Haarlemmer Halletjes. v0or*5e-wwtid7 kwam de inhoud van de prullenmand ouder de critlsche oogen van zijn vrouw; zij zag in het versmade gedicht een ju weel van zeldzaam groote waarde en drong er op aan, dat het zou worden uitgegeven; die uitkomst bewees, dat zij gelijk had. Ook Mascagni is aan zijn liefhebben de gade iets dergelijks verschuldigd. Als zij er niet geweest was, zou hij zijn grootste en misschien eenóge kans op beroemdheid gemist hebben, en zouden wij nooit de bekoorlijke betoovering heb ben ondervonden van de „Cavalleria Rusticana." Deze thans zoo beroemde opera werd door Mascagni gecomponeerd, toen hij en zijn vrouw op het punt stonden te verhongeren, en alle hoop opgegeven hadden. Het was een bitterkoude winter, en omdat er geen brandstof meer in huis was en zij geen geld hadden, om tets te koopen, wierp de jonge componist in een oogenblik van wanhoop de bijnavol- tooide partituur zijner opera op den le digen haard en was op het punt het ma nuscript met een lucifer aan te steken, toen zijn vrouw kwam toesnellen en het nog juist bijtijds redde. Een week later was Mascagni de be roemdste man van Europa, gevleid en gevierd als een koning en verzekerd van roem en fortuin. Aan de brave en trouwe Cathérine Le- maire, de vrouw van Millet, heeft deze zijn roem te danken, en de wereld is aan haar eemige van de heerlijkste kunst schatten verschuldigd. Slechts na lange jaren van hard werken en nijpende ar moede, waarbij hij door zijn vrouw ge-1 troost en gesteund werd, kon de boe- renschHder het huisje te Barbizon met zijn drie kamertjes huren en daaT ..be proeven Iets werkelijk goeds te maken Da&r begon hij te werken aan dat heer lijke ..gedicht deT armoede", zijn ..An gelus", dat thans een der kostbaarste schilderstukken der wereld is. Telkens wierp hij zijn stuk ter zijde, er aan wan hopende- het ooit tot zijn tevredenheid af te maken, en telkens zette zijn vrouw het wedier op den ezel en spoorde hem aan, er mede voort te gaan. Bij zekere gelegenheid was hij zoo vertoornd over zijn onmacht, om een zeker effect voort te brengen, dat hij 'nmes opnam en 't doek zou hebben ver nield, om er voor goed 'n eind aan te maken, toen zijn vrouw gelukkig zijn hand vastgreep en hem overhaalde het nog weer eens te probeeren. Zoo vond de „Angelus" ten slotte een plaats in het Louvre. Het succes, dat hij er mede had, moedigde Millet aan, nog vclfe andere stukken te schilderen, waar door hij tol de onsterfelijke meesters in de kunst behoort. Een brandweer.gedenkieeken In tegenwoordigheid van Keizer Wil helm is dezer dagen op het Marianne- plein te Berlijn op plechtige wijze een .brandweer gedenkteeeken onthuld, dat een monumentale herinnering is aan de goede, nuttige daden, in de afge- loopen nalve eeuw dom ,-le Berlijner brandweer verricht, en aan de wak kere mannen, die in de uitoefening van hun moeilijk beroep den dood hebben gevonden. Het gedenkteeken, waarvan wij hier een afbeelding geven, is gebouwd op een granieten voetstuk, van drie treden en vervaardigd van marmer. Het be staat uit een inspringend, lager mid delste gedeelte van vier meter hoogte en wordt op zij afgesloten door twee hoog uits'ekende zuilen. De voorzijde, v in liet middelste gedoelie maakt in relief aanschouwelijk de bestrijding van liet ontketende vuurelement. Het vuur wordt voorgesteld door een hy dra met vele kronkelende slangenkop pen, waar Hercules mei opgeheven knots tegenoverstaat, terwijl zijn zoon llyllos de slangekoppen met een fak kel uitbrandt. Pallas staat met schild en speer gewapend, ter zijde,1 als be schermster der steden. In meer inspringende, smalle en plat tere reliefs aan beide zijden ziet men allerlei personen, bedreigd door het vuur en die hulp verwachtenlink- ren ziekenverpleegster met den door haar verpleegde, een gierigaard, die angstig zijn schatten bewaakt, een ridder en een ouden vorst rechts een knielend meisje met een kind, een dwaas, die zich het gevaar niet her wast, is, éen. met lauweren bekransten dichter, die riog over andere dingen schijnt tc> peinzen en een kunstenaar. Onder het relief staat een marmeren socle, gesierd met het wapjen van Ber lijn en waarop in brons de met een krans van eikenloof getooide gereed schappen der brandweer zijn gerang schikt. De twee zijstukken drogen rechthoe kige door touwladders en lauweren omvatte bronzen tafelen. Van boven staat in hat Duitsch ,,In de betrach ting der nienschenliefde vonden den dood Daaronder staan de namen van 15 brandweermannen, die veronge lukt zijn. Bonte steentjes. hen Engeischê dame heeft een nieuw Te veel handen, slecht werk. beroep voor vrouwen uitgevonden. Zij noemt zich schoonmaakster van siera- Wie den boom verzorgt, houdt ook: den. Gedurende de winier doet de da den tak in t oog. me eenmaal de ronde bii haar klan ten. Met een klein instrument be- Kcii kamer met zuivere lucht is proeft zij eerstof de diamanten en ju- spoediger verwarmd dan een met be- weelen nog goed bevestigd zitten, daar- dorven lucht. Vóór ge uw kachel aan- na doopt zij het sieraad verscheidene maakt dus eerst de lucht ververschen. malen in eau de cologne en verwijdert dan met een fijn daasebaren penseen tje elk stofje, de zeepdeeltjes enz., die zoo licht zich vastzetten tusschen de juweelen en de gouden omzetting. Is iie-t kleinood goed gereinigd, dan wordt liet in zaagmeel gedroogd. Smaragden cn andere gekleurde juweelen worden in stukken watten rret alcohol ge drenkt gelegd en daarin gelaten, tot dat de alcohol verdampt is. Parel snoeren worden tegen eiken winter op nieuw ingeregen. Heeft de eigenares der parelen geen gelegenheid ze vaker om te doen dan eenmaal of tweemaal 's maands, dan moeten de voorwer pen een had van versche melk hen ben. of in warm tarwemeel gelegd wor den, om haar glans te bewaren. Voo reen vlijtige huisvrouw van een groot gezin is het van onbereken bare waarde, als zij kans ziet om de kleeren weer zoo op te knappen, dat zij nog best gedragen kunnen worden. Het minst moeilijk is om de te klein geworden kleeren der oudsten passend te maken voor de jongeren maar om te klein geworden -kleeren weer grooter te maken, zoo-dat zij er niet te veel gelapt uitzien, is moeilijker taak. Zoo kan men bijv. een jongensbroekje dat te kort geworden is, gemakkelijk verlengen, door den zoom los te tor nen en dan het inslagje te bezetten met tresband; als dezelfde stof nog voorhanden is, is het nog netter een 3 h 4cM. breede zoom aan het broekje te zetten en dien zoom twee a driemaal met de machine door te stikken. Is dat nog niet voldoende, dan kan men het ook langer maken, door het onder lijfje te verlengen, waaraan 't broekje vastgemaakt of geknoopt zit. Behoort hierbij een open buisje, dan maakt men over het onderlijfje een nieuw front heen, dat op de schouders en onder den arm op het andere wordt vastgeknoopt. Over 't algemeen zijn zulke frontjes zeer practisch; men knipt ze naar het model van het on derlijfje, iets hooger aan den hals. oin te zorgen, dat het andere er niet uit komt. Omdat de jongenspakjes dadr meestal het eerst vuil worden, is het heel gemakkelijk, wanneer men in kor ten tijd door het vastknoopen van een schoon front, het pak geheel kan op knappen. Allerlei overgebleven lapjes kunnen hierbij van dienst zijn. bijv. een front van wit piqué, witte wollen stof of leerkleurig rips met ankers of band afgezet. Een Zaterdagavondpraatje. Toen er indertijd een nieuwe leer uur in het boekhouden aan de IIoo- gere Burgerschool noodig was, wa ren Cr drie van de sollicitanten voor oen benoeming aanbevolen, twee Haarlemmers en een Amsterdammer. Daar het een betrekking was van f 500 per jaar en de bepaling bestaat dat gemeentehamMenaren, die f 300 of meer verdienen, in de gemeente zelf moeten wonen, dacht men zoo, dat een van de Haarlemmers de mecstq kans had, omdat de Amster dammer ronduit gezegd had, dat hij er niet aan dacht voor die betrekking in Haarlem te komen wonen. Maar dat was mis gedacht. De ui eerdierheid van den Baad koos na allerliai gostem toch den Amsterdam mer en Burgemeester «n Wethouders hebben nu gebruik gemaakt van hun recht, om een uitzondering te maken op den regel en den titularis te ver gunnen in Amsterdam te blijven wo nen. Als ik mij niet zeer vergis, is Dinsdag de dag waarop hij zijn les sen in boekhouden aan de school komt geven. Zijn die afgeloopen, dan groet hij ons en tijgt weer naar Am sterdam. Nu wal ik nielt met krenterige be- zwaartjes aankomen en zeggen: die vijfhonderd gulden hadden in Haar lem verteerd moeten worden. Er wo nen zooveel Amsterdamsche gemeen- te-ambtenaren, zelfs professoren, hier, dat de balans nog altijd in ons voor deel doorslaat. Maar dat is ook de hoofdzaak niet. De vraag is, waarom de nieuwe .leeraar van de bepaling is ontheven en dan lijkt mij maar één moftief waarschijnlijk: namelijk dat hij or geen lusit in had hier tr komen wonen. Nu kan dit motief natuurlijk op verschillend© j manier worden aangekleed. Men kan zeggen, dat het hoofdbestaan van dc- i ze.n benoemde in Amsterdam ligt en dat deze post, van f 500 die moeite niet waard was, om daarvoor naar Haar lem te verhuizen Men kan ook zeg gen: de lessen in boekhouden zijn niet zoo talrijk, dat het noodig en nuttig is, dat de leeraar te Haarlem woont. Maar deze en andere rede nen komen, van rhétorica ontdaan, allen hierop neer: de benoemde had geen lust. in het wonen te Haarlem. Goed, Dat is zijn recht. Maar dan is het ook ons recht om eens na te gaan of er wel voldoende aanleiding j was om ontheffing te verleenen van een bepaling, die zoo fonkel-nagol- nieuw was, dat ze destijds misschien I wel voor de eerste maal in 'toepassing werd... ik bedoel kon worden ge bracht. Meermalen heb ik vroeger in den Raad hooren zeggen, dat op iedere voordracht al de voorgedrage- neu naar het oordeel van B. en W. geschikt waren voor een benoeming. Dat deze voordracht daarop een uit zondering maken zou, is niet geble ken en ook niet waarschijnlijk. Het aantal sollicitanten was zoo groot, dat ongewenschte can did aten wezen lijk niet op de voordracht behoefden te worden gezet. Maar waarom dan dadelijk eene uitzondering gemaakt toen er gelegenheid was d© nieuwe bepaling toe te passen? Ik weeft wel, dat de benoemde zeer voldoet en dat de jongens zoowaar met liefhebberij dit anders zoo verachte lesuur vol gen, maar dat is natuurlijk ook weer de quaestie niet. Een van de Haar lemmers had ook een zeer geschikt docent kunnen blijken te wezen. Als je eenmaal een reglement hebt moet je het ook handhaven. Namelijk met, overleg en in den geest van het •voorschrift, niet naar de letlter. Ik ge voel alles voor uitermate strenge dis cipline in het leger. Er gaat over Na poleon oen anecdote, die wel niet waar gebeurd zal zijn, maar die toch had kunnen gebeuren. Napoleon kwam dan op zekeren nacht voorbij een schildwacht. Naar plichlt en voor schrift verlangde de man het wacht woord, dat de heer .Napoleon óf nooit geweten, of alweer vergeten had. Hij stond dus met zijn veldheersmondvol tanden en wou den toestand regelen door een barsch: ,,Ik ben de Keizer! Laait mij door!" waarop de soldaat volhield: .Niemand komt voorbij zon der het wachtwoord, ook de keizer niet." Napoleon was over deze fermi- tedt zoo verrukt, dat hij den soldaat een eerokruls gaf, of hem bevorderde tot kapitein of iets van dien aard, in elk geval hem hoogelijk beloonde. Dalt is in het leger zoo! Uitstekend. Ik wli graag gelooven, dat het zoo inoet en. niet anders kan. Maair wan neer nu Napoleon als lid van laat ons zeggen een Parijsche ijsbaan,.zijn di ploma vergeten had en de controleur wilde hem niet toelaten en hij zei: ,.ja, maar ik ben Napoleon en ik ben heusch lid. kijk maar na op d© leden lijst" zou hij dan ook don contro- leur geridderd ©f hem kapitein van de ijsbaan gemaakt hebben, wanneer de man gezegd had: „hoor eens, dat is alles goed en wel voor mijn paTt mag je Napoleon wezen, maar zon der diploma kom je niet door het tourniquet?" En nu weet ik wel, dat de Haarlem- sche advocaat, wiens ijsbaanervarin gen aanleiding geven tot tal van ge animeerd© discussies, Napoleon niet is, maar ik weet ook, dat Mr. Bij- j voet bij de vergelijking één zaak op 'Napoleon voor heeft: hij had name- komt de phosphorusvergiftiging nabij er bestaan geen zekere tegenmiddelen. Ten spoedigste braking opwekken kan goede gevolgen hebben. Nog diene, dat al de genoemde mid delen slechts een goede uitwerking hebben, wanneer de arts ten spoedigste geraadpleegd wordt. Het is eerder raadzaam een tijger aan zijn staart te trekken, dan eene dame op haar eerste grijze haar op merkzaam te maken. Onverwacht. Aanstaande schoonzoon. En...ne... nu moet ik u nog iets zeggen,Ik hebschulden, ziet u Aanstaande schoonpapa. O. ge neer je niet. ik heb ze ook. Heer. Ik wou mijn haar laten knippen, maar ik heb niet veel tijd. Zou het lang dUren? Kapper. O, neen, mijnheer, u kan dadelijk beginnen te wachten. Koopman. Jan, je bent laatst bij ine geweest en hebt geklaagd, dat je geen slag werk hadt. Nu heb ik moeite voor je fedaan en wat gevonden; het is een baantje van vertrouwen. Zou je eerlijk kunnen zijn, Jan? Jan Ja, mijnheer, je moet tegen woordig alles probeeren 's ls Zondagmiddag. Een saaie, grijze, vervelende Zondag- nniiddag up 't land. Zoo eemie, waarvan Virginöe Loveiling gezucht heeft: O lange Zondag, o verveling, O dag, die traagzaam henengaat, Als moest hij duren zonder einde. En die toch geen herim'ring laat. Maar voor die twee daar in 't stille, rustige kamertje, waar alleen het regel matig getiktak van de klok gehoord tijn te smelten en zich daarmede in te wrijven. Zilvernitraat (helsche steen) bewerkt een hevige stekende pijn. Tegenmid- del: men geve keukenzout te eten en laten daarna een braakmiddel volgen. Jodium is in zijn werking verschil- wordit, is het niet vervelend. Grootvader hoeft zich en hij pleegt het 's Zorudagmlddags alltijd te doen opgetuigd met z'n ouden steek en zijn bandelier. Kleinzoon is op zijn knie geklommen en luistert uren, uren lang naar wat dc oude man, ,.die Napoleon gezien heeft" te vertellen heeft. Wat zijn: ze levendig, die verhalen, zoo vol kleur en vol sensatie! lend; drie gram werken .soms zeer gevaarlijk. Verschijnselenscherpe bijtende smaak, benauwd gevoel in de keel en braken. Tegenmiddelenhet braken ondersteunen. Ilaverafkooksel, Arowroot of gekookte Stijfsel moet in porties toegediend worden. Grootvader kan al maar door vertel len, urenlang achtereen. En als dan de schemer zaohtleenis daalt, zit de jongen nog altijd op de knie van den ouden man en hij luistert en luistert Totdat zijn verbeelding in den geheim- zinnigen schemeravond de schimmen ziet van een groot verleden vol krijg- mane-avonturen en heldendaden. Ether, ingeademd, heeft de werking van Chloroform. Tegenmiddelen .koude omslagen en kunstmatig bevorderen der ademhaling. Pyrogalloll (galnotenzuur en bvandig galnoten/uur), werkt reeds met 2 gram bij een hond doodelijkzijn werking Gereedschap. Ik ben onlangs in de werkkamer van den rentenier X. geweest. Och! Hoe zag 't daar uit? Rijk zeker? Een brandkast, een schaar en een luie stoel, dat was alles. Uit een roman Hij zat in gedachten verdiept, en dacht aan niets. Wantrouwig. Aanstaande van de meid (in de keuken). Ik geloof waarachtig, dat jij 't beste eten naar binnen brengt. Het Engelsche tijdschrift Tit Bits beweert, dat de Engelsche schepen op zee steeds het eerst, gegroet worden. Dat zal wel waar zijn, liet iemand, die het las, er op volgen, een onbeschofte groet nooit het eerst. Een veelzegtrend© dépêche. Mijn-man zooeven naar een betore wereld overgegaan. Verlies door le vensverzekering gedekt. welijk. Hun wederkeerigc gevoelens tegenover elkander waren hun onbe kend. maar over een derde persoon waren zij gelijkluidend. Daardoor hadden zij minder vel schil van meening dan menig lief hebbend echtpaar eri misschien m kleinigheden meer voeling met elkaar, daar geen van de twee te veel eischte. Tusschen hun beider leven was een diepe kloof overspannen met draden. Niet. meer dan twee van hun ken nissen hadden dat opgemerkt. Morna Woodigate had de opmerkingsgave zoowel als de gelegenheid om eenigs- zins te vermoeden, hoe de zaken tus schen hen stonden. Charles Langholm had' de ondervinding en phantasieom daarvan veel te raden. Maar toch was het weinig, dat Morna zag en de vermoedens van Langholm waren zoo ver van de waarheid, als waartoe al leen iemand met een sterke phantasie zich kan laten verleiden. Wat dte overigen betreft zoowel de weleerwaarde Hugh Woodigate, als de Jonge dames Venables en hun vrien den, de jongelui van de verschillende fabrieken, d:ie zagen fc&e ouderwetsch hoffelijk Steel zijn vrouw behandelde en hoe bevallig en bekoorlijk zij in haar achting voor. hem was zij be schouwden d'it huwelijk als een goed voorbeeld voor henzelve en sommigen van hen gedroegen zich daarnaar. Ik wilde. dal. ik kon loeren mijn vrouw ook zoo te behandelen als Steel doet. zuchtte de goedhartige predikant eens, toen hij aa.11 tafel on oplettend was geweest en Morna hein daarover uit die grap berispte Dat. zou mijn ideaal zijn als ik niet te ou,d was geworden om te loeren Dan dank ik God, dat je te oud bent. zei zijn vrouw. Je moest het eens probeeren. voor mij uit te dansen om de deur voor mij te openen. Hugh, en ik zal je behandelen, zooals ik je nog nooit behandeld heb Maar Rachel vond deze kliene at tenties niet onaangenaam, eensdeels in gezelschap van anderen, maar ook omdat zij niet alleen betoond worden als zij alleen met hem was en- ander deels omdat zij aanspoorden tot. een studie, waaraan zij zich gewijd had sinds luiar terugkeer in Engeland en haar verblijf in Normantharpe-Houso. Evenals bij haar karakter bestudeerde even goed gaf zij hom nu die eer te» rue. En van zijn karakter krec zij zoo nu en dan eenig begrip zijn naam beteekende staal en zijn aard was van staal, dat kon iedereen direct opmer ken een terugstootende ondoorgron delijkheid was zijn hoofdeigenschap hij was vlug en ijverig zonder het te toonen. matig met woorden, meester over zijn blikken, en toch met al zijn zclfheheersching en beheersching van anderen kwam zoo nu en dan in den loop van den tijd de ware mensch om 't hoekje kijken. Met dien mensch kon Rachel niet de voortdurende achting overeenbrengen, die hij tegenover haar I betoonde hij scheen vooruit plan ge maakt te hebben zijn vrouw zoo te behandelen, zijn slim overleg sprak uit alles. Ik heb u al verteld, dat Ra chel eens een stem had. waarvan menschen miet weinig ondervinding groote verwachtingen koesterden. Eerst te Normanthorpe werd haar tweede echtgenoot deelgenoot van dat bezit, eens op een namidda^ toen zij dacht alleen thuis te zijn. Daardoor konden zij zich steeds houden alsof die gave voor hem totaal onbekend j wasHij mocht niet klagen; het behoorde bij hun verbond, en hij zei er ook geen woord van. Maar hij slond huiten voor 't venster, totdat zij op- j hield, want. Rachel zag hem in den (spiegel, en menigen middag daarna zwierf hij om hetzelfde venster op het. zelfde uur. 1 Waarom had hij haar getrouwd? j Zou hij wat om haar geven of nielt? Wat zou de reden van dien buitenge wonen daad zijn? Rachel was er even ver van af om een verklaarbare oplossing voor die geheimzinnigheden te vinden als om dieper door te dringen in zijn eigen verleden. Soms vroeg zij zichzelve af waarom zij hem getrouwd had; maar die vraag was gemakkelijker te be antwoorden. Zij was in wanhopige verlegenheid geweest; zelfs als haar ■tweede huwelijk niet beter was dan haar eersfte, zelfs dan kon zij niet slechter af zijn geweest dan zij dien avond van haar vrijspraak was; maar zij was integendeel sinds dien tijd heel goed af geweest. De avon tuurlijke prikkel van die geheimzin nigheid had haar hekoord en bekoor dc haar nog steeds. En bovendien, j— ja! bovendien werd zij aange trokken door den vasten wil van een natuur oneindig sterker dan de hare of van ieder ander, dicin zij ooit ge- j kend had. Betreurde zij dit tweede huwelijk, dezen tweeden sprong in het duislter? Neen, zij kon niet eerlijk bekennen, dat zij het betreurde; en toch had het zijn duistere kant, zoo nu en dan ver vulde het haar zelfs met afschuw. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 8