Daartoe heelt deze Bond eend ge ver gaderingen gehouden, en als gevolg daarvan is hed>en één met redenen om kleed schrijven aan de patroonsveree- niging gezonden, ten. einde deze te doen beslissen of de grieven, al dan niet bil lijk zijn en of de heer Hienkens zich wel gehouden heefi aan de vastgestelde be palingen. Dit is de stand van de quaestie op heden. Geme eta. t e r a a d, Spoedeisehen- de vergadering van den Raad der Gemeente Haarlem op Donderdag 18 December, 1^ uur, in de Statenzaal. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig bij den aanvang der zit ting de heeren Loomeijer, van Lijn den, Sabelts en van Styrum, PUNT I. Herstemming over het voorstel van den heer S. Roog, luidende als volgt: Behoudens nadere financieele regeling alsnog een bedrag van 7860 beschikbaar 'te stellen en alzoo voor kosten van den bouw der zesde Tusschenschool, alsmede voor kosten van voorbereiding en het houden van toedicht betreffende dien bouw, eene som van f 51460 uit te trekken." en voortzetting behandeling voor stel B. en W., beschikbaarstelling meerdere gelden voor den bouw der 6e Tusschenschool. Wordt verworpen met 16 tegen 10 gtemmen, die van de heeren Roog, Beijnes, Schram, Groot, van den Berg, Modoo, Hofland, Hugenholtz, Van de Kamp en de Braai. De heer ROOG heeft tot zijn verwon dering gezien, dat B. en W - niet hebben vermeld dat de kosten van voorbereiding en toezicht in de soan zijn opgenomen. De heer DE BREUK zegt, dat die kos ten daarondeT behoorem, De heer SCHRAM wenscht dat de con cierge een woning huurt, in plaats dat er een voor f 3500 gebouwd wordt; voor de gemeente-financiën zoowel ais voor de ruimte. De VOORZ. antwoordt, dat de Raad al verworpen heeft het amendement van den heer Roog, om bij deze school geen bewaarderswoning te bouwen. Het voorstel van B. en W. wordt 'goed gekeurd. RONDVRAAG. De heer MODOO heeft indertijd ge vraagd of het verplicht geneeskundig ondlerzoek sollicitanten niet zou af schrikken. Destijds is dat ontkend, spr. keurt af dat het onderzoek van vrouwelijke solli citanten door een mannelijk geneeskun dige-gebeurt en verzoekt, dat dit onder zoek voortaan door een vrouw zal ge beuren. De VOORZ. zegt overweging toe. De heer SNELTJES vraagt of er al aanvragen voor grond in erfpacht aan de Raamvest zijn geweest. De VOORZ. zegt, dat er eemige in be handeling zijn. De heer GROOT vraagt of niet kan ge zorgd wordien dat op uren dat de weTk- heden naar huis gaan om te eten, de slalgboomen open zijn. De toestand is tegenwoordig ongehoord. Bij de bruggen is dat al zoo. Kan dat ook niet voot de slagboom en, een half uur voor en na 12 en 2 uur? De VOORZ. antwoordt, dat het ge meentebestuur doet wat het kan om de bepalingen te handhaven, door een poli tiepost. De Hoil. Spoor doet ook wat ze kan, het is er thans overdruk door goe derenvervoer. De brug aan één kant is altijd ter dispositie. Wie daarvan ge bruik maakt behoeft, niiet heel lang te wachten. Afdoende verbetering is pas te wach ten als het nieuwe station- gereed is. PUNT 2. Zitting met gesloten deuren. Binnenland. Kameroferzicht. De afdeeling Arbeid gaf bij de voort zetting der beraadslagingen over Bin- nenfliandsche Zaken natuurlijk stof tot veel spreken. Het was de heer HeLsdingen, die de loodvergiftiging in de aardewerkfabrie ken ter sprake bracht en die aan den Min. te dien aanzien tal van vragen •stelde, o. a. wat de Min', had gedaan tot keering van het gevaar sinds advies werd uitgebracht over het request der werklieden in die fabrieken, En verder of op last van den Minis ter gezocht wordt naar loodvrij glazuur alls in Engeland. De heer Hugenholtz besprak de ver vroegde winkelsluiting, dóe hij verkiese lijk achtte boven wettelijke beperking van den arbeidsduur. Wat de plaatselijke sluitingsverorde ningen aangaat spreker was van oordeel dat de Raad er toe bevoegd is krachtens art. 135 der Gemeentewet. Maar om aflf- lecn twijfel te bannen zette men in de Gemeentewet een voorschrift dat de Ge meenteraden verplicht zijn een sluitings uur vast te stelen. De heer Melchers herinnerende aan 't ten vorigen jare houden Regeeringsonderzoek naar den omvang der werkeloosheid, meende dat op te kleine schaal van de hulp der vak- vereeniigdmgen is gebruik gemaakt. De Regeering beschikt over onvoldoende hulpmiddelen-, en evenzoo is het met de werkloozen. Er zijn geen arbeidsbeur zen genoeg. Onder verwijzing wat te dien aanzien in het buitenland is gedaan o. a. in Pruisen, vraagt spreker wat onze Regeering deed. En hij antwoordt, niets! De arbeiders zelf kunnen het vraagstuk niet opheffen: De overheid moet helpen. Welnu het Rijk neme dan het initiatief. De heer Nol,ting kwam tenjg op de on- Tnenschelijke toestanden die in de steen fabrieken heenschen. Hij wijst sléchts op den arbeid van vrouwen en kinde ren. De Regeering heeft een maatregel toegezegd, hij is bij den Raad van State aanhangig. Maar spreker laakt het dai het onderzoek dat eigenlijk on- noodlg was is vertraagd. Ook de heer Van Wijck hoopte dat de aangekondigde maatregel de misstan den zou wegnemen. Maar hij vroeg voor de steenmdustrae bescherming tegen de Belgische concur rentie. Nadat de heer Passtoors ook als zijn meening had te kennen gegeven dat ver vroegde winkelsluiting Rijkszaak be hoorde te worden; gewezen had op en kele fouten die de Kamers van Arbeid aankleven, o. a. te geringe bezoldiging der secretarissen, en in overweging had gegeven pogingen in het werk te steile© tot verbetering van' de arbeidsstatistiek, verklaarde de Minister dat hij met het onderzoek over de toestanden in de steenfabrieken met spoed zou handelen. Wat de loodvergiftiging betreft, de Min. wees er op dat men bij het nemen van maatregelen in het buitenland ook op onoverkomelijke bezwaren stuitte. Mem moet streven naaT maatregelen waarbij het loodwitgebruik wordt tegen beid. Overigens kon men voor het trac- tement geen vakmannen krijgen. Ten slotte verklaarde de Man. nog maals dat. de Reg. het recht moet heb ben andere mannen te kiezen, wanneer der titularissen arbeid niet blijkt te zijn in 's land's belang, waarna het betrek kelijk artikel werd goedgekeurd. Nadat de heer De Stuers die sluiting van het Rijksmuseum op Maandag had afgekeurd en de Min. den' heeren Zijlma en Smeenge had verzekerd dat hij over eene veranderde inrichting der Staats courant doende is werd Binnen!andstehe Zaken zonder stemming aangenomen. Heden 10 uur: Financiën. Er moet een ander preaparaat komen. Er wordt met ernst aan gewerkt. Han gende het onderzoek bij den Raad van State kon de Min. de detailvragen van den heer Helsdingen niet beantwoorden. Aan den heer Melchers -gaf de Min. te kennen d'at ook hij een arbeidsbeurs een on/misbaar iets vindt. Maar zij moet een zaak wezen van particulier initia tief, zoo als de koopmansbeurzen zijn opgekomen. Is er geen actie van- de zij de van den arbeid dan zou de Regee ring kunnen optreden. De vraag of een stedelijke regeering vervroegde winkel sluiting kan bevelen een diep staats rechtelijk vraagstuk iis niet uitgemaakt met een nieuw artikel in de Gemeente wet. D-e zaak komt bij eenie nieuwe Ar beidswet aan de orde. De Kamers van Arbeid moet men voor het oogenblik la ten werken als zij doem, terwijl de Mini. verhooging der secretarissen-salarissen zou kunnen overwegen. De uitvoering der Ongevallenwet gaf tot breed e besprekingen aanleiding. De heer Lohman die de toepassing dier wet besprak voor wat betreft de concurren tie der Rijksverzekeringsbank en van de andere maatschappijen meende, dat de circulaire van het bestuur der Bank overigens correct tot verkeerde opvat tingen aanleiding kon- -geven. Naar spr. hoorde zijn de tarieven zoo laag. dat het schier onmogelijk schijnt de vergoe dingen daaruit te betalen. Zijn de tarie ven inderdaad te laag dan vreesde hij dat de werkgevers zullen moeten bijpas sen,, zijn ze te hoog dten loopen de werk gevers naar de particuliere maatschap pijen over en blijft de Rijksbank met een tekort zitten. Spreker meende dat, wanneer de be heerders der Rijksbank -niet blijken vol doende op de hoogte te zijn, de Regee ring hen moet vervangen. De heer Nolens, daarover tredende in eemige beschouwingen, achtte zekerheid noodig over -die ai of niet toelating van vreemde verzekeringsmaatschappijen tot het overnemen van de risico's der werkgevers. De heer Borgesius, die eerst een Nota wilde indienen over de toepassing der Ongevallenwet, is nu teleurgesteld dat zijn opmerkingen uit het Voorloopig Verslag zijn uitgevallen. Spreker zou 't besluit tot invoering der wet gaarne spoedig zien komen, elke maand uitstel schept nieuwe slachtoffers. De zaak is voor de arbeiders een weldaad dus urgent. Daarop komt het aan. Waar cbe uitkeeringen 16 pCt. hooger zijn dan- in Frankrijk en 60 pet. hooger dan in Oos tenrijk, acht hij zooveel meer de plicht dier Regeering om door controle te wa ken tegen bedrog, simulatie. Wie zal comtröle oefenen, vraagt spreker? De agenten, de plaatselijke commissies, dte controleerend-e geneesheer? Het aantal der agenten em plaatselijke commissies is te igering. Overigens moet men geen uitkeering doen zonder certificaat van den dokter. De wet moet mild zijn, maar ook alleen voor hen, die het verdienen. Dat is 't beüang van dte Bank. De tarie ven, dat gaf spreker toie, zijn laag, waar door concurrentie is uitgesloten. Wat het ergstte niet is. Het ergste -is dat de Rijksbank daardoor in gevaar lcom-t, een gevaar, des -te grooter als de controle on voldoende is. De Minister, de sprekers beantwoor dende, merkte den heer Nolens op. dat de vraag over het overnemen der risico door bU'itemandsehe maatschappij:em door de Regeerimg nog niet decisif is be slist. Dat zal bij de eerste aanvrage geschieden moeten. De directeuren der Bank, die hun -eigen weg gaan en h-un eigen verantwoordelijkheid dragen-, ver zonden de circulaire van 17 Oct. buiten dien Min. om. Maar het is dan ook nood zakelijk correctief, dat de Reg. de be stuurders der Bank kan vervangen in dien -dat noodig blijkt. Wat die tarieven aangaat, de wiskun dige -adviseur nam wat te Bvünm is ge schied tot voorbeeld, nam soortgelijke netto-premi.es maar 59 pet. hooger verband met de meerdere duurte onzer wet. Het Bestuur der Bank had daarte gen bedenking, de Min. gaf echter aan het stelsel van den wiskundigen- advi seur de voorkeur. Men wachtte nu af hoe de tarieven zullen werken. Voor goede controle is ook de Min,, en het aantal algen ten zal worden uitgebreid. Toch vreest die Min. dat ook dan nog tegen simulatie niet voldoende zal zijn te waken. Na eenige replieken, verweet de heer Schaper den heer Borgesius diens optre den als belanghebbende bij de particu liere levensverz ekeringmaats chap p ij De ongevallenwet is een zegen, maar men moet niet den indruk wekken, dat ieder die een ongeluk krijgt een simu lant zal wezen. De heer Borgesius zich hiertegen verdedigende, kwam op zijn beurt op tegen den- aanval op het Be stuur dier Bank, dat lof verdiend heeft voor den in dit jaar gepreasteerden ar Dep, Tan Marine. Bij Koninklijk besluit is tijdens de ontstentenis van een minister van marine, het beheer van het Departe ment van Marine ad interim opge dragen aan den minister van ooTlog, die bij het leven van minister Kruys reeds Itij-dielijk belast was met de waar neming van het beheer. „De Zeemeeuw" Te Harlingen maakt men zich onge rust over het schip ,,De Zeemeeuw", dat al lang daar had kunnen binnen zijn. Nergens heeft men er eenig spoor van kunnen ontdekken. Weerbericht. Verwachting: matige tot krachtige Noordwestelijke wind, zwaar bewolkt, weinig verandering in temperatuur. De qaaest.ie-Bergmeyer voor den Baad van State. Woensdag kwam voor den Raad vau State (afd, voor de geschillen van be stuur) in behandeling -de bekende zaïak van J. A. Bergmeyer te Dordrecht, wien door Ged. Staten- van Zuid holland ver gunning -is geweigerd om nevens zijne betrekking van onderwijzer ook die van redacteur van het te Dordrecht verschij nende weekblad „De Volksstem" waar te nemen. Het bleek uit het over deze zaak door staatsraad mr. Huber uitgebracht ver- Slag, dat Ged. Staten- dn hun besluit heb ben overwogen, dat, diaargelaten nog of niet het zijn van redacteur van „De Volksstem" onder de verbodsbepaling van art. 35 der wet tot regeling van het lager onderwijs valt, van welke ver bodsbepaling -door Ged. Staten geene vrijstelling kan worden verleend in iedler geval het gelijktijdig bekleeden van ,-de betrekking of bediening van, re dacteur van -dat weekhlad met die van. onderwijzer bij het openbaar lager on derwijs in het belang van het openbaar lager ondterwijs niet wenscbelijk is. Nader gehoord over het tegen hunne beslissing door Bergmeyer ingestelde beroep, verwezen Ged. Staten naar een Kon. Besluit van 21 Januari 1902, ter rechtvaardiging hunner opvatting dat 't redacteurschap -een-er courant valt onder de uitdrukking „wetten -of bedieningen" van art, 36 der wet tot regeling van het lager onderwijs. Overigens beriepen Ged. Staten zich op het eenstemmig oordeel van B. en W. van Dor da-echt en- van den districts schoolopziener, dat het redactioneel op treden van Bergmeyer aan het onder wijs schade doet. Als gemachtigden van den heer Berg meyer waden op de heeren Ketelaar, lid van de Tweede Kamer, en Hazelbof, onderwijzer te Dordrecht. De heer Ketelaar wees er op, dat de beslissing van Ged. Staten en het advies van B. en W. alleen gebaseerd zijn op het adlvies van den districtsschoolopzie ner, en stélde de vraag, of eene zoo be langrijke beslissing als hier door Ged. St&ten is genomen, w-e! op het oordeel vaa. den schoolopziener mag steunen', en of de beweringen van dezen wel paèda- gogische waarde hebben.Spr. meende een en ander te mogen betwijfelen-, dn ver band met den korten tijd dien de tegen woordige schoolopziener te Dordrecht werkzaam is -en met de omstandigheid dat zijn oordeel geheel afwijkt van dat van vroegere autoriteiten. De schoolop ziener had aangevoerd dat Bergmeyer in de lagere klassen op school onder wijs geeft om-dat hij slechts op middel matige wijze orde en tucht weet, te hand- haven, maar spreker beriep zich op ver schillende verklaringen, o. a. van het hcofd der school, volgens welke Berg meyer meermalen ook in de hoogere klassen onderwijs geeft niet alleen, maar ook dat hij dit tot grootte tevredenheid deed. Nog wees spr. er op dat, blijkens eene nadere memorie van B. en- \V„ die door d -college in dezen -genomen maatregel rei richten van eene algemeene aan- so.uijving tot alle hoofden van scholen om te wijzen op de wenschalijkheid voor verschillende onderwijzers, om dis pensatie te vragen van het verbod om nevenbetrekkingen te bekleeden, of al thans te vragen of voor vemchillende gevallen dispensatie noodig zoude zijn een -met bedoeld gevolg voor den on- <wwijzer Bergmeyer heeft gehad. De tweede gemachtigde, de heer Ha- zelhof, deed uitkomen dat uit het feit dat teen onderwijzer in de laagste klas sen onderwijs geeft, volstrekt nog niet volgt dat hij daarom een minder waar dig onderwijzer is, en dat men daarom voorzichtig moet zijn in het uitspreken van een oordeel hieromtrent; en betoog de voorts, dat het optreden van een on derwijzer buiten- de school niet van in vloed is op zijn arbeid in de school; dit laatste betoog gaf spreker in antwoord op eene bewering van dien schoolopzie ner, als zouden de werkzaamheden van Bergmeyer als redacteur van de Volks stem hem minder geschikt maken als onderwijzer. In antwoord op verschillende vragen van den staatsraad-rapporteur en van den staatsraad mr. Asser, werd door den heer Hazelhof nog o.a. medegedeeld, i aangaande de verhouding tusschen de Volksstem en den heer Bergmeyer, dat de heer Beigmeyer tot dusver gewoon lijk een hoofdartikel in genoemd blad schreef en de courant voorts wat men noemt in elkaar zette, en dat hij ook liet- opnemen van ingezonden stukken be oordeelde en besliste behoudenis in ge- va! van twijfel als wanneer hij de be slissing aan eene bestaande commissie van redactie onderwierp; dat zijne werk zaamheden voor de Volksstem 4 a 5 uur per dag vorderden; en voorts -dat de commissie van redactie als eigenares van bei blad is te beschouwen, doch dat het hlad met Januari a.s. overgaat aan die afd. Dordrecht -en Zwïjmdrecht van de S. D. A. P. en dat, in geval aan Berg meyer alsnog wordt toegestaan het re dacteursschap waar te nemen, zijne werkzaamheden aan het hlad alsdan in het vervolg veel minder zullen.' wezen dan vroeger, daar na het overgaan aan de afd. der S. D. A. P. de werkzaamhe den over meerdere personen zullen ver deeld worden. Geen polka in de school. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben hunne goedkeuring onthou den aan hét raadsbesluit, waarbij een lokaal der openbare school Ite Idaard is disponibel gesteld voor bet geven van danslessen. Gevangeniswezen in 1901. Aan de gevangenisstatistiek over 1901 ontleenen wij nog het volgende Van de 02455 gevangenen waren ge plaatst in :ellen 15830 J161 vrouwen) of 30 pet. en in gemeenschap 34632 (1Ö93 v-rouwm) of 70 pet. Disciplinair gestraft, werden van de „celbewoners" 1564 (31 vrouwen), of 10 petvan de anderen 703 (2Q- vr.of l.U pet., beiden als in 1900. Bij de ver oordeelden in de bijzondere strafge vangenissen was de ^percentage het hoogst, 21 pet, tegen 15.3 m 1900. In de werkinrichtingen daalde het van 8 pet. tot 7.3. Bij de 4269 vergrijpen waren de pogingen tot verboden ver standhouding het talrijkst (805), dan, verstoring der orde (411), vernieling of beschadiging (326), poging tot ont vluchting (.204 waarvan 200 in de werk inrichtingen), insubordinatie (200), luiheid (i00), gewelddadigheid (46), on zedelijkheid (7). Ontvluchtingen hadden plaats van 166 personen, waarvan 162 in de werk inrichtingen (bijna alien te Veenhui- zen) op éen na werden allen terugge bracht. Als straffen werd 2322 maal „water en brood" opgelegd in de bij zondere strafgevangenissen 84 maal in een straf cel. Lijfstraf werd wederom niet toegepast. In de werkinrichtingen werd de gewone cel het v.eelvuldigst toegepast (494 van 676 straffen), de volstrekt donkere cel 10 maal, over plaatsing naar Hoorn 14 maal. Vermindering of kwijtschelding van straf werd aan 259 personen verleend. De arbeid der gevangenen omvatte 1.837,372 dagen of 35 per hoofd, even als in 1900. Daarvan 502.728 dagen I (27 pet.) of 12.836 minder voor particu lieren. Van de gezamenlijke arbeids dagen werden 52.5 pet. besteed voor de gestichten zelf, 20.6 voor wederver- koopers, 15.7 voor de departementen, 6.2 voor andere gestichten enz. en 5 voor particulieren. Verreweg de meeste arbeid bestaat in confectie, herstelwerk, opzichters- en huisdiensten, Verder ook nog weef werk, knoopen, haken, breien, pluizen. In de werkinrichtïngen staat het boe renbedrijf bovenaan met 44 pet. Het verdiend loon Was f217,694 of gemiddeld 12 centen per dagwerk. Daarvan werd f139.828 aan zakgeld verdeeld, en kwam- f77.866 in de uit- gaanskassen, die een totaal bereikten van f199.308. Door de gevangenen werd f 114.844 besteed ten behoeve van der den. Bij ontslag werd i 87.389 uitbe taald en aan 581 personen f706 reis geld verstrekt. Van de 4210 ontslagenen na 3 tot 6 maanden straftijd hadden ongeveer 25 pet. een vermoedelijk verzekerd be staan, waaronder bijna 5 pet. door erni-ogen op persoonlijke hulpbronnen de overigen door uitzicht op plaatsing. Na langeren straftijd was de percen tage veelal hooger. Gegijzeld werden 75 mannen en 5 vrouwen (tevens 2 die reeds in gijze ling waren), waarvan 66 wegens han delsschuld, 11 wegens wisselschuld, 2 wegens schuld aan den Staat, en 1 wegens burgerlijke schuld. In 27 ge vallen was de schuld onder f100, in 10 gevallen boven f 1000. Ontslagen werden 78, waarvan 39 binnen 5 da gen en 11 na langer dan 1 maand in 17 gevallen wegens betaling, in 35 wegens faillissement, in 24 met toe stemming van den schuldeischer. Ten slotte geeft het overzicht nog rnededeelingen over de Rijksopvoe dingsgestichten. Daar waren in 1901 842 jongens en. 115 meisjes geplaatst. Het gedrag van ruim de helft der onderwezen (724) jongens bij het schoolonderwijs was goed, de ijv-r eveneens, de vorderingen bij 37 pet- Bij het ontslag uit de school was de ontwikkeling bij 48 pet goed, bij 27 pet. redelijk. Bij het vakonderwijs (267) was de percentage bij ontslag (van 203) 48 po't. goed, 36 pet. redelijk. Opgeleid werden 88 voor landbouw en veeteelt, 84 voor timmerman, 74 voor tuin- en boschbouw, 60 voor smeden, kleermaker schoenmaker 43, man- demaker (bijvak) 35. touwslaan 25, boekdrukken 20, boekbinden 14, ver ven 13. Wat de meisjes aangaat, was bij 't schoolonderwijs (115) het gedrag goed bij 63 pet. redelijk 35, ijver 49 en 47 pet., vorderingen 62 en 48 pet. Bij handwerken (115) wordt voor het ont slag vermeld, dat van 20 meisjes 10 goed waren in ontwikkeling. 7 redelijk. Van 1785 vergrijpen waren 20 pet- verstoring van orde, 18 pet. brutaliteit, Insubordinatie werd gestraft in 147 ge vallen, baldadigheid in 97, oneerlijk heid in 82, liegen in 69 (60 bij meis jes). De meeste straffen bestonden in plaat sing in een strafcel op water en brood. De meeste straffen kwamen voor bij opvoedelingen van 1416 jaar (71 pet.) en 1214 jaar (64 pet.). Uit het gesticht te Deutichem ont vluchtten. 35 jongens, te Alkmaar 3, te Avereersi 9. die allen werden terugge bracht, behalve 2 uit Deutichem. Van de 248.650 verblijfdagen werd op 48 pet. gewe-rkt. De uitgaven kas sen stegen tot f 3990, waarvan bij ont slag f 3269 werd uitbetaald aan 142 ontslagenen meerendeels van 16 tot 18 jaar. Van deze hadden 101. dus 71 pet., een vermoedelijk verzekerd be staan, en daarbij 81 door uitzicht op plaatsing. Het overzicht van de officieele sta tistiek waaraan deze bijzonderheden zijn ontleend, is weder bewerkt door mr. J. R. B. de Roos. Verdronken. Men meldt uit IJmuiden aan de N. R. Ot.: De korporaal B. Wagner, behoo- rende tot de bezetting van het pant serfort 'te IJmuiden, is op weg van Wijk-aan-Zee langs het strand naar IJmuiden, door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Het lijk zal Donderdagmorgen ter aarde worden besteld. De kapitein-fortcommandant heeft aan drie korporaals voorloopig arrest opgelegd. Deze korporaals zijn Zon dagavond uitgegaan met den kanon nier W. naar Wijk aan Zee en hebben dien kanonnier, die beschonken v, alleen naar huis laten gaan langs het strand. Toen zij een paar uur later thuis kwamen, was de man daar nog niet en Itoen zijn zij uitgetrokken om hem te zoeken en hebben hem verdronken gevonden aan het strand. Het geval wordt onderzocht. Een honderdjarige. De 100ste varj aardag van den oud-strijder Jacob Klaver Ite Klooster buren (prov. Groningen) is gevierd- onder de belangstelling van het ge- heele dorp.. Ook van elders kwamen vele blijken van belangstelling. In de woonplaats van den nog zeer krassen jubilaris waren vele ivlaggen uitge stoken, terwijl eene mooie eerepoort was opgericht. Klaver ontving een leuningstoel en een fraaie gedenkplaat, hem- door de ingezetenen aangeboden. Talrijk wa ren d'e personen, die hem kwamen ge- lukwenschen; o.a. de zeer eerw. heer pastoor en het kerkbestuur. Het fan farekorps bracht hem eene serenade. Van den honderdjarige is eene uitstekend geslaagde photografi- schq opname gedaan. Afdrukken daarvan zullen worden verkrijgbaar gesteld. Voor Kloosterburen was de dag van Maandag een rechlte feestdag. Da commissie, die zich met de regeling had belast, ontving van H. M. de Koningin eene gift van f 50 Een kleine vergissing. Een ingezetene van Zaamslag was in het bezit van een ouden, afgeleef- den hond, wien het leven meer en meer tot last wierd. Door medelijden bewogen, besloot hij een einde aan het lijden van het dier te maken. Heel vroeg 's morgens stond hij op, zonder een der huisgenooten ielts van zijn plan medegedeeld te hebben. Of hij geïnspireerd was d'oor Alv-a's plan, om de Brusselschei winkeliers in hun eigen deurposten op te han gen, ig onbekend, maar zeker is, dat hij deze behandeling den hond liet ondergaan, en zich daarna den tuin in begaf om een gat te delven. Inmiddels was de vrouw wakker geworden van het gestommel en, ha ren man missende, stond zij op en zag daar in den donker een gedaante in die deurpost hangen. Hevig ont stelde zij, meen-ende, d'at, haar man daar hing, en schril klonk Üet: ,,o, kinderen, je vader heeft zich opge hangen!" Op dit geschreeuw kwamen kinderen en buren toesnellen en ook heel bedaard, de gewaande gehange ne zelf. Tot vreugde van iedereen was nu de zaak spoedig opgehelderd. De politie als inbreekster. Gisterennacht werd aan de politie te Hilversum medegedeeld, dat er licht hrandde in de onbewoonde vil la van den heer J. G. J. Paravicini di Capellï, aan den Soesterdijkerstraat- weg. Ondanks hare pogingen mocht het der politie niet gelukken zich toegang tot de villa te verschaffen, en moest zij tot hedenochtend wach ten eer de zaak opgehelderd kon wor den. Toen bleek dat eene schoonmaak ster het huis tijdelijk als bewaakster bewoonde. Deze .rouw heeft in dien nacht duizend angsten uitgestaan, daar zij natuurlijk in de meening verkeerde, dat er inbrekers aan 't werk waren, terwijl het juist de po litie was, die zich ijverig weerde om vermeende inbrekers te verrassen. De Koningin in den Haag. De Koningin en de Prins zijn gis termiddag van het Loo te 's Graven- hage teruggekomenaan het station begroet door den burgemeester en den gouverneur der -residentie, met wie Hare Majesteit zich op het perron on derhield. De Koningin- en de Prins re den onmiddellijk naar het paleis van de Koningin-Moeder in het Voorhout tot het brengen van een bezoek. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Door het bestuur van het Ned. R.- K. vakcongres, dat in September 1903 te Utrecht zal gehouden worden, is een circulaire verzonden, waarin tolt deelneming wordt aangespoord. Omtrent het voorloopig plan in een vergadering te Breda ontworpen, wordt reeds dit medegedeeld: Aan de bestaande Ned. R. K. vak- organisatiep zal ruimschoots gelegen heid gegeven worden ieder volgens eigen overleg dat congres zóó 'te be nutten. d-at de speciale vakbelangen vooral behartigd wordien. Omdiat op dit vakcongres al de vak- jgenooten zuilen vertegenwoordigd zijn en dus alle R. K. vereenigings- mannen aldaar elkander ontmoeten, zal dit congres tevens een algemeen- sociale betekenis krijgen. Dit laatste zal vooral hieruit blij ken, dat bij -dte opening en de slui ting van het congres door sprekers •van naam onderwerpen zullen bespro ken worden, die in het algemeen op de vakactie betrekking hebben. De regeling van dit congres is op gedragen aan eene commissie. Een definitief program wordt nader vastgesteld en bekend gemaakt. Het geschil tusschen de kuiperspa troons en -gezellen te Vlaardingen is geschikt. De kuipersgezellen-vereeni- ging. Wij streven naar verbetering heeft in hare jongste vergadering den door de patroons aangeboden verhoog den loonstandaard aangenomen, maar gevraagd den termijn van het loon voor ansjovisankers tot 1 Mei te hand haven, hetgeen door de patroons is ingewilligd. BUITENLAND. De algemeene werkstaking te Mar seille mislukt ondanks alle pogingen om de strike der zeeliedenuit te breiden tot alle bedrijven. Op 'eenige bakkers na staakt nu nog slechts als te voren het zeevolk. Op grond van deze verandering in den toestand heeft Combes dan ook| gisterenfin den in het Elysée gehouden ministerraad verklaard, dat de geheele beweging te Marseille op een eind loopt. Een ander bericht, dat zegt, hoe ook de nog stakende bakkers weer aan 't werk zijn gegaan, schijnt die verklaring van den eerste-minister wel te bevestigen. Rechtzaken. Dagblad-Verzekering. Een Rotterdamsch dagblad had zijn abonnés verzekerd tegen ongelukken f 500 bij dood gaan tengevolge van een ongeluk in of buiten 't beroep. Krach tens de polis waren de aldus verze kerden herverzekerd bij de „Onder linge" te 's-Gravenhage, o.a. op voor waarde, dat de verzekerden geen recht op uitkeering tegen 't dagblad konden doen gelden, wanneer de „Onderlinge'1 niet betaalde, terwijl het verder al leen ter beoordeeling van de directie van het dagblad zou staan, of zij zicb bij het besluit der „Onderlinge" wil neerleggen, of de quaestie over deniet uitkeering door scheidslieden tusschen haar en de „Onderlinge" wil doen uitmaken. Gebeurde het, dat een gea bonneerde verzekerde sigaren maker in het Steiger le Rotter aam verdronk. Van dien man werd in de van zijne weduwe tegen het Dagblad uitgaande dagvaarding tot betaling van f 500 gezegd, dat hij in 't Steiger was gevallen, nog om hulp had geroe pen doch overigens was verdronken. Het Dagblad antwoordde voor de Rotterdamsch© rechtbank dat het de „Onderlinge" om uitkeering had ver zocht, deze had die afgewezen op grond dat niet was gebleken, dat die man door een van buiten komend on heil in het water was geraakt en dat het heel goed' mogelijk was dat dit was geschied tengevolge van 's mans lichamelijken toestand, daar hij aan duizelingen zou lijden. Het Dagblad had die weigering juist geacht, waar tegen zij geen uitspraak van scheids lieden had/ willen uitlokken en be toogde nu voor de rechtbank de niet- ontvankelijkheid der verordening om dat die „Onderlinge" ni'et had' betaald en in dat geval de polis voor den ge abonneerde geen recht op uitkeering gaf en in de 2e plaats dat niet gesteld was dat het verdrinken was een ge volg van een ongeluk. De Rotte-rdamsche rechtbank over woog dat, zoo er geen arbitrale uit spraak heeft plaats gehad, de abonnés zich niet hebben neer te leggen bij de opvatting der directiehet kon de be doeling van partijen niet geweest zijn om alleen ter beoordeeling van 't Dag blad over te laten de beslissing over de waag of er uitkeering zal plaats hebben, de bedoeling van den geabon neerde niet, omdat hij dan zou zijn overgegeven au bon plaisir van de te genpartij. de bedoeling van het Dag blad niet. omdat zij de verzekering sluitend voor reclame-, die reclame, wanneer die bedoeling zou blijken, meer na- dan voordeel zou opleveren. „Wanneer de herverzekeraar niet be taalde". zag alleen op 't geval dat de „Onderlinge" insolvent werd, En wat de quaestie van ai of niet „ongeluk" betreft, besliste de recht bank. dat door de eischeres gesteld was dat haar man was te water ge vallen niet geraakt; van het laatste kan men spreken b.v. bij zelf moord, maar het in het water val len tengevolge waarvan men ver drinkt, achtte de- rechtbank zeker wel' een der meest notoire onmiddellijke oorzaken van eene lichamelijke beïee- digiing. den verzekerde onafhankelijk van zijn wil overkomen, zooals de po lis het noemt. Het stond niet vast noch is het waarschijnlijk gemaakt dat de overledene juist toen hij in het Stei ger viel eene duizeling had1. De recht bank, aldus die val in het water be schouwend! als die onmiddellijke oor zaak die de dood' tengevolge heeft gehad, liet de eischeres toe de aoor haar gestelde feiten door getuigen te bewijzen, omdat op het in het Dag blad van het verdrinken voorkomende courantenbericht geen recht kon wor den gedaan. Van dit vonnis kwam het gedaagde dagblad, in hooger beroep en voor dit werd gisteren bij pleidooi voor 't hof te Rotterd'am door mr. F. Wolf son o. a. aangevoerd dat de woordten der po lis geen andere uitlegging toelaten dan d'at de verzekerden zich zouden relefereeren: aan de goede trouw van den verzekeraar, die reeds herhaalde lijk het verzekerde bedrag aan zijne

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2