met haar in debat en na alloop daarvan traden veie dames naar voten om zich op te geven voor het lidmaatschap der Vereeniging tot verschaffing van kies recht aan vrouwen. Vrijdagmiddag tegen 4 uur ontstond een begin van brand in den winkel van den drogist H. Sant op het WLllemsplein. De vlammen werden gelukkig vrij spoe dig gebluscht, maar de heer Sant zelf. wiens kleeren door de brandende spiri tus in vlam gezel waren, heeft belang rijke 'brandwonden bekomen. Een Urker visscher, die het gevaar zag wikkelde hem in het eerste kleedingstuk dat hij zag, waardoor de vlammen ge bluscht werden. De toestand van den heer Sant is ernstig. De brandbel heeft wel geluid, maar de spuit heeft men niet noodig gehad. Haarlemmermeer. Op 1 Januair a.s. bedraagt de schuld der gemeente Haarlemmermeer f4!2000. Het oorspronkelijke bedrag is f 77,000. Jaarlijksche aflossing 4000, rente 3 1/2 en 4 Voor het armwezen is op de begroo- ting van Haarlemmermeer over 1903 uitgetrokken 21,755. voor het arm bestuur 13,500. Aan den wedstrijd in 't ringrijden op het ijs te Nieuw-Vennep, namen deel li- paren. De prijzen bestonden in luxe ar tikelen. Prijs-- M .Degenaars; premie: D. Does- wijk. Prijs: Mej. M. Spiering, premk- mej. M. Bus. Halfweg Door het Ministerie van Waterstaat. Handel en Nijverheid, afd. Posterijen en Telegrafie, is aanbesteed, het her stellen en verbeteren van twee lijnen langs den Oosterspoorweg tusschen Amsterdam en Amersfoort met inbe grip van de zijlijn nae.r Naarden en het bij spannen van draden aan deze lijnen. Darning f20.000. Voor dit werk was laagste inschrij ver de heer H. F. van Éssen alhier, voor f20.193. Sloten. Aan de op de Haarlemmervaart gehouden wedstrijd namen 26 personen deel, prijs f40, premien f20, f10 en f5 G. Schilling en K. Gelauff van Amsterdam, H. van Oosterom alhier en P. F. Pape van Amsterdam. De wedstrijd, door het fanfarecorps opgeiuisterd en door prachtig winter weer begunstigd, werd door velen, vooral uit Amsterdam, gevolgd. Ook in het dorp had een wedstrijd plaats, die eveneens vele belangstel lenden trok daar waren 21 deelnemers en ook hier behaalde G. Schilling de hoofdprijs, f30, en Gelauff de 4e prijs, verder Bossche, Amstelveen, H. van Oosterom, Sloterdijk de ?e en 3e pr., •G. de Recht en Veldhuyzen. Amsterd., de beide .premiën. INGKZTfNi IÏTN M77ÊÏÏÊËT LINCJKN. 30 cents per regel. De Ec!ite Quina-Laroche is geene alledaagsche toebereiding en niet eene der talrijke namaakingen waarvan zij het voorwerp is zou met haar vergeleken kunnen worden. Het steeds toenemend succes van dit uitstekend geneesmiddel is ver schuldigd aan de merkwaardige eigenschappen, die alleen deEchte Quina-Laroche bezit om de maag zwakte, kwijnende ziekten tegen te gaan en de trage herstellingen te bespoedigen. De ijzerhoudende Quina- Laroche wordt aangewend tegen Bloedar moede, bleekzucht, gevolgen van bevallingen, enz. Men eisehe de Echte Quina- Laroche, eenvoudige of echte, voor zien met de handteekenmg Laroche en het adres: 120, rue des Fossés- Saint-Jacques, Paris. Bmnenian fi. Kameroverzicht. Twee- onderwerpen traden bij de voortgezette behandeling der discussie over Binnenlandsche Zaken het meest op den voorgrond. Allereerst de uitvoering der Wo ningwet. Van het debat daarover hebben wij per telegram reeds het be gin vermeld. Laat. ons even de quaes- tie aanstippen. Het ging om art. 20 van het in alle bladen indertijd uit voerig vermelde Kon. Besl. tot uitvoe ring van de Woningwet. Men zal zich herinneren, dat het besluit onderscheid maakt tusschen tweeërlei oevrheids- steun: voorschotten (die terugbetaald zullen dienen te worden in annuïtei-; ten) en bijdragen (die in gedeeltelijke kwijtschelding der annuïteiten zullen bestaan). Nu bepaalt art. 20, dat uit 's Rijks kas alleen dan bijdragen kunnen worden verleend, zoo de gemeente te zeer zou worden bezwaard door de verschuldigde annuïteit; voorts, dat de bijdrage niet stijgen mag boven ue helft der door de gemeente verschul digde annuïteit; ten slotte, dat de Rijksbijdrage kan worden teruggeno men, o, m. zoo het uitvoerend gezag van oordeel is, dat de geldelijke toe stand der gemeente haar niet langer noodzakelijk maakt. Het was voornamelijk de maker der Woningwet, de heer Goeman Bor- gesius, die op het ondoeltreffende en nadeelige van dit Kon. besluit wees,: waardoor de gemeenten er niet op konden rekenen dat zij bij het verbe teren van woningtoestanden 's Rijks steun zouden krijgen. Dit maakte de Woningwet onuitvoerbaar. Wel pro beerde de heer De Waal Malefijt de aangevochten bepaling te verdedigen, door het maken van een subtiele on derscheiding tusschen voorschotten en bijdragen vanwege het Rijk. Maar zijn poging was plus Ministeriel que le ministre. Want nadat de heer Sasse van Ysselt, de bezwaren erken nende. doch groote financieele offers vreezend, liever een wijziging dei- woningwet had bepleit kwam mi nister Kuyper rondweg verklaren, dat bij met zijn Kon. besluit een ver keerd ding had gedaan. Hij zag dat thans zelfs zoo goed in, dat hij niet eens dë practijk wilde afwachten, maar toezegde aanstonds een wijzi ging van het bestreden art. 20 te zul len tot stand brengen. Uitvoerig Werd van gedachten ge wisseld over de krankzinnigengestich ten en wel naar aanleiding van een ook reeds veelbesproken zaak, die ont hullingen van den heer Meltzer over verkeerde, om niet te zeggen misda dige toestanden in het krankzinnigen gesticht te Zutphen. Het was oe lieer Schap ei- die deze misstanden ter spra.' ke bracht en op spoedig en krachtig handelen aandrong. En ook de neer Van Asch van Wijck (Amersfoort), al wilde hij niet zeggen, dat het aanging het gesticht te Zutphen een schande voor ons land te nemen (een uitdruk king van den heer Schaper, waartegen do heer Van Wijck protesteerde, on der aanvoering dat het onderzoek der inspecteurs, nog niet afgeloopen. was af te wachten) ook de heer Van Asch van Wijck was niet gerust en meende dat er meer licht moest op gaan en misstanden gekeerd. De hee- ren Ketelaar en De Klerk vulden het medegedeeld© nog aan met getuigenis-! sen betreffende dit en andere gestich ten, waaruit zou blijken van licht vaardige vrijheidsberooving en van geheel onvoldoende toezicht en ver pleging, zoo niet erger. I-let. denk beeld van een justitieel onderzoek, door enkele sprekers gewenscht en door den heer De Savornin Lobman' ondersteund, zou de Min. aan zijn ambtgenoot van Justitie overbrengen. D© Min. meende intusschen te mogen zeggen, dat de inspecteurs reeds ©en onpartijdig onderzoek hadden inge steld' en dat gebleken was, dat de toe standen te Zutphen, inzonderheid waf het lagere personeel betrof, zeer veel te wenschen overlieten. Particuliere waren beter dan Rijksgestichten en de Min. zou het oogenblik zegenen, waarop men die zou kunnen missen. Naar verbetering van personeel be hoorde te worden gestreefd en ook naar een regeling, die zenuwlijders en krankzinnigen van elkander geschei den houdt. Voor het overige zij uit het debat geconstateerd, dat de Min. niet te vin den was, althans op het oogenblik, voor een leerstoel voor homeopathie aan een universiteit en voor optreden tegen de vivisectie. In den aanvang der zitting was zoo wel door den Min. van Binnenl. Za ken als door den Voorzitter hulde ge bracht aan de nagedachtenis van den overleden Minister van Marine. Alle Ministers waren daarbij tegen woordig en de leden hoorden de beide korte redevoeringen staande aan. Da heer Troelstra kan binnenko men zijn geloofsbrieven zijn goed gekeurd. Tijdelijke bedrijyen. De in art. "7 sub 111 der Ongevallen wet 1961 bedoelde bedrijven, welke volgens hunnen aard niet gedurende 't. geheole jaar maar slechts gedurende een zekeren tijd van het jaar worden uitgeoefend, en waarvoor in verband met die wet het dagloon >1 er werklieden1 bij kon, besluit moet worden vastge steld, zijn volgens liet besluit van 5 Dec. jl. de volgende het vervaardigen.van aardappelmeel (3). id. van beetwortelsuik.er (3), het bakken van jodenpaaschbroocL 14), liet; exploiteeren van dorschmaehines, voor. zoover ten behoeve van de hiervoren genoemde bedrijven ©enig krachtw&rk- tuig wordt gebruikt (4de cichorei, drogerij (4), liet bedrijf uitgeoefend in meestoven (4), het pannenbakkersbe- drijf (6), het steenbakkersbedrijf (6), het tegel- of esirikmakersbedrijf (6), de teenschillerij (3), de twijgschillerij (3), het vervaardigen van appelenge lei (3), id. van appelstroop (3), id. van geconserveerde vruchten (3). het pulp- makersbedrijf (4), het bedrijf uitgeoe fend in drogerijen voor groenten, krui den. vruchten, enz., (7), het vervaar digen van verduurzaamde levensmid delen. voor zoover het zich bepaalt tot groenten of augurken (7). id. van bes sensap (.M), id. van bessenwijn (3), id. van vruchtenwijn (3), liet vervenersbe- drijf (6). de oestercultuur (8). het vischdrogersbedrijf (8), het bedrijf, uit geoefend in rookerijen voor bokking, paling, visch. zalm, enz. (8), liet haring- pakkersbedrijf (6), het. zoutersbedrijf voor ansjovis, visch enz. (31, de brake- rij van vias of hennep (6), de hekela- rij van vlas of hennep (6), de zwinge- larij van vlas of hennep (6). De cijfers achter elk bedrijf geplaatst wijzen het aantal maanden aan van het laatste kalenderjaar, dat bij' de toepassing van de Ongevallenwet in aanmerking komt. Minister van Marine. Naar de ,,N. Ct." verneemt, is het zoo goea als zeker dal in de plaats van den heer Kruys, tot hoofd van het departe ment van Marine zal benoemd worden de heer G. van Herwaarden, gep. kapi tein-luitenant ter zee. De heer Van Herwaarden werd gebo- j ren .in 1842 en is dus zestig jaar oud. Hij werd in November 1884 tot kapt.-luit, ter zee benoemd en verliet den dienst op 1 December 1886. Hij behoort tot de chris telijk historische richting. Bond Insnlinde. De bond „Insulind©'', Vereeniging van gepcnslonneerde en gegageerde onder- I officieren en minderen, van land-, zee macht en koloniën heeft zich bij rond schrijven gericht tot de kameraden om hen op te wekken zich bij dezen bond aan te sluiten. Deze bond beoogt o. m. ook het ver krijgen van een pensioenfonds voor de weduwen en weezen van gepensioneerde en gegageerde militairen beneden den rang van officier tegen inhouding van een door de regeering te bepalen bedrag van het pensioen of gagement. Thans is van regeermgswege een com missie benoemd die het vraagstuk „een pensioenfonds", zooals du door den Bond gewensclit wordt, in studie geno men heeft. Daar echter he.t Bestuur wel begreep, dat met de totstandkoming van dit fonds nog eenige jaren gemoeid zouden zijn, werd in de Bestuursvergadering van Oc tober 1S99, door den heer E. J. Anten- brink het voorstel gedaan, om in afwach ting wat cloor den staat zoude gedaan worden, in eigen boezem èen Onder st eunings-Fonds voor Weduwen en Wee zen" op te richten, en hiervoor van de leden van den Bond een extra-bijdrage te vorderen, en te trachten weldenkende landgenooten als beschermer of dona teur voor dit fonds te winnen. Daar nu een weduwe pas recht, op uit- keering of ondersteuning kan doen gel den, indien haar overleden echtgenoot ten volle drie maanden deelnemer aan het fonds is geweest, meent het bestuur ieder die in de termen valt hieraan met nadruk te moeten herinneren. En daar heeft het bestuur zeer zeker goed aan gedaan. Het is een welgemeende waarschuwing, die door hen, voor wie ze bestemd is, zeker dankbaar ter harte genomen zal worden. Aan een gevaar ontsnapt. Het stoomschip „Beyniersz", kapitein E. C. Groot, van de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij, is aan een groot ge vaar ontsnapt en. wel teT gelegenheid van den brand van het tankschip „Ge- neffe" te Pladjoe (Oostkust Sumatra), hetwelk met benzine geladen daar te gronde ging. De „Reyniersz" lag slechts 60 meters 1 benedenstrooms en beneden den wind van die „Geneffe" toen de brand, die ont zettend sued in hevigheid loenam, uit brak. De machine van de „Reyniersz" was, wegens eene kleine reparatie, niet dadelijk in werking te stellen, zooda: een poosje duurde voor het schip weg kon. Achteruit stoomen ging niet, om dat het geblokkeerd was door tankprau wen. Tien man van de Inlandsche equi page sprongen, aan wal en verdwenen. Stuurlieden en machinisten bleven met een Djoeroemoedi (Inlandsch kwartier meester) op de brug op hun post. Het eenige redmiddel was om tusschen de op meters afstand liggende „Geneffe" een brandenden steiger en een op het water drijvende brandende benzinemas- sa van 15 meters hoog en 20 meters lang door te stoomen, hetgeen gelukte, of schoon de temperatuur ontzettend was, De „Reyniersz" bleef hierdoor behou den. Eenmaal boven wind en stroom zijn de, heeft de gezagvoerder no.g kans ge zien den zonder stoom bovenstrooms aan den steiger liggenden Tankstoomer ,.At- iaka" op sleeptouw te nemen en een mijl verder ten anker te brengen. Landelijk onder wys-coraït Het Landelijk Onderwijs-Comité heeit besloten Weder een congres te doen houden en wel in Februari of Maart. Op dit congres zullen dan in behan deling komen de volgende door hei co mité vastgestelde zeven stellingen I. Vooropstellende, dat reeds langer dan een eeuw bet beginsel is gehul digd, dat de Staat verplicht is zorg te dragen voor het onderwijs der jeugd ien dat in den regel een aanvang neemt met kindaren van zes jaar overwegende, dat, echter op jongeren leeftijd reeds de grondslagen gelegd worden, waarop de geheele verdere op voeding moet voortbouwen en dat bij gevolg, heigeen het zeer jonge kind on dervindt. van het grootste gewicht is voor wat de Lagere School tot stand moet brengen is het Congres van oordeel, dat liet belang der gemeenschap eischt, dat de zorg der overheid voor de opvoeding van het kind zich uitstrekke tot op jon ger leeftijd, dar. waarop het kind de Lagere School betreedt II. De redenen voor deze overheids zorg zijn tweeërlei. a. van zuiver paedagogischen aard, Als het kind nl. de lagere school be treedt. dan komt. het in een voor hem volkomen vreemde wereld. Daar moet het nu allerlei kundigheden aanleeren waarvoor het vaardigheden veronder steld wordt te bezitten, die het nog al lerminst heeft en waarin het reeds op zeer jeugdigen leeftijd geoefend had kunnen worden. Goed zien en hooren. duidelijk en juist spreken, voldoende handvaardigheid, opzettelijk waarne men, vorderen een langdurige en gere utelde vooroefening, wil de lagere school met veel vrucht arbeiden. 'liet jonge kind worde dus methodisch voorbereid voor de lagere school. b. van sociaal-economischen aard Uit tal van enquêtes is reeds gebleken, dat de maatschappelijke verhoudingen zoo zijn, dat in ontelbare gevallen de ouders nie t bij machte zijn, om hun kinderen voldoende lichamelijke zorg en geestelijken voorgang te wij den. Hierop steunt zoowel liet. reclit als de plicht van de overheid, om in zonderheid ten gunste der lichamelij ke en hygiënische eischen, helpend en steunend in te grijpen. III. Met het oog op de verdeeling in stelling IE aangegeven worde scherp onderscheid gemaakt tusschen tweeër lei vorm van deze overheidszorg A. het voorbereidend onderwijs, waarbij hef paedagogisoh motief, en B. De Kinderverzorging waarbij het sociaal-economisch motief overheerscht IV. Het voorbereidend onderwijs moet Ij ij de wet geregeld worden ten aanzien o.a, van a. de vraag, door wie voorbereiden de scholen kunnen worden opgericht-, en onder welke voorwaarden b. de eischen van bekwaamheid en geschiktheid aan de leerkrachten te stellen c. de salarieering en de rechtsposi tie dezer leerkrachten d. de inrichting der lokaliteiten, het werkplan de aantallen kinderen per school en per leerkracht. De minimum leeftijd van toelating worde op 4 jaar gesteld. Y De overheid zorge rechtstreeks of onmiddellijk (door subsidieering bijv. van- particuiieie instellingen) voor de, oprichting van bewaarplaatsen voor, kinderen beneden 4 jaar, overal waar' daaraan behoefte bestaat. De verzor ging dvzer kinderen sluite in zich de voeding c.a. gedurende den tijd der verpleging. VJ. De erkenning van den plicht der overheid om zorg te dragen voor goede vei zargingsgelegenhedeu voor zeer jon ge kinderen sluit, nog niet in zich de oplegging van de verplichting voor de ouders out van deze gelegenheid ge bruik te maken. VII. a. :n beginsel moet elke inrich ting, zoowel die onder IV als onder V bedoeld, toegankelijk zijn voor allen met toepassing zoo noodig van evenre dige schoolgeldheffing en milde bepa-, Iingen betreffende ïcostelooze plaat-1 sing voor kinderen van onvermogen-' den. b. Het Congres ach» het wenschelijk' de stelling onder a genoemd, niet van, toepassing te verklaren op inrichtAn-l gen uitsluitend door particulieren be kostigd met oden verbande, dat zij toch geheel moeten voldoen aan de wettelijke voorschriften in stellinsr IV bedoeld. Oyer de gelegenheid tot zilte» voor Ti ouwelijke winkelbedienden. Daar het lang staan voor vrouwe lijke winkelbedienden, volgens rnede- deelingen van betrokkenen, hoogst na- deelig moet zijn voor de gezondheid,' heeft het „Comité ter veria-ij ging van een wettelijk vastgesteld sluitingsuur voor winkels en magazijnen", te Am sterdam, eene enquête hij h.h. medici aldiaar ter stede ingesteld, teneinde met, van ter zake kundigen, verkre gen bewijsmateriaal, deze bewering te staven. Het comité deed dit uit over weging. dat dit lange staan ook voor de vervroegde winkelsluiting een zeer krachtig argument is en wij dit argu ment het best zouden., kunnen aan wenden .indien wij hierbij werden ge steund door de> adviezen van die art sen. die vrouwelijke winkelbedienden onder hunne patiënten tellen. Het co mité deed voor dit doel expresselijk gedrukte vragenlijsten hij h.h. medici circuleeren. Óndanks herhaalde aan schrijvingen is het niet mogen geluk ken, een beduidend aantal antwoorden machtig te worden. De secretaris heeft daarom een ar tikel vertaald' uil het „Handlungs-Ge- hilfenblatt" des .Centralverbandes der Handlungs-Gehülfen und Gehülfin- nen Deutschlands". bevattende het rapport eener bij Berlijnsche medici ingestelde enquête. Die enquête leert dat de groote meerderheid der artsen de voor de ge zondheid schadelijke werking van het aanhoudend' staan erkennen én dat hot derhalve in het belang der volks gezondheid noodzakelijk is. den ver-' koopsters liet gebruik maken van zit gelegenheden toe te staan, gedurende den tijd, dat zij niet- door het bedienen van het publiek worden in beslag ge nomen. „Indien wij aan de hand van deze gegevens", zegt de secretaris van ge noemd comité, „mede aandringen op de verkrijging van een wettelijk vast- j gesteld sluitingsuur voor winkels en magazijnen, gelooven wij stellig den vrouwelijken winkelbedienden (den mannelijken natuurlijk ook) een nut tigen dienst te bewijzen, omdat door een verkorten arbeidsdag deze licha melijke pijniging eenigszins beperkt wordt, hoewel radikaal alleen van or ganisatie en wettelijke voorschriften die zitgelegenheid voor het personeel verplichtend stellen, afdoende verbe tering is te verwachten. Daarom is het onbegrijpelijk, dat nog slechts een zeer klein aantal ge organiseerd is. Op dan. gij laksche, droomende en versufte (ook verwaan de) winkelbedienden! Slaat de handen in elkaar, organiseert u! Zorgt dat uw organisatie door haar hechte sterkte, haar welvoorziene weerstandskassen, maar bovenals door uw geestdrift, uw strijdvaardige on verschrokkenheid en solidariteit, en fin. doordat gij uw eersten plicht be grijpt. worde tot een vreugd voor uw vrienden, tot een schrik van uw vij anden en tot een middel om uw colle ga's op te heffen uit hun onverschil ligheid. Dan is u de zege!" inderwijs. Acad. examens. Leiden. Geslaagd voor het docto raal examen in de Staatswetenschap (cum lande) de heer E. L. Elias; voor het doctoraal examen in de rechts wetenschap de heer A. J. Aeilkema. Utrecht. Bevorderd tot tandmees ter de heer G. Deetman. Bevorderd tot semi-arts de heeren A. v. Maanen, E. C. Tuinzing en P. Spaans. Bevor derd 'tot arts de heeren W. C. G. Ka merling en J. B. J. Kortmann. Groningen. Voor het aanvullings examen bedoeld bij art, 86 der wet op het H. O., slaagde de heer P. J. Puister. Sport en Wedstrijden Voetbal. De voetbalwedstrijden, welke door de H. V. B. zijn uitgeschreven, zullen mor gen doorgang vinden. De wedstrijden van de N. V. B, daar entegen gaan niet door. Men seint uit Rotterdam dat de voet balwedstrijden om den Van den Abeele- beker te Antwerpen, Zondag zullen door gaan. Het terrein werd goedgekeurd. Uit de Arbeiderswercl i BUITENLAND. DE WERKSTAKING TE MAR SEILLE. De bakkersknechts hebben ook het werk gestaakt. De politie-agenten die de stakers wilden beletten de paarden van dei kolenwagens te spannen, werden om ver geworpen en onder de voéten ge treden. Een commissaris werd ge wond. De betoogers wierpen met pro jectielen, de gendarmes chargeerden en vijftien betoogeTs die messen droe gen, werden in hechtenis genomen. De hoofdcommissaris werd ernstig gekwetst. De secretaris van het syn- dikaat werd gevangen genomen. De „Place Jolieltte" is door militairen be zet. de toegangswegen tot de haven zijn afgezet en andere krachtige maatregelen genomen. Alle militaire bakkers zijn gerequireerd voor het werk in de bakkerijen, welke zoo noodig door militairen zullen worden bezet. Een acht duizendtal aangemonsiter- den m dokwerkers namen een motie van blaam tegen de regeering aan en verklaarden plechtig den strijd te zul len voortzetten en op hat, brutaal op treden der poliltie met geweld te zul len antwoorden. Een telegram in de zen geeist. is aan den minister-pre sident Combes gezonden. ctensrhnn. !>fi NobMpriive't. Behalve de reeds vermelde prijs- winners zijn Woensdag te Stockholm nog bekroond dr. Ronald Ross, hoog leer aar aan de hoogeschool voor tro pische medicijnen te Liverpool (schei kunde) en Tbeodor Mommsen, hoog- leeraav te Berlijn (literatuur). Eerstgenoemde was in de vergade- ving van Woensdagavond aanwezig. De toekenning van dan literatuur- 'prijs aan prof. Mommsen toont een. ruime opvaltting der taak van de prijs vechters. in dit geval de leden dei- Academie te Stockholm, een opvat ting echter, die tevens rechtvaardi ging kan vinden. Want hoewel Mommsen als historicus vooral tolt de wetenschappelijke wereld behoort, heeft hij in zijn „Romeinsche Ge schiedenis" een literair werk van groote beteekenis gegeven. Daarmede is hij in de rij der groote geschied schrijvers getreden, die zoowel op het gebied der kunst als der weltenschap staan en elkander vaak met groote af standen volgen. Thucidides, Livius, Burkhardt. Ranke, is een korte rij schrijvers, die nog wel uitgebreid zou kunnen worden, maar waardig door Theo dor Mommsen kan worden ge sloten. Dr. Ronald Ross heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt door zijn be strijding van de malaria. Hij was de. eerste, die in Indië proefondervinde lijk aantoonde, wellce rol de muskie ten bij de verspreiding dezer ziekte vervullen. Sedert dien tijd heeft hij te Liverpool zijn onderzoekingen dien aangaande voortgezet en tevens een aantal expedities naar veerschillende streken dei- wereld uitgerust, die hij ten deele zelf geleid heeft. Men is het algemeen eens over de groote be teekenis. die deze expedities voor de geneeskundige wetenschap gehad' hebben. Weerbericht Verwachting: zwakke Zuidoostelijke wind, licht bewolkt, geringe verlaging van temperatuur. V e?'voïg Stad«n ie w Vergadering van den raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 17 December 1902, des namiddags ten 1 1/2 ure, in de Statenzaal (Prinsen hof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Proces-verbaal opneming boeken en kas gemeente-ontvanger. 2. Voorstel B. en W. vaststelling staat beschikking post Onvoorzie. Uit gaven, dienst 1902. met rapport Com missie van Bijstand £emeente-lman- ciën. 3. Id. id. id. met idem. 4. Id. id. goedkeuring suppletoirè be- grooting Huisz. Armen en Stads Ar men. en Ziekenhuis, dienst 1902. 5. Id. id. ontslaan verband borg tocht wijlen J. C. Gerlings. 6. Id. id. nadere regeling jaarwed den leeraren I-I. B. Scholen met 5- en 3-j. cursus. 7. Id. id. beschikbaarstelling meer dere gelden bouw,6ei Tusschenschool. 8. Id. id. adres C. Tromp, wederin- buring boerderij „het Torentje". 9. Id. id. Verhuring gronden Veer- polder en Oudeweg. 10. Id. id. vergunning bouwen op voor tuin bestemden 'grond Leidsche Plein no. 15. 11. Id. id. adres A. van Lier, hoo- ger bouwen perceel Magdalenasteeg. 12. Id. id. id. P. J. Schwartz, be houd bovenbouw op stadsmuur bij Amsterdamsche poort.. 13. Id. id. onbewoonbaarverklaring perceelen Begijnhof Nos. 2, 8 en 8- rood. 14. Id. id. nadere vaststelling rooi lijnen Harmenjansweg. 15. Id. id. toekenning eervol ont slag aan J. W. Holterman als opzich ter over de gasverlichting. 16. Id. id. adres Isr, gravenmakers om hooger loom 17. Benoeming lid Commissie van toezicht Haarl. Muziekkorps (vacatu re Dr. H. D. Kruseman). 18. Id. id. Commissie bezwaarschriften pi. dir. belasting üvacature II. F. van Thiol). 19. Id. id. Commiissiie van Toezicht op heit Stedelijk Museum. 20. Id. id. College Curatoren Gymna sium. 21. Td. twee leden Commissie van Toe zicht. op het Middelbaar Onderwijs. 22. Td. drie leden Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs. 23. Td. lid. idem. 24. Voordracht B. en W. vordering n tl er wijzend pjrs-neri schol, a voor la ger onderwijs. ..i. .1. id. benoeming onderwijzeres school let't. C. 26. ld. id. id. id. 2e Burgerschool. 27. Verslag opzichter gasveiilichtmg over October 1902. (Ongecorrigeerd! Naar we vernemen zullen de kampioenschappen van Nederland a.s. Vrijdag en Zaterdag te Groningen worden verreden en vervalt dientenge volge de wedstrijd voor de kampioen schappen van Noord-Holland, die al hier Zaterdag zou worden verreden. Waarschijn'ijk wordt de laatste nu een paar dagen eerder of later verre den. Een zeer brutaal stukje. Eén of twee leden van liet inbrekers! gilde hebben Vrijdagavond wedeir een hoogst brutaal stukje uitgehaald. Om half elf ongeveer, terwijl bene den een twintigtal gezellen, waren, hebben de inbrekers zich toegang ver schaft tot het kantoor der broodfa briek „de Volharding" op de Nieuwe Groenmarkt. De toegang tot dit kan toor bevindt zich in de Kromme Elle boogsteeg. Met behulp van een val- sche sleutel moeten zij do deur hebben opengemaakt, en zijn vervolgens de trap op naar het kantoor, grenzende aan de huiskamer van den meester bakker, den heer Van Egmond, ge gaan. Daar hebben zij getracht een bureau open te breken, doch zijn m dat werk gestoord, doordat de lieer Van Eginondi die nog even aan de cantine der cavalerie-kazerne moest telephone&r&n, zich naar het kantoor begaf. Zonder do minste argwaan natuur lijk begaf genoemde heer zich op het kantoor, toen hem onverwachts, be paald met een breekijzer, door den inbreker een slag op het voorhoofd werd toegebracht, waardoor eene bloe dende wonde ontstond', zood'at de ge troffene thans nog met zijn hoofd in verband loopt. Van de ontsteltenis van den beer Van Egmond' maakte de inbreker, die een masker droeg ge bruik om de trap af te snellen èn te ontvluchten. Volgens de personen, die beneden werkten, moeten echter 2 personen; de trap zijn afgeloopen. Althans zoo kwam het. hun voor. En in aanmerking nemen de het brutale stukje, is dit alleszins (ge loofwaardig. De tweede inbreker moet zich dan in I de gang hebben opgehouden, ol' bij het naderen van den heer v. E. reeds uit het kantoor zijn geloopen. Hoe het ook zij, het is een zeer brutaal stuk werk, Niéts wordt echter vermis!; teflepho- nisch werd de politie direct met het een en ander in kennis gesteld, en met be kwamen spoed heeft zij haar onderzoek aangevangen. Dat men de inbrekers niet naar boven heeft hooren loopen, moet verklaard worden uk. het feit, dat juist de depot houder van Zandvoort met paard en wa gen Was aangekomen en liet laden van den wagen nog al leven veroorzaakt. Uil de Omstreken. Overveon. Men schrijft ons: Vrijdagavond had J. A. Cassee, werkman bij den heer Bredemeijerte Overveen, het ongeluk met zijn hand bekneld te raken, waarbij hij een zij ner toppen verloor. Dokter Bornwa- ter legde het eerste verband. ISloeitttmdaal. Deed men. vroeger als bij stilzwijgende overeenkomst een opengevallen raads- zetel altijd weer bezetten door iemand van dezelfdle religie, en uit dezelfde wijk ais het afgetreden of overleden raads lid, thans heeft de vrijzinnige kiesveree- niging gemeend, dat het vrijzinnig ele ment zich dermate had uitgebreid, dat in de vacature ontstaan door het over lijden vaai' den heer Grippeling (Kath.) voorzien diende te worden door een can did aat harer eigen partij. De kath. partij heeft ook een candidaat gesteld en zoo betwisten nu de heeren A. Koolhoven (Prot.) en P. Ryn.ierse (kath.) elkaar den zetel. Zn id-Schalk wijlr. De ijsolub „Chrisltiania" hield Vrij dag een hardrijderij, uitsluitend voor ingezetenen en leden der vereeniging. Prijzen f 12.50, f 7.50 en. f 5.en vijf voorwerpen, zoomede twee troostprij- zijn, zijnde een paar schaatsen en een beeld. H. Swiet, J. Doesburg te Baarlemmerliede, en D. Duinhoven te Haai'lem verki'egen de geldprijzen; G. Willem se; te Haarl.meer, A. van Bruggen te Haarlem, N. Smilt, Zomer vaart-, Warmerdam, Haarl.meer, en De Bakel, Zuid-Schalkwijk, de overige en J. Willemse en Op den Kelder H.- meer, de troostprijzen. De bijbanen werden druk bereden, ofschoon het ijs daar, wat bij flinke breedte op het Spaarne als vanzelf spreekt, te wenschen overliet. Gemengd Nieuws. Verhorgeïi goud In Transvaal Naar aanleiding van het gerucht, dalt er een groot bedrag- aan goud cloor de Boeren, in die laatsta phase van den oorlog ergens in Transvaal zou zijn begraven, ontvangt de Daily Mail" uit Johannesburg een telegram dat, indien he|t op goede gronden be rust, aan de waarheid van dit ver haal vrij wat kracht bijzet Vóór de overgave van Pretoria zou de heer Munnik, de Transvaalsche mijncommissaris naar Pieteirsburg (waar hij vroeger landdrost was ge weest), vertrokken zijn en vandaar naar het zoogenaamde „lage veld'1 hebben koers gezet in een kleine „spi der" (vierwielig lichlt rijtuigje) met een trolley bij zich met muilen be spannen en zwaar geladen met kis ten.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2