geil deze te ver doorgevoerde protects. Ook de heer Drucker wenschte r.intï licht en dTouig wederom aan op liet toe- kennen vain bewijskracht aan het Va-I daster; bij welk betoog de heer Willi ü^e I zich aansloot. Nadat de heeren Ketelaar en van d'-r 2 waag hunnerzijds nog eens hadden bepleit betere regeling der positie van de Rijksklerken, besprak de Min. aller eerst de benoeming van den directeur' der registratie te Maastricht. De Min. aanvaardt d!e verantwoordelijkheid tot! zekere hoogte het onderwerp -.och onttrekt zich aan anderer oordeel wat de subjectieve opvatting van bekwaam heden aangaat. De Min. betwistte overigens dat hier van te ver gedreven protectie sprake is Ten aanzien van den benoemde was iets uit het verleden goed te maken. Ware heer Bonman in 1833 niet voor inspec teur gepasseerd, hij zon thans onder rie Tanglijst der inspecteurs onder de hoog ste staan. Van nepotisme is geen spra ke al is de broeder van den benoem: c administrateur der registratie bij Fin an eiën. De Min. is in constitutioneelien, en moreel en zin alleen verantwoordelijk De Mm wees e>' den heeren Ketelaar en v. d. 7.waag op. dn: de door hen bedoel de personen voor twee jaren reeds lots verbetering kregen. De ciuaestie van de bewijskracht vaal, het kadaster behoort volgens den Min bij Justitie thuis. Den heer Smeenge, die de pensionweeriug van tijdelijke ambte- sprake bracht antwoordde de Min, dat de penhionneenng var. lijdelijke ambtr- na'cti .en ndorwcp v-iu ovr-weging Is. Zonder stemming werd daarna het Hoofdstuk Financiën aangenomen. En tot een aardig debatje gaf een adres van iemand die zich beklaagt over schade aan zijn eigendom door de plaatsing van een kazerne en hos pitaal te Assen aanleiding. De heer Ter Laan lboch drong bij den Minister van Oorlog aan op vergoeding van schade als die er is en de Min. haast te zich 's heeren Ter Laan's ijver voor 'de bescherming van den pri vaat-eigendom ta waardeeren. Onder beweging kwam toen de heer Schaper verklaren, dat de opvatting van den heer Ter Laan niet die is van da socialistische fractie, terwijl deze ontkende dat die quaestie, die 't hier geldt., niets met privaat-eigendom en sociaal-democratie tei maken heeft j De algemeene beraadslagingen over Oorlog vingen nog aan, waarbij de heer van Veen het rapport deir 14ton- commissie ter sprake bracht en vroeg, wanneer tot verbetering der compta biliteit bij Oorlog zal worden overge gaan. Deze spreker meent, dat aan de fictie der omwerking van materia len een punt in het rapport breed uitgemeten een einde moest ko men. De heer Seret, die op de grootst mogelijke zuinigheid aandrong, be treurde dat de Min. niet aanstonds meer licht had' ontstoken omtrent zijn defensieplannen. Thans na de Mem. van Antwoord kan spreker zich met den grondslag dier plannen vereenagen, die door spreker werden verdedigd. Overigens verlangde hij een spoedige beslissing omtrent nieuw geschut voor de bereden artil lerie. De vergadering werd tot heden- 10 uur verdaagd, nadat besloten was heden-avond in elk geval, of hoofd stuk VIII (Oorlog) af dan niet af is, Waterstaat te behandelen. Minister vau Marine. Men verneemt, dat het Ministerie zich ffiet de vervulling der piaats van miai'3~ ter vain marine eerst in Januari, na het. uiteengaan der Tweede Kamer, zal be zighouden. ïn. Sctaepïiian Gisteren liepen ie 's-Gravenhage minder gunstige berichten omtrent de-P toestand van dr. Schaeoman. Uit daaromtrent ingewonnen inlichtingen is gebleken dat de hardnekkige onge steldheid, die hem tot heden verhin derde de zittingen der Kamer bij te wo nen en ook nog de volgende dagen tot afwezigheid verplicht, niet vaii ernst,i- gen of verontrustenden aard is. Klompen en Leerplicht. Tot heden werden aan behoeftige schoolgaande kinderen, waarvoor dit gevraagd werd, in de gemeente Mid- wolda, klompen uitgereikt. Dit ge schiedde door tusschenkomst van het Armbestuur. Het hoofd der school gaf een briefje en daarmee werden de aanvragers naar den secretaris van het B. A. verwezen. De bedoeling van den wetgever is het zeker niet ge weest, dat helt zóó geschieden zou. Voor 1903 zal men dan ook een ande ren weg inslaan. Op de begrooting is f 100 voor klompen geplaatst. Een geweldenaar. Men meldt uit Wijhe aan de „Zw. Ct." van lSdezer: Gisteravond omstreeks 8 uur werd de hulp der marechaussée ingeroe pen, omdat zekere G. Balster, een man van 79 jaren, hevig mishandeld was ten huize van H. J. van der Veg- te, bij wien hij inwoon! Uit het door de marechaussée ingesteld on derzoek bleek, dat hem met een pook een een vijftal diepe wonden op het hoofd waren toegebracht en hij ook aan een zijner armen ontvellingen had bekomen, zoodat de hulp van dr. De Groot werd ingeroepen. Na in de kazerne te zijn gebrachlt, is hij, toen de heer De Groot ver- klaarde dat er geen direct levensge vaar bestond, omstreeks elf uur per rijtuig naar familieleden vervoerd. Tegen den dader, zekeren L. v. d. "W., metselaar aldaar, is natuurlijk proces-verbaal opgemaakt. ^Lammetje Zondag." Sedert eenigen tijd had de Amster- damsche politie niet noodig zich te engen in de zaken van het logement Lammert je Zondag", daar de zakeu aren geliquideerd en een aantal lo gés daar waren bezorgd, waar de voe ding goed, maar de sluiting nog beter is. Donderdag moest de politie weer ens speuren in het logement, dat is heropend1 in de N.Z. Armsteeg. Daar werd eerstens een kachel in beslag genomen, die van diefstal af. komstig was, alsook een mond, waar in voorwerpen die gestolen waren in het Centraal Station Als gevolg van een verder onderzoek werden weer twee logeergasten gearresteerd. Een gevaarlijk heer. Men meldt uit 's-Gravenhage: De voortvluchtige logementhouder Zanoni, wiens opsporing in het „Al gemeen Politieblad" wa» verzocht omdat hij zich Zondag j.l. in het Lamgroen heeft schuldig gemaakt aan zware mishandeling, welke waar schijnlijk den dood van den 'verwon de tengevolge zal hebben, is gister middag hier ter stede door de politie aangehouden in de woning van een zijner familieleden in de Gerard Dou- straat. Toen de aangehoudene bemerkte, dat de politie zijn schuilplaats had ontdekt, deed hij nog eerst een po ging om over het dak te ontvluchten. Aan ontkomen viel echter voor hem nieit te denken, want de politiediena ren klauterden hem fluks na en brach ten hem weldra naar beneden. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Een export-hJatl. Binnen enkele dagen zal bij de fir ma J. H. de Bussy te Amsterdam, het eerste nummer verschijnen van „De Bussy's Exportblad voor Zuid-Afrika" dat zich ten doel stelt de voortbreng selen van de Hollandsche industrie op ruime schaal in Zuid-Afrika be kend te maken. Het blad zal ongeveer 16 pagina'is tekst bevatten, gedeelte lijk Hoillandsch, gedeeltelijk En- gelsch. De verspreiding zal geschie den Ite Pretoria (door het filiaal van den heer De Bussy) en te Kaapstad (door de Hollandsche Afrikaansche U itgevers-Maatschappij Het Christelijk Nationaal Boeren- Co mité In eene buitengewone vergadering van het bestuur van het Christelijk Nationaal Boeren-Comité zijn de na volgende besluiten genomen. a. De vergadering spreekt de wen sch eilijkheid ui't, dat het bestuur, zoo dra het tijd en gelegenheid daartoe gunstig acht, een gedelegeerde naar Zuid-Afrika zendt, met opdracht om ter plaatse te onderzoeken, hoe het onderwijs door de Vereenigling kan worden gesteund, hoe de Hollandsche pers kan worden bevorderd, hoe nood lijdende kerken kunnen worden ge holpen, hoe weezen kunnen worden verzorgd, of en zoo ja, hoe handels- en nij verheid'shStrekkingen kunnen worden aangeknoopt en verder ter opname van alle zaken, die het. be stuur voor de vereeniging em haar werk in Zuid-Afrika van belang zal achten. b. In afwachting van de zending van een gedelegeerde steune de veree niging reeds nu het Hollandsch onder wijs "door; a. bestaande Hollandsche scholen financieel te steunen; b. in Zuid-Afrika gebleven onderwijzers bij te §tg,ap mét geb3 en boeken; c. r" - veer Hoilandsch op te richten scholen onderwijs, zoo mogelijk hulp te ve. leenen; d. uitzending van Holland sche onderwijzers en opleiding van onderwijzers voor Zuid-Afrika. c. De vereeniging steune de Hol landsche pers, om te beginnen het Kerkblad van ds. Lion Cachet ta Bur gersdorp. d. De vereéniging plaatse voor hare rekening weezen in Christelijke ge zinnen, bijv. van Christelijke onder wijzers', die zich daartoe leenen en daartoe de geschiktheid bezitten. Verder werd nog besproken de mo gelijkheid om de Kaapsche rebellen en de Hollanders, die door den oor log van alles beroofd zijn, zoo moge lijk te steunen. Da vereeniging be sloot tot dien steun en liet de uitvoe ring aan helt bestuur over. Eindelijk werd met algemeene Stemmen eveneens besloten zoo spoe dig mogelijk geschikte letuur naar verschillende plaatsen in Zuid-Afnka te verzenden. Het bestuur brengt een en ander ter kennis van de leden en afdeelings- besturen. Weerbericht. VerwachtingMatige Noordweste lijke wind. bewolkt. Overreden. De wachter Weegels, wachtpost no. 44, nabij het station Budel (L.) is Woensdagnacht, waarschijnlijk door den laatsten trein uit de richting van Weert, overreden. Het verminkte lijk werd door spoor wegwerkers tusschen d'e rails gevon den. Kon. Inter, tentoonstelling te Athene. Donderdag werd te Amsterdam de eer- site vergadering gehouden van het Ne- derlandsch comité voor bovengenoemde tentoonstelling. Op uitzondering na van de heeren Justus van Maurik en de Ridder, waren alle lieden van het comité present. De consul-generaal van Grie- kemfliand, die heer Rud. Lehman, de ver gadering openendie, sprak de hoop uit, dat de Ned. regeerdmg het hare zal doen om eene voor ons land eei'vollevertegen- woorditging dier Nederlandsche industrie op die tentoonstelling te helpen bevorde ren. Hij deelde verder mede, dat het co mité-lid, prof. Dake, zich bereid heeft verklaard, zijne medewerking te verlee- nen tot het vormen eener afzonderlijke commissie voor schoone kunsten. De voorzitter, de heer Dudok de Wit, deed daarna een beroep op de medewerking van het comité-lid, den heer G. den Tex, directeur der Kon. Ned. Stoomboot-Mij., ten aanzien van vermindering van1 vrachtprijs voor te exposeeren goede ren.. De heer Den Tex beloofde die me dewerking en kon zelfs gratis vervoer in uiitziicht stellen der goederen terug, na afloop der tentoonstelling. Prof. Da ke kon med'edeelen, dat de schilderscon- frerij St. Lucas zich bereid lveeft ver klaard in het comité zitting te nemen, nu het exposeeren van kunst gratis zal geschieden. Ten slotte werd nog door den voor zitter medegedeeld, dat hij deelneming van de Hoill. .sport aan de gedurende de tentoonstelling te houden Olympische spelen zal bevorderen, en dat de direc teur van die rijkspostspaarbank zijne me- I d'ewerking heeft beloofd ten opzichte der inzending van een reeks bescheiden, welke een beeld zullen geven van de be teek earns en die ontwikkeling der rijkst pastis paarbank, en dat de firma E. H. Krelage te Haarlem gratis een bed van 5000 bloembollen op het tentoonsteMimgs- terrein zal doen uitplanten. Hollend zal een op zich zelf staande afdeeling vor men, beslaande 800 vierk. M. Diefstal. Toen de weduwe D. Schriksel en hare dochter, 'te Venlo, Woensdag- vond van de markt thuis kwamen, omerkten zij, dat dieven tij d'e ns hare fwezigheid in de woning waren bezig geweest, althans verschillende gouden sieraden en waardevolle' voorwerpen henevens eenige gelden waren ver dwenen. Uit de Arbeidcrsweruid BINNENLAND. De arbeiders aan de sigarenfabriek van de firma Langkat te Deventer hebben gisteren middag het werk neer gelegd om te gaan beraadslagen of zij al dan niet onder een nieuwe, dooi den patroon aangesteld'en meester knecht zullen doorwerken. Te Amsterdam werd gisterenavond door dien Bestuurdersbond en het Ar beiders-secretariaat een protestverga dering tegen de schending van heit vereenigingsrecht belegd. Het woord werd gevoerd door de heeren Woll- ring en mr. P. J. Troelstra. Mr. Troelstra, erkennende, dat de patroons zeker natuurlijk recht bezit ten, zich door organisatie en vereeni ging te verweren tegen de organisa ties en de vereeniging der arbeiders, beschouwde het ontslag van een werkman wegens de positie welke hij gaat innemen in het vereenigingsle- ven als een van die strijdmiddelen, die zelfs in den oorlog niet zijn toege laten. Hij beschouwde de solidari teit der arbeiders als een verschijn sel, dat ook door de patroons geëer biedigd behoort te worden, in geen enkel geval mag worden aangetast. Met nadruk herinnerde hij er aan, dat er zelfs te Amsterdam en elders werk lieden zijn ontslagen, omdat zij tegen den zin van den paltroon zitting had den genomen in Kamers van Arbeid, in wettelijk ingestelde colleges alzoo. Hij meent, dat eene strafbaarstelling van aanranding van het vereenigings recht in vele gevallen goed succes zou kunnen hebben, maar verwachtte die strafbaarstelling slechts bij een uitge- 1K.'eider Invloed; der arbeiders op het Istaiatsbestuur. J^dSgchen .stak voor hem in het laakbare en telkens herhalend fedt een prikkel tot verde diging en bevordering der arbeiders- j organisatie zelve; de tegenstand '^er- oterkt de actie, én bet protest van dezen avond behoorde eigenlijk ge richt te woTden tegen de nog niet ge organiseerde mede-arbeiderls. Elke schennis van het vereenigingsrecht is voor hem een zweepslag over de rug gen der arbeiders, die hen naar dq vakvereenigiing drijft. BUITENLAND. De werkstaking 'te Marseille e<n de ■ontzaglijke belemmering, welke de scheepvaartbeweging daarvan heeft ondervonden, behoort weer tot het verledene. Even plotseling als ze is uitgebroken, is ze ook geëindigd, naar het schijnt melt een feitelijke overwinning van de werklieden. Het besluit tot hervatting van het werk is neergelegd in een motie, waarvan de overwegingen als volgt luiden: O. dat de werkstaking is afgekon digd, omdat de scheepvaartmaat schappijen het contract van 21 Au gustus 1901 niet naleefden; „O. dat de maatschappijen in de bladen hebben verklaard dat ze haar bemanningen wilden terugnemen op de voorwaarden van dit contract; „O. die belofte van de vertegen woordigers der Regeering te Marseil le, om zeer krachtig tusschenbeidë te zullen komen telkenmale als een ge schil -ontstaat tusschen de aangemon- sterden en d'e bemannning; „vertrouwende op de belofte van de Regeering, dat binnenkort door heit parlement zal worden goedgekeurd een wet. regelende de sterkte en vast stellende de arbeidsvoorwaarden aan boord; I „besluiten dq aangemonsterden morgen het werk te hervatten; De .stakers hebben dus de nieuwe eischen, boven die toegestaan bij het contract van 1901, laten vallen, maar daartegenover verklaarden de maat schappijen het contract voortaan te zullen naleven en den stakers geen nadeelige gevolgen van hun optreden te dioen ondervinden. Aan de motie is echter toegevoegd de verklaring, dat de staking zal wor den hervat, in geval het parlement dq toegezegde wet niet aanneem! O n derwijs. Academische examens. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechten, op Stellingen, de heer A. van der Leeuw, geb. te Hof van Delft. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer G. B. J- M. van Zinnicq Berg- mann, gel), te 's-Hertogenbosch. Doet. geneesk. de he-eY C II. Heerma- nid.es, theor. geneesk. 2 de heer A Spaans ca,nel. geneesk. de, heer H. de Vriescand. theol. 2 de. heeren H. A. I.oeff en A. A. v. Stipriaa» Luisdius doet. rechtsw, de heer D F. W. Schei- dius. Leiden. Bevorderd toi doctor in de rechtswetenschap de heeren If. H. A. von Steynitz, geb. te Pirna, II. A. P. Schaap, geb. te Alkmaar; E. C. Gri- vel, geb. te Meester Cornell's (Batavia), allen op Stellingen tot doctor |in de rechtswetenschap de heer L. G. N. Bouricius, geb. te Middelburg op proefschrift: ,,De burgerlijk-rechter lijke gevolgen van de wet van 9 Juii 1900 (S. llö), houdende nadere regeling van den dienst en het gebruik vau spoorwegen, waarop uitsluitend met beperkte snelheid wordt vervoerd." Leiden. Bevorderd tot arts de hee ren A. R Roosegaarde en JSiegen- j boek van Ileukelom. Geslaagd voor het arts-ex amen eerste gedeelte de heer K. A. Rombach. Geslaagd voor het candidaats-exa- men in de rechten de heer F. W. J. A. del Campo, genaamd! Campvoor het voorbereidend kerkelijk examen de lieer D. E. W. van Weel; voor het candidaats-examen in de rechtsweten schap de heer II. J. van Noppen Jr. Utrecht Dool Rechtsw. de heer R. Bijlsma. Cand. Theol. 2 de heeren W. A. P. F. L. Jörg en W'. Wasch, Cand. Theol. '1 de heer A. E. van Grietbuy. sen. Groningen. Doctoraal in de Ned. lett. d'e heer H. Bouwman kerkelijk voorbereidend de heer J. Nieweg. Rechtzaken. Moord. Het gerechtshof te 's-Gravenhage be vestigde het vonnis der Haagsche recht bank, waarbij de melkboer aldaar' tot 5 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld wegens moord op de vrouw, met wie hij op de Hoef katte leefde. Het openbaar ministerie had verhooging der straf tot 10 jaar gevorderd. Faillissementen. Uitgesproken 's Gravenhage, 16 Dec. Firma Simo- nis en Kaïtderor, aldaar, de leden dier firma F. A. J. Simonis en J. J. Kaude- rer, beiden rijwielfabrikanten en koop lieden aldaar. Rechter commiss. mr. C. W. Vollgraff. Haarlem 16 Dec. J. J. van Grieken. I teekenaar te Overveen. Rechter-com missaris jhr. mr. R. de Marees van Swindereu. 's Gravenhage. 16 Dec B. A. de Wind winkelier en koopman aldaar, Rechter commissaris mr. tl. A. van Rees. Geëindigd. H. van Haren, koopman te Gronin gen I. van lier. koopman te 'sGra venhage firma Gebrs Sierp vroeger tp Dordrecht en te Tie1 en haar indi vidueel© leden F. L. Sierp, te Dord recht. en J. H. G. Sieru te T i el. Sloomvaarlberichten. Het stoomschip Soestdijk van de HollandAmerika Lijn. van Newport News naar Amsterdam en Rotterdam, arriveerde 18 Dec. te Amsterdam. Vervolg- stadsnieuws. IJsquaestie, Wij laten hier volgen de beschou wing van den heer Jhr. Ch. F. van de Poll, in ons vorig nummer ver meld: Mijnheer de Redacteur, Op de gisterenavond gehouden Be stuursvergadering der IJsclub H. en O. is besloten: lo. de notulen te publiceeren van de bestuursvergadering van 14 Dec. en die der, staande da vergadering goedgekeurde, zitting van 17 Dec. 2o. het standpunt Itoe te lichten, waarop zich het bestuur plaatst, en wenscht zich te blijven plaatsen, zoo lang het nog in functie blijft. De sub lo. genoemde dtukken zend! ik hierbij toe; ze zijn geteekend ,,voor copïe conform". Ze geven weêr wat ons, bestuurs leden, van do zaak bekend is gewor den. Wanneer u ze leest, dan zul len u treffen groot e, en zelfs principieele, verschillen tus- •chen de verklaringen die het Bestuur verzameld heeft en die welke gepu bliceerd zijn door den heer Bijvoet. Ook is hetgeen de heer A. J. Bij- voelt schrijft absoluut in tegenspraak met wat de bewuste controleur heeft verklaard in onze b estuursvergader ring van Zondag 1.1. Ik neem hierbij aan dat de heer A. J. Bijvoet den controleur gevraagd heeft of de heer van Bevervoorde hem had opgedra gen speciaal den heer Mr. F. A. Bijvoet wegens zijn kaart aan ta spre ken. Dalt d'e controleurs van den secreta ris hunne algemeene instructies ont vangen weet iedereen. De heer Bijvoet beweert dat de heer v. B. de „schorsing" heeft opgeheven. Uit de notulen zult u zien, dat de heer v. B. daarvan een gansch an dere lezing heeft gegeven: hij heeft den heer B. van de haan verwijderd, doch op uitdrukkelijk ver zoek van den heer B., en uit cour toisie voor zijne dames, hem vergund dien middag op de baan te blij-1 ven. Deze lezing is ook die welke mij Zaterdagmiddag, direct na het voor-1 val, door de heeren E. van B. en Fok ker is gegeven. Hot zal noodig wezen dat de zaak tot klaarheid wordt gebrachlt, als dat ten minste mogelijk is. Zulks zal moeten gebeuren op een algemeene vergadering. Wanneer ik u nu niet al te, veel plaats vraag, dan zou ik wel van deze gelegenheid gebruik willen maken om het standpunt toe Ite lichten waarop het Bestuur zich plaatst; daar komt evenwel noga.l een lange aanloop bij te pas. Vermoedelijk zal' de heele his torie te lang wezen om in één num mer te paraissveren. In de laaltste jaren nu, is meer en meer gebleken, dat vele personen de kas der vereeniging benadeelden door niet de contributie te betalen, die fei telijk verschuldigd was, of door te fraudeer,en met de toegangskaarten. Hoewel de club hare j aarlijksche uit gaven, niettegenstaande een en an der, bestrijden kon, achtte het Be stuur het gewenscht aan dat geknoei een einde te maken en bedacht te blijven op het vormen van een zoo flink mogelijk kapitaaltje, aangezien ,m Februari 1907 het terrein aan den Delft door ons zal moeten worden ont ruimd. Wil Haarlem een IJsclub be houden, ook na dien datum, dan zal! men elders een terrein moeten huren of koopen. Naar aanleiding daarvan heeft het bestuur 'het reglement herhaaldelijk vervormd, en naar hare meening Steeds verbeterd. Steeds kostte het heel veel moeite d.e enkele leden deT club te vinden die door hunne; tegen woordigheid ter vergadering het ne men van een geldig besluit mogelijk moesten maken. Ik meen te kunnen beweren, dat de. positie van de club thans gunstig is, alles is heter in orde dan hét was, reglementen, gebouw, controle, en daardoor ook de inkomsten. Hiervoor is een massa werk noo dig geweest, en alle leden van bet be stuur zullen u kunnen getuigen dat we een en ander in hoofdzaak heb ben te danken aan de goede zorgen van onzen volijverigen Secretaris, den heer van Bevervoorde. Mijnheer de Redacteur, U schrijft da't het niet de vraag is of men een kaart heeft, doch of m.en lid is. Dat schijnt oppervlakkig zoo, maar dat is nu juist in het geheel niet waar in de praktijk. Als u er de; moeilte voor over hebt, en u bent niet hang voor een flinke dosis koude, dan moeét u maar eens een volgend seizoen bij de eontröle- aan den ingang gaan zien wat daar alzoo gebeurt. Als het dan gaat zooals steeds vroe ger het geval was, en ook weder dit jaar (maar thans minder tengevolge van de hetere contróle) dan zult u be merken dalt er heeren en dlameis zijn die trachten binnen te komen met een kaart van een vorig jaar, of wel een dame op een hee-renkaart, of volwas senen op kin derkaar ten, of u zoudt kunnen waarnemen hoe lidmaat schapskaarten van personen die op het terrein zijn, worden overgegeven aan anderen, op den Delft of de Spoorsloolt, om die personen toegang tot de baan te geven. Ongetoofelijk zult u zullos vïTuden; ik vond dat ook; toch is het zoo. Het Bestuur heeft, deze dongen weten de, den controleurs gelast er op te let ten, dalt allen die kaart zichtbaar dra gen; dat het niet gelukt dat gedaan te krijgen logt aan de ons Nederlanders, naar het schijnt in het bloed zittende ~^est van opposi tie tegen alles wat ££.£7 gezag lijkt. Meh vindt het aardig hu juist precies het óihgekeerde te doen van hetgeen ge vraagd wordt, al wordt zulks ook ge waagd in het belang d<er vereeniging, en dus ook in dat van de leden.' zeiven. Zoo gaat het nu met dat. zichtbaar dragen van de kaarten op de ijsbaan ook. Wordt dlaar niet aanhoudend op gelet, dan krijgen wij het vroegere ge knoei terug; u kunt er op rekenen, De heer Bijvoet was ontstemd omdat de controleur liem herhaaldelijk ge vraagd heeft zijn kaart zichtbaar te dra gen, terwijl hij zich obatimeerde enkel het koordje te wilLen toornen. Toen nu de heer van Bevervoorde hier van rapport kreeg van den controleur .en zich door clezien den heer Bijvoet Met aanwijzen, heeft het incident plaats ge vonden: Natuurlijk is het hier geweest: „c'est He ton qiu' fait la chanson". Wij, bestuursleden, kennen den heer v. Bevervoorde ads een man met correcte vormen, voorkomend en beleefd. Wij hebben dan ook zijn lezing aan genomen als de ware. Zoolang het te gendeel ons niet blijkt, zullen wij het daarbij houden. Wat verder geschied is blijkt uit de in den aanvang dezer regelen genoemde notulen'. De heer Bijvoet vindt het blijkbaar zeer erg dlat ik hem toegevoegd heb, dat. hij nog wel een' half uur had kunnen blijven rijdlen. Ik heb hem dat niet ge zegd alsof ik dat van hem verwacht zou hebben, doch als voorbeeld van hetgeen men in de toekomst zou kunnen zien gebeuren, indien aan de convenïentie vaar de leden werd' overgelaten het oo~ genbMk te bepalen, waarop die bestuurs leden, die zulks ex-officio verlangen., hen te woord kunnen staan. Spoedig zou er wellicht een nieuwe soort sport op onze club ontstaan: het achter zich aan laten rijden, ais een rondje, door den commissaris van dienlst. Er zijn wellicht leden die lust hebben in het Bestuur te zitten, ook als derge lijke toestanden ontstaan: de tegenwoor dige bestuursleden bedanken daar har telijk voor. Het is volstrekt niet hun wenisch te heerschen in plaats van te lekten; zij zijn er ook niet op gesteld bedankt te worden voor al de moeite, die zij zich voor de Club gegeven hebben en nog ge ven. Daarentegen zuMem zij niet tol ere er en lijdelijk verzet tegen de uitvoering van maatregelen die, in het belang van. de dub, door de leden zeiven, zijn gede creteerd. Op de eerstvolgende dezer dagen te houden algemeene vergadering, zal! het Bestuur aan de leden de vraag voor leggen of de meerderheid hunner zich vereenligen kan met die wijze waarop het Bestuur gemeend heeft het reglement te moeten toepassen. Ten slotte wensch ik te releveeren, dat ik mij over de uitlatingen des heeren Bijvoet aan mijn adres, en dat mijnier mede-bestuursleden, hier niet wensch alt te spreken. Daartoe zal later gelegenheid bestaan. Hopende, dat u deze lange historie zult willen plaatsen (in hét tegenoverge stelde geval verwacht ik de cópie van u terug) heb ik de eer u de betuiging mij nier hoog achting aan. te 'bieden CH. VAN DE POLL. Haarlem, 18 Dec. 1902. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van hetgeen vanwege het, Beistuur is gepubliceerd omtrent het voorgevallene op d'e ijsbaan, bericht ik u, dlat ik mijne verklaringen opgenomen in uw blad van j.l. Maandag zal herha len en bevestigen ter algemeene leden vergadering. Hoogachtend, A. J. BIJVOET Mijnheer de Redacteur! Gaarne wenschte ik eenige correcties aan te brengen in de door den heer v. Bevervoorde blijkens zijne gepubliceer de notulen gegeven voorstelling dier fei ten. Het is waar, dat ik, na door den heer van Bevervoorde, naar wien ik aan het eind van mijn toertje was toegered'en, met de beleefde vraag, wat hij van mij wenschte, ten aartwoord te hebben ont vangen en dit zonder eemilge verdere explieatie! dat ik mijne schaatsen moest afbinden, en, (als hadde ik mij aan wangedrag schuldig gemaakt!), on middellijk de baan moest verlaten, zeer, zeer boos was. Ieder, die gevoel van eigenwaarde heeft, zal mijn toom beseffen en billij ken! Ik heb nu eenmaal geen visschen- blloed, noch zenuwen van strooi Het is echter onwaar, dat ik ver zocht heb mij dien middag nog toe te laten, en dat ilc, zoo ik de eerste maal onhebbelijk mocht geantwoord hebben, daarover mijne excuses maakte, waar aan ik dan zou hebben toegevoegd: „ik Icon toch niet op mijne knieën vallen om weer toegelaten te worden!" De juiste lezing is deze! Reeds in den aanvang der woordenwis seling in het conitrofliegebo uwtj e had ik, toen de heer v. B. zeide, dat hij b e 1 e e- di(gd was door die wijze, waarop ik hem geantwoord had, gezegd, dat het geenszins in mijne bedoeling had gele gen hem te beleedigen, doch dat dk al leen hem het onbetamelijke van zijne wijze van optreden had willen doen. ge- voieölen, en dat ik, indien mijn toon beleedigend mocht geweest zijn, bereid was hem in zooverre mijne ver ontschuldigingen aan te bieden. Later heb ilc gezegd, dat ik met da mes op d)e baan was, .en er mijne ver ontwaardiging over uitgedrukt, dat men mij, zelfs zonder mij in de gelegenheid te stelten aan mijne dames de reden mijner verdwijning mede te deeien, van de baan verwijderd hield, waaraan ik ongeveer toevoegde: U schijnt té verlangen, dat ik u om ge nade zat smeelcen, of dat ik op mijne knieën zal vallen om weer toegelaten te wordenl U hebt echter tevreden te zijn met de verklaring, die ik reeds afgelegd, heb, n.l., dat ik, voor zoover mijn toon beleedigend mocht geweest zijn, u in zooverre excuses wil aanbieden, en ik ontzeg u verder het recht mij nog lange' van de baan verwijderd te houden. Daarop heeft d'e heer v. B. verklaard, dat hij naar .aanleiding van voormelde veronitschuldigingen, de schorsing op hief. Er is wel igezegd, dat de zaalc an de bestuursvergadering zou worden ter sprake gebracht, maar volstrekt niet, dat mijne wedeato elating tot dien mid dag beperkt zou zijn.- Ik heb nog gefcegd, dat ik die mij aangedane bejegening hondsch vond, en het er niet bij zou la ten,. Na het onderhoud met den heer v. d. Poll, toen ik onder dankbetuiging voor die mij geboden gelegenheid afscheid haa genomen en door dé deuropening ging om te vertrekken, hoorde ik den heer v. B. achter mij honend lachen, of grinni ken! Dit waardig gedrag van dien, heer heeft mij toen aanleiding gegeven tot eene driftige ontboezeming, welke beter achterwege ware gebleven,! (het is al tijd beter niet driftig te wordenl), doek welke mij (hare onnauwkeurigheid uit een etimologisch oogpunt daargelaten!) aan het adres van den heer v. B. niet onverdiend voorkomt 1 De houding van dien mij persoonlijk volkomen onbekenden heer, was zoo agressief, zoo vijandig, zoo sarrend tri- omfeerend beleedigend en zulks zon der eemilge direct voor de hand liggendo reden! dat ik natuurlijk getracht hel eene oplossing daarvoor te vinden. Die oplossing meende ik gevonden; to hebben,, en ilc, die van mijn hart geen smoorkuil pleeg te maken, heb ze hem eerlijk meegedeeld. Het blijkt echter dat de vraag, of mijne oplossing al of niet juist is, weinig tor zake af doet. Gewichtiger is het, dunkt me, voor elk der léden van de ijsbaan, te weten.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2