NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 20e Jaargang Donderdag 18 December 1902. No. 5974 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers. 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regel» 50 Ota.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem ia de prijs der Adrertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Getxraw Het Spaarne, ïuitler Buitens,jaarüe Nu 6. Telefoonnummer der Redactie 600. fóieroonuuriimer der Administratie Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertemtiëa worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A, DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen, Bwfdagenten voor het Buitenland: C&nypGgme Générale de Publicité Etrangère Li DAUBE Co. JOHN F. JONEBy Bucc., Parijs 31w* Faubourg Monmartm OU aammer toestaat wit zes bladzijden» ttuarioni's Dagblad van 18 Dec. bevat o. a. Stead over Chamberlain, Kamer, overzicht, Ned. handelshoogescliool Staatspensioneering. Buitenlandsch Nieuws Engeland. In .dó Review of Reviews" van deze miaanid schrijft Stead op verrassende manier over Chamberlain; ongeveer all- dus: In het begin van zijn ministerschap was Chamberlain bet werktuig van Rho des, later van Milner en het legerbe stuur. Toen Chamberlain aan bet be wind kwam was hij een vijand van Rho des en diens politiek. Maar toen hij, Rhodes miskennende, meende te zien, dat Rhodes gemeene zaak zou maken met de Afrikaander,s en Zuid-Afrika van het Britsche Rijk losscheuren, gaf hij zich gewonnen. Vervolgens maakte hij zich nog meer tot werktuig van Rhodes, toen hij na Jameson's inval de waar heid niet durfde zeggen. Voor de bedrei ging, dat de beruchte achtergehouden telegrammen openbaar gemaakt zouden worden Stead gelooft, dat zij nog wel eens het licht zuilen zien en zijn me deplichtigheid aan het komplot dan blij ken zou, bukte Chamberlain. Hij moest voortaan de politiek van Rhodes verde digen uit vrees, dat men openbaren zou, dat waar was wat hij, Chamberlain, steeds geloochend had. Hierdoor zijn de pogingen, die Cham berlain inderdaad gedaan heeft om den oorlog te vermijden, verijdeld. Want het is niet waar, dat hij dien oorlog gewild en er op aan gestuurd heeft. Hij wilde alleen die Transvaaische regeering door diplomatie klein krijgen. Hij voorzag niet welk gevaarlijk spel hij dreef. Hij geloofde vast en stellig dat het nooit tot een oorlog zou komen. Maar als hij geen oorlog verlangde, waarom heeft hij hem dan niet tegen gehouden? Omdat hij het werktuig was geworden van Milner. Milner ging naar Zuid-Afrika vooreerst om zich op de hoogte te stesllen van de militaire po sitie van Engeland in Zuid-Afrika en vervolgens om een oorlog te voorkomen. Maar hij veranderde in Zuid-Afrika van meening, en ging regelrecht voor oor log werken. En dat deed hij zoo goed, dat in Engeland de oorlog populair werd, en toen Chamberlain dat inzag ging hij met Milner mee om aldus den oorlog, dien hij eerst gevreesd en ver afschuwd had, tot zijn eigen roem te laten strekken. Toen de oorlog eenmaal aan den gang was, verloor Chamberlain, ten derden male het bewind van zaken, en het le gerbestuur ging den oorlog voeren op een wijze, die Chamberlain het zij tot zijn eere gezegd van heeler harte ver afschuwde. Men mag zeggen, dat Mil- tier aansprakelijk is voor het eerste jaar van den oorlog, maar het legerbe stuur voor het vervolg. Chamberlain kon. de methods of barbarism" niet te gengaan en kon ze in het openbaar niet wraken maar zijn ergernis, zegt men, sprak hij in partikuliere gesprekken openlijk uit. Nu voor het eerst zal Chamberlain ge heel vrij man zijn. Hij had in zijn na deel, dat de mannen die hem tot een politiek drongen die de zijne niet was, op de plaats zelf waren en uit eigen aan schouwing konden oordeelen. Nu zal hij zelf zien hoe 't in. Zuid-Afrika geschapen staat. En Stead verwacht het beste van de uitkomst. Merkwaardig is ook wat Stead van de Boeren zegt,. Het beste wat het jaar 1902 aan het Britsche Rijk gebracht heeft, zegt hij, is dat het met de Boeren er zoo uitnemende burgers in gebracht heeft. Voor den oorlog leken land en goudmij nen den oorlog waard, maar nu weten de Eng else hen, dat de Boeren als ne- deburgers gewonnen te hebben, 'ie kos telijkste buit is. Het is wel hard voor de Boeren, dat zij gedwongen zijn om in te gaan, maar het is een troost, dat de Proboers in hen sterke bondgenooten hebben gekregen om het jingodom te bestrijden. De Afrikaanders zullen voor taan. Zuid-Afrika regeeren; en bij hun vrienden in Engeland zullen zij krach- tigen steun vindien om Rhodes' ideaal, nl. den imperiaJistischen factor uit Z. Afrika te verwijderen gelijk hij uit Ca nada en Australië verdwenen is, te ver wezenlijken. De Boeren kunnen bet Britsche Rijk nog redden. Met hun hulp willen wij zegt Stead het Britsche Rijk de Boeren waard te maken. Aldus Stead, die ten slotte nog vuriger Brit en bewonderaar van Rhodes blijkt, dan Boerenvriend. Wij voor ons vinden het meer Steadiaansch-oorspronkedijk dan aannemelijk, dat de Boeren er op uit zouden zijn het ideaal te verwezen lijken van Rhodes, in wien men en Stead niet het minst ons toch geleerd heeft vóór alles den groot en imperialist, te zien. En dan, dat de Boeren hun best zouden doen om het Britsche Rijk te ver- beiterenl De vurigste Engelsche Proboer is toch maar een slecht Boerenkenner. Duitscislaiid. De Keizer van Duitschland is aan het belooningen uit J ee.'en gegaan nu het toltarief er eindelijk gekomen is; graaf von Bulow vinden wij nog niet genoemd onder de begiftigden, maar de Keizer schonk den staatssecretaris van Binnenlandsche Zaken, graaf Von Posadowsky, het grootkruis in de Or de van den Rooden Adelaar, den staats secretaris van finantiën Von Thielmann de orde van den Rooden Adelaar le klasse en zijn collega van buitenland- sche zaken Von Richthofen, de Kon. Kroonorde le klasse. De Koning van'Saksen zond een te legram van den volgenden inhoud aan den rijkskanselier Graaf von Bulow „Ik wensch Uw Excellentie hartelijk geluk met het aanneemen van het tol- tai*iefwetsontwerp en met. het succes, door U hiermede behaald." In liaar laatst verschenen nummer neemt de „Vorwarts" in zijn geheel op het schrijven van den procureur- generaal, behelzende de mededeeling, dat de. naar aanleiding van zijn in November verschenen artikel „Krupp auf Capri", tegen het blad ingestelde vervolging wordt ingetrokken. Als commentaar op dit schrijven zegt de Vorwarts, deze beslissing te hebben verwacht, als zijnde' de eenig mogelijke oplossing. Het blad deelt de gevoelens der weduwe Krupp en beschouwt het „persoonlijke" geval van Alfred Krupp als afgedaan, doch het „politieke" ge val Krupp als thans aan te vangen. De „Vorwarts" zal zijn vervolging te gen paragraaf 175 van het Burgerlijk Wetboek met kracht doorzetten. Venezuela. In het Hoogerhuis zeide lord Lans- downe, minister van buitenl. zaken, dat ingeval het in beslag nemen van de Venezolaanscha kanonneerbooten niet het gewenschte effect had, verdere dwangmaatregelen noodig zouden zijn. De Britsche Regeering had overleg ge pleegd met de Duitsche en er was be sloten over te gaan tot de blokkade van de Venezolaansclie havens, waar van sommige zouden geblokkeerd wor den door Britsche en sommige doojr Duitsche oorlogsschepen. Het lag niet in het voornemen, Britsche troepen aan land te zetten, en nog minder om Venezolaansch grondgebied te bezet ten. De Italiaanschei gezant heeft formeel kennis gegeven aan den staatssecreta- ris ITay, dat Italië zich aansluit bij de Anglo-Duitsche operatièn tegen Vene^ zuela, en heeft gevraagd of Bowen de italiaansche belangen mocht beharti gen. Hay stemde daarin toe. Daar hij nog niets gehoord bad uit Europa betiv.ffende het arbitragevoor- stel, seinde de staatssecretaris heden naar de gezanten te Londen. Berlijn, Rome. om opnieuw de aandacht der respectieve regeeringtn te vesti gen op de zaak. teneeinde een spoedig antwoord te verkrijgen. Nit Parijs wordt aan de Petit Bleu gemeld In de Venezolaansche kolonie te Pa rijs loopen geruchten, dat er in Vene zuela spoedig een Nederlandscli eska der ten tooneele zal verschijnen. Ne derland, door Curasao een nabuur van Venezuela, heeft meer belangen te verdedigen in Venezuela en belangrij ker eischcn te stellen dan Italië. Stadsnieuws. Haarlem, 17 Dec. 1902. Drankbestrijding. Vanwege het HaaUemsch Comité voor Drankbestrijding werd Dinsdag avond in het gebouw „Weten en Wer ken" een vergadering gehouden, waar in als spreekster optrad freule F. W. Crommeiin en als spreker de weleerw. pater Alb. Wevers, beiden van Utrecht.. Beider voordracht was gericht tegen d'e matigheid, de grootste vijandin Ier eheelonthoudingen was getiteld Onze verantwoordelijkheid tegenover het opkomend geslacht". Fieule Crornmielin wees op d'e heer lijk dankbare taak, om voor het welzijn der kinderen en tevens daardoor in het belang der Maatschappij te wer. ken. De jeugd, die nog niet in de verleiding is geweest, meet voor het grootje Ikwaad bewaard blijven dat het alcoholgebruik meebrengt. Op de kin deren, wier gemoed zeer ontvankelijk is kan groot® invloed worden uitge1- oefend om hen voor de drankellende te besparui. En daarom is het de dure plicht van ouders en ouderen cm niet alleen door woorden, maar ook cloor daden de jeugd een goed oorbeeld te geven. Met een krachtige opwekking aan allen, om zich ter wille van het jonge Nederland geheel te onthouden van net gebruik van alcohol, eindigde spr. haar met applaus begroete voordracht. De weleerw. heer Weijers. hierna 't woord nemende, sprak meer in 't. bij zonder over ..Volksopvoeding" daarbij krachtig te veide trekkende tegen de matigheid. „Alom wordt verkondigd, zeide spr., Matigheid is een deugcl. Eén glas kan geen kwaad. Maar wacht u voor de onmatigheid, dat groote kwaad, dat u gelijk maakt aan het dier." Onder die beschouwingen hebben wij ons ontwikkeld, is ons volk opge groeid. Maar hebben wij succes ge had met ouze opvoeding Is ons volk goed en edel geworden? Ziet slechts de groote ellende overal, de hittere armoede die er lieerscht denkt aan de groote paleizen voor de krankzinnigen en drankzuchtigen, en het antwoord op genoemede vraag zal beslist ontkennend luiden. Rampzalig zijn de gevolgen van het alcoholgebruik. De alcohol heeft aan ons volk de frischheid ontstolen, bij onze vaderen is zij haar sloopingswerk reeds begonnen. En bet gevolg is ge weest, dat. thans honderden gebrek hebben, palende lijden geeri ruime, gezonde woningen bezitten, kortom geen aanspraak kunnen maken op een menschwaardig bestaan In zedelijkheid is ons volk eveneens achteruitgegaan, omdat het opgevoed is in matigheid. En daarom durft spr. allen, die dit systeem hebben verdedigd, naar het bool'd te slingeren deze krachtige woor den J'accuse(Ik beschuldig). Zij hebben gemaakt, dat het volk niet zoo hoig meer staat, als het kon staan, het de kracht ontnomen Het matig gebruik van alcohol kan leiden tot physiek en moreel kwaad. En daarom moet in het gezin en in de school gewezen worden op dit grooite kwaad, opdat de jeugd er een afschuw van krijgt. Dan eerst zal men weder een ander volk worden. I-lelpt allen daaraan mede, verkon digt niet langer de bovengenoemde, verderfelijke principes, dat is U allen een plicht. Ook aan het eind van deze rede klonk een luid applaus. Na afloop hiervau deelde éen der aanwezigen mede, dat het hem be vreemde. dat zoovele dronkaards goed werk konden krijgen, en anderen niet. En om dit te bewijzen, noodigde hij den weleerw. spreker uit. met hem eens verschillende werkplaatsen te gaan be zoeken. De heer Schouten wees er op, dat de sociale toestanden het alcohol-gebruik bevorderen, omdat door den ellendigen maatschappelijken toestand de arbei ders dikwijls naar de kroeg worden ge dreven om hun leed te verdrinken. Eerst wanneer in deze misstanden verbetering komt, zal z.i. ook het al cohol-gebruik afnemen. Na dupliek van de inleiders werd de vergadering gesloten. De goederen der Nederland- sche sectie van de eerste Internationale Tentoonstelling voor decoratieve Kunst te Turijn, werden aldaar door de (goede zorgen van den heer A. Verkerk, die zich als medewerker van het Nederlanidsch oomité welwillend daarmede heeft be last, verpakt en geëxpedieerd, zoodat heeren exposanten, zoowel van de af- deeling Kunstnijverheid als van de af- deeling fotografieën het door hen ge- exposeerde weldra kunnen terug ver wachten. Deze verzameling, die op de tentoon stelling van moderne decoratieve kunst té Turijn was tentoongesteld, is zeer Volledig en omvat de voornaamste wer ken, die tot 1902 door dezen kunstenaar wenden vervaardigd. - Een twintigtal kisten werden uit Tu rijn verzonden, terwijl de tentoonstelling een vijftal zalen van het Museum zal vullen. Onmiddellijk na afloop dezer tentoon- stelling zullen de werken naar Londen verzonden worden. De soldaat G. van het batal jon infanterie, alhier in garnizoen, is wegens desertie door den krijgsraad al hier veroordeeld tot drie maanden mi litaire detentie. De le luitenant O. Bueno de Mesquita van den staf der genie alhier, is overgeplaatst naar Assen. voorzeker geen betoog. Maar dat het ook een probaat middel is om de kies gerechtigden hun kiesplicht te doen vervullen, bleek wel uit het groote aanltal kiezers, dat aan den strijd had deelgenomen. Van de 586 kie zers waren n.l. 487 opgekomen, be paald een buitengewoon groot aan tal. Maar voorzeker heeft ook dé ge dachte aan het feit, dat er kans was een zetel te verliezen, en derhalve krachtig moest gewerkt worden om dezen te behouden, de Roomsch-Ka- tholieke kiezers in zulk een groot aantal naar de stembus gedreven. Daar staat tegenover, dat ook de Vrijzinnigen niets onbeproefd hebben gelaten, waar hun de gelegenheid schoon toescheen, hun partij met een bekwaam man te vermeerderen. Geen wonder, dus, dat beide partijen den geheelen dag druk in de weer zijn Gebrek aan aardappelen. Aan de werklieden der Genitrale Werkplaats der H. IJ. S. M. alhier, is bekend ge maakt, dat vanaf heden geen aardappe len meer te verkrijgen zijn. Zij, die bons hebben, kunnen deze voor het gestorte geld inwisselen. Controle. Bij d'en ingang der Gen- tnaüe Werkplaats der H. IJ. S. M. is een lijst opgehangen, waarop de namen staan van de personen, die door ziekte veihinderd zijn te werk te komen. Dit mag een goeden maatregel genoemd worden, daar het meermalen voorgeko men, niet ziek waren, doch hetzij werk man is, dat personen, die zich ziek medd- zaamheden bij deze of gene verrichtten hetzij de stad uitgingen. Een ieder weet nu, wie of ziek gemeld is en kan dus controleeren of de bedoel de personen werkelijk door ongesteld heid verhinderd zijn te werk te komen. Nieuwe Raadszaal. De Staten zaal aan 't Prinsenhof, waarin heden de Raaid als proef vergadert, is geheel onveranderd gebleven. Alleen zijn die plaatsen anders geschikt dan bij de Sta ten, waar dan ook meer dan tweemaal zooveel leden zijn. De pers heeft acht plaatsen op de verhooging en 't publiek kan in de drie vaste banken gaan zitten. Geheel zooals wij het reeds weken ge leden meedeelden. De zaal van 't Leesmuseum is wacht kamer voor de Raadsleden, het tweede portaal aan die Zuidzijde, die ook voor doorloop naar de Stads-Bibllotheek dient, is de ietwat gebrekkige wachtka mer voor pers en publiek. Tn het Brongebouw wordt a.s. Zondagavond een buitengewone specia liteiten-voorstelling gehouden met ver- tooning der electro-biograph. Dinsdagavond is in een alge meen» vergadering der Neutrale Xies- vereendging „Burgerplicht" met alge- meene stemmen candidaat gesteld voor den gemeenteraad (vacature—v. Thiel) de heer J. L. E. I. Kleijnenberg. De opening van het café- restaurant de Kroon is thans definitief bepaald op 24 December. Een eigenlijk gezegd» feestelijke ope ning zal het niet zijn. Alleen aan de verslaggevers der pers is een uitnoodiging gezonden om Maan dag a.s. de inrichting te komen zien. Uit de Omatreken. De R.-K. Kiesvereeniging had haar stembureau gekozen in het hotel van ouds het Raadjiuis, de Vrijzinnige Kiesvereeniging had haar kamp op geslagen in het daartegenover liggend café en van daar regelden beide par tijen hunne plannen, gingen zij op verkenning uit, namen bij tusschen- poozen den stand op, en bestookten elkander voortdurend door het aan brengen van nieuwe hulptroepen. Het was een eigenaardige strijd, die daar in heit anders zoo rustige Bloemendaal op politiek gebied werd gevoerd. Om 5 uur was zij geëindigd en legden pairtijen de wapens neer. Wie zou hebben gezegevierd? Niemand' wist het. Beide partijen waren vol goeden moed, beide hoop ten op de overwinning. In grooten getale begaven de. strij ders der beide partijen zich naar het terrein van den sihrijd, in dezen de Raadlsvergaderzaal, waar voor elen drietal vroede vaderein op een groene tafel de stembus prijkte. Ja, dat eenvoudige ding, die groene bus. Wat heeft zij ons reeds dikwijls verrassingen bezorgd, teleurstellingen gebracht aan de ©ene zijde, vreugde aan den anderen kant. Ook nu weder verborg zij in haar binnenisjte een groot geheim. De strijd toch was afgeloopen, maar de uitslag nog onzeker. Met groote belangstelling en in volle spanning volgden de leden der beide partijen het oplezen der stembriefjes. Nu eens was de heer Rijnierse voor, dan weder had de keer Koolhoven eenige stemmen mieer; meermalen waren beiden gelijk, totdalt op het einde het stemmen-aanrtal op den heer Koolhoven steejds toenam en tenslot te de condidaat der Vrijzinnige Kies vereeniging met 244 sitemmen zege vierend uit den verkiezingsstrijd t® voorschijn kwam. Een luid hoera steeg nu in het kamp der vrijzinnigen op. Een: lang zal hij leven! hieven de overwinnaars aan. De aanhangers der andere par tij trokken langzaam af. Maar wan neer ooit van een strijd kan gezegd worden ..De nederlaag was even roemrijk als de overwinning", dan is dit hier hejt geval. De R.-K. candidaat toch verkreetg 229 stemmen, dug maar 15 minder dan de gekozene. Nog 14 stemmen waren ongeldig, omdat de kiezers hoe onbegrijpe lijk ook de stembriefjes verkeerd hadden ingevuld. Onder die 14 stemmen waren enke len voor den heer Koolhoven, eenige Sloten. Tot lid van den gemeenteraad is bij herstemming gekozen de heer C. van Beem. Binnenland. Bloemeudaal Wij herinnieren ons niet dat in de laatste jaren ooit zulk een hevigen !'Voor den heer Rijnierse, terwijl ook strijd is gestreden voor een Raadszetel no?r een ]<iein aantal geheel oninge- als Dinsdag het geval was, toen de yypj was, In het Museum van Kunstnij verheid te Haarlem zal de Tentoonstel ling van de werken van WaJter Crane in de eerste helft van Januari geopend worden. Vrijzinnige Kiesvereeniging en de R. K. Kiesvereeniging elkaar bekamp- ten om aan hunne respectievelijke camdidaten, de heeren A. Koolhoven en P. Rijnierse de overwinning te be zorgen. Door beide partijen is buitenge woon hard gewerkt. Een rijtuigdienst was door beide vereenigingen inge steld en gratis werden de kiezers in de gelegenheid gesteld een rij toertje naar het Raadhuis te maken. Dat hiervan met. dit slechte weder een druk gebruik is gemaakt, behoeft Onmiddellijk nadat de uitslag be kend was, hebben wij deze per bulle- 'tin medegedeeld, dat nagenoeg huis ■aan huis in de gemeente bezorgd werd. Spaarndam. Op het Noordzeekanaal hebben de bin- nien-stoombooten en Rijkspontveeren de diensten hervait. Rijnlands stoomgemalen zijn in wer king gesteld. Kameroverzicht. Met de rede van den heer Ter Laan. waarvan de inhoud onzen lezers be kend is, vingen gisteren de debatten aan, waarna de heer Brummelkamp wees op de ongunstige resultaten van het examen der onderwijzers wat be treft Ned. Taal en Geschiedenis. Ove rigens maakte hij eenige opmerkingen over de spelling, terwijj deze spreker de taal vrij wil laten. Als de voor standers der eenvoudige spelling het winnen, zal spr. het betreuren doch overigens niet tegengaan. De heer Passtooirs verdedigde het katho liek onderwijs legen den aanval van den heer Ter Laan. Dit onderwijs is voldoende, er wordt veel zorg aan be steed en het draagt goede vruchten. Billijk achtte hij 't dat ook de bizon- dere onderwijzers voor ouderdom en invaliditeit door de gemeenschap wor den beschermd. Het Rijk kan hier zonder al te zware offers helpen. Ook de heer Bijleveld kwam tegen des heeren Ter Laans eenzijdige voor stelling op. Of ons lager onderwijs voldoet aan ïedelijke eïschen. hangt af van de vraag, hoe men 't beschouwt, als middel, dan wel als doel. Men scheert alle lager onderwijs over éen kam. wat verkeerd is. En daarom juicht spr. het toe dat een commissie de zaak eens au fond zal ter hand ne men. Den ministei dankende voor de beloofde pensionneering der onderwij zers bij 't bijzonder onderwijs, vraagt spreker eerst de salaris-regeling op dat zij de premiën kunnen betalen. De Minister regele verder de verhouding tusschen de hoofden en klasseonder wijzers bij 't openbaar onderwijs, die slecht is. En, onder het geroep van de linkerzijde van aha I verklaart spr. wat het bijzonder onderwijs aangaat, dat zullen wij wel onder elkaar in or de brengen. Daarvoor hebben we ge noeg rechtszekerheid. Noch het toe zicht van de districtsschoolopzieners, noch het herhalmgsonderwijs acht spr. goed! geregeld. Nadat hij nog eenige opmerkingen ten beste had ge geven over de verschillende examen- eischen. kwam de heer Pompe van Meerdervoort op de werking der Leer plichtwet terug, niet op 't beginsel, maar op de praktijk. Van het onder zoek ten deze hij vreest voor het groepeeren van cijfers verwacht spr. niett veel. De toepassing der wet is zeer verschillend, in het constateeren van schoolverzuim en het opleggen van straffen heerscht de grootste onre gelmatigheid. Dat ondermijnt het ge zag. en spreker acht dan ook de wet in haar toepassing veroordeeld. De Min. late van Mei tot November veldarbeid, van kinderen boven 11 ja ren toe. De heer Dolk, die een lans brak voor bet onderwijs voor achterlijke en spraakgebrekkige kinderen, wijzende op hetgeen daarvoor in Duitschland wordt gedaan, verlangde geen specia le Rijksscholen, maar zou door subsi die de scholen voor achtei'lijke kinde ren willen steunen. De heer Troelstra, eenige opmerkin gen makende over het bizonder onder wijs, wees daarbij op de onvoldoende schoollokalen en leermiddelen, zich be roepende op toestanden te Amsterdam. De rechtstoestand der bizondere on derwijzers aan de vrienden van dat onderwijs over te laten, gaat niet. Er wordt niet voor gezorgd. De salaris sen laten veel te wenschen over en de Rijkssubsidies daarvoor gegeven, wor den ook niet ten volle er voor aange wend. Spreker betoogde dat de Min. aan Staatsinmenging niet ontkomen kan, waar hij pensioen wil geven, want dit pensioen moet gewaarborgd wor den. Dat er gelijkstelling voor de bei de takken van lager onderwijs zal ko men, acht spreker billijk en wensche- lijk, omdat hij ook hoopt op de oplos sing der schoolkwestie. Wil men tot die oplossing komen, dan moet men van starre eischen, van privilegiën boven het openbaar onderwijs afzien. Ook ten opzichte van schoolvoeding en Meeding houde men niet te zeer aan het starre beginsel van weleer vast. Ten slotte beantdoordde hij den heer Passtoors. het wandelend optimisme, en den heer Pompe van Meerdervoort, wiens standpunt ten opzichte van de Leerplichtwet hij reactionair uit phi- lantropie noemt. De lieer Smeenge, het herhalmgson derwijs voordon landbouwenden stand noodzakelijk achtend verheugde zich vooral over de pensioenregeling voor

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1