat dit artikel zelf nog een uitlegging behoefde. Want Siam had zich niet alleen verbonden, niet voort te gaan met het aanleggen van nieuwe vestin gen, maar zelfs om de oude te slech ten. Hoe het zij, waarschijnlijk zal de koloniale commissie thans haai- goed keuring aan het verdrag kunnen hech ten. Bosquet, rechter van instructie te Rouaan, heeft, in de zaak Boulaine, Chavanton in verhoor genomen. Intussche.n moet thans de verhou ding tusscnen Boulaine en den Raads heer Andrieu opgehelderd zijn. Andrieu had, bij de jongste verkie zingen besloten, zich candidaat te stellen tegenover Bouvier. Om de ver- kiezlngskosten te bestrijden, wendde hij zich tot Boulaine, die hem vroeger al eens van dienst geweest was, en in 't begin van Maart verand de bankier zich, een Wissel van 500u. of tenminste een van 3000 frs. te honoreeren. Hij zou Andrieu het stuk, dat hij niet had kunnen verhandelen, teruggeven. Vlak voor de verkiezingen schreef Andrieu, nog niets ontvangen hebben de, den eenen brief na den anderen aan den bankier. Deze zond beloften terug, binnenkort zou hij hem aan 5000 fres. kunnen helpen, maar daartoe moest Andrieu twee nieuwe stukken teekenen. Andrieu deed dat. Boulaine verhandelde er een, gebruikte bet geld zelf, en gaf de twee vroegere stukken, in plaats van zc Andrieu terug te zen den, in pand aan zijn schuld'eischers. Zoodat Andrieu thans een som van 18.000 frs. zal moeten betalen, waar voor hij geen centime ontvangen heeft. Rusland De Keizer heeft den 20eai November (3 December) de volgende dagorder aan. leger en vloot te Livadia uitge vaardigd: „Vóór 25 jaar, op den 11 en Decem ber 1877 ,viel Plevna en werd de weg geopendi voor d'en zegepralenden op- marsch van onze troepen, welke be sliste over den afloop van den Matsten oorlog. Op diezen aan herinneringen zoo rijken dag willen wij volgens oud gebruik gebeden .-opzenden tot God voor die zielsrust van keizer Alexander II, onvergetelijker nagedachtenis, krachtens wiens wil de beteekenisvolle. voor Rusland en de Slavische volke ren in Turkije roemrijke en edele strijd en hun bevrijding volgde; en van wijlen keizer Alexander III, die met zijn verheven vader den kommer en d'e moeilijkheden van den veldtocht deelde, zoowel als van alle kamera den. die op de slagvelden van den laatsten oorlog zijn gevallen. Maar op dezen dag der zegepraal willen wij ook de nog levende deelnemers aan den bevrijdingsoorlog eeren voor hun volharding, dapperheid en gren'zenloo- ze toewijding. Zij dienen ons als een levende openbaring der overleveringen waarop de moreele kracht en macht der Russische soldaten berusten. In dien op grond van de onnaspeurlijke besluiten der goddelijke Voorzienig heid ons vaderland een tijd van be proeving zoude beschoren zijn, dan ben ik overtuigd, dat mijn roemvol le ger en mijn heldhaftige vloot, die mij dierbaar zijn, hun plicht tegenover den troon en het vaderland eervol zullen vervullen". Duitschland. Volgens een officieel bericht in de Weimarische Zeitung heeft de groot hertog zich verloofd niet prinses Iia- roline Elisabeth Ida van Reuss O. L. Groothertog Wilhelm Ernst van Sak- sen-Weimar is in zijn 27e jaar en volg de verleden jaar Januari zijn grootva der op na diens overlijden. Zijn ver loofde is de derde dochter van den erf prins Heinrich XXIV van Reuss. Zij is 13 Juli jl. 18 jaar geworden. België. Prinses Louise van België die in het krankzinnigengesticht te Lindenhof verpleegd wordt, is, naar de V'ossische Zeitung weet mee te deelen, volmaakt wel bij het hoofd. Men zal zich her. 'mneren, dat zulks ook beweerd wordt door den luitenant, die onlangs be proefde ae prinses te schaken. overgang in den Harmenj answeg de rooiingslijnen voor dien weg vast te stel len, zooals op Mjbehooreu'de teekening is aangeduid. De commissie van toezicht op het Stedelijk Museum beveelt voor de vaca ture—Scholten in haar college aan de heeren H. J. Scholten en J. Krol Kz. Brand. Hedenochtend omstreeks kwartier over elven werd wederom de brandweer gealarmeerd voor ,een brandje in de Kamperstraat bij den hovenier, den heer D. de Nobel Jr. Een hoeveelheid stroo, dat geborgen was op het dak van een schuurtje, waarin stevig gestookt werd, om de kassen te verwarmen, ge raakte vermoedelijk door een vonk uit de schoorsteenpijp in brand. Het vuur tastte ook het dak aan, waar door dit grootendeels vernield werd. Met emmers water werd het vuur ge- bluscht. Dinsdagavond heeft een be gin van brand plaats gehad in een per ceel aan de Lange Heerenvest. Met een straal van de slangenwagen was de brand onmiddellijk gebluscht, Staasaieaws. Haarlem, 10 December. .Stukken van den Gemeenteraad Door den heer C. de Beer en elf an dere onderteekenaars, hoofden van open bare scholen alhier is aan den Raad een adres gericht, waarin zij verzoeken, dat voor de hoofden en de onderwijzers der openbare scholen de pensioensbijdragen verminderd wordt met hetgeen zij voor het Rijkspensioenfonds moeten storten. B. en W. stellen voor in verband met de verbreeding van den spoorweg Woensdag morgen omstreeks half elf kwam alhier in de hal van het postkantoor een heer tot de onaangena me ontdekking, dat hij een aangeteeken- de brief miste. Gevonden voorwerpen: Een schakelarmband. Een kin der kaart van de ijsbaan. Een tweewielige groen geschilderde handwagen. Doopsgezind Zangkoor. Evenals vorige jaren sltelt zich „Doopsgezind Zangkoor" ook dit jaar weder voor in de Doopsgezinde Kerk een uitvoering van gewijde muziek te geven, waarvoor bereids als da tum gesteld is Zondag 28 December 's avonds te 7 uur. Deze uitvoering, vermoedelijk op geluisterd door een tweetal solisten, is slechts toegankelijk voor leden der Ve|reenigde Doopsgezinde Gemeiente alhier, die eenige dagen te voren gra tis toegangsbewijzen kunnen beko men. De uitslag der verkiezing in Amsterdam III werd op de gewone wijze aan ons bord in de Groote Hout- straat aangekondigd en per bulletin bekend gemaakt. Geruimen tijd voor het gordijn in de hoogjte ging. had zich een groote me nigte menschen voor het gordijn ver zameld, en toen eindelijk het gordijn werd opgehaald, hoorde men een groep menschen juliehen en de socialisten- marsch zingen. Wij zouden den uitslag nog eerder bekend hebben gemaakt, dan nu reeds het geval was, ware het niet, dat het telegraafkantoor, ondanks ons verzoek het telegram toch aan het Zuiderbui- te-nspaarne had bezorgd, in plaats van in de Groote Houtstraat, waardoor na tuurlijk vertraging ontstond. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Grensregeling. Heden is in druk verschenen het rapport inzake de grensregeling tus schen de gemeente Haarlem eenerzij ds en die gemeenten Bloemendaal, Scho ten, Iiaarlemaneaiiede en Spaarnwou- do en Heemstede anderzijds. Dit rapport is vastgesteld op Zater dag 22 Nov. 1.1. en de conclusie daar van is, zooals men reeds weet, dat de voorgestelde grenswijziging niet in het belang van Bloemendaal en derhalve voor deze gemeente onaannemelijk is. wij het rapport in zijn geheel opne- Op verzoek der commissie, zullen wij het rapport in zijn geheel opne men. doch wegens de uitvoerigheid dit in twee gedeelten doen. Het rapport luidt aldus: De Raad verzwijgt niet, dat het ont breken van alle toelichting bij het wetsontwerp het behoorlijk .voorberei den en motiveer en van zijn gevoelen uitermate heeft bemoeilijkt, zoo niet onmogelijk gemaakt. Behoort bij elk wetsontwerp eigen aardig eene memorie van toelichting, in elk geval schijnen Gedeputeerde Staten het aangewezen College te zijn om ten deze aan dc Regeering ae bouwstoffen voor hare memorie van toelichting te verschaffen. Hoe gemak kelijk en doeltreffend ware het ge- weest als uw College den Raad met enkele dier bouwstoffen bereids had kennis doen maken. De afwijzend© beschikking op 's Raads daartoe strekkende verzoek van 25 September jl. heeft den Raad dan ook pijnlijk getroffen. Hoe is het te rijmen met het algemeen belang en het hooge <-evoel van onpartijdigheid dat uw College pleegt te bezielen, dat Bloemendaal bij hare zuster-gemeenie Haarlem, wier voorstellen tot grens- uitbreiding uw College grootendeels overneemt, ten deze zoozeer is achter gesteld? De wet verplichtte uw College tot mededeeling uwer motleven niet, het .moge zoo zijn, maar is niet juist het stilzwijgen van de wet te dien aan zien eene vingerwijzing dat uwe vrij heid in dit opzicht bleef onverkort en dus de billijkheid door U betracht kon worden? Dat Bloemendaal ten deze zoo stief moederlijk behandeld is, kan naar het oordeel van den Raad twee redenen hebben: öf uw college ziet thans zelf in. dat Bloemendaal bezwaarlijk op wettige wijze bij de uitbreiding van het gebied van Haarlem te betrekken is, maar ware het dan niet billij ker geweest dat aan Bloemendaal, zij het met een wenk, door uw college te verstaan gegeven was, dat het zich ter bestrijding van die wenschen der ge meente Haarlem niet zeer behoefde in te spannen? öf uw college wilde zijne aan het algemeen belang ontleende ar gumenten voor het wetsvoorstel be waren voor het advies aan den Minis ter, en ze niet in behandeling gebracht zien in den Raad' der klein© gemeente; maar is daardoor de deugdelijke over weging van het wetsvoorstel niet on mogelijk gemaakt? Blijft den Raad dan wel iets andiers over dan in het wilde te schermen tegen de argumen ten van Haarlemsche zijde gehoord? En is eene zoodanige behandeling de zer aangelegenheid, waarbij twee twis tende gem een tear zijn betrokken in overeenstemming met den voorge schreven geest van welwillendheid, welke ook in de bepalingen der Pro vinciale wet zoo duidelijk tot zijn recht komt? Van een deugdelijk rapport van ons gevoelen kan in deze omstandigheid niet wel sprake zijn. De Raad vereenigt zich in hoofd zaak met hetgeen door Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal be reids ter kennis van uw college is ge bracht. naar aanleiding van de vroe ger voorgenomen wijziging der gren zen der gemeente. De Raad acht elke wijziging der grenzen althans eene zoo ruim als in het wetsontwerp is bedoeld èn on- noodig, dlus onwettig, èn onbillijk. Hij meent dat wettigheid en noodzakelijk heid! ten dieze één te noemen zijn. Dit erkent ook uw college, dat in de be weegredenen van het ontwerp de nood zakelijkheid voorop stelt. Noodzake- lijkheid in het publiek belang! Er worde dus niet gevraagd öf Haarlem en hoe vurig Haarlem annexatie vraagt, slechts of het niet voldoen aan dat verlangen de publieke zaak zou schaden. Waar de publieke aangelegenheden van politie, brandweer, hygiëne, ver schaffen van kunstlicht en drinkwa ter in grensgebieden niet op andiere wijzen doeltreffend te regelen zijn, daar is eene annexatie van dat grens gebied veelal op hare plaats. Eene ge meente, die in een en ander niet voor ziet, moet voor eene sterkere nabuur die dit wel doet wijken, de algemeene welvaart eisckt, dat d'e gemeente die het best is ingericht, de zegeningen van haar betere bestuur uitbreide over het bewoond onmiddellijk aangrenzen de gebied van eene andere gemeente. Maar verder gaat de wettigheid van annexatie niet. Is hier die wettige noodzakelijkheid aanwezig? Is ooit beweerd, laat staan bewezen, dat Bloemendaal in eenig opzicht van bestuur bij Haarlem ach terstaat? Is Haarlem eene welvarende gemeente. Bloemendaal is naar ver houding veel welvarender en zijn be stuur is dus in staat veel meer te doen in het belang der algemeene *„aak. Heeft Bloemendaals bestuur zijn taak dan zoo verwaarloosd? Is er in Bloe mendaal een grensgebied, dat niet ii toom gehouden worden kan? Wordt daar wanordelijk gebouwd? De feiten die men daarvoor aan zou kunnen! voeren blijven uit. Is er dan in de toekomst wanbeheer en een onordelijke toestand op het! grensgebied te wachten? De feiten, die! zooiets waarschijnlijk maken worden niet genoemd. Noch algemeene, noch! j bijzondere belangen v.reischen oen! verandering van den be Maanden toe stand. Geen enkele bewoner van bet grensgebied van Haarlem of yan Bloemendaal heeft eenige behoefte aan verandering. Aanleg van wegen, stra ten, parken beeft in Bloemendaal reeds sedert tal van jaren stelselmatig plaats, dit zal zoo blijven ook al vloeit eenmaal' op eenig punt een huizenrij meer van Haarlem in een Bloemen- daalsche over. Politie, brandweer, ver lichting en waterleiding zijn in Bloe mendaal zoo goed als elders, het ver keer vindt er veel beter wegen dan In de steden, om haar gezondheid wordt de plaats door velen steeds bezocht en woningtoestanden, gelijk in Haarlem nog bestaan, zijn er gansch onbekend. Waarom zou Bloemendaal voor Haar lem wijken en Haarlem niet veel lie ver al zijn aandacht wijden aan zoo vele misstanden, die binnen hare gren zen welig tieren, veeleer dan met een ongemotiveerd beroep op eigene voor treffelijkheid aanspraak te maken op een grensgebied van Bloemendaal, voorloopig nog van stedelijke onge zondheid1, stedelijke ondeugd vrij? On- noodig is hier elke wijziging der gren zen, dus onwettig, en onbillijk, spe ciaal is zulks een wijziging als bij het ontwerp wordt beoogd. De Raad kan deze stelling met be roep op onderscheidene bijzonderhe den staven. Hoe zonderling om bij het stedelijk bebouwd gebied van Haarlem. dat zich slechts op enkele punten uitstrekt tot de grens van Bloemendaal een landelijk gebied te willen trekken, dat daar niet bij past. Wie zegt dat langs den Zijl weg. aan de Houtvaart enz. eenmaal een stedelijke bouw verrijzen zal. hij heeft de werkelijkheid niet voor oogen. Een sterk verhoogde spoordijk is alom het beste' middel ge bleken om eene stedelijke bebouwing tot staan te brengen, dit spreekt van zelf, een spoordijk heeft slechts wei nig overwegen, nog minder tunnels en beneemt het uitzicht en bederft zoodoende het vei'keer en het genot, zoodat zoowel de nijvere als de genie tende bevolking liever elders woont. En bovendien, in 't onderhavige ge val: Overveen kan zelf den grond aan den Overveenschen weg en Brouwers vaart niet missen. Die wijk van Bloemendaal ontwikkelt zich thans merkbaar onafhankelijk van Haarlem en heeft vooral ter oostzij bouwterrei nen noodig. omdat de westelijke zand grond' voor het grootste deel. nog wel hoofdzakelijk in het belang van Haar lem. door de aanwezigheid van schiet banen en waterleiding, voor bouwdoel einden niet meer bruikbaar is. En noordelijker dan do Zijlweg lir-^en in 't gebied van Haarlem nog verscheiden bunders bouwterreinen on gebruikt! De Delft immers, die natuurlijke grensscheiding van Haarlem en Bloe mendaal, is op vele plaatsen nog hon derden meters van de stedelijke be-, bouwing verwijderd. Men zal ons te- genvoeren, dat de Exploitatie-Maat schappij. diie Haarlem met het Kle verpark en aanliggende straten heeft verrijkt ,in aansluiting daaraan terrei nen in den handel brengen gaat, die dit park scheiden van den Bloemen- daalschen weg. De Raad acht die terreinen slechts geschikt voor exploi tatie van de Bloemendaalsche zijde uit. Maar bovendien kan dit een re den zijn tot wijziging van den ge meentegrens? Indien dit waar was zou het een reden zijn om d'e geheele kom van de gemeente Bloemendaal te an-, nexeeren. want als evenbedoeld terrein bebouwd zal zijn is Bloemendaal en Haarlem ééne aangebouwde strook, ..bijeen behoorende" tot boven op het duin Als dat een reden wezen kon tot wijziging der grens, dan zou het ook onredelijk wezen om, gelijk het ont werp wil. de grenzen te verleggen naar een eind ten westen van den Klever- laanschen tol. want aan die laan juist bouwt een Bloemend'aalsche Maat schappij van Bloemendaal uit eene stedelijke buurt, die door de ontwor pen grens op allerzonderlingste wijze in twee stukken word't gesneden, zoo dat men aldaar binnenhaalt de moei lijkheden die :t bestuur van Haarlem voor d© toekomst zegt te willen mij den. De Raad wijst nog op het waar schijnlijke "©val dial met doortrekking yan de spoorlijn Velsen—Bloemendaal in rechte en Zuidwestelijke richting over d'en Zijlweg heen naar de ver hoogde s_poorbaan HaarlemLeiden, gepaard zal moeten gaan eene verhoo ging van die eerstgenoemde baan. min stens van de Kleverlaan tot aan den Zijlwee. waardoor al wat ten westen van die spoorbaan ligt door zijn na tuurlijke gesteldheid één met Bloe mendaal zal zijn en van Haarlem af gesloten. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1