NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. In de schaduw van den Dood. 20e .laargang Vrijdag 12 December 19-ï)2 No. Ö969 LEU'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waai' een Agent gevestigd is (kom der gemeente}, per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maandenL65- Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^j de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Ota.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën ran 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Zulder ifilliteiispasrtie No. Telefoonnnmmer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Aboanementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiera. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. BE TiA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Gomfagme Générale de Publicité Elrangètt Li DAUBE Co. JOHN F. J0NE8, Succ., Parijs 3P** Faubourg Monmartf*. öaaneci'g Dagblad van 12 Dec. fce?afc o. a. De onlusten te Rostof, Kamer overzicht, De Boerengeneraals te Londen, De verkiezing in Amster dam III, Lezing in Teyler. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Alrika. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. schrijft d.di Dinsdag avond: De Boeren-generaals Botha en De la Reij zijn vandaag over Vlissingen rei zende, in goeden welstand) hier aange komen. Zij hebben wederom hun in- ti ek genomen in Horrex's Hotel, waar ik vanmiddag even met generaal Louis Botha heb gesproken, kort vóór dat hij zou uitgaan, om mevrouw Bo tha van den trein af te halen, waar mee zij van Brussel verwacht werd. Ik vond] generaal Botha redelijk wel, zelfs beter er uitziende, aan op net oogenblik van zijn jongst vertrek naar het vasteland'. Hij zeide zich dan nu ook beter te gevo elen dan destij dis, of schoon hij no<r niet geheel op streek is en af en toe zich ziek voelt. Ik hoorde echter, diat dr. Colenso over zijn patiënt tevreden was, toen hij dezen zooeven een bezoek bracht. Mevrouw Botha gaat, naar men weet na het vertrek van haar man op Zaterdag e.k. weer naar Brussel terusr. Aan het onderhoud met generaal Botha in de'N. R. Ct. valt niet veel meer toe te voegen, enkel dit: dat de Be eren-generaals nog een verklaring of manifest, zullen laten openbaar maken bij hun vertrek. Het stuk zal echter vermoedelijk niet vanhier, maar van Den Haag uitgaan De generaals hebben plan om van Zuid-Afrika over eenigen tijd hier te rug te keeren, om hun rondreis te Kitchener leidt op het oogenblik de manoeuvres van het Indische leger, die voorafgaan aan de groote durbar ter eere, der kroning van Edward VII. Er nemen in 't geheel 37.000 manEn- gelsche en inlandsohe troepen aan deel. Hett gebruik van scheepskanon- nen, Long Toms, en luchtballons de Engelsche pers van deze niet erg imperiale hartelijkheid zal zal van omstandigheden afhangen, waarop men thans niet kan vooruit- loopen. Engeland. Omtrent 't schieten op een Engelsche oorlogssloep in de Roode Zee verneemt men nog nader, dat de dhow bemand was met eenige zeelieden van de ka nonneerboot Speedy en bezig was po litiediensten uit te oefenenmen zag een boot met zeeroovers van Hodeida en maakte daar jacht op, doch de zee roovers schoten en doodden een der Engelsche matrozen. Wel schoot men uit de dhow terug, doen met welk re sultaat is nog niet bekend. De zeeroo vers konden echter ontsnappen naar Khorel Wahla, gelegen aan de Yemen. kust, niet ver van de Hodeida. De Engelsche ambassade te Konstan- tinopel heeft de aandacht van de Porte 'gevestigd cp het gebeurde en den wensch uitgesproken dat in vriend schappelijke samenwerking met de Turksche autoriteiten de zeerooverij onderdrukt moge worden hetgeen in de eerste plaats in het belang van Tur- kije geacht mag worden. tweetal niet tot overeenstemming mocht, geraken. De Fransche minister-president heeft de verwachting uitgesproken, dat de aanstaande Senaatsverkiezin gen 4 Januari 1903 moet een der de deel aftreden der regeering een het voornaamste nieuwtje naast de j versterking van 10 of 12 zetels zullen afwezigheid van tenten. bezorgen. De heer Combes heeft de De Japansche generaal Oku en zijn resultaten doen kennen omtrent de j staf wonen de legeroefeningen bij. I verkiezing dergenen, die de nieuwe j Senaatsleden zullen hebben te kiezen, Zes Engelsche werklieden, die met en daaruit blijkit wed, dat de regee- het stoomschip Orontes naar Sidney ringspartij er goed1 voorstaat, zijn gekomen krachtens een confracit I met een fabrikant van heerenklee-1 Italië, ding, is het landen belet op grond De Italiaansche politie verraste de- van de immigratiewet. De premier zer dagen in Spezzia een verga-1 van het Australische gemeenebest, dering van dertien anarchisten, ge- Sir Edmund Barton, zegt, dalt de zes houden in een alleenstaand en afge- j bedoelde werklieden, allen hoeden- legen huis. De anarchisten schoten makers, om te kunnen landen moe- dadelijk op de agenten gelukkig zon- ten bewijzen, dat zij een speciaal der ernstige gevolgen. Alle anar- handwerk beoefenen, dat dn bet ge- j chisten zijn ingerekend, verschillen-1 meenebest niet wordt aangetroffen. den hunner werden gewond. Wij zijn benieuwd jte vernemen wat Rusland De onderdrukking der arbeiders-1 onlusten te Rostof aan den Don is toch niet zonder bloedvergieten afge- j loopen, zooals de eerste berichten helt deden voorkomen. De overheid had, om samenscholin gen der arbeiders te verhinderen, alle voetgangers het overschrijden van een zeker rayon verboden. De trams mochten bovendien niet meer tot het station rijden. De| kozakken die op de handhaving dezer bepalin gen hadden te letten, hielden zich aanvankelijk rustig; toen echter jon gens. door volwassenen opgestookt, met steenen begonnen te gooien, ga ven de kozakken vuur en doodden en verwondden eenige personen. De ar beiders verzetten zich tegen da begra fenis van een der gedooden en eisch- ten, dat de rechter van instructie het lijk eerst zoude zien, waarin zij hun zin kregen. Het werk is nu hervat. Daartoe heeft vooral bijgedragen, dat de Po leski-spoorweg een spoorwegbataljon van da regeering kreeg en de werk- liiejden-vferbruiksvereeniging het ver strekken van crediet staakite. Naar het heet, is de geheime druk kerij van het Donsche sociaal-demo cratische comité ontdekt. Ze-s belha mels zijn eergisterennacht opgepakt. De leiders hebben de arbeiders den raad gegeven, Zaterdag het werk op nieuw neer te leggen als aan hun eischen niet voldaan wordt. Eiken dag vergaderen die menschen buiten de stad, waaraan ook vrouwen druk deelnemen. Dg redevoeringen, die daar gehouden worden, loopen groo- tendeels over de eischen tegen de. spoorwegmaatschappij om hooger loon, ko.rteren arbeidsduur en ontslag van voormannen die niet in de gra tie staan. Voorts is een klacht, dat de werklieden bij huwelijken of ge boorten, inplaats van de beloofde 10 roebel er slechts 5 krijgen en bij be- Frd.uk rijk Had de regeeiring eenige dagen vroeger aan admiraal Rouvier de op dracht gegeven, als bemiddelaar op tfe treden tusschien de reeders en de zee lieden te Marseille, dan zou dit allicht ten goede zijn gekomen aan de werk gevers. Ondianks dat e.r weer wat meer bedrijvigheid heerscht in de. ha vens van Marseille doordat er werk lieden van elders in dienst genomen zijn ,is die toestand in de laatste da gen beslist gunstiger geworden voor de stakers. Bijna alle Fransche ha venplaatsen langs de Middellandsche Zee zijn gewonnen voor de beweging, die te Marseille is aangevangen, en ook langs de Noord-Zee beginnen de hervatten, na met Chamberlain in zeeju[ het werk neer te leggen. Het Zuid-Afrika samen geweest te zijn. blijft te Marseille vrij rustig. Een po- Over Noord-Amerika is nog niets gjn,pr van he werkstakers om cue be- beslist: het al of niet gaan daarheen manning van de Ville de Tarragone over te halen gemeene zaak met hen te maken is afgestuit op den onwil der equipage van het stoomschip. De gewapende macht heeft hier met ge weld moeten optreden tegen de sta kers. Bij een vechtpartij is een com missaris van politie gewond'. Een talrijke troepenmacht bewaakt de ha vens. Ook te Havre was het Dinsdagmid dag onrustig bij de schepen. Een troep zeelui zonder werk deed moeite de bemanning van de schepen tot sta ken over te halengendarmes te paard, bijgestaan door infanterie en politieagenten, dreven de betoogers te rug, toen zij zich naar de aanlegplaats der Compagnie Transatlantique wil den begeven Eenige mannen zijn in hechtenis genomen. Te Cannes hebben tweehonderd zee lieden het werk gestaakt en vermoe delijk zullen aldaar de bakkersknechts hetzelfde d'oen. Admiraal Rouvier schijnt van plan te zijn de beide partijen over te halen een compromis te sluiten en elk een scheidsman aan te wijzen. Hij zelf zou zich dan als derde scheidsman be schikbaar stellen in geval het gekozen^ grafenissen in plaats van 15 slechts 10 roebel. Op zichzelf beteekent deze werksta king natuurlijk niet veel, maar als nieuwe openbaring van de steeds (toe nemende ontevredenheid len roerig- heid van den arbeidenden stand in Rusland is zij van gewicht. rtugal. Koning Karei zal, als hij met eeni ge dagen terugkeert in zijn rijk, wel niet door een jubelende menigte wor den begroef. Het Portugeesche volk murmureert in alle rangen en stan den. Zelfs verscheiden officieren, ze ker in den regel niet het oproerigste element van de bevolking, hebben openlijk in de bladen hun weerzin te kennen gegeven tegen de spoorweg- concessie, waarmee de Engelschman Williams is gaan strijken. De regeering gaat nu maatregelen van tegenweer nemen tegen de offi cieren en tegen de pers. De kapitein der artillerie Henrique de Paiva Con- curo, adjudant van Koning Kargl in hoogsteigen persoon, is een der eer sten die zijn openhartigheid met de ongenade van zijn chef bekoopem moet. Hij is verplaatst naai- een garnizoen in een provinciestad. Men vermoedt te Lissabon, dat vele offi cieren nog voor den terugkeer des Konings gestraft zullen worden. Het dagblad O Imparcial is verbo den, de bureaux van de redactie en de drukkerij zijn gesloten en de hoofdredacteur wordt door de politie bespied; een ander blad de Mundo is in beslag genomen. De Cor.reo de Noite roept nu veront waardigd uit, dat de regeering do openbare meening en de pers trot- seert. De Correo de Noite zal nu wel aan de beurt zijn. België. Evenals vorige jaren moest de Bel gische Koning zich heden, bij gelegen heid van den sterfdag van zijn vader naar het graf in de kerk te Laeken be ven. Tegen het voor het bezoek des Konings aangekondigd uur kwam men melden, dat de Koning lichtelijk onge steld was, en zich niet aan de strenge koude mocht blootgeven, zoodat hij verplicht was, het bezoek uit te stellen. S adsnieuws. Haarlem, 11 Dec. 1902. Inons Bureau in de Groote Houtstraat 55 is een kleine verandering gebracht. De trappers, die voor een van de ramen stond, is achter den win kel geplaatst en de daarvoor beschik bare ruimte, ingenomen door een eta lage van drukwerken, papiersoorten enz. 't Groote Nieuwsbord blijft waar heit staat. Meer en meer blijkt dit Bureau aan zijn bestemming te voldoen. Voortdu rend worden er advertentiën bezorgd. abonnementen aangevraagd en druk werken besteld. Gevaarlijke plaats. Hedenmor gen vroeg is voor de boterfabrieik aan de Leidsche Vaart een jongmensch door het ijs gezakt. Met een nat pak en de schrik kwam de ijsliefhebber vrij. Hij kon zelf naar de kant krabbelen, en er uit komen. Voor hem had de morgenstond geen goud in den mond. Van deze mededeeling maken wij te vens gebruik om eens te wijzen hoe ge vaarlijk het is het gedeelte Leidsche Vaart van de Baterfabriek af tot voorbij de Haarlemsche Machinefabriek te berij den of beter gezegd te beloopen. Waait rijden is hier over het hobbelige, met stof bedekte ijs onmogelijk, zoodat men behalve de kans van doorzakken ook nog de kans beloopt een leelijke val te doen. En dat alles waagt men om niet een paar minuten te behoeven te loopen. Wij hopen dat de schaatsenrijders door het bovengenoemde voorbeeld zullen af geschrikt worden. Haarlemsche Kegelbond. Vrij dagavond vergadert de Haarlemsche Ke gelbond in de Bovenzaal van café Brink maan, om de verdeeling te regelen voor de Kegelwedstrijdien op 14, 21, 25, 26 en 28 December a.s. Lezing In Teyler. Over Grieksche kunst, speciaal over Griieksche terra cotta's sprak in „Tey ler's Stichting" te Haarlem gisteren avond Dr. N. J. Beversen van Zwolle. In het Grieksche plaatsje Tanagra zijn een menigte terra-cotta's gevonden. Aan de hand van tal van afbeeldingen dezer terra cotta's nu deed Dr. Beversen zijne i nteressante mededeelingen. Helaas zijn door heimelijke opgravin gen veel mooie dingen verloren gegaan, doch gelukkig is door de wetenschappe lijke zendingen, die in 1873 aanvingen nog veel gered uit de dooden stadsen wel dra betwistten de voornaamste musea elkaar het bezit der mooie beeldjes. Het Louvre heeft echter de schoonste col lectie. De aanwezigheid der gevonden beeld jes in de graven wordt op tweeërlei wij zen verklaard, n.l. men zag er religieuse beeldjes in, terwijl een andere partij het eenvoudig genre-beeldjes acht. Dr. Be versen meent, dat men ze op drieëerlei wijze kan verklaren, n.l. de beeldjes aan de godheid gewijd, die voor huisversie- ring dienen en de gewone genre-beeldjes. In 't ruwe kan men ze verdeelen in twee categorieën, n.l. die, waarvan onmiddellijk in het oog springt, dat ze met (godsdienst iets uitstaande hebben en die, welke of eenvoudige versierimgsbe- doelingen hadden, of bestemd waren als bijgeschenk voor den huisgod. Spreker ging na de verschillende ty pen dier in de graven gevonden terra cotta's en beschreef den ontwikkelings gang van religieuse tot wereldsche on derwerpen. Dr. Beversen gaf een breed overzicht van de vervaardiging dezer beeldjes en wees er op, dat de beeldjes gewoonlijk van voren glad afgewerkt zijn van achte ren zeer summiere afbeeldingen vertoo- nen en 'n brandgat,waardoor de uitwase ming tijdens het procédé vergemakkelijkt werd. De vervaardigers der beeldjes behoor den niet tot de meest geachte kunste naars in het oude Griekenland. Uit de verklaring der vervaardigings- wijze leidde spreker af de stijfheid die de beeldjes, welke veel van reliefs heb ben, uit de aanvangsperiode kenmerken en later herhaaldelijk verschillende vor men bij elkaar zijn gevoegd, niet altijd op oordeelkundige wijze. In den regel echter is de combinatie van vormen wel gelukkig, dank zij den schoonheidszin der Grieken. Het is hoogst moeilijk de plaats van herkomst te bepalen der beeldjes, omdat wanneer men slechts goed retoucheeren kan en de Vorm gegeven was, men met het meeste gemak de beeldjes na kon ma ken, bovendien werd vaak de vindplaats geheimgehouden, omdat de Grieksche wetten zoo streng waren. Er zijn thans heel wat onechte beeldjes. Spreker gaf ten slotte een overzicht der verschillende in de graven gevonden beeldjes om wat uitvoeriger stil te staan bij de Tanagra-beeldjes. Vooral schetste Dr. Beversen de veran dering in de kunst, toen Athene de hege monie in Griekenland kreeg, die ook in vloed oefende op de terra-cotta's. Men be paalde zich niet langer tot religieuse beeldjes, waarbij de vrouw het type was, doch ook algemeene, reëele onderwer pen. De aantrekkelijkheid der beeldjes van de Beotische pottenbakkers zijn hierom aantrekkelijk, omdat ze menschelijk zijn doih wat eentonig omdat ze slechts typen geven. Hei schoone der Tanagra's werd ten slotte uitvoerig door spreker in 't licht gesteld door zijne vele afbeeldingen, waarbij de geleerde spreker de aandacht vestigend op de drapeering eenige op merkingen maakte over het leven en kleeden der Grieksche vrouwen. Serenad e. Woensdagavond vereenig- den zich de leden der zangvereenigimg „De Stem des Volks" in de bovenzaal van het gebouw „St. Bavo" ten einde het nieuw gekozen lid der Tweede Ka mer Mr. P. J. Troelstra, eene serenade te gaan brengen. Wel lokte het weder daartoe niet uit en maakte een koude Noord-Oostenbries eene avondwandeling naar de Frans Halsstraat geenszins tot eene ontspan ning, doch dat deerde den zangers niet. Inwendig waren zij warm; geen koude voelden zij thans meer. En hoe kon het ook anders, de koude was in figuur lijke beteekenis gesproken voor de ar beiders van de lucht af, nu hun leider weder in het Parlement zitting zal ne men. Met frisschen moed en opgeruimd van zin trokken de ongeveer 100 mannen en vrouwen naar de woning van den nieuw gekozene in de Frans Halsstraat. Daar aangekomen verscheen Mr. Troel stra op den drempel zijner woning en werd met luide toejuichingen begroet. Feuilleton. v00r haar Daarin was hij onop- die van dl© kerk naar huis gingen l.1. Tl VlQQcton/lA Tl Uit het Engelsch\ van E. W. HORNUNG. 20) Oude vrijgezellen zooals ik hebben al zoo vaak zich zelf tot gek ken gemaakt, maar u zal daar van den beginne af voor bewaard worden. Laat er van het begin tot het einue geen woord van of gedachte aan liefde tusschen ons zijn! Maar wat bewonde ring aangaat, ik mag u toch wel ver tellen dö,t ik u bewonder zooals ilc nimmer eenige vrouw in de wereld bewonderd1 heb, en ik hoop, dat wij vrienden zullen zijn. Altijd nog klonk er zekerheid uit zijn spreken geen oogenblik van twij fel. Rachel verzuimde niet daarvan nota te nemen, maar haar gedachten waren nu niet bitter meer. Zij geloof de in dien man en in zijn beloften, wat meer zegt, zij begon zich zachter gestemd te voelen over dat eene, geen mist. koetsiers yap cabs in ca- recht, maar dat was, wed beschouwd, te vergeven. Van zijne bewondering was zij over tuigd', hij had diat dadelijk genoeg la ten blijken; maar er was iets diepers dan bewondering. Hij kon zeggen wat hij wilde. De vrouw wist dat. En wat kon hiet anders zijn dan liefde. D© vrouw wist; en ofschoon die tragédie van haar leven juist achter haar lag; ja, ofschoon geheimzinnig heid en vermoedens haar nog omring den en zouden omringen tot haar dood toe .toch beefde zij bij die gedachte. Het was een beven hoofdzakelijk van opgewondenheid, maar opgewon denheid was niet, het eenige. Er was ook iets persoonlijks in, d:e bekoring die deze man voor haar had, die hij kon opwekken als hij wilde en die hij ongetwijfeld nu bezig was op te wek- ken. Rachel stond ten slotte op om aan die oogen te ontsnappen en nog eens zoo kalm mogelijk na te denken, zij ging voor het venster staan om zich een houding te geven. Het was een echte Novemberdag in Londen; geen zon, motregen maar armoedige vrouwen zich haastende in shawls zich haastende evenals Ra chel den vori^en avond had1 gedaan en zooals zij dezen avond weer zou moeten doen. En waarheen! En waar ter wereld heen? Rachel keerde zich met een huive ring van het venster af; zij greep het eerste blad van de hoop nieuwsbla den. die op de schrijftafel lagen. Steel was verder die kamer ingegaan; zij kon hem door de alkoof niet eens zien. Zooveel te beter; zij zou op die manier zelf kunnen zien, wat er in stond. Hoofdartikels zijn gemakkelijk te vinden en in een Zondagsnummer zijn ze zeidien lang. Rachel had het eerste spoedig doorgelezen, haar bloed kookte; het tweede kon zij niet uit lezen doordat tranen haar blik ver duisterden; het derde dtroogde haar ocgen ten gevolge van diepe veront waardiging. Het was niet juist om hetgeen er in gezegd werd; maar om diatgene, wat zij uit wees vermeaen to zeggen. Het was hun omhaal, hun insinuaties, hun welwillende verba zing. hun oppervlakkige gelukwen- schen. hun voorgewende ridderlijk- waarin zij hem wantrouwde. Het wasj pes paarden, die uitgleden op de glib- niete meer of minder dan zijn gevoeJ berige straat, goed gekleedë vrouwen beid; dat was het kwetsende en grie vend© van deze ontboezemingen. Toen zij haar blozend gelaat weer ophief, stond! Mr. Steel weer voor haar. als de incarnatie van ernstige sympathie en eerbied. Ge moet. niet denken, zei hij, dat mijn voorstel insluit, dat u hij ver werping uw eigen weg zou moeten gaan in deze wantrouwende, ondank bare wereld. Integendeel, als ik dan niet uw nominalen en wettigen echt genoot kan zijn dan hoop ik toch uw werkelijken vriend te wezen. Over het eerste moest ik natuurlijk uw raad vragen, maar tegen het tweede zult gi toch zeker niets hebben in te bren gen In het laatste geval zou ik u ook volstrekt niet berooven van de onaf hankelijkheid, waaraan u zoo groote waarde hecht en ik zou u den weg S wijzen om een onafhankelijke positie i te verkrijgen. Het doet me plezier, dat u déze bladen heeft ingezien, die morgen al weer scheurpapier zijn, U j mag er zich aan geërgerd heb- ben. maar. als ge mij niet heb ben wilt, hoe slechter des te be tea- dan, beweer ik! Uw zaak was bijzonder onrechtvaardig toege- i licht vóór het tot een openbare terecht- zilting kwam; deze artikels loopen ook weer over van onrechtvaardigheid; maar ik moest mij zeer vergissen ais u die heftige beleedigingen niet kon laten beboeten met schadevergoeding voor laster. Rachel huiverde bij die gedaente. Zij had voor goed met die aanklacht afgedaan. Men kon dienken, dat zij schuldig "yvas. als men dat wilde, maar dat uit deze zaak andere zaken zou den voortvloeien en dus maar al ver der en verder zich zou uitspinnen en vóór alles, dat zij geld zou maken uit al die geleden schande dat was haar een ondragelijk idéé! Bij nader inzien was Mr. Steel dat met haar eens. Dan zal ik u gelegenheid geven naar Australië te gaan. Neen. neen. neen; daar of ergens anders waar zij bekend was zou ze zich nooit meer vertoonen. Zij moest een nieuw leven beginnen, dat was duidelijk. Het was mij duidelijk van het begin af, zei Steel, rustig, ofschoon lk er niet minder het onrechtvaardige van inzag. Overweeg nu de plannen e" voorstellen, die ik u heb voorge legd. Rachel keek hem onrustig aan: de Zondagsbladen hadden haar tot wan- j hoop gedreven wat misschien ook de bedoeling was. I Zijt ge zeker, riep ze uit, dat ze mij daar in 't noorden niet zullen kennen? Geen dénken aan, antwoordde hij luchtig. Ik zou er voor waken; en bo vendien, zouden wij eerst reizen laat ons zeggen tot den zomer. Als ik mijn leven maar weer op nieuw kon beginnen! zei Rachel tot zich zelf, maar toch hardop en er klonk wanhoop over haar laatste ge negenheid uit die woorden. Dat zou ik u zoo graag willen geven, hernam Steel rustig, terwijl hij welwillend even zijn hand op haar bevenden schoudër lei. Hoe krachtig was zijn aanraking, hoe flink, hoe ge ruststellend! Het was voor 't eerst, dat zijn handi haar aanraakte. Ik zou het zoo graag willen, ging hij voort, dat ik zou willen doorgaan voor dengene. die uw verleden achter zich had, zelfs tusschen ons. ja zelfs in uw eigen geest! Ik. van mijn kant, zou mij voornemen nimmer iets aan u te vragen over dat leven op een kleine maar aangename conditie. La^ ten wij samen een verbond maken? Alles om mijn eigen verleden te 1 dragen, stemde Rachel toe; ja, daar- I voor dee ik alles alles! (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1