toch zeker niet onbegrijpelijk was. De: heer van Meeuwen was eveneens ver ontwaardigd en vroeg den controleur Waarom vraag je mij niet. terwijl ik in 't geheel geen kaart draag Ik heb daarna een onderhoud ge had met den voorzitter van de IJsclub, j Jhr. Cli. van de Poll, meenende, dat hij, die voor zoover de afstand dat voor mij waarneembaar maakt, een man van hoofsche vormen is, excuses over liet gebeurdie maken zou. Dit gesprek had plaats in tegenwoordig heid van de heeren Van Bevervoorde en Fokker. Wel verre van excuses te maken, nam de voorzitter de wijze van optreden van den heer van Bever voorde in bescherming, zoodat ik ten slotte, onder dankzegging voor de ge geven gelegenheid, aan het gesprek een einde maakte, omdat dit verder geen nut kon opleveren. Hoe weinig hoffelijk de manier van optreden ook bij dit onderhoud was blijkt hieruit, dat de heer Fokker de mogelijkheid opperde dat aan het uit,"mijn zak hangend koordje wel een sleutel bevestigd had kunnen geweest zijn en dat rle heer van de Poll zei „u had nog wel een half uur kunnen rondrijden, Tot zoo'ar.g kon de com missaris, die u spreken wou, toch niet wachten Maar hij vergat, dat ik mij voor den heer Van Bevervoorde beschikbaar had gesteld, zoodra het toertje om de baan was afgeloopen. „Tot zoover de opsomming der fei ten'. zei Mr. Bijvoet. .Ik ben dus niet geschorst, want de heer Van Bever voorde heeft de schorsing zelf opgehe ven. Maar ik vraag, of ik iemand ben. van wien men kan verwachten, dat hij zich indringt naar waar hij niet behoort te wezen. Ik vraag, of het aangaat, een fatsoenlijk man op die wijze in het, openbaar zulk een be- leediging aan te doen. Men kende mij, wist dat ik lid was. De heer Van Bevervoorde was mij per soonlijk volkomen onbekend: alleen kende ik hem in zooverre dat toen al leen hij werd voorgedragen voor bi- bliothecaxis der gemeente, op mijn voorstel door den Raad besloten is die voordracht te renvoyeeren naar B. en W. om een oproeping te doen van sollicitanten op een verhoogd tracte ment. „Kan het ooit'' vroeg Mr. Bijvoet ten slotte, „de bedoeling zijn geweest van de leden van de IJsclub, toen zij zoo groote discretionaire macht had den gelegd in handen van het be stuur. aangaande schorsen en beve len, dat die op zulk een wijze zou worden uitgeoefend"? Zeker niet. De bedoeling is geweest dat de desbetref fende artikelen op milde wijze zouden worden toegepast. De leden van de IJsclub zijn geen recruten. die gedrild kunnen worden! Tal van leden rijden zonder eenig zichtbaar teeken rond., dat zij een kaart bezitten. Waarom heeft men hen niet aangesproken en wel mij, die in elk geval een deel der kaart zichtbaar droeg. En ik mag er nog den nadruk op leggen. dat niemand (ook de heer Van Bevervoorde niet) mij gevraagd heeft mijn kaart te vertoonen. Blijk baar was men dus overtuigd, dat ik lid van de IJsclub was. Daarop verzocht Mr. Bijvoet uit drukkelijk aan onzen redacteur, den heer Van Bevervoorde in kennis te stellen van wat hij had medegedeeld en hem dus de gelegenheid te geven daarop te antwoorden. Aan dat verzoek hebben wij na tuurlijk gaarne voldaan en den heer Van Bevervoorde een afdruk van het vorenstaande gezonden met het vol gende briefje: WelEdelgestr. Heer. Billijkheidshalve en bovendien op uitdrukkelijk verzoek van den heer Mr. F. A. Bijvoet, zend ik u hierbij een afdruk van wat over het Zater dagmiddag op de ijsbaan voorgeval lene, hedenavond in mijn blad zal worden gepubliceerd. Mocht u daarop willen antwoorden dan verzoek ik u beleefd, uw antwoord vóór 12 uur aan mijn Bureau, Z. B. Spaarne 6, te willen inzenden, zoodat ik het tegelijk met de mededeelingen van Mr. Bijvoet plaatsen kan. Hoogachtend, Uw dw. dr. (w. g.) J. C. PEEREBOOM.. Hoofdredacteur. Wij ontvingen daarop het navol gende briefje terug: „Wel Edelgeb. Heer, Onder dankzegging voor Uwe wel willendheid heb ik de eer, U mede 'te deelen, dat ik van de aangeboden gelegenheid geen gebruik zal maken. Hoogachtend, Uw dw. dr. (w. g.) K. Th. E. VAN BEVER VOORDE." De Haarlemsche IJsclub met hare niet zeer bezwaarlijke ballotage, is zoo goed als een openbare instelling. Vandaar dat wij vrijheid vinden om aan het voorgaande nog deze opmer king vast te knoopen, dat naar onze meening het ongelijk is aan de zijde van h,dt Bestuur. Waar bij al de betrokkenen geen twijfel hoegenaamd aanwezig was aan het, lidmaatschap des heeren Bij voet, (één enkele blik in de ledenlijst zou daaromtrent trouwens reeds ze kerheid verschaft- hebben) en tal van anderen niet over het niet of niet ge heel zichtbaar dragen der kaart wer den lastig gevallen, daar had een be stuur, dat wijselijk liever leiden dan heerschen wou, geheel anders kunnen optreden. Allerminst gaf de heer Bij voet aanleiding tolt een zoo grievende behandeling, om als een boosdoener in het publiek te worden geschorst en van de haan gejaagd. i Het is toch niet de vraag of men I Met een gezellig bal werd de wei een kaart heeft, maar wèl of men lid J geslaagde uitvoering besloten, is. En het is toch evenmin van iemand te vergen of te verwachten, dat hij, met een dame rijdende, deze midden op de baan in den steek zal laten, om met iemand, wien ook, een gesprek te gaan voeren. De publieke opinie, voor zoover wij die vernamen, is dan ook beslist ten gunste van Mr. Bijvoet. Zij zal voor zeker niet van richting veranderen, wanneer zij bemerkt dat de heer Van Bevervoorde tot de mededeelingen van Mr. Bijvoet het zwijgen dóet derhalve dei juistheid daarvan 'toe geeft. De artikelen van het reglement, die hierop betrekking hebben, luiden als volgt: Art. 12. De leden en allen, die het T. A. V. O. De Weezen-Gymnas- tick -en Schea-mvereeniging „Tot aller Vermaak opgericht" gaf Zaterdag avond xti het Weeshuis der Ned. Horv. .Gemeente voor Regenten, Regentes sen en weezen eene uitstekend geslaag de uitvoering, welke getuigde van flinke studie en ernstig willen. De verschillende oefeningen werden krachtig, correct en netjes uitgevoerd. De geheele uitvoering droeg liet stem pel van degelijkheid. Kranig werd ge werkt. Hulde daarvoor aan alle le den, weezen en oud-weezen der Ned. Herv. Gemeente. Ontegenzeggelijk neemt deze vereeniging één der eerste plaatsen onder de gymnastiek-vereeni- gingen hier ter stede in. Een mooi oogenblik was het voor de uitvoerenden, toen de beschermheer, de heer F. M. baron van Lynden. het woord nam om de vereeniging geluk recht van toegang hebben op de ter-te wenschen met de medaille in den reinen van de IJsclub, zijn verplichtwedstrijd van den Haarlemschen <te bevelen die door of vanwege het Schermhond behaald, en deze me- bestuur in'het belang van orde of Ij» S» tpéjpassehjk woord aan veiligheid worden gegeven, terstond, LIn één woord het'was een prachtige op te volgen. uitvoering. Arit, 13. De met het toezicht op de haan belaste leden van het bestuur Oplichting. Vrijdagavond ver zijn bevoegd degenen, die zich onor voegde zich bij een der vleeschhou- delijk gedragen. of zich niet onder-1 wers hier ter stede eene als dame ge- werpen aan "de bevelen in art. 12 ge- Weeje vrouw, met zwarte boa om noemd, onmiddellijk van de haan to j hallen ^"en^fZ''had doen verwijderen. Enz. geheel het voorkomen van eene I dame, zoodat de vleeschhouwer op Stnkken vnn don fJonioenteraad ilet eerste oogenblik geen vermoeden Adres van de doodgravers aan had met, eene sluwe oplichtster te doen Mozes Swart e om verhooging atUl L> -j - VT ViWvll het Isr kerkhof Mozes Swart en Hy- fehebben.Doch weldra zou hem dit 1 blijken, echter door een gelukkig toe val. man Delmonte. jaarwedde. B. en W. adviseeren tot afwijzing van dit verzoek, omdat in de laatste vijf jaar gemiddeld twee lijken per jaar worden begraven en daarvoor een jaarwedde van f 10 voor elk vol doende is. Voorstel van B. en W. tolt ver huring van gronden in den Veerpol- der en aan den Oudeweg, resp. aan C. J. van den Berg en A. Voortin,g. Voorstel van B. en W. tot weder De vrouw bestelde n.l. een ossen haas van 7 pond voor Mevr. Z. om Zaterdag te bezorgen, doch vroeg te vens een paar pond mooie lapjes om direct mede te nemen. Daar de oplichtster in den loop van het gesprek liet ontvallen dat mevr. Z. op het Frans Halsplein woonde, het geen sedert een half jaar niet meer het geval is. daar mievr. Z. naar Bloe- mendaal is verhuisd, begon de vleeschhouwer achterdocht te krijgen en vertrouwde hij het zaakje niet "er; voorzitter overhandigde, die deze me dailles aan het vaandel der vereeniging hechtte. Vervolgens namen de vrije oefenin gen op de plaats door de meisjesafdee- Ling een aanvang. In alleraardigste kleeding voerden zij de oefeningen meit sierlijke bewegingen uit, Deze meis- jesafdeeling is sinds kort door de ver eeniging opgericht. Terecht heeft Con cordia ingezien, dat er nok voor de toekomstige vrouw iets gedaan moest worden op het gebied der gymnastiek. Do vereeniging heeft er een goed werk mee gedaan. De oefeningen aan de harren door de 2e en 3e klasse d'er onder- en jon- gensafdeeling werden flink uitgevoerd, evenals de oefeningen aan de harren en het paard door de le en 2e klasse der noofclafdeeiing, die zich vooral kenmerkten door krachtige en vlugge uitvoering. Daarna gal het program ma weder een kijkje in de gymnastiek der meisjes. Onder liet zingen van turnliederen voerden zij eenige zang- reien uit, die zeer aardig werden uit gevoerd. Deze reien vielen bij het pu bliek zeer in den smaak. Hierna vroeg de heer Brussé nog eens de aandacht der aanwezigen, om als voorzitter der vereeniging den heer A. J. Meyerink. oud-directeur van Con cordia, te huldigen. Spr. merkte op, dat de vereeniging elf jaar geleden onder leiding van den heer Meyerink komende, toen slechts zes leden tel de. welk aantal onder zijne leiding tot 130 leden was geklommen. Als be wijs van sympathie reikte de voorzit ter den heer Meyerink een fraaie lau werkrans oven'. De vrije oefeningen voor de jongens die nu volgden, werden zeer kranig uitgevoerd. Hetzelfde was het geval met, de knotsoefeningen, die door het breede uitzwaaien der armen aan die bewegingen iets buitengewoon sierlijk® gaven. Na de pauze zagen we nog pittige oefeningen aan liet gewoon, "hoog en laag rek door de verschillende groe pen Ook de oefeningen der onderaf deling- werden alle keurig uitgevoerd, lot slot gaf de derde klasse der hoofd- afdeelmg een serie sfaafoefeningen. Perceel 11. Ingekomen 5 biljetten. W. F. Bijvoet Jr.. firma Hellings, Amsterdam, f 603.45; A. v Boven en Co., Diemen, f 577; A. H. Schenk, Haarlem, f 827.60; Rego Veth, 596.875. Een biljet ongeldig. Perceel 12. Ingekomen 6 biljetten. J. G. Schadd, borstelfab., Amster dam, f 601.76; C. T. v. d. Aart, Haar lem. f648.375. 4 biljetten waren on geldig. Perceel 13. W. F. Bijvoet, Amster dam. f 311; K. Max, Spaarndam, f 257.95; L. C. de Koter, Haarlem, f 306.50. H i n n e n i a n cl. Hiermee was liet programma afgcloo- houd dal. met het oog op een noodige beRon de' oplichtster uitvluchten verhuring van de boerderij Het To- j meer Doodleuk vroeg hij de vrouw reutje air C. Tromp, onder voorts-1 ^bekend was, te zoeken en te draaien, zoodat de vleeschhouwer het maar geraden achtte niets mede te geven, waarna de vrouw vertrok. Bij nader onderzoek ten huize van mevr. Z. is hem dan ook gebleken, dat zij van bovenstaande bestelling niets afwist, en hij met eene oplicht ster te doen heeft gehad. De politie is met een en andler in kennis gesteld en zal voorzeker deze sluwe bedriegster wel weten op te sporen. Men zij dus op zijn hoede. verplaatsing der gemeentelijke boom- kweekerij, de> genïeenlbe de beschik king behoudt over 1 hectare weiland Voorstel van B. en W. om gun stig te beschikken op het verzoek, om het hypothécair verband op vaste goederen van wijlen vrouwe E. J. H. Gerlings. wed. Mr. G. Heshuysen, destijds dienende als borgtocht voor den vorigen gemeente-onltvanger, op te heffen. Voorstel tot verlenging der ver gunning aan P. J. Schwartz tot bou wen op den stadsmuur. Voordracht voor onderwijzeres aan de Tweede Burgerschool: Mej. S. F. M..Wissing, Osdorp; Mej. E. H. Heijboer, Alfen a. d. Rijn en Mej. P, E. Koning, Nieuw Vennep. Indeop a.s. Dond erdag hier te houden algemeene vergadering van de R K. kiesvereeniging, zal een lezing worden gehouden door den heer H. van. den Berg, onder-voorzitter, over het on derwerp: „De leer van Mailbus en het N1 euw-Malthusianisme", alleen toegan kelijk voor katholieke mannen boven 23 jaar. De firma Winter Co. in d« Koningstraat alhier, welke een uitver koop van koopjes houdt, had gisteren zelve een bijzonder „koopje". Ten 9 ure 's morgens was de waterlei ding in den kelder gesprongen, waar door een breede straal water zich in den kelder ontlastte en tot 12 uur doorgutste. Zoo,als in de meeste gevallen kwam hier ook een geluk hij het ongeluk. Het water ontsnapte voor den meier, zoodat het waterverlies ten laste van de stad komt. Strengholt's Varieteite m-g e- zelschap heeft Zondagavond in „De Ver eeniging" veel menseden gelokt en door afwerking van een zeer vax-ieerend en amusant programma bijzonder succes gehad. We treden ditmaal niet in details, maar het is een feit dat dit Specialitei ten-gezelschap thans veei beter is dan voorheen en deze laatste voorstediinig, zoowel als die van veertien dagen gele den, een bezoek overwaard waren. Apollo. Zaterdagavond gaf de Zang- en Tooneelvereeniging Apollo, directeur de heer J. Wolterus Groo- tendorst. haar eerste uitvoering in de concertzaal der sociëteit St. Bavo al hier. De zaal was flink bezet, waaruit blijkt d'ut er wel belangstelling is voor de nog jonge vereeniging Hei programma bood een zeer groote verscheidenheid; afwisselend werden zangnummers ten gehoore ge bracht en tooneelstukken opgevoerd. De uitvoering werd geopend door het koor. dat onder leiding van zijn di recteur zeer verdienstelijk het „Wil helmus" (oude toonzetting) en Avond schemering van R. Volkmann ten ge hoore bracht. Vervolgens werd opgevoerd het kluchtspel in één bedrijf, getiteld „Ziek gemeld". Het is, een aardig stukje uil het soldatenleven, dat dank zij de goede vertolking uiistekencf tot zijn recht kwam ,en veel succes had. De komisch© voordracht door den heer P. J. Ego ten beste gegeven en ge titeld „Ondank is 's werelds loon" viel eveneens zeer in den smaak. Vooral de gedeelten betrekking hebbende op Transvaal en Chamberlain werden met daverend applaus begroet. Als hoofdnummer werd opgevoerd het blijspel met zang in 2 bedrijven, getiteld „De Inkwartiering of zes jaar de Bruid", een aardig stuk. dat goed ingestudeerd bleek te zijn, en dat dan ook vertolkt werd op eene wijze, zoo als wij dat van deze jonge vereeniging nog niet hadden vei'wacht. Een goede toekomst durven wij Apollo" dan ook voorspellen. Gijsbert Japicx. Het Frysk Selscip „Gysbert Japicx", alhier up. rjuchte d.d. 22 December 1897, met het doel de beoefening en onderhou ding der Friesche taal en het bevorde- reix van Frieschen zin bij de te Haar lem wonende Friezen, gaf Snjeonte- joun 13 Dec. in it Brongebouw eene bütengewoane Gaerkomste. De zaal was goed bezet. Wij begjinne 8 ure, stond op hec programma, en even daarna ving de opfiering aan. Verscixillende mooie Friesche liede ren werden ten gehoore gebracht en verder werden twee tooneelstukjes ge titeld „Lubbexd of de mislökte moart" en „In moantijd nei in pxüjsutdieling" opgevoerd. De opfiering schonk den aanwezigen veel genoegen. De ver schillende opvoerenden droegen hun ne rollen in het Fi'iesch zeer verdien stelijk voor. Het was een prettige avond, welke met een dounsjen werd besloten. T. an g e t reine n. Zaterdagmid dag ongeveer' 2 uur passeerde alhier aan den Oudenweg een zeer lange goe- deirexxtreiin komende van Amsterdam. Door een defect aan de locomotief reed de trein zoo langzaam, rlat, de af sluitboom en twintig minuten gesloten bleven. Bij gebrek aan machines hebben de nu rijdende goederenloco motieven 't hard te verantwoorden. Treinen van 75 tot 80 wagex'is zijn geen zeldzaamheid'. pen, dat een goeden Hik gaf op liet uitgebreide veld, der gymnastische oefeningen. Een bal dat tot vijf uur duurde, besloot deze welgeslaagde uitvoering. Giften. In de afgeloopen week is aan giften ontvangen voor den ver deren afboxxw der kathedraalkerk aan de i.eidsche Vaart alhier de som van f J41. De kapitein Jh. von Sclxxnid van het 4e regiment infant ejdie te Leiden, is op zijn: verzoek overgeplaatst bij het bataljon infanterie alhier in garnizoen. Naar wij vernemen zal Z. D. TI. de bisschop van Haarlem a.s. Zaler- dag in liet seminarie te Warmond aan onze ötadgeixooten den wëléerw. heer Leusen de II. Wijding van het Diaco naat en aan den weleerw. heer Brant- jes de H. Wijding van het sub Diaco naat toedienen. Zaterdag was de heer Bogaart. melk- s'ij ter, met zijn dogcar uit rijden hij zou in de Kastanjeboom" alhier even een li art versterking nemen en liet zijn paard en kar oen oogenblik onbeheerd staan, riet paard begon toen al spoe- die achteruit t,e Joopen en kwam tegen een boom terecht, ging toen voor uit, waarbij al gauw de dogcar en tuig m stukken wax-en, De viervoeter ging nu op hol en zocht zijn stal in de Haarl meer op. De rijder was nu genood zaakt. den weg verder te voet af te leg gen. Ongelukken kwamen niet voor. „Concordi a." Zaterdagavond woonden wij de gymnastiekuitvoering bij, die de vereeniging ..Ooncorda" gaf in de groote zaal der Vereeniging, oxx- der leiding van haar directeur, den heer Jac. J. Meyerink. Om half acht marcheerden de ver schillende afdeelingen oer vereeniging te zameix een 15(>tai gymnasten, met het vaandel voorop, de zaal binnen. Nadat halt was gecommandeerd, hield de voorzitter, de heer Brussé, een toespraak, waarin hij alleix een har telijk welkom toeriep en deed uitko men, dat de gymnastiek niet slechts is een middel om de gezondheid eix de sclioonheid van vorm te bevorderen, maar ook door ernstig willen en streven een invloedrijke factor is bij de ltarak- texvonniing. Daama traden de heeren Steen en Van Dok xxaar vorexx, die met een toe spraak de medaille, behaald in de In ternationale gyirinastiekwedstrijden te Rotterdam, de Koninginnemedaille van de schermwedstvijden in Den Haag, benevens eeix prijs corpssabel van den Haarlemmer Schermbond, aan den Harmonie. De nxuziekvereenigin; „Harmonie" geeft a.s. Zondag eene ma- tinée in de Sociëteit „De Vereeniging", met medewerking van een kwartet. Het programma, bevat cle volgende num mers: National Fencibles, Marsch, J. P. Sousa: Festival Ouverture, Leubner; Le Harlequin, Polka Humor. Fr. Zikoff: Het Lied (kwartet), C. Haser; Abendlied (kwartet), Fr. Abt. Primavera, F. J, Schweirnsberg; La Couromre d'Or, Ouver ture. Victor Buot; Plappernxaulchen, Sa- lomstück, Rich. Eilenberg; Schafer.- Sonntagslieri (kwartet), G. Kreutzer; Die Nacht (kwartet), Fr. Schubert; Gemma di Vergi, Fantaisie, Donizetti. Aanbesteding. Heden, werd door Buiig, en Wefh. van Haarlem, ten Raad- huize in het openbaar aanbesteed: De le vering vaxx Magazjjngo,ederen voor de gemeenitedichlfabrieken, benoodigd ln 1803. 1. 16.800 M. getr. ijz. buis; 2. ge smeed of smeedbaar geg. ijz. fittings; .3. spijkers, schroeven, 14.000 klink nagels; 4. 105 kg. moerbouten; 5. 50 lantaarnpalen; 6. smeed-, plaat- en bandijzer; 7. koperen hoofdkranen fittings; 8. Zink, tin, 13.000 kg. lood; 5000 kg. looden bxxis, 9. 1900 stuks glasruiten; 10. 45.000 kg. Luiksche kalk; 11. verfwaren; 12. borsitelwerk; 13. touwwerk. Ingeschreven werd door 6 firma's voor perceel 1: Van Berg Co., Amsterdam, voor f 42.19.02; Resink Co., Zutfen. f 4474.40: Smit en Blok, Amsterdam, f 4380.42; Peck en Co., Amst,, f 4486: W. J. Stokvis, Arnhem, f 4217.19; R. S. Stokvis Zoon, Rotterd., f 4251.78; Voor perceel 2 door 8 firma's, R. S. Stokvis en Zn., Rott.,* f 1812.57'; f 1411.61; v. d. Berg Co.. Amster dam. f 144l.70i; f 1947.17'; Smit en Blok. Amst,, 'f 1546.79; f 2192.59; W. J. Stokvis, Arnhem, f 177Ó.62f, f 1306.49i; Resink en Co., Zutfen 1436.82." Voor perceel 3 waren 2 inschrijvers Smit en Blok, Amst., f 476.2-7^; Menns en Co., Rott., f 509.27^. Voor perceel 4 was igeschreven door de Utrechtsche Schroefbouten- en moerenfabriek voor f 54.50. Voor perceel 5: Haarlemsche. Ijzergie terij, f 956.25; Deutiohemsche ijzer-, ko per- en metaalgieterij, f 822.50; Pletiterij, voorheen Enthoven Co., den Haag, f 559.50; D. P. Graaff, Haarlem f 1075. Voor perceel 6 geen inschrijvers. Perceel 7: Hiervoor waren 6 inschrij vers. W. J Stokvis, Arnhem, f 3256.38; en f 3246.13; C. H. J. Lubbers, Zeist, f 3739.20: Smit en Blok, .Amsterdam, f 2041.05; Pek Co., Amsterdam, f 3633.46; Stokvis Zn., Rotterdam, f 3657.67; George Wilson. Den Haag, 3626.20. Perceel 8. Ingeschreven hadden 5 fir ma's.: Nederl. Lood en Zinkpletterij te Utrecht, 1016.17; D. A. Hamburger, Am sterdam, f 1046.22: S. A. Vies Zn., Rot terdam, f 1032,50; Stokvis Zn., Rotter dam, t 1095.75. Een biljet was ongeldig. Perceel 9. Ingekomen 4 biljetten. J. J. B. Bouvy, Dordrecht, f 190.60; A. H. Schenk, Haarlem, f 405.75; Rego Veth. firma Sabelis. f 203.48. Een bil jet ongeldig. Perceel i0. Ingekomen 2 biljetten. Jac. Stoel. Haarlem, f 356; Maatsch. Erven Trip, Rotterdam, f 324.60. Kameroverzicht. Het kan niet beweerd worden, dat de sprekers, die Zaterdag over Bin- nenl. Zaken het woord voei-deu, het oor der Kanier hadden. Er werd veel gepraat en weinig geluisterd, wat voor degenen die luisteren moeten het vol gen der beraadslagingen niet verge makkelijkte. Nadat de heer De Stuex-s van den Minister de belofte had ge kregen om de commissie die de regee ring inzake het ethnografisclx museum zal voorlichten, tot ïxieerderexi spoed te prikkelen, exx nadat de vertraag de voltooiixxg van het Academische Ziekenhuis te Groningen een onder werp van beraadslaging had uitge maakt, welke beraadslaging locaal ge kleurd was gaf de afd. Middelb. onderwijs den heer Ter Laan gelegen heid te interpelleeren over het niet toe laten van kostelooze leex-lingen tot de Rijks II. B. Scholen. Erkennende, dat door die afwijzing geen wettelijk voor schrift geschonden was, wees spr. op de onbillijkheid die er in gelegen is wanneer aan onvermogende kinderen deix toegang tot de Rijks H. B. S wordt ontzegd. Elf van de afgewezen waren toch op de school gekomen 'n bewijs hoe groote opoffering onver- mogenden zich voor hun kinderen ge troosten, maar voor dezen vroeg hij alsnog vrijstelling van schoolgeld en gratis-leex'middelen. Het. debat bepaalde zich niet tot dit onderwerp alleen en zoo gingen de heeren Ter Laan en Verhey samen waar zij aandrongen op het plaatsen van meisjes op de H. B. S.. welke plaatsing thans geweigerd' werd. als er uitbreidir»" van klassen het gevol; van was. De toelating der meisjes mocht, niet afhankelijk woi'den gesteld van een toevallig getal leerlingen. Dr. Bos ver dedigde de vrije toelating tot de H. B. S. ook voor meisjes, wijzend op de gunstige resultaten van coëducalie. De heer Smidt meende, dat in af wachting van den arbeid eener Staats commissie. d® oprichting van nieuwe IT. B. S. niet mocht blijven rusten, wanneer de noodzakelijkheid daarvan bleek. De heer De Stuers behandelde uitvoerig het gebrekkige van het tee- kenoixderwijs op de H. B. S. en kexxr- de het zeer af. dat een onvoldoend cijfer voor teekenen bij het eindexa men geen reden van afwijzing is, wanneer nog een vak onvoldoende is. De Minister meende, dat de bewij zen van onverixxogen voor kostelooze toelating tot. de H. B. S. te lichtvaar dig werden afgegeven. Toclx erkende hij dat de gelegenheid om M. O. te genieten ruimer moest worden, maar daarvoor was een breken met histo risch geworden toestanden noodig. Het M. O. moest „op de helling". Daarom wilde de Min. thans geen radicale ver anderingen, geen toegeven dat in de consequenties tot allerlei ongewensch- te toestanden zou leiden, zonder re- kenixig te houden met personeel en ruimte doch wachten op de voor stellen tot reorganisatie der te benoe men Staatscommissie. Ook ten aanzien der meisjes moest een principieele, geen incideixteele be slissing worden genomen. Een pensioenvooi'stel betx*effende de leeraren bij het M. O. zou de Kamer spoedig bereiken. De Min verdedigde xxeutraliieit der Reg. op het gebied der spelling. Het teekenonderwijs stelde ook de Min. zeer op prijs. Bij repliek gaf de Min. den heer Ter Laan nog de toezegging dat hij bex-eid was hij aanvragen om kostelooze plaatsing door een vergelijkend' onder zoek tusschen betaleixden exx niet-he- talenden wilde doen uitmaken wxe voor plaatsing in aanmerking kwam voor welke toezegging de heer Ter Laan dankte. Eeix socialistisch amen dement om f 2500 beschikbaar te stel len voor restitutie aan tegen betaling toegelaten onvermogende leerlingen, werd met 43 tegen 23 stemmen ver- rad uitgesproken en moeilijk te vol gen betoog over het technisch ondei'- wijs in verband met 's Ministers plaxx- nen. Voldoend technisch M, O. was z. i. beter dan door een technicum te be- reikeix door Staatssubsidieering van pai'ticuliere instellingexi, te danketn aan het initiatief in bepaalde'streken des lands. Ook vroeg deze spr. een handelshoogeschool. De heer Dolk bepleitte een regeling van het tech nisch Lager Ondierwijs, z, i. meer noo dig dan een regeling van het tech nisch M. O., waarbij ook de heer Smeenge zich aansloot, terwijl de heer Nolens den Min. de vrije hand wilde laten, maar aandrong op pi'ac- tische opleiding, naar plaatselijke be hoeften, te verkiezen bovexi half-we- tenschappeiijke studie. De Min. deelde mede dat bij de her ziening der wet op het M. O. de be slissing nxoest vallen, waar het tech. nisch onderwijs moest wordexx ond'ex-- gebracht. De Min. meende bij de mid delb. dag- en avondscholen. Wat de ambachtsscholen betrof ovex'woog hij eerst een vaste regelixxg dea* subsi- dieering. te volgen door een wettelij ke. Alle wenken zou de Min. overwe gen. Heden 2 uur voortzetting. zaak meer te weten. Deze man, zekere P., was kort na den diefstal naar Londen verhuisd, doch is thans weder terugge keerd. (N. v. N.) j IJsongelulikeu. Het bijna 12jarig zoontje van den heer G. cle Gi-oot, kapitein der postboot Mi nister Havelaar, is op een tocht per schaats naar zee in het Keteldiep in -en »-ak gereden en verdronken; het lijk was dien avond nog niet gevonden. Men meldt uit Zwolle Een 23-jarig jongmensch, een zekere Scholten, van hier. is gisteimchtend op de schaats naajr Vollenhove gereden, om daar een familiebezoek te brengén. Hij is nog niet terug. Bij informatie is gebleken, dat hij niet op de bestem de plaats is aangekomen, zoodat men vreest, dat hij in een wak geraakt en verdronken is. Klanten door het ijs. liet ijs geeft gelegenheid zich ge makkelijk en pleizierig meteen te verplaatsen en geeft gelegenheid zelfs voor onze waarzegster „Hinke Kaart" zoo schrijft men uilt Fries land. „Hinke" is wijd en zijd bekend; zij heeft naam gemaakt met hare waar zeggingen. dat is nu eenmaal een feit Er zijn tal van menschen, die vast gelooven in de taal van deze clair voyants. Ouderwetsch is ze; de nieu wigheden: werken met een ei, ,,he|t rad van avontuur", daarvan wil ze niets weten, omdat ze niet secuur zijn. Hinke houdt zich aan haar naam zegt het reeds de 32 speel kaarten, die soms door het vele ge bruik wel wat groezelig zijxx. Maar dat deerlt Iiinke minder; zij profeteert eveix goed ixit: klaveren-tien of „schoppen-aas". Nieuwelmxg, de woonplaats van Hinke ligt aan het kanaal van Heerenveen naar Akkrum; vanaf de haan is eqn paadje geveegd tot Hin- ke's woning, zoodat men zich des noods op de schaats kan laten waar zeggen. Helt getal bezoeksters ®n bezoekers, dat het ijs voor Hinke aarxbrengt^ is groot en Hinke ontvangt ze met wel gevallen. Velen onder hen, die geen waarde hechten aan Hinke's profetiën, maar onde-r hen ook anderexi. Echteer, dat deert Hinke niet. Zij laaJt het aan ieder over te offeren wat hij wenscht (helooning vragen, doet zij nooit) en dat is voor Hinke het ware woord. (Telegraaf) Yerdaehto aangehouden. Men zal zich herinneren, dat in het be gin van September aan het Centraalsta tion te Amsterdam, ten nadeele van eene dame uit de Helmersstraat twee valiezen, inhoudende preciosa ter waarde van f 32.000, ontvreemd zijn. Donderdag is door een inspecteur van de recherche en een rechercheur iemand aangehouden, die verdacht wordt van de- Weerbericlit. Verwachting zwakke Zuidwestelij ke wincl, gedeeltelijk bewolkt De nieuwe Kamerclub. Zooals men. weet, bestaat de nieuwe vrijzinnige Kamer club uit de heeren De Boex-, Gremer, Doik, Ferf, Goeman Borgesius, Van Gijn, Hubrecht, De Klerk, Lieftinclc, Rixxk, Roessingli, Smeenge, Den Tex, Verlxey. Willinge en Zijlma. Niet aangesloten zijn de heeren Goe- koop, Hexxnequin, Van Kar nebeek, Mees, Roë'.l Van Styrum, Tvdeman exx Van dea- Vlugt. „De Niexxwe Courant" gaat de gevol- geix xxa, die de nieuwe clubformatie hebben kaxx lo. r-exx beter georganiseerde liberale oppositie tegen het Kabinet. 2o. een eensgezind optreden van alle liberalen ten aanzien van de na derende kiesreclitplannen. Droiikeuians dwaasheden. Eenigszins beneveld door het gebruik van alcohol trachtte een bouwman op een markt ergens in ons vaderland een paarcl te verkoopen aan een koopman. Na lang handelen kwam men overeen te betalen f 10 voor ieder jaar, dat liet paard oud was. Nu ontstond echter kwestie over den ouderdom De koop man beweerde dat het beest 7, de boer dat het 16 jaar oud was. Spoedig kwam liet van woorden tot daden en vielen over en weer klappen. Nadat op hei politiebureau was uitgemaakt dat het paard zeven jaav oud was, vond de bóer het beter 25 gulden schadever goeding te geven en toen was de vrede hersteld. Accountants. Te Rotterdam is opgericht onderden naam ,,De Nationale Oaganisatie van Accountants" eene vereeniging die zich ten doel stelt de bevor dering deir Accountancy in liet algemeen en de behartigixig van de belangen uarer leden in liet bijzonder. Het bestuur is samengesteld als volgt: L. Smits te Haarlem, leeraar in het Boekhouden, president der afd Haar lem van „Mereurius". voorzitter; P. l' ontem te 's-Bosch, boekhouder en feeraar in het boekhouden, vice-voor- zitler, K. B. Blomniendaal te Rotterdam boekhouden- aan de Nationale Levens- veizekeringbank, secretaris. A. C F S i H Rotterdam, leeraar in het boekhoudeu, bibliothecaris en W A Dnjver te Rotterdam, controleur hij de American Petroleum Company. Ontvreemd In het tijdsverloop der jongste ze ven maanden is uit de Onze Lieve Vrouwekerk te Maastricht ontvreemd een „Antependium" (altaar-voorhang", vervaardigd van wit zijden stof, dat gespannen was op een houten raanx. Het dioek, dat een groote waarde heeft en vermoedelijk is gemaakt ia het laatst der 17e eeuw. is bewerkt met zwaar goud- en zilver-borduursel en dunne gouden franje. Verder wordt nog vermist een doek van goudlaken, dienende voor hetzelf de doel. Dringend wordt vei-zocht ei-nstige nasporingen in deze, speciaal bij han delaren in antiquiteiten, verzamelaars van oudheden en musea. Uit Westerwolde. H. en zijn vrouw lagen ï-eeds lang in zoete rust, toen de vrouw plotse ling haren echtvriend wakker maak te met de woorden: „Hinderk, daar

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2