Visitekaartjes Prijs 6© cents de 100. beroep op Duitschland was niet vol doende, want daar liep het begrip tech- nicum ook nogal uiteen, gelijk spr. in bijzonderheden aantoonde. Men wist dus niet wat de Min. bedoelde; men kende slechts de aanduiding van een technicum verdeeld in dirie vakken, waarbij scheepsbouw en mijnbouw vergeten waren. De Minister wilde een onderzoek instellen en reeds nu drie hoofdleer aren benoemen, ten einde die gelegenheid te geven in den vreemde te gaan kijken. Dat was verkeerd. Eerst moesten de plannen vast staan. "Voor het onderzoek daarnaar wilden de voorstellers van het amend, geld geven, desnoods voor die benoeming van één deskundige, die de plannen zou uitwerken. Hun amendement was dus welwillend bedoeld. Het werd dan ook als zoodanig dooi den Minister Kuyper beoordeeld. Het was 's Ministers doel zeide hij adviezen in te winnen. Daartoe strekte de aanvraag in de eerste plaats. En van dien weg liet de Min. zich niet af brengen. De bestaande vakscholen moesten behouden en uitgebreid wor den. maar dat was niet genoeg. Wij stonden bij het buitenland achter en dat mocht niet langer. Nu wilde de Min. wel afzien van de aanstelling der boofdleeraren. Hij wilde echter den post behouden voor „onderzoek van en maatregelen voor de eventueel© op richting" eener middelb. techn. school, maar voor minder dan f 20.000 kon de Min. het niet doen. Intusschen de heeren Hubrecht c.s. waren met het antwoord tevreden en trokken hun amend, in. Bij het verder debat kreeg de heer Talma f 500 los van den Min. voor de Zeevaartschool te Vlissingen en de heer Van Bylandt 3000 voor de am bachtsschool te Apeldoorn, welker De- stuur verzuimd had tijdig subsidie te vragen. De heeren Roessingh en Ketelaar klaagden over den treurigen toestand van het onderwijs te Emmen, omdat de Reg. geen voldoende subsidie voor scholenbouw wilde geven. Deze grief gold, volgens d'en heer Ketelaar, ook voor andere gemeenten. Diezelfde spr. drong voorts aan op aanvulling van enkele in de Leerplichtwet gebleken leemten; op een betere uitvoering der subsidiewet door Ged. Staten der pro vincies, die te veel aan de minima der salarissen vasthielden; op een duide lijke verklaring der Reg. of onderwij zers die niet voor herhalingsonderwijs benoemd zijn, verplicht kunnen wor den dat te geven; op betere uitbetaling van salarissen in sommige Limburg- sche gemeenten, waar de onderwijzers wel eens een jaar op hun tractement moeten wachten. Wat had de Reg. daartegen gedaan. Over Lager Onderwijs, thans aan de orde. zijn nog ettelijke sprekers in geschreven. Men gaat er heden 10 uur mede voort. Accijns op gedistilleerd. Het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd is bij de Tweede Kamer ingekomen. De verhoo- ging is van 63 tot 70 gld. per hecto liter. De Min. van Fin. verwacht daar van ongeveer 3 millioen meer in de schatkist. Als overgangsmaatregel zal bij het in werking treden der wet van meer dan 25 HL. die in voorraad' is navordering plaats hebben. Handel met Znid-Afrika Zaterdag vergaderden, naar het Hbd. meldt, te Amsterdam eenige heeren uit verschillende oorden das lands met het cfoel de oprichting voor te bereiden eener Nederl. Export-Maatschappij op Znid-Afrika. Belanghebbenden kun nen zich voor nadere inlichtingen wnden tot een der leden van het be>- stuur, samengesteld uit de heeren Nic. Simonsz. lid der Prov. Staten van Friesland, te IlariingenP. D. Fon tein, houthandelaar te Hardingen B. L. C. de Haan, kassier te Leeuwarden; U. G. Schilthuis. lid dier- firma Schilt- huis in Cn.. graanhandelaren Gronin gen; rar. J. C. Kakeheeke. oud-advo caat te Pretora, directeur der Overijs. Hypotheekbank te Deventer E. J. v. Gorkom. oud-nntarïs te Johannesburg; lid van het hoofdbestuur der Ned. Zd- Afrik. Vereen, te Den Haag; O. An dnessen. notaris te Rotterdam, allen commissarissen'; G. A. Rietveld, lid der firma Hoy man en Schuurman te --Musterdam, arbiter, K. E. Hoekstra, te Leeuwarden, directeur D. P. Gnod- de te Arnhem, hoofdvertegenwoordi ger in Zuid-Afrika. Het bestuur 'noopt, dal een dergelij ke Neder!andsche onderneming hier te lande algemeene sympathie zal ont moeten. Ongevallenwet. Bij Kon. besluit van 5 dezer, opgeno men in de „St. Ct." van heden, is vastgesteld een algemeene maatregel van bestuur als bedoeld in art. 7 sub III der Ongevallenwet 1901. Daarbij zijn m. a. w. aangewezen de bedrij ven, welke volgens hunnen aard niet gedurende het geheel ei jaar, maar slechlfs gedurende een zekeren tijd van het jaar worden uitgeoefend Bij ministerieel© beschikking vastgesteld het formulier betreffende de inlevering door de werkgevers van de opgaven, benoodigd tot vaststelling der premie, en het formulier der loon lijsten, bedoeld in artikel 46 der Onge vallenwet 1901. Uitvaart van minister Kruys. Maandagmiddag had op de begraaf plaats Eik en Duinen te 's Gravenha- ge de uitvaart plaats van den Minis ter van Marine, den gep. vice-adimi- raal Kruys. H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. II. den Prins der Nederlanden hadden zich doen vertegenwoordigen. De boden van het departement bege leidden aan weerszijden den lijkwa gen en op het kleed, dat het, stoffelijk overschot dekte, lagen 4 bloemkran sen. eene van de betrekkingen en de drie overige van de marine-directies uit Amsterdam, Nieuwediep en Helle- voetsluis en herkenbaar aan het lint in de kleur van de Nederlandsche vlag Achter de koninklijke rijtuigen slo ten zich aan de koetsen met de fami lieleden en verder gingen van het sterfhuis mede do ambtgenoot en van den overledene, de ministers Kuyper, Bergansius, De Marez Oyens, Harte van Tecklenburg, Melvil van Lynden, en Idenburg, allen in den rouwstoet; de Voorzitter van de Tweede Kamer, de commandanten in de direction te Amsterdam, Nieuwediep en Hellevoet, de schouten-bij-nacht Derx, Ellis en Van Nes, 's Ministers adjudant, do luit. t z. Ie kl. Koning, een groote kring van marine-officieren, militai re en burgerlijke autoriteiten had zich op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen verzameld om op de rustplaats de laatste eer aan het ontslapen hoofd van het departement te bewijzen. Aanwezig of vertegenwoordigd wa ren op den doodenakke-r bijna alle vlag-, hoofd- en verdere officieren dier zeemacht, werkzaam aan het de partement, de burgerlijke chefs der afdeelingen met tal van ambtenaren hij het ministerie van marine, depu tation van officieren uit de marine- directiën, de oud-ministers Jansen, jhr. Roëll, Gericke; de staatsraad vice- admiraal Bosch, de leden van de Tweede Kamer De Savornin Lohman, Bylandt, Talma, Brummelkamp; cte directeur van het Kabinet der Ivo. nxngin, het oud-Kamerlid de gepens. schout-bij-nacht Guyot, de Japansche gezant, de gepens, vice-admiraals Mac Leod, Stokhuijsen en Quispel. de lui tenant-generaal Kool, een deputatie van officieren bij die kweekschool voor de marine, de burgemeester van Loos- duinen, jhr. Hoy, en tal van oud-zee officieren van alle rangen, onder wie ook de vorige adjudant luit. ter zee Jonckbeer. Luit.-generaal Bergansius hield een lijkrede, waarna het woord' gevoerd werd' door schout-bij-nacht Derx, com mandant der marine te Amsterdam. tng hooren klagen over het gedrag van d. Tempel, J. W. Smit an H. M. Smilt de rijksveldwachters tegenover hunne aan wien tevens werd opgedragen, de arrestanten? inoodige spoed met de voorbereidingtei Waarom nooit over deze ambt en a-1 maj(en ren en wel over gene Indien ik een ant woord moest geven op deze vraag, ik IJsongelukken. Te Leiden is uit het Galgewater op gehaald het lijk van een jongmensch uit Delft. Wenselaar genaamd, die gis teren met drie kameraden in een wak was gereden. Zijn drie makkea's wis ten zich te redden. Toen Wenselaar op- gehaald werd, waren de levensgeesten geweken. Gistermiddag is de 17jarige Pauw uit Roelof-Arendsveen. die zich per schaats op de Brasemermeer had be geven, in een wak gereden en verdron ken. In dien afgeloopen zomer is een broeder van den verdronkene met zei. len te water geraakt en verdronken. Noodlottige gevolgen van een ysongeluk. Zooals gemeld is, zakten onlangs twee broeders uit de naburige Belgi sche gemeente Doel, op een water, gelegen onder de gemeente Clinge, door het ijs en verdronken zij. Sedert het bekend worden van het ongeluk ligt de moeder der slachtof fers sprakeloos te bed en is de oude vader zeer ziek geworden, terwijl de zuster der broeders van verdriet krank zinnig is geworden. Id brauu. Te St. Johannesga (Fr.) vulde de 65-jarige echtgenoote van K. Tinga gisteren de lamp met petroleum, toen de vlam in de olie sloeg en de klee- ran van de vrouw vlam vatten. Haai man was niet thuis. K. Bos ontdekte het ongeval en wist de vlammen te blusschen, waarbij hij beide handen brandde. De vrouw is van onder tot boven met brandwonden overdekt haar toestand is gevaarlijk. Gelukkig was toevallig een geneesheer uit Hee renveen in 't dorp aanwezig, die da delijk hulp verleende. Dr. Schaepmau. Met leedwezen verneemt de „Geld." dat de gezondheidstoestand van mgr. dx. Schaepman in den laatsten tijd veel ie wenschen overlaat. Weerbericht. Verwachting: zwakke tot matige Zuidelijke wind', betrokken, weinig verandering in temperatuur. Een kranige onde sportman, De 88jarige S. B., te TjalleberdJ (Fr.) maakte met zijn wouw nog een tocht je per schaats. Het paartje gleed er nog wat kranig over! Een gedenkteeken. In Suxiname heeft rich, onder het eere-voorzitterschap van den heer C. Lely, een comité gevormd uit alle ran gen en standen der maatschappij met het doel gelden bijeen te brengen tot oprichting in die kolonie van een ge denkteeken ter eer© van de nagedach tenis van jhr. mr. Van Asch van Wijck minister van koloniën, oud-gouver neur van Suriname. Terwijl zich hier te lande ook een comité gevormd heeft om dat plan te steunen. Het bestaat uit de heeren: mr. W. A. van Emdien, W. van Es- veld, mr. C. H. v. Meurs, (N. Gracht 41, Haarlem), J. A. H. Reiziger en jhr. mr. J. I. W. C. Von Weiier aan wie bijdragen kunnen worden gezonden. Mishandeling van arrestanten Een rechterlijk ambtenaar schrijft het volgende aan het Hbld In de zitting van Donderdag 11 Dec. jl wees de heer Schaper op de geruch ten van mishandeling van arrestanten door de maréchaussees in de kazernes. Op strafzittingen van onze rechtscol leges hoort men beklaagden dikwijls in dien zin klagen, en als men henge looven wl, dan zou 't volstrekt geen zeldzaamheid zijn, dat deze ambtena ren zich misdragen tegen hunne ar restanten. 't Is moeilijk na te gaan of bedoelde klachten op waarheid gronden, want tegen het ja van d'en een staat het neen van dc-n ander. Dat evenwel die klachten steeds ver dicht zullen zijn, is moeilijk aan te nemen. Dat een verdachte ten opzichte van liet feit, waarvan men hem ver zou zeggen de maréchaussees zijn al tijd militairen en nog koi't geleden schreef uw korrespondent uit, Berlijn de mindere geschikheio van den Ber- lijnschen politiei-agent voornamelijk toe aan het feit, dat deze gerekruteerd is uit bij het leger gediend hebbende' onderofficieren. Ik geloof, dat deze opmerking alleszins juist is. Maar een tweede oorzaak waarom de maréchaussee als poltiemun doorgaans niet te verkiezen is beven een rijks veldwachter, kan gerusteLijk hieraan worden toegeschreven, dat de maré chaussee te jong in het korps wordt opgenomen. Wie jong is, is lichter prikkelbaar. En vooral wanneer zoo iemand zich beleedigd acht, en zich als autoriteit verplicht gevoelt 't ge zag hoog te houden, is 't niet ondenk baar, dat zoo'n jonge maréchaussee wat onhandig optreedt vooral wan neer hij staat tegenover half of heel beschonkenen. En 't ware te wen- sclien. dat de maréchaussees zich dra iner voor den geest hielden art. 5 van liet reglement op de Krijgstucht, waar staat„Alle officieren en onderoffi cieren (en hieronder zijn ook begre pen de korporaals-marechaussees), zijn verplicht om met d'e zoodanigen, welke zich in den drank mochten heb ben te buiten gegaan, voorzichtig te handelen, zich met hen in geen woor denwisseling in te laten, veel minder dezelven te slaan of te mishandelen, ter voorkoming van grootere misdrij ven." Nu langzamerhand het korps mare chaussees wat ouder wordt, zullen de jongeren bij dat corps gaandeweg wel in de minderheid komen, en bezadigd heid treden in de plaats van overeiling. Intusschen gewensclit is 't. dat, wordt, eenige klacht van arrestanten ten opzichte van de marechaussees ge grond bevonden, een gestrenge straf niet zal uitblijven. Ik voor mij stel tot dusverre in 't al gemeen als politieman een rijksveld wachter boven een marechaussée. En hierin sta ik niet alleen getuige de verschillende stukken van justitieele ambtenaren, die over dit onderwerp in de juridische tijdschriften en vak bladen verschenen zijn. Hadden de maréchaussees geen ka/- zomosMaar wat zou een brigade marechaussees zijn zonder kazerne. Een ondoordachte daad. Te Hoorasterzwaag, in de Friesche gemeente Schoterland heeft een jongen een kameraad onverwachts in den nek gegrepen en bijna geworgd. De knaap verloor het bewustzijn, zoodat het in roepen van geneeskundige hulp ge wensclit was. Na eenigen tijd herleef de hij, doch schijnt overigens niet buiten gevaar, daar hij niet slikken kan en niet in staat is een woord te spreken. Het comité dringlt bij Bestuurdersbon den en Plaatselijke Arbeidssecretari aten aan zich voor het gemeenschap pelijk doel (tijdelijk te constitueeren, waarvoor ook de medewerking kan worden verkregen van niet aangeslo ten vereenigingen of van zulke orga nisaties van werklieden, die nooit iets van zich doen hooren. Binnen zeer korten tijd kunnen alle mogelijke inlichtingen worden verkre gen, waarvoor men zich wenden kan tot den secretaris J. Mussert, Kinker- Straat 151, Amsterdam. Een waanzinnige. De 22-jarige schoenmaker W te Hem gelo (O), sinds jaren menschenschuw, werd dezer dagen plotseling waanzin nig. Hij ontkleedde zich en sloeg al les kort en klein, wat hij in handen kreeg ten _slotte ook de ruiten. Daar hij toen J-lijkbaar last kreeg van de binnendringende kou. maakte hij van de stoelen een vuur op den srond en sprong vervolgens om. en door de vlam men, De politie, geholpen door eeni ge burgers, had heel wat moeite den ongelukkige te bedwingen hij is daar na naar liet krankzinnigengesticht te Deventer gevoerd. Comité voor Min.-loon en max. arbeidsduur. Men schrijft ons: Zaterdag 13 Dec. 1.1. werd in het ge bouw d'Geelvinck te Amsterdam een vergadering gehouden van bovenge noemd comité, tot vaststelling van het program van actie. Vertegenwoor digd' waren: Soc.-Dem. Arbeiderspar tij (Loopuit), Alg. Ned. Werklieden verbond (Mussert), Ned. Schildersge- zellenbond (v. d. Tempel), Ned. R.-K. Volksbond (J. W. Smit), ChT. Nat. Werkmansbond (Nahuijsen) Alg. Ne derl. Timmerliedenbond' (v. OosJtvoor- ne), Ned. Metaalbewerkersbond (Over) Ned. Menb eJmaker sbon d (Jansen), Bond voor de kleedimgindustrie (Stoe- linga), en het Chr. Arbeidssecretari aat (H. M. Smit). Dei Bond van R.-K. Werklied enver e en igingen in het Aarts bisdom Utrecht en het Ned. Werklie denverbond „Patrimonium" waren door ziekte der aangewezen gedele geerden niet vertegenwoordigd, terwijl van het Nat. Arb. Secretariaat be richt was ingekomen, diat op de eerst volgende gedel egeerdten-vergadering het voorstel tot samenwerking zou worden in behandeling genomen. Na breedvoerige discussie omtrent punt 1, in hoofdzaak loopende over het euvel' van de huisindustrie met betrekking tot de Kleeding industrie, w.erd het werkprogram als volgt vast gesteld: 1. Het zenden van een adres aan de Regeering tot het verkrijgen vaneen wettelijk voorschrift, waarbij de be sturen van alle openbare) lichamen verpflichlt worden tot het opnemen van loon- en arbeid'sduurbepalingen bij aan- en uitbestedingen. 2. Het indienen van een Memorie aan de besturen van alle openbare lichamen, om hen te bewegen tot het in het leven roepen van genoemde bepalingen. 3. Het doen drukken en verspreiden van een geschrift, bestemd om de noodzakelijkheid van genoemde be palingen algemeen bekend te dom worden. 4. Bestuursbonden en Plaatselijke Aanwerven. Men schrijft aan dé Tel: Tusschen twee tuinen loopt een sloot. A eigenaar van den penen tuin is er steeds als de kippen bij in die sloot te graven.. Hij doet het op min eerlijke wijze, nl zoo, dat telkens meer van B's wal dan van den zijne afgenomen wordt. Het spreekt van zelf dat na verloop van tijd op deze wijze de tuin van A een mooi streepje grooter is ge worden. Er zijn werkelijk menschen, die zich aldus, ook bijv. nog door een laan of een weg. (geen kunstweg, dat gaat moeilijkl, af te nemen, zich, ten koste van anderen weten te verrijken. 'f. Middel heet in Groningen „aan werven". In de gemeente Midwolde is een weg' opgemeten. Een plan is aan hangig om dezen weg, die Midwolde en Oostwold langs den koristen afstand zal verbinden, te verbarden. Langs een deel van den weg liggen de per- ceelen van een groot aantal aanwonen- den. Wat bleek nu bij de opmeting? Volgens liet kadaster moest de weg overal een breedte van 8 tot 9 meter, tot het midden der sloöt bezitten. In waarheid is de brcede thans niet meer dan gemiddeld 6 Meter. Nergens bedraagt ze meer dan 7 en op vele plaatsen nauwelijks 5 of 6 meter. Waar is de grond «-©bleven. De oplossing van dit raadsel Jigt naast den weg. Was liet zoo doorgegaan, dan zou er een tijd gekomen zijn, dat de weg weg was. Het ongelukkig gevolg v: de omstandigheid ia. dat het. nu wel groote moeite zal kosten provinciaal subsidie te verkrijgen voor de verhar- nin<£. denkt schuldig te zijn, de waarheid- niet zegt, is menschelijk. Maar op Arbeidssecretariaten uit te noodigen, grond waarvan te gelooven dat hij een zich voor dit doel tijdelijk te) eonsti- marechaussee valschelijk beschuldigen' z.'il Indien nu de beklaagden zulke ongunstige voorstellingen geven om trent alle ambtenaren van politie, men, zou kunnen denken aan opzettelijke kwade trouw van de zijde der beschul digden. maar dit is niet het geval. Want wie heeft ooit Gn een strafzit- Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer benoemden tot rapporteurs over de we/tsontwerpen tot vekhoosing van de begrooting van binnenlandsche zaken voor 1902 (onderstand aan enkele ge meenten) afwijking van regels om trent plaatselijke belastingen ten be hoeve van verschillende gemeenten wijziging heffing voor 't gebruik pro vinciaal kanaal van Almelo naar de Pruisische grens idem van tolgelden voor het gebruik der provinciale kunst wegen in Groningen idem watertol aan de brug over de Tusschenlinde bij Slijkenbrug en wijziging der Justitie— begrooting voor 1903 (uitvoering der Beroepsweit), de heeren Van Wichen, Van de Velde, Rink, Fert en Schokking, Wijziging van hoofdstuk IX der Staatsbegroofing voor 1901voorzie ning kas-tekort van den Indischen dienst in 1903wijziging en verhoo ging van hoofdstuk X der Staatsbe- grooting voor 1901 intrekking wet tot onteigening voor looaalispoorweg Am sterdamHaarlem wijziging begroo- iing Suriname voor 1901, en wijziging en verhoóging der Indische begrooting voor 1901 de heeren Van Idsinga, Fock, Van Limburg Stirum, Van Al phen en Van nüben Seis. Niets nieuws onder de zou. Wanneer tegenwoordig de rechtge aarde Arnhemmer aan :t mopperen is over de woest rijdende tuf-tufs, en al wat op die zelf-beweegmachines ge lijkt, heel ver van zich wenscht, dan diende hij toch welzijn rechtvaardigen toorn te matigen, want er is ook op dit gebied niets nieuws onder d'e zon. Onze zeer geachte voorvaderen maakten het met hard rijden in hun karossen al even erg. In Arnhem schijnt het in 't begin van de 18e eeuw wel de spuigaten te hebben uitgeloopen. Als men de or donnantie van 1726 leest, door de ma gistraat van Arnhem uitgevaardigd ten einde het woeste rijden te beteugelen, dan zou men haast denken, dat het Arnhem van die dagen een Romeinscn circus was waarin de wagenmenners elkaar met edelen naijver trachtten voorbij te snellen. Het stuk begint met een jeremiade de hoop van de edelachtbare heeren op het huis van Maarten van Rossem, dat het „jaagen en rossen" van die koet siers zou ophouden, was niet veiwe- zenlijktintegendeel net nam toe en de koetsiers deden alle moeite „met hard jaagen en rossen malkanderen voor te komen en als den prijs af te winnen waaruit niets anders te wag- ten ende te vresen zvn als swaare on gelukken ende onheylen. omdat nog bejaarde mensen veel rr.in kinderen in staat zijn om de furie der paarden in hun volle run wesende, te kunnen ont- wyken. (N. Arh. Ct. In de toelichting tot dit wetsont werp wijst de Min. van Financiën er o.a. op, dat al laat men de uitgaven voor spoorwegen, voor de verlegging van den Maasmond en voor d'e Staats- rn i j neme» p loiitatLe., alsmede hiet aan de Rijksverzekeringbank te verstrek ken renteloos voorschot, bulten reke ning, voor welke uitgaven mag wor den geleend, dan nog overblijft een ongedekt tekort van ruim f 5.000.000. Verder zullen vrij belangrijke be dragen noodig zijn voor de Beroeps- wet en de Hinderwetten, benevens de aangekondigde hervorming van het technisch onderwijs, zoo dat helt niet waarschijnlijk is, dat de werke lijke uitgaven voor 1903 veefl onder het thans geraamde bedrag zullen blijven. De Min. heeft 't onder die omstan digheden zijn plicht geacht onverwijld) maatregelen te nemen om tot herstel van het financieel evenwicht te gera ken. Het komt hem geraden voor voorshands te volstaan met een ver sterking der middelen, dieoveireen vol jaar gerekend, op ongeveer 3 millioen gulden te stellen is. Bij de overweging der vraag, uit welke middelen de versterking der Rijksinkomsten te vinden ware, is in dei eerste, plaats gedacht aan het ta rief van invoerrechten, waarvan de herziening in bewerking is. De om vang van den voorbereidenden arbeid' en d'e tijd, dien de behandeling van het wetsontwerp in de Staten-Geme- raal zal vorderen, zijn oorzaak, dait voorshands nog op de hoogree ballen uit het tarief niet valt te rekenen. Hieraan zijn dus voor de urgente .voorziening in het tekort geen midl- I delen tei vinden, En evenmin kan, miet het oog op die urgenltie, tot de directe belastin gen de toevlucht worden genomen, afgezien van andere principieel© be zwaren. Van eene verhooging van den ac cijns op het gedistilleerd tot f 70, dat is mei 1/9 'zal een hoogere opbrengst van f 2.700.000 a, f 2.800.000 per jaar mogen word'em verwacht. De Min. doet slechts noode het voorsltel. Nu eenmaal sterke drank een veel gebruikt, zij 't dan ook een verre van altoos onschuldig genotmiddel is, kan men er, meent de Min., der Regeering zeker geen verwijt van maken dat zij dit gebruik aan de behoeften der schatkist dienstbaar maakt en daar op eene zware belasting legt, waarin niemand meer behoeft te dragen dan hij verkiest. De Min. gelooft niet dat het ge bruik dermate zou afnemen, d'at het doel, het verkrijgen van eene hooge re opbrengst, zou worden gemist. Evenmin meent de Min. dat grens- f.raude door de verhooging zal wor den verlevendigd of zal opduiken, ter wijl hetzelfde geldt voor frauduleuse uitslagen uit fabrieken. De Min. acht overgangsbepalingen noodig. Door d;q bepaling, dat navordering van de verhooging zal geschieden, zal' het belang worden weggenomen om nog voor het in werking komen der wet gedistilleerd in voorraad op te slaan. Bij de wetten van 1863 en 1865 w,erd nabetaling gevorderd! van voorraden boven 10 liter. Thanis nu het eene verhoogïmg van slechts f 7 geldt, wordlt voorgesteld de nabetaling eerst bij voorraden van 25 liter te doen aanvangen. Door branders en distillateurs is herhaaldelijk geklaagd over den zwa- ren druk, dien de bestaande bepalin gen omtrent het stellen van zekerheid voor den accijns op hun bedrijf leggen. Inderdaad is het den Min. ge bleken, daft de bepalingen nopens de zekerheidsste'l'ling te bezwarend zijn. De Min. is dan ook van oordeel dat, zonder gevaar voor de belangen der schatkist, de borgtochten aanzienlijk kunnen wordien verminderd. Daarom wordt voorgesteld het be drag der te stellen zekerheid door d'en Min. van financiën te doen bepalen. «Het Volk». Volgens het „Centrum" zal Mr. P. J. Troelstra binnenkort aftreden als hoofdredacteur van „Het Volk", en als zoodanig worden vervangen door Mr. Mendels. Naar wij uit vertrouwbare bron ver nemen, is voorloopig hiervan niets be kend. Wij herinneren er aan, dat reeds in een vroegere periode Mr. Troel stra het kamerlidmaatschap en het hoofdredacteurschap van „Het Volk" gelijktijdig waarnam, zoodat in zijn verkiezing geen aanleiding behoeft te bestaan voor zijn aftreding als hoofd redacteur van het sociaal-democratisch orgaan. Yerhoogig accijns op liet gedistilleerd. Ingediend is een wetsontwerp tot tueeren en op plaatsen waar derge- verhooging van den accijns op helt lijke organisaties niet bestaan, het gedistilleerd. oprichten van comité's ta bevorderen. De accijns per hectoliter gedistil- tot het voeren van plaatselijke propa- leerd' ad vijftig percent sterkte bij ganda. art. 1 dar wet van 27 Sept. 1892 be- Tot bestuurders werden aangewe- paald op drie en zestig gulden, wordt zen: J. Loopuit, J. Mussert, G. C. v.verhoogd tot zeventig gulden. INGEZONDEN MEüEDEE- LINGEN. 30 cents per regeL Heeft U noodig? Zoo ja, wil die dan bestellen aan de Stoomdrukkerij Lourens Coster, bijkantoor Meer dan 40 lettersoorten ter keuze aanwezig. Telefoonnummer 724. Rechtzaken. Poging tot moord. Maandag werd voor de Haagsche rechtbank behandeld' de zaak van het Zeeuwsche meisje, dat in September in het kantongerechtsgebouw in Den Haag op een zaakwaarnemer een re volverschot loste. Uit de behandeling bleek, dat be klaagde. die in intieme relatie met den zaakwaarnemer stond minder op d'en zaakwaarnemer gebeten was, dan op een eveneens op diens kantoor werk zaam persoon, die volgens haar, den zaakwaarnemer tegen haar opstookte, Zij ontkende de bedoeling tot d'ooden te hebben gehad. Het openbaar ministerie vorderde haar veroordeeling tot een jaar ge vamgenisstraf wegens poging tol moord. Onderwijs. Acad. examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het, aanvullings-examen vol gens art. S6, wet H. O., bij da littera- •rische faculteit, door den heer P. Grootte. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „De Analyse van het Slikxnechanisme", de heer J. C. Kindermann, arts, geb. te Helder. Leiden. Geslaagd voor het candi- daatsexamenin de godgeleerdheid, eer ste gedeelte, de heer B. Nieuwburg: voor het candidaats-examen in de rechten, de heeren F. E. Vlielander Hein en J. A. van Neer. Sport en Wedstrijden. Voor de jaarlijksche Internationale Zeilwedstrijden op de Middelandsche Zee, bij Nizza, Cannes, Monte-Carlo, en Menton zijn reeds voor 1903 bij de „Club Nautique de Nic©" een groot aantal inschrijvingen ingekomen, waarvan cliënt genoemd Koning Ed- wardi met verschillende booten, Ko ning Leopold en Victor Emmanuel III, Koning van Italië. De Keizer van Duitschland heeft ook reeds zijne me. dewerking toegezegd. Een ware mo narchen-race! Gemakkelijk verdiend. Van de meest winnende jockey's in België is Ellis de hoogste met 82 overwinningen in 376 ritten, Matthews 70 in 327, Forrest 48 in 322 en Heapy 41 in 302 ritten. Deze miniatuur-persoontjes, zegt „0, P.". verdienden resp. f 21.400, f 19.850, f 18.500 ©n f 17.100 enkel aan rijgel- den. dus meer dan een minister in Holland, en zij doen er weinig of niets meer voor dan op coursedagen eenige rennen rijden, hetgeen voor de mees ten in plaats van een arbeid' eene uitspanning is. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Koning Willem II arriveerde 13 Dec. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Madura, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 14 Deo. van Marseille. Het stoomschip Soemhawa aaiiveer de 15 Dec. van Amsterdam te Padang. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Dec. van Port Said. Het stoomschip Timor, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Dec,, des ochtends half twaalf, Bevezier. Het stoomschip Prins Willem I arri. veerde 15 Dec. van Paramaribo te Am. sterdam. Het stoomschip Sloterdijk, van da Holland—Amerika Lijn. van Rotter dam naar Newport News, passeerde 15 Dec., des voorm. 11 uur 15 min. Lizard. Het stoomschip Merapi, arriveerde 14 December van Java tei Rotterdam. Het stoomschip Gédé, van Java naar Rotterdam, vertrok 14 December van Matseille. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, passeerde 14 Dec. des ochtends Kaap del Armi. Het stoomschip Solo, van Rotter dam naar Java, passeerde 14 Dec. des namiddags Gibraltar. Het dubbelschreef stoomschip Go en- toer, van Rotterdam naar Java, arri veerde 14 Dec. te Southampton. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 13 Dec. van Perim. Het stoomschip Madura; van Bata via naar Amsterdam-, arriveerd'aj 14 Dec. te Marseille. H-et atoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 14 D'eic. te Suez. Het stoomschip Timor, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14 Dec. des nam. 1 uur Ouessant. Het stoomschip Prins Mauriits, ver trok 15 Dec. vnn Amsterdam naar Pa ramaribo. Het clubbelschroeifstoomschip Noor- dam, van de Holland—Amerika Lijn, arriveerde 14 Dec. van Rotterdam ta Newyork. Het stoomschip Sloterdijk, van de HollandAmerika Lijn, van Rotter dam naar Newport News, passeerde 15 Dev. des voorm. 12 uur 15 min. Prawlepoint. Koloniën Atjoh. Volgen© een, door de Regeering ont vangen telegram van den gouverneur van Atjeh van 13 November, is bij t doorzoeken van een huis in Pedië, le vensgevaarlijk gewond de fuselier De- pauw, algem. stamboek no. 51030, en is in Keureutoë gesneuveld de fuse lier De Visser, algem. stamboek no. 51889 De ,,.T.-B." ontving het volgende te legram, uit Kotaradja verzonden den 17en November: De pretendent-suEtan is in Pedië op drie plaatsen gesignaleerd, waaron der in Ie Lebeuë, alwaar bij echter niet gevonden werd. Aldaar werd ech ter eeiTG bende ontmoet, die elf d!oo- den liet liggen, bij welk gevecht def 2e luitenant der inf. A. Hackstroh een lichten klewanghouw over den rech terarm, en de le luit. der cavalerie C. L. C. de Bruin een rentjong-steek in de linkerdij bekwam. Op de beide andere plaatsen in het gebergte werd; eveneens gezocht, waar toe drie brigades marechaussee uiS

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2