Haarlem. KENAU" a. X. CAPTEIS, Boschbessensap f 0,25 f 0,16 Frambozensap 0,35 0,20 Bramensap 0,40 0,23 Druivenjam. per pot f 0.45 Druivengelei. 0.55 Mams Mei aa jas, Abrikozen f 1. Reine Claude 0.90 Peren Macédoine Cantaloup zoetzum. x Kwetsen zoetzum A' o,9o 1,— de' der Nederlaaidsclie natuuronderzoe kers, en toch heeft hij al een leven ach ter zich vol afwisseling ©n avonturen. Zijne studiën begon hij te Wageningen, en zette die in Duitschland vooit aan de universiteit te Göttingen, die voor de beoefening der praktische natuurweten schap (chemie- en botanie) vermaard is. ^Na zijne promotie aldaar heeft Dr. Lotsy aan een Duitsch proefstation gearbeid. Ook in Rusland is hij een tijd werkzaam geweest. Daar hij de voortreffelijke in richting der Noord-Amerikaansche land bouwproefstations uit eigen ervaring wilide leeren kennen, nam bij een assis tentschap aan in de Vereenigdie Staten, eene betrekking die hij na weinige ja ren kon verruilen met een professoraat in de botanie. Zijne „Wanderlust" was daarmede echter nog niet bevredigd, en op een goeden dag vernamen zijne vrienden, dat hij zijn ambt aan de Hop- kins-urnversifelt had opgegeven, en door het Indisch gouvernement was aange steld tot botanicus bij de kinacultuur" op Java, Daar heeft hij drie jaar lang voortreffelijke microscopische onderzoe kingen verricht over het ontstaan van kinine en den kinabast, totdat in 1901 de malaria hem dwong Inidië weder te ver laten en naar Holland terug fe keeren. AI spoedig viel hem daar van de zijd:e zijnier vakgeniooten de bijzondere onder scheiding te beurt, benoemd te worden tot redacteur van het internationaal bo tanisch tijdschrift („Central-biatt"), dat in de Duitsche taal verschijnt, doch ge redigeerd wordt te Leiden, waar Dr. Lot sy zich thans gevestigd heeft. Er zijn onlangs ook pogingen gedaan, voor hem te creëeren -een ülecto-raat in de systema tische botanie aan de universiteit te Utrecht, (Op dit oogenMik wordt aan aJ onze hooge scholen alleen de physïolo- gische botanie geduld'). Zeker zou het wenschelijk zijn, indien Dr. Lotsy hier te lande eene blijvende betrekking vond, die hem meer gelegenheid gaf tot expe rimenteel onderzoek dan het redacteur schap, hoe eervol dit ook moge zijn. Dr. Lotsy zal hier spreken over het planten- en dierenleven in de warme land'en, een onderwerp waarover hij, die geheel op de hoogte is der nieuwste onderzoekingen op dat, gebied, en die lang in *t harte der Javaasche oerwouden heeft gewoond, zeker wel iets interes sants zal hebben te vertellen. Een groot aantal lichtbeelden zal zijne voordracht verduidelijken. afgewisseld door een kluchtspel en ee- nige voordrachten. Door de vereeniging tot onderlinge verzekering van paarden en hitten te Zandvoort is tot taxateur benoemd die heer L. Koning Ez. Haarlemmerliede en Spaaruwoude De gemeenteraad benoemde tot ge meente-opzichter de heer N. van Geldorp thans die betrekking waarnemende, op een salaris van f 150. Medegedeeld werd in die vergadering o. m. dat het besluit om met ingang van het jaar 1903, tienopcenten te heffen op de personeele belasting, koninklijk was goedgekeurd. Haarlemmermeer. Op den publieken weg, in de nabij heid van 't Hoofddorp, is het meisje N. M., oud 19 jaar, door een man aangerand. Hoewel zeer verschrikt, wist ze met behulp van een ander meisje, dat ze bij zich had, zich van den aanrander te bevrijden en het op een loopen e zetten. De politie, hiermee in kennis gesteld, stelde dadelijk een onderzoek in en is den dader op spoor. Van Lijnden tot Hoofddorp vertoont de Hoo'fdvaart reeds blank water. Waar men den vorigen dag nog over liep, is thans door de werking der ma chine geen ijs meer 'ie hespeuren. Uit de Omstreken. Zaniyeort. Aanstaande Zaterdag wordt door de Zandvoortsche zangvereeniging een uit voering in het Kurhaus gegeven. Duet ten vatn Rubemstein en koren uit het ora torium ,,De Schepping" zullen worden Te Hoofddorp is ook en volkskiasver eeniging opgericht. Uit 15 toegetre den leden werd een bestuur gekozen. Voor een talrijk bezochte vergadei-ing e Aalsmeer, heeft prof. Treub uit Am sterdam de beginselen der vrijzinnig democraten Algemeen werd zijn welsprekenda rede toegejuicht. Do heer M. Mur, brievengaarder te Aalsmeei-, is in dezelfde functie over- geplaatst naar Oude Wetering Binnenland. J. C. van Schermbeek, f Te 's-Gravenhage is overleden d'e heer J. C. van Schermbeek, commissaris van politie. Afscheidsgroet vau de Boeren generaals, Zooals reeds bekend is, keeren vri\ Zaterdag a.s. naar Zuid-Afrika terug, en vóórdat wij vertrekken, willen wij gaarne onzen hartelijken dank ein den dank van ons rampzalig en geruïneerd volk betuigen aan devele -vrienden in Nederland die zoo bereidwillig en zoo vriendelijk hebben bijgedragen tot hét lenigen van het lot onzer stamgenooten in Zuid-Afrika. Wij betuigen bij dezen onzen inni- gen dank aan hunne Excellentiën, de Commissarissen der Koningin, voor den steun door hen, aan ons in ons werk verleend, en aan de Edel Acht bare Heeren Burgemeesters in Neder land, die zoo bereidwillig op zich ge nomen hebben Collecte-Commissiën te vormen in de onderscheidene ge meenten, die zich samen melt al dei leden dier Commissiën, met zooveel opoffering van tijd, zooveel moeite een krachtige samenwerking hebben laten welgevallen om ons te hulp te :omien. Wij danken die Leden der onder scheidene bestaande Commissiën in Nederland voor dei groote belangstel ling, die zij in ons werk hebben ge toond, nieit alleen nu, maar ook in 't verledene, en voor hun advies en hunnen bijstand zoo dikwijls en voortdurend) door verschillende leden van die Commissiën ons verleend. Wij vergeten de Dames in Neder land niet. Wij kunnen nooit genoeg oix/ze. dankbaarheid uitsprekeja voor vat zij gedaan hebben voor onze lij dende vrouwen en kinderen, die in concentratiekampen opgesloten zaten tijdens den oorlog. De vele opoffe ringen die zij toen en nu nog zich la ten welgevallen, zijn en blijven in warme herinnering van ieder Afri kaner. Wij brengen onzen dank aan de, Nederlandsche pers. Met eene toewij ding en kennis van zaken djie onze bewondering opwekken, heeft da pers zonder onderscheid van richting onze zaak voorgestaan. En daarmede nog niet tevreden, heeft zij zelve eene in schrijving geopend, die ons zulk eene belangrijke bijdragie bezorgd heeft. Wij brengen onzen dank aan het Nederlandsche volk. Hoe ondankbaar zouden wij nielt zijn, en zou ons volk niet zijn, indien wij vergaten hoe groot de sympathie in de Boerenzaak was, dat zelfs weduwe/n haar pen ningsken hebben bijgedragen om onze noodlij denden te hulp te ko men. Wij gaan terug naar Zuid-Afrika, omdat de belangen van ons volk dit vereischeu. Wij laten den heer W. .J. C. Brebner. Secretaris en Thesau rier van helt Generale Boeren Hulp Fonds achter. Zijn bureau is geves tigd Anna Paulownastraat 16, te 's-Gravenhage. Wij geven U nog maals de verzekering, dat de gelden door ons gecollecteerd, gebruikt zul len worden, zooals in ons Beroep op de Beschaafde Wereld vermeld, om, ,,onze weduwen en weezen, onze ver minkten en andere nooddruftigen te hulp te komen, en onze kinderen be hoorlijk Ite doen onderwijzen." Hoeveel ook onze nieuwe Regeering ons te hulp komt om den trejurigen toestand, waarin ons volk verkeert, te verbeteren, zoo zullen er toch nog velei gevallen zijn, dat van ons eene reddende en helpende hand verwacht wordt. In Nederland en elders zijn er vele) Afi-ikaanders en Nedei'landers, die den strijd met ons hebben meege maakt en die door omstandigheden verhinderd zijn om naar Zuid-Afrika terug te keeren en thans zonder be staansmiddelen zijn. Wij weten dat het Nederlandsche volk ook reeds veel voor hen heeft gedaan, maar wij bevelen hen aan voor uwei verdere ondersteuning. Wij bevelen daarom onze zaak nog maals in de belangstelling en liefde van heit Nederlandsche Volk aan; want veel blijft nog noodig. Londen, Engeland, 12 Dec. 1902. LOUIS BOTHA. J. H. DE LA REIJ. Op het Amsterdamsch socialisten congres, dat. het volgend jaar gehou den zal wordien, zullen worden behan deld algemeene werkstaking, afschaf fing van d'e staande legers, uitbreiding van het internationale secretariaat 9-urige arbeidsdag, internationale re geling der socialistische politiek, na tionale immi- en emigratiepolitiek (voorgesteld door de Argentijnsche partij), vrouwenkiesrecht (voorgesteld door den Oostenrijkschen socialisti- schen vrouwenbond), verplichte scheidsgerechten, wettelijk minimum loon voor bepaalde plaatsen, vakver- eenigingen en politiek, gemeentelijke drankvei'koop (voorgesteld door de Fa- biaxx Society te Londen), socialisme en gemeentepolitiek (vooi-gesteld dooi de Engelsche Independent Labour Party), de houding van het internatio nale proletariaat in de nationaliteiten- quaestie (voorgesteld' door de Czechi- sche sociaal-democraten), ouderdoms. invaliditeitsverzekering (voorge steld door de Nederlandsche sociaal democraten). de buitenlandsche cor respondenten der socialistische bladen (voorstel van de Fransche arbeiders partij). (Telegraaf). Gemengd Nieuws. Specialiteit in Penseelschrijren. Hout-, Mai>mep-, Plafond- en Muunbeschildening. Bij een ovevstrooniiiiir in Tunis in Euthiir Merdja, zijn 10 mannen en 7 vrouwen door de golven meege sleurd. De lijken van 3 vrouwen zijn teruggevonden. Overal werden de landerijen verwoest en de boornn uit- gei-ukt, de gansche streek is door slijk en zand overdekt. per A. per */i (Zeer pikant sap) KMADBBPPEJL8 vu Dr. DE VRIJ. Hei krachtigst vrerhend middel tegan Kulstrla (binDes- koortsen), Algemeen* WBnOrte, BloedMmcetfo, Bleebsoebi, ma^u-ende hoofdpgn en gefweSs •waar mijn naam coifcenop sta» i. Men f 1.in roode dooze» onder nevenstaand fabrieks merk. Men Sett© daaaroj». Ze xjjn overal verkrijgbaar. Chemische Fabxri&k van H. WANHI2TG, Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6