NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Het jaar 1902. 20e Jaargang Donderdag l Januari 1903. No. 5984 1 184 HAARLEnrS DAGBLAL Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02'Ji Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Ve de omstreken en franco per post. 0.45 Aavertentlën Van 1—5 regels 5U Cts.iedere regel meer 10 C.ts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux Zolder Buitenspaar ne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 000 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- én Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangère C. L. DAÜBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3 Ibis Faubourg Montmartre. Het eerstvolgend nummer van ons blad zal om den Nieuw jaarsdag Vrijdag verschij nen. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. tiaarsoin'g Dagblad >an 1 Jan. bevat 0. a. Het jaar 1902. Oudejaarsavond, Kameroverzicht, Naamlijst van be kende overledenen in 1902. In het af gek) open jaar heeft de we reldgeschiedenis bijna geheel gestaan in het teeken van den Zuid-Afrikaanschen oorlog en de beëindiging van dien reu- zenworstelstrijd tusschen liet machtige Albion en de kleine Boerenrepublieken heeft dan ook bijna al het andere van het wereldgebeuren overschaduwd. Wat zullen wij er lang bij stilstaan, bij het feit dat er geen Zuid-Afrikaansche Republieken meer bestaan, ,dat dit ge deelte van de wereldkaart nu Albion's kleuren vertoont? Wat liigtt de ,31e Mei ons nog versch in het geheugen, de dag waarop de Vre desvoorwaarden te Vereeniging werden geteekend. Ondanks blok hui zenstelsel en ijzer draadversperringen stonden de Boeren in hel einde van 1901 krachtiger tegen over den vijand dan een jaar te voren. Doch gaandeweg werden de berichten van het .oorlogsterrein, bedroevender, ge leek liet verzet een kleine vlam, die met telkens flauwe flikkering nog oplicht even maar, om dan weer te dooven. En het scheen een verademing toen de nota kwam <ler Nederlandsche Regee ring, die zich tot de Engelsche had ge wend met het aanbod om als bemidde laarster op te treden. Wat die nota heeft uitgewerkt? We willen in onze retrospectieve be schouwingen niet bitter worden, maar tooh overdenken dit dat krachtige hulp voor de Boeren van Nederland niet kon verwacht worden en in dit verband dus de nota in eik geval bij het strijdende Boerenvolk geen optimistische verwach tingen kon wekken. Maar wel het tegen deel; wel de overweging dat zeker Ne derland nog werrschte te redden wat te redden viel En hoewel ide Boeren het te velde mis schien nog jaren hadden kunnen uit houden, vodigden zeer spoedig de onder handelingen over de „Voorwaarden van Overgave", die ,31 Mei te Vereeniging werden geteekend. De overweldiger heeft gezegevierd en de strijders voor hun rechten en vrijhe den zijn in den ongelijken kamp, die door gansch Europa lijdelijk werd aan gezien, ondergegaan. Maar niet als Tas. Op ander terrein blijft woeden de strijd tusschen het Afrikaander en het Engelsche element en groot, is het aan tal van hen, die er vast van overtuigd zijn, dat in dezen strijd het trotsche Albion geen overheerscher wezen zal. De taal, zeggen zij, is gansch het volk en die taal moeten wij bevestigen en handhaven, dan handhaven en bevesti gen wij tevens de economi:che belangen van hen, die die taal spreken, Hoe het in Zuid-Afrika geworden is nè den. oorlog, hoe wreed en gruwelijk de oorlogsbedrijven geweest zijn, hoe schrijnend het leed, hoe diep de ellende dat is ons verhaald in de vele boeken die over den oorlog zijn uitgekomen, dat ■is ons verhaald door dé Boeren-gene- raals, die ook in ons land, en in ons land wel voornamelijk steun en hulp zijn komen zoeken voor hunne arme, beproefde landgenooten; die den bedel staf hebben opgenomen omdat het „moe derland" weigert den noodigen, brood- noodigen steun te verleenen om weer eenigszins te herstellen wat door den oorlog vernield was. En in Nederland is met milde hand gelgeven; duizenden guldens,zijn in ons land verzameld om de stamverwanten ,te helpen om te doen wat Engelands plicht is geweest. Chamberlain is naar Zuid-Afrika ge gaan om zelf te zien wat er te doen valt. Opgewonden jberichten maken melding van schitterende ovaties, van bloemen en, allerlei hulde Maar achter Chamberlain waart zooals ,op een sarcastische spotprent, zoo treffend is geteekend de Dood, waar Chamberlain, gaat over de verwoeste velden en grinnikt hem toe, dat hij zulle een goed bondgenoot van hem, den Dood, geweest is. Het eind zal wel wezen, dat Chamber lain er knapjes „zaken doet". Het jubelende Engeland heeft zijn over- wimnngstriomfen gevierd en dit blij- heidsfeest kreeg zijn climax bij de Kro ning van Edward VII. Die vreugde was in den aanvang wel zeer getemperd door de ernstige onge steldheid die 's KonAngs leven zeer in gevaar .bracht, en die oorzaak was dat de kroning, die aanvankelijk bepaald was op 26 Juni tot 9 Augustus moest worden uitgesteld, nadat Koning .Ed ward eerst een gevaarlijke operatie had doorstaan. In de re-geering kwam eenige veran dering: Lor® Salisbury trad af als eer ste minister en werd opgevolgd door Bal four, Sir Michael Hicks Beach werd ver vangen door Ritchie. Nog altijd worden de belangen van Ierland door Engeland schromelijk ver waarloosd. waarmede Engeland het be wijs levert te heerschen volkomen in de lijn van een veroverzuchtig overweldi ger. Ierland behoort nog altijd tot de „peüples martyres" de mart el aars vol ken. Het obstructionlsme een zeer begrij pelijke dwarskijker door de Iersche afgevaardigden in het Parlement ge voerd, is dan ook oorzaak geweest dat men in het Lagerhuis een herziening van het reglement van orde heeft be werkstelligd. Groote beroering in den lande heeft de nieuwe onderwijswet der regeering gebracht. Geruimen tijd nam zij .den tijd van het Lagerhuis in beslag en eerst on langs is zij afgehandeld. Deze wet, die voor Engeland en Wales igeldt met uitzondering van Londen brengt de zorg voor lager, middelbaar en technisch onderwijs, tot nog toe over verschillen de lichamen verdeeld, onder één leiding, wijzigt het bestuur over het lager on derwijs en neemt de kosten van het vrije (belijdende) onderwijs voor rekening van den staat. Op Parlementair gebied valt voorts nog in herinnering te brengen het in voerrecht van graan en meel, dat met de laatste begrooting werd ingevoerd. .-Vis wij ons nu tot de buitenlandsche zaken wenden, dan is een van de voor naamste gebeurtenissen die te vermel- d;en vallen het bondgenootschap, dat En geland met Japan is aangegaan. Dit kan in de toekomst tot groote gevolgen lei den. De rust, die er oogenschijnlijk aan de Noordwestelijke grens van Britsch-Indië geheerscht had, bleek voor eenige weken toch zoo weinig een werkelijke rust ge weest te zijn, dat een expeditie tegen de Watziri's, een der krijgshaftigste berg stammen in die streek, noodig was. De expeditie was spoedig afgeloopen en de stam heette getuchtigd, maar er liggen stellig voor Engeland daar nog veel troe belen in het vooruitzicht. Indië werd ook in dit jaar door hon gersnood en zware epidemieën geteis terd. Een expeditie tegen den Mollah, die het binnenland van Somaliland tegen 't voortdringen van de Engelschen verde digt, leed een nederlaag, die Engeland weldra met groote machtsontplooiing zal trachten uit te wisschen. Italië leent het daarbij de behulpzame hand. Met den keizer van Ethiopiëe dien men beter als den negus van Abessinië kent, sloot Engeland een verdrag, waarbij de grens tusschen beider gebied geregeld werd. En ten slotte nu nog de Engelsche moeilijkheden met Venezuela, waar, zooals men weet, „de rechten der Brit- sche onderdanen" verdedigd moeten worden, en Engeland de havens thans blokkeert. (Wordt vervolgd). Buitenlandsch Nieuws Zuid-Afrika. Chamberlain heeft Zaterdag te Dur ban met mens-dien gesproken en depu taties ontval Zonjtagitnddag is hij naar Pietermaritzburg vertrokken. Ook daar bij de ontvangst de uitbundige geestdrift, die de bevolking van Durban niet moede was hem te betuigen. Natal en heel Engelsch Zuid-Afrika schijnen door Chamberlain's redevoerin gen stormenderhand veroverd. Het is .en nieuwe kijk op het Engelsche volk, dat de oorlog velen gegeven heeft, die aanbidding van woorden bij het Engel sche volk, dat ons,- altijd in de eerste plaats een volk van daden heeft geleken. Chamberlain weet daar goed partij van te trekken. Wat .hij zijn trouwe Engel schen al te slikken heeft gegeven! Zelfs zijn lofspraak op Downing-street, het in de zelfregeerende koloniën altijd jveraf- schuwde Downing-street, werd met da verende toejuichingen begroet. Maar hij zeidé dan ook, dat er nooit en nergens in de wereld zoo'n groot, bekwaam en onkreukbaar bestuurslichaam was ge weest. Dat streelde den Britschen trots. Het Engelsche volk is ook een bijge- loovig vólk. De correspondent van de „Daily Mail" te Durban seint, idat er Vrijdag bij Chamberlain's 'redlevoering op het stadhuis iets wonderlijks gebeur de. Er was een zwaar onweer; (en hoor, toen de minister zeide: „Ik kom in den geest van verzoening, maar ook van standvastigheid," klonk er een donder slag. en toen hij zeide; „Waar wij zoo diuur\voor betaald hebben mag niet ver loren gaan weer een donderslag. De I-Ieer der He ia-schare 11 bekrachtigde al dus de politiek van Joe Chamberlain. Wij zullen niet oneerbiedig zijn en zeggen dat die donderslagen dubbelzinnig op een krachtig „damn" lijken. De eerste minister van Natal schijnt het gebod van stilzwijgendheid over wat er tusschen Chamberlain en de depute ties voorvalt niet nauw te nemen. Aan den correspondent der „Daily Chronicle" heeft Hime gezegd, dat Ghanidi, de woordvoerder der Indiërs, een drijver is en niet ernstig opgenomen hoeft te worden. Wij willen de Indiërs hier wel hebben om te werken, zeide de minister, maar wij willen niet, dat zij hieo blij ven. Ik ben blij. dat de heer Chamber lain de deputatie naar de Nataische re- igeering verwezen heeft. Wij denken, dat Chamberlain dat nog wel meer deputaties heeft gedaan. Men schijnt hem met allerlei kwesties aan te komen, die geheel van plaatselijken aard zijn. In de zelfregeerende kolonies kan Chamberlain niets of zeer weinig doen. In de nieuwe wingewesten is het wat anders. Naar het heet, hebben vele Natallers bij Chamberlain op spoedige federatie aangedrongen. Zij zouden goed vinden, dat Natal aanstonds met Transvaal en Vrijstaat vereenïgd werd. Chamberlain zal ook een bezoek bren gen aan Kimberley en de gast zijn van de De Beers. Dat is zooals het hoort. Venezuela. De Venezuela-quaestic schijnt op 't doode punt te zijn gekomen. De on- derhaiKlelingcii over die voorwaarden van de arbitrage duren voort. Naar de Standai-d verneemt, worden die ge voerd tusschen de betrokken mogend heden met uitsluiting der Ver. Staten. Volgens een der berichten cit Washing ton zou Duitschland zulke voorwaar den stellen, dat daardoor de arbitrage onmogelijk wordt; cm die voorwaar den gewijzigd te krijgen, worden de onderhandelingen voortgezet. Doch de Daily News verneemt, dat' de eischen der mogendheden volstrekt niet van d'ien aard zijn, dat zij het voor Venezuela onmogelijk maken om ze aan te nemen. DuitscMand dringt aan op de onmiddellijke betaling van zesduizend pond st.. Engeland van tienduizend pond st.. Voorts vraagt Duitschland aanbieding van veront schuldigingen wegens beleedigingen der Duitsche vlag. Te Washington gelooft men, dat Venezuela gemakke lijk het geld kan krijgen om die beta lingen te doen, en dai president Cas tro eveneens verontschuldigingen zal aanbieden. Een Reuter-telegram uit Caracas meldt, dat de regeering van Venezue la alles zal doen. om een vredelievende oplossing mogelijk te maken de mi nister. van financiën heeft zelfs ver klaard bereid te zijn maatregelen te nemen, ten einde de schulden te beta len. De oud-president der V. S. Grover Cleveland heeft een open brief gezon den aan de World ove<- te Venezuela- quaestie. Daarin zeg hij De Mon- roe-theorie maakt thans een Britsche periode door. Wij kunnen niet toe staan. dat die theorie wirdt vernie tigd. maar wij moeten daarljj niet ver geten. dat het niet de bedoeing is van de Monroe-theorie om bet hnen van rechtmatige schuldvorderingen te be lette-u. Dit is een volkomen instemming van Cleveland met de opvatting vin Roo sevelt omtrent de Monroe-leer. Engeland. Reuter's Agentschap verneemt, dat de regeering hoopt zich van geniraal Ben Viljoen te vdrzekeren als tan- voofrder van het Boqretn-contingmJt in de Somali-expeditie. Het was ge neraal Viljoen, die het eerst aanbie dingen dleed die niet werden aange nomen. Kolonel Rochfort is naar Abessynië velrtrokken, teneinde zich te voegen bij het legerkorps inAbes- synië. dat in de expeditie tegen den Mullah zal medewerken. Marokko. Niettegentdtaand'e de jongste ge beurtenissen goede redenen gev'en aan te nemen dat de toestand in Ma rokko niet zoo ernstig is als werd be richt, hebben de vertegenwoordigers der mogendheden den respectieven onderdanen geraden Fez te verlaten. De Ffcansche regeetring vreest blijk baar dat een gemeenschappelijk op treden in Marokko er toe leiden zou dat Engeland en Spanje hunne posi ties in Noord-Afrika nog versterkten. Dit zou ontegenzeggelijk in strijd zijn met de belangen der in Algiers wo nende Fransche onderdanen en hett is blijkbaar alleen daarom dat de Fransche regeek-ing weigerde zich met de Marokkaansche kwestie in te laten. Stadsnieuws. Haarlem, 31 Dec. 1905 De „Vereeniging tot Ver fraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer" heeft voor balcon- en gevelversiering de volgen de bekroningen uitgereikt: zilveren medaille aan de heeren H. Harmens, Florapark 1, A. A. Sprenger, Kleine Houtweg 37, en nir. A. C. Waller. Floraplein 2. en een bronzen medaille aan mevr. wed. J. H. Avis, Smede- straat. 19. R. K. Leesvereeaiging. Dins dagavond trad voor de R.-K. Lees- vereeniging in de bovenzaal der Ver eeniging als spreker op de heer A, Vogel. 2e luitenant te Delft, die in zijn dramatische voordracht het onder werp Starkadd behandelde, een dra ma in verzen in vijf bedrijven, be werkt door Alfred Hegenscheidt, een jonge Vlaamsche dichter. De karak ters der verschillende personen, welke in dit stuk op den voorgrond treden, vertolkte hij op een goede wijze. V" r ij d a g 2 Januari a.s. z a 1 naar wij vernemen de heer Swenne- ker, gemeente-veldwachter te Haar- lemmerliede en Spaarnwoude den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als gemeente-veldwachtefr in dienst trad. Het zal voorzeker den al gemeen geachten jubilaris nie* aan blijken van belangstelling op dien dag ontbreken. Heden morgen omstreeksi half acht vond de werkman J. W. de Graaff, werkzaam aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. alhieT, een toonbanklade, drijvende in de Amsterdam sche vaart, inhoudende eenige kwitanties, een fietsbel en een doosje met een kwartje. De man bracht het gevondene in het politiebureau aan de Amstefrdam- sche poort. Uit een nader onderzoek bleek, dat de lade afkomstig was uit perceel Spaarnwouderst-raat 95. De lade was gisterenavond tusschen 6 en 7 uur gestolen. Vijftien gulden, welke mede in de lade aanwezig wa ren, zijn verdwenen. R.-K. Volksbond. Dinsdag-avond werd in de groote zaal van het Brongebouw eene alge- meene vergadering deT afd. Haarlem van den Ned. R.-K. Volksbond gehou den ter installatie van het nieuw ge kozen bestuur, waarbij de betrekkin gen onderling verdeeld 2ijn als volgt: W. B. Guskens, president, J. Neder- koorn, vice-president; A. Klein, se- cretains, B. Steinhoff, 2e secrötaris, G. T. Brom, penningmeester, M. H. Vermeijs, 2e penningmeester, G. Hul sebosch en A. J. Vissers, commissa ris, J. Turkenburg, bibliothecaris. De heer Guskens opende dë verga dering met gebed, waarna spreker mededeelde, dat de afdeeling de hoo- ge eer had den president van het Centraal-Bestuur, den heer W. C. J. Passtoors. in haar midden te zien. Spreker heette hem van harte wel kom en hoopte dat hij getuige zou mogen zijn van den bloei der afdeer ling Haarlem en dat hij binnenkort nog eens in de afdeeling als spreker zou optreden. Na voorlezing en goedkeuring der notulen bracht de heer Guskens een woord van dank aan den heer Hulse bosch. voor heitgeen bij als waarne1- mend bestuurslid der afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond had gedaan. Daarna zeide de heer Guskens dat, de heer Turkenburg als bestuurslid bedankt heeft, an dat de heer J. Over toom zijn plaats als bibliothecaris heeft, ingenomen. Vervolgens had de plechtige instal latie plaats van het definitief Hoofd bestuur der afdeeling Haarlem door het Centraal Bestuur. Alg spreker trad op de heer W. C. J. Passtoors. Hij zeide ongeveer: „Mij werd de eervolle uitnoodiging gedaan om een kort woord te spreken bij de installatie van het nieuwe be stuur. Dit is mij een zeer aangename taak. Met vreugde hebben voorzeker allen deze bijeenkomst begroet, om dat deze vergadering getuigenis zal afleggen van een triomf, van een wil len en kunnen dezer afdeeling. Uwe afd'eejling werd voor eenigen tijd ge troffen door eene voor eene vereeni ging zeer onaangename quaestie met zeer groote gevolgen; door de onee- nigheid, die in het nadeel van den Bond en der Maatschappij is. Ik wil de quaestie niet meer nagaan, we willen niet meeur in berinnering bren gen walt gebeurd is; dat alles is voor bij. Ik ben voorzeker de tolk van alle leden, wanneer ik zeg, dat wij deze zaak begraven voor immer en altijd. (Applaus). Misschien is ar nog een enkele on der u, die niet geheel voldaan is over de oplossing. Maar bedenkt, dan dat wij zijn mannen van het Vereeni- gingsleven, dat zijn distels en door nen heeft. En daarom van dit oogen- blik af zou spr. aan die personen wil len zeggen, alle veeten zijn vergeten. Wij kunnen niet anders dan van dit oogenblik af de handen krachtig in elkander slaan, schouder aan schouder staan om opnieuw den strijd voort te zetten tot bloei van den Bond, tot voorspoed van ons zeliven, ten- eere Gods en (tot welzijn van ons dierbaar vaderland. (Applaus). Elk ongeval van eenigen omvang, brengt tal van leed. Doch bij derge lijke gelegenheden ziet men steeds groote offers brengen, ziet men per sonen, die zich ter wille van de goede zaak, die zij steeds trouw gediend hebben, opofferen voor hunne mede- menschen. Ik breng daarom hulde aan het voorloopig bestuur. Namens het Cen traal Bestuur, namens den ganschen R.-K. Volksbond moet ik deze leden dank zeggen voor hetgeen zij voor de afdeeling Haarlem gedaan hebben. Het Centraal best 11 ut heeft aan deze personen verzocht zoolang de quaestie hangende was. de leiding op zich te nemen. Dit mag op deze vergadering wel eens gememoreerd worden Wan neer allen medewerken, dan gaat hel in het vercenigingsleven goed. maar zoodra er quaestie is, zooals hier. dan stellen wij ei nog meer prim op dat er personen gevonden worden, die de leiding op zich willen nemen en deze zoo goed hebben waargenomen. Het voorloopig Comité heeft zich uit stekend van zijn taak gekweten, het heeft getoond uit mannen van den daad te bestaan. Onze oprechte dank zij daarvoor gebracht. Hunne namen zullen steeds blijven voortleven 'in de herinnering der afdeeling Haarlem en met gouden letters zullen zij in de ar- chieven worden geboekstaafd, appl.) Wat tevens gebleken is met deze zaak is, dat onze Kerk nooit zijn hand te rugtrekt van hare kinderen. De Kerk heeft steeds gedaan wat zij in het be lang der Katholieke werklieden acht. Nooit heeft, de Kerk. de Bisschop, de hand van deze afdeeling afgetrokken, integendeel heeft deze alles in 't werk gesteld, om de afd. Haarlem te doen herleven. Het bestuur deed dan ook niet te vergeefs een beroep op den Bis schop om den band te herstellen, die sedert eenigen lijd gebroken was. En het doet ons dan ook groot genoegen, den geestelijke, de bemiddelaar tus schen God en ons die ons voorlicht in tal van moeilijke quaesties, weder te midden van ons te zien. Wij stellen er prijs op. mijnheer v. d. Berg. dat gij door den bisschop zijt afgevaardigd, ons voor te lichten. Wij zuilen u steunen en in uwe adviezen vertrouwen stellen en hopen, dat u nog lange jaren geestelijk adviseur zult mo gen zijn, tot welzijn der Katholieke arbeiders van Haarlem, (applaus.) De mannen, die aan bet hoofd van zulk een afdeeling durven staan, en d'ie daardoor een groote verant woordelijkheid op zich laden, moeten moed hebben. Het is niet zoo gemak kelijk ais bestuursl'd ziting te nemen. Zij moeten de arbeiders voorlichten, Steunen naar lichaam en naar geest. Een woord van dank aan het nieuwe bestuur voor het wel willen aanvaar den der functien, past hier. Tot de leden zeide spr Schenkt nu het volle vertrouwen aan deze bestuurs leden. die een moeilijke taak op zich genomen hebben, opdat de afd. Haar lem moge groeien en bloeden. Het Centraal Bestuur zou niets lie ver zien, dan dat de afd. Haarlem we der werd wat zij vóór de quaestie was, een bloeiende afdeeling. Het Centraal bestuur houdt van deze afdeeling. de oudste op de moederaf- deeling 11a. Blijft dus voortw erken en strijden, zooals ge gedaan hebt. want gij allen 'hebt ooit plichten te vervullen 'in het verenigingsleven. Tracht uwe vrienden over te halen 1 m als leden toe m treden der afd. Haarlem, opdat zij bloeie onder het devies Voor God en keTk, Vorstin en Vaderland, (appl.) Kortheidshalve geven wij var. het vervolg der vergadering slechts een kort overzicht. Vervolgens hechtte de heer Passtoors den geestelijk adviseur het Bondsinsig- ne op de horst, waardoor de band tus schen vereeniging en Kerk weder nau wer is toegehaald. Daarna hechtte spr. met de beste wensehen voor de af deeling ook den heer Guskens het in signe op de horst. Hierna sprak de heer Guskens die in welgekozen worden zijn dank be tuigde voor het in heir, gestelde ver trouwen de verzekering gaf dat hij al zijn krachten in het belang der Ver eeniging zal aanwenden en den steun en medewerking van alle loden inriep. Want door eendracht zijn wti mach tig, en kan onze afd. worden en blij ven een der grootste afdeelingen van oen Nederlandschen R K. Volksbond. Onder applaus der vergadering be trad daarna de geestelijke adviseur, de weteeirw. heer v. d Berg het po dium. Ook deze wees op het Eendracht maakt Macht, en wekte allen op krach tig te strijden tegen de vijanden van buiten en die van binnen, de gevaar lijkste. De bond moet. hoog gehouden worden, krachtig worden verdedigd. Dan alleen 'is hij sterk. Laten wij der halve mannen zijn. bezield door lief de, die hun heil zoeken in de Eendracht zeide spr. Ten slotte sprak de heer Smit, voor zitter der Amsterdamsche afdeeling, die zijn blijdschap erover uitsprak, na jaren van oneenigheid een nieuw be stuur te hebben zien installecren. Daarna sprak hij een enkel woord tot de mannen der verschillende vakken. Deze hebben natuurlijk ook door de kwestie geleden. Maar nu alles voor bij is, nu wil spr. den leden der vak vereeniging toeroepensluit u allen aan bij uwe vakvereeniging. En als er geen vakvereeniging is. o.a. van de metaalbewerkers, richt dan oen ver eeniging op en laat uwe zaken niet over aan personen, die in schijn ver betering van het vak wensehen Het verheugt spr.. dat de timmerlie den en de Tabaksbewerkers hunne ver- cenigingen nog hebben behouden. Sluit u bij den Volksbond aan. En hebt gc grieven, deel deze aan de vak vereeniging mede. dte dan het afdee- lingsbestuur er mede in knenis moet stellen, niet om u te beperken in uwe rechten, maar omdat daarin meer kracht zit. Laat u nimmer van uwe vakve-reeni- ging afhouden door het praatje, dat

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1