Selimoen naar Tangse marcheerden. In. Kerti werd een 12 man sterke bende overvallen, die zes dooden ach terliet, terwijl aan onze zijde sneu velden de Europeescbe fuselier Vro- ser en een inlander. Cholera. Over het algemeen luiden de chole- ra-berichten uit Indië veel gunstiger. Te Batavia komen nog slechts enkele gevallen ond'er de inlanders voor. Volgens de „Locomotief" eischte de cholera te Seanarang den lOen Nov. slechts 2 nieuwe slachtoffers (beiden inlanders). Heb cholera-hospitaal tel de den He Nov. om 8 uur 4 patiënten. Onder de Europeanen en militairen kwamen geetn gevallen voor. Het aanltal patiënten in de besmet telijke afdeeling van het militair hos pitaal bedroeg den lien Nov. om 8 uur 5 Europeanen en 2 inlanders. Tot 9 uur werden d'oor de 'brigades 3 inlandsche woningen ontsmet t.w. op Karangtoerie, Karangkidoel en Pendrian. De gezondfheidsiboestand wordt beter en indien hot, aantal aangelat ,e i bin nen één week beneden de 12 blijf*, zal de besmetven-klaring van Sema- rang we-1 spoedig worden opgeheven. Ook uit S oer aha ja komen betere bejrichtqn omitrenlf; den gezo ïóheide- toestand aldaar; de „Soerabaja Cou rant" van begin November schrijft; In aanmerking genomen, dat 'n de laatste dagen in het stadsve.'iaid geen enkele choleralijder opgenomen is, evenmin in het hospitaal aau den Oedjong, en dalt de officieele rappor ten in de laatste 'dagen slechts van 7 tot 12 gevallen per etmaal gewagen, waarvan geen enkel onder Europea nen, mag men den algemeenen ge- izondheidjstiotestjand bevredigend, zelfs gunstig noietmon. De besmetverklaring van Soerabaja zal spoedig kunnen worden opgehe ven. Van den 21en31en October jl. wer den bij het besltuur d'eir afdeeling Ma- dioen 60 nieuwe gevallen van pokken bekend en 12 sterfgevallen aan die ziekte. Te Soerabaja 'vernam het bestuur in datzelfde tijdvak van 183 nieuwe cholera-gev allen en 105 dooden en van den lenlOen November van 132 nieuwe gevallen en 91 dooden. In die afdeeling Soengei Kakap der Wester-afd'eeling van Borneo was de statistiek als volgt; Aantal nieuwe Aanltal choleragevallen, sterfgevallen. Sept. 11 t/m 20 190 166 21 t/m 30 123 80 Oct. 1 t/m 10 67 56 11 t/m 20 16 13 21 t/m 31 11 7 In de districten Am an dit, Amoiemtai Alabioe, Kloewa, Balangan en Taba- long der Zuid'er- en Ooslter-afdeeling van Borneo is de cholera-ejpidëmie geweken. Uit de Arbeiderswereld terus Grootendorst en eindigde zijn rede met den wensch, dat de Zang en Tooneelvereeniging Apollo" steeds zoxi mogen bloeien. Daarop 'trad een der heeren uit hc(t reedis opgestelde kooT naar voren, die met eenige goed gekozen woorden den directeur toesprak en daarin deed uitkomen, dat wat „Apollo" thans was, aan zijn kennis en ijveri ge werkkracht dankte. Daarom had den de werkende leden gemeend, hem een blijk van waardeering Ito moeten aanbieden, waarbij de directeur ver zocht werd, niet op de waarde van 't geschepk te letten, doch alleen op het doel daarvan. Hierop werd den direc teur door een der dames een fraaie met zilver beslagen dirigeerstok over handigd. Na eenige woorden van dank en na de hoop uitgesproken (te hebben, dat het hem gegeven zoude zijn „Apollo" zoo hoog mogelijk op te voeren, hief de directeur zijn nieu wen dirigeerstok op en werd met het afwisselend doch wel wat lange pro gramma een begin gemaakt. (Voor eene heoordeeling dier Uit voering verwijzen wij naar ons num mer van Dinsdag 16 December. Red.) BUITENLAND. De staking te Marseille. De arbeid is zeer levendig aan de kaden, waar 2500 man aan het werk zijn. De orde is volkomen. Vervolg Stadsnieuws. Maandagmiddag omstreeks kwart over vier hadden eenige jon gens de baldadigheid' om op :t zwak ke ijs op het Spaarne bij de Turf markt te gaan loopen. Gerrit B., die voorop liep, zag den bijt niet en ge raakte er spoedig in, liij werd door zijn broertje en kameraden er uitge haald, en kon met een nat pak huis waarts keer en. Dat het loopen op het ijs thans zeer gevaarlijk is. is wederom gebleken. Door het vele water op het ijs kan men de bijten niet onderscheiden. Gisterenavond omstreeks 6 uur toch Wiild'e eien omstreeks veertienjarige jon gen de Oostsingel oversteken, doch had het ongeluk in een bijt te loopen. Op zijn hulpgeroep schoot een werk man toe. welke den jongen met zeer veel moeite op het droge bracht. Aan de werklieden der Cen hale Werkplaats der H. IJ. S. M. al hier, is medegedeeld, dat vanaf heden geen brandstoffen meier te verkrijgen zijn. Knapenvereeniging „Obadja" Zondag 14 December hield bovenge noemde vereeniging, zooals wij giste ren reeds mededeelden, een voor drachtwedstrijd in twee af deelingen. Prijzen werden toegewezen, als volgt; L. Hack; 3e prijs: J. Bouwer, le afd.1ste prijs: C. de Hon; 2e pr.: 2e Afd. le prijs: C. Oderkerk; 2e pr. II. Kleefstra; 3e prijs: G. v. d. Geer. Zang- en Tooneelvereeni ging „Apollo". Men schrijft ons: L.l. Zaterdagavond gaf bovenge noemde vereeniging in het gebouw „Sit. Bavo" hare eerste uitvoering. De ■voorzitter, de heer J. Jansen, opende den avond met, een hartelijk welkom aan de aanwezigen e*n deelde in korte trekken het ontstaan dezer vereeni ging mede. Opgericht als onder-afdee- ling van de vereeniging „Haarlem's Noorderkwartier", is zij sinds eenige •Weken daarvan afgescheiden, daar er zich meer leden buiten helt Noor derkwartier bij aangesloten hadden en al spoedig de reden van een onder- afdeeling te vormen van „Haarlem's Noorderkwartier" verviel. Spr. d'ank te allen- die hadden meegewerkt om deze vereeniging en de eerste uitvoe ring tot stand Ite brengen, in het bij zonder den directeur, den heer J. Wol- IJsquaestJe. Wij ontvingen over het Zaterdag op de IJsbaan voorgevallene nog de na volgende m-ededeelingen Mijnheer de Redacteur. Naai- aanleiding van het artikel in uw geacht blad vau gisteravond, ge titeld „IJsquaestie". verzoek ik U be leefd die navolgende verklaringen te willen opnemien. Wat betreft de zeer onwellevende be handeling, welke Mr. Bijvoet en de met hem rijdende dame, van den kant van den heer Van Bevervoorde onder gingen, werd mij de toedracht der zaak terstond daarna door de betreffende dame medegedeeld, terwijl zij zich over het optreden van den Heer van Bevervoorde beklaagde, welke zelfs zonder te groeten haar cavalier aan sprak. Overigens stemden haire mededeel! n- gen volkomen overeen met die van Mr. Bijvoet. Toen Mr. Bijvoet, nadat de zooge naamde schorsing wederom was inge trokken, opnieuw d'oor een controleur werd lastig gevallen, heb ik, weezende dat Mr. Bijvoet zijn zelfbeheersching eindelijk geheel zou verliezen, den controleur aangesproken, en hem ge vraagd, terwij 1 vele personen daarbij tegenwoordig waren „Heeft iemand je opgedragen Mr. Bijvoet wegens zijn kaart aan te spreken?" ,,Ja, de heer Van Bevel-voorde," „De eerste keer ook?" Ja, de eerste keer ook „En de tweede maal?" „Ja, de twee de maal ook Met dank voor de verleende plaats ruimte. heb ik de eer te zijn. mijnheer de Redacteur, Uw dr. A. j. BIJVOET. Overveen. Mijnheer de Redacteur Mijn dank voor uw zeer nauwkeurig relaas van hetgeen mij jl.Zaterdag op de ijsbaan overkomen is en ""oor de beschouwingen welke u daaraan hebt willen vastlmoopen. Ter aanvulling van uw bericht kan ik U thans nog mededeelen, clat het Bestuur de.laat ik zeggen die vrij moedigheid heeft gehad den navol genden brief, (geschreven door den Secretaris-Penningmeester van Bever voorde) tot mij te richten, die ver dient in zijn geheel te worden gepubli ceerd Weledelgestrenge Heer Het Bestuur van de IJsclub voor H. en O. heeft op zijn vergadering van 14 Dec. 's morgens ten 11 ure', kennis ge. nomen van het voorgevallene op de IJsclub del. 13 Dec. 's middags tusschen 3 en 4 ure. tusschen U en den heer K. Th. Engelhert van Bevervoorde, die op dien dag als lid van het Bestuur, belast was met het toezicht op de baan De ter vergadering aanwezige leden hebben eenstemmig be-sloten U in de gelegenheid te stellen den beer Engel- bert van Bevervoorde uwe verontschul digingen aan te bieden over uw op treden tegenover genoemden heer. Zij zijn van meening dat uwe weigering hem te woord te staan, toen hij op de baan, voorzien van zijn insigne ais bestuurslid. U mededeelde, dat hij U te spreken wenschte, genoemden heer vol komen het recht gaf, ingevolge art. 13 van het reglement le alinea U onmid dellijk van de baan te verwijderen, zoo als hij dat heeft gedaan, hoewel hij op Uw uitdrukkelijk verzoek, met het oog op het feit dat U mededeelde de ijsbaan niet onmiddellijk te kunnen verlaten wegens aanwezigheid van door' U op de. baan medegebrachte da mes. die verwijdering tot op 14 Dec. heeft uitgesteld. Mooh U niet besluiten, van de U bij deze aangeboden gelegenheid gebruik te maken, om liet incident, ook door het Bestuur betreurd, doch naar zijne meening eukel door uw optreden uitgelokt, te beëindigen, ''an zal het Bestuur zich vei plicht zien op U toe te passen bet bepaalde bij art. 13 van heit reglement 3e alinea. Uw antwoord gaarne tegemoet zien de, aan het adres van dën eerstonder- geteekende, teekenen hoogachtend Hét Besrtmr, Ch. VAN DE POLL President. K. Th. E. VAN BEVERVOORDE le. Sec.-Penningmeester. Ik lever hierop geen commentaar De zins- en gezichtsverbijstering van l.et Bestuur, waairvan. dit schrijven blijk geeft, zou mij tot medelijden kun nen stemmen, indien ik niet zoo diep en zoo rechtvaardig verontwaardigd ware over de behandeling, die men mij heeft doen ondergaan Alleen wil ik op twee besliste on waarheden de aandacht vestigen. Vooreerst is door mij niet gewei gerd om het betrokken bestuurslid te woord te staan. Ik heb hem willen te kennen geven, dat het oogenblik, waar op hij mij ie spreken vroeg, niet geluk kig gekozen, en de wijze waarop' bij dat deed, onbetamelijk was. Ik heb gezegd, dat ik lot zijn beschik king was, zoodra ik mijn toertje om de baan gereden had, en ben dan ook onmiddellijk daarna naar hem toe ge reden, om hem, beleefd den hoed lich tende, 1e, vragen, wat hij verlangde. In de tweede plaats verneem ik thans voor het eerst, en tot mijne groo- te verbazing, dat ik toch geschorst ben, en dat het bestuurslid Van Bever voorde zijne welwillendheid te mijnen opzichte wel zoover heeft willen uit strekken, dat. hij mijne „verwijdering" tot 14 December uitstelde. Er is geen woord van waarHet bestuurslid Van Bevervoorde heeft ver klaard de schorsing op te heffen, en deed clit naar aanleiding van mijne verklaring, dat ik, indien de toon, waarop ik hem te verslaan heb gege ven, dat rijn gedrag onbetamelijk en cnwellevend was, beleedigerid was ge weest, daarvoor mijne verontschuldi gingen wiLde aanbieden. Van een uit stel mijner „verwijdering" tot 14 De cember (alsof ik van plan ware op de ijsbaan te overnachten was. geen sprake Hoe onhoffelijk het gedrag van het be stuurslid Van Bevervoorde was, blijkt hieruit, dat hij, die mij niet persoon lijk kende, het, niet noodig vond, toen hij mij aansprak, zich bekend temaken en evenmin om mijn-dame te salueeren. Hoe een bestuur, dal zichzelf res pecteert, in plaats van mi] veront schuldigingen aan te bieden voor de onbeschofte wijze, waarop een zijner leden mij heeft bejegend, in ernst van mij vergen kan. dat ik den man, die mij in het openbaar grovelijk heeft beleecligd. excuses zal maken, is mij een raadsel. Doe ik het niet en ik doe het natuurlijk niet dan schijnt het be stuur van plan, een algemeene leden vergadering bijeen te roepen, om aan deze de beslissing voor te leggen van dë vraag of ik onwaardig ben lid van de IJsclub voor Haarlem en Omstre ken blijven en alszoodanig behoor te worden geschrapt. Nu, die beslissing wacht ik met ge rustheid af Ik heb echter gegronde redenen om tc verwachten, dat, vóórdat die vraag aan die» orde zal komen, een andere vraag aan de algemeene ledenverga dering ter beslissing zal worden voor gelegd, namelijk deze: of een zoo uit gebreide bevoegdheid als bij art. 13 van bet Reglement aan elk individueel lid van het bestuur is toegekend, nog langer mag blijven toevertrouwd aan lieden als het lid Van Bevervoorde. Indien de leden er prijs op stellen op de baan fatsoenlijk te worden behan deld en niet ais recruten te worden ge drild, dan kan 't antwoord op die vraag niet twijfelachtig zijn. Met dank voor de plaatsruimte, Hoogachtend F. A. BIJVOET. Haarlem, 16 December 1902. Aan dien heer Redacteur van Haarlem's Dagblad. Mijnheer de Redacteur. Op de bestuursvergadering deir IJs club H. en O., gehouden op Zondag 14 dezer, werd hiet in uw nummer van gisteren besproken voorval be handeld. Op die vergadering werd de zaak onderzocht, de in deze door het Be stuur te, volgen gedragslijn vastge steld, en, ondeir meer, bepaald, dat het Bestuur ite dezer zake vooreerst niet zou ingaan op polemiek in de couranten. Naar aanleiding van dli-t laatste, maakte de heer Engelbent van Be vervoorde dan ook geen gebruik van de hem door U aangeboden gelegen heid om de kwestie, in uw nummer van Maandag 15 dezer, zijnerzijds voor het publiek te brengen. Na ite hebben kennis genomen van hetgeen over dat voorval in uw num mer van gisteren gezegd wordt, heb ik thans echter den secretaris dietr Club verzocht eene bestuursvergade ring uit te schrijven op Woensdag 17 dezer, en zal ik op die vergadering mijnen mede-bestuursleden voorstellen ook onzerzijds het publiek volkomen in te lichten. U verzoekende dit mijn schrijven wel te willen plaatsen in een der eerstvolgende nummers van uwe cou rant, heb ik de eer U de betuiging mijner hoogachting aan tei bieden. Ch. VAN DE POLL, Voorzitter van het Bestuur der IJsclub Haarlem en Omstreken. Naar ons wordt medegedeeld, zal door een aantal leden van de IJsclub aan het Bestuur het navolgende schrijven worden gericht: „Mijne Heeren, De ondergeteekSend'en, allen 'leden van dei IJsclub voor Haarlem en Om streken, verzoeken U om ten spoedig ste eene buitengewone algemeen© vergadering bijeen te roepen, ten einde naar aanleiding van het voor gevallene op jl. Zaterdag, aan de ver gadering de\ beslissing te onderwer pen van de vraag, of eene zoo uitge strekte bevoegdheid als bij art. 13 van het reglement-, aan elk individu eel bestuurslid is oegekend, wel vei lig is in handen van den heer K. Th. E. van Bevervoorde." Eerst© oniderteekenaar van dit ver zoek is de heer J. J. Zeewoldt Jr. Halfweg Voor buitenlandsche rekening zijn hier Maandag 4 jonge paarden aan gekocht, hoogste prijs 230. De Kroon. Maandagavond brand de het electrisch licht van het, nieuwe café-restaurant De Kroon op de Groo- te Markt. De opening is nu spoedig te verwach ten. Op welken diag precies is nog niet zeker. Tuinbouwbond. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren A. Ivaptein, voorzitter; K. Singer, te Oestgeest., J- Gerritsen te Heemstede, M. Kockkel- koorn te Overveen, P. van Dijk te Sas- sehheim, M. Smelt te Schiedam. G, Goris te Amsterdam, M. W, Sprenger te Rotterdam en C. Spaarngaren te Aalsmeer. Uit de Omstreken. Bloeniemlaal. DE VERKIEZING. In langen tijd' is er niet zoo'n le ven in de verkiezingsbrouwerij ge weest, dan nu het geval is. De strijd) loopt tusschen de heeren A. Koolhoven en P. Rynierse; respec tievelijk candidaat van de Vrijzinnige Kiesvereeniging te Bloemendiaal en van de R. K. te Overveen. Wie zal zegevieren? 't Valt moeilijk te zeggen. Door de Vrijz. Kiesvereeni- ■ging zijn geen moeiten gespaard om hun candidaat de overwinning te ver zekeren. Per rijtuig konden de kiezers zich naar het stemlokaal hegeven. Ook den kiezers van Vogelenzang is de ge legenheid aangeboden een rij toertje naar Overveen te maken. Manke beenen en zeere voeten zijn dus geen bezwaar geweest, om aan zijn kiezersplicht te voldoen. Met recht was het hier „Kiesrecht is kies plicht". Opoffering. Een meisje, Agnes Gwizzer genaamd, te Brux in Boheinen wonende, was over het geheele lichaam verbrand. De dokters beweerden, dat zij onvermij delijk moest sterven, tenzij men haai de huid van een gezond mensch kon opleggen. De vader, de moeder en de broer van het meisje boden zich aan. De dokters kozen den broeder en verrichtten de operatie. Het meisje is reeds bijkans genezen, maar haar broe der is stervende. Arrestatie van financiers. Woensdag is te Pan's gearresteerd 'Vuge Berieau. directeur van de socié. té frangaise des industries nouvelles, Berieau heeft om een expert verzocht, daar hij beweert, dat een onderzoek der berekeningen zijn onschuld zal bewijzen. Een ander financier, Worms genaamd, is hem in het Huis van Be waring gevolgd. Gemengd Nieuws. Een Chineesche Salomo. Voor een mandarijn traden, naar men verhaalt, twee Chineesche vrou wen. die beiden beweerden de moeder te zijn van een kind;, dat zij meege- hare beweringen, zoodat de manda- bracht hadden. Zij bleven beiden bij rijn in groote verlegenheid geraakte. Ten slotte trok liij zich terug en raadpleegde zijn echtgenoote. die als een wijze en verstandige vrouw be kend! stond'. Zij verzocht vijf minuten bedenktijd en. deed de zaak toen op de volgendte wijze af: Zend een dienaar uit om een grooten visch te vangen, die hij le vend' hier moet brengen. Toen dat geschied was. zei zij: Breng nu het kind hier, terwijl de vrouwen in een andere kamer moe ten blijven. Ook dit bevel werd opgevolgd. De vriouw van den mandarijn kleedde da ara a het kind uit, in welks kleeren nu de visch gestoken werd. begaf zich met den visch in de armen naar de langs haar huis stroomende rivier en liet ook de beide vrouwen daar ko men. Daar gij beiden, zei zij tot d'e kijvende vrouwen, het niet eens kunt worden, aan wie van u het kind zal toebehooren, is het 't beste, dat geen van u het krijgt. Met dit woord wendde zij zich tot haar bediende en reikte hem de visch aan Neem hët kind en gooi het in de rivier. In een grooten boog vloog de aan gekleed© visch door de lucht en viel in den stroom, waar hij, wegens zijn hinderlijke kleeding, uit alle macht begon te spartelen. Op hetzelfde oogenblik klonk een wanhoopskreet en tegelijkertijd stort te een der vrouwen zich in den stroom, hoewel zij blijkbaar niet kon zwemmen, zoodat zij een zekeren dood tegemoet scheen te gaan. Vooruit, red haar! riep nu de echtgenoote van den mandarijn tot de dienaren, zij is de ware moeder. De andere, die haar bedrog ontdekt zag. zocht onder het gelach der om standers een goed heenkomen. Een klein grensincident. Een klein incident heeft zich voor gedaan aan de Fransch-Duitsche grens. Een Duitsche maaltschappij was bezig grondboringen te verrich ten bij het dorp Lajarde, waarbij men bij vergissing een tiental meters da Fransche grens overschreed. Ter stond kwamen Fransche gendarmes, die beslag op de boormachine en de gereedschappen legden. Het gebeur de heeft geen politieke beteekenis en men verwacht, dait het geval spoedig opgehelderd zal worden. Pers vraag. Een belangrijke persvraag is in Ame rika aanhangig gemaakt, helaas, in Amerika, waar 't recht uiterst onzeker is en nog méér dan elders die partij, die 't rijkst is en 't dus 't langst kan uithouden ,de beste kansen heeft om 't ten slotte te winnen. Een verslaggever te San-Francisco dan eascht van de directie van het Ti- volbop eragebouw een schadevergoe ding van 83,000 tengevolge van de weigering pm hein, na het koopen en betalen van zijn zitplaats, toegang m de zaal teverschaffen. De verslagge ver. Lucchesi, had zich in eep zijner recensies ongunstig uitgelaten over een paar zangeressen en om hem voor die stoute woorden te straffen, ont- zedde de directie hem verder den toe gang. Negen avonden achtereen kocht hij aan het bureau een plaats, die hem in de zaal geweigerd werd. Den eersten avond weTd hij vrij onzacht uit de zaal verwijderd en op straat gezet; daarvoor eischt hij 25,000 schadevergoeding, en verder voor el- ken avond dat hem een plaats gewei gerd werd, 7250. De verordening op de publieke ver makelijkheden te San-Francisco be paalt, pp boete van schadevergoeding, dat aan niemand, mits zich ordelijk gedragende en niet in kennelijken staat verlteerende. de1 toegang ontzegd kan worden. troleum-aandeelen waarin nog al wat omging, liepen vrij gevoelig terug. Prolongatie 3^ pCt." Marktnieuws. Purmerend. 16 Dec. Aangevoerd: 107 stapels kaas, 29.50 per 50 KG.; 937 KG. bote f 1.15—f 1.25 per KG.; 475 Runderen 5266 ct. per KG.; 34 paarden; 113 vette kalveren 7595 ct. per KG.128 nuchtere kalve ren 1123; 363 vette varkens 44— 47 ct. per KG.; 80 magere idem ƒ14 ƒ20; 202 biggen 6ƒ10; 1376 schapen en lammeren; 80 HL. appelen 3ƒ5 per HL.; 1026 ganzen 22.70; 240 eenden 45.50. Eieren 78 per 100 stuks. Amsterdamsche Bears Gister. Heden Mil. 15 D8C Dd. 16 Dec. S/spOt. Ned. Werit. 8chulo SP/g Sis/s h/ï pCt. Portugal 4 pCt. Venezuela29 Cert. Nederl. Handel Maatij..- - Aena Koninkl. Petroleum.... 459 459 A&nd. Moeara Enim90 93 Aand. Perlak Petroleum Aand. Schibaieff Aand. Soemalata Aand. Am.Car JtFoundryCy..323/s Aand. United Steel Conip319/kj 323/c Aand. Atchison Topeka 79p$ SO'/s Aand. Union Pacific755/s 96r'/ig 4 pCt. Conv. Union Pacific bds 102 1033/s Aand. Missouri Kansas Texas 23237/s Aand. New-York Ontario265/g 2i Gew. aand. Kansas City South. 29i5/lfl Pref. aand. id. id52lh 527/ltj Gew. aand. SontbernRailway. 29il/g 30'/s Aand. Waabasb.25'/.j 25'/i Aand. Denver Rio Grande.... 36 361/* Gew. aand. Erie30l/i 303/g Vervolg Nieuwstijdingen. Het grootste zeilschip ter wereld Het grootste zeilschip dal bestaat is de Preuszen van de Duitsche Handels vloot. Het vaai'luig liep den 7en Mei 1902 te Geestemunde van stapel en is lang 135,5 M breed fmiddenscheeps) 16.4 M. en dien 10.25 M. Bij een gemiddelden diepgang van 8.23 M. heeft het een waterverplaai- sing van 11500 tot een laadvermogen van 8000 ton, terwijl een dubbele bo dem van 550 ton inhoud voor water- ballast. het verhalen in een haven zon der verderen ballast mogelijk maakt. Het ankerwinden, sturen, laden en lossen en lenspompen geschiedt met stoom. Het schip heeft 5 masten met dubbe le mars- en bramra's Het voert 43 zeL len, zonder reservezeilen welke een oppervlakte beslaan van 5560 vierk. M. De lengte der onderra's is 31.2 M. De totale lengte van het staand en Ioopend want staaJ en touw is 41.790 M. Auto-trein. Wij hebben wel snel geleefd in de ne gentiende eeuw. Er leven nog ouden van dagen die de locomotief hebben zien komen en velen ond.rr hen zijn krachtig genoeg om ook het optreden, van zijn op volger te aanschouwen. Want de opvol ger van de stoomlocomotief is reeds ge vonden. Door de Franischen Gardner en Serpollet is een automobiel gebouwd in den vorm van een D-wagen, die een nor male snelheid kan ontwikkelen van 100 kilometer peT uur. Proeven met dezen nieuwen spoortrein hebben goed vol daan en 18 Juni van het volgend jaar zal de eerste auto-trein loopen van Parijs naar Dij on, een afstand van 315 kilome ter, die de trein in 3 uur 10 minuten moet afleggen. De vinding zal het eerst worden toegepast op de luxe treinen'. Wordt de toepassing ruimer, dan zal dien tengevolge het geheele spoorwegverkeer een in? ijpeude wijziging ondergaan, De lange, langzaam rijdende treinen wat is de morh'ne mensch ondankbaar! zullen worden vervangen door enkele snel-rijdende, elkander veelvuldig opvol gende auto-wagens. De spoorboekjes zul len' overbodig worden en. men- behoeft niet meer te vreezen den trein te zullen missen! Een dierenbende. Te Niort in Frankrijk heeft een bende dieven terechtgestaan, die voor niet min der dan 57 kerkdiefstallen vervolgd wor den. Het hoofd der bende werd tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld, de ande- Ten tot 5 jaar. Tweede kanier. Men seint, ons uit den Haag: De beraadslaging over Binnenland- sche Zaken werd bij Lager Onderwijs voortgezet. De heer Ter Laan wees op nog zeer droevige toestanden in het volkson derwijs. ten nadeele van het kind van den arme, dat na het verlaten der school alleen nog herlialingsonderwijs kan krijgen, maar niet overal en vaak zeer gebrekkig. Ons land' werd achter lijk op dit gebied, omdat men niet ge noeg zorg aan het kind besteedde: geen schoolvoeding, kleeding, scliool- badetn. Art. 35 der Leerplichtwet moest worden toegepast; dat na te la ten was harteloosheid. Alleen het ka pitalistisch kind kreeg onderwijs naar zijn stand en behoefte. Maar voor den Min. der „kleine luyden" moest elk kind) gelijk zijn. Ook de inrichting der burgerscholen is beter dan die voor on- en minvermogenden, zoo in Den Haag, zoo te Delft. Spr. wees vervol gens op het tekort aan scholen en on derwij slcrachten; op de niet-naleving der wet, met name in Limburg; op de wenschelijkheid van meerder subsidi- eering van cursussen; op het vaak on rechtmatig ontslag van onderwijzers (Vlagtwed'de) en eindelijk op het on voldoende van het schooltoezicht, ook omdat de schoolopzieners door de exa mens aan hun werk worden onttrok ken. Burgerlijke Stand Bevallen: 15 Dec. J. Ruijgrok Kraan d. 16. C. G. L. van Breukelen Bernard d. 14. A. A. LinclcFruijt d. 15. M. AronsMalipaard z. Overleden: 14 Dec. M. E. Ronde Tijmann 64 j., Spaarnwou der straat. 15. A. A. Joren, 14 m., z. Leidsche straat. 2E$@"aa.:r*s. Overzicht Effectenhandel. De eerste dagen van de week waren, evenals haar onmiddellijke voorgang sters, zeer stil en weinig belangrijk, zoowel wat zaken als wat koersvaria- tiën betrof. Op onaangename wijze j werd evenwel die rust verstoord door de belangrijke daling in Amerikaan- sche waarden. Te New York was het ter beurze wederom niet richtig en on dervond men opnieuw de nadeelen van de overlading der markt, die reeds ge- ruimen tijd had plaats gevonden door liet, steeds uitgeven van nieuw papier. Hoewel reeds in de laatste maanden meer dan een zuiverings-proces te New. York had plaats gevonden, bleek even wel, dat d« toestand van geld en fond- senmarkr. nog niet voldoende opge klaard was en had men de poppen weer aan het dansen. Eigenaardig even wel had rees heen een flink herstel plaats en kop voor de meeste waarden het grootsfte deel van bet verlies her wonnen worden. De nieuwere fond sen als Steel aandeelen en Chicago Rock Island die het meest© te verdu ren hadden, blijven echter nog merk baar onder de prijzen van de" vorige week. Van het overige deel der markt valt. niet veel bijzonders te vermelden. De nlcrp.mppnp itMiimind moo 371e Staatsloterij. Trekking van 16 December. 3de klasse 2e lijst. No. 19338 1500. No. 5570 1000. No. 5618 en 19148 ieder 400. No. 10403 200. No. 2357 2546 7656 en 13343 ieder 100. Prijzen van f 45. 75 2980 6191 9256 121711515618467 117 2984 6211 926012241 1516618490 127 2997 6259 9269 122511524818499 150 3068 6266 928112314 1526218515 167 3075 6289 9297 1237816263 18602 213 3182 6296 93l31243615279 18622 2813203 6323 9332125U61530818623 29 3232 6331 9335125271533618654 337 32736339 9377126181541018672 347 3333 6417 9478126351545518742 368 3448 6475 94791271915489 18745 3813453 6573 954812729 1549018746 3903491 65bO 9558129101557718769 447 3496 6622 9559 12933 15636 18824 465 3600 6656 95851300615657 18S40 568 3616 6664 960313019 15699 18857 56036136745 9610130431573718864 648 3672 6773 966813144 15752 18903 707 3726 6836 9703131Ö1 15757 18976 710 3829 6844 996013205 15957 18978 739 3854 688210064132161595819008 878 3886 69221013313320 15961 19063 888 3958 6947 H1249133331608919217 8914003 695110257 IG3441611619269 10i4 4018707310267134191615019451 1060 4248 707410283134241616619473 10814269 70821035213444 16194 19486 U32 4285 713210675134631621419487 1173 435271491061513488 1623S19531 1186 4854 71611062813575 1626319555 12244374728410674185901626419591 1234 4Ö07 73051068613753162941959S 1275 4534 73721070613786 1635619641 1282 4537 7446107111383916474 19700 1312453874651073413869 16507 19715 1327 4565752910736140011657019731 1418 4586 757110860140421661519749 1537 4607763510877 140661662019753 15614610768610888141091668919965 156646507711 11122142001679919967 1604 4720 7734 U2451426316803 20012 1686 4762 7792112861432016828 20040 1806 4880 7802113641433916850 20045 1849 48417828113801434816874 20100 1865 4878 7849114131439816935 20105 1974 4807 7879114211440216981 20161 2078 4925 795211423 14446 16983 20229 21184967 8020 U429145441 <076 20231 2148 5026 8067 114841456017095 20254 221851108120 11504 1456117192 2 269 224152628148115321459617287 20312 234152648372 11541146161755120346 2342 53718373115581462717633 0419 2362 5378 8433 11560146441765120446 24645395843511633147061777220499 249553968518 11722147091780620500 2524 5460 8566 117291471517878 20598 2539 552385821175214729 1787920619 2552 5550 8625 117681476217970 20636 257055638768117771476617977 20644 258356418804 11786 147911805520697 2585 5648 8843118061480218094 20721 2625 5710 8861 118281482218174 20847 2633 5712 8923118401489918235 20855 26516330 896011877 1492018253 20857 274358609046 119201494818257 20873 2798 5866 9084119931502818314 20888 2844 5994 9198121311504418396 20935 28616028 9239 121491506318437 20944 2937 6044 9250121611507218442 20969 Oostenrijksche Loteii van 1864 groot fl. 100 gelijk Kr. 200. 139e Trekking op 1 December 1902. 44 Seriën. Serie 7 40 367 434 490 515 527 709 826 915 957 1062 1135 1442 1548 1618 1637 1900 2077 2085 2164 2252 2289 231S 2358 2379 2633 2779 2835 2913 2933 2957 2962 2978 3294 3341 3530 3554 3740 3753 3788 3982 3988 3996. Premiën. Serie 1062 No. 91 Kr. 300000. Serie 3530 No. 89 Kr. 40000. Serie 2835 No. 98 Kr. 20000. Serie 915 No. 57 1062 100 elk Kr. 10.000. Serie 957 No. 27 2379 19 elk Kr. 4000. Serie 515 No. 36 2379 24 3740 71 elk Kr. 2000. Serie 434 No. 39 490 53 709 31 826 52 92 1442 17 52 82 1618 36 1637 2 2077 47 2085 36 2252 42 70 2318 2 32 2379 76 2779 9 60 89 2835 38 83 2913 29 2933 31 93 2962 90 2978 93 3294 SS 3341 72 3530 58 3554 39 41 3753 26 91 3788 40 58 3982 20 93 3988 1 3996 83 elk Kr. 800. Alle overige in bovenstaande Seriën begrepen nommers elk Kr. 400.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3